Սփյուռքի խամրող լույսը - Mediamax.am
Անցյալ տարվա իմ վերլուծական ակնարկներից մեկում դիտարկել էի անդրազգային ազգի՝ որպես հայկական աշխարհի կառուցման հնարավոր մոդելի, հայեցակարգի որոշ մանրամասներ: Պրոֆեսոր Թոմաս Ֆեյսթն՝ սփյուռքի անդրազգայնության տեսության հիմնադիրներից մեկը, իր աշխատություններում նշում է, որ վերջին տասնամյակում նկատվում է էթնիկական համայնքային խմբերի քաղաքական եւ տնտեսական ակտիվության էական անկում իրենց ծագման երկրների նկատմամբ: Սփյուռքի խմբերի ազգային իմունիտետն ունակ չէ արդյունավետորեն արձագանքելու այնպիսի դասական սպառնալիքներին եւ վտանգներին, ինչպիսիք են ասիմիլյացիան եւ ունիֆիկացումը:
Փոփոխությունները ստիպում են սփյուռքի ռեսուրսի խիստ կարիք ունեցող ծագման երկրներին փոխել վերաբերմունքն իրենց արտաքին համայնքների նկատմամբ: Սակայն համապատասխան ռազմավարության մշակումն անհնար է առանց հիմնարար սխալներն ընդունելու: Այս հոդվածի շրջանակներում կփորձեմ մանրամասն բացահայտել մի շարք խնդիրներ, որոնք խոչընդոտում են հայկական ցանցային ազգի կառուցմանը:
Ժամանակակից հայկական քաղաքական իրականությունում սփյուռքը դիտարկվում է որպես անսպառ ռեսուրս: Իրենց հայտարարություններում եւ հարցազրույցներում բարձրաստիճան պաշտոնյաները նշում են, որ հայերն իրենց ինքնությունն այլ հասարակություններում պահպանելու ֆենոմենալ ունակություն ունեն: Սակայն պատմական փաստերն ու այսօրվա վիճակագրությունը ցույց են տալիս, որ հայ ժողովրդի պատմական անմահության գաղափարը չափազանց վտանգավոր ճանապարհ է, որն խանգարում է օբյեկտիվորեն հասկանալ եւ վերլուծել իրական խնդիրները:
Պատմաբաններն ու սոցիոլոգները մեծաթիվ աշխատություններ են հրատարակել, որոնցում հետազոտվում են աշխարհի էթնիկ հայերի գործունեության տարբեր ասպեկտները: Խնդիրը նրանում է, որ այդ աշխատությունների ճնշող մեծամասնությունը նվիրված է համայնքին, որն առաջացել է 1915-1923թթ. ցեղասպանության հետեւանքով: Ընդ որում, չի ծագում այն տրամաբանական հարցը, թե ի՞նչ եղավ ավելի վաղ ժամանակներից գոյություն ունեցող հայկական համայնքների հետ:
Ուղղակի եւ անուղղակի աղբյուրներից ստացված տվյալների համակարգումը ցույց է տալիս, որ Եվրոպայում այն կազմել է 250 հազար մարդ: Նույն ժամանակահատվածում ԱՄՆ-ում ապրել են մոտավորապես 30 հազար էթնիկ հայեր: Ցավոք, ասիական երկրներում հայերի թվաքանակի վերաբերյալ տվյալներ չկան: Սակայն լայն ճանաչում ունեն այն նյութերը, որտեղ նկարագրվում է հայկական խոշոր գաղութների գործունեությունը Հնդկաստանում, Աֆղանստանում, Չինաստանում եւ Մալայզիայում: Վաղ համայնքների մեծ մասը տարրալուծվել է բնակության երկրների ներսում՝ իրենից հետո թողնելով սահմանափակ, սակայն պատմականորեն արժեքավոր ժառանգություն: Եվ դրանք միայն բիզնես բրենդներ, բանկեր, դպրոցներ, համալսարաններ եւ կրոնական հաստատություններ չեն:
Ժամանակին մենք ուշադրության չենք արժանացրել գենետիկական խառնուրդների ատլասը (genetic atlas of human admixture history), որը ստեղծվել է Օքսֆորդի համալսարանի եւ Մաքս Պլանկի անվան անթրոպոլոգիայի գերմանական ինստիտուտի գիտնականների երկարամյա համատեղ հետազոտությունների հիման վրա: Այդ աղբյուրի տվյալների համաձայն՝ հայկական գեներ ունեն լեհերի 8,1%-ը, լիտվացիների՝ 6,9%-ը, իտալացի-սիցիլիացիների՝ 4,8%-ը, չինացիների՝ 4%-ը, փուշտուների՝ 3,7%-ը, իռլանդացիների՝ 2,8%-ը, բասկերի՝ 2,1%-ը եւ վալլերի՝ 0,6%-ը: Այդ բացահայտումները մեզանից լուրջ եւ խորը վերլուծություն են պահանջում, չէ՞ որ խոսքը նշանակալի ռեսուրների մասին է, որոնք երկարաժամկետ հեռանկարում կարող են օգտակար լինել բազմաթիվ համազգային խնդիրների լուծման համար: Մեր դեպքում վերոնշյալ թվերը վկայում են, որ դեռեւս 1915թ.-ից շատ ավելի վաղ, աշխարհով մեկ բազմաթիվ հայկական համայնքներ ասիմիլացվել են:
Նման գործընթացներ այսօր տեղի են ունենում նաեւ այն սփյուռքի հետ, որի հարյուրամյակը լրացավ 2015 թ.-ին: Ամերիկայի հայերի օրինակով (արեւմտահայկական համայնքի առավել խոշոր մասը) կարելի է հստակորեն հետեւել սփյուռքի աստիճանական ձուլման դինամիկային: 1991թ. Հարվարդի համալսարանի սոցիոլոգները բազմաչափ գծային ռեգրեսիոն վերլուծություններ անցկացրեցին մշակութային ասիմիլյացիայի հետեւյալ ցուցիչների վերաբերյալ. սերունդ, կրոնական հետեւորդություն, ծնողների ազգություն եւ կրթություն: Վերջնական արդյունքները ցույց տվեցին, որ հայկական համայնքում խառնամուսնությունների տոկոսն առաջինից չորրորդ սերունդ աճում է՝ 23,1%-ից մինչեւ 30,5%, 45,6% եւ 66,3% համապատասխանաբար: Ասիմիլյացիայի աճը սրվում է Հայ  Առաքելական եւ Հայ Կաթողիկե եկեղեցիներից դեպի բողոքականություն, մորմոնականություն եւ այլ կրոններ գնացող հայերի թվի ավելացմանը զուգահեռ:
1930թ. հայ բողոքականների թիվն կազմում էր 1,7 հազար մարդ, 1974թ.-ին այդ թիվն աճել էր մինչեւ 32 հազար, իսկ 2000թ.-ին բողոքականության հայ հետեւորդների թիվն հասել էր 46 հազարի:
Միացյալ Նահանգների հայկական համայնքի ընդհանուր թվաքանակի հայտնաբերման հարցում լուրջ հակասություններ կան: Հայկական միջավայրում ակտիվորեն տարածվում է 1,5 միլիոնանոց համայնքի առկայության մասին տեղեկությունը: Պաշտոնական վիճակագրությունը բոլորովին այլ է. 2010թ. մարդահամարի տվյալներով, էթնիկ հայերի թիվն կազմել է 474 հազար, իսկ 2014թ. ընդամենը ԱՄՆ-ի 461 հազար քաղաքացիներ են նշել իրենց հայկական ծագման մասին: Հատկանշական է, որ ընդհանուր թվի 58%-ը «նոր սփյուռքի» ներկայացուցիչներ են, ովքեր Ամերիկա են արտագաղթել ԽՍՀՄ-ի գոյության վերջին տարիներին կամ անկախ Հայաստանից: Այսօր նոր համայնքները թույլ են ինտեգրված ամերիկյան հասարակությունում, ինչը նպաստում է սեփական ինքնության պահպանմանը:
Այսպիսով, մենք դառնում ենք դասական արեւմտահայկական սփյուռքի անկման վկաները, որը որոշ ժամանակ անց ամբողջությամբ կանհետանա: Ավելին, հաշվի առնելով գլոբալացման արագությունը, նոր համայնքն ավելի արագ կձուլվի: Հայկական համայնքային մեծամասնությունը դատապարտված է ոչնչացման, այն անմահ չէ, եւ դա պետք է ընդունել:
Ի՞նչ անել նման իրավիճակում: Մյուս փոքր ազգերի փորձն ինձ տալիս է այն համոզմունքը, որ անհրաժեշտ է անհապաղ ձեռնարկել հետեւյալ հիմնարար քայլերը:
Առաջին՝ անհրաժեշտ է վերապրոֆիլավորել Սփյուռքի նախարարության աշխատանքը: Հնդկաստանում, Իսրայելում, Իռլանդիայում եւ Լեհաստանում նման ինստիտուտները զբաղվում են այնպիսի խնդիրների լուծմամբ, որոնք ուղղված են հասնելու միայն մեկ նպատակի՝ ռազմավարական հայրենադարձության: Մարդկային կապիտալը արեւելքից եւ արեւմուտքից աշխարհագրական գերության մեջ գտնվող ոչ մեծ Հայաստանի գոյատեւման եւ զարգացման միակ ռեսուրսն է: Համայնքային զանգվածին ներգրավելու համար երկրի իշխանությունները պետք է ստեղծեն բարենպաստ սոցիալ-տնտեսական պայմաններ: Անհրաժեշտ է գալ այն գիտակցմանը, որ բնական հայրենասիրության գաղափարախոսությունը բավարար մոտիվացիա չէ աշխարհի միլիոնավոր հայերի համար:
Դժվար է գտնել հայի, ով չի հիանում իր երկրով եւ նրա հարուստ պատմությամբ, սակայն չափից դուրս ռացիոնալությունը ճնշող մեծամասնությանը թույլ չի տա գնալ սոցիալական զոհողությունների եւ տնտեսական կորուստների հանուն Հայաստան վերադառնալու եւ այնտեղ ապրելու գաղափարի: Սփյուռքի բիզնեսի ներկայացուցիչների համար, ովքեր պոտենցիալ հետաքրքրված են Հայաստանի Հանրապետությունում ներդրումներ կատարելու եւ հետագայում հայրենադարձվելու հարցում, կարեւոր է կայուն քաղաքական իրադրությունը եւ բարենպաստ ներդրումային կլիման: Եվս մեկ ոչ պակաս կարեւոր գործոն՝ առողջ մրցակցության առկայությունը եւ ցանկացած տիպի  իրավունքների ոտնահարման բացակայությունը:
Երկրորդ՝ անհրաժեշտ է արձակել Սփյուռքի հնացած ավանդական քաղաքական կուսակցությունները: Այսօր այդ կազմակերպություններն ունակ չեն արձագանքելու համայնքների առջեւ ծառացած սպառնալիքներին եւ վտանգներին, եւ արդյունավետորեն  առաջ մղելու ծագման երկրի շահերը:
Ավելին, ավանդական հայկական կառույցներն, որպես կանոն, թույլ չեն տալիս, որ նոր մտածելակերպ եւ մոտեցումներ ի հայտ գան: Այդ խնդիրն հստակ բացատրում է, թե ինչու է հայերի մի նշանակալի մասը դուրս մնում կուսակցական կազմակերպություններից՝ վերածվելով պասիվ հետեւողների, ինչը նույնպես արագացնում է ասիմիլյացիոն գործընթացները: Ավանդական կուսակցությունների առաջնորդներն իրենց վրա վերցնում են անիրագործելի սոցիալական եւ քաղաքական գործառույթներ՝ ցանկանալով փորձել սփյուռքի «տիրակալների պսակները»: Նրանք արհեստականորեն երկու պայմանական Հայաստաններ են ստեղծում՝ «սփյուռքի» (ամերիկյան Հայաստան, ֆրանսիական Հայաստան, լիբանանյան Հայաստան եւ այլն) եւ «պատմա-մետաֆիզիկական», որն հիմնված է ցեղասպանության միջազգային ճանաչման եւ Արեւմտյան Հայաստանի տարածքները վերադարձնելու գաղափարի վրա: Այդ պարադիգմների առկայությունը հարցեր չէր առաջացնի, եթե չլիներ մեկ հանգամանք՝ իրական Հայաստանի Հանրապետության գոյությունը իրական բնակչությամբ եւ իրական ներքին եւ արտաքին խնդիրներով:
Այդ կուսակցությունների փոխարեն պետք է ստեղծվեն առանձին ոլորտային ասոցիացիաներ, որոնք կզբաղվեն կոնկրետ խնդիրների լուծմամբ. էթնիկ ինքնության պահպանում, քաղաքական լոբբիզմ, կադրերի պատրաստում, ֆինանսական միջոցների հավաքագրում եւ բաշխում եւ այլն: Իր հերթին, հայկական պետությունը Սփյուռքի նկատմամբ իր վրա պետք է վերցնի մի շարք կարեւորագույն գործառույթներ. պահապանի՝ պետությունը դաստիարակում, պաշտպանում, կարգավորում եւ ուղղորդում է հայակենտրոն զանգվածն արտաքին աշխարհում, մանկաբարձի՝ պետությունը սահմանում է պոտենցիալ պարտականությունները, լիդերներին եւ ակտիվները, մոբիլիզացնում եւ մշակում է դրանք, երբ խոսքը գնում է համազգային շահերի մասին, դեմիուրգի՝ պետությունն անմիջականորեն ստեղծում եւ ղեկավարում է սփյուռքի նոր ցանցերը եւ լիդերներին թույլ է տալիս տեղում ապահովել դրանց ամենօրյա գործառնումը: Բոլոր այս դերերը հանգում են նրան, որ Սփյուռքին հաղորդվի հայկական սուբյեկտայնություն եւ թույլ չտրվի այլ ուժերին այն որպես գործիք օգտագործել Հայաստանի դեմ:

Тускнеющий свет Диаспоры - Mediamax.am
В одном из своих прошлогодних аналитических очерков я рассмотрел некоторые штрихи концепции транснациональной нации как потенциальной модели строительства армянского мира. Профессор Томас Фейст – один из основоположников теории диаспорального транснационализма – в своих трудах отмечает, что в последние десять лет наблюдается заметный спад политической и экономической активности этнических общинных групп в отношении стран происхождения. Национальный иммунитет диаспоральных групп не способен эффективно реагировать на такие классические вызовы и угрозы, как ассимиляция и унификация. Изменения заставляют страны-исхода, которые остро нуждаются в диаспоральном ресурсе, менять подходы к своим внешним общинам. Однако выработка соответствующей стратегии невозможна без признания фундаментальных ошибок. В рамках новой статьи я постараюсь детальнее раскрыть ряд проблем, которые мешают сконструировать армянскую сетевую нацию.
В современной армянской политической действительности диаспора рассматривается как неисчерпаемый ресурс. В многочисленных заявлениях и интервью высокопоставленные чиновники отмечают, что армяне обладают феноменальной способностью сохранять свою идентичность в иных обществах. Однако исторические факты и сегодняшняя статистика показывают, что идея об историческом бессмертии армянского народа – крайне опасный нарратив, мешающий объективному пониманию и анализу реальных проблем. Историки и социологи издали значительное число трудов, в которых исследуются различные аспекты деятельности этнических армян по всему миру. Проблема в том, что подавляющая часть этих работ посвящена общине, которая возникла в результате геноцида 1915-1923 гг. При этом никто не задается вполне логичным вопросом: «Что произошло с более ранними армянскими общинами?»
Систематизация данных из прямых и косвенных источников показывает, что в период с 1830 по 1911гг. суммарная численность этнических армян в Европе составляла 250 тыс. человек. В тот же отрезок времени в Соединенных Штатах и Латинской Америке проживало приблизительно 30 тыс. этнических армян. К сожалению, отсутствуют данные о численности армян в азиатских странах. Однако широко известны материалы, где описывается деятельность крупных армянских общинных колоний в Индии, Афганистане, Китае и Малайзии. Большая часть ранних общин растворилась внутри стран проживания, оставив после себя ограниченное, но исторически ценное наследие. И это не только бизнес-бренды, банки, школы, институты и религиозные учреждения.
В свое время мы не обратили внимания на появление атласа генетического смешивания (genetic atlas of human admixture history), который был создан на основе многолетних совместных исследований ученых из Оксфордского университета и немецкого института антропологии Макса Планка. Согласно данным этого источника, армянские гены имеют 8.1% поляков, 6.9% литовцев, 4.8% итальянцев-сицилицев, 4% китайцев, 3,7% пуштунов, 2,8% ирландцев, 2,1% басков и 0,6% валлийцев. Эти открытия требуют от нас серьезного и глубокого анализа, ведь речь идет о значительных ресурсах, которые могут быть полезны для решения многих общенациональных задач в долгосрочной перспективе. В нашем случае вышеперечисленные цифры свидетельствуют о том, что задолго до 1915 г. многие армянские общины по всему миру были ассимилированы.
Аналогичные процессы происходят сегодня с диаспорой, которой в 2015 г. исполнилось сто лет. На примере американских армян (наиболее крупной части западноармянской общины) можно четко проследить динамику постепенного растворения диаспоры. В 1991 году социологи Гарвардского университета провели  множественные линейные регрессионные анализы по следующим показателям культурной ассимиляции: поколение, религиозная приверженность, национальность родителей  и образование. Итоговые результаты показывали, что процент смешанных браков в армянской общине повышается с первого к четвертому поколению: с 23,1% до 30,5% и 45,6% и 66,3% соответственно. Рост ассимиляции усиливается увеличением численности армян, уходящих из Армянской Апостольской и Армянской Католической церквей в протестантизм, мормонство и иные конфессии. В 1930 году численность армян-протестантов составляла 1,7 тыс. человек, в 1974 году цифра выросла до 32 тыс., а в 2000 году число армянских приверженцев протестантизма выросло до 46 тыс.
Существуют серьезные противоречия в выявлении общей численности общины в Штатах. В армянской среде активно распространяется информация о наличии 1,5 млн. общины. Официальная статистика совершенно иная: перепись 2010 года выявила 474 тыс. этнических армян, в 2014 году лишь 461 тыс. граждан США отметили свое армянское происхождение. Примечательно, что 58% из общей численности являются представителями «новой диаспоры», которые иммигрировали в Америку из позднего СССР и независимой Армении. Сегодня новые общины слабо интегрированы в американское общество, что способствует сохранению собственной идентичности.
Таким образом, мы становимся свидетелями упадка классической западноармянской диаспоры, которая через некоторое время полностью исчезнет. Более того, учитывая скорость глобализации, новая община растворится еще быстрее. Общинное армянское большинство обречено на гибель, оно не бессмертно, и это нужно признать.
Что делать в подобной ситуации? Изученный опыт других малых народов убеждает меня в необходимости срочного принятия следующих фундаментальных шагов.
Первое – необходимо перепрофилировать работу Министерства диаспоры. Подобные институты в Индии, Израиле, Ирландии и Польше занимаются решением задач, направленных на достижение лишь одной цели – стратегической репатриации.  Человеческий капитал – единственный ресурс для выживания и развития небольшой Армении, которая находится в географическом плену с востока и запада. Для привлечения общинной массы власти страны должны создать комфортабельные социально-экономические условия. Необходимо прийти к пониманию, что идеология естественного патриотизма - недостаточная мотивация для миллионов армян по всему миру.
Сложно найти армянина, который бы не восхищался своей страной и ее богатой историей, но чрезмерная рациональность не позволит подавляющему большинству пойти на социальные жертвы и экономические потери ради идеи возвращения и жизни в Армении. Для представителей  диаспорального бизнеса, потенциально заинтересованных в инвестировании в Республику Армения с дальнейшей репатриацией, важна стабильная политическая ситуация и благоприятный инвестиционный климат. Другой немаловажный фактор - наличие здоровой конкуренции и отсутствие любого рода ущемлений.
Второе – необходимо распустить устаревшие традиционные политические партии в Диаспоре. Сегодня эти организации не способны отвечать на вызовы и угрозы, которые стоят перед общинами, и эффективно лоббировать интересы страны-происхождения. Основная проблема всех организованных партийных меньшинств заключается в том, что они не являются легитимными и соответственно не могут представлять интересы общинного большинства. Управление диаспоральными организациями почти всегда централизовано. Ключевые решения часто принимаются только в верхах без учета мнения других членов. В определенных ситуациях подобная централизация может быть эффективна, но всегда существует риск того, что руководство центра будет решать свои прагматичные задачи в ущерб интересам большинства.
Более того, традиционные армянские структуры, как правило, не допускают появления нового мышления и подходов. Эта проблема четко объясняет, почему значительное число армян остается вне диаспоральных организаций, превращаясь в пассивных наблюдателей, что также ускоряет ассимиляционные процессы. Лидеры традиционных партий берут на себя невыполнимые социальные и политические функции, желая примерить короны диаспоральных властителей. Они искусственно создают две условные Армении – «диаспоральную» (американская Армения, французская Армения, ливанская Армения и т.д.) и «историко-метафизическую», которая основана на идее международного признания геноцида и возвращения территорий Западной Армении.
Наличие этих парадигм не вызывало бы вопросов, если бы не одно обстоятельство – существование реальной Республики Армения с реальным населением и реальными внутренними и внешними проблемами.
На месте этих партий должны быть созданы отдельные профильные ассоциации, которые занимаются решением совершенно конкретных задач: сохранение этнической идентичности, политический лоббизм, подготовка кадров, сбор и распределение финансовых средств и т.д. В свою очередь, армянское государство в отношении Диаспоры должно взять на себя ряд важнейших функций: хранитель - государство воспитывает, защищает, регулирует и управляет армяноцентричной массой во внешнем мире; акушер – государство определяет потенциальные обязательства, лидеров и актив,  мобилизует и культивирует их, когда речь идет об общенациональных интересах; демиург - государство непосредственно создает и руководит новыми диаспоральными сетями и позволяет лидерам на местах обеспечивать их каждодневное функционирование. Все эти роли сводятся к тому, чтобы придать Диаспоре армянскую субъектность и не позволить иным силам использовать ее в качестве инструмента против Армении.