• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2004 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 18-24
Նոյեմբերի 19-ին Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Բեռլինում հայտարարել էր, որ ի հայտ է եկել հայ-թուրքական հարաբերություններում առկա լարվածությունը նվազեցնելու հնարավորություն, որը կարող է եւ պետք է օգտագործվի Եվրոպական Միության կողմից:
Հայաստանի նախագահը հայտարարել էր, որ այդ հնարավորությունն ի հայտ է եկել Եվրոպական Հանձնաժողովի զեկույցի հրապարակումից հետո, որն առաջարկում էր բանակցություններ սկսել Թուրքիայի հետ ԵՄ-ին անդամակցելու վերաբերյալ, եւ Եվրոպական Հարեւանության Քաղաքականությունում Հայաստանը ներգրավելուց հետո:
«Ես աննորմալ եմ համարում այն, որ ԵՄ անդամակցությանը հավակնող երկիրը շրջափակում է իրականացնում Եվրոպական Հարեւանության Քաղաքականության մեջ ընդգրկված պետության նկատմամբ», - ասել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
Փաշինյան vs Ծառուկյան
Նոյեմբերի 22-ի երեկոյան Երեւանում այրվել էր «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի ծառայողական մեքենան:
«Հայկական ժամանակ»-ը գրում էր, որ «Նիվա» մակնիշի ավտոմեքենան կայանված էր խմբագրության շենքի հարեւանությամբ եւ բռնկվել էր ժամը 20:40-ի սահմաններում տեղի ունեցած պայթյունից հետո:
Դեպքից հետո Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ հանցագործության ամենահավանական պատվիրատուն խոշոր բիզնեսմեն, «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի ղեկավար եւ ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանն է: «Հայկական ժամանակ»-ի գլխավոր խմբագրի խոսքով՝ պատճառը կարող էին լինել թերթի հրապարակումները, որոնք քննադատում էին Ծառուկյանի գործունեությունը:
Լուսանկարը` Կ.Միրզոյան
Գագիկ Ծառուկյանը հերքել էր Փաշինյանի առաջադրած մեղադրանքները եւ կոչ էր արել իրավապահ մարմիններին հետաքննել տեղի ունեցածը: Հայաստանի ոստիկանության մամուլի ծառայությունն, իր հերթին, հայտարարել էր, որ Նիկոլ Փաշինյանի մեքենայի հրդեհման պատճառը մարտկոցի անսարքությունն էր:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 18-24
Մեդվեդեւը գոհ է
Նոյեմբերի 18-ին Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը հայտարարել էր, որ գոհ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում Եվրոպական Միության հետ համագործակցությունից:
Հանդես գալով Ստոկհոլմում՝ Ռուսաստան-ԵՄ 24-րդ գագաթնաժողովի արդյունքներին նվիրված մամլո ասուլիսում, նա ասել էր.
«Մենք քննարկել ենք նաեւ Անդրկովկասի հետ կապված խնդիրները: Անկեղծ կասեմ. այստեղ մեր դիրքորոշումները չեն համընկնում, եւ դա պետք է խոստովանել: Դա հենց նոր ասաց Շվեդիայի վարչապետը, ես միայն հավելեմ, որ մեր միջեւ առկա են տարաձայնություններ, սակայն դա ողբերգություն չէ:
Ընդհակառակը, անհրաժեշտ է մերձեցնել դիրքորոշումները, պետք է ուղիներ փնտրել կայունացնելու բավական բարդ իրադրությունը, որը ներկայում առկա է Անդրկովկասում: Սակայն կան նաեւ համագործակցության լավ օրինակներ: Մասնավորապես, մենք քննարկել ենք այն գործընթացը, որն ընթանում է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ ղարաբաղյան կարգավորման ուղղությամբ: Այնտեղ կա դրական առաջխաղացում: Եվ դա վկայում է այն մասին, որ մենք կարող ենք համագործակցել»:
«Մեծ աշխատանք է սպասվում»
Նոյեմբերի 22-ին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները Մյունխենում «խորը եւ կառուցողական» բանակցություններ են անցկացրել, նախագահների հանդիպումից հետո հայտարարել էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահ Բեռնար Ֆասյեն:
«Նախագահների այս հանդիպումը վեցերորդն էր ընթացիկ տարում, ինչն աննախադեպ ցուցանիշ է ողջ բանակցային գործընթացի պատմության մեջ եւ վկայում է գործընթացի դինամիկայի եւ լրջության մասին: Այսօրվա հանդիպումը հատկապես երկար էր, քանի որ տեղի ունեցավ այն տարրերի կառուցողական եւ մանրամասն քննարկումը, որոնց շուրջ կողմերը դեռեւս համաձայնության չեն եկել: Այդ տարրերից մի քանիսն առաջին անգամ են քննարկվել նման խորությամբ: Կարեւոր է, որ մենք նախագահներից հրահանգներ ստացանք այդ խնդիրների լուծման համար, եւ առաջիկա շաբաթների եւ ամիսների ընթացքում մեզ մեծ աշխատանք է սպասվում»,- ասել էր ֆրանսիացի դիվանագետը:
Ամերիկացի միջնորդ Ռոբերտ Բրադտկեն նշել էր, որ «տպավորված է հանդիպման խորությամբ եւ լրջությամբ եւ դժվարին հարցեր քննարկելու նախագահների պատրաստակամությամբ»:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 18-24
ԵԽԽՎ-ն դատապարտում է
Նոյեմբերի 18-ին Եվրոպայի Խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) մշտական կոմիտեն դատապարտել էր Ադրբեջանի կողմից դատապարտյալների փոխանակման վերաբերյալ համաձայնագրի կիրառումը՝ որպես արդարացում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին ազատ արձակելու համար:
ԵԽԽՎ մշտական կոմիտեն շեշտել էր, որ «Դատապարտված անձանց փոխանակման մասին» եվրոպական կոնվենցիայի 12-րդ հոդվածի կիրառումը Ռամիլ Սաֆարովի դեպքում «միջազգային հարաբերություններում վստահության սկզբունքի եւ օրենքի գերակայության կոպիտ խախտում էր»:
Խորհրդարանականները նշել էին, որ կոնվենցիան չի մշակվել, որպեսզի դատապարտյալ անձինք հայրենիք վերադառնալուն պես անհապաղ ազատ արձակվեն:
«Ճանաչելով պետությունների՝ համաներում հայտարարելու եւ դատապարտյալներին ներում շնորհելու ինքնիշխան իրավունքը, Վեհաժողովը հիշեցնում է, որ միջազգային հարաբերություններում բարեխղճության սկզբունքները, որոնց մասին հիշատակում է նաեւ Միջազգային պայմանագրերի մասին Վիեննայի կոնվենցիան, եւ օրենքի գերակայությունը պահանջում են, որպեսզի համաձայնագրերը մեկնաբանվեն եւ կիրառվեն իրենց նպատակներին համապատասխան», - ասված էր փաստաթղթում:
ՄԻ-24-ի օդաչուների մասունքների տարհանումը
Նոյեմբերի 21-ին՝ ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի կողմից իրականացված հատուկ գործողության արդյունքում, ՄԻ-24-ի վթարի վայրից տարհանվել էին ուղղաթիռի օդաչուների մասունքները:
ԼՂՀ Պաշտպանության բանակից հայտնել էին, որ հատուկ գործողություն իրականացնելու մասին որոշումը կայացվել էր «հաշվի առնելով ադրբեջանական կողմի պաշտոնական հայտարարություններն ու դրանցում բանականության իսպառ բացակայությունը»:

Никол Пашинян у сожженного автомобиля
19 ноября президент Армении Роберт Кочарян заявил в Берлине, что появился шанс смягчить напряженность в армяно-турецких отношениях, который может и должен быть использован  Европейским Союзом (ЕС).
Президент Армении заявил, что такой шанс появился после доклада Европейской Комиссии, рекомендовавшего начать переговоры о вступлении Турции в ЕС, и вовлечения Армении в Политику Европейского Соседства.
«Я считаю ненормальным, когда страна, претендующая на членство в ЕС, осуществляет блокаду государства, вовлеченного в Политику Европейского Соседства», - подчеркнул Роберт Кочарян.
Пашинян vs Царукян
Вечером 22 ноября в Ереване была подожжена служебная машина главного редактора газеты «Айкакан Жаманак» Никола Пашиняна.
«Айкакан Жаманак» писала, что автомашина марки «Нива» была припаркована около здания редакции и возгорелась после взрыва, раздавшегося примерно в 20:40.
Никол Пашинян заявил сразу после инцидента, что считает наиболее вероятным заказчиком преступления крупного бизнесмена, главу концерна «Мульти груп» и депутата Национального Собрания Армении Гагика Царукяна. По словам главного редактора «Айкакан Жаманак», поводом могли явиться публикации газеты, в которых критиковалась деятельность Царукяна.
Никол Пашинян у сожженного автомобиля Никол Пашинян у сожженного автомобиля
Фото: К. Мирзоян
Гагик Царукян отверг все обвинения, выдвинутые Пашиняном, и призвал правоохранительные органы разобраться в случившемся. Пресс-служба армянской полиции, в свою очередь, заявила, что причиной возгорания автомобиля Никола Пашиняна послужили неполадки в аккумуляторе.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 18-24 НОЯБРЯ 2009 ГОДА
Медведев доволен
Президент России Дмитрий Медведев сказал 18 ноября, что доволен сотрудничеством с Европейским Союзом в области урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Выступая в Стокгольме на пресс-конференции по итогам саммита Россия–ЕС, он отметил:
«Обсуждали мы и проблематику, связанную с Закавказьем. Скажу откровенно, здесь наши позиции не совпадают, и это нужно открыто признать. Господин премьер-министр Швеции сейчас сказал об этом, я лишь добавлю, что у нас остаются расхождения, но это ещё не повод, чтобы ситуацию драматизировать.
Дмитрий Медведев и Жозе Мануэль Баррозу на пресс-конференции по итогам саммита Россия–ЕС Дмитрий Медведев и Жозе Мануэль Баррозу на пресс-конференции по итогам саммита Россия–ЕС
Наоборот, необходимо сближать позиции, необходимо искать пути, чтобы стабилизировать весьма сложную ситуацию, которая сложилась в настоящий момент в Закавказье. Но есть и хорошие пути, хорошие примеры сотрудничества. В частности, мы обсуждали тот процесс, который идёт между Азербайджаном и Арменией по нагорно-карабахскому урегулированию. Там есть позитивные сдвиги. И это как раз пример того, как мы можем сотрудничать».
«Предстоит большая работа»
22 ноября президенты Армении и Азербайджана провели «глубокие и конструктивные» переговоры в Мюнхене, заявил по итогам встречи французский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Бернар Фасье.
Президенты Армении и Азербайджана в Мюнхене 22 ноября 2009 года Президенты Армении и Азербайджана в Мюнхене 22 ноября 2009 года
Фото: пресс-службе президента Армении
«Данная встреча президентов стала шестой в этом году, что является беспрецедентным показателем в истории всего переговорного процесса и свидетельствует динамичности и серьезности переговорного процесса. Сегодняшняя встреча была особенно долгой, поскольку на ней состоялась конструктивное и детальное обсуждение тех элементов, вокруг которых у сторон пока нет согласия. Некоторые из этих элементов впервые обсуждались с такой глубиной. Важно, что мы получили от президентов инструкции для решения этих проблем, и в ближайшие недели и месяцы нам предстоит большая работа», - сказал французский дипломат.
Брифинг посредников по итогам встречи в Мюнхене 22 ноября 2009 года Брифинг посредников по итогам встречи в Мюнхене 22 ноября 2009 года
Американский посредник Роберт Брадтке отметил, что «впечатлен глубиной и серьезностью встречи и готовностью президентов обсуждать непростые вопросы».
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 18-24 НОЯБРЯ 2014 ГОДА
Комисия ПАСЕ осудила
18 ноября Постоянная комиссия Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) осудила применение соглашения об обмене заключенными для освобождения Азербайджаном Рамиля Сафарова, осужденного за убийство армянского офицера Гургена Маргаряна.
Комиссия ПАСЕ отметила, что применение по отношению к Сафарову 12-й статьи Европейской конвенции «Об обмене осужденными лицами» является «грубым нарушением принципа доверия в международных отношениях и верховенства закона».
Парламентарии отметили, что данная конвенция была разработана не для того, чтобы заключенные получали свободу сразу по прибытии на родину. «Зная о суверенном праве государств объявлять амнистию и даровать заключенным помилование, Ассамблея напоминает, что принципы добросовестности в международных отношениях, которые упоминаются и в Венской конвенции о международных соглашениях, а также верховенство закона требуют, чтобы договоры понимались и применялись в соответствии с целью их написания»,- говорилось в резолюции.
Эвакуированы останки членов экипажа МИ-24
21 ноября в результате специальной операции, осуществленной Армией обороны НКР, с места падения вертолета МИ-24 были эвакуированы останки членов экипажа.
Панихида по членам экипажа МИ-24 в Ереване Панихида по членам экипажа МИ-24 в Ереване
В сообщении пресс-службы Армии обороны НКР говорилось, что решение о проведении специальной операции было принято «с учетом официальных заявлений азербайджанской стороны и полного отсутствия в них здравого смысла».