«Զվարթնոց» օդանավակայանում
Հունիսի 7-ին Իգդիրի նահանգապետ Նուրեթին Արասը հանդես էր եկել հայտարարությամբ` Հայկական ատոմակայանի շուտափույթ փակման անհրաժեշտության մասին:
Նուրեթին Արասը հայտնել էր, որ նահանգի իշխանությունները սկսել են ստորագրություններ հավաքել Հայկական ատոմակայանի փակման պահանջի տակ: Նա նշել էր, որ ստորագրահավաքի առաջին իսկ օրը 2 500 ստորագրություններ էր հավաքվել: Իգդիրի նահանգապետն ասում էր, որ Հայկական ատոմակայանի փակման վերաբերյալ պահանջը կներկայացվի Թուրքիայի իշխանություններին:
«Զվարթնոցի» նոր տերմինալը
Հունիսի 7-ին «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում կայացել էր նոր ուղեւորային տերմինալի կառուցման մեկնարկի հանդիսավոր արարողությունը:
«Զվարթնոց» օդանավակայանում «Զվարթնոց» օդանավակայանում
Արարողությանը հայտարարվել էր, որ նոր տերմինալի մակերեսը կկազմի 18 000 մետր, իսկ շինարարությանն ուղված ներդրումների ծավալը՝ մոտ $‌50 մլն։ Տերմինալի կառուցումը նախատեսվում էր ավարտել երեք փուլով՝ 3-4 տարվա ընթացքում։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ․ 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 3-10
Սանկտ Պետերբուրգում «ճեղքում չկա»
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանը եւ Իլհամ Ալիեւը հունիսի 4-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայացած բանակցությունների ժամանակ  «ճեղքման» կամ «զգալի առաջընթացի» չեն հասել:
Այդ մասին հանդիպումից հետո հայտարարել էր ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Սերժ Սարգսյանը եւ Իլհամ Ալիեւը 2009 թվականին Սերժ Սարգսյանը եւ Իլհամ Ալիեւը 2009 թվականին
«Չնայած այսօր չի կարելի խոսել ճեղքման կամ զգալի առաջընթացի մասին, կողմերն առաջ են ընթանում եւ պայմանավորվել են շարունակել բանակցությունները»,- ասել էր Նալբանդյանը:
Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Էլմար Մամեդյարովը նշել էր, որ «ճեղքում չի եղել, սակայն առաջխաղացում կա»: Նա հայտարարել էր, որ կողմերը ավելի մեծ ըմբռնումով են մոտենում միմյանց դիրքորոշումներին:
«Ողջամիտ ժամկետներում»
ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնական Ֆիլիպ Գորդոնը հունիսի 9-ին Երեւանում հայտարարել էր, որ «հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը պետք է կայանա ողջամիտ ժամկետներում եւ առանց որեւէ նախապայմանների»:
Պատասխանելով Մեդիամաքս-ի հարցին՝ Ֆիլիպ Գորդոնը շեշտել էր, որ «հայ-թուրքական երկխոսությունը չպետք է կապվի այլ հարցերի հետ»: Մեկնաբանելով «ողջամիտ ժամկետներ» եզրույթը՝ պետքարտուղարի օգնականը նշել էր, որ կոնկրետ ժամկետները պետք է որոշեն Հայաստանն ու Թուրքիան:
Ֆիլիպ Գորդոնը եւ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Մարիա Յովանովիչը Ֆիլիպ Գորդոնը եւ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Մարիա Յովանովիչը
«Կողմերը հասկանում են, որ գործընթացը չի կարող անվերջ շարունակվել: Նրանք գիտակցում են առաջ շարժվելու անհրաժեշտությունը»,- ասուլ էր Ֆիլիպ Գորդոնը:
«Քվեարկման որոշակի ձեւ»
Նույն օրը Ֆիլիպ Գորդոնը Երեւանում հայտարարել էր, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում օգտագործվելու է «քվեարկման որոշակի ձեւ, որն արտացոլելու է ժողովրդի կամքը»:
Ամերիկացի դիվանագետը նշել էր, որ կարգավորումը պետք է «հավասարակշռված ձեւով» արտացոլի երեք հիմնական սկզբունքներ` ինքնորոշման իրավունքը, տարածքային ամբողջականությունը եւ ուժի չգործադրումը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 3-10
Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կարծիքը
Հունիսի 4-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ «բոլոր բանակցային ջանքերն ու գործընթացները պետք է հաշվի առնեն հենց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դիրքորոշումն ու կարծիքը»:
Այդ մասին ՀՀ նախագահը հայտարարել էր ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեյցարիայի Համադաշնության Նախագահ, արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի ղեկավար Դիդիե Բուրկհալտերի հետ բանակցություններից հետո:
Սերժ Սարգսյանն ու Դիդիե Բուրկհալտերը Սերժ Սարգսյանն ու Դիդիե Բուրկհալտերը
«Երբ խոսվում է վստահության ամրապնդման միջոցառումների մասին, մենք հստակ նշում ենք, որ դրանց թվում առաջնահերթը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ պատշաճ հարգանքի դրսեւորումն է: Ի վերջո, այս պայքարն ինքնորոշման հիմնարար իրավունքի համար մղվող ազգային-ազատագրական պայքար է, եւ չի կարող լինել լուծում, եթե լիարժեքորեն հաշվի չառնվի այս իրականությունը: Մեր խորին համոզմունքն է, որ արդյունավետ լինելու համար բոլոր բանակցային ջանքերն ու գործընթացները պետք է հաշվի առնեն հենց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դիրքորոշումն ու կարծիքը»,- ասում էր Սերժ Սարգսյանը:

В аэропорту «Звартноц»
7 июня губернатор турецкой провинции Игдир Нуреттин Арас выступил с заявлением о необходимости скорейшего закрытия Армянской атомной станции.
Как сообщало Анатолийское агентство, Нуреттин Арас сообщил, что власти провинции инициировали сбор подписей под требованием о закрытии Армянской АЭС и в первый же день было собрано 2 500 подписей. Губернатор Игдира говорил, что требование о закрытии Армянской атомной станции будет представлено властям Турции.
Строительство нового терминала «Звартноц»
7 июня в международном аэропорту «Звартноц» прошла торжественная церемония начала строительства нового пассажирского терминала.
В аэропорту «Звартноц» В аэропорту «Звартноц»
На церемонии было заявлено, что площадь нового пассажирского терминала составит 18 000 метров, а объем инвестиций в строительство, которое планируется завершить в три этапа в течение 3-4 лет - около $‌50 млн.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 3-10 ИЮНЯ 2009 ГОДА
В Санкт-Петербурге - «без прорыва»
На переговорах президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева, состоявшихся 4 июня в Санкт-Петербурге, не было достигнуто «прорыва» или «существенного прогресса».
Об этом по итогам встречи сказал глава МИД Армении Эдвард Налбандян.
Серж Саргсян и Ильхам Алиев в 2009 году Серж Саргсян и Ильхам Алиев в 2009 году
«Несмотря на то, что сегодня нельзя говорить о прорыве или существенном прогрессе, стороны продвигаются вперед и договорились продолжать переговоры», - сказал Эдвард Налбандян.
Глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедьяров отметил, что «прорыва не было, но есть подвижки». Он заявил, что стороны с большим пониманием относятся к позициям друг друга.
«В разумные сроки»
Помощник госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Филип Гордон заявил 9 июня в Ереване, что «нормализация армяно-турецких отношений должна произойти в разумные сроки и без каких-либо предварительных условий».
Отвечая на вопрос Медиамакс, Филип Гордон подчеркнул, что «армяно-турецкий диалог не должен увязываться с другими вопросами». Комментируя словосочетание «разумные сроки», помощник госсекретаря отметил, что конкретные сроки должны определить Армения и Турция:
Филип Гордон и посол США в Армении Мария Йованович Филип Гордон и посол США в Армении Мария Йованович
«Стороны понимают, что процесс не может продолжаться бесконечно. Они осознают необходимость движения вперед».
«Определенная форма голосования»
В тот же день Филип Гордон заявил в Ереване, что в процессе карабахского урегулирования будет использоваться «определенная форма голосования, которая отразит волю народа».
Американский дипломат отметил, что урегулирование должно в «сбалансированной форме» отражать три основных принципа - право на самоопределение, территориальная целостность и неприменение силы.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 3-10 ИЮНЯ 2014 ГОДА
Мнение народа Нагорного Карабаха
Президент Армении Серж Саргсян сказал 4 июня, что «все переговорные усилия и процессы должны учитывать позицию и мнение именно народа Нагорного Карабаха».
Об этом президент Армении сказал после переговоров с Действующим председателем ОБСЕ, президентом Швейцарской Конфедерации, руководителем Федерального департамента иностранных дел Дидье Буркхальтером.
Серж Саргсян и Дидье Буркхальтер Серж Саргсян и Дидье Буркхальтер
«Когда говорится о мерах по укреплению доверия, мы четко отмечаем, что в их числе первоочередным является проявление надлежащего уважения к народу Нагорного Карабаха. Наконец, эта борьба является национально-освободительной, ведущейся за основополагающее право на самоопределение, и не может быть решения, если не будет полноценно учтена эта реальность. Мы глубоко убеждены, что для того, чтобы быть результативными, все переговорные усилия и процессы должны учитывать позицию и мнение именно народа Нагорного Карабаха»,- сказал Серж Саргсян.