Կարեւոր է թույլ չտալ հերթական պառակտումը - Mediamax.am
Հայաստանում թավշյա հեղափոխությունը գրանցեց ցանկալի արդյունք՝ վարչապետ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը: Իհարկե, քաղաքական բոմոնդից մի մարդու հեռանալու փաստը, որի անունը հայկական աշխարհում ասոցացվում էր բացառապես բացասական երեւույթների հետ (կոռուպցիա, աղքատացում, ձախողումներ), չի կարող չոգեշնչել երկրի քաղաքացիներին եւ ամբողջ աշխարհի հայկական բազմամիլիոնանոց համայնքներին: Սակայն վերջին տասը օրերին ժողովուրդը հասավ ավելի կարեւոր պատմական նպատակի՝ համազգային հոգեբանական բեկման: Այդ կարճ ժամանակահատվածում վերադարձավ հավատը սեփական ուժերի նկատմամբ եւ եկավ երկրի քաղաքական բնույթի փոփոխության վրա սեփական ազդեցության գիտակցումը: Ավելին, նկատելի են պետական ազգի փոքրիկ ծիլերը, երբ էթնիկ հայերը երկրի ներսում եւ ամբողջ աշխարհում համախմբվում են կոնկրետ քաղաքական խնդրի հասնելու համար: Որպես մարդ, որը հայակենտրոն դիրքորոշում ունի, ես չէի կարող չնշել թավշյա հեղափոխության այդ չափազանց կարեւոր արդյունքները: Սակայն, խիստ անհրաժեշտություն կա իրավիճակը դիտարկել գիտնական-վերլուծաբանի աչքերով՝ ազգային էյֆորիայից վերացարկված:
Այսպիսով, Սերժ Սարգսյանն ինքնակամ լքեց իր պաշտոնը՝ ցուցաբերելով քաղաքական խոհեմություն: Սակայն, պետք է գա այն գիտակցումը, որ նա, ինչպես եւ անցյալ ու գործող քաղաքական գործիչների մեծամասնությունը, համակարգի արդյունք են, որը կառուցվել է 25 տարվա ընթացքում: Հայաստանն արդեն երկար ժամանակ է, ինչ հանդիսանում է «բաժնետիրական» հասարակություն, որը գործառնում է տարբեր քաղաքական եւ ֆինանսական նեղ ազդեցության խմբերի մրցակցության հաշվին: Երկրի արտաքին քաղաքական գոյատեւումը մեծապես կախված է Ռուսաստանի (ռազմական անվտանգություն) եւ պայմանական Արեւմուտքի (գլխավոր ֆինանսական պարտատեր) միջեւ կոնսենսուսից: Ներքին եւ արտաքին ուժերին բավարարելու եւ նրանց միջեւ փխրուն հավասարակշռությունը պահպանելու ունակությունն այն որակն է, որը պետք է ունենա այդ համակարգի մարդը: Սարգսյանի հեռացումը, ինչ-որ աստիճանով, կարելի է ընկալել որպես կրակոց արհեստականորեն ձեւավորած իրականության ոտքին: Ես անգամ կասեի, որ արձակված գնդակը դեռեւս վնասել է այդ ոտքի ընդամենը ոչ մեծ հատվածը: Ավելին, համակարգը կարեւոր զանգ է ստացել, որը կարող է ծառայել որպես նրա հիերարխիկ կառուցվածքի վերակառուցման ցուցիչ՝ առանց որեւէ հիմնարար փոփոխության:
Հիմնական խնդիրները, որոնք ասոցացվում են «կոլեկտիվ Սարգսյանի» ռեժիմի հետ՝ կոռուպցիա, արտագաղթ եւ գործազրկություն, շարունակում են մնալ օրակարգում: Արագ լուծումներ գտնելն ուղղակի անհնար է (հաշվի առնելով այն, որ առնվազն առաջիկա մեկ տարվա ընթացքում մենք կտեսնենք իշխանության վերաբաժանման նոր գործընթաց): Եթե պաշտոնյաներին փոխարինելու չգա ազգային էլիտաների նոր դասը, որեւէ ճեղքում չի լինի: Եթե մի խումբ անձիք շարունակեն օգտագործել ազգային բողոքի գործոնը՝ ազգային խնդիրները լուծելու համար հրապարակից բացականչություններ անելով, ապա ոչ մի ճեղքում էլ չի լինի: Հիմա սկզբունքայնորեն կարեւոր է բողոքի էներգիան բերել քաղաքական միջանցքներ, որոնք պետք է բաց լինեն ռեֆորմատորների համար: Չափազանց կարեւոր է թույլ չտալ հերթական պառակտումը, որի պայմաններում մի խումբը կկողմնորոշվի դեպի բողոքի շարժումը Երեւանում, երկրորդը՝ դեպի օլիգարխիան, երրորդը՝ արտաքին ուժերը: Հայկական ինքնիշխանության միակ աղբյուրը պետք է լինի հայ ժողովուրդը՝ քաղաքական բնույթի օրինական աշխարհընկալումների հիմքով: Մենք պարտավոր ենք հաստատել Սահմանադրության գերակայությունը եւ ոչ թե օլիգարխների օրենքներին փոխարինենք ազգային ցասման եւ վրեժխնդրության ծարավի օրենքներով (արդյոք դա՞ էր պայքարի իմաստը):
Այս ամբողջ ներքաղաքական խառնաշփոթում չի կարելի մոռանալ արտաքին ճակատների մասին: Հայկական կողմի համար առանցքային խնդիրն անվտանգությունն է: Երկար ժամանակ այն լուծվել է երկրի պաշտպանունակության բարձրացման ճանապարհով՝ Ռուսաստանի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցության  միջոցով: Սակայն վերջին տասը տարիներին Մոսկվան ակտիվ զինում է Ադրբեջանին՝ միլիարդավոր դոլարների զենք վաճառելով նրան եւ Բաքվի ձեռքը տալով արցախյան ուղղությամբ ստատուս-քվոն կոտրելու գործիքակազմ: Նոր էլիտաները ստիպված կլինեն ընդունել Հայաստանի՝ եվրասիական ինտեգրացիոն բլոկներում (ՄՄ, ԵԱՏՄ եւ ՀԱՊԿ) գտնվելու իրողությունը եւ փնտրել այդ ուղղություններով երկրի դիրքերն ամրապնդելու հնարավորություններ: Միաժամանակ, անհրաժեշտ է ձեւավորել գերերկարաժամկետ բնույթի ռազմավարական այլընտրանքներ: Արեւմտյան ուղղությամբ չափազանց կարեւոր է գտնել ԱՄՆ-ի հետ համագործակցելու նոր ազդակներ: Հաշվի առնելով օբյեկտիվ սահմանափակումները (եվրասիական բլոկ)՝ հայ-ամերիկյան հարաբերությունների նոր ձեւաչափը պետք է ծնվի ներքեւից եւ դառնա բողոքական ուժերի հետ հայկական պետական լոբբիի աշխատանքի արդյունք՝ պահպանողական քրիստոնեական արժեքների հիմքով (այդպես է ձեւավորվել Իսրայելի քրիստոնեա-սիոնիստական լոբբին):
Կարեւոր է ձեւավորել երկկողմ հարաբերությունների հստակ միջպետական օրակարգ, իսկ Հայաստանի արտաքին քաղաքական ինստիտուտներում՝ բալանսավորված հայակենտրոն թիմ: Մեր կադրերը կարող են միջազգային քաղաքականության կառուցման տարբեր ճանապարհներ եւ ուղիներ տեսնել, սակայն դրանք բոլորը պետք է հանգեն բացառապես հայ ազգի ազգային շահերի պաշտպանությանը: Կարեւոր է հասկանալ, որ Վաշինգտոնը դեռեւս չի ձեւավորել Երեւանի հետ երկարաժամկետ հարաբերությունների հայեցակարգը, եւ դա պետք է որպես առավելություն օգտագործել: Այսօր, ինչպես եւ 90-ականներին, հայ-ամերիկյան պլաստիլինը կծեփվի բազմաթիվ ձեռքերով, եւ շատ կարեւոր է թույլ չտալ, որ այդ գործընթացը հայտնվի ադրբեջանական կամ թուրքական ձեռքերում: Մենք ստիպված կլինենք նայել դեպի Իրան, սակայն Իսրայելի հետ լայն երկխոսության կառուցումը եւս բխում է մեր ազգային շահերից: Մենք պաշտոնական Երուսաղեմի վրա ներսից ճնշում գործադրելու ռեսուրս չունենք (լոբբիստներ), ուստի ստիպված ենք ընդհանուր լեզու գտնել միջպետական մակարդակում եւ հնարավորություններ ստեղծենք ադրբեջանական ազդեցությունը տորպեդահարելու համար:
Մյուս գործոնն իսրայելական ազդեցիկ լոբբին է ԱՄՆ-ում: Բաքվի եւ Երուսաղեմի միջեւ սերտ քաղաքական երկխոսությունն ավտոմատ կերպով Ամերիկայի հզոր քրիստոնեա-սիոնիստական լոբբին դարձնում է Ադրբեջանի դաշնակիցը: Այսօր ադրբեջանամետ ուժերն ԱՄՆ-ում ունեն խոշորագույն լոբբիստական ցանցերից մեկը, որոնք գործում են ամբողջ երկրում: Բարեբախտաբար, նրանք դեռեւս բավարար փորձ եւ պրոֆեսիոնալիզմ չունեն, սակայն դա միայն ժամանակի հարց է (հատկապես երբ նրանց մենթորն է հանդիսանում իսրայելական ազդեցության խումբը): Մենք արդեն լրջորեն ուշացել ենք, ուստի Սփյուռքի նախարարությունը պետք է հրատապ կարգով իր գործունեությունը փոխակերպի՝ հայակենտրոն լոբբիի մեծացման ռազմավարության ներքո:
Ընդհանուր առմամբ, փոփոխությունների բնույթը միանշանակ չէ, եւ Հայաստանը բացառություն չէ, ինչքան էլ որ մեծամասնությունը ցանկանա դրան հավատալ: Պատմությունը ցույց է տալիս, որ հաճախ հեղափոխության պտուղներից, որոնք ստեղծվում են մաքուր ժողովրդական մտադրություններից, հաճախ օգտվում են միանգամայն այլ ուժեր: Իր ժամանակին գեներալ Նապոլեոն Բոնապարտը դաժանորեն ճնշեց ռոյալիստների ելույթները, որոնք ձգտում էին վերանայել հեղափոխության արդյունքները (Վանդեմերյան խռովություն): Սակայն, շատ չանցած, նա ինքը ցրեց Ազգային կոնվենտը եւ ավելի ուշ վերանայեց երեք կոնսուլների համակարգը՝ դառնալով Ֆրանսիայի կայսրը՝ համազգային հանրաքվեի ճանապարհով (իհարկե, կեղծարարություններով): Տարբերությունն այն է, որ նախքան Նապոլեոնի իշխանության գալը, երկրում արդեն արմատ էին գցել զսպումների եւ հակակշիռների համակարգի տարրերը, իսկ ԶԼՄ-ն արդեն անցել էր անկախ չորրորդ իշխանության ձեւաչափին: Մեր դեպքում, կարեւոր է ոչ թե կենտրոնանալ անձերի վրա, այլ սկսել պետության կառուցման արագացված գործընթաց, հակառակ դեպում՝ մենք չենք կարողանա պատասխանել գալիք մարտահրավերներին եւ սպառնալիքներին:

Важно не допустить очередного раскола - Mediamax.am
Бархатная революция в Армении привела к желаемому результату – отставке премьер-министра Сержа Саргсяна. Конечно, факт ухода с политического бомонда человека, имя которого в армянском мире ассоциировалось исключительно с негативными явлениями (коррупция, обнищание, провалы), не может не вдохновлять граждан страны и многомиллионные общины по всему миру. Однако за последние десять дней народ достиг более значимой исторической цели –  произошел общенациональный психологический слом. За этот короткий промежуток пришла вера в собственные силы и осознание своего влияния на изменение политической природы страны. Более того, заметны небольшие ростки государственной нации, когда этнические армяне внутри Армении и по всему миру объединяются для достижения конкретной политической задачи. Как человек, придерживающийся армяноцентристских позиций, я не мог не отметить эти крайне важные результаты бархатной революции. Однако есть острая необходимость в рассмотрении ситуации глазами ученого-аналитика, абстрагированного от народной эйфории.
Итак, Серж Саргсян добровольно покинул свой пост, проявив политическую мудрость. Однако, должно прийти понимание, что он, как и большинство прошлых и действующих политиков страны, является продуктом системы, которая выстраивалась на протяжении 25 лет. Армения уже длительное время является неким акционерным обществом, которое функционирует за счет конкуренции различных узких политических и финансовых групп влияния. Внешнеполитическое выживание страны во многом зависит от консенсуса между Россией (военная безопасность) и условным Западом (основной финансовый кредитор). Умение угождать внутренним и внешним силам и сохранять хрупкий баланс между ними – вот качество, которым должен обладать человек этой системы. Уход Саргсяна в какой-то степени можно воспринимать как выстрел в ногу искусственно сконструированной реальности. Я бы даже сказал, что выпущенная пуля пока лишь задела небольшой участок этой ноги. Более того, система получила важный звонок, который может послужить индикатором перестроения  ее иерархической структуры без каких-либо базовых перемен.
Основные проблемы, ассоциируемые с режимом «коллективного Саргсяна» - коррупция, иммиграция и безработица – остаются на повестке дня. Найти быстрые решения практически невозможно (учитывая, что как минимум ближайший год мы будем наблюдать новый процесс передела власти). Если на смену чиновникам не придет новый класс национальных элит, никакого прорыва не будет. Если группа личностей продолжит использовать фактор народного протеста для решения национальных задач выкриками с площади, никакого прорыва не будет. Сейчас принципиально важно перевести энергетику протеста в политические коридоры, которые должны стать открытыми для реформаторов. Крайне важно не допустить очередного раскола, при котором одна группа ориентируется на протестное движение в Ереване, вторая – на олигархию, третья – на внешние силы. Единственным источником армянского суверенитета должен стать армянский народ на основе законных мероприятий политического характера. Мы обязаны установить верховенство Конституции, а не менять законы олигархов на законы национального гнева и жажды мести (разве в этом был смысл борьбы?).
Во всей этой внутриполитической чехарде нельзя забывать о внешних фронтах. Ключевой вопрос для армянской внешней политики  – безопасность. Долгое время эта задача решалась путем усиления обороноспособности страны через военно-техническое сотрудничество с Россией. Однако за последние десять лет Москва активно вооружила Азербайджан на миллиарды долларов, отдавая Баку инструменты для слома статус-кво в арцахском направлении. Новым элитам придется принять реалии нахождения Армении в евразийских интеграционных блоках – ТС, ЕАЭС и ОДКБ и искать возможности усиления позиций страны в данных направлениях. При этом нужно выстраивать стратегические альтернативы сверхдолгосрочного характера. В западном направлении крайне важно найти новые импульсы с США. Ввиду объективных ограничителей (евразийский блок), новый формат армяно-американских взаимоотношений должен родиться снизу и стать результатом работы армянского государственного лобби с протестантскими силами на основе консервативных христианских ценностей (так создавалось христианское сионистское лобби Израиля).
Важно сформировать четкую межгосударственную повестку в двусторонних отношениях и создать сбалансированную армяноцентричную команду во внешнеполитических институтах Армении. Наши кадры могут видеть разные дороги и пути к построению международной политики, но все они должны вести исключительно к защите национальных интересов армянской нации.
Важно понять, что Вашингтон пока не сформировал концепцию долгосрочных отношений с Ереваном, и это нужно использовать как преимущество. Сегодня, как и в 90-е гг., армяно-американский пластилин будет лепиться множеством рук, и жизненно важно не допустить в этот процесс вмешательства  азербайджанских и турецких рук. Нам также придется оглядываться на Иран, но выстраивание широкого диалога с Израилем также исходит из наших национальных интересов. Четырехдневная апрельская война показала, что оружие, поставляемое Азербайджану, является большой головной болью для армянской стороны. У нас нет ресурса для давления на официальный Иерусалим изнутри (лоббистов), поэтому придется искать общий язык на межгосударственном уровне и создавать возможности для торпедирования азербайджанского влияния.
Другой фактор – это влиятельное израильское лобби в США. Тесный политический диалог между Иерусалимом и Баку автоматически превращает могущественное христианско-сионистское лобби Америки в азербайджанского союзника. Сегодня проазербайджанские силы в Штатах имеют одну из крупнейших лоббистских сетей, действующих по всей стране. К счастью, у них пока нет достаточного опыта и профессионализма, но это лишь вопрос времени (особенно когда их ментором является израильская группа влияния). Мы уже серьезно опоздали, поэтому Министерству Диаспоры необходимо в срочном порядке трансформировать свою деятельность под стратегию взращивания армяноцентричного лобби.
В целом природа перемен всегда неоднозначна и Армения не исключение, как бы ни хотелось большинству в это верить. История показывает, что плодами революции, творимой чистыми народными помыслами, часто пользуются совершенно иные силы. В свое время генерал Наполеон Бонапарт жестко подавил выступление роялистов, стремящихся пересмотреть итоги революции (Вандемьерский мятеж). Однако вскоре именно он разогнал Национальный конвент и позже пересмотрел систему трех консулов, став императором Франции путем всенародного референдума (с фальсификациями, разумеется). Разница в том, что до прихода Наполеона к власти в стране уже пустили корни элементы системы сдержек и противовесов, а СМИ уже переходили в формат независимой 4-й власти. В нашем случае важно не зацикливаться на личностях, а начать форсированный процесс государственного строительства. Иначе мы не сумеем ответить на грядущие вызовы и угрозы.