Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2009 թվականին՝ կողմնակիցների հետ
Մայիսի 3-ին Մամուլի ազգային ակումբը (ՄԱԱ) ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին եւ գիտության եւ կրթության հարցերի խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանին շնորհել էր «մամուլի թշնամի» կոչումը:
ՄԱԱ վարչության անդամները հայտարարել էին, որ Հայաստանի նախագահը «մամուլի թշնամի» կոչմանն էր արժանացել՝ Ազգային ժողովի կողմից ընդունված «Զանգվածային տեղեկատվության մասին» օրենքը ստորագրելու համար: Նրանց կարծիքով՝ այդ օրենքը սահմանափակում է լրագրողների իրավունքները եւ խոսքի ազատությունը:
ՄԱԱ-ը Ռոբերտ Քոչարյանին «մամուլի թշնամի» կոչումը շնորհել էր նաեւ 2002 ու 2003 թվականներին:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 29-ՄԱՅԻՍԻ 5
«Պղծեցին սուրբ գաղափարը»
ՀՀ նախկին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը մայիսի 1-ին կայացած հանրահավաքի ժամանակ հայտարարել էր, որ «վերջին 11 տարիների ընթացքում Հայաստանի իշխանությունները՝ հանձինս Ռոբերտ Քոչարյանի, Վարդան Օսկանյանի, Սերժ Սարգսյանի եւ Էդվարդ Նալբանդյանի, բառացիորեն պղծեցին Ցեղասպանության սուրբ գաղափարը՝ այն վերածելով քաղաքական աճուրդի ու սակարկության առարկայի»:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2009 թվականին՝ կողմնակիցների հետ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2009 թվականին՝ կողմնակիցների հետ
Մեկնաբանելով այդ ելույթը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը մայիսի 4-ին ասել էր, որ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի վերջին ելույթը «դեմագոգիայի դասական օրինակ դառնալու լավ հնարավորություն ունի»:
«Մեղադրել Ռոբերտ Քոչարյանին «ֆուտբոլային դիվանագիտության» արդյունքների համար կամ Ցեղասպանության թեման առեւտրի առարկա դարձնելու մեջ նույնքան զավեշտալի է, որքան 1998-2008թթ. երկրի տնտեսական հաջողությունների համար շնորհակալություն հայտնել Տեր-Պետրոսյանին»,- հայտարարել էր Սողոմոնյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 29-ՄԱՅԻՍԻ 5
«Հայերի բարեկամ 2014»
Մայիսի 2-ին Նյու-Յորքում Սբ. Վարդան Մայր տաճարի հանդիսությունների սրահում կայացել էր Deep Purple խմբի վոկալիստ, լեգենդար ռոք երաժիշտ Իէն Գիլանին «Հայերի բարեկամ 2014» պատվավոր կոչումը շնորհելու արարողությունը:
Արարողությունը տեղի էր ունեցել Հայ առաքելական եկեղեցու ԱՄՆ Արեւելյան թեմի շուրջ 500 անդամների ամենամյա հավաքի շրջանակներում:
Գիլանին պարգեւատրելու որոշումը պայմանավորված էր Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի նոր շենքի կառուցման մեջ նրա ներդրած մեծ ավանդով:
Իէն Գիլանը՝ 2014թ. մայիսի 2-ին Սբ. Վարդան Մայր տաճարի հանդիսությունների սրահում Իէն Գիլանը՝ 2014թ. մայիսի 2-ին Սբ. Վարդան Մայր տաճարի հանդիսությունների սրահում
Արքեպիսկոպոս Խաժակ Պարսամյանը Իէն Գիլանին անվանել էր «հույսի դեսպան», որն օգտագործել է արվեստի ուժը հօգուտ հայ երեխաների:
Իր ելույթում Իէն Գիլանն ասել էր, որ անչափ զգացված էր, երբ ստացել էր արքեպիսկոպոս Պարսամյանի նամակը: Իէն Գիլանն ընդգծել էր, որ նա եւ Black Sabbath-ի կիթառահար Թոնի Այոմին դպրոցի շինարարության ծրագրի իրականացման ընթացքում եղել էին «ուշադրության կենտրոնում», սակայն հսկայական ծավալի աշխատանք էին կատարել «բեմի հետեւում կանգնած» մարդիկ:

•    15 ЛЕТ НАЗАД: 29 АПРЕЛЯ-5 МАЯ 2004 ГОДА
3 мая Национальный пресс-клуб (НПК) присвоил звание «враг прессы» президенту Армении Роберту Кочаряну и главе парламентской комиссии по вопросам науки и образования Грануш Акопян.
Члены правления НПК заявили, что президент Армении получил звание «враг прессы» за то, что подписал принятый Национальным Собранием закон «О массовой информации», который, по их мнению, ущемляет права журналистов и нарушает свободу слова.
НПК присваивал звание «враг прессы» президенту Армении Роберту Кочаряну также в 2002 и 2003 годах.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 29 АПРЕЛЯ-5 МАЯ 2009 ГОДА
«Осквернили священную идею»
Экс-президент Армении Левон Тер-Петросян заявил на митинге 1 мая, что «власти Армении, правящие страной на протяжении последних 11 лет - в лице Роберта Кочаряна, Вардана Осканяна, Сержа Саргсяна и Эдварда Налбандяна в прямом смысле слова осквернили священную идею Геноцида, превратив ее в предмет политического аукциона и торга».
Levon Ter-Petrosyan with supporters in 2009 Levon Ter-Petrosyan with supporters in 2009
4 мая, комментируя это заявление, руководитель офиса второго президента Армении Роберта Кочаряна Виктор Согомонян сказал сегодня в интервью Медиамакс, что выступление Левона Тер-Петросяна «имеет все шансы стать хрестоматийным примером демагогии».
«Обвинять Роберта Кочаряна в результатах «футбольной дипломатии» или спекуляции темой Геноцида настолько же абсурдно, как благодарить Тер-Петросяна за экономические успехи страны в 1998-2008гг», - заявил Согомонян.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 29 АПРЕЛЯ-5 МАЯ 2014 ГОДА
«Друг армян-2014»
2 мая в Нью-Йорке, в зале торжественных собраний кафедрального собора Св. Вардан, состоялась церемония награждения вокалиста группы Deep Purple, легендарного рок-музыканта Иэна Гиллана почетным званием «Друг армян-2014».
Церемония прошла в рамках ежегодного собрания около 500 членов Восточной епархии Армянской апостольской церкви в США.
Решение наградить Иэна Гиллана было обусловлено его ролью в проекте Rock Aid Armenia и большим вкладом в строительство нового здания музыкальной школы N6 в Гюмри.
Архиепископ Хажак Парсамян назвал Иэна Гиллана «послом надежды», который использовал силу искусства во благо армянских детей.
Иэн Гиллан на мероприятии 2 мая 2014 года Иэн Гиллан на мероприятии 2 мая 2014 года
Фото: FAR
В своем слове Иэн Гиллан сказал, что был невероятно тронут, получив письмо от архиепископа Парсамяна. Певец рассказал о своей поездке в Спитак в 1990 году, которая, по его словам, стала одним из сильнейших эмоциональных переживаний в его жизни. Иэн Гиллан подчеркнул, что он и гитарист Black Sabbath Тони Айомми были «на виду» в ходе реализации проекта по строительству школы, однако огромный объем работы делали люди, «которые оставались за сценой».