• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 19-25
Օգոստոսի 20-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի հետ հեռախոսազրույցում քննարկել էր հայ-թուրքական քաղաքական երկխոսության եւ հայ-ամերիկյան երկկողմ հարաբերությունների հարցերը:
Հեռախոսազրույցը կայացել էր ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ:
100 հազար դրամ արժեքով թղթադրամը
Օգոստոսի 24-ին ՀՀ Կենտրոնական բանկը (ԿԲ) թողարկել էր 100 հազար դրամ անվանական արժեքով թղթադրամներ:
ԿԲ խորհրդի անդամ Վախթանգ Աբրահամյանը տեղեկացրել էր, որ ԿԲ-ի կանխատեսումների համաձայն, կանխիկ դրամաշրջանառության մեջ այդ թղթադրամի բաժինը կկազմի 3%, եւ այն կօգտագործվի հիմնականում կանխիկով կատարվող խոշոր գործարքները սպասարկելու նպատակով:
Թղթադրամի դիմային մասում պատկերված է հայոց Աբգար Ե թագավորը եւ պատմական Հայաստանի քարտեզի մի մասը: Հակառակ կողմում պատկերված է տեսարան, որում Թադեոսը Աբգար թագավորին է հանձնում Քրիստոսի կենդանագիր պատկերով դաստառակը:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 19-25
Իրաքում եզդիների հանդեպ բռնությունները
Օգոստոսի 19-ին ՀՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Արման Սաղաթելյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը խորապես անհանգստացած է Իրաքի հյուսիսում եզդի բնակչության հանդեպ շարունակվող զանգվածային բռնությունների եւ դրա հետեւանքով բազմաթիվ մարդկային զոհերի փաստով:
«Որեւէ ազգային եւ կրոնական փոքրամասնության եւ, մասնավորապես, Իրաքի եզդիների հանդեպ բռնության կիրառումը բացարձակապես անընդունելի է, եւ միջազգային հանրությունը պետք է անհապաղ քայլեր ձեռնարկի դրանք ժամ առաջ դադարեցնելու, տուժածներին աջակցություն ցուցաբերելու, մարդասիրական օգնություն տրամադրելու համար:
ՀՀ նախագահի կողմից հանձնարարականներ են տրվել արտգործնախարարությանը եւ դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարներին՝ միջազգային ասպարեզում խնդրին պատշաճ մակարդակով հետամուտ լինելու իրենց ջանքերը կրկնապատկելու համար»,- ասվում էր հայտարարության մեջ:
«Առաջխաղացում չկա»
Օգոստոսի 25-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ «2011 թվականից սկսած մենք էական առաջխաղացում չունենք» Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում:
«Կազանում Ադրբեջանի կողմից բանակցությունների ձախողումը վերջին հանգրվանն էր: Դրանից հետո այդ փաստաթղթում որեւէ ուղղում կամ լրացում չի եղել»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը «Միասին» երիտասարդական ֆորումի մասնակիցների հանդիպման ժամանակ:
Երկրի ղեկավարի խոսքով, Հայաստանի նպատակն է, որպեսզի Ադրբեջանն ընդունի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի` սեփական ճակատագիրը որոշելու իրավունքը: «Մենք այլ խնդիր չունենք եւ ուզում ենք, որպեսզի դա լինի խաղաղ ճանապարհով, այլ ոչ թե նոր զոհերի գնով»,- շեշտել էր Սերժ Սարգսյանը:

Yazidid Exodus_REUTERS
On August 20 President of Armenia Serzh Sargsyan discussed the issues of Armenian-Turkish political dialogue and bilateral U.S.-Armenia relations in a telephone conversation with U.S. Secretary of State Hillary Clinton.
The conversation took place at the initiative of the American side.
Banknote with nominal value of AMD 100k
On August 24 Central Bank (CB) of Armenia issued a banknote with the nominal value of AMD 100k.
CB Board member Vakhtang Abramyan informed that according to CB forecasts, the share of the given banknote in cash monetary circulation will make about 3% with the banknote mainly used to realize large-scale deals with cash.
100000 dram 100000 dram
Armenian King Abgar V and the fragment of the map of historic Armenia are portrayed on the front side of the banknote. Christ’s apostle Thaddeus is depicted on the opposite side giving the canvas picturing Christ to King Abgar.
•    5 YEARS AGO: AUGUST 19-25, 2014
Violence against Yezidis
Armenian President’s Spokesperson Arman Saghatelyan stated on August 19 that Armenia was deeply concerned with the large-scale violence against Yezidi population going on in the north of Iraq which resulted in numerous deaths.
“Use of violence against any ethnic or religious minorities, particularly against Iraqi Yezidis is absolutely unacceptable and the international community should take immediate steps to stop it as soon as possible, support the victims and deliver humanitarian aid.
Yazidid Exodus_REUTERS Yazidid Exodus_REUTERS
The Armenian President gave assignments to the Foreign Ministry and heads of diplomatic missions to double their efforts for handling the issue on the international arena at a proper level,” the statement reads.
No progress
Armenian President Serzh Sargsyan said on August 25 that “since 2011, we have not had any significant progress” in NK peace process.
“The failure of the Kazan talks by Azerbaijan was the last haven. There were no corrections or additions to the document after that,” Serzh Sargsyan said at the meeting with participants of “Together” youth forum.
Serzh Sargsyan meets with participants of “Together” forum  Serzh Sargsyan meets with participants of “Together” forum
According to the President, Armenia’s efforts are aimed at Azerbaijan’s recognition of the NK people’s right of determination of their own fate. “We do not have another issue, and we want the process to take place in a peaceful way and not at the cost of new victims,” Serzh Sargsyan said.