«Զվարթնոց» օդանավակայանում
Հունիսի 7-ին Իգդիրի նահանգապետ Նուրեթին Արասը հանդես էր եկել հայտարարությամբ` Հայկական ատոմակայանի շուտափույթ փակման անհրաժեշտության մասին:
Նուրեթին Արասը հայտնել էր, որ նահանգի իշխանությունները սկսել են ստորագրություններ հավաքել Հայկական ատոմակայանի փակման պահանջի տակ: Նա նշել էր, որ ստորագրահավաքի առաջին իսկ օրը 2 500 ստորագրություններ էր հավաքվել: Իգդիրի նահանգապետն ասում էր, որ Հայկական ատոմակայանի փակման վերաբերյալ պահանջը կներկայացվի Թուրքիայի իշխանություններին:
«Զվարթնոցի» նոր տերմինալը
Հունիսի 7-ին «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում կայացել էր նոր ուղեւորային տերմինալի կառուցման մեկնարկի հանդիսավոր արարողությունը:
«Զվարթնոց» օդանավակայանում «Զվարթնոց» օդանավակայանում
Արարողությանը հայտարարվել էր, որ նոր տերմինալի մակերեսը կկազմի 18 000 մետր, իսկ շինարարությանն ուղված ներդրումների ծավալը՝ մոտ $‌50 մլն։ Տերմինալի կառուցումը նախատեսվում էր ավարտել երեք փուլով՝ 3-4 տարվա ընթացքում։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ․ 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 3-10
Սանկտ Պետերբուրգում «ճեղքում չկա»
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանը եւ Իլհամ Ալիեւը հունիսի 4-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայացած բանակցությունների ժամանակ  «ճեղքման» կամ «զգալի առաջընթացի» չեն հասել:
Այդ մասին հանդիպումից հետո հայտարարել էր ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Սերժ Սարգսյանը եւ Իլհամ Ալիեւը 2009 թվականին Սերժ Սարգսյանը եւ Իլհամ Ալիեւը 2009 թվականին
«Չնայած այսօր չի կարելի խոսել ճեղքման կամ զգալի առաջընթացի մասին, կողմերն առաջ են ընթանում եւ պայմանավորվել են շարունակել բանակցությունները»,- ասել էր Նալբանդյանը:
Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Էլմար Մամեդյարովը նշել էր, որ «ճեղքում չի եղել, սակայն առաջխաղացում կա»: Նա հայտարարել էր, որ կողմերը ավելի մեծ ըմբռնումով են մոտենում միմյանց դիրքորոշումներին:
«Ողջամիտ ժամկետներում»
ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնական Ֆիլիպ Գորդոնը հունիսի 9-ին Երեւանում հայտարարել էր, որ «հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը պետք է կայանա ողջամիտ ժամկետներում եւ առանց որեւէ նախապայմանների»:
Պատասխանելով Մեդիամաքս-ի հարցին՝ Ֆիլիպ Գորդոնը շեշտել էր, որ «հայ-թուրքական երկխոսությունը չպետք է կապվի այլ հարցերի հետ»: Մեկնաբանելով «ողջամիտ ժամկետներ» եզրույթը՝ պետքարտուղարի օգնականը նշել էր, որ կոնկրետ ժամկետները պետք է որոշեն Հայաստանն ու Թուրքիան:
Ֆիլիպ Գորդոնը եւ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Մարիա Յովանովիչը Ֆիլիպ Գորդոնը եւ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Մարիա Յովանովիչը
«Կողմերը հասկանում են, որ գործընթացը չի կարող անվերջ շարունակվել: Նրանք գիտակցում են առաջ շարժվելու անհրաժեշտությունը»,- ասուլ էր Ֆիլիպ Գորդոնը:
«Քվեարկման որոշակի ձեւ»
Նույն օրը Ֆիլիպ Գորդոնը Երեւանում հայտարարել էր, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում օգտագործվելու է «քվեարկման որոշակի ձեւ, որն արտացոլելու է ժողովրդի կամքը»:
Ամերիկացի դիվանագետը նշել էր, որ կարգավորումը պետք է «հավասարակշռված ձեւով» արտացոլի երեք հիմնական սկզբունքներ` ինքնորոշման իրավունքը, տարածքային ամբողջականությունը եւ ուժի չգործադրումը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 3-10
Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կարծիքը
Հունիսի 4-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ «բոլոր բանակցային ջանքերն ու գործընթացները պետք է հաշվի առնեն հենց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դիրքորոշումն ու կարծիքը»:
Այդ մասին ՀՀ նախագահը հայտարարել էր ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեյցարիայի Համադաշնության Նախագահ, արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի ղեկավար Դիդիե Բուրկհալտերի հետ բանակցություններից հետո:
Սերժ Սարգսյանն ու Դիդիե Բուրկհալտերը Սերժ Սարգսյանն ու Դիդիե Բուրկհալտերը
«Երբ խոսվում է վստահության ամրապնդման միջոցառումների մասին, մենք հստակ նշում ենք, որ դրանց թվում առաջնահերթը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ պատշաճ հարգանքի դրսեւորումն է: Ի վերջո, այս պայքարն ինքնորոշման հիմնարար իրավունքի համար մղվող ազգային-ազատագրական պայքար է, եւ չի կարող լինել լուծում, եթե լիարժեքորեն հաշվի չառնվի այս իրականությունը: Մեր խորին համոզմունքն է, որ արդյունավետ լինելու համար բոլոր բանակցային ջանքերն ու գործընթացները պետք է հաշվի առնեն հենց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դիրքորոշումն ու կարծիքը»,- ասում էր Սերժ Սարգսյանը:

Zvartnots Departure hall
On June 7, 2004 Iğdır province (Turkey) Governor Nurettin Aras declared that the Armenian Nuclear Power Plant (ANPP) should be shut down as soon as possible.
Nurettin Aras revealed that that his office had collected 2,500 signatures on the first day of a one-week campaign for closure of the Armenian nuclear power plant. The Governor said they intended to take their demand to the Turkish authorities.
Zvartnots Airport starts building a new terminal
On the same day, Zvartnots International Airport officially launched the construction of the new passenger terminal.
Zvartnots Departure hall Zvartnots Departure hall
The new terminal was announced to occupy a territory of 18.000 square meters, and the volume of investments in the construction of the terminal, which was scheduled to complete in three stages over 3-4 years, would make about USD 50m.
•    10 YEARS AGO: JUNE 3-10, 2009
No ‘breakthrough” in St. Petersburg
Armenian and Azerbaijani presidents Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev reached no “breakthrough” or “significant progress” in the talks in Saint Petersburg in June 4, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian said after the meeting.
“Despite the fact that today we cannot talk about a breakthrough or significant progress, the sides have advanced and agreed to continue the negotiations,” he noted.
Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev in 2009 Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev in 2009
Foreign Minister of Azerbaijan Elmar Mammadyarov said “there was not breakthrough, but there are advancements”. He noted that the sides understood each other’s positions.
“Within reasonable timeframe”
On June 9, U.S. Assistant Secretary of State for Europe and Eurasia Philip Gordon stated in Yerevan that “normalization of Armenian-Turkish relations should take place within reasonable timeframe and without any preconditions”.
Answering a question from Mediamax, Philip Gordon stressed that “the Armenian-Turkish dialogue should not be linked to other issues”. He commented on the word combination “reasonable timeframe”, saying that the timeframe should be determined by Armenia and Turkey.
Philip Gordon and U.S. Ambassador to Armenia Maria Yovanovitch Philip Gordon and U.S. Ambassador to Armenia Maria Yovanovitch
“The sides understand that the process cannot last forever. They realize the necessity for moving forward,” added Gordon.
“Some form of voting”
On the same day Philip Gordon said that the process of Karabakh conflict settlement would use “some form of voting, which will reflect the will of people”.
The American diplomat noted that the settlement should in a “balanced way” reflect three basic principles: the right for self-determination, territorial integrity and non-use of force.
•    5 YEARS AGO: JUNE 3-10, 2014
The opinion of the people of Nagorno-Karabakh
“All negotiation efforts and processes should take into account the stance and opinion of the people of Nagorno-Karabakh,” Armenian President Serzh Sargsyan said following the talks with OSCE Chairperson-in-Office, Swiss President Didier Burkhalter on June 4.
Serzh Sargsyan and Didier Burkhalter Serzh Sargsyan and Didier Burkhalter
“As far as confidence-building measures are concerned, we clearly note that demonstration of proper respect to the people of Nagorno-Karabakh is a top priority. After all, it is a national liberation struggle for the fundamental right of self-determination, and there can be no solution without taking this fact into account. We are deeply convinced that to be more effective, all the negotiation efforts and processes should take into account the Nagorno-Karabakh people’s stance and opinion in the first place,” said Sargsyan.