Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2009 թվականին՝ կողմնակիցների հետ
Մայիսի 3-ին Մամուլի ազգային ակումբը (ՄԱԱ) ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին եւ գիտության եւ կրթության հարցերի խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանին շնորհել էր «մամուլի թշնամի» կոչումը:
ՄԱԱ վարչության անդամները հայտարարել էին, որ Հայաստանի նախագահը «մամուլի թշնամի» կոչմանն էր արժանացել՝ Ազգային ժողովի կողմից ընդունված «Զանգվածային տեղեկատվության մասին» օրենքը ստորագրելու համար: Նրանց կարծիքով՝ այդ օրենքը սահմանափակում է լրագրողների իրավունքները եւ խոսքի ազատությունը:
ՄԱԱ-ը Ռոբերտ Քոչարյանին «մամուլի թշնամի» կոչումը շնորհել էր նաեւ 2002 ու 2003 թվականներին:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 29-ՄԱՅԻՍԻ 5
«Պղծեցին սուրբ գաղափարը»
ՀՀ նախկին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը մայիսի 1-ին կայացած հանրահավաքի ժամանակ հայտարարել էր, որ «վերջին 11 տարիների ընթացքում Հայաստանի իշխանությունները՝ հանձինս Ռոբերտ Քոչարյանի, Վարդան Օսկանյանի, Սերժ Սարգսյանի եւ Էդվարդ Նալբանդյանի, բառացիորեն պղծեցին Ցեղասպանության սուրբ գաղափարը՝ այն վերածելով քաղաքական աճուրդի ու սակարկության առարկայի»:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2009 թվականին՝ կողմնակիցների հետ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2009 թվականին՝ կողմնակիցների հետ
Մեկնաբանելով այդ ելույթը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը մայիսի 4-ին ասել էր, որ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի վերջին ելույթը «դեմագոգիայի դասական օրինակ դառնալու լավ հնարավորություն ունի»:
«Մեղադրել Ռոբերտ Քոչարյանին «ֆուտբոլային դիվանագիտության» արդյունքների համար կամ Ցեղասպանության թեման առեւտրի առարկա դարձնելու մեջ նույնքան զավեշտալի է, որքան 1998-2008թթ. երկրի տնտեսական հաջողությունների համար շնորհակալություն հայտնել Տեր-Պետրոսյանին»,- հայտարարել էր Սողոմոնյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 29-ՄԱՅԻՍԻ 5
«Հայերի բարեկամ 2014»
Մայիսի 2-ին Նյու-Յորքում Սբ. Վարդան Մայր տաճարի հանդիսությունների սրահում կայացել էր Deep Purple խմբի վոկալիստ, լեգենդար ռոք երաժիշտ Իէն Գիլանին «Հայերի բարեկամ 2014» պատվավոր կոչումը շնորհելու արարողությունը:
Արարողությունը տեղի էր ունեցել Հայ առաքելական եկեղեցու ԱՄՆ Արեւելյան թեմի շուրջ 500 անդամների ամենամյա հավաքի շրջանակներում:
Գիլանին պարգեւատրելու որոշումը պայմանավորված էր Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի նոր շենքի կառուցման մեջ նրա ներդրած մեծ ավանդով:
Իէն Գիլանը՝ 2014թ. մայիսի 2-ին Սբ. Վարդան Մայր տաճարի հանդիսությունների սրահում Իէն Գիլանը՝ 2014թ. մայիսի 2-ին Սբ. Վարդան Մայր տաճարի հանդիսությունների սրահում
Արքեպիսկոպոս Խաժակ Պարսամյանը Իէն Գիլանին անվանել էր «հույսի դեսպան», որն օգտագործել է արվեստի ուժը հօգուտ հայ երեխաների:
Իր ելույթում Իէն Գիլանն ասել էր, որ անչափ զգացված էր, երբ ստացել էր արքեպիսկոպոս Պարսամյանի նամակը: Իէն Գիլանն ընդգծել էր, որ նա եւ Black Sabbath-ի կիթառահար Թոնի Այոմին դպրոցի շինարարության ծրագրի իրականացման ընթացքում եղել էին «ուշադրության կենտրոնում», սակայն հսկայական ծավալի աշխատանք էին կատարել «բեմի հետեւում կանգնած» մարդիկ:

• 15 YEARS AGO: APRIL 29-MAY 5, 2004
On May 3 the National Press Club (NPC) declared Armenian President Robert Kocharyan and Head of the Parliamentary Commission on Science and Education Hranush Hakobyan “enemies of the press.”
NPC board members said that the Armenian President received the title of “enemy of the press” for signing the law “On mass information” adopted by Armenian National Assembly. According to NPC leaders, this law infringed upon the right of journalists and violated the freedom of speech.
NPC declared Kocharyan “enemy of the press” in 2002 and 2003 as well.
• 10 YEARS AGO: APRIL 29-MAY 5, 2009
“They defiled the sacred topic”
At a rally on May 1, 2009, Levon Ter-Petrosyan stated that “Armenia’s authorities of the past 11 years - Robert Kocharyan, Vardan Oskanyan, Serzh Sargsyan and Edward Nalbandian - have literally defiled the sacred topic of the Genocide, turning it into a subject of political auction and haggle”.
On May 4 Viktor Soghomonyan, Head of the office of the second Armenian President Robert Kocharyan, said that Ter-Petrosyan’s remark had “all chances to become a classic example of demagogy”.
“Accusing Robert Kocharyan of the results of “football diplomacy” or speculation of the topic of the Genocide is just as absurd as thanking Levon Ter-Petrosyan for economic achievements of Armenia in 1998-2008,” said Soghomonyan.
• 5 YEARS AGO: APRIL 29-MAY 5, 2014
“Friend of Armenians 2014”
On May 2 the solemn assemblies hall of Saint Vardan Cathedral in New York hosted the ceremony of awarding Deep Purple frontman and legendary rock musician Ian Gillan the honorary title of “Friend of Armenians 2014”.
The ceremony was held within annual assembly of about 500 members of the Eastern Diocese of Armenian Apostolic Church in U.S.
The decision to award Ian Gillan was conditioned by his role in Rock Aid Armenia project and considerable contribution to reconstruction of Gyumri N6 music school.
Photo: FAR
Archbishop Khazhak Parsamyan called Ian Gillan an “Ambassador of Hope”, who used the power of art for the good of the Armenian people.
In his speech, Ian Gillan said that he was incredibly touched to receive Archbishop Parsamyan’s letter. The singer told about his trip to Spitak in 1990, which became one of the most dramatic emotional experiences in his life. Gillan stressed that he and Black Sabbath guitarist Tony Iommi were “to the view” during the implementation of the project of music school construction, while tremendous work was done by those who “were behind the scene”.