• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2004 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 16-22
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը դեկտեմբերի 16-ին հայտարարել էր, որ իր երկիրը պատրաստ կլինի բացել Հայաստանի հետ սահմանը, եթե «դրական մոտեցում տեսնի Հայաստանի կողմից»:
«Պատմության մեջ կատարվածը պետք է մնա պատմության գրկում: Մենք պետք է մեր նոր հարաբերությունները կառուցենք խաղաղության պայմաններում: Մենք դրականորեն ենք տրամադրված Հայաստանի նկատմամբ: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի հարգվեն ազգային սահմանները: Մենք բացել ենք մեր օդային տարածքը հայկական մասնավոր ավիաընկերությունների համար: Չկան պատճառներ, որոնք թույլ չեն տալիս մեզ բացել նաեւ ցամաքային սահմանը: Սակայն, մենք ցանկանում ենք, որպեսզի նմանատիպ դրական մոտեցում ցուցաբերի նաեւ Հայաստանը: Ադրբեջանի կարեւոր մասը շարունակում է օկուպացված մնալ Հայաստանի կողմից: Այս փաստը չի կարելի արհամարհել եւ մոռացության մատնել»,- հայտարարել էր Թուրքիայի վարչապետը:
«Հայաստանը Ռուսաստանի ֆորպո՞ստն է»
Դեկտեմբերի 17-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը կասկածի տակ էր առել ինքնուրույն քաղաքականություն վարելու Հայաստանի ունակությունը:
«Վերջերս Հայաստանում գտնվող Ռուսաստանի Պետական Դումայի նախագահ Բորիս Գրիզլովն ասել էր, որ Հայաստանը Ռուսաստանի ֆորպոստն է Հարավային Կովկասում: Մենք միշտ կարծում էինք, որ Հայաստանը պետություն է: Իսկ հիմա պարզվեց, որ այն ֆորպոստ է, եւ մենք այժմ չգիտենք, թե ու՞մ հետ վարենք բանակցությունները` այդ ֆորպոստի, թե նրա տիրոջ հետ»,- ասում էր Իլհամ Ալիեւը:
Դեկտեմբերի 20-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հայտարարել էր, որ բացասական է վերաբերվում Բորիս Գրիզլովի հայտարարությանը:
«Հայաստանը ինքնիշխան պետություն է եւ չի կարող լինել որեւէ երկրի ֆորպոստ», - ասել էր Բաղդասարյանը՝ հավելելով, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները զարգանում են «բնականոն հունով»:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 16-22
«Սպեկուլյատիվ տարրեր»
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը դեկտեմբերի 17-ին հայտարարել էր, որ Հայաստանի ֆինանսական շուկայի զարգացումները «հիմնականում պայմանավորված են գլոբալ եւ տարածաշրջանային զարգացումներով, որոնք զերծ չեն ակնհայտ սպեկուլյատիվ տարրերից»:
«Գլոբալ միտումների նման տարերային զարգացումների պարագայում ՀՀ կառավարությունը շարունակում է հավատարիմ մնալ լողացող փոխարժեքի որդեգրված քաղաքականությանը, ինչն անհրաժեշտ է տնտեսությունը երկարաժամկետ անկայունությունից զերծ պահելու համար»,- ասել էր վարչապետը՝ հավելելով, որ կառավարությունն աջակցում է ֆինանսական համակարգի կայունությանն ուղղված Կենտրոնական բանկի ջանքերին:
«Կառավարությունը մշտական կապի մեջ է նաեւ իր միջազգային գործընկերների հետ, եւ վստահ է, որ համատեղ ջանքերով եւ սառը դատողությամբ մենք կարող ենք ապահովել կայունություն թե՛ ֆինանսական, թե՛ ապրանքների շուկաներում՝ այդ թվում բացառելով սպառողական ապրանքների անհիմն թանկացումները»,- ամփոփել էր վարչապետը:

Борис Грызлов в 2004 году
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил 16 декабря, что его страна будет готова открыть границу с Арменией, если «увидит позитивный подход с армянской стороны».
Реджеп Тайип Эрдоган в 2004 году Реджеп Тайип Эрдоган в 2004 году
«Случившееся в истории должно остаться в истории. Мы должны строить наши новые отношения в мире. Мы настроены позитивно в отношении Армении. Мы хотим, чтобы национальные границы уважались. Мы открыли свое воздушное пространство для частных армянских авиакомпаний. Нет причин, по которым мы не можем открыть и сухопутную границу. Однако, мы хотим демонстрации аналогичного позитивного подхода и с армянской стороны. Важная часть Азербайджана продолжает оставаться под армянской оккупацией. Этот факт нельзя игнорировать и предавать забвению», - говорил премьер-министр Турции.
«Армения оказалась форпостом России»
17 декабря президент Азербайджана Ильхам Алиев поставил под сомнение способность Армении вести самостоятельную политику.
Ильхам Алиев и Владимир Путин в 2004 году Ильхам Алиев и Владимир Путин в 2004 году
«Председатель Государственной Думы России, будучи недавно в Армении, сказал, что Армения является форпостом России на Южном Кавказе. Мы со своей стороны всегда считали, что Армения является государством. На самом же деле она оказалась форпостом, и мы теперь не знаем, с кем вести переговоры - с этим форпостом или его хозяином», - заявил Ильхам Алиев.
20 декабря председатель Национального Собрания Армении Артур Багдасарян заявил о своем негативном отношении к заявлению России Бориса Грызлова.
Борис Грызлов в 2004 году Борис Грызлов в 2004 году
«Армения является суверенным государством и не может быть форпостом какой-либо страны», - заявил Багдасарян, добавив при этом, что армяно-российские отношения развиваются в «нормальном естественном русле».
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 16-22 ДЕКАБРЯ 2014 ГОДА
«Спекулятивные элементы»
Премьер-министр Армении Овик Абрамян заявил 17 декабря, что ситуация на финансовом рынке Армении «в основном обусловлена глобальными и региональными процессами, которые не лишены очевидных спекулятивных элементов».
«В условиях стихийных развитий глобальных тенденций, правительство Армении продолжает оставаться верным политике плавающего курса, что необходимо для защиты экономики от долгосрочной нестабильности», - сказал премьер-министр, добавив, что правительство оказывает содействие усилиям ЦБ, направленным на поддержание стабильности финансовой системы.
«Правительство постоянно поддерживает связь с международными партнерами, и уверено, что благодаря совместным усилиям и рассудительности мы можем обеспечить стабильность как на финансовом, так и на продуктовых рынках, в том числе, исключив возможность необоснованного повышения цен на потребительские продукты», - резюмировал премьер-министр.