• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2004 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 18-24
Նոյեմբերի 19-ին Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Բեռլինում հայտարարել էր, որ ի հայտ է եկել հայ-թուրքական հարաբերություններում առկա լարվածությունը նվազեցնելու հնարավորություն, որը կարող է եւ պետք է օգտագործվի Եվրոպական Միության կողմից:
Հայաստանի նախագահը հայտարարել էր, որ այդ հնարավորությունն ի հայտ է եկել Եվրոպական Հանձնաժողովի զեկույցի հրապարակումից հետո, որն առաջարկում էր բանակցություններ սկսել Թուրքիայի հետ ԵՄ-ին անդամակցելու վերաբերյալ, եւ Եվրոպական Հարեւանության Քաղաքականությունում Հայաստանը ներգրավելուց հետո:
«Ես աննորմալ եմ համարում այն, որ ԵՄ անդամակցությանը հավակնող երկիրը շրջափակում է իրականացնում Եվրոպական Հարեւանության Քաղաքականության մեջ ընդգրկված պետության նկատմամբ», - ասել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
Փաշինյան vs Ծառուկյան
Նոյեմբերի 22-ի երեկոյան Երեւանում այրվել էր «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի ծառայողական մեքենան:
«Հայկական ժամանակ»-ը գրում էր, որ «Նիվա» մակնիշի ավտոմեքենան կայանված էր խմբագրության շենքի հարեւանությամբ եւ բռնկվել էր ժամը 20:40-ի սահմաններում տեղի ունեցած պայթյունից հետո:
Դեպքից հետո Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ հանցագործության ամենահավանական պատվիրատուն խոշոր բիզնեսմեն, «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի ղեկավար եւ ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանն է: «Հայկական ժամանակ»-ի գլխավոր խմբագրի խոսքով՝ պատճառը կարող էին լինել թերթի հրապարակումները, որոնք քննադատում էին Ծառուկյանի գործունեությունը:
Լուսանկարը` Կ.Միրզոյան
Գագիկ Ծառուկյանը հերքել էր Փաշինյանի առաջադրած մեղադրանքները եւ կոչ էր արել իրավապահ մարմիններին հետաքննել տեղի ունեցածը: Հայաստանի ոստիկանության մամուլի ծառայությունն, իր հերթին, հայտարարել էր, որ Նիկոլ Փաշինյանի մեքենայի հրդեհման պատճառը մարտկոցի անսարքությունն էր:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 18-24
Մեդվեդեւը գոհ է
Նոյեմբերի 18-ին Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը հայտարարել էր, որ գոհ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում Եվրոպական Միության հետ համագործակցությունից:
Հանդես գալով Ստոկհոլմում՝ Ռուսաստան-ԵՄ 24-րդ գագաթնաժողովի արդյունքներին նվիրված մամլո ասուլիսում, նա ասել էր.
«Մենք քննարկել ենք նաեւ Անդրկովկասի հետ կապված խնդիրները: Անկեղծ կասեմ. այստեղ մեր դիրքորոշումները չեն համընկնում, եւ դա պետք է խոստովանել: Դա հենց նոր ասաց Շվեդիայի վարչապետը, ես միայն հավելեմ, որ մեր միջեւ առկա են տարաձայնություններ, սակայն դա ողբերգություն չէ:
Ընդհակառակը, անհրաժեշտ է մերձեցնել դիրքորոշումները, պետք է ուղիներ փնտրել կայունացնելու բավական բարդ իրադրությունը, որը ներկայում առկա է Անդրկովկասում: Սակայն կան նաեւ համագործակցության լավ օրինակներ: Մասնավորապես, մենք քննարկել ենք այն գործընթացը, որն ընթանում է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ ղարաբաղյան կարգավորման ուղղությամբ: Այնտեղ կա դրական առաջխաղացում: Եվ դա վկայում է այն մասին, որ մենք կարող ենք համագործակցել»:
«Մեծ աշխատանք է սպասվում»
Նոյեմբերի 22-ին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները Մյունխենում «խորը եւ կառուցողական» բանակցություններ են անցկացրել, նախագահների հանդիպումից հետո հայտարարել էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահ Բեռնար Ֆասյեն:
«Նախագահների այս հանդիպումը վեցերորդն էր ընթացիկ տարում, ինչն աննախադեպ ցուցանիշ է ողջ բանակցային գործընթացի պատմության մեջ եւ վկայում է գործընթացի դինամիկայի եւ լրջության մասին: Այսօրվա հանդիպումը հատկապես երկար էր, քանի որ տեղի ունեցավ այն տարրերի կառուցողական եւ մանրամասն քննարկումը, որոնց շուրջ կողմերը դեռեւս համաձայնության չեն եկել: Այդ տարրերից մի քանիսն առաջին անգամ են քննարկվել նման խորությամբ: Կարեւոր է, որ մենք նախագահներից հրահանգներ ստացանք այդ խնդիրների լուծման համար, եւ առաջիկա շաբաթների եւ ամիսների ընթացքում մեզ մեծ աշխատանք է սպասվում»,- ասել էր ֆրանսիացի դիվանագետը:
Ամերիկացի միջնորդ Ռոբերտ Բրադտկեն նշել էր, որ «տպավորված է հանդիպման խորությամբ եւ լրջությամբ եւ դժվարին հարցեր քննարկելու նախագահների պատրաստակամությամբ»:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 18-24
ԵԽԽՎ-ն դատապարտում է
Նոյեմբերի 18-ին Եվրոպայի Խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) մշտական կոմիտեն դատապարտել էր Ադրբեջանի կողմից դատապարտյալների փոխանակման վերաբերյալ համաձայնագրի կիրառումը՝ որպես արդարացում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին ազատ արձակելու համար:
ԵԽԽՎ մշտական կոմիտեն շեշտել էր, որ «Դատապարտված անձանց փոխանակման մասին» եվրոպական կոնվենցիայի 12-րդ հոդվածի կիրառումը Ռամիլ Սաֆարովի դեպքում «միջազգային հարաբերություններում վստահության սկզբունքի եւ օրենքի գերակայության կոպիտ խախտում էր»:
Խորհրդարանականները նշել էին, որ կոնվենցիան չի մշակվել, որպեսզի դատապարտյալ անձինք հայրենիք վերադառնալուն պես անհապաղ ազատ արձակվեն:
«Ճանաչելով պետությունների՝ համաներում հայտարարելու եւ դատապարտյալներին ներում շնորհելու ինքնիշխան իրավունքը, Վեհաժողովը հիշեցնում է, որ միջազգային հարաբերություններում բարեխղճության սկզբունքները, որոնց մասին հիշատակում է նաեւ Միջազգային պայմանագրերի մասին Վիեննայի կոնվենցիան, եւ օրենքի գերակայությունը պահանջում են, որպեսզի համաձայնագրերը մեկնաբանվեն եւ կիրառվեն իրենց նպատակներին համապատասխան», - ասված էր փաստաթղթում:
ՄԻ-24-ի օդաչուների մասունքների տարհանումը
Նոյեմբերի 21-ին՝ ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի կողմից իրականացված հատուկ գործողության արդյունքում, ՄԻ-24-ի վթարի վայրից տարհանվել էին ուղղաթիռի օդաչուների մասունքները:
ԼՂՀ Պաշտպանության բանակից հայտնել էին, որ հատուկ գործողություն իրականացնելու մասին որոշումը կայացվել էր «հաշվի առնելով ադրբեջանական կողմի պաշտոնական հայտարարություններն ու դրանցում բանականության իսպառ բացակայությունը»:

Mediators brief the press in Munich on November 22, 2009
On 19 November Armenian President Robert Kocharyan stated in Berlin that there was a chance to lessen the tension in the Armenian-Turkish relations, which could and ought to be used by the European Union (EU).
He noted that the chance came up after the European Commission's report which recommended launching talks on Turkey's accession to the EU and Armenia's inclusion into the European Neighbourhood Policy.
“I consider it abnormal when a country pursuing EU membership maintains the blockade of a country involved in the European Neighbourhood Policy,” Kocharyan pointed out.
Pashinyan vs. Tsarukyan
In the evening of November 22, the car of Haykakan Zhamanak newspaper chief editor Nikol Pashinyan was burned down.
The newspaper reported that the “Niva” was parked near the building of the editorial office and flared up after a blow heard at around 20:40.
Nikol Pashinyan  Nikol Pashinyan
Photo: K.Mirzoyan
Pashinyan stated immediately after the incident that he considered head of Multi Group concern, MP and businessman Gagik Tsarukyan to be responsible for the crime. According to Pashinyan, his motivation could be the “Haykakan Zhamanak” articles criticizing Tsarukyan.
Gagik Tsarukyan denied all accusations and called on the law-enforcement bodies to investigate the incident. The police said in a press statement that Pashinyan’s car caught fire because of failures in the accumulator.
•    10 YEARS AGO: NOVEMBER 18-24, 2009
Medvedev is pleased
On 18 November Russian President Dmitry Medvedev said he was pleased with cooperation with the European Union regarding the settlement of Nagorno-Karabakh conflict.
Speaking at the press conference in Stockholm following the Russia-EU Summit, he said:
“We also discussed a range of issues related to Transcaucasia. Frankly speaker, here our stances differ and this should be openly admitted. Mr. Prime Minister of Sweden has spoken about it, and I will only add that there is still difference of opinion between us, but this is not a reason to dramatize the situation.
Dmitry Medvedev and Jose Manuel Barroso after the Russia-EU Summit in Stockholm Dmitry Medvedev and Jose Manuel Barroso after the Russia-EU Summit in Stockholm
On the contrary, we should bring the stances closer and seek ways to stabilize the rather complex situation we have in Transcaucasia at the moment. But there are good ways as well, good examples of cooperation. In particular, we discussed the process between Azerbaijan and Armenia on the Nagorno-Karabakh conflict settlement. There are positive shifts. This is an example of how we can cooperate.”
“We have a lot of work to do”
Armenian and Azerbaijani Presidents held “deep and constructive” talks in Munich on November 22, OSCE Minsk Group French Co-chair Bernard Fassier said after the meeting.
Armenian and Azerbaijani Presidents in Munich on November 22, 2009 Armenian and Azerbaijani Presidents in Munich on November 22, 2009
“The given meeting between the Presidents is the sixth this year, and this is an unprecedented index in the history of the negotiation process and evidence of the dynamic and serious nature of the negotiation process. Today’s meeting was especially long, since it featured a constructive and detailed discussion of elements, around which the sides have yet to reach agreement. Some of those elements were discussed so deeply for the first time. It is important that we have received instructions from the Presidents to solve those problems, and we have a lot of work to do in the next few weeks and months,” he said.
Mediators brief the press in Munich on November 22, 2009 Mediators brief the press in Munich on November 22, 2009
U.S. mediator Robert Bradtke noted that he was “impressed by the depth and the seriousness of the meeting and the readiness of the Presidents to discuss complex issues”.
•    5 YEARS AGO: NOVEMBER 18-24, 2014
Remains of MI-24 crew evacuated
On November 21, NKR Defense Army conducted a special operation to evacuate the remains of the crew from the area where MI-24 helicopter crashed.
The Defense Army said in a press service that it decided to carry out the special operation “taking into account Azerbaijan’s official statements and lack of sense in them”.