Թոմաս դե Վաալը կարդում է Պողոս Վարդանյանի վկայությունը - Mediamax.am
«100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Պողոս Վարդանյանի վկայությունից:
Կարինի հայ բնակչության տեղահանությունն ու կոտորածը վերապրած Պողոս Վարդանյանի վկայությունը
1916թ. հոկտեմբերի 2
Կարին
Գիշեր իջավ: Բանտում շատ անհարմար էր: Քրտինքը ջրի նման հոսում էր բոլորի ճակատից: Ոմանք նույնիսկ հանեցին իրենց վերարկուն, որ քամեն: Բոլորը ջուր էին ուզում: Ժանդարմները նավթի համար նախատեսված ամաններով ջուր էին բերում Եփրատից ու մեզ տալիս ախոռի դռան ցածր անցքից` վերցնելով 1-2 քուրուշ յուրաքանչյուր բաժակի համար: Սակայն միայն դռանը մոտ գտնվողներն էին կարողանում օգտվել դրանից: Մյուս ծայրում գտնվողները չէին կարողանում խմել: Անհնար էր քնել ու մենք արեւածագին էինք սպասում: Լույսը դեռ չէր բացվել, երբ կալանավորները օդը լցրեցին եկեղեցական արարողությամբ (կարդալով Առավոտ լուսո աղոթքը):
Լույսը բացվեց: Երկու զինվորներ ինձ հետախուզեցին, հափշտակեցին 138 քուրուշ, սակայն չգտան այն 14 ոսկե մետաղադրամները, որոնք կապված էին մեջքիս: Այնուհետեւ ժանդարմն ասաց ինձ. «Հե՛յ, հանի՛ր կոշիկներդ», «Բայց ես բոկոտն կլինեմ»,-պատասխանեցի ես, «Իմ կոշիկները հագիր»,- ասաց նա, «Դրանք հին են», - ասացի: «Դու չես հասցնի մաշել նույնիսկ հները»,- սպառնաց նա: Դա լսելով` առանց դիմադրության հանեցի կոշիկներս ու հագա նրա հները:

Thomas de Waal is a British journalist and writer.
For 100 seconds project he reads an extract from Armenian Genocide survivor Poghos Vardanian's testimony.
Testimony of survivor Poghos Vardanian on the deportation and massacre of Armenians of Karin
October 2, 1916, Karin
Night fell. It was very uncomfortable in the prison. The sweat was flowing down like water from everybody’s forehead. Some even took off their coats to wring them. Everybody wanted water. The gendarmes were bringing water from the Euphrates in tin kerosene pots and giving in to us through a hole in the lower part of the stable door, getting 1-2 kurush for each cup. But only those close to the door could make use of it. Those at the far end couldn’t drink. It was impossible to sleep and we were waiting for the dawn. The day hadn’t broken yet when the prisoners thundered the air with a church ceremony (reciting the hymn “Morning of Light”).
The day broke. Two soldiers searched me and took 138 kurush but didn’t find the 14 gold coins tied on my back. Then a gendarme said to me: “Hey, take off your shoes”. “I’ll be barefooted,” I said. “Put on mine,” he said. “Yours are old”, I said. “You won’t wear off even the old ones”, he said. When I heard this, I took off my shoes without any resistance and put on his old ones.
Producers: Ara Tadevosyan, Yulia Petrossian Boyle
Filming: Ross Goldberg
The source of Poghos Vardanian's testimony: National Archives of Armenia, Armenian Genocide by Ottoman Turkey, 1915, Testimony of survivors, Collection of documents, Yerevan-2013.