Ամբերին Զամանը կարդում է Սառա Մուրադյանի վկայությունը
«100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Սառա Մուրադյանի վկայությունից:
Վանում կոտորածը վերապրած Սառա Մուրադյանի վկայությունը
Բաքու
Երբ զորքերը գյուղ մտան, երիտասարդները փախան, իսկ ծերերը մնացին:
Գյուղի 7 բնակիչները, այդ թվում հայրս` Հարությունը, 20 օր շարունակ ծառայեցին նրանց, իսկ երբ Վանի ինքնապաշտպանությունը սկսվեց, յոթն էլ սպանվեցին: Այդ 20 օրերի ընթացքում զինվորները թալանում էին, ծեծում եւ բռնաբարում:
Օրական 3 անգամ նրանք մեզ` կանանց, հավաքում էին եւ ստիպում, որ իսլամ ընդունենք, իսկ հրաժարվողներին սպառնում էին սպանել: Խալիդ բեյը երկու անգամ առաջարկեց ինձ դավանափոխ լինել, իսկ երբ հրաժարվեցի, հրացանը մոտեցրեց սրտիս, որ սպանի, սակայն երեխաներս նետվեցին իմ ուղղությամբ եւ ուշաթափվեցին: Խալիդ բեյը թողեց մեզ եւ հեռացավ: Մի քանի րոպե անց որդիս` Օհանը, վախից մահացավ:
Ամուսնուս եղբորը սպանեցին աչքիս առաջ: Օրական 2-3 անգամ նրանք մեզ հավաքում էին դաշտում, մերկացնում էին եւ բռնաբարում:

Amberin Zaman reads the testimony of Sara Muradian
For “100 seconds” project she reads an extract from Armenian Genocide survivor Sara Muradian's testimony.
Testimony of Survivor Sara Muradian on the Massacre at the Village of Boghanis  in Gyavash district of Van province
When the troops entered the village the young men fled and the old people stayed.
Seven residents of the village, including my father Harutyun, gave service to them for about 20 days, and when the Van fighting began they murdered all 7 of them.
During those 20 days the troops committed all kinds of violence – plundering, beating, raping.
Three times a day they would gather us, the women, and force us to convert to Islam threatening to kill those who resisted. Khalit Bey twice offered me conversion and when I refused he pointed his rifle to my heart in order to kill me, but my children threw themselves on me and fainted. He left us and went away.
Because of that my son Ohan died of fear a few minutes later. My brother-in-law was murdered before my eyes. Two-three times a day they would gather us and take us to the field, where they would strip everyone naked and rape.
Producers: Ara Tadevosyan, Diana Yayloyan
Filming: Batuhan Durmush, Umut Bozyil
The source of Sara Muradian's testimony: National Archives of Armenia, Armenian Genocide by Ottoman Turkey, 1915, Testimony of survivors, Collection of documents, Yerevan-2013.