• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2004 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 16-22
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը դեկտեմբերի 16-ին հայտարարել էր, որ իր երկիրը պատրաստ կլինի բացել Հայաստանի հետ սահմանը, եթե «դրական մոտեցում տեսնի Հայաստանի կողմից»:
«Պատմության մեջ կատարվածը պետք է մնա պատմության գրկում: Մենք պետք է մեր նոր հարաբերությունները կառուցենք խաղաղության պայմաններում: Մենք դրականորեն ենք տրամադրված Հայաստանի նկատմամբ: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի հարգվեն ազգային սահմանները: Մենք բացել ենք մեր օդային տարածքը հայկական մասնավոր ավիաընկերությունների համար: Չկան պատճառներ, որոնք թույլ չեն տալիս մեզ բացել նաեւ ցամաքային սահմանը: Սակայն, մենք ցանկանում ենք, որպեսզի նմանատիպ դրական մոտեցում ցուցաբերի նաեւ Հայաստանը: Ադրբեջանի կարեւոր մասը շարունակում է օկուպացված մնալ Հայաստանի կողմից: Այս փաստը չի կարելի արհամարհել եւ մոռացության մատնել»,- հայտարարել էր Թուրքիայի վարչապետը:
«Հայաստանը Ռուսաստանի ֆորպո՞ստն է»
Դեկտեմբերի 17-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը կասկածի տակ էր առել ինքնուրույն քաղաքականություն վարելու Հայաստանի ունակությունը:
«Վերջերս Հայաստանում գտնվող Ռուսաստանի Պետական Դումայի նախագահ Բորիս Գրիզլովն ասել էր, որ Հայաստանը Ռուսաստանի ֆորպոստն է Հարավային Կովկասում: Մենք միշտ կարծում էինք, որ Հայաստանը պետություն է: Իսկ հիմա պարզվեց, որ այն ֆորպոստ է, եւ մենք այժմ չգիտենք, թե ու՞մ հետ վարենք բանակցությունները` այդ ֆորպոստի, թե նրա տիրոջ հետ»,- ասում էր Իլհամ Ալիեւը:
Դեկտեմբերի 20-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հայտարարել էր, որ բացասական է վերաբերվում Բորիս Գրիզլովի հայտարարությանը:
«Հայաստանը ինքնիշխան պետություն է եւ չի կարող լինել որեւէ երկրի ֆորպոստ», - ասել էր Բաղդասարյանը՝ հավելելով, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները զարգանում են «բնականոն հունով»:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 16-22
«Սպեկուլյատիվ տարրեր»
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը դեկտեմբերի 17-ին հայտարարել էր, որ Հայաստանի ֆինանսական շուկայի զարգացումները «հիմնականում պայմանավորված են գլոբալ եւ տարածաշրջանային զարգացումներով, որոնք զերծ չեն ակնհայտ սպեկուլյատիվ տարրերից»:
«Գլոբալ միտումների նման տարերային զարգացումների պարագայում ՀՀ կառավարությունը շարունակում է հավատարիմ մնալ լողացող փոխարժեքի որդեգրված քաղաքականությանը, ինչն անհրաժեշտ է տնտեսությունը երկարաժամկետ անկայունությունից զերծ պահելու համար»,- ասել էր վարչապետը՝ հավելելով, որ կառավարությունն աջակցում է ֆինանսական համակարգի կայունությանն ուղղված Կենտրոնական բանկի ջանքերին:
«Կառավարությունը մշտական կապի մեջ է նաեւ իր միջազգային գործընկերների հետ, եւ վստահ է, որ համատեղ ջանքերով եւ սառը դատողությամբ մենք կարող ենք ապահովել կայունություն թե՛ ֆինանսական, թե՛ ապրանքների շուկաներում՝ այդ թվում բացառելով սպառողական ապրանքների անհիմն թանկացումները»,- ամփոփել էր վարչապետը:

Boris Gryzlov in 2004
On 16 December 2004 Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan said that Turkey would be ready to open its border gate with Armenia if the latter “demonstrates positive attitude”.
Recep Tayyip Erdogan in 2004 Recep Tayyip Erdogan in 2004
“Whatever took place in history must remain in history. We must build our new world on peace. We are positive towards Armenia. We want national borders to be respected. We have made Turkish air space available to Armenian commercial planes. There is no reason as to why we should not open the land border as well. However, we want to see the same positive attitude from the Armenian side as well. An important part of Azerbaijan is still under Armenian military occupation. This fact should not be ignored and forgotten,” he said.
“Armenia turned out to be Russia’s outpost”
On 17 December 2004 President of Azerbaijan Ilham Aliyev made a statement doubting Armenia's ability to conduct independent policy.
Ilham Aliyev and Vladimir Putin in 2004 Ilham Aliyev and Vladimir Putin in 2004
“Chairman of the Russian State Duma, who has been to Armenia recently, called Armenia Russia’s outpost in the South Caucasus. We have always thought of Armenia as an independent state. In reality, it turned out to be an outpost, and we are not sure if we should hold talks with this outpost or its owner,” said Aliyev.
On December 20 Armenian parliament speaker Artur Baghdasaryan criticized the “outpost” remark by Russian State Duma Chairman Boris Gryzlov.
Boris Gryzlov in 2004 Boris Gryzlov in 2004
“Armenia is a sovereign state and cannot be an outpost of any country,” said Baghdasaryan, adding that the Armenian-Russian relations were developing “in a normal, natural course”.
•    5 YEARS AGO: DECEMBER 16-22, 2014
“Speculative elements”
On 17 December 2014 Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan stated that the developments in the country’s financial market at that time were “mainly accounted by global and regional developments, which are not deprived of overt speculative elements”.
“Given spontaneous developments of global trends, the Armenian government remains committed to the adopted policy of floating exchange rate, which is required for securing our economy against long-term instability,” he said, adding that the government backs the Central Bank’s efforts aimed at maintaining the stability of the financial system.
“The government maintains regular contact with its international partners and we are certain that joint efforts and common sense will enable us to ensure stability in the financial and goods markets, at the same time ruling out groundless rises of prices for consumer goods,” concluded the Prime Minister.