• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2003 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 01-07
Հոկտեմբերի 1-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին կոչ էր արել տարածաշրջան ուղարկել դիտորդներ, որոնք կհաստատեն հայկական հուշարձանների ոչնչացումը Ադրբեջանի կողմից:
Ելույթ ունենալով Փարիզում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 32-րդ Գլխավոր Կոնֆերանսում՝ նախարարն ասել էր.
«Նախիջեւանի Ջուղա քաղաքը մի վիթխարի գերեզմանատուն ուներ` ուր կանգուն էին 9–ից 16-րդ դարերի քանդակազարդ խաչքարեր՝ եզակի իրենց գեղարվեստական կատարմամբ: Այդ խաչքարները 1903 թ. մոտ 5000 էին, 1973 թ. դրանց կեսն արդեն չկար: Այսօր դրանցից ոչ մեկը չկա»:
Վարդան Օսկանյանը Լուսանկարը` Ֆոտոլուր
Կոչ ԵՄ-ին
Հոկտեմբերի 1-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը ասել էր, որ եթե Հարավային Կովկասի երկրներն «ազդանշան» ստանան Եվրոպական Միությունից այն մասին, որ Հայաստանն, Ադրբեջանը եւ Վրաստանը ժամանակի ընթացքում կարող են անդամակցել ԵՄ-ին, «դա կփոխի մեր մտածելակերպը հակամարտությունների կարգավորման հարցում»:
«Մեր ժողովուրդները կհավատան, որ վերջնական արդյունքում ապրելու են մի միությունում, որտեղ սահմաններն էական չեն: Կարծում եմ, որ դա կփոխի մեր մոտեցումները հակամարտությունների կարգավորման վերաբերյալ:
Այդ դեպքում մենք պակաս ագրեսիվ եւ պակաս պահանջկոտ կդառնանք: Հակամարտությունների կարգավորումը կհայտնվի բոլորովին այլ համատեքստում, որն ավելի հարմար կլինի առկա խնդիրների լուծման համար»,- ասում էր Օսկանյանը:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 01-07
Orange-ի հաղթանակը
Հոկտեմբերի 7-ին France Telecom ընկերությունը (Orange ապրանքանիշ) հաղթող էր ճանաչվել Հայաստանի բջջային կապի երրորդ օպերատորի մրցույթում:
Երրորդ բջջային օպերատորի արտոնագիրը ստանալու համար France Telecom ընկերությունն առաջարկել էր ամենաբարձր գինը՝ 51 մլն 500 հազար եվրո:
Շվեդական Tele2 ընկերությունը արտոնագրի համար առաջարկել էր 41 մլն 600 հազար եվրո, իսկ CEO Blackrock Communication-ը` 31 մլն 660 հազար եվրո:
«Մեկ-երկու հարց»
Ռուսաստանի ԱԳՆ նախարար Սերգեյ Լավրովը հոկտեմբերի 7-ին «Ռոսիյսկայա Գազետա» թերթում հրապարակված հարցազրույցում ասել էր, որ «մշակվել է բովանդակալի փաստաթուղթ, որը գործնականում նկարագրում է ԼՂ կարգավորման բոլոր սկզբունքներն ու մեխանիզմները»:
«Չլուծված են մնացել մեկ-երկու հարցեր, որոնք ենթակա են համաձայնեցման Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների գալիք հանդիպումներում: Խոսքը առաջին հերթին Լաչինի միջանցքի մասին է: Եվ մենք այնպիսի զգացողություն ունենք, որ լուծումը բավականին իրատեսական է»,- հայտարարել էր Սերգեյ Լավրովը:
Սերգեյ Լավրովը 2008 թվականին Լուսանկարը` REUTERS
Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարը նշում էր, որ ղարաբաղյան հակամարտության լուծումը «կդառնա ոչ միայն Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման, այլեւ թուրքական տարածքով արտաքին աշխարհի հետ Հայաստանի կապերի բացման միջոց»:
«Ինձ թվում է, որ, մի կողմից, Կովկասում հակամարտային իրադրության պահպանման դեպքում Հայաստանի կողմից իր դրության խոցելիության սրված ընկալման, մյուս կողմից` Թուրքիայի կողմից ներկայիս պահի եզակիության ըմբռնման` այս երկու գործոնների համադրումը, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկները միասին բեկումնային զանգված են ստեղծում լուծումը գտնելու համար»,- նկատել էր Սերգեյ Լավրովը
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 01-07
«Անձամբ կհայտարարի»
Հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ երկրորդ նախագահի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանն ասել էր, որ «եթե Ռոբերտ Քոչարյանը որոշում կայացնի վերադառնալ մեծ քաղաքականություն, ապա ինքն անձամբ կհայտարարի դրա մասին»:
«Այդ լուրերը շրջանառության մեջ են ավելի քան հինգ տարի, Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտոնաթողությունից սկսած: Միայն մեկ բան կարող եմ վստահորեն ասել. եթե Ռոբերտ Քոչարյանը որոշում կայացնի վերադառնալ մեծ քաղաքականություն, ապա ինքն անձամբ, իրեն բնորոշ պարզ ու շիտակ ձեւով կհայտարարի դրա մասին: Պետք չէ դավադրություններ, խարդավանքներ ու գաղտնի գործընթացներ փնտրել այստեղ, անիմաստ զբաղմունք է», - նշել էր Վիկտոր Սողոմոնյանը:
Կազինոյի բանավեճը
Հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը «երեւակայության արդյունք» էր անվանել ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի խոսքերն այն մասին, որ Հայաստանի ղեկավարը վերջերս եվրոպական կազինոներից մեկում տանուլ է տվել 70 մլն եվրո:
Սերժ Սարգսյանն ելույթ էր ունեցել Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի նիստում, այնուհետեւ պատասխանել ԵԽԽՎ պատգամավորների հարցերին:
Սերժ Սարգսյանը՝ ԵԽԽՎ նիստում
Զարուհի Փոստանջյանը ՀՀ նախագահին հարց էր ուղղել այն մասին, թե ի՞նչ միջոցների հաշվին է նա վճարել այն 70 մլն եվրոն, որն իբր տանուլ էր Եվրոպայում` կազինոներից մեկում:
«Դա ձեր երեւակայության արդյունքն է: Ես Եվրոպայում երբեք կազինոյում չեմ եղել: Ես չեմ խաղում: Ցավոք սրտի, հնարավորություն չունեմ տնօրինել Ձեր մատնանշած գումարները: Եթե նման հնարավորություն ունենայի, ապա այդ գումարի մի մասը Ձեզ կհատկացնեի», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը` դիմելով Զարուհի Փոստանջյանին:

•    15 YEARS AGO: OCTOBER 01-07, 2003
Armenian Foreign Minister Vardan Oskanyan called on UNESCO to send an expert group to South Caucasus to witness the destruction of Armenian architectural monuments by Azerbaijan.
While addressing the UNESCO General Conference Session in Paris on October 1, Oskanyan said:
“There were 5 000 Armenian khachkars (stone-crosses), made in 9th-16th centuries, at the cemetery of the ancient town of Jugha in Nakhichevan in 1903. In 1973, only half of them remained. There are none left now.”
Vartan Oskanyan  Vartan Oskanyan
The call to EU
On the same day, Oskanyan said that if the three South Caucasian countries received a “signal” from the European Union acknowledging that Armenia, Georgia and Azerbaijan could ultimately attain full EU membership, “that would make us think differently when it comes to the resolution of the conflicts”.
“If our people believe that eventually we will live in a union where borders are irrelevant, I think this will make us think differently when it comes to the resolution of the conflicts. In that case, we will be less aggressive and less demanding. That will put the whole conflict resolution in a totally different context, and that will be the appropriate context within which to resolve the conflicts,” said Oskanyan.
•    10 YEARS AGO: OCTOBER 01-07, 2008
Orange wins
France Telecom Company (Orange brand) won the tendering to become the third mobile operator in Armenia on October 7.
The company offered the highest price (EUR 51,500,000).
The Swedish Tele2 offered EUR 41,600,000 for the license and CEO Blackrock Communication’s bid indicated EUR 31,660,000.
“Two or three points”
“We have elaborated a substantial document, which describes almost all principles and mechanisms of the Nagorno-Karabakh settlement,” Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said in the interview, published in “Rossiyskaya Gazeta” on October 7.
“There are two or three points that need to be solved, they will be agreed upon during the next meetings of the Armenian and Azerbaijani presidents. First of all, we talk about the Lachin Corridor. And we have a feeling that the solution is quite realistic,” Sergey Lavrov stated.
Sergey Lavrov in 2008 Sergey Lavrov in 2008
He noted that the resolution of the Karabakh conflict “will become a means not only to normalize relations with Turkey, but also open Armenia to the world through the Turkish territory”.
“It seems to me that the combination of the factors that Armenia has a keen perception of the vulnerability of its position in case the conflict situation is preserved in the Caucasus on the one hand, and that Turkey understands how unique today’s moment is on the other, together with the existing proposals of OSCE Minsk group Co-chairs creates a momentum for finding a solution,” said Lavrov.
•    5 YEARS AGO: OCTOBER 01-07, 2013
“Will announce personally”
On October 2, 2013 Head of the Office of the second president of Armenia Victor Soghomonyan said that "if Robert Kocharyan decides to return to big politics, he will announce that personally".
Victor Soghomonyan Victor Soghomonyan
"These rumors have been circulating for 5 years after Robert Kocharyan left the office. I can only say this: if Robert Kocharyan decides to return to big politics, he will personally announced that briefly and simply, in his typical style. Don't look for conspiracy, intrigue and secret processes - it's a senseless job,” said Soghomonyan.
The casino controversy
On October 2, Armenian President Serzh Sargsyan described as “another product of imagination” the claim by MP Zaruhi Postanjyan that Sargsyan recently lost EUR 70m in a European casino.
The president spoke at the session of Parliamentary Assembly of the Council of Europe and later answered questions form PACE MPs.
Serzh Sargsyan at PACE session Serzh Sargsyan at PACE session
Zaruhi Postanjyan asked him with what funds he paid the EUR 70m he had allegedly lost in a casino in Europe recently.
“It is another product of your imagination. I have never been to a casino in Europe. I don't gamble. Unfortunately, I don't have the chance to own the sums you mentioned. If I had that money, I would share it with you,” Sargsyan responded to Zaruhi Postanjyan.