Կրթության վերածնունդը - Mediamax.am
Մոտենում է սեպտեմբերի եւ նոր ուսումնական տարվա առաջին օրը, առաջ մղելով կրթական թեման մեր բազմատեսակ մտորումների շարքում։
Երբ աշխատում ես կրթության ոլորտում, քեզանից անկախ անընդհատ մտածում ես ապագայի մասին, քանի որ կրթությունը իր բնույթով ապագային է միտված, եւ զգալի մասով պայմանավորում է այդ ապագան։
Սակայն ժամանակ առ ժամանակ կարելի է հայացքը շրջել եւ ուսումնասիրել մշուշոտ անցյալը, զարմանալով, թե որոշ պահերի որքան մոտ ենք այդքան հեռու թվացող դարերին։
Մինչ տպագրության գյուտը կրթությունը շատ էր տարբերվում մեզ ծանոթ ձեւաչափից։ Եվրոպական համալսարաններում ուսանողները մանրամասն ուսումնասիրում էին ընդամենը մի քանի աղբյուրներ՝ Աստվածաշունչ, Արիստոտելի մեկ-երկու գործ։ Ավելին հնարավոր չէր, քանի որ ձեռագիր գրքերը թանկ էին, իսկ ուսանողական համայնքը՝ բազմաքանակ եւ ոչ միշտ բաղկացած ունեւոր երիտասարդներից։
Մնացածը իրենք ստանում էին երկու կարեւոր գործընթացների միջոցով՝ դասախոսությունների եւ բանավեճերի։ Դասախոսներն ոչ այնքան փաստեր եւ պատրաստի գիտելիք էին ներկայացնում, որքան իրենց մտորումները։ Բանավեճերը հիմնված էին ստույգ աղբյուրների վրա, ինչպիսին էր համարվում, օրինակ՝ Աստվածաշունչը, եւ միտված էին ցուցաբերելու ուսանողի համոզիչ կերպով փաստարկելու, սուր եւ ճկուն մտածելու, միտքը մարդկանց հասցնելու, հետաքրքիր խոսելու կարողությունները։
Ուսանողական կյանքը պատրաստում էր մարդկանց իրական կյանքին, ուր կրթված մարդը առաջին հերթին հզոր եւ ճկուն ուղեղ եւ ճարտար լեզու ունեցողն էր, օժտված հիմնարար մարդկային հմտություններով եւ ամուր արժեհամակարգով, այլ ոչ թե լայնածավալ փաստացի գիտելիքների տիրապետողը։ Փաստացի գիտելիքը գալիս էր կյանքի հետ, եւ ծառայում ընթացիկ նպատակներին։ Չկային պատրաստի ճանապարհներ՝ ամեն կրթված մարդ կառուցում էր իր կյանքը ինքնուրույն։
Հետո եկավ նոր, ինդուստրիալ դարաշրջանը, եւ վիճակը փոխվեց։ Հասարակությանը պետք էին չափելի մասնագետներ, մեկը մյուսին արտադրության մեջ հեշտությամբ փոխարինող, հստակ սահմանված փաստացի գիտելիքներին նախապես տիրապետող։ Մարդկանց փոքր խումբը պիտի ստեղծագործեր, մնացածը պիտի ընդամենը կրկնօրինակեին։
Այդ դարաշրջանը ստեղծեց բանակ հիշեցնող դպրոցական եւ ուսանողական համակարգեր, բազմաթիվ դասագրքեր, որոնց պարունակությունը պիտի վերածվեր ուսանողի փաստացի գիտելիքի, բազմաթիվ դասախոսներ, որոնց նպատակը այդ գիտելիքը «փոխանցելն» էր, նյութը «կարդալը»։ Կրթական համակարգը կայացավ եւ ազնիվ ծառայեց հասարակությանը, ապահովելով արտադրության սրընթաց աճը, տնտեսությունների աննախադեպ զարգացումը եւ դրանցով պայմանավորված մարդկության աներեւակայելի քանակական աճը։
Սակայն հենց այդ զարգացումը մեզ բերեց մի նոր դարաշրջան, ուր մարդու դերը արագ փոխվում է։ Այն կոչվում է «չորրորդ ինդուստրիալ դարաշրջան»։ Այլեւս չափորոշիչային մարդիկ պետք չէն։ Մենք կարիք չունենք զգալի ծավալի փաստացի գիտելիքներ կուտակելու՝ տեղեկությունը հասանելի է ամեն պահին, այն փոփոխական է եւ արագ հնացող։ Կրթությունը հայտնվել է ճգնաժամի մեջ, եւ փնտրում է իր ճանապարհը, վերադառնալով ակունքներին, միջին դարերի իր փորձին։
Վերստին կարեւորվում են հմտությունները եւ մարդկային հատկանիշները։ Փաստացի գիտելիքը դառնում է երկրորդական եւ միայն ծառայողական դերում է գտնվում։ Կրթությունը պատրաստում է մարդուն գիտելիքների կուտակելուն ըստ պահանջի, ոչ թե նախապես։ Տնտեսությունը պահանջում է ինքնուրույն մարդկանց, դարձյալ չկան կանխորոշված ճանապարհներ, ամեն բան անորոշ է դարձել, փոփոխական։ Իհարկե, իրավիճակը շատ է տարբերվում միջին դարերից, մարտահրավերները այլ են, տեխնոլոգիան ահռելի զարգացում է ապրել, բայց մարդը որպես տեսակ չի փոխվել, ուրեմն՝ դարերով ձեւավորված կրթական մոտեցումներն էլ, որոնք կիրառվել են այն ժամանակ, կարող են դարձյալ մտնել կրթական աշխարհ, շունչ տալ կրթությանը։ Ինչպես ժամանակին հին հունական եւ հռոմեական արվեստը եւ ճարտարապետությունը Ռենեսանսի հիմք դարձան, այնպես էլ այսօր միջնադարյան կրթական միջավայրը այսօրվա կրթական փիլիսոփայության հիմք է դառնում ։
Ժամանակակից կրթական հաստատությունը այլեւս չափորոշիչներին համապատասխանող գիտելիքի ծավալ փոխանցելու համար չէ։ Այն մարդ է կերտում, ուրույն անձնավորություն, իր եզակի հատկանիշներով եւ իր սեփական կյանքի հետագծով։ Այն կենտրոնանում է մարդու վրա, գիտակցելով, որ եթե աշակերտը կամ ուսանողը օժտված է անհրաժեշտ հմտություններով եւ արժեհամակարգով, ապա նա ինքնուրույն եւ առանց արտաքին աջակցության կհասնի եւ ընթացիկ կրթական նպատակների, եւ երկարաժամկետ կյանքի հաջողության։ Այն հասարակությունը, որը կկարողանա կայացնել այդ բնույթի կրթական համակարգ, կկայանա եւ կգոյատեւի նոր դարում։ Մնացածների ճակատագիրը ծայրահեղ անորոշ է։

Возрождение образования
Когда работаешь в этой сфере, хочешь-не хочешь размышляешь о будущем, поскольку образование по своей сути нацелено именно в будущее и в значительной степени определяет его.
Но время от времени стоит оглядываться и изучать кажущееся смутным прошлое, удивляясь тому, насколько в определенные моменты мы становимся близки к кажущимся далекими векам.
До открытия печатного дела образование сильно отличалось от привычного нам формата. В европейских вузах студенты досконально изучали лишь несколько источников: Библию, два-три труда Аристотеля. Большее было невозможным: рукописные книги были дорогими, а студенческое сообщество - многочисленным и не всегда состоящим из зажиточных молодых людей.
Остальное они получали посредством двух важных процессов: лекций и диспутов. Лекторы представляли не столько факты и готовые знания, сколько свои суждения. Диспуты были основаны на считающихся достоверными источниках, например, Библии, и были нацелены на выявление способностей студента аргументировать, мыслить остро и гибко, доносить свои мысли до людей.
Студенческая жизнь готовила людей к реальной жизни, где образованный человек в первую очередь был обладателем мощного и гибкого ума, искусного языка, наделенным основополагающими человеческими навыками и прочной системой ценностей, а не владеющим широкомасштабными фактическими знаниями. Фактическое знание приходило со временем и служило текущим целям. Не было готовых путей: каждый образованный человек строил свою жизнь самостоятельно.
Затем наступила новая, индустриальная эпоха, и ситуация изменилась. Обществу нужны были измеряемые специалисты, с легкостью заменяющие друг друга в производстве, заранее владеющие четко определенными фактическими знаниями. Малая группа людей должна была творить, остальные - всего лишь копировать.
Эта эпоха породила школьную и студенческую системы, напоминающие армию, множество учебников, содержание которых должно было превратиться в фактическое знание студента, множество преподавателей, целью которых была «передача» этого знания, «чтение» материала. Образовательная система состоялась и честно служила обществу, обеспечивая стремительный рост производства, беспрецедентное развитие экономики и обусловленный этим невероятный рост числа населения.
Однако именно это развитие привело нас в новую, «четвертую индустриальную эпоху», в которой роль человека быстро меняется. Более не нужны стандартные люди. Мы не нуждаемся в накапливании значительного объема фактических знаний: информация доступна в любое время, она изменчива и быстро устаревает. Образование оказалось в кризисе и ищет свой путь, возвращаясь к истокам, к своему опыту средних веков.
Вновь придается важность навыкам и человеческим качествам. Фактическое знание становится вторичным и играет только служебную роль. Образование готовит человека к накоплению знаний по необходимости, а не заранее. Экономика требует самостоятельных людей, по-прежнему не существует предначертанных путей, все стало непредсказуемым, изменчивым. Конечно, ситуация сильно отличается от средних веков, существуют иные вызовы, технологии претерпели громадное развитие, но человек по своей природе не изменился. А это значит, что сформированные веками подходы к образованию могут вновь войти в образовательный мир, вдохнуть в него новые веяния. Так же, как в свое время древнегреческое и древнеримское искусство и архитектура стали основами для Ренессанса, так и сегодня средневековая образовательная среда становится основой сегодняшней образовательной философии.
Современное образовательное учреждение не предназначено более для передачи объема знаний, соответствующих стандартам. Оно созидает человека, особенную личность, с уникальными качествами и собственной траекторией жизни. Оно сосредотачивается на человеке, осознавая, что если школьник или студент обладает необходимыми навыками и системой ценностей, то он самостоятельно и без внешней поддержки достигнет как текущих образовательных целей, так и долгосрочного жизненного успеха. То общество, которое сумеет построить образовательную систему такого типа, состоится и выживет в новом веке. Участь остальных является крайне неопределенной.