Տանուլ չտանք Հայաստանը մեծ քաղաքականության միջանցքներում - Mediamax.am
Վերջին գլոբալ գործընթացները՝ ԿԺԴՀ եւ Հարավային Կորեայի առաջնորդների միջեւ երկխոսությունը, Իրանի հետ «միջուկային գործարքից» ԱՄՆ-ի միակողմանի դուրս գալը, ԱՄՆ դեսպանատունը Թել Ավիվից Երուսաղեմ տեղափոխելը  (այս թեմայով Forbes-ում կա իմ նյութը), Եվրոպայի արտաքին քաղաքական սուբյեկտությունը վերականգնելուն ուղղված Գերմանիայի եւ Ֆրանսիայի ջանքերը, թուրքական եւ իսրայելական գործոնի ուժեղացումը Մերձավոր Արեւելքում, նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հաղթանակը եւ նոր Ռուսական Կայսրության կառուցման քաղաքականության պահպանումը, խոսում են այն մասին, որ աշխարհը դուրս է գալիս երկարատեւ աշխարհաքաղաքական տուրբուլենտության գոտի: Ներկայիս աշխարհաքաղաքական ճգնաժամի արմատները գնում են նախորդ դարի 80-ականների վերջ եւ 90-ականների սկիզբ: Խորհրդային միության՝ որպես սոցիալ-կոմունիստական գաղափարախոսության կրողի եւ Յալթա-Պոտսդամյան աշխարհակարգի պահպանման երաշխավորներից մեկի անկումը, ազդարարեց Սառը պատերազմի ավարտը եւ երկբեւեռ աշխարհակարգի ավարտը միջազգային հարաբերություններում: Նրա ավերակների վրա ստեղծվեց նոր համակարգ, որը հիմնված էր հաղթող սուբյեկտի՝ Միացյալ Նահանգների ընդհանուր գլոբալ գերիշխանության վրա:
Հիմնական բնութագրերը հիմնված էին ժողովրդավարական աշխարհի եւ շուկայական հարաբերությունների հայեցակարգի վրա: Ռեալիզմի նահանջը միջազգային հարաբերություններում հանգեցրեց վակուումի, որը լրացվեց նեոլիբերալների գլոբալ եւ բաց կապիտալիստական ջունգլիների մասին գաղափարներով եւ նեոպահպանողականների մտքերով, որոնք նայում էին աշխարհին՝ քրիստոնեական-հրեական արժեքների վրա հիմնված ամերիկյան բացառիկության տեսանկյունից: Ըստ էության, մենք հայտնվեցինք վայրի անտառում, որտեղ չկա որեւէ կանոն կամ կարգ, իսկ գոյատեւման պայքարում հաջողության հասնելը կախված է ոչ ստանդարտ լուծումներից եւ մոտեցումներից: Պատմությունը ցույց է տալիս, որ խոշոր գիշատիչների (մեծ տերություններ) ամրապնդումը միշտ տեղի է ունենում մանր խոտակերներին (փորք երկրներ եւ թույլ պետական իմունիտետով ժողովուրդներ) կուլ տալու հաշվին: Այդ գերտերությունների պայքարը, ճակատամարտը, միջազգային համակարգի փլուզումը եւ աշխարհաքաղաքական կատակլիզմները միշտ ցավալի ազդեցություն են ունեցել հայկական աշխարհի վրա: Միասնական ռազմավարական երկարաժամկետ տեսլականի բացակայության պատճառով մենք միշտ հայտնվել ենք պարտվողի կարգավիճակում:
Պատմությունը չի հանդուրժում պայմանական եղանակ, բայց հետաքրքիր է, ինչպես կդասավորվեր մեր ազգի ճակատագիրը, եթե Տիգրան Մեծը Պոնտական կայսրության հետ պատերազմում Հռոմի կողմն անցներ: Միհրդատ Եվպատորի հետ անձնական հարաբերությունները, այնուամենայնիվ, ազդեցին քաղաքական որոշման ընդունման վրա, որի արդյունքն էր Մեծ Հայքի վասալացումը: Այդպիսի իրավիճակներ եղել են անթիվ՝ Կիլիկյան թագավորների անայլընտրանքային կողմնորոշումը դեպի Եվրոպայի կաթոլիկ աշխարհ, Առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո Մեծ Բրիտանիայի եւ Ֆրանսիայի հանդեպ չափից ավելի քաղաքական վստահությունը եւ այլն: Մեծ քաղաքականության հանդեպ մակերեսային վերաբերմունքը եւ հույսը, որ օլիգարխների փողերը (Գյուլբենկյան, Մանթաշեւ) կօգնեն նվազեցնել հակառակորդների ոսկերչական ռազմավարությունը, հանգեցրել են պատմական տարածքների զգալի մասի կորստին՝ միջազգային հանրության լուռ համաձայնությամբ: Ողբերգությունն այն էր, որ ո՛չ Պողոս Նուբարը, ո՛չ Գալուստ Գյուլբենկյանը, ո՛չ էլ Արամ Մանուկյանը չկարողացան դառնալ Քեմալ Աթաթուրք, Ժորժ Կլեմանսո եւ Իոսիֆ Ստալին: Մենք տանուլ տվեցինք անկախ Հայաստանը մեծ միջազգային քաղաքական միջանցքներում, իսկ Սովետական դարձած Արեւելյան Հայաստանի փոքր հատվածի պահպանումը հնարավոր եղավ առանձին հրամանատարների՝ Գարեգին Նժդեհի, Մովսես Սիլիկյանի, Անդրանիկ Օզանյանի, Դրաստամատ Կանայանի եւ այլոց ֆանատիզմի, քաջության եւ խելահեղության շնորհիվ:
Այն ժողովուրդները, որոնք անցել են նման ցնցումների միջով (հրեաներ, իռլանդացիներ, լեհեր), գալիս էին մեկ եզրահանգման. անհրաժեշտ է ստեղծել եւ ամրապնդել պետական եւ ազգային իմունիտետը: Թվում է, թե մեզ հարկավոր են լրացուցիչ դասեր, որովհետեւ մենք չենք ցանկանում անհրաժեշտ հետեւություններ եւ եզրահանգումներ անել: ԽՍՀՄ-ի փլուզման արդյունքում մենք ունենք ձեւավորված տարածքային սահմաններ, որոնք իրավական առումով ընդունված են միջազգային հանրության կողմից որպես հայ ժողովրդի ինքնիշխանության տարածքներ: Եվ պատմությունը նորից կրկնվեց՝ հավաքական ազգային զորամիավորումը՝ Մոնթե Մելքոնյանի գլխավորությամբ, հաջողության հասավ Մեծ Հայքի ռազմավարական տարածքներից մեկի՝ Արցախի ազատագրման գործում: Այս հաղթանակը նշանակալի էր ոչ միայն ռազմական, այլեւ հոգեբանական տեսանկյունից. չափազանց կարեւոր է տարածքներ կորցնող ժողովրդի հոգեբանությունը փոխակերպել իր ֆիզիկական եւ մետաֆիզիկական ժառանգությունը հավաքող ազգի կոնցեպտի: Ցավոք, ինչպես հարյուր, այնպես էլ հազար տարի առաջ, պաշտոնյաները վաճառքի էին հանել այդ հաղթանակը, իսկ պետությունը վերածել սեփական հավակնությունների դրսեւորման տարածքի:
Ժողովուրդը (անկազմակերպ մեծամասնությունը) զբաղված էր սոցիալական խնդիրների հաղթահարմամբ եւ իր «էլիտար մեծամասնությունից» չէր պահանջում ստեղծել  պետական ինստիտուտների եւ զսպումների ու հակակշիռների համակարգ: Ինչպես նախկինում, մենք սկսեցինք ասոցացնել պետությունը անձերի առասպելի հետ եւ ինքներս վերածեցինք նրանց քաղաքական բացարձակ արժեքի: Մեր պաշտոնյաները չդարձան պետական գործիչներ: Առաջինի եւ երկրորդի սկզբունքային տարբերությունն այն է, որ պաշտոնյան ծառայում է ղեկավարությանը եւ նեղ բյուրոկրատիային, իսկ պետական գործիչը միշտ հավատարիմ է երկու մետաֆիզիկական հատկանիշներին՝ ազգային դրոշին եւ ազգային զինանշանին: Այսօրվա ողբերգությունը, ինչպես միշտ, նույնն է. քաղաքական ազգի եւ պետական գործիչների բացակայություն եւ կողմնորոշում դեպի արտաքին կենտրոններ: Փորձենք դիտարկել լիովին կոնկրետ օրինակներ, որոնք թույլ կտան բացահայտել ոչ թե կետային, այլ հիմնարար խնդիրները, որոնք մահացու վտանգի տակ են դնում հայկական պետությունը:
Որպես հիմք կվերցնենք հիմնական արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունը՝ ԼՂ հիմնախնդրի շուրջ բանակցային գործընթացը: Ես՝ որպես ռեալիստ, գիտակցում եմ, որ ցանկացած արտաքին քաղաքական հավակնություն պետք է զինված լինի համապատասխան ռեսուրսային հիմքով: 90-ականներին մենք ոչ միայն ռազմական հաղթանակ տարանք, այլեւ կասկածի տակ դրեցինք Ադրբեջանի ֆիզիկական գոյության փաստը (այդ պահին առկա քաղաքական գործիչ-ստրատեգների շնորհիվ եւ արտաքին կենտրոնների աջակցությամբ այդ խնդիրը լիովին կլուծվեր): Միակ գլոբալ գերտերությունը՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, ի դեմս Ջորջ Բուշ ավագի  վարչակազմի, դիտարկում էր Հայաստանը որպես տարածաշրջանում իր դաշնակից, եւ  կրկին պետական գործիչների առկայության դեպքում «Կովկասյան Իսրայել» նախագիծը կարող էր իրականություն դառնալ (ցավոք, կրկին ստիպված եմ դիմել պայմանական եղանակի): Եվրոպական պետությունները (հատկապես Ֆրանսիան) պատրաստ էին լուրջ ռազմավարական երկխոսություն սկսել, Ռուսաստանը գտնվում էր արեւմտյան ազդեցության ներքո, իսկ մեր լոբբիստների հեղինակությունն իր գագաթնակետին էր: Այլ կերպ ասած, անկախության առաջին տասը տարիների ընթացքում մենք կարող էին մեծ հնարավորությունների հասնել ինչպես ներքին դաշտում, այնպես էլ արտաքին քաղաքական դիվերսիֆիկացիայի ուղղությամբ:
Ինչպե՞ս օգտագործվեցին այդ հնարավորությունները: Բաքվի անվերապահ կապիտուլյացիան պահանջելու փոխարեն՝ ստորագրվեց հրադադարի պայմանագիր: Ավելի լավ նվեր ադրբեջանական կողմի համար անհնար էր մտածել. հաղթող կողմը դադարեցնում է հաջող առաջխաղացումը (վախենալով արտաքին արձագանքից) եւ թշնամուն ժամանակ է տալիս անխուսափելի ռեւանշին պատրաստվելու նպատակով ամրապնդել իր քաղաքական եւ տնտեսական թիկունքը: Քաղաքական գործընթացը, որն ի սկզբանե սկսվում էր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (ԼՂՀ)  սուբյեկտության բոլոր կողմերի ճանաչումով, հետագայում դարձավ աշխարհաքաղաքական հանգույց: Ամրապնդելով իր դիրքերը՝ Ադրբեջանը սկսեց հետեւողական ռազմավարական արշավ ոչ միայն Հայաստանի եւ Արցախի, այլ նաեւ բոլոր էթնիկ հայերի դեմ ամբողջ աշխարհում: ԼՂՀ-ն դուրս մղվեց բանակցային գործընթացից, եւ աշխարհը սկսեց համակերպվել մի բանի հետ, ինչը չափազանց ձեռնտու է ադրբեջանական կողմին. չկա որեւէ արցախյան սուբյեկտ, գոյություն ունի միայն Հայաստանի կողմից բռնագրավված 20% տարածք:
Եվ այս ամենը տեղի էր ունենում բնակչության զանգվածային արտագաղթի եւ Հայոց ցեղասպանության մասին անօգուտ բանաձեւերի վրա ծախսվող հայկական լոբբիստական ռեսուրսի լիակատար շռայլման պայմաններում: Անկախ պաշտոնակական Բաքվի հանդեպ մեր վերաբերմունքից՝ նրա դիրքորոշումը բնորոշվում է հետեւողականությամբ, կայունությամբ եւ պարզությամբ: Նույնիսկ պարզ եւ հասկանալի միտքն այն մասին, որ ցակացած հայ թշնամի է, օգնում է պահել երկիրը մոբիլիզացված վիճակում: Վերջին տասը տարիների ընթացքում Ադրբեջանը համոզվեց երկու բանում. քաղաքական որոշումները միշտ կարելի է գնել (ինչպես եղավ Սաֆարովի դեպքում) եւ միջազգային հանրությունն ու նույնիսկ Հայաստանի դաշնակիցները միշտ ձեռնպահ են մնում ճնշման իրական գործիքների (ոչ պատժամիջոցներ, ոչ էմբարգո) կիրառումից: Մենք դեռ սովոր ենք տեսնել միայն այն հռետորաբանությունը,որի հետեւում այլ իրականություն  է՝ ռուսական արտադրության «Սոլնցեպյոկ»-երը եւ Արեւմուտքի էներգետիկ շահերը: Եթե մենք ցանկանում ենք փոխել երկրի վիճակը, ապա ստիպված ենք հայկական աշխարհի բոլոր մակարդակներով ընդունել եւ մարսել այս իրականությունը:
Ո՞րն է մեր ռազմավարական մոտեցումը: Մենք մինչեւ հիմա չգիտենք, թե որն է մեր կոնցեպտուալ շահը: Ընդհանուր առմամբ, Արցախի հետ կապված ամբողջ գործընթացի հետագա զարգացման վերաբերյալ գոյություն ունի երեք պոտենցիալ սցենար: Առաջին՝ հայկական կողմը հստակ եւ բոլոր մակարդակներում հետեւում է «Միացում» ռազմավարությանը եւ նախաձեռնում ԼՂՀ-ն Հայաստանի կազմում ընդգրկելու գործընթացը: Այս քայլը կդառնա ոչ միայն կանխարգելիչ պատասխան Ադրբեջանի հարձակվողական քաղաքականությանը, այլեւ ցույց կտա, թե արտաքին ուժերից, որոնք են հանդիսանում մեր դաշնակիցները երկարաժամկետ հեռանկարում եւ որոնք՝ գործընկերություն «խաղում»՝ սեփական խնդիրները լուծելու համար: Երկրորդ սցենարը «ոչ մի թիզ հող» միտքն է, որն աստիճանաբար փոշիացվում է հենց հայ պաշտոնյաների կողմից: Աստիճանաբար սկսում է այն իրողության ընդունումը, որ բանակցությունների իրական առարկան քաղաքական խաբկանքների դիմաց տարածքների հանձնում է: Սակայն այն պայմաններում, երբ միջազգային հանրությունն աչք է փակում Ալիեւի այն հայտարարությունների վրա, թե Սյունիքը, Սեւանը եւ Երեւանը պատկանում են Ադրբեջանին, անգամ մտածելը ցանկացած տեսքով որեւէ տարածքային զիջման մասին հավասարազոր է մահվան:
Երրորդ սցենարը՝ մենք հստակ «ոչ» ենք ասում բոլոր արտաքին ուժերին, որոնք պահանջում են մեզանից զիջումներ՝ առանց ԼՂՀ-ի անհապաղ միջազգային ճանաչման երաշխիքների, եւ սկսում ենք պատրաստվել պատերազմի: Եվ ընդունելով ռազմավարական համազգային որոշում՝ մենք պետք է հստակ հասկանանք, որ երկրորդ տարբերակն ընտրելով՝ ազգը ստանում է ոչ միայն ամոթ, այլեւ պատերազմ, որը կծավալվի բոլոր ուղղություններով: Իհարկե, տեսականորեն, կարելի է դիտարկել սպասողական ռազմավարությունը: Սակայն այս տարբերակը կարող է իրեն թույլ տալ միայն հինգ միլիոն բնակչություն, զարգացած տնտեսություն, սեփական ռազմաարդյունաբերական կոմպլեքս եւ ճյուղավորված միջազգային լոբբիստական ցանց ունեցող բացարձակապես այլ Հայաստանը: Նման պայմանների փուլային ստեղծման հնարավորությունները բաց են թողնվել դեռեւս 90-ականներին, իսկ արագացված վերակազմակերպման ժամանակ այլեւս չկա, հատկապես հանուն իշխանության մանր կուսակցական եւ ընդդիմադիր խմբերի ներքին գզվռտոցի ֆոնին: Եվ արցախյան ուղղությամբ կատարվող ընտրությունը միայն սկիզբն է (թեեւ շատ կարեւոր): Առաջիկայում մեզ սպասվում են մեծ խնդիրներ, որոնք ծագում են ռուս-ամերիկյան եւ իրանա-իսրայելական ճգնաժամերի խոր ընդերքից:
Իհարկե, որեւէ վերլուծաբան բաց հասանելիությամբ լայն առաջարկներ չի տա, եւ ես կսահմանափակեմ մի շարք հիմնարար ոլորտներով: Կարճաժամկետ կտրվածքով (1-3 տարի) հարկավոր է գալ համազգային համաձայնության եւ համերաշխության՝ կործանիչ ներքին ճգնաժամի եւ անորոշության փուլն ավարտելու նպատակով: Մոտակա ամիսներին պետք է վերակազմակերպվեն բոլոր կառույցները, որոնք պատասխանատու են արտաքին քաղաքական որոշումների մշակման եւ ընդունման համար: Ներկայիս ինստիտուտները եւ նախարարությունները, որոնք կառուցվել էին սովետական բյուրոկրատական օրինակով, ի սկզբանե դատապարտված են վարել ձախողված քաղաքականություն (բավական է վերլուծել վերջին տասը տարիների ընթացքում հիմնական նախարարությունների վարած կադրային քաղաքականությունը): Հարկավոր է խորհրդակցել առաջատար ուղեղային կենտրոնների հետ եւ սկսել «Ազգային անվտանգության ռազմավարության» (այն չի թարմացվել 2007-ից), «Տնտեսական զարգացման ռազմավարությանը», «Ինտելեկտուալ անվտանգության հայեցակարգի» եւ, ինչն ամենակարեւորն է, «Համազգային Դոկտրինի» մշակումը, որտեղ կարտացոլվեն  հայկական աշխարհի առաջնահերթությունները մոտակա հինգ, տասը, քսան եւ հիսուն տարիների համար: Բազմամիլիոնանոց համայնքները պետք է ինստիտուցիոնալացվեն եւ դառնան Սփյուռքի միասնական քաղաքական ինստիտուտ (այս հարցի շուրջ իմ տեսլականը ներկայացրել եմ Մեդիամաքսի համար գրված իմ սյունակներից մեկում):
Միջնաժամկետ կտրվածքով (3-6 տարի) հարկավոր է սկսել նոր հայկական պետական լոբբիի կազմավորումը Բողոքական Ամերիկայում: Միացյալ Նահանգները դեռ երկար ժամանակ կպահպանեն գլոբալ հեգեմոնի կարգավիճակը: ԱՄՆ տնտեսական, ռազմաքաղաքական (ՆԱՏՕ) եւ տեխնոլոգիական գործիքներին հասանելիությունը կորոշի այս կամ այն երկրի կամ ազգի հաջողությունը: Ադրբեջանը, օգտվելով Իսրայելի եւ իսրայելամետ լոբբիի աջակցությունից, աստիճանաբար ստեղծում է լայն լոբբիստական ցանցեր ամբողջ երկրով: Հայկական կողմը, կենտրոնանալով մի շարք ժողովրդավարական նահանգների վրա (Կալիֆոռնիա, Մասաչուսեթս), հավակնում է կորցնել ամերիկյան քաղաքականության շարժիչ համարվող Հանրապետական Հարավը: Լուրջ լոբբինգի բացակայության պատճառով Հայաստանը տարեցտարի զրկվում է ամերիկյան արտաքին հատկացումների զգալի մասից: 2000-ականններից անհատույց օգնության ընդհանուր ծավալը կրճատվել է 80 մլն դոլարից (միջին թիվը) մինչեւ 6 մլն դոլար: Բացի այդ, գործող հայկական կազմակերպություններին չհաջողվեց 907-րդ ուղղումը վերականգնելու հարցն առաջ տանելու նպատակով  օգտագործել Ադրբեջանի ապրիլյան ագրեսիայի փաստը: Հարկավոր է ամբողջությամբ վերագործարկել ամերիկյան ուղղությունը, այլապես մեր հակառակորդներն այդ վակուումն էլ կլցնեն:

Как не проиграть Армению в коридорах большой политики - Mediamax.am
Последние  глобальные процессы – диалог между лидерами КНДР и Южной Кореи, односторонний выход США из «ядерной сделки» с Ираном, перенос американского посольства из Тель-Авива в Иерусалим, попытки Германии и Франции вернуть Европе внешнеполитическую субъектность, укрепление турецкого и израильского факторов на Ближнем Востоке, победа президента Владимира Путина с сохранением курса на построение новой Российской Империи – говорят о том, что мир входит в зону длительной геополитической турбулентности.
Корни нынешнего мирополитического кризиса уходят к концу 80-х-началу 90-х гг. прошлого века. Падение Советского Союза – носителя социально-коммунистической идеологии и одного из гарантов сохранения Ялтинско-Потсдамской системы миропорядка – ознаменовало конец Холодной войны и биполярного устройства в международных делах. На этих руинах выросла новая система, основанная на тотальной глобальной гегемонии субъекта-победителя – Соединенных Штатов.
Основные нарративы были выстроены на концепции демократического мира и рыночных взаимоотношений. Отступление реализма в международных отношениях породило вакуум, который заполнили идеи неолибералов о глобальных и открытых капиталистических джунглях, а также неоконсерваторов, смотрящих на мир сквозь призму американской исключительности, основанной на христианско-иудейских ценностях. По сути, мы оказались в диком лесу, где нет никаких правил и порядка, а успех в борьбе за выживание определяется нестандартными решениями и подходами. История показывает, что укрепление больших хищников (великие державы) всегда происходит за счет поглощения мелких травоядных (малые страны и народы со слабым государственным иммунитетом).
Битва этих держав, слом международной системы и геополитические катаклизмы всегда болезненно отражались на армянском мире. Мы всегда оказывались в проигрышной ситуации по причине отсутствия единого стратегического долгосрочного видения.
История не терпит сослагательного наклонения, но интересно, как бы сложилась судьба нашей нации, прими Тигран Великий сторону Рима в войне с Понтийским царством. Личные родственные отношения с Митридатом Евпатором повлияли на принятие политического решения, итогом которого стала вассализация Великой Армении. Подобных ситуаций было бесчисленное множество – безальтернативная ориентированность киликийских царей на католический мир Европы, чрезмерное политическое доверие Великобритании и Франции после Первой мировой войны и т.д.
Поверхностное отношение к большой политике и надежда на то, что деньги олигархов (Гюльбенкян, Манташев) помогут девальвировать ювелирную стратегию противников, привели к потере значительной части исторических территорий с молчаливого согласия международного сообщества. Трагедия состояла в том, что ни Погос Нубар, ни Галуст Гюльбенкян, ни Арам Манукян не смогли стать Кемалем Ататюрком, Жоржем Клемансо и Иосифом Сталиным. Мы проиграли независимую Армению в больших международных политических коридорах, а сохранение малой части Восточной Армении (ставшей советской) стало возможным благодаря фанатизму, храбрости и безрассудству отдельных военачальников: Гарегина Нжде, Мовсеса Силикяна, Андраника Озаняна, Драстамата Канаяна и других. Народы, проходившие через подобные потрясения (евреи, ирландцы, поляки), приходили к одному заключению – необходимости создания и укрепления государственного и национального иммунитета.
Похоже, что нам нужны дополнительные уроки, ибо делать нужные выводы и заключения мы не хотим. По итогам конца СССР мы имеем оформленные территориальные границы, которые юридически признаны международным сообществом в качестве суверена армянского народа. И история вновь повторилась. Национальное воинство в лице коллективного Монте Мелконяна добилось успеха в деле освобождения Арцаха – одной из стратегических зон Великой Армении. Эта победа была значима не только с военной точки зрения, но и с психологической: было крайне важно сломить мышление народа, теряющего земли, и заменить его на концепт нации-собирателя своего физического и метафизического исторического наследия.
К сожалению, как и сто, пятьсот и тысячу лет назад, чиновники поставили эту победу на торги, а государство превратили в территорию для реализации своих личных амбиций.
Народ (неорганизованное большинство) был занят решением социальных проблем и не требовал от своего «элитарного меньшинства» создания государственных институтов и системы сдержек и противовесов. Мы, как и ранее, стали ассоциировать государство с образами личностей, которых сами возвели в политический абсолют. Наши чиновники не стали государственниками. Принципиальное отличие первого от второго состоит в том, что чиновник служит начальству и узкой бюрократии, а государственник всегда лоялен двум метафизическим атрибутам – национальному флагу и национальному гербу.
Сегодняшняя трагедия та же, что и была всегда – отсутствие политической нации и государственников, а также ориентированность на внешние центры.
Попробуем рассмотреть совершенно конкретные примеры, которые позволят раскрыть не точечные, а фундаментальные проблемы, ставящие армянское государство в смертельную опасность.
За основу возьмем главный внешнеполитический приоритет - переговорный процесс по арцахскому направлению. Будучи реалистом, я осознаю, что любая внешнеполитическая амбиция должна быть подкреплена соответствующей ресурсной базой. В 90-х гг. мы не только одержали военную победу, но и поставили под сомнение факт физического существования Азербайджана (при наличии на тот момент политиков-стратегов эта задача была бы целиком и полностью решена при поддержке внешних центров). Единственная глобальная держава – Соединенные Штаты Америки в лице администрации Джорджа Буша-старшего -рассматривала Армению в качестве своего союзника в регионе. Опять же, при наличии у нас государственников, теоретический проект «Кавказский Израиль» мог стать реальностью (к сожалению, снова приходится прибегать к сослагательному наклонению). Европейские страны (особенно Франция) были готовы к серьезному стратегическому диалогу, Россия находилась в фарватере западного влияния, а наши лоббисты были на пике своего влияния. Иными словами, за первые десять лет независимости мы могли добиться больших возможностей как на внутреннем фронте, так и в направлении внешнеполитической диверсификации.
Как эти возможности были использованы? Вместо требования безоговорочной капитуляции Баку было подписано соглашение о прекращении огня. Лучшего подарка для азербайджанской стороны и придумать было нельзя. Победившая сторона приостанавливает успешное наступление (боясь внешней реакции) и дает противнику время обеспечить себе политические и экономические тылы и приготовиться к неизбежному реваншу. Политический процесс, который изначально начинался с фактического признания всеми сторонами субъектности Нагорно-Карабахской Республики (НКР), впоследствии стал геополитической удавкой. Укрепив свое положение, Азербайджан начал последовательную стратегическую кампанию не только против Армении и Арцаха, но и всех этнических армян по всему миру. НКР была выключена из переговорного процесса, и мир начал привыкать к крайне выгодной для азербайджанской стороны версии о том, что нет никакого арцахского субъекта, существует лишь 20% оккупированных Арменией территорий.
И все это происходило на фоне массового оттока населения из Армении, а также тотального транжирства армянского лоббистского ресурса на принятие бесполезных резолюций о признании геноцида армян. Как бы мы не относились к официальному Баку, их позиция характеризуется последовательностью, постоянством и прозрачностью. Даже примитивный и банальный нарратив о том, что любой армянин – враг - помогает поддерживать страну в мобилизованном состоянии. За последние десять лет Азербайджан убедился в двух вещах: политические решения всегда можно купить (как в случае с Сафаровым), международное сообщество и даже союзники Армении всегда воздерживаются от применения реальных инструментов давления (ни санкции, ни эмбарго). Пока они привыкли видеть лишь риторику, за которой иная реальность –  «Солнцепеки» российского производства и энергетические интересы Запада. Если мы хотим изменить ситуацию, придется принять и переварить эту реальность на всех уровнях армянского мира.
В чем заключается наш стратегический подход? Мы до сих пор не знаем, в чем состоит наш концептуальный интерес. В целом существует три потенциальных сценария дальнейшего развития всего процесса, связанного с Арцахом.
Первый – армянская сторона четко и на всех уровнях придерживается стратегии «Миацум» и дает старт процессу включения НКР в состав Армении. Этот шаг станет не только превентивным ответом на наступательную политику Азербайджана, но и покажет, кто из внешних сил является нашим союзником в долгосрочной перспективе, а кто имитирует партнерство для решения собственных задач.
Второй – нарратив «ни пяди земли», который начинает постепенно сдуваться самими армянскими чиновниками. Идет постепенное признание того, что реальный предмет переговоров – это сдача территорий в обмен на политические иллюзии. Однако в ситуации, когда международное сообщество закрывает глаза на заявление Алиева о принадлежности Сюника, Севана и Еревана Азербайджану, смерти подобно даже думать о какой-либо территориальной уступке под каким-либо соусом.
Третий сценарий – мы говорим твердое «нет» всем внешним силам, требующим от нас уступок без гарантий немедленного международного признания НКР и начинаем готовиться к войне. Принимая стратегическое общенациональное решение, мы должны очень четко понимать, что при выборе второго варианта нация получает не только позор, но и войну, которая будет разворачиваться по всем фронтам. Конечно, теоретически можно рассмотреть выжидательную тактику. Однако этот вариант может позволить себе совершенно другая Армения – с пятимиллионным населением, с развитой экономикой, с собственным военно-промышленным комплексом и разветвленной международной лоббистской сетью.
Возможности поэтапного создания этих условий упущены еще в 90-х гг., а времени на ускоренную реорганизацию уже нет, особенно на фоне внутренней грызни за власть мелких партийных и оппозиционных групп. При этом выбор в арцахском направлении – только начало (хотя и очень важное). Впереди нас ждут большие проблемы, идущие из глубоких недр американо-российского и ирано-израильского кризисов.
Конечно, ни один аналитик не станет давать развернутые рекомендации в открытом доступе, поэтому я ограничусь рядом фундаментальных направлений.
В краткосрочной перспективе (1-3 года) нужно прийти к общенациональному согласию и примирению, чтобы завершить фазу губительного внутреннего кризиса и неопределенности. В ближайшие месяцы должны быть реорганизованы все институты, отвечающие за выработку и принятие внешнеполитических решений. Нынешние институты и министерства, построенные по советскому бюрократическому образцу, априори заточены на проведение провальной политики (достаточно проанализировать кадровую политику последних десяти лет в основных министерствах). При консультации с ведущими мозговыми центрами начать разработку «Стратегии национальной безопасности» (не обновлялась с 2007 года!), «Концепции внешней политики», «Стратегии экономического развития», «Концепции интеллектуальной безопасности» и, что самое главное, «Общенациональной Доктрины», в которой будут определены приоритеты армянского мира на пять, десять, двадцать и пятьдесят лет.
Многомиллионные общины должны быть институционализированы в единый политический институт Диаспоры (свое видение я уже представил в одной из своих колонок).
В среднесрочном промежутке (3-6 лет) – начать строительство армянского государственного лобби в Протестантской Америке. Соединенные Штаты еще длительное время будут сохранять за собой статус глобального гегемона. Доступ к экономическим, военно-политическим (НАТО) и технологическим инструментам Америки будет определять успешность той или иной страны и нации. Азербайджан, пользуясь поддержкой Израиля и произраильского лобби, постепенно создает широкие лоббистские сети в США. Армянская сторона, сосредоточившись на ряде демократических штатов (Калифорния, Массачусетс), рискует потерять Республиканский юг, который является мотором американской политики. Из-за отсутствия серьезного лоббинга Армения из года в год лишается значительной части американских внешних ассигнований. С 2000-х гг. общий объем безвозмездной помощи сократился с 80 млн. долларов (средняя цифра) до 6 млн. долларов. Кроме того, нынешним армянским организациям не удалось использовать факт апрельской агрессии Азербайджана для продвижения вопроса о возобновлении 907-го раздела. Необходимо полностью перезапустить американское направление, иначе наши противники заполнят и этот вакуум.