• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 19-25
Օգոստոսի 20-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի հետ հեռախոսազրույցում քննարկել էր հայ-թուրքական քաղաքական երկխոսության եւ հայ-ամերիկյան երկկողմ հարաբերությունների հարցերը:
Հեռախոսազրույցը կայացել էր ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ:
100 հազար դրամ արժեքով թղթադրամը
Օգոստոսի 24-ին ՀՀ Կենտրոնական բանկը (ԿԲ) թողարկել էր 100 հազար դրամ անվանական արժեքով թղթադրամներ:
ԿԲ խորհրդի անդամ Վախթանգ Աբրահամյանը տեղեկացրել էր, որ ԿԲ-ի կանխատեսումների համաձայն, կանխիկ դրամաշրջանառության մեջ այդ թղթադրամի բաժինը կկազմի 3%, եւ այն կօգտագործվի հիմնականում կանխիկով կատարվող խոշոր գործարքները սպասարկելու նպատակով:
Թղթադրամի դիմային մասում պատկերված է հայոց Աբգար Ե թագավորը եւ պատմական Հայաստանի քարտեզի մի մասը: Հակառակ կողմում պատկերված է տեսարան, որում Թադեոսը Աբգար թագավորին է հանձնում Քրիստոսի կենդանագիր պատկերով դաստառակը:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 19-25
Իրաքում եզդիների հանդեպ բռնությունները
Օգոստոսի 19-ին ՀՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Արման Սաղաթելյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը խորապես անհանգստացած է Իրաքի հյուսիսում եզդի բնակչության հանդեպ շարունակվող զանգվածային բռնությունների եւ դրա հետեւանքով բազմաթիվ մարդկային զոհերի փաստով:
«Որեւէ ազգային եւ կրոնական փոքրամասնության եւ, մասնավորապես, Իրաքի եզդիների հանդեպ բռնության կիրառումը բացարձակապես անընդունելի է, եւ միջազգային հանրությունը պետք է անհապաղ քայլեր ձեռնարկի դրանք ժամ առաջ դադարեցնելու, տուժածներին աջակցություն ցուցաբերելու, մարդասիրական օգնություն տրամադրելու համար:
ՀՀ նախագահի կողմից հանձնարարականներ են տրվել արտգործնախարարությանը եւ դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարներին՝ միջազգային ասպարեզում խնդրին պատշաճ մակարդակով հետամուտ լինելու իրենց ջանքերը կրկնապատկելու համար»,- ասվում էր հայտարարության մեջ:
«Առաջխաղացում չկա»
Օգոստոսի 25-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ «2011 թվականից սկսած մենք էական առաջխաղացում չունենք» Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում:
«Կազանում Ադրբեջանի կողմից բանակցությունների ձախողումը վերջին հանգրվանն էր: Դրանից հետո այդ փաստաթղթում որեւէ ուղղում կամ լրացում չի եղել»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը «Միասին» երիտասարդական ֆորումի մասնակիցների հանդիպման ժամանակ:
Երկրի ղեկավարի խոսքով, Հայաստանի նպատակն է, որպեսզի Ադրբեջանն ընդունի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի` սեփական ճակատագիրը որոշելու իրավունքը: «Մենք այլ խնդիր չունենք եւ ուզում ենք, որպեսզի դա լինի խաղաղ ճանապարհով, այլ ոչ թե նոր զոհերի գնով»,- շեշտել էր Սերժ Սարգսյանը:

Исход езидов из Ирака
20 августа президент Армении Серж Саргсян обсудил вопросы армяно-турецкого политического диалога и двусторонние армяно-американские отношения в телефонной беседе с госсекретарем США Хиллари Клинтон.
Беседа состоялась по инициативе американской стороны.
Банкнота номиналом в 100 тысяч драмов
24 августа Центральный банк (ЦБ) Армении выпустил банкноту номиналом в 100 тысяч драмов.
Член Совета ЦБ Вахтанг Абрамян сказал, что согласно прогнозам ЦБ, доля данной банкноты в наличном денежном обороте составит около 3% и будет использоваться главным образом для обслуживания крупных сделок с наличностью.
100-тысячная купюра 100-тысячная купюра
На лицевой стороне купюры изображен армянский царь Абгар Е (пятый) и фрагмент карты исторической Армении. На обратной стороне купюры изображена картина, на которой ученик Христа Фаддей вручает царю Абгару полотно с изображением Христа.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 19-25 АВГУСТА 2014 ГОДА
Насилие в отношении езидов в Ираке
19 августа пресс-секретарь президента Армении Армана Сагателян заявил, что Армения глубоко обеспокоена фактом продолжающегося массового насилия в отношении езидского населения на севере Ирака и зафиксированных вследствие этого многочисленных человеческих жертв.
«Применение насилия в отношении какого-либо национального и религиозного меньшинства, в частности, в отношении езидов Ирака, абсолютно неприемлемо, и международное сообщество должно предпринять неотложные шаги по его скорейшему пересечению, оказанию поддержки пострадавшим и предоставлению гуманитарной помощи.
Исход езидов из Ирака Исход езидов из Ирака
Президент Армении поручил министерству иностранных дел и главам дипломатических миссий удвоить усилия по последовательному представлению на международной арене данной проблемы на надлежащем уровне»,- говорилось в заявлении.
«Нет прогресса»
25 августа президент Армении Серж Саргсян сказал, что «с 2011 года у нас нет существенного прогресса» в процессе мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
«Провал переговоров в Казани со стороны Азербайджана был последней гаванью. После этого в этом документе не было каких-либо изменений и дополнений»,- сказал Серж Саргсян на встрече с участниками молодежного форума «Вместе».
Серж Саргсян с участниками форума «Вместе» Серж Саргсян с участниками форума «Вместе»
По словам главы государства, цель Армении - признание Азербайджаном права народа Нагорного Карабаха на определение собственной судьбы. «У нас нет другой задачи, и мы хотим, чтобы это произошло мирным путем, а не ценой новых жертв»,- сказал Серж Саргсян.