• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2002 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 30-ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 5
Երեւանի մամուլի ակումբը եւ Հայաստանի ժուռնալիստների միությունը «հանցագործություն» էին անվանել այն փաստը, որը հոկտեմբերի 31-ին «Առավոտ» օրաթերթի հերթական համարը չէր հասել ընթերցողներին:
«Ըստ մեր ունեցած տեղեկությունների, թերթի տպաքանակը տպարանից հանձնվել է «Հայմամուլ» գործակալությանը, սակայն այնուհետեւ «անհետացել է»: «Առավոտը» ոչ միայն այդ գործակալության կրպակներն ու բաժանորդները չեն ստացել, այլեւ՝ մյուս տարածող կազմակերպությունները, որոնք իրենց տարածման չափաբաժինները ստանում են «Հայմամուլից»: Թերթի տարածման խափանումը տեղեկություններ ստանալու մարդկանց իրավունքի կոպիտ ոտնահարում է, ինչը Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրության 24-րդ հոդվածի, Հայաստանի ստորագրած միջազգային պայմանագրերի խախտում է: Մենք սա գնահատում ենք իբրեւ հանցագործություն եւ իրավապահ մարմիններից պահանջում ենք հայտնաբերել ու պատժել մեղավորներին», - ասվում էր հայտարարության մեջ:
«Առավոտը» իր համարի «անհետացման» պատճառ էր անվանել հոդվածը, որում խոսվում էր ձեռնարկության ապօրինի սեփականաշնորհման գործընթացում վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի հարազատներից մեկի մասնակցության մասին:
Ստեփան Դեմիրճյանը առաջադրվել է նախագահի թեկնածու
Հայաստանի Ժողովրդական կուսակցության նոյեմբերի 2-ին կայացած համագումարը որոշում կայացրեց 2003 թվականի փետրվարի 19-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններում թեկնածու առաջադրել Ստեփան Դեմիրճյանին:
Ելույթ ունենալով համագումարում, Ստեփան Դեմիրճյանը հայտարարել էր, որ 1998 թվականին Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահի պաշտոնում ընտրվելն «ապօրինի» էր, քանի որ ընտրությունների արդյունքները կեղծվել էին: ՀԺԿ նախագահը մեղադրել էր նախագահին «հակաժողովրդական տնտեսական քաղաքականություն» վարելու մեջ:
«Գույք՝ պարտքի դիմաց»
Նոյեմբերի 5-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը եւ ՌԴ արդյունաբերության, գիտության եւ տեխնոլոգիաների նախարար Իլյա Կլեբանովը Երեւանում ստորագրեցին Ռուսաստանի առջեւ Հայաստանի պարտքի դիմաց 5 ձեռնարկությունները Ռուսաստանի Դաշնությանը փոխանցելու մասին արձանագրությունները:
Ռուսաստանի Դաշնությանը փոխանցվեցին «Մարս» ՓԲԸ-ի, «Երեւանի նյութագիտության գիտահետազոտական ինստիտուտ» ՓԲԸ-ի, «Երեւանի մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտ» ՓԲԸ-ի, «Երեւանի կառավարման ավտոմատացված համակարգերի գիտահետազոտական ինստիտուտ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերը եւ Հրազդանի ՋԷԿ-ի գույքային համալիրը:
Կնքման առաջին իսկ օրվանից այս գործարքը քննադատության առարկա է հանդիսանում: Շատերը հիշատակում են այն հանգամանքը, որ վերջին տարիների ընթացքում Ռուսաստանը միլիարդների պարտքեր է ներել մի շարք երկրներին: Շարունակվում է բաց մնալ նաեւ Ռուսաստանին փոխանված ակտիվների կառավարման արդյունավետության հարցը:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 30-ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 5
Թերի Դեւիսը «անջատողականների մասին»
Նոյեմբերի 5-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանն ու Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թերի Դեւիսը Երեւանում քննարկեցին ԼՂ խնդրի կարգավորման հեռանկարները:
Թերի Դեւիսը հիշեցրել էր, որ եղել է Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի` Լեռնային Ղարաբաղի հարցով առաջին զեկուցողն ու շարունակում է ուշադիր հետեւել խաղաղ գործընթացին: Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների մասին, Թերի Դեւիսը նրանց անվանել էր «ռեժիմ» եւ «անջատողականներ», որոնք, Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղարի խոսքերով, չեն տարբերվում Հարավային Օսիայի, Աբխազիայի եւ Մերձդնեստրի «ռեժիմիների» ներկայացուցիչներից: Դեւիսը նաեւ հրաժարվել էր զուգահեռներ անցկացնել Կոսովոյի հետ, որտեղ, նրա խոսքերով, կառավարում է ՄԱԿ-ի հովանու ներքո ստեղծված ժամանակավոր վարչությունը, որը կազմավորվել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի բանաձեւերին համապատասխան:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 30-ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 5
«Վիրահատություն» ընդդեմ կոռուպցիայի
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կառավարության նոյեմբերի 1-ի նիստում ասել էր, որ «կոռուպցիայի ասպարեզում ստեղծված վիճակը մեզ չի բավարարում»: Տիգրան Սարգսյանը ընդգծել էր, որ ՀՀ նախագահը պահանջում է վճռական գործողություններ, այդ թվում՝ «վիրահատական» մեթոդների կիրառում:

Тэрри Дэвис и Вардан Осканян
Ереванский пресс-клуб и Союз журналистов Армении назвали «преступлением» тот факт, что 31 октября очередной номер газеты «Аравот» не дошел до читателя.
«По имеющимся у нас сведениям, тираж газеты был передан из типографии Агентству по распространению печати «Армпечать», однако затем он «исчез». «Аравот» не поступила ни в киоски Агентства, ни подписчикам, ни в другие организации по распространению.
Срыв распространения газеты грубо попирает право граждан на получение информации, что является нарушением Статьи 24 Конституции и международных договоров, подписанных Арменией. Мы расцениваем это как преступление и требуем от правоохранительных органов найти и наказать виновных», - говорилось в заявлении.
Главный редактор «Аравот» Арам Абрамян Главный редактор «Аравот» Арам Абрамян
Сама «Аравот» назвала причиной «исчезновения» своего номера от 31 октября опубликованную в нем статью, в которой говорилось об участии одного из родственников премьер-министра Армении Андраника Маргаряна в незаконной приватизации предприятия.
Степан Демирчян выдвинут кандидатом в президенты
Съезд Народной партии Армении принял 2 ноября решение о выдвижении Степана Демирчяна кандидатом на предстоящих 19 февраля 2003 года президентских выборах.
Выступая на съезде, Степан Демирчян заявил, что избрание Роберта Кочаряна на пост президента Армении в 1998 году было «незаконным», поскольку итоги выборов были сфальсифицированы. Лидер НПА также обвинил президента в проведении «антинародной экономической политики».
Имущество за долги
5 ноября министр обороны Армении Серж Саргсян и министр промышленности, науки и технологий РФ Илья Клебанов подписали в Ереване протоколы о передаче в собственность Российской Федерации акций 5-и армянских предприятий в счет погашения задолженности Армении перед Россией.
Илья Клебанов и Серж Саргсян Илья Клебанов и Серж Саргсян
В собственность Российской Федерации были переданы акции ЗАО «Марс», ЗАО «Ереванский научно-исследовательский институт материаловедения», ЗАО «Ереванский научно-исследовательский институт математических машин», ЗАО «Ереванский научно-исследовательский институт автоматизированных систем управления», имущественный комплекс Разданской ТЭС.
Данная сделка продолжает оставаться объектом критики с первого дня ее заключения. Многие обращают внимание на то обстоятельство, что за последние годы Россия списала миллиардные долги многим странам. Открытым продолжает оставаться и вопрос эффективности управления переданными России активами.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 30 ОКТЯБРЯ-5 НОЯБРЯ 2007 ГОДА
Тэрри Дэвис - о «сепаратистах»
5 ноября министр иностранных дел Армении Вардан Осканян и генсек Совета Европы Тэрри Дэвис обсудили в Ереване перспективы урегулирования карабахской проблемы.
Тэрри Дэвис и Вардан Осканян Тэрри Дэвис и Вардан Осканян
Тэрри Дэвис напомнил, что он был первым докладчиком Парламентской Ассамблеи Совета Европы по Нагорному Карабаху и продолжает внимательно следить за мирным процессом. При этом, говоря о властях Нагорного Карабаха, Тэрри Дэвис назвал их «режимом» и «сепаратистами», которые, по словам генсека Совета Европы, не отличаются от представителей «режимов» в Южной Осетии, Абхазии и Приднестровье. При этом Тэрри Дэвис отказался проводить параллели с Косово, где по его словам, правит временная администрация под эгидой ООН, сформированная в соответствии с резолюциями Совета Безопасности ООН.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 30 ОКТЯБРЯ-5 НОЯБРЯ 2012 ГОДА
«Хирургия» против коррупции
Премьер-министр Армении Тигран Саргсян заявил 1 ноября на заседании правительства, что «нас не удовлетворяет ситуация с коррупцией в стране». Тигран Саргсян подчеркнул, что президент Армении требует решительных действий, в том числе применения «хирургических» методов.