• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2002 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 30-ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 5
Երեւանի մամուլի ակումբը եւ Հայաստանի ժուռնալիստների միությունը «հանցագործություն» էին անվանել այն փաստը, որը հոկտեմբերի 31-ին «Առավոտ» օրաթերթի հերթական համարը չէր հասել ընթերցողներին:
«Ըստ մեր ունեցած տեղեկությունների, թերթի տպաքանակը տպարանից հանձնվել է «Հայմամուլ» գործակալությանը, սակայն այնուհետեւ «անհետացել է»: «Առավոտը» ոչ միայն այդ գործակալության կրպակներն ու բաժանորդները չեն ստացել, այլեւ՝ մյուս տարածող կազմակերպությունները, որոնք իրենց տարածման չափաբաժինները ստանում են «Հայմամուլից»: Թերթի տարածման խափանումը տեղեկություններ ստանալու մարդկանց իրավունքի կոպիտ ոտնահարում է, ինչը Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրության 24-րդ հոդվածի, Հայաստանի ստորագրած միջազգային պայմանագրերի խախտում է: Մենք սա գնահատում ենք իբրեւ հանցագործություն եւ իրավապահ մարմիններից պահանջում ենք հայտնաբերել ու պատժել մեղավորներին», - ասվում էր հայտարարության մեջ:
«Առավոտը» իր համարի «անհետացման» պատճառ էր անվանել հոդվածը, որում խոսվում էր ձեռնարկության ապօրինի սեփականաշնորհման գործընթացում վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի հարազատներից մեկի մասնակցության մասին:
Ստեփան Դեմիրճյանը առաջադրվել է նախագահի թեկնածու
Հայաստանի Ժողովրդական կուսակցության նոյեմբերի 2-ին կայացած համագումարը որոշում կայացրեց 2003 թվականի փետրվարի 19-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններում թեկնածու առաջադրել Ստեփան Դեմիրճյանին:
Ելույթ ունենալով համագումարում, Ստեփան Դեմիրճյանը հայտարարել էր, որ 1998 թվականին Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահի պաշտոնում ընտրվելն «ապօրինի» էր, քանի որ ընտրությունների արդյունքները կեղծվել էին: ՀԺԿ նախագահը մեղադրել էր նախագահին «հակաժողովրդական տնտեսական քաղաքականություն» վարելու մեջ:
«Գույք՝ պարտքի դիմաց»
Նոյեմբերի 5-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը եւ ՌԴ արդյունաբերության, գիտության եւ տեխնոլոգիաների նախարար Իլյա Կլեբանովը Երեւանում ստորագրեցին Ռուսաստանի առջեւ Հայաստանի պարտքի դիմաց 5 ձեռնարկությունները Ռուսաստանի Դաշնությանը փոխանցելու մասին արձանագրությունները:
Ռուսաստանի Դաշնությանը փոխանցվեցին «Մարս» ՓԲԸ-ի, «Երեւանի նյութագիտության գիտահետազոտական ինստիտուտ» ՓԲԸ-ի, «Երեւանի մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտ» ՓԲԸ-ի, «Երեւանի կառավարման ավտոմատացված համակարգերի գիտահետազոտական ինստիտուտ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերը եւ Հրազդանի ՋԷԿ-ի գույքային համալիրը:
Կնքման առաջին իսկ օրվանից այս գործարքը քննադատության առարկա է հանդիսանում: Շատերը հիշատակում են այն հանգամանքը, որ վերջին տարիների ընթացքում Ռուսաստանը միլիարդների պարտքեր է ներել մի շարք երկրներին: Շարունակվում է բաց մնալ նաեւ Ռուսաստանին փոխանված ակտիվների կառավարման արդյունավետության հարցը:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 30-ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 5
Թերի Դեւիսը «անջատողականների մասին»
Նոյեմբերի 5-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանն ու Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թերի Դեւիսը Երեւանում քննարկեցին ԼՂ խնդրի կարգավորման հեռանկարները:
Թերի Դեւիսը հիշեցրել էր, որ եղել է Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի` Լեռնային Ղարաբաղի հարցով առաջին զեկուցողն ու շարունակում է ուշադիր հետեւել խաղաղ գործընթացին: Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների մասին, Թերի Դեւիսը նրանց անվանել էր «ռեժիմ» եւ «անջատողականներ», որոնք, Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղարի խոսքերով, չեն տարբերվում Հարավային Օսիայի, Աբխազիայի եւ Մերձդնեստրի «ռեժիմիների» ներկայացուցիչներից: Դեւիսը նաեւ հրաժարվել էր զուգահեռներ անցկացնել Կոսովոյի հետ, որտեղ, նրա խոսքերով, կառավարում է ՄԱԿ-ի հովանու ներքո ստեղծված ժամանակավոր վարչությունը, որը կազմավորվել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի բանաձեւերին համապատասխան:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 30-ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 5
«Վիրահատություն» ընդդեմ կոռուպցիայի
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կառավարության նոյեմբերի 1-ի նիստում ասել էր, որ «կոռուպցիայի ասպարեզում ստեղծված վիճակը մեզ չի բավարարում»: Տիգրան Սարգսյանը ընդգծել էր, որ ՀՀ նախագահը պահանջում է վճռական գործողություններ, այդ թվում՝ «վիրահատական» մեթոդների կիրառում:

Terry Davis and Vartan Oskanian
Yerevan Press Club and the Union of Journalists of Armenia described as “a crime” that the regular run of Aravot newspaper didn’t reach the reader on October 31.
Aravot daily’s Chief Editor Aram Abrahamyan Aravot daily’s Chief Editor Aram Abrahamyan
“According to our information, the printing house transported the run of the newspaper to “HayMamul” Agency, but the run “disappeared”. No bookstalls, subscribers or other dissemination organizations received any Aravot newspapers. The failure of the newspaper’s dissemination infringes the right of the citizens for information, which is a violation of Article 24 of the Constitution and the international agreements signed by Armenia. We consider this a crime and we demand that law-enforcement bodies find and punish the guilty party,” the statement said.
Aravot newspaper claimed that the reason for the October 31 run’s “disappearance” was the article about participation of an Armenian Prime Minister Andranik Margaryan’s relative in illegal privatization of an enterprise.
Stepan Demirchyan nominated candidate for president
The November 2 convention of the People's Party of Armenia nominated Stepan Demirchyan candidate in the presidential elections scheduled for February 19, 2003.
While delivering a speech at the meeting, Stepan Demirchyan stated that election of Robert Kocharyan as President of Armenia in 1998 was “illegitimate” because of electoral fraud.
People's Party leader also accused Kocharyan of conducting “anti-national economy policy”.
“Property for debt“
On November 5, Armenian Defense Minister Serzh Sargsyan and Russian Minister of Industry, Science and Technologies Ilya Klebanov signed the protocols on handing over the shares of five Armenian enterprises to pay off the country’s debt to Russia.
Ilya Klebanov and Serzh Sargsyan Ilya Klebanov and Serzh Sargsyan
Russia thus took the shares of Mars CJSC, Yerevan Research Institute of Study of Materials CJSC, Yerevan Research Institute of Mathematical Machines CJSC, and Yerevan Research Institute of Automated Control Systems CJSC of the Hrazdan Thermal Station Property Complex.
This deal remains an object of criticism since the day it was signed. Many people draw attention to the fact that Russia wrote off other countries’ billion-worth debts in recent years. The issue of management efficiency of the enterprises also remains open.
•    10 YEARS AGO: 30 OCTOBER-5 NOVEMBER, 2007
Terry Davis on “separatists”
On November 5 in Yerevan, Armenian Foreign Minister Vartan Oskanyan and Council of Europe Secretary General Terry Davis discussed the prospects of the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
Terry Davis and Vartan Oskanian Terry Davis and Vartan Oskanian
Terry Davis recalled he was the first rapporteur of the CoE Parliamentary Assembly on the Nagorno-Karabakh conflict and that he continues to carefully follow the settlement process.  Talking about the authorities of Nagorno-Karabakh, Terry Davis described them as a “regime” and “separatists”, which according to the Secretary General, are no different from the representatives of “regimes” in South Ossetia, Abkhazia or Transnistria. At that, Terry Davis refused to draw parallels with Kosovo, where according to him, temporary administration is ruling under the aegis of UN and is formed in accordance with the resolutions of the UN Security Council.
•    5 YEARS AGO: 30 OCTOBER-5 NOVEMBER, 2012
“Surgical methods” to fight corruption
Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan stated at the government session on November 1, “The situation with corruption does not satisfy us.” Tigran Sargsyan stressed that the President demanded decisive actions, including use of “surgical” methods.