Տիգրան Սարգսյանը եւ Սերժ Սարգսյանը
Ապրիլի 1-ին Հայաստանի գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ էր հարուցել «Արդարություն» ընդդիմադիր դաշինքի գործողությունների առնչությամբ:
Գլխավոր դատախազության հայտարարության մեջ ասվում էր, որ «ընդդիմադիր դաշինքի ներկայացուցիչները Երեւանում եւ մարզերում անցկացնում են հիմնականում չարտոնված հանրահավաքներ, որոնց ընթացքում կոչ են անում բռնի կերպով յուրացնել պետական իշխանությունը եւ փոխել հանրապետության սահմանադրական կարգը»:
Նույն օրը Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը քննարկել էր ներքաղաքական իրավիճակը Եվրամիության անդամ երկրների դեսպանների հետ:
Պետության ղեկավարի մամլո ծառայությունից հաղորդել էին, որ «հանդիպման մասնակիցները միակարծիք էին, որ առաջնահերթ է երկրում կայունության պահպանումը, ինչը Հայաստանի առաջընթացի եւ հաջող զարգացման հիմնական գործոնն է»:
Արտակարգ դեպք
Ապրիլի 2-ին Երեւանի ճոպանուղում տեղի էր ունեցել արտակարգ դեպք՝ խափանվել էր երկու վագոնների աշխատանքը, որոնցից մեկը ընկել էր 15 մետր բարձրությունից:
Վթարի ժամանակ վագոններից մեկում 8 մարդ կար, որոնցից երկուսը տեղում մահացել էին: Մյուս ուղեւորները ստացել էին տարբեր ծանրության վնասվածքներ:
Այդ միջադեպից հետո Երեւանի կենտրոնը Նորքի հետ կապող ճոպանուղին ապամոնտաժվեց:
Գեղամյանը մեղադրում է նախագահին եւ ՊՆ ղեկավարին
Ապրիլի 6-ին «Ազգային միաբանություն» կուսակցության առաջնորդ Արտաշես Գեղամյանը հայտարարել էր, որ ՀՀ նախագահը եւ պաշտպանության նախարարը անձնական պատասխանատվություն են կրում ապրիլի 5-ին Երեւանի կենտրոնում կայացած ընդդիմության հանրահավաքում տեղի ունեցած սադրանքների համար:
Հանրահավաքի կեսից անհայտ անձինք փորձել էին ձվեր նետել Արտաշես Գեղամյանի վրա: Տեսնելով, որ լրագրողները նկարում են տեղի ունեցողը, 15-ից 20 երիտասարդներ հարձակվել էին Հանրային հեռուստատեսության, «Կենտրոն» ու «Հայ TV» հեռուստաընկերությունների նկարահանող խմբերի, «Առավոտ» եւ
«Հայկական ժամանակ» թերթերի լրագրողների վրա: Նրանք կոտրել էին նշված լրատվամիջոցների ֆոտոխցիկները:
Արտաշես Գեղամյանը 2004թ. ապրիլի 6-ին Արտաշես Գեղամյանը 2004թ. ապրիլի 6-ին
Արտաշես Գեղամյանը հայտարարել էր, որ «սադրանքների ծրագիրը հաստատվել էր նախօրեին՝ Հայաստանի նախագահի մոտ կայացած հանդիպմանը, եւ միայն ժողովրդի զսպվածությունն է բացառել է անկարգությունները»: Քաղաքական գործչի խոսքով՝ հանրահավաքի ընթացքում ԶԼՄ-ների վրա հարձակված անձիք «որոշ օլիգարխների թիկնապահներն էին»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 1-7
Վաշաձեի հայտարարությունը
Ապրիլի 4-ին Վրաստանի ԱԳՆ ղեկավար Գրիգոլ Վաշաձեն «Ռուսթավի 2» հեռուստաընկերության հետ հարցազրույցում հայտարարել էր, որ «Վրաստանն ու Հայաստանը կհաստատեն ռազմավարական հարաբերություններ»:
«Վրաստանն ու Հայաստանն անպայման կհաստատեն ռազմավարական հարաբերություններ. կարծում եմ, որ դա տեղի կունենա  մոտ ժամանակներս»,- ասել էր նա:
Գրիգոլ Վաշաձեն 2009 թվականին Գրիգոլ Վաշաձեն 2009 թվականին
Վաշաձեի խոսքով, Հայաստանի հետ ռազմավարական հարաբերությունները կդառնան Վրաստանի Արտաքին քաղաքականության նոր ռազմավարության բաղադրիչը:
Վրաստանի եւ Հայաստանի ռազմավարական հարաբերությունները այդպես էլ չեն ձեւակերպվել:
Օբամայի հետ հանդիպումը
Ապրիլի 6-ին ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Ստամբուլում հանդիպել էր Հայաստանի եւ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարներին եւ նրանց կոչ էր արել ավարտել երկկողմ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները:
Բարաք Օբաման եւ Աբդուլա Գյուլը Ստամբուլում 2009թ. ապրիլի 6-ին Բարաք Օբաման եւ Աբդուլա Գյուլը Ստամբուլում 2009թ. ապրիլի 6-ին
Հանդիպումը կայացել էր Քաղաքակրթությունների դաշինքի պաշտոնական ընթրիքից հետո:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 1-7
«Անակնկալ» հրաժարականը
Ապրիլի 3-ին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հրաժարական էր տվել:
Ապրիլի 4-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Ավանեսյանն ասել էր, որ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հրաժարականն «անակնկալ» էր իր համար:
Ապրիլի 4-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ «նոր կառավարությունում էական փոփոխություններ են լինելու»:
Տիգրան Սարգսյանը եւ Սերժ Սարգսյանը Տիգրան Սարգսյանը եւ Սերժ Սարգսյանը
«Նոր կառավարությունը պետք է կարողանա ապահովել տնտեսական աճ, բարեփոխումների շարունակականություն, նոր կառավարությունը պետք է կարողանա վերականգնել մեր քաղաքացիների վստահությունը բարեփոխումների եւ իր գործունեության նկատմամբ: Սրանք այն նվազագույն խնդիրներն են, որ նոր կառավարությունը պետք է կարողանա լուծել: Ես կարծում եմ, որ կառավարությունում էական փոփոխություններ են լինելու: Անհրաժեշտություն կա, որպեսզի նաեւ նոր աչքով նայվի եղած խնդիրներին, ոլորտներին»,- ասել էր երկրի ղեկավարը:

• 15 ЛЕТ НАЗАД: 1-7 АПРЕЛЯ 2004 ГОДА
1 апреля генеральная прокуратура Армении возбудила уголовное дело по действиям оппозиционного блока «Справедливость».
В заявлении Генпрокуратуры говорилось, что «представители оппозиционного блока проводят в Ереване и областях Армении в основном несанкционированные митинги, в ходе которых призывают к насильственному захвату государственной власти и изменению конституционного строя республики».
В тот же день президент Армении Роберт Кочарян обсудил внутриполитическую ситуацию с послами государств-членов Европейского Союза.
В пресс-службе главы государства сообщали, что «участники встречи были едины во мнении, что первоочередной задачей является сохранение стабильности в стране, что является основным залогом прогресса и успешного развития Армении».
Чрезвычайное проишествие
2 апреля произошло чрезвычайное проишествие на Ереванской канатной дороге - сорвались две вагонетки, одна из которых упала с высоты 15 метров.
В момент падения в одной из вагонеток находились 8 человек, двое из которых погибли на месте. Остальные пассажиры получили травмы разной степени тяжести и были госпитализированы.
После этого случая канатная дорога, связывавшая центр Еревана с Норкской возвышенностью, была демонтирована.
Гегамян обвиняет президента и министра обороны
6 апреля лидер партии «Национальное единение» Арташес Гегамян заявил, что президент и министр обороны Армении несут личную ответственность за провокации, устроенные 5 апреля на оппозиционном митинге в центре Еревана.
В середине митинга неизвестные лица попытались забросать яйцами Арташеса Гегамяна. Увидев, что журналисты снимают происходящее, от 15 до 20 молодых людей набросились на съемочные группы Общественного ТВ Армении, телекомпаний «Кентрон», «Ай ТВ», журналистов газет «Аравот» и «Айкакан Жаманак». Теле- и фотокамеры упомянутых СМИ были разбиты.
Арташес Гегамян заявил, что «план провокаций был утвержден накануне на встрече у президента Армении, и лишь сдержанность народа исключила беспорядки». По словам политика, лица, напавшие в ходе митинга на представителей СМИ, являются «телохранителями некоторых олигархов».
• 10 ЛЕТ НАЗАД: 1-7 АПРЕЛЯ 2009 ГОДА
Заявление Вашадзе
4 апреля глава МИД Грузии Григол Вашадзе сказал в интервью телекомпании «Рустави-2», что «Грузия и Армения оформят стратегические отношения».
«Грузия и Армения обязательно оформят стратегические отношения, думаю, что это произойдет в ближайшее время», - сказал он.
По словам Вашадзе, стратегические отношения с Арменией станут составной частью новой Стратегии внешней политики Грузии.
Стратегические отношения Грузии и Армения так и не были оформлены.
Встреча с Обамой
6 апреля президент США Барак Обама встретился в Стамбуле с министрами иностранных дел Армении и Турции и призвал их завершить переговоры по нормализации двусторонних отношений.
Встреча состоялась в кулуарах официального обеда Альянса цивилизаций.
• 5 ЛЕТ НАЗАД: 1-7 АПРЕЛЯ 2014 ГОДА
Отставка-«сюрприз»
3 апреля подал в отставку премьер-министр Армении Тигран Саргсян.
4 апреля министр экономики Армении Ваграм Аванесян сказал, что отставка премьера стала для него «сюрпризом».
4 апреля президент Армении Серж Саргсян заявил, что «в новом правительстве будут существенные изменения».
«Новое правительство должно быть в силах обеспечить экономический рост, продолжительность реформ, оно должно быть в силах восстановить доверие наших граждан к реформам и к его деятельности. Эти пункты являются минимальными задачами, которые новое правительство должно быть в силах решить. Я считаю, что в новом правительстве будут существенные изменения. Есть необходимость посмотреть на существующие проблемы, на сферы по-новому»,- сказал глава армянского государства.