• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2003 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 01-07
Հոկտեմբերի 1-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին կոչ էր արել տարածաշրջան ուղարկել դիտորդներ, որոնք կհաստատեն հայկական հուշարձանների ոչնչացումը Ադրբեջանի կողմից:
Ելույթ ունենալով Փարիզում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 32-րդ Գլխավոր Կոնֆերանսում՝ նախարարն ասել էր.
«Նախիջեւանի Ջուղա քաղաքը մի վիթխարի գերեզմանատուն ուներ` ուր կանգուն էին 9–ից 16-րդ դարերի քանդակազարդ խաչքարեր՝ եզակի իրենց գեղարվեստական կատարմամբ: Այդ խաչքարները 1903 թ. մոտ 5000 էին, 1973 թ. դրանց կեսն արդեն չկար: Այսօր դրանցից ոչ մեկը չկա»:
Վարդան Օսկանյանը Լուսանկարը` Ֆոտոլուր
Կոչ ԵՄ-ին
Հոկտեմբերի 1-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը ասել էր, որ եթե Հարավային Կովկասի երկրներն «ազդանշան» ստանան Եվրոպական Միությունից այն մասին, որ Հայաստանն, Ադրբեջանը եւ Վրաստանը ժամանակի ընթացքում կարող են անդամակցել ԵՄ-ին, «դա կփոխի մեր մտածելակերպը հակամարտությունների կարգավորման հարցում»:
«Մեր ժողովուրդները կհավատան, որ վերջնական արդյունքում ապրելու են մի միությունում, որտեղ սահմաններն էական չեն: Կարծում եմ, որ դա կփոխի մեր մոտեցումները հակամարտությունների կարգավորման վերաբերյալ:
Այդ դեպքում մենք պակաս ագրեսիվ եւ պակաս պահանջկոտ կդառնանք: Հակամարտությունների կարգավորումը կհայտնվի բոլորովին այլ համատեքստում, որն ավելի հարմար կլինի առկա խնդիրների լուծման համար»,- ասում էր Օսկանյանը:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 01-07
Orange-ի հաղթանակը
Հոկտեմբերի 7-ին France Telecom ընկերությունը (Orange ապրանքանիշ) հաղթող էր ճանաչվել Հայաստանի բջջային կապի երրորդ օպերատորի մրցույթում:
Երրորդ բջջային օպերատորի արտոնագիրը ստանալու համար France Telecom ընկերությունն առաջարկել էր ամենաբարձր գինը՝ 51 մլն 500 հազար եվրո:
Շվեդական Tele2 ընկերությունը արտոնագրի համար առաջարկել էր 41 մլն 600 հազար եվրո, իսկ CEO Blackrock Communication-ը` 31 մլն 660 հազար եվրո:
«Մեկ-երկու հարց»
Ռուսաստանի ԱԳՆ նախարար Սերգեյ Լավրովը հոկտեմբերի 7-ին «Ռոսիյսկայա Գազետա» թերթում հրապարակված հարցազրույցում ասել էր, որ «մշակվել է բովանդակալի փաստաթուղթ, որը գործնականում նկարագրում է ԼՂ կարգավորման բոլոր սկզբունքներն ու մեխանիզմները»:
«Չլուծված են մնացել մեկ-երկու հարցեր, որոնք ենթակա են համաձայնեցման Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների գալիք հանդիպումներում: Խոսքը առաջին հերթին Լաչինի միջանցքի մասին է: Եվ մենք այնպիսի զգացողություն ունենք, որ լուծումը բավականին իրատեսական է»,- հայտարարել էր Սերգեյ Լավրովը:
Սերգեյ Լավրովը 2008 թվականին Լուսանկարը` REUTERS
Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարը նշում էր, որ ղարաբաղյան հակամարտության լուծումը «կդառնա ոչ միայն Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման, այլեւ թուրքական տարածքով արտաքին աշխարհի հետ Հայաստանի կապերի բացման միջոց»:
«Ինձ թվում է, որ, մի կողմից, Կովկասում հակամարտային իրադրության պահպանման դեպքում Հայաստանի կողմից իր դրության խոցելիության սրված ընկալման, մյուս կողմից` Թուրքիայի կողմից ներկայիս պահի եզակիության ըմբռնման` այս երկու գործոնների համադրումը, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկները միասին բեկումնային զանգված են ստեղծում լուծումը գտնելու համար»,- նկատել էր Սերգեյ Լավրովը
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 01-07
«Անձամբ կհայտարարի»
Հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ երկրորդ նախագահի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանն ասել էր, որ «եթե Ռոբերտ Քոչարյանը որոշում կայացնի վերադառնալ մեծ քաղաքականություն, ապա ինքն անձամբ կհայտարարի դրա մասին»:
«Այդ լուրերը շրջանառության մեջ են ավելի քան հինգ տարի, Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտոնաթողությունից սկսած: Միայն մեկ բան կարող եմ վստահորեն ասել. եթե Ռոբերտ Քոչարյանը որոշում կայացնի վերադառնալ մեծ քաղաքականություն, ապա ինքն անձամբ, իրեն բնորոշ պարզ ու շիտակ ձեւով կհայտարարի դրա մասին: Պետք չէ դավադրություններ, խարդավանքներ ու գաղտնի գործընթացներ փնտրել այստեղ, անիմաստ զբաղմունք է», - նշել էր Վիկտոր Սողոմոնյանը:
Կազինոյի բանավեճը
Հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը «երեւակայության արդյունք» էր անվանել ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի խոսքերն այն մասին, որ Հայաստանի ղեկավարը վերջերս եվրոպական կազինոներից մեկում տանուլ է տվել 70 մլն եվրո:
Սերժ Սարգսյանն ելույթ էր ունեցել Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի նիստում, այնուհետեւ պատասխանել ԵԽԽՎ պատգամավորների հարցերին:
Սերժ Սարգսյանը՝ ԵԽԽՎ նիստում
Զարուհի Փոստանջյանը ՀՀ նախագահին հարց էր ուղղել այն մասին, թե ի՞նչ միջոցների հաշվին է նա վճարել այն 70 մլն եվրոն, որն իբր տանուլ էր Եվրոպայում` կազինոներից մեկում:
«Դա ձեր երեւակայության արդյունքն է: Ես Եվրոպայում երբեք կազինոյում չեմ եղել: Ես չեմ խաղում: Ցավոք սրտի, հնարավորություն չունեմ տնօրինել Ձեր մատնանշած գումարները: Եթե նման հնարավորություն ունենայի, ապա այդ գումարի մի մասը Ձեզ կհատկացնեի», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը` դիմելով Զարուհի Փոստանջյանին:

Серж Саргсян на сессии ПАСЕ
1 октября министр иностранных дел Армении Вардан Осканян призвал ЮНЕСКО отправить экспертов в регион, чтобы засвидетельствовать факты разрушения армянских архитектурных памятников со стороны Азербайджана.
Выступая на заседании Генеральной Конференции ЮНЕСКО в Париже, министр сказал:
«На кладбище древнего города Джуга в Нахичевани в 1903 году насчитывалось около 5000 тысяч армянских хачкаров [камень-крест], созданных с 9-го по 16-й век. В 1973 году
осталась лишь половина этих хачкаров. Сегодня нет ни одного».
Призыв к ЕС
1 октября министр иностранных дел Армении Вардан Осканян сказал, что если страны Южного Кавказа получат «послание» от Европейского Союза, сигнализирующее, что Армения, Грузия и Азербайджан со временем могут стать членами ЕС, «это изменит наше мышление в плане урегулирования существующих конфликтов».
«Наши народы поверят, что в конечном итоге мы будем жить в союзе, где границы являются несущественными, я думаю, что это изменит наши подходы к урегулированию конфликтов. В этом случае мы станем менее агрессивными и менее требовательными. Урегулирование конфликтов окажется в совершенном ином контексте, который будет более подходящим для решения существующих проблем», - говорил Осканян.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 01-07 ОКТЯБРЯ 2008 ГОДА
Победа Orange
7 октября компания France Telecom (бренд Orange) победила в тендере за лицензию третьего мобильного оператора в Армении.
France Telecom предложила самую высокую цену - 51 млн 500 тысяч евро.
Шведская Tele2 предложила за лицензию 41 млн 600 тысяч евро, а CEO Blackrock Communication - 31 млн 660 тысяч евро.
«Два-три вопроса»
Министр иностранных дел России Сергей Лавров сказал в интервью, опубликованном 7 октября в «Российской газете», что «выработан содержательный документ, который описывает практически все принципы и механизмы карабахского урегулирования».
«Остались нерешенными два-три вопроса, которые подлежат согласованию на очередных встречах президентов Армении и Азербайджана. Прежде всего речь идет о Лачинском коридоре. И наше ощущение такое, что развязка вполне реальна», - говорил Сергей Лавров.
Сергей Лавров в 2008 году Сергей Лавров в 2008 году
Глава МИД России отмечал, что решение карабахского конфликта «станет средством не только для нормализации отношений с Турцией, но и открытия связей Армении с внешним миром через турецкую территорию».
«Мне кажется, что сочетание факторов обостренного восприятия Арменией уязвимости своего положения в случае сохранения на Кавказе конфликтной ситуации, с одной стороны, и понимание Турцией уникальности сегодняшнего момента, с другой стороны, наряду с имеющимися предложениями сопредседателей Минской группы ОБСЕ создает критическую массу для того, чтобы решение было найдено», - говорил Сергей Лавров.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 01-07 ОКТЯБРЯ 2013 ГОДА
«Заявит лично»
2 октября руководитель канцелярии второго президента Армении Виктор Согомонян сказал, что «если Роберт Кочарян примет решение вернуться в большую политику, то заявит об этом лично».
«Эти разговоры муссируются уже на протяжении 5 лет, после того, как Роберт Кочарян оставил пост президента. Могу с уверенностью сказать лишь об одном: если Роберт Кочарян примет решение вернуться в большую политику, то он лично заявит об этом, в присущем ему простом и прямом стиле. Не стоит искать заговоры, интриги и тайные процессы - это бессмысленное занятие», - сказал Виктор Согомонян.
Полемика о казино
2 октября президент Армении Серж Саргсян назвал «очередным плодом воображения» заявление депутата Национального Собрания Армении Заруи Постанджян о том, что глава Армении проиграл 70 млн евро в одном из европейских казино.
Серж Саргсян выступал на заседании Парламентской Ассамблеи Совета Европы, после чего ответил на вопросы депутатов ПАСЕ.
Серж Саргсян на сессии ПАСЕ Серж Саргсян на сессии ПАСЕ
Заруи Постанджян спросила у президента, за счет каких средств он оплатил 70 миллион евро, которые якобы недавно проиграл в одном из казино в Европе.
«Это очередной плод Вашего воображеия. Я никогда не был в казино в Европе. Я не играю в азартные игры. К сожалению, я не в состоянии распоряжаться упомянутыми Вами суммами. Если бы у меня были такие средства, я бы с Вами поделился»,- сказал Серж Саргсян, обращаясь к Заруи Постанджян.