Արցախը երկուսի չի բաժանվում - Mediamax.am
Կայացավ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հերթական հանդիպումը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ, որից հետո կարելի է մի շարք միջանկյալ եւ հիմնարար հետեւություններ անել: Նախեւառաջ, կցանկանայի ուշադրություն հրավիրել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում առաջին պաշտոնական հանդիպումից առաջ կողմերի մեկնարկային դիրքորոշումներին: Ընտրվելուց հետո Փաշինյանը նախանշեց նոր վեկտոր, որը պետք է որակապես փոխեր բանակցային գործընթացը: Այն Ստեփանակերտի սուբյեկտայնության փաստացի ճանաչումն էր, որը Բաքվի հետ պետք է քննարկի այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են փախստականների վերադարձը եւ քաղաքական կարգավիճակը: Այս նարատիվի շուրջ կարելի է երկար բանավիճել՝ առանձնացնելով առկա դրական եւ բացասական կողմերը, բայց այն, այնուամենայնիվ, կարող էր հավակնել «պետական դիրքորոշման» կարգավիճակին: Սակայն իրականությունը ցույց է տալիս, որ այդ վեկտորն ընտրվել էր բացառապես ներքին օգտագործման համար, չէ՞ որ Ալիեւի հետ հանդիպման ժամանակ դրա իրական դրսեւորումները չեն նշմարվում: Առնվազն չեն հնչում հստակ եւ հետեւողական հայտարարություններ այն մասին, որ Երեւանը շահագրգռված չէ շարունակել հետագա բանակցությունները՝ առանց արցախյան կողմի (եւս մեկ անգամ նշեմ, որ հենց դա էր նոր առաջնորդի մեկնարկային դիրքորոշումը): Ընդհակառակը, ամեն հանդիպումից հետո այդ ցուցիչն էլ ավելի է լղոզվում՝ առաջացնելով մի շարք հակասություններ հայկական կողմի հռետորաբանության եւ գործողությունների մեջ:
Հիշեցնեմ, որ նախքան պաշտոնական հանդիպումը Փաշինյանն ու Ալիեւը հասցրել էին երեք անգամ հանդիպել եւ, ինչպես ասում են դիվանագետները, «ստուգել ժամացույցները»: Ոչ պակաս ինտենսիվ էր տարբեր հարթակներում երկու արտգործնախարարների շփումը: Այլ կերպ ասած, բավականաչափ ժամանակ եւ առիթներ կային՝ սեփական մեկնարկային դիրքորոշումը «գործընկերներին» հասցնելու եւ մեկ տարի անց պաշտոնական դաշտ դուրս գալու համար՝ գիտակցելով սեփական շահերը եւ դրանց հստակ իրացման տարբերակները: Ավելին, ակնկալելով այդ հանդիպումը՝ Մինսկի խումբը հայտարարություն տարածեց, որտեղ հստակ նշված էին այն կետերը, որոնց շուրջ կողմերը պետք է բանակցեն: Լիովին ակնհայտ է, որ այսպես կոչված «մադրիդյան սկզբունքները» չեն կարող մեզ գոհացնել, քանի որ դրանց ընդհանուր քաղաքական բանաձեւը ծայրաստիճան պարզ է. «տարածքներ խաբկանքների դիմաց»: Հայկական կողմը կրկին արձագանքեց այդ դրույթին վարչապետի հայտարարությամբ առ այն, որ հարկավոր է հասկանալ, ինչ սկզբունքներ են դրանք եւ ինչպիսի նրբություններ են թաքնված դրանց ետեւում: Բայց հանդիպումն անցավ, իսկ գիտակցումը մինչեւ հիմա չկա: Սակայն քաղաքական տրամաբանությունը դաժան է եւ պարզ. մեկնարկային դիրքորոշումը կորսված է (Մինսկի խումբը չբավարարեց Երեւանի հարցը), արցախյան կողմը չի նստի բանակցային սեղանի շուրջ, գործընթացի հիմքում շարունակում են մնալ սկզբունքներ, որոնք մեզ կտանեն անդառնալի կետի: Իսկապես, ինչպես վարչապետն է ասում, «հեղափոխություն» տեղի չունեցավ: Արտաքին քաղաքականությունը մի փոքր այլ ժանրից է. այստեղ խաղի կանոնները սահմանվում են ոչ թե ցանկությունների եւ ներքին փոփոխությունների ադրենալինով սնված նկրտումների հիման վրա, այլ ելնելով իրական հնարավորություններից եւ ոսկերչական ճշգրտությամբ գործողություններից՝ դիվանագիտականից մինչեւ լոբբիստական:
Իր հերթին պաշտոնական Բաքուն վերջին տասը տարում ձեւավորել է բավականին հստակ «պետական դիրքորոշում», որը բացեիբաց եւ վստահորեն արտահայտվում է բոլոր միջազգային հարթակներում: Առաջինը՝ յոթ շրջանները պետք է վերադարձվեն Ադրբեջանի կազմ, երկրորդը՝ բոլոր ադրբեջանցի փախստականները վերադառնում են իրենց տները, երրորդը՝  նախկին ԼՂԻՄ-ի վերջնական կարգավիճակը կորոշվի երկրի տարածքային ամբողջականության շրջանակում (ինքնավարության ամենաբարձր կարգավիճակը որպես ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացում): Այլ կերպ ասած, ագրեսիա սանձազերծած եւ պատերազմում պարտված կողմը հաղթող կողմին պարտադրում է անվերապահ քաղաքական կապիտուլացիայի պայմանները: Ընդ որում, յոթ շրջանների վերադարձի մասին առաջին կետն Ալիեւի համար «մինիմում» խնդիր է, եւ նա ինքն իրեն թույլ չի տալիս որեւէ պարագայում հետ կանգնել այդ կետից: Ինչո՞ւ գերտերությունները փաստացի բռնեցին ադրբեջանական կողմը՝ ճնշում գործադրելով մեզ վրա: Պատասխանը չափից դուրս պարզ է. մենք բաց թողեցինք միջազգային ասպարեզում պետությունը եւ մեր դիրքերն ամրապնդելու հնարավորությունները, երբ հակառակորդը թույլ էր եւ օբյեկտիվորեն չէր կարող մրցակցել գլոբալ հայության հետ, որը ոգեւորված էր անկախ պետության ստեղծմամբ եւ իր պատմական մարզերից մեկի ազատագրմամբ: Մենք չկարողացանք կապիտալիզացնել այդ հաջողությունը եւ ստեղծել ազգային էլիտա, որը կկատարեր մեր ժառանգության եւ ձեռքբերումների պահակի գործառույթը:
Իսկ հակառակորդն օգտվեց մեր ճգնաժամերից, սերտեց քաղաքականության եւ լոբբիզմի արվեստը, ամրացրեց դիրքերը միջազգային հարաբերություններում եւ ստիպեց գերտերություններին իր հետ հաշվի նստել: Իհարկե, սա չի վկայում այն մասին, որ ադրբեջանական տեսլականը հանդիսանում է վերջնական աշխարհաքաղաքական աբսոլյուտ բոլորի համար, սակայն հենց նրանք են այսօրվա դրությամբ նախահարձակ լինում՝ ստիպելով մեզ անընդհատ արձագանքել (այսինքն՝ մի քայլ հետ լինել): Բաքուն վստահ է իր վերջնական հաղթանակի մեջ, ուստի հայկական կողմը չպետք է օգտագործի այնպիսի հռետորական ֆոկուսներ, ինչպիսին է «խորքային հակամարտություն» հասկացությունը: Մեր դեպքում, ասելով հակամարտություն, դու ենթադրում ես մասնակի պատասխանատվության առկայություն քո կողմում, իսկ դա չի համապատասխանում իրականությանը: Մեզ համար չկա եւ չի կարող լինել որեւէ «հակամարտություն»: Գոյություն ունի Ադրբեջանի ագրեսիան եւ Արցախի հայերի ինքնորոշումը որպես դրա բնական արդյունք: Հայկական կողմի մասնակցությունը «ագրեսորի» հետ բանակցություններում, որը մինչ օրս խախտում է ուժի չկիրառման եւ ուժի կիրառման սպառնալիքի բացառման սկզբունքը, արդեն իսկ մեծ զիջում է հանդիսանում: Ճշմարտությունը շատ դաժան է եւ այն է, որ նույնիսկ այդ խախտումների համար (այդ թվում՝ Ապրիլյան պատերազմը) նույն գերտերությունները եւ ՄԱԿ-ը որպես գլոբալ վերազգային կազմակերպություն համապատասխան պատժամիջոցներ եւ սահմանափակումներ չկիրառեցին Բաքվի դեմ, ընդ որում, մերժում են «տուժած» կողմի մասնակցության հնարավորությունն անմիջական «ագրեսորի» հետ բանակցություններում: Ինչպե՞ս կարելի է այսքանից հետո ասել, որ կարգավորման մեջ չպետք է լինեն հաղթողներ կամ պարտվողներ: Կարելի է ինքնասփոփվել ցանկացած ժողովրդավարական սահմանմամբ, սակայն ճշմարտությունը պարզ է. առաջին փուլում  (ռազմական) հաղթել ենք մենք, երկրորդ փուլում (քաղաքական) մենամարտը շարունակվում է նրանց առավելությամբ, բայց ոչ-ոքիով այն չի ավարտվի:
Գիտակցելով իրավիճակի ամբողջ լրջությունը՝ Երեւանը շարունակում է խաղալ լավ եւ վատ ոստիկանի պարզունակ խաղը: Մի կողմից՝ Փաշինյանը դրությունից դուրս է գալիս «հումանիտար նախագծերի» եւ «ժողովուրդներին խաղաղությանը պատրաստելու» մասին հայտարարություններով, մյուս կողմից՝ ԱԱԾ տնօրեն Վանեցյանը եւ պաշտպանության նախարար Տոնոյանն օգտագործում են կոշտ հռետորաբանություն, որը միտված է հանգստացնել հայկական հասարակությանը եւ միջազգային հանրությանն ուղարկել անհրաժեշտ ազդանշանները: Ռազմավարությունը պարզ է. վարչապետի համար պայմաններ ստեղծել՝ մշտական համանախագահների վրա ճնշում գործադրելու համար, որպեսզի նրանք ներգործեն Բաքվի վրա («եթե Ադրբեջանը փոխզիջումների չգնա, իսկ ինձ վրա ուժեղ ճնշում գործադրեք, ապա հետո ձեզ հետ կխոսեն «Վանեցյան-Տոնոյան» հավաքական ուժերը»): Սակայն այսօր այս տարբերակն այլեւս կենսունակ չէ: Ինչո՞ւ:
Առաջին՝ արտաքին քաղաքականությամբ զբաղվում է վարչապետը, որը, ի տարբերություն նախորդների, օժտված է լեգիտիմությամբ (հետեւաբար՝ ունի որոշումներ կայացնելու իրավունք), ինչը նվազեցնում է նրան պայմանականորեն պաշտոնանկ անելու ռիսկը: Ավելի վճռական քայլերի դեպքում (որոնց մասին կնշեմ ստորեւ) լեգիտիմության գործոնը կարող է խաղալ նաեւ մեր օգտին:
Երկրորդ՝ բոլոր այդ հնարքներն արդյունավետ էին այն ժամանակահատվածում, երբ հիմնական խաղացողների միջեւ այդ մակարդակում առկա էին որոշակի տարաձայնություններ եւ կարելի էր ստեղծել սեփական պարտիան (հատկապես, երբ ԱՄՆ-ում ժողովրդավարական էլիտաներն ուկրաինական եւ սիրիական հարցերի շուրջ հիբրիդային հակամարտությունների մեջ ներքաշվեցին Ռուսաստանի հետ):
Այսօր տարբեր պատճառներով (որոնք առանձին վերլուծություն են պահանջում) Վաշինգտոնն ու Մոսկվան կոնսենսուսի են եկել: Կարգավորման դեպքում ուժային երեք կենտրոնները (ԱՄՆ-ԵՄ-Ռուսաստան) կարող են պարծենալ ոչ միայն միասնական դիրքորոշման եւ սկզբունքների առկայությամբ, այլեւ օգտագործել դա որպես դրական փորձ մյուս դեպքերի համար: Մի անգամ մի ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնյա մեր հանդիպումներից մեկի ընթացքում հետեւյալ արտահայտությունն արեց. «Մեզ հարկավոր է ցույց տալ, որ մենք կարող ենք ոչ միայն մրցակցել, այլեւ միացյալ ուժերով լուծել բարդ հակամարտությունները»:
Երրորդ՝ տեղի է ունենում երկու պայմանական էլիտար խմբերի՝ «գլոբալիստների» եւ «նացիոնալիստների» (ազգային պետության կողմնակիցների) հակամարտության սրացում: Երկրորդ էլիտայի առաջնորդների համար (Թրամփն ԱՄՆ-ում եւ Պուտինը Ռուսաստանում) իրենց երկրներում կարեւորագույն խնդիրներից մեկն է պահել Ադրբեջանն իր հովանոցի ներքո եւ կանխել լիբերալ ուժերի իշխանության գալը: Իլհամ Ալիեւը, որն իր երկրում արգելել է տարատեսակ գլոբալիստական ֆոնդերի եւ կազմակերպությունների գործունեությունը, դիտարկվում է որպես ուժեղ եւ հուսալի դաշնակից: Նրա լոբբիստները Նահանգներում եւ Մոսկվայում համոզում են տեղի իշխանություններին, որ գահը պահպանելու եւ հակառակորդների դեմ վերջնական հաղթանակի համար անհրաժեշտ է Ղարաբաղյան հարցի շուրջ ճեղքում՝ կոնկրետ տարածքների վերադարձի տեսքով: Ալիեւը շտապում է՝ գիտակցելով, որ ժամանակը գնալով ավելի ու ավելի քիչ է մնում  (հատկապես՝ Հայաստանում եւ Ղազախստանում տեղի ունեցած իրադարձությունների ֆոնին):
Իրավիճակը մեր օգտին որեւէ կերպ փոխելու համար հարկավոր է վերականգնել «արտաքին քաղաքական ընկալման հավասարակշռությունը», ինչից ուղղակիորեն կախված են առանցքային խաղացողների ռազմավարական որոշումները: Այսօրվա Ադրբեջանը Ռուսաստանի եւ Միացյալ Նահանգների կողմից դիտարկվում է որպես ռազմավարական գործընկեր, որն ունի ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու եւ լուրջ լոգիստիկ, էներգետիկ եւ քաղաքական նախագծերում ակտիվ մասնակցություն ունենալու ռեսուրսներ: Իլհամ Ալիեւին ուղղված՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփի չորս նամակները, որոնցում մեկը մյուսի ետեւից նշվում է երկրների միջեւ երկխոսության խորացման կարեւորությունը, արդեն իսկ վկայում են այդ էական փոփոխությունների մասին: Ի դեմս Բաքվի՝ Մոսկվան տեսնում է իր ինտեգրացիոն նախագծերի՝ նախեւառաջ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) պոտենցիալ գործընկեր: Եվրասիական հանձնաժողովը վերջին զեկույցները վկայում են ադրբեջանական տնտեսական գործոնի աննախադեպ ուժեղացման մասին (մասնավորապես՝ ուղիղ ներդրումների մասով) ռուսական, բելառուսական եւ ղազախական շուկաներում: Պատժամիջոցների պայմաններում Կրեմլը նույնպես չի կարող հաշվի չառնել ադրբեջանական շուկայի պրագմատիկ նշանակությունը՝ որպես ռուսական զենքի եւ զինտեխնիկայի խոշորագույն սպառողներից մեկի: Երկկողմ շահերի ընդհանրությունն ուժեղանում է լայն բազմակողմ ձեւաչափերի (Ռուսաստան-Ադրբեջան-Թուրքիա եւ Ռուսաստան-Ադրբեջան-Իրան) տեսքով:
Իսկ Հայաստանը շարունակում է լինել թույլ պետական դիմադրողականություն ունեցող երկիր, որը զենք գնելու վարկի սառեցման դիմաց ստիպված է գնալ այնպիսի քայլերի (այդ թվում՝ զինվորականներին Սիրիա ուղարկելու), որոնք իրեն տանում են դեպի էլ ավելի մեծ աշխարհաքաղաքական փակուղի: Եթե ճշմարտության երեսին նայենք, ապա կտեսնենք պարզ պատկեր՝ այս գործողությունները չեն փոխել Ռուսաստանի վերաբերմունքը նոր ղեկավարության հանդեպ: Այդ «կեռիկից» հեշտ է պահանջներ կախել  եւ անվերջ հարկադրել հավատարմություն ապացուցել՝ օգտագործելով մտրակի եւ բլիթի դասական մեթոդը: Ընդ որում՝ անհրաժեշտ է վազվզել վաշինգտոնյան տարբեր աշխատասենյակներով (որտեղ քեզ չեն ընդունում) եւ փորձել բացատրել, որ նման քայլի ես գնացել հանուն համայնքի (երբ նախկին ինտենսիվության սպառնալիքներ այլեւս չկան) եւ ի երախտագիտություն 1915թ. Ցեղասպանության ընթացքում հայերի փրկության: Արդյոք նրանք հավատո՞ւմ են: Բնականաբար, ոչ: Եվ մոտիվներն էլ նրանց առանձնապես չեն հետաքրքրում, չէ՞ որ կոշտ քաղաքականության ջատագով Ջոն Բոլթոնի համար ամեն ինչ առավել քան պարզ է. Երեւանը միակն է, որն արձագանքել է Ռուսաստանի կոչին, իսկ երկրի ղեկավարն էլ դեռ արտահայտվել է իրանական գազի համար տարանցիկ ուղի բացելու օգտին (հանրապետականների մրցակից դեմոկրատների նախագիծը)՝ զրոյացնելով «էներգետիկ խցանման» նոր ամերիկյան քաղաքականությունը: Նմանատիպ արտաքին քաղաքական պահմտոցին խաղում է նույն Ադրբեջանի օգտին, որն օգտագործում է մեր յուրաքանչյուր սայթաքումը առավելագույն դիվիդենտներ կորզելու նպատակով:
Սրա հետ կապված՝ անհրաժեշտ են վճռական եւ բացառիկ քայլեր: Վերջին տարվա գլխավոր ձեռքբերումը լեգիտիմությունն է, ուստի հնարավորություն կա ընդունել հստակ պետական դիրքորոշում որոշակի սցենարների դեպքում:
Առաջին՝ ամբողջ Հայաստանով անցկացնել (այդ թվում՝ Արցախում) համազգային հանրաքվե երկու հարցի շուրջ. պատրա՞ստ ենք մենք սկզբունքորեն որեւէ շրջան հանձնել  (կապ չունի ինչ պայմաններով) եւ արդյոք պե՞տք է միացնենք Արցախը կամ ճանաչենք նրա անկախությունը որպես երկրորդ հայկական պետություն: Հանրաքվեի արդյունքները ցույց կտան արտաքին ուժերին, ինչպիսի իրական քայլերի համար հայկական կողմն ունի մանդատ, եւ թույլ կտա մեզ վերջնականապես կողմնորոշվել մեր հետագա ռազմավարության հարցում: Հակառակորդներն արդարացիորեն կասեն, որ նման քայլերը կարող են հանգեցնել պատերազմի: Սակայն մեր դեպքում պատերազմն առանց այդ էլ անխուսափելի է, չէ՞ որ 2016թ. ապրիլը ցույց տվեց, որ մեր կողմից կտրուկ եւ համարձակ քայլերի բացակայությունը «ստոպ» փաստարկ չէր ո՛չ Ադրբեջանի (ագրեսիա չսանձազերծելու համար), ո՛չ էլ միջազգային հանրության համար, որն անտեսեց ոչ միայն ուժի չկիրառման սկզբունքը, այլեւ խաղաղ քաղաքացիական բնակչության սպանությունները:
Երկրորդ՝ հանրաքվեի շուրջ համախմբել հայկական աշխարհի բոլոր ռեսուրսները: Համայնքները պետք է հստակ ազդակ ստանան. եթե ուզում եք, որպեսզի այդ հողերը  շարունակեն մնալ հայկական, հարկավոր է առնվազն մասնակցություն ունենալ դրանց ամրապնդման մեջ: Հայրենադարձությունը այդ նպատակին հասնելու հիմնական գործիքն է, քանի որ առանց համապատասխան մկանային զանգվածի՝ անհնար է զարգացնել թե՛ տնտեսական եւ թե՛ քաղաքական սեկտորները:
Իմ սուբյեկտիվ կարծիքով՝ ՀՀ քաղաքացիների երեխաները չպետք է մահանան առաջնագծում, որպեսզի Բուենոս Այրեսի, Մարսելի եւ Մոսկվայի հայերը կարողանան հպարտանալ նրանով, որ Աղդամն ու Ֆիզուլին շարունակում են մնալ մեր վերահսկողության տակ: Յուրաքանչյուրը պետք է մասնակցություն ունենա եւ «մարտիկ» դառնա տարբեր ռազմաճակատներում ՝ տնտեսական, տեղեկատվական, լոբբիստական, քաղաքական, ռազմական եւ այլն:
Երրորդ՝ ամբողջովին բարեփոխել արտաքին քաղաքական ինստիտուտները եւ նախարարությունները: Մենք գտնվում ենք պատերազմական վիճակի մեջ, ուստի մեր միջազգային քաղաքականությունը պետք է հիմնվի հենց այդ տրամաբանության վրա (այլ ոչ թե աշխատատեղերի եւ պաշտոնների): Մեզ համար առավել կարեւոր գերտերություններում հավատարմագրված դեսպանների առջեւ պետք է դրված լինեն միանգամայն կոնկրետ խնդիրներ, որոնց արդյունքները պետք է ունենան բացառապես գործնական բնույթ: Առավել հարմար է KPI համակարգը, որը լայնորեն կիրառվում է Միացյալ Նահանգների, Իսրայելի, Իռլանդիայի եւ Լեհաստանի գործունեության մեջ: Անվտանգության խորհուրդը պետք է ստանա ավելի շատ լիազորություններ՝ նախագահի պաշտոնական հովանու ներքո, որը, ըստ Սահմանադրության, համարվում է հանրապետության ղեկավար եւ Սահմանադրության երաշխավոր: Հենց այդ մարմինը (ԱԽ) պետք է դառնա հայկական պետականության իրական արտաքին քաղաքական զտիչը (կադրեր, ռազմավարություն, հայեցակարգեր):
Չորրորդ՝ համայնքներում ապրող մեր կայացած փորձագետները պետք է ստեղծեն միասնական վերազգային վերլուծական ցանց, որը թույլ կտա արագ եւ արդյունավետ վերլուծել աշխարհաքաղաքական գործընթացները՝ հայկական պետականության վրա դրանց ուղիղ եւ անուղղակի ազդեցության տեսանկյունից: Նման ցանցի գործառույթների շրջանակում կարող է ընդգրկվել նաեւ Հայաստանի պետական դիրքորոշման սատարումն արտաքին աշխարհի առավել կարեւոր տեղեկատվական-վերլուծական հրատարակչություններում:
Մեր ուղեղներում եւ, ամենակարեւորը՝ մեր սրտերում պետք է լինի բացառապես մեկ սկզբունք. «Արցախը երկուսի չի բաժանվում»: Եվ ոչ թե նրա համար, որ մենք կանգնած ենք մաքսիմալիստական նշաձողի վրա եւ փորձում ենք խիզախատես «աշխարհաքաղաքական մաչոյականություն» խաղալ, այլ որովհետեւ Բաքուն որպես իր ռազմավարական նպատակ դիտարկում է տարածաշրջանում հայկական գործոնի վերջնական վերացումը:

Арцах на два не делится - Mediamax.am
Завершилась очередная встреча премьера Никола Пашиняна с азербайджанским президентом Ильхамом Алиевым, после которой можно подвести ряд промежуточных и фундаментальных выводов. В первую очередь, хотелось бы обратить внимание на стартовые позиции сторон перед первой официальной встречей в рамках Минской группы ОБСЕ. После своего избрания Пашинян обозначил новый вектор, который должен был качественно изменить переговорный процесс. Он заключался в фактическом признании субъектности Степанакерта, который и должен обсуждать с Баку такие вопросы, как возвращение беженцев и политический статус. Можно долго дискутировать относительно этого нарратива, выделяя имеющиеся плюсы и минусы, но это все-таки могло претендовать на звание «государственной позиции». Однако реальность показывает, что этот вектор избран исключительно для внутреннего пользования, ведь его реальные проявления во время встреч с Алиевым не прослеживаются. По крайней мере не слышны четкие и последовательные заявления о том, что Ереван не заинтересован в продолжении дальнейших переговоров без арцахской стороны (подчеркну еще раз, что именно это и было стартовой позицией нового лидера). Напротив, этот маркер с каждой встречей все больше и больше размывается, порождая ряд противоречий в риторике и действиях армянской стороны.
Напомню, что до официальной встречи Пашинян и Алиев успели трижды встретиться и, как говорят дипломаты, «сверить часы». Не менее интенсивным было общение двух министров иностранных дел на разных площадках. Иными словами, было достаточно времени и поводов донести свою стартовую позицию до «коллег» и спустя год выйти на официальную часть с пониманием собственных интересов и формы их конкретной реализации. Более того, в предвкушении этой встречи Минская группа распространила заявление, где были четко обозначены пункты, вокруг которых стороны должны вести переговоры. Совершенно очевидно, что так называемые «мадридские принципы» не могут нас устраивать, ибо их общая политическая формула крайне проста: «земли в обмен на иллюзии». Опять же армянская сторона отреагировала на это заявлением премьера о том, что необходимо понять, что это за принципы и какие нюансы кроются за ними. Однако встреча прошла, а понимания до сих пор нет. Но политическая логика жестока и проста: стартовая позиция потеряна (Минская группа не удовлетворила запрос Еревана), арцахской стороны за столом переговоров не будет, основой процесса продолжают оставаться принципы, ведущие нас к точке невозврата. Действительно, никакой «революции», как заявил премьер, не произошло. Внешняя политика немного из иного жанра, где правила игры пишутся не на основе желаний и хотений, подпитываемых адреналином внутренних перемен, а исходя из реальных возможностей и ювелирных действий – от дипломатических до лоббистских.
В свою очередь, официальный Баку на протяжении последних десяти лет сформировал довольно четкую «государственную позицию», которая открыто и уверенно выражается на всех международных площадках. Первое – семь территорий должны быть возвращены в состав Азербайджана, второе – все азербайджанские беженцы возвращаются в свои дома, третье – окончательный статус бывшей «НКАО» будет определен в рамках территориальной целостности страны (самый высокий статус автономии как реализация принципа самоопределения народов). Иными словами, сторона, развязавшая агрессию и проигравшая войну, навязывает стороне-победителю условия безоговорочной политической капитуляции. Причем реализация первого пункта по возвращению семи районов для Алиева - задача «минимум», и он не позволяет себе отступать от нее ни при каких обстоятельствах. Почему великие державы фактически приняли азербайджанскую сторону, оказывая давление на нас? Ответ донельзя прост – мы упустили возможности укрепления государства и его позиций на международной арене, когда противник был слаб и объективно не мог конкурировать с глобальным армянством, воодушевленным появлением независимого государства и освобождением одной из своих исторических областей. Мы не сумели капитализировать этот успех и сформировать национальную элиту, которая бы выполняла функцию охранника нашего наследия и достижений.
Противник же воспользовался нашими кризисами, учился политическому искусству и лоббизму, укрепил свои позиции в международных делах и заставил великие державы с этим считаться. Конечно, это не говорит о том, что азербайджанское видение является окончательным геополитическим абсолютом для всех, но именно они сегодня задают тон и действуют превентивно, заставляя нас все время реагировать (то есть быть на шаг позади). Баку уверен в своей окончательной победе, поэтому армянской стороне нельзя использовать такие риторические фокусы, как «глубокий конфликт». В нашем случае, говоря конфликт, ты подразумеваешь наличие части ответственности за своей стороной, а это не соответствует действительности.  Для нас нет и не может быть никакого «конфликта». Имеется агрессия Азербайджана и самоопределение армян Арцаха как ее естественный результат. Участие армянской стороны в переговорах с «агрессором», который до сегодняшнего дня нарушает принцип неприменения силы и угрозы применения силы, уже является большой уступкой. Правда очень жестока и заключается в том, что даже за эти нарушения (включая апрельскую войну) те же великие державы и ООН, как глобальная наднациональная организация, не наложили на Баку соответствующие санкции и ограничения, но при этом отказывают «пострадавшей» стороне в возможности участия в переговорах с непосредственным «агрессором». Как после этого можно говорить о том, что в урегулировании не должно быть победителя и проигравшего? Можно тешить себя любыми демократическими формулировками, но истина проста – в первом раунде (военная фаза) победили мы, во втором (политическая фаза) схватка продолжается с их преимуществом, но ничьей она не закончится.
Осознавая всю сложность положения, Ереван продолжает играть в банальную игру хорошего-злого полицейского. С одной стороны, Пашинян отделывается заявлениями о «гуманитарных проектах» и «подготовке народов к миру», с другой – глава СНБ Ванецян и министр обороны Тоноян используют ястребиную риторику, призванную успокоить армянскую общественность и направить нужные сигналы международному сообществу. Тактика понятна – создать для премьера условия давления на постоянных сопредседателей, чтобы те повлияли на Баку («если Азербайджан не пойдет на уступки, а на меня будете сильно давить, то дальше с вами будут говорить коллективные силы «Ванецян-Тоноян»). Однако сегодня она уже не будет работать. Почему?
Во-первых, внешней политикой занимается премьер, который, в отличие от своих предшественников, обладает легитимностью (соответственно обладает правом принятия решений), что снижает риск его условного свержения. При более решительных действиях (о которых отмечу ниже) фактор легитимности может сыграть и в нашу пользу.
Во-вторых, все эти трюки были эффективны в пору, когда между основными игроками имелись определенные разногласия на этом трэке, и можно было выстраивать собственную партию (особенно когда демократические элиты в США вошли в гибридные конфликты с Россией по украинской и сирийской линиям).
Сегодня по разным причинам (требует отдельного анализа) Вашингтон и Москва пришли к консенсусу. В случае урегулирования три центра силы (США-ЕС-Россия) могут похвастаться не только наличием единой позиции и принципов, но и использовать это как позитивный опыт для других кейсов. Один американский высокопоставленный чиновник в одной из наших встреч как-то бросил фразу: «нам нужно показать, что мы можем не только конкурировать, но и совместными усилиями решать трудные конфликты».
В-третьих, идет обострение противостояния двух условных элитарных групп «глобалистов» и «националистов» (сторонники национального государства). Для лидеров второй элиты в своих странах (Трамп в Америке, Путин в России) одной из важнейших задач является сохранение Азербайджана под своим зонтиком и недопущение прихода к власти либеральных сил. Ильхам Алиев, запретивший в своей стране деятельность различных глобалистских фондов и организаций, воспринимается как сильный и надежный союзник. Его лоббисты в Штатах и Москве убеждают местные власти, что для удержания престола и окончательной победы над противниками нужен прорыв по Карабаху в виде конкретно возвращенных территорий. Алиев торопится, понимая, что времени остается все меньше и меньше (особенно на фоне событий в Армении и Казахстане).
Для того, чтобы хоть как-то изменить ситуацию в свою пользу, необходимо восстановить «баланс внешнеполитического восприятия», от которого напрямую зависят стратегические решения ключевых акторов. Сегодняшний Азербайджан воспринимается Россией и Соединенными Штатами как стратегический партнер, обладающий ресурсами для принятия самостоятельных решений и активного участия в серьезных логистических, энергетических и политических проектах. Четыре письма президента Дональда Трампа Ильхаму Алиеву, где раз за разом отмечается важность углубления диалога между странами, уже говорят о существенных трансформациях. Москва видит в лице Баку потенциального члена своих интеграционных проектов, в первую очередь, Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Последние доклады Евразийской комиссии демонстрируют беспрецедентное усиление азербайджанского экономического фактора (особенно по части прямых инвестиций) на российском, белорусском и казахстанском рынках. Кремль в условиях санкций также не может не учитывать прагматичную значимость азербайджанского рынка как одного из крупнейших потребителей российского оружия и военной техники. Комплекс двусторонних интересов подкрепляется широкими многосторонними форматами Россия-Азербайджан-Турция и Россия-Азербайджан-Иран.
Армения же остается страной со слабым государственным иммунитетом, которой в обмен на размораживание кредита на покупку оружия приходится идти на шаги (в том числе отправку военных в Сирию), вводящие ее в еще больший геополитический тупик. Если мы посмотрим правде в глаза, то увидим простую картину – эти действия не изменили отношения России к новым властям. Напротив, на этот «крючок» легко подвесить и бесконечно требовать доказывать свою лояльность, используя классические приемы кнута и пряника. При этом необходимо бегать по разным вашингтонским кабинетам (где тебя не принимают) и пытаться объяснять, что ты пошел на это ради общины (когда угроз той интенсивности уже нет) или в благодарность за спасение армян во время геноцида 1915 года. Верят ли они? Разумеется, нет, да и мотивы их особо не интересуют, ведь для ястреба Джона Болтона все предельно просто: Ереван единственный отозвался на призыв России, а лидер страны еще и высказался за то, чтобы открыть транзит иранскому газу (проект демократов – конкурентов республиканцев), превратив новую американскую политику «энергетической пробки» против Тегерана в пустой звук. Подобная внешнеполитическая чехарда играет на руку тому же Азербайджану, который использует каждый наш промах для извлечения максимума дивидендов.
В связи с этим необходимы решительные и неординарные шаги. Главное приобретение последнего года – это легитимность, стало быть имеется возможность принять четкую государственную позицию при определенных сценариях.
Первое – провести по всей Армении (включая Арцах) общенациональный референдум по двум вопросам: готовы ли мы принципиально к сдаче каких-либо районов (не важно на каких условиях) и должны ли мы присоединить Арцах или признать его независимость в качестве второго армянского государства. Результаты референдума покажут внешним силам, на какие реальные действия у армянских властей имеется мандат, и позволят нам раз и навсегда определиться со своей дальнейшей стратегией. Противники справедливо скажут, что подобные шаги могут привести к войне. Однако в нашем случае война априори неизбежна, ведь апрель 2016 года показал, что отсутствие с нашей стороны резких и смелых шагов не было аргументом «стоп» ни для Азербайджана на развязывание агрессии, ни для международного сообщества, проигнорировавшего не только нарушение принципа неприменения силы, но и убийства мирного гражданского населения.
Второе – объединить вокруг результатов референдума все ресурсы армянского мира. Общины должны получить четкий сигнал – если хотите, чтобы эти земли и дальше оставались армянскими, необходимо как минимум участвовать в их укреплении. Репатриация - основной инструмент достижения этой цели, ибо без соответствующей мышечной массы невозможно развивать ни экономические, ни политические сектора. На мой субъективный взгляд, дети армянских граждан не должны умирать на передовой, чтобы армяне в Буэнос-Айресе, Марселе и Москве могли гордиться тем, что Агдам или Физули продолжают оставаться под нашим контролем. Каждый должен принять участие и стать «солдатом» на разных фронтах – экономическом, информационном, лоббистском, политическом, военном и т.д.
Третье – полностью реформировать внешнеполитические институты и министерства. Мы находимся в состоянии войны, поэтому вся наша международная политика должна исходить именно из этой логики (а не рабочих мест и должностей). Перед каждым послом в наиболее значимых для нас державах должны стоять совершенно конкретные задачи, результаты которых должны иметь исключительно практический характер. Наиболее подходящей является система KPI, которая широко применятся в деятельности Соединенных Штатов, Израиля, Ирландии и Польши. Совет безопасности должен получить больше полномочий под официальным патронажем Президента, который по Конституции является главой Республики и гарантом ее Конституции. Именно этот орган (Совбез) должен стать реальным внешнеполитическим фильтром (кадры, стратегия, концепции) армянской государственности.
Четвертое – наши состоявшиеся эксперты в общинах должны создать единую транснациональную аналитическую сеть, которая позволит быстро и эффективно анализировать мирополитические процессы с точки зрения их прямого или косвенного влияния на армянскую государственность. В сферу компетенции такой сети может входить и поддержка государственной линии Армении в наиболее значимых информационно-аналитических изданиях внешнего мира.
В наших умах и, самое главное, сердцах должен лежать исключительно один принцип – «Арцах на два не делится». И не потому, что мы стоим на максималистских планках и пытаемся играть в бравый «геополитический мачизм», а потому, что Баку видит свою стратегическую цель в окончательной ликвидации армянского фактора в регионе.