Մեր պետականության «կարմիր գծերը»
Խորհրդային կայսրության փլուզումը, որն աշխարհաքաղաքական մեծ պայթյուն հրահրեց, շատ երկրների եւ ժողովուրդների վերադարձրեց սեփական քաղաքակրթական «ես»-ի որոնման հերթական շանսը: Պատմական նման գործընթացների օրինակները ցույց են տալիս, որ փոքր երկրներն ու ժողովուրդները սահմանափակ ժամանակ ունեն, որպեսզի ապացուցեն, որ կայացել են որպես կենսագործունեության ինքնուրույն սուբյեկտ: Աշխարհաքաղաքականության ականավոր տեսաբանների (Ռատցել, Հաուսհոֆեր, Չելլեն) տեսությունների համաձայն՝ կայսրությունը կազմված է փոխկապակցված եւ փոխլրացնող տարածական շրջաններից, որտեղ ծայրամասային հատվածներն այս կամ այն ձեւով գտնվում են կենտրոնի ենթակայության ներքո (միջուկ): Կայսրության դասական փլուզումը, որպես կանոն, նշանակում է ենթակայության աստիճանակարգության բեկում, երբ «ծայրամասային շրջանների» ներսում առանձին օբյեկտներ դառնում են ինքնուրույն սուբյեկտներ՝ սեփական շահերով, որոնք կարող են հակասել նախկին կենտրոնի պատկերացումներին: Սակայն կայսրության բնույթն այնպիսին է, որ ռեսուրսային բազայի հզորացմանն ու ամրապնդմանը զուգընթաց «միջուկը» միշտ ձգտում է վերստեղծել իր համար ընդունելի կառուցվածքը: Գերմանացի գիտնական Ֆրիդրիխ Ռատցելն այդ երեւույթն անվանում է «տարածական հիշողություն», որը ձեւավորում է «տարածական ընկալման» եւ «տարածական գործողությունների» որոշակի ալգորիթմ:
Հենց այդ ընկալումը կարող էր ստիպել Միացյալ Նահանգներին հատել «կարմիր գծերը» 1962թ. Կուբայի հրթիռային ճգնաժամի ժամանակ (խորհրդային միջուկային հրթիռների տեղակայումը Կուբայում՝ Ֆլորիդա նահանգից 780 կմ հեռավորության վրա): Անվտանգության խորհրդի արտակարգ նստաշրջանի ընթացքում Ջոն Քենեդին հստակ հայտարարեց, որ Ամերիկան չի հանդուրժի «խորհրդային հրթիռներն» իր «ետնաբակում» (եզր, որից լավ ոչինչ չէր կարող նկարագրել Ամերիկայի աշխարհաքաղաքական հարաբերություններն ու ընկալումները): Նույն կերպ Խորհրդային Միությունը վերաբերում էր արեւելյան բլոկի երկրներին, այդ իսկ պատճառով ժամանակակից Ռուսաստանը, որն այն կայսրության միջուկն էր, Լեհաստանում, Ռումինիայում եւ Մերձբալթյան երկրներում արեւմտյան ռազմական ենթակառուցվածքների ծավալումն ընկալում է որպես սեփական ազգային անվտանգության սպառնալիք: Նախկին սահմանների վերականգնումը բխում է ոչ այնքան նախկին ֆիզիկական սահմանները վերադարձնելու ընկալումներից, որքան կանխատեսելի կարմիր գծերի հաստատման անհրաժեշտությունից: Պուերտո Ռիկոն, որտեղ գերագույն իշխանությունը պատկանում է ԱՄՆ-ի Կոնգրեսին, շատ ավելի կանխատեսելի կլինի ամերիկյան «տարածական շահերի» տեսանկյունից, քան եթե լիներ ամբողջապես անկախ սուբյեկտ: Նույն կերպ Հյուսիսային Կիպրոսն Անկարայի պրոտեկտորատի ներքո անվտանգության ավելի շատ երաշխիքներ է տրամադրում տեղական թուրք բնակչությանը եւ կղզում սեփական աշխարհառազմավարական ազդեցության պահպանման համար իր քաղաքական եւ քաղաքակրթական հակառակորդ Հունաստանի հետ պայքարում:
Վրաստանն ու Ուկրաինան, որոնք բացահայտորեն եվրասիական աշխարհից գնում են դեպի ատլանտյանը, Ռուսաստանի շահերի տեսանկյունից իրենցից մշտական վտանգ են ներկայացնում: Եվ խնդիրը ոչ միայն այդ տարածքներում ռազմական բազաների հնարավոր տեղակայումն է, այլեւ հակադիր հայեցակարգերի, գաղափարների եւ նարատիվների: Ազդեցության ավանդական ատրիբուտների վերացումը հանգեցնում է այն հենքի ոչնչացմանը, որի հիման վրա գործում են «միջուկի» փոխհարաբերությունները ծայրամասային շրջանների հետ: Կենտրոնը սկսում է տանուլ տալ ոչ միայն պայմանականորեն թշնամական հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերի տեղակայման պարագայում, այլեւ, երբ ակնհայտ է դառնում, որ անգլերենը սկսում է դուրս մղել ռուսերենին եւ այդ երկրների ապագա կառավարողները պատրաստվում են ոչ թե Մոսկվայի պետական համալսարանում, այլ Հարվարդում: Վերջին հաշվով «միջուկը» ստիպված է լինում հաշվի առնել իրողությունները եւ փորձել երկխոսություն հաստատել, սակայն «կարմիր գծերը» հատելիս ծայրամասային շրջանների պետությունները ստիպված կլինեն վճարել աշխարհաքաղաքական տուգանքներ, որոնց ծավալը որոշվում է խախտման աստիճանով: Երրորդ Փյունիկյան պատերազմից հետո հռոմեական Սենատը վճռեց ոչնչացնել Կարթագենը, ապստամբելու եւ ֆրանսիացի զինվորների վրա հարձակվելու համար Նապոլեոն Բոնապարտը Մադրիդը հողին հավասարեցրեց, 1812թ. պատերազմի ժամանակ տասնհինգ հնդկացիական ցեղերի եւ իսպանացիների համագործակցությունը բրիտանացիների հետ հանգեցրեց նրան, որ նախագահ Մոնրոն սկսեց Ֆլորիդան ԱՄՆ-ի կազմում ներառելու գործընթացը (այնտեղից իսպանական սպառնալիք էր գալիս), իսկ երկրի ապագա առաջնորդ Էնդրյու Ջեքսոնն արտաքսեց եւ բնաջնջեց շատ բնիկ ցեղերի:
Կան նաեւ «տարածական արձագանքման» ավելի թարմ օրինակներ. Ճապոնիան մինչ օրս տարբեր ձեւերով վճարում է ԱՄՆ-ին Փերլ Հարբորի համար, Վրաստանը 2008թ. պատերազմի պատճառով զրկվեց Աբխազիայից եւ Հարավային Օսիայից, իսկ ուկրաինական ճգնաժամի հետեւանքներից մեկը դարձավ Ղրիմի միացումը Ռուսաստանին: Միեւնույն ժամանակ, կան դրական օրինակներ: Իռլանդիային հաջողվեց քաղաքական գործոնով անկախ լինել Բրիտանիայից, Լեհաստանին հաջողվում է բազմամակարդակ ռազմավարական խաղ վարել՝ առաջ մղելով իր պրագմատիկ շահերը երկկողմ (ԱՄՆ) եւ բազմակողմ (ՆԱՏՕ, ԵՄ) ձեւաչափերի միջոցով, իսկ Իսրայելը, որը ձեւավորվել է Պաղեստինի մանդատը գնելու արդյունքում եւ խորհրդային իշխանությունների քաղաքական աջակցությամբ, քառասուն տարվա ընթացքում կարողացավ դառնալ տարածաշրջանային եւ գլոբալ քաղաքականության կարեւոր գործոն՝ վարպետորեն մանեւրելով Արեւմուտքի եւ Արեւելքի միջեւ: Սակայն, անգամ նման դերակատարներն են ստիպված լինում որոշակի կորուստներ կրել՝ Օսթերի խնդիրն իռլանդացիների, Երուսաղեմինն ու Արեւմտյան ափինը՝ իսրայելացիների մոտ: Այդ երկրների եւ ժողովուրդների առաջնորդները գիտակցում են, որ անհրաժեշտ է իրենց մշտապես աշխարհաքաղաքական իդեալական ձեւին մոտ պահել, չէ՞ որ թուլության, միամտության կամ վստահության ցանկացած դրսեւորում կհանգեցնի անդառնալի հետեւանքների: Այդ ժողովուրդները դասեր են քաղել իրենց պատմությունից (Մեծ սովը իռլանդացիների մոտ եւ Հոլոքոստը՝ հրեաների) եւ հիանալի գիտակցում են սխալների գինը: Նրանք նաեւ լավ գիտեն հայտնի «Ռատցելի օրենքը», համաձայն որի՝ երկրային տարածության «փակվելուց» եւ աշխարհագրական մեծ հայտնագործությունների դարաշրջանի ավարտից հետո պետությունների տարածքային ընդարձակումը կարող է տեղի ունենալ բացառապես խոշոր խաղացողների կողմից փոքր նշանակություն ունեցող միավորներին կլանելու եղանակով: Այսպիսով, հերքվում է փոքր պետությունների գոյության իրավունքը եւ նրանց ստրկացումը դառնում է ժամանակի եւ առիթի հարց: Երկրներն ու ժողովուրդները, որոնք ընտրել են աշխարհաքաղաքական հովանավորությունը մի կենտրոնից մյուսը տեղափոխելու չկշռադատված, կտրուկ, կարճ եւ ծեծված ճանապարհը, կրում են չարդարացված կորուստներ եւ ծախսեր, իսկ երկարաժամկետ ռազմավարությամբ առաջնորդվող ազգերը կարողացել են իրենց տեղը գտնել կոորդինատների միջազգային համակարգում:
Ընդ որում, կարեւոր է ընդգծել, որ հենց փոքր պետության թուլությունն ու անգործունակությունն ուժեղ կողմին հրահրող հիմնական գործոններն են: Հաջող ռազմավարություն մշակելու համար անհրաժեշտ է սահմանել սեփական «տարածական շահերը» եւ հասկանալ հնարավոր ճգնաժամային իրավիճակներում «տարածական վարքագծի» սցենարները: Հայաստանն իր ներկայիս պետական սահմաններում դարձել է ծայրամասային օբյեկտ ավելի խոշոր կայսերական վերնաշենքի ներսում: Սեփական ձախողումների եւ բացթողումների պատճառով եվրոպական մեծ տերությունները (հատկապես բոլշեւիկները) հայկական հարցը վերածեցին Թուրքիայի հետ հարաբերություններում քաղաքական մանիպուլյացիաների գործիքի: Թուրքական դիվանագիտության հաջողության արդյունքում անկախ Հայաստանից, որը պետք է ներառեր իր «բնական տարածական միավորները» (նախ եւ առաջ՝ Արեւմտյան Հայաստանի, Նախիջեւանի եւ Արցախի տարածքները), մնաց ընդամենը 29 հազար քառակուսի կիլոմետր: Ավելին, ռազմավարական մտածողության եւ երկարաժամկետ հաշվարկների բացակայության պատճառով մենք չկարողացանք ամրապնդել մեր դիրքերը Թիֆլիսում եւ Բաքվում, որտեղ քաղաքական եւ տնտեսական ազնվականության միջուկը հայերն էին: Արդյունքում մեր ազգը նոր դար մտավ ցեղասպանությունից հետո արնաքամ, «բնական տարածության» էական մասի կորստով եւ նյութատեխնիկական բազայի կործանմամբ (ո՛չ Գյուլբենկյանին, ո՛չ էլ Մանթաշովին չհաջողվեց իրենց ներուժը միավորել ազգային էթնիկական կապիտալում):
80-90-ականներին մենք կրկին դարձանք պատմության դաժան վրեժի վկաները, երբ հերթական քաղաքական միամտությունը շատ թանկ արժեցավ (Սումգայիթի, Բաքվի, Մարաղայի հայկական ջարդերը, «Օղակ» գործողությունը): Բարեբախտաբար, այդ բարդ շրջանում հաջողվեց ամբողջ աշխարհով մեկ համախմբել կցկտուր ռեսուրսները եւ հասնել որոշակի բեկման: Անկախ Հայաստանի ճակատագիրը 90-ականներին կախված էր Արցախի ազատագրումից, եւ թշնամու նկատմամբ տարած ռազմական հաղթանակը մեզ եւս մեկ շանս նվիրեց: Այդ հաջողությունն ընկավ ոչ միայն պետական, այլեւ ազգային ինքնության հիմքում՝ ստեղծելով նոր հայկական կերպար (հաղթանակը նշանակում է ուժի եւ կամքի դրսեւորում, եւ «դու հայ ես, ով հաղթել է եւ ազատագրել հողերը» նարատիվն ավելի գրավիչ եւ հարգված է աշխարհի ուժեղների համար, քան թե «դու հայ ես՝ ցեղասպանության զոհ, որը կորցրել է իր հողերը» նարատիվը): Հենց այդ պատճառով էլ արցախյան ուղղությունն այսօր մեզ համար «տարածական ընկալման» կարմիր գիծ է, իսկ Ստեփանակերտի եւ Երեւանի վերամիավորման անխուսափելիության նարատիվը պետք է ընկած լինի երկրի քաղաքական ղեկավարության եւ ամբողջ աշխարհում բոլոր համազգային ինստիտուտների «տարածական գործողությունների» հիմքում: Թե դա տեխնիկապես ինչպես կիրագործվի՝ երկրորդ հարցն է (իհարկե, բաց հարթակներում չքննարկվող):
Ընդհանուր առմամբ, այս ուղղությամբ հիմնարար առաջարկները շատ պարզ են:
Առաջին՝ ձեւավորել սահմանափակ խորհուրդ, որի կազմում կընդգրկվեն անկախ Հայաստանի չորս նախագահները եւ գործող վարչապետը: Նրանք եղել են պետական սուվերենի խորհրդանիշի կրողները (այլ հարց է՝ ինչ որակի) եւ տիրապետում են որոշակի գիտելիքների եւ փորձի: Ավելին, նրանցից յուրաքանչյուրը ներկայացրել է հայկական կողմը բանակցային գործընթացներում եւ պետք է լիակատար պատասխանատվություն կրի որոշումների համար, որոնք կընդունվեն Արցախի վերաբերյալ: Այս հիմնախնդիրը ժառանգություն է փոխանցվել մի առաջնորդից մյուսին տարբեր վիճակում եւ բացարձակապես անընդունելի կլինի նման համազգային գործընթացի ամբողջ ծանրությունը թողնել առանձին ինչ-որ մեկի ուսերին: Դա մեր համահայկական սրբությունն է բառի բոլոր իմաստներով եւ նշանակություններով:
Երկրորդ՝ անհրաժեշտ է գործընթացին ավելի գործնականություն հաղորդել: Ուժեղ քայլ կլիներ, եթե նախկին նախագահներն իրենց ընտանիքներով հանդերձ տեղափոխվեին Արցախ, ընդ որում, նման դեմարշը կունենար ոչ միայն ներքին, այլեւ արտաքին ուժեղ ազդեցություն: Սակայն չի կարելի սահմանափակվել միայն քաղաքական գործիչներով: Կարեւոր է, որ դրան միանան նաեւ մշակույթի, սպորտի գործիչները, գիտնականները, ամբողջ աշխարհի բազմաթիվ հայկական համայնքների հայտնի ներկայացուցիչները:
Երրորդ՝ հայկական յուրաքանչյուր քաղաքական եւ քաղաքացիական ուժ պետք է հստակ հայտարարի իր հավատարմությունը միացյալ եւ անբաժանելի պետականության գաղափարին, որն կներառի Արցախի Հանրապետությունը նրա սահմանադրական սահմաններում: Այսօր, ստանալով որոշակի ներքին իմունիտետ, անհրաժեշտ է վերջապես հանգել համազգային կոնսենսուսի՝ հայկական կողմը հանձնելու ոչինչ չունի: Արտաքին աշխարհի համար մենք կարող ենք ցանկացած քաղաքական թատրոն խաղալ, գլխավորը դերի մեջ չմտնելն է եւ խաղով չտարվելը: Ցանկացած կորուստ եւ ցանկացած զիջում մեզ կվերադարձնեն անդառնալի կետին, որքան էլ որ արտասահմանյան փորձագետները փորձեն մեր գլուխները մտցնել այնպիսի մերկ փաստարկներ, ինչպիսիք են՝ «կլինեն անվտանգության երաշխիքներ», «տնտեսությունը կզարգանա», «զինվորները այլեւս չեն զոհվի», «ներդրումներ կգան» եւ այլն: Այդ բոլոր մանիպուլյատիվ խոստումները մեր առաջնորդներին տվել են բրիտանացիները, ֆրանսիացիները, բոլշեւիկները, եւ, իհարկե, հետեւանքները մեզ համար հիանալի դաս են դարձել: Ուզում եմ հավատալ, որ մենք այլեւս նման միամիտ սխալներ չենք գործի:

Красные линии нашей государственности
Развал Советской Империи, спроворцировавший большой геополитический взрыв, вернул многим странам и народам очередной шанс на поиск собственного цивилизационного «я». Примеры подобных исторических процессов  показывают, что у малых стран и народов имеется ограниченное время на то, чтобы доказать свою состоятельность в качестве самостоятельного субъекта жизнедеятельности. Согласно теориям видных ученых-геополитиков (Ратцель, Хаусхофер, Челен), империя сформирована из нескольких взаимозависимых и взаимодополняемых пространственных кругов, где периферейные части в той или иной форме находятся в подчинении центра (сердцевина). Классический распад империи, как правило, означает слом иерархии подчинения, когда отдельные объекты внутри «периферийных кругов» становятся  самостоятельными субъектами с собственными интересами, которые могут идти вразрез с представлениями бывшего центра. Однако природа империи такова, что по мере усиления и укрепления ресурсной базы «сердцевина» всегда стремится воссоздать привычную для себя конструкцию. Немецкий ученый Фридрих Ратцель называет это явление «пространственной памятью», которая формирует определенный алгоритм «пространственного восприятия» и «пространственных действий».
Именно это восприятие могло заставить Соединенные Штаты перейти «красные линии» во время кубинского кризиса 1962 года (размещение советских ядерных ракет на Кубе – 780 км. от штата Флорида). Во время экстренного заседания Совета безопасности президент Джон Кеннеди недвусмысленно заявил, что Америка не потерпит «советских ракет» на своем «заднем дворе» (термин, который как нельзя лучше описывал геополитическое отношение и восприятие Америки). Аналогичным образом Советы относились к странам восточного блока, поэтому нынешняя Россия – сердцевина той империи – воспринимает развертывание западной военной инфраструктуры в Польше, Румынии и странах Прибалтики как угрозу своей национальной безопасности.
Восстановление прежних границ исходит не столько из соображений возвращения прежних физических границ, сколько из необходимости установления предсказуемых красных линий. Пуэрто-Рико, где верховная власть принадлежит Конгрессу США, будет более предсказуемой с точки зрения американских «пространственных интересов»,  нежели в качестве целостного независимого субъекта. Точно также Северный Кипр под  протекторатом Анкары дает больше гарантий безопасности местному турецкому населению и сохранению своего геостратегического влияния на острове в борьбе с Грецией - своим политическим и цивилизационным притивником.
Грузия и Украина, открыто идущие из евразийского мира в атлантический, c точки зрения интересов России представляют собой постоянную опасность. И проблема не только в потенциальном размещении на этих территориях военных баз, но и в распространении противоположных концептов, идей и нарративов. Стирание традиционных атрибутов влияния приводит к уничтожению фундамента, на основе которого действуют взаимоотношения «сердцевины» с периферийными кругами. Центр начинает проигрывать не только в момент размещения условных враждебных систем ПРО, а когда становится очевидным, что английский язык начинает вытеснять русский и будущие управленцы этих стран готовятся не в МГУ, а в Гарварде. В конечном счете «сердцевине» приходится считаться с реалиями и пытаться налаживать диалог, но при пересечении «красных линий» государства периферийных кругов вынуждены выплачивать геополитические штрафы, объем которых определяется степенью нарушений. После Третьей Пунической войны Римский Сенат постановил уничтожить Карфаген, за восстание и нападение на французских солдат Наполеон Бонапарт сравнял Мадрид с землей, сотрудничество пятнадцати индейских кланов и испанцев с британцами во время войны 1812 года привело к тому, что президент Монро начал процесс по включению Флориды (откуда шла испанская угроза) в состав США, а будущий лидер страны Эндрю Джексон депортировал и уничтожил многие коренные племена.
Имеются и более свежие примеры «пространственного реагирования»: Япония до сих пор в разных формах расплачивается с США за Перл-Харбор, Грузия за войну 2008 года лишилась Абхазии и Южной Осетии, а одним из следствий украинского кризиса стало присоединение Крыма к России. При этом имеются позитивные кейсы. Ирландии удалось стать самостоятельным от Британии политическим фактором, Польше удается вести разноуровневую стратегическую игру, лоббируя свои прагматичные интересы через двусторонние (США) и многосторонние форматы (НАТО, ЕС), а Израиль, появившийся в результате выкупа мандата на Палестину и политической поддержки советских властей, сумел за сорок лет стать высомым фактором региональной и глобальной политики, искуссно маневрируя между Западом и Востоком. Но даже таким игрокам приходится нести определенные издержки: проблема Ольстера у ирландцев, Иерусалима и Западного Берега у израильтян. Лидеры этих стран и наций осознают, что необходимо постоянно поддерживать себя в близкой к идеальному геополитической форме, ведь любое проявление слабости, наивности или доверия приведет к необратимым последствиям. Эти народы выучили свои уроки (Великий голод у ирландцев и Холокост у евреев) и прекрасно осознают цену ошибкам. Они также хорошо знают известный «закон Ратцеля», согласно которому с «закрытием» земного пространства и завершением эпохи великих географических открытий, территориальное расширение государств может происходить исключительно за счет поглощения крупными игроками единиц меньшей значимости. Таким образом,  малым государствам отказывается в праве на существование и их порабощение становится вопросом времени и случая. Страны и народы, что избрали необдуманный, резкий,  короткий и банальный путь смены геополитического патронажа с одного центра на другой, несут неоправданные потери и издержки, а нации, руководствующиеся долгосрочной стратегией, сумели найти свое место в международной системе координат.
При этом важно подчеркнуть, что именно слабость и недееспособность малого государства являются основными провоцирующими факторами для сильной стороны.  Для выработки  успешной стратегии необходимо определить собственные «пространственные интересы» и понять сценарии «пространственного поведения» в потенциальных  кризисных ситуациях. Армения в ее нынешних государственных границах стала периферейным объектом внутри более крупной имперской надстройки. Из-за собственных провалов и упущений великие европейские державы (особенно большевики) превратили армянский вопрос в инструмент политических манипуляций в отношениях с Турцией. В результате успеха турецкой дипломатии от независимой Армении, которая должна была включать в себя «естественные пространственные единицы» (прежде всего территории Западной Армении, Нахиджеван и Арцах), остались лишь  29 тыс. км². Более того, из-за отсутствия стратегического мышления и долгосрочных расчетов мы не сумели упрочить свои позиции в Тифлисе и Баку, где ядро политической и экономической аристократии составляли армяне. В итоге наша нация пришла в новый век обескровленной после геноцида, с потерей значительной части «естественного пространства» и разрушением материально-технической базы (ни у Гюльбенкяна, ни у Манташева не получилось объединить свои потенциалы в национальный этнический капитал).
В 80-е и 90-е мы вновь стали свидетелями жестокой мести истории, когда очередная  политическая наивность обошлась дорогой ценой (армянские погромы в Сумгаите, Баку, Мараге, Операция «Кольцо»). К счастью, в тот сложный период удалось объединить отрывчатые ресурсы по всему миру и добиться определенного слома. Судьба независимой Армении в 90-е зависела от процесса освобождения Арцаха, и военная победа над противником подарила нам еще один шанс. Этот успех лег в основу не только государственной, но и национальной идентичности, создав новый армянский образ (победа означает проявлении силы и воли и нарратив «ты армянин, что победил и освободил землю» более привлекателен и уважаем у сильных мира сего нежели «ты армянин – жертва геноцида, потерявший свои земли»). Именно поэтому арцахское направление сегодня является для нас красной линией «пространственного восприятия», а нарратив неизбежности воссоединения Степанакерта с Ереваном должен лежать в основе «пространственных действий» политического руководства страны и всех общенациональных институтов по всему миру. Как это будет реализовано технически – вопрос второй (конечно, не обсуждаемый на открытых площадках).
В целом фундаментальные рекомендации в этом направлении крайне просты.
Первое - сформировать ограниченный совет, куда войдут четыре президента независимой Армении и действующий премьер-министр. Они были носителями знамен государственного суверена (какого качества – вопрос отдельный), обладая определенными знаниями и опытом. Более того, каждый из них, представлявший армянскую сторону в переговорных процессах, должен нести полную ответственность за решения, которые будут приняты в отношении Арцаха. Эта проблематика передавалась по наследству от одного лидера к другому в разном состоянии и будет абсолютно неприемлемым скидывать всю тяжесть подобного общенационального процесса на чьи-либо отдельные плечи. Это наша всеармянская святыня во всех смыслах и значениях этого слова.
Второе – необходимо придать процессу больше практичности. Сильным шагом стал бы переезд бывших президентов со своими семьями в Арцах, причем подобный демарш возымел бы не только внутренний, но и внешний эффект. Однако нельзя ограничиваться только политиками. Важно, чтобы к этому присоединились деятели культуры и спорта, ученые, известные представители из многочисленных общин по всему миру.
Третье – любая армянская политическая или гражданская сила должна четко заявить о своей приверженности единой и неделимой государственности, которая включает в себя Республику Арцах в ее конституционных границах. Cегодня, получив некий внутренний иммунитет, нужно наконец-то прийти к общенациональному консенсусу: армянской стороне сдавать нечего. Для внешнего мира мы можем разыгрывать любые политические спектакли, главное не вжиться в роль и не переигрывать.  Любая потеря и всякая уступка вернет нас в точку невозврата, как бы разного рода иностранные эксперты не пытались внедрить в наши головы такие голые аргументы как «будет гарантия безопасности», «будет развиваться экономика», «перестанут гибнуть солдаты», «придут инвестиции» и т.д. Все эти манипулятивные обещания были даны нашим лидерами сто лет назад от британцев, французов и большевиков, а конечные итоги стали для нас прекрасным уроком. Хочется надеяться, что больше подобных наивных ошибок мы не совершим.