Հայկական Վերածնունդ կամ օրակարգ նոր վարչապետի համար - Mediamax.am
Մոտ ապագայում մենք կիմանանք Հայաստանի նոր ժամանակավոր վարչապետի անունը, որը ստիպված կլինի հասկանալ փոխված իրողությունները եւ սկիզբ դնել համազգային բնույթի բարեփոխումներին:
Լինելով վերլուծաբան՝ որեւէ պատրանք չունեմ արագ հաղթանակների եւ կտրուկ փոփոխությունների վերաբերյալ, քանի որ կան ներքին եւ արտաքին խոչընդոտներ:
Գլխավոր խոչընդոտը մենաշնորհային մտածողությունն է: Տվյալ դեպքում խոսքը ոչ միայն առանձին խոշոր օլիգարխների մասին է, ովքեր տիրապետում են ազգային հարստության մեծ մասին, այլեւ՝ աշխարհայացքային կոդի: Մեզանից յուրաքանչյուրն որոշ աստիճանով մոնոպոլիստ է եւ պետությանը, ազգին եւ շրջակա աշխարհին նայում է հենց իր անձնական շահերի լույսի ներքո:
Առողջ հասարակությունը, որը ձգտում է ձեւավորել քաղաքական ազգ, պետք է հիմնված լինի երեք սրբազան սոցիալական եւ արժեքային սյուների վրա՝ ինդիվիդուալիզմ (ես), կոլեկտիվիզմ (նեղ խմբային «մենք») եւ հասարակական նորմեր (մեր): Այս հասկացությունների ներդաշնակ սինթեզն է հանդիսանում ազգի՝ պետության շարժիչի ծագման հիմնարար պայմանը:
Այդ խնդիրը լուծելու համար անհրաժեշտ է, որ նոր առաջնորդները չտրվեն հանուն իշխանության եւ նրա հետագա վերարտադրության իշխանություն ստանալու մոլորությանը: Առաջին քայլը միմյանցից անկախ գործադիր, օրենսդիր եւ դատական իշխանության պետական հաստատությունների կառուցումն է: Այդ ճյուղերից յուրաքանչյուրը պետք է գործի իր իրավասությունների շրջանակներում՝ չկողմնորոշվելով դեպի իր ներսում առանձին քաղաքական գործիչների հեղինակությունը:
Զուգահեռաբար անհրաժեշտ է մեկնարկել տեղեկատվական-վերլուծական միջավայրի վերակազմավորման գործընթացը: ԶԼՄ-ները պետք է ժամանակի ընթացքում դառնան ոչ ինստիտուցիանալ ուժ, որը պետական մարմիններին հեռու կպահի ամենավտանգավոր գայթակղությունից՝ ազգին խաբելու ցանկությունից: Այսօր մենք այլ իրականությունում ենք ապրում, երբ նեղ շահերի խմբերը կառավարում են երկիրը՝  իրենց թերթերի, ռադիոյի, հեռուստատեսության եւ օնլայն պարբերականների ուղղակի կամ անուղղակի օգտագործման ճանապարհով: Մենաշնորհային մտածողությունը ստեղծում է այնպիսի փոխդասավորություն, որի պայմաններում յուրաքանչյուրը ձգտում է ստանալ իր կուսակցությունը, իր ԶԼՄ-ները, իր վերլուծաբաններին, իր ուժայիններին եւ այլն: Այդ մտածողությունը պետք է թաղվի ֆեոդալ-օլիգարխիական համակարգի մնացորդների հետ միասին:
Դա գերերկարաժամկետ ռազմավարական բնույթի խնդիր է, սակայն որոշակի քայլեր պետք է ձեռնարկվեն արդեն այսօր: Ներկա փուլում կարեւոր է չընկնել հին համակարգի այլ տարրերի ազդեցության տակ: Իմ խորին համոզմամբ, բոլոր քաղաքական կուսակցությունները ստեղծվել են նույն ֆեոդալա-օլիգարխիական կառուցվածքի հիմքի վրա, որի արդիականացումը տեխնիկապես չափազանց բարդ է:
Եթե առաջնորդն ընկնում է անցյալի ճիրանները, դրանք դանդաղ խեղդում են նրան՝ ստեղծելով բոլոր հնարավորությունները նախաձեռնությունը նոր ձեւաչափերում իրենց ձեռքը վերցնելու համար (փոխվում է փաթեթավորումը, իսկ կոնֆետը մնում է նույնը): Ավելին, ազդեցության նեղ ֆեոդալական խմբերի ներկայացուցիչները կարող են առժամանակ հայտարարել նոր համակարգին իրենց հավատարմության մասին, որպեսզի նրանում ներկառուցվելու շանս ստանան եւ սկսեն այն ներսից քանդելու ընթացակարգը: Դա միանգամայն հնարավոր սցենար է՝ հաշվի առնելով, որ բարեփոխիչները կախվածության մեջ են ընկնում նրանց ֆինանսներից (բարեփոխումների համար գումար է անհրաժեշտ):
Մենաշնորհային աշխարհայացքը կործանելու երկրորդ գործիքը կրթությունն է: Որպես հիմք պետք է վերցվի արեւմտյան պահպանողական տիպի խառը մոդելը: Դպրոցը պետք է ստանձնի դաստիարակչական գործառույթ, իսկ համալսարանը զբաղվի մասնագիտական հմտությունների ներարկմամբ եւ հղկմամբ: Ընդ որում, բուհերը պետք է սովորեն ինքնուրույն ապրել եւ պատրաստեն լիարժեք մրցունակ կադրեր ոչ միայն հայկական, այլ նաեւ համաշխարհային աշխատաշուկայի համար: Անհրաժեշտ է վերջ դնել այն ահավոր վիճակին, երբ համալսարանները գտնվում են պետության մշտական ապահովման ներքո: Դա ծնում է ոչ միայն տոտալ բյուրոկրատիա, այլեւ հասարակության այդ շատ կարեւոր ինստիտուտը դնում է քաղաքական կոնյունկտուրայի շրջանակների մեջ: Պրոֆեսորադասախոսական կազմի մեծ մասը պետք է լուրջ վերապատրաստում անցնի աշխարհի առաջատար գիտահետազոտական կենտրոններում: Պետության կառուցման ընթացքում չափազանց կարեւոր է կրթական միջավայրից բացառել կոռուպցիան եւ կաշառակերությունը:
Կարեւոր է չընկղմվել առանձին հարցերի մեջ եւ զբաղվել հայկական աշխարհի բոլոր կենտրոնների ներդաշնակ համագործակցության բանաձեւերի որոնմամբ: Համարում եմ, որ եկել է Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք բաժանիչ հայեցակարգից հրաժարվելու եւ «Հայաստան պետություն» միավորող գաղափարով զինվելու ժամանակը: Այսօրվանից սկսած բոլոր ուժերն ու ռեսուրսները պետք է ուղղվեն մեկ համազգային խնդրի լուծմանը՝ հզոր Հայաստանի կառուցմանը եւ գլոբալ աշխարհում նրա սուբյեկտայնությունը վերադարձնելուն: Մենք պետք է շատ հստակ գիտակցենք, որ էթնիկ հայերի 75%-ը ապրում է արտաքին աշխարհում՝ սպասարկելով այլ երկրների եւ ազգերի ազգային շահերը: Մարդը եւ նրա կարողությունները պետության գլխավոր հարստությունն են, իսկ բնակչության արտահոսքն անխուսափելիորեն հանգեցնում է ապաինքնիշխանացման գործընթացին:
Թավշյա հեղափոխությունը, ինչպես ժամանակին Հայաստանի անկախացումն ու Արցախի ազատագրումը, նոր հույս ծնեց եւ մեզ նոր ուժեր տվեց գերնպատակներին հասնելու համար, որոնցից մեկը պետք է լինի զանգվածային հայրենադարձության գաղափարը:  Նախկինում համայնքներում կարծում էին, որ Հայաստանում ոչինչ չի փոխվի, եւ հին ֆեոդալ-օլիգարխները կմնան իրենց տեղերում, ուստի հայրենիք վերադառնալն անիմաստ էր: Հիմա այդ պատրվակն այլեւս չի աշխատում, չէ՞ որ բացվել է արարման ճանապարհը, եւ հիմա հայկական պետականության ապագա դիմագիծը կախված է բոլորից եւ յյուրաքանչյուրից:
Չափազանց բարդ վիճակ է արտաքին քաղաքականության ոլորտում: Աշխարհագրությունը սահմանել է Հայաստանի աշխարհաքաղաքական ճակատագրի տեսակը, որից ոչ մի տեղ չես փախչի: Բոլոր խոսակցություններն այն մասին, որ անհրաժեշտ է ամբողջությամբ հեռանալ Ռուսաստանի, Իրանի, ԵԱՏՄ-ի ազդեցությունից զուրկ են տրամաբանությունից եւ ողջախոհությունից: Դա հնարավոր կլիներ միայն այն դեպքում, եթե այդ երկրները ֆիզիկապես տեղափոխվեին այլ տարածաշրջաններ (ինչը գերֆանտաստիկայի ժանրից է): Հաշվի առնելով առկա իրողությունները, անհրաժեշտ է թերությունները վերածել առավելությունների եւ կառուցել այդ ուղղություններով ազդեցության սեփական գիծը (դրսեւորել քաղաքական կամք եւ ցույց տալ սեփական սուբյեկտայնությունը): Այդ բարդ խնդրի լուծման համար անհրաժեշտ է ամբողջությամբ փոխել արտաքին քաղաքական կադրերի պատրաստման եւ դաստիարակման համակարգը, բարեփոխել Արտաքին գործերի նախարարությունը, նոր ազդակներ հաղորդել ուժային բլոկների զարգացման համար: Կարճաժամկետ հեռանկարում կարեւոր է կենտրոնանալ «Ազգային անվտանգության ռազմավարության», «Արտաքին քաղաքականության հայեցակարգի» եւ «Տեղեկատվական պատերազմներ վարելու ռազմավարական դոկտրինի» ձեւավորման եւ ընդունման վրա:
Բացի աշխարհագրական գերությունից դուրս գալու խնդրից, պետք է ակտիվորեն աշխատել ամերիկյան ուղղությամբ: Օգտվելով իսրայելական լոբբիի օժանդակությունից՝ Ադրբեջանը ձեւավորել է խաչաձեւ լոբբիզմի լայն ցանցեր 43 նահանգներում: Մենք չենք կարող մեր ռազմավարական հակառակորդին թույլ տալ քաղաքական կարծիքի գծեր ձեւավորել գլոբալ գերտերությունում: Այդ ուղղությունն անհրաժեշտ է վերցնել հենց հիմա՝ ձեւավորելով փորձագիտական խումբ, որն կմշակի Հայաստանի ազգային շահերի առաջմղման երկարաժամկետ հայեցակարգ (առաջին հերթին վերցնել բողոքական Ամերիկայի հետ աշխատելու նախաձեռնությունը): Հին լոբբիստական ինստիտուտները գտնվում են խորը ճգնաժամում եւ օբյեկտիվորեն չեն կարող զբաղվել այդքան կարեւոր խնդիրների լուծմամբ (ներկայումս Ցեղասպանության ճանաչման հարցի մոլուցքը կործանարար է մեզ համար): Խորապես համոզված եմ, որ մենք պետք է փոխառենք ամերիկացիների քաղաքական փորձառությունը, ֆինանսական հնարավորությունները, բարձր տեխնոլոգիաները եւ կրթությունը: Դրա համար կա ամեն ինչ, անհրաժեշտ է ընդամենը կամք:
Հայկական Վերածնունդը պետք է բերի ազգային էլիտայի եւ ազգային կապիտալի ձեւավորման՝ միավորված ընդհանուր արժեքներով եւ մտադրություններով: Հակառակ պարագայում Հայաստանը կմնա օբյեկտ, որի գործառնությունը կապահովվի ներքին եւ արտաքին ուժերի շահերի բախմամբ:

В ближайшее время мы узнаем имя временного премьер-министра Армении, которому придется понять изменившиеся реалии и запустить процесс реформ общенационального характера.
Будучи аналитиком, я не питаю каких-либо иллюзий о быстрых победах и резких изменениях из-за существования внутренних и внешних преград. Основная преграда – это монопольное мышление. В данном случае речь идет не только об отдельных крупных олигархах, владеющих значительной частью национальных богатств, но и о мировоззренческом коде. Каждый из нас в определенной степени является монополистом и именно сквозь призму своих личных интересов смотрит на государство, нацию и окружающий мир.
Здоровое общество, которое стремится к оформлению в политическую нацию, должно стоять на трех священных социальных и ценностных столпах: индивидуализме (я), коллективизме (узкие группы «мы») и общественных нормах (наше). Гармоничный синтез этих понятий является фундаментальным условием зарождения нации – движущего мотора государства.
Для решения этой проблемы необходимо, чтобы новые лидеры не поддались искушению получения власти ради власти и ее дальнейшего воспроизводства. Первый шаг – строительство независимых друг от друга государственных институтов исполнительной, законодательной и судебной власти. Каждая из этих ветвей должна действовать в рамках своих полномочий, не оглядываясь на авторитеты конкретных политиков внутри себя.
Параллельно нужно дать старт переформатированию информационно-аналитической среды. СМИ должны со временем стать неинституциональной силой, сдерживающей все государственные органы от наиопаснейшего соблазна – желания обмануть нацию. Сегодня мы живем в иной реальности, когда узкие группы интересов управляют страной с помощью прямого или косвенного использования подручных газет, радио, теле и онлайн изданий. Монопольное мышление создает конфигурацию, при которой каждый стремится получить свою партию, свои СМИ, своих аналитиков, своих силовиков и т.д. Это мышление должно быть разрушено и похоронено с остатками феодально-олигархической системы.
Эта задача сверхдолгосрочного стратегического характера, но определенные шаги должны быть сделаны уже сегодня. На нынешнем этапе важно не попасть под влияние иных элементов старой системы. По моему глубокому убеждению, все политические партии создавались на фундаменте той же самой феодально-олигархической конструкции, модернизация которой крайне сложна технически. Если лидер попадает в тиски прошлого, они задавливают его медленно и методично, создавая все возможности для перехвата инициативы в новых форматах (смена фантика, но конфетка та же). Более того, представители узких феодальных групп влияния могут на время заявить о своей лояльности новой системе для того, чтобы получить шанс встроиться в нее и начать процедуру разрушения изнутри. Это вполне возможный сценарий, учитывая, что реформисты попадают в зависимость от их финансов (на реформы нужны деньги).
Второй инструмент уничтожения монопольного мировоззрения – это образование. За основу должна быть взята смешанная модель консервативного западного типа. Школа должна взять на себя воспитательную функцию, а университет заниматься прививанием и оттачиванием профессиональных навыков. При этом ВУЗы должны научиться самостоятельности и готовить совершенно конкретные конкурентоспособные продукты не только для армянского, но и мирового рынка. Необходимо завершить чудовищный этап, когда университеты находятся на постоянном обеспечении государства. Это порождает не только тотальную бюрократию, но и ставит столь важный институт общества в рамки политической конъюнктуры. Значительная часть профессорско-преподавательского состава должна пройти серьезную переподготовку в ведущих мировых научно-исследовательских центрах. При государственном строительстве крайне значимо не допустить в образовательную среду элементы коррупции и взятничества.
Важно не погрязнуть в точечных вопросах и заниматься поиском формулы гармоничного сосуществования всех центров армянского мира. Я считаю, что пришло время отказаться от разделительной концепции Армения-Арцах-Диаспора и принять на вооружение объединяющую идею «Государство Армения». С этого дня все силы и ресурсы должны быть брошены на решение одной общенациональной задачи – построения сильной Армении и возвращения ее субъектности в глобальный мир. Мы должны очень четко понять, что 75% этнических армян проживает во внешнем мире, обслуживая национальные интересы иных стран и наций. Человек и его возможности – главное богатство государства, а отток населения неизбежно ведет к процессу десуверенизации.
Бархатная революция, как и становление независимой Армении и освобождение Арцаха, породила новую надежду и дала нам новые силы для достижения суперцелей, одной из которых должна стать идея массовой репатриации. Раньше в общинах считали, что в Армении ничего не изменится, и старые феодалы-олигархи останутся на местах, поэтому возвращение на родину было лишено смысла. Сейчас эта отговорка уже не работает, ведь открылся путь к созиданию, и теперь будущее лицо армянской государственности зависит от всех и каждого.
Крайне сложной областью является внешняя политика. География определила для Армении тип ее геополитической судьбы, от которой никуда не скроешься. Все разговоры о том, что нужно полностью уходить от влияния России, Ирана, ЕАЭС лишены всякой логики и здравого смысла. Это было бы возможно только в случае физического перемещения этих стран в другие регионы (нечто из разряда сверхфантастики). Принимая во внимание существующие реалии, нужно недостатки превратить в преимущества и выстроить свою линию влияния в этих направлениях (проявить политическую волю и показать свою субъектность). Для решения этой сложной задачи необходимо полностью изменить систему взращивания и воспитания внешнеполитических кадров, реформировать министерство иностранных дел, дать новые импульсы для развития силовых блоков. В краткосрочной перспективе важно сосредоточиться на формировании и принятии «Стратегии национальной безопасности», «Концепции внешней политики» и «Стратегической доктрины по ведению информационных войн».
Помимо задачи по выходу из географического плена, нужно активно работать в американском направлении. Пользуясь поддержкой израильского лобби, Азербайджан сформировал широкие сети перекрестного лоббизма в 43 штатах. Мы не можем позволить нашему стратегическому противнику формировать штрихи политического мнения в глобальной супердержаве. Взять это направление нужно уже сейчас, сформировав экспертную группу, которая будет разрабатывать долгосрочную концепцию по продвижению национальных интересов Армении (в первую очередь, перехват инициативы по работе с протестантской Америкой). Старые лоббистские институты находятся в глубоком кризисе и объективно не способны заниматься решением столь серьезных задач (сейчас фанатичная зацикленность на вопросе признания Геноцида губительна для нас). Я глубоко убежден, что мы должны перенимать у американцев политический опыт, финансовые возможности, высокие технологии и образование. Для этого имеется все, нужна лишь воля.
Армянский Ренессанс должен привести к формированию национальной элиты и национального капитала, объединенных общими ценностями и помыслами. В противном случае Армения останется объектом, функционирование которого будет обеспечиваться столкновением интересов внутренних и внешних сил.