Հայկական «փափուկ ուժի» երեք հիմնասյուները - Mediamax.am
Վերջին քսան տարիներին փոքր ու մեծ շատ երկրներ, ձգտելով իրենց գոյությունը պահպանել փոփոխվող աշխարհում, փորձում են յուրացնել Միացյալ Նահանգներում ստեղծված արտաքին քաղաքականության գործիքները: Միջազգային հանրությունն առավել ակտիվ քննարկում է «փափուկ» կամ «խելացի» ուժի գործոնը, որը դարձել է Ամերիկայի գլոբալ առաջնորդության պահպանման ու սնուցման կարեւորագույն տարրը: Ռուսաստանը, Չինաստանը, Հնդկաստանը, Թուրքիան, Ադրբեջանը, ինչպես նաեւ Ծոցի միապետությունները բազմաթիվ միլիոններ են ծախսում «փափուկ ուժի» ազգային հայեցակարգերի մշակումն ուսումնասիրելու վրա: Որոշ երկրներ ինչ-ինչ հաջողությունների են հասնում, մյուսներն անընդհատ տանուլ են տալիս: Մի շարք փորձագետներ սխալմամբ կարծում են, որ «փափուկ ուժ» ունենալու հաճույքն իրենց կարող են թույլ տալ միայն հարուստ պետությունները: Սակայն փորձը ցույց է տալիս, որ Ռուսաստանի, Ղազախստանի եւ Թուրքիայի պես երկրները չկարողացան անհրաժեշտ արդյունքի հասնել, այն դեպքում, երբ Իռլանդիան, Իսրայելն ու Լեհաստանը գլխավորում են «փափուկ ուժը» արդյունավետ կիրառող երկրների ցուցակը:
Ինչո՞ւ է այդպես ստացվում: Առավել տարածված սխալներից է օտար մոդելների կրկնօրինակումը: Մի շարք երկրներ, առանց հաշվի առնելու սեփական պատմական առանձնահատկությունները, փորձում են կիրառել ամերիկյան տարբերակը՝ որպես ամենահաջողն ու արդյունավետը: Հոլիվուդը, McDonald's-ն ու Apple-ը, օրինակ, պատմականորեն ձեւավորված ամերիկյան բրենդներ են, որոնց կրկնօրինակումը չի կարող հաջողություն ունենալ:
Հաջորդ սխալներից է հույսը միմիայն սեփական քաղաքական, տնտեսական եւ ֆինանսական հնարավորությունների վրա դնելը: Միջազգային փորձը ցույց է տալիս, որ «փափուկ ուժի» արդյունավետությունն այդքան էլ կախված չէ երկրի չափերից, տնտեսական հնարավորություններից եւ ռազմական հզորությունից: Որոշ պետություններ համարում են, որ իրենց արտաքին քաղաքական վարքը եւ ուժի ցուցադրությունը վախ կներշնչեն, եւ, հետեւաբար, հարգանք կառաջացնեն մյուս խաղացողների մոտ: Սակայն պատմությունը ցույց է տալիս, որ նման մոտեցումը հակառակ արդյունքն է տալիս:
Օրինակ, Վիետնամի պատերազմը եւ Մերձավոր Արեւելքում ծավալված մեծաթիվ գործողությունները բերեցին ամբողջ աշխարհում Ամերիկայի հեղինակության անկմանը: Այսօր մենք նույնպես տեսնում ենք, որ Ռուսաստանի կոշտ արտաքին քաղաքական գիծը հանգեցրել է երկրի միջազգային մեկուսացմանը: Այդպիսով, հիմնականում այդ տարրերի վրա կենտրոնացած պետություններն ի սկզբանե դասական «կոշտ ուժի» կրողներ են մնում: Իրենց հերթին, «փափուկ» կամ «խելացի» ուժի կառուցմամբ հաջողության հասնել ցանկացող պետությունները պետք է կա՛մ օգտագործեն արդեն գոյություն ունեցող ազգային «բրենդները», կա՛մ մշակեն վերջիններիս նոր համակարգ եւ զբաղվեն դրանց տարածմամբ՝ միջազգային մակարդակով:
Անհավատալի է, բայց շատ փոքր երկրներ եւ ժողովուրդներ ավելի մեծ հնարավորություններ ունեն «փափուկ ուժի» մեխանիզմների մշակման համար: Անկախության առաջին տարիներին Հայաստանը կոմպլեմենտար արտաքին քաղաքականություն էր վարում, որի գլխավոր գործիքներն էին լավ կազմակերպված Սփյուռքի կառույցներն ամբողջ աշխարհում: Այդ գործոնը թույլ էր տալիս Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի միջեւ շրջափակման մեջ գտնվող երկրին հավասարակշռված հարաբերություններ ունենալ տարածաշրջանային եւ գլոբալ  ուժային կենտրոնների հետ՝ անկախ նրանց մեջ եղած հարաբերություններից (օրինակ՝ ԱՄՆ եւ Իրան, Ռուսաստան եւ Վրաստան): Սակայն Սփյուռքի հարցում երկարատեւ ռազմավարության բացակայության պատճառով պաշտոնական Երեւանը մեծ հնարավորություններ բաց թողեց՝ միջազգային հարաբերություններում հայկական գործոնը ձեւավորելու եւ ամրապնդելու տեսանկյունից:
Քաղաքական ռեալիզմի տեսությունն ասում է, որ փոքր պետությունը կամ ազգը, որը կախված է մեկ ուժային կենտրոնից, մեծ ռիսկի է ենթարկված: Տարածաշրջանային եւ միջազգային անկայունության պայմաններում Հայաստանը, որն օբյեկտիվորեն կարիք ունի Ռուսաստանի հետ ռազմավարական երկխոսության, պետք է նաեւ այլ քաղաքական հնարավորություններ որոնի: Ռեսուրսների եւ գործիքային հնարավորությունների սահմանափակ լինելու պատճառով, հենց Սփյուռքը պետք է ստանձնի այդ բարդ, սակայն կենսական նշանակություն ունեցող գործառույթը: Մի շարք հայ քաղաքագետներ պրիմիտիվ թեզ են առաջ քաշում, ըստ որի՝ Սփյուռքի առկայությունն արդեն երաշխավորում է Երեւանի կայուն հարաբերությունները արտաքին աշխարհի հետ: Մինչդեռ վերջին տասը տարիների միտումներն այլ արդյունքներ են ցույց տալիս. թուրքամետ եւ ադրբեջանամետ ազդեցության ուժերի ամրապնդման ֆոնին տեղի է ունենում Հայաստանին տրամադրվող արտաքին օգնության կրճատում եւ Արեւմուտքում հայկական օրակարգի նկատմամբ հետաքրքրության անկում:
Իհարկե, շատ բացասական որոշումներ կարելի է մասամբ բացատրել աշխարհաքաղաքական դրության համակարգային փոփոխություններով, որտեղ հայկական գործոնը մեծ դեր չի խաղում: Սակայն հայկական օրակարգի բացակայության փաստը՝ Սփյուռքի կազմակերպությունների ոչ հեռատես, պասիվ եւ նեղ ուղղվածություն ունեցող քաղաքականության հետեւանք է: Իրականում հայկական աշխարհը չափազանց մեծ ներուժ եւ ռեսուրսներ ունի հայկական լոբբինգի խոշոր գործիք դառնալու համար՝ ինչպես առանձին երկրների, այնպես էլ միջազգային կազմակերպությունների մակարդակով: Այսպես, ի՞նչ տարրեր կարող են դրվել Ամերիկայում՝ արեւմտյան աշխարհի կենտրոնում գլոբալ հայկական «փափուկ եւ խելացի ուժի» ձեւավորման հիմքում:
Առաջին՝ Քրիստոնեություն: Քրիստոնեական հավատքը կարող է դառնալ Հայաստանի կարեւոր ազգային-քաղաքական «բրենդը»: Ի տարբերություն Արեւմուտքում առկա շատ այլ Սփյուռքերի, հայերն ակտիվորեն ներգրավված են բոլոր առաջատար քրիստոնեական ուղղություններում: Այսօրվա դրությամբ ԱՄՆ-ի եւ Եվրոպայի տարածքում գործում են Հայ Առաքելական Եկեղեցին, Հայ Կաթոլիկ եկեղեցին, Հայ Ավետարանչական եկեղեցին, Հայ կոնգրեգացիոնալ եկեղեցին, Հայկական եկեղեցին, հայ մորմոնների կազմակերպությունը եւ այլն: Հետաքրքրական է, որ այս կամ այն քրիստոնեական ուղղություններն ազգային բնույթ են կրում. բոլոր դեպքերում ընդգծվում է նեղ կրոնական ուղղության ազգային պատկանելությունը: Այլ կերպ ասած, դրանք հայկականացված են: Բացի այդ, մենք ունենք օբյեկտիվ պատմական առավելություն, լինելով առաջին պետությունը, որն ընդունել է քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն, մի ժողովուրդ, որը քրիստոնեական հավատքը եւ կրոնը պաշտպանել է բազմաթիվ պատերազմներում, ազգ, որն արտաքին ուժերի ճնշման տակ պատմության տարբեր շրջաններում չի դավաճանել իր քրիստոնեական սկզբունքներին: Այլ կերպ ասած, պետք է ձեւավորել բացառապես քրիստոնյա ազգի պատկեր, կամ մի ազգի, որը բացառիկ դեր է ունեցել քրիստոնեական հավատքի պահպանման եւ ամրապնդման գործում: Կարեւոր է ընդգծել, որ այդ պատկերի հիմքում չպետք է լինի քրիստոնեության հակադրումն այլ կրոններին:
Երկրորդ՝ կոմպակտություն, ակտիվություն եւ ինտեգրացվածություն: ԱՄՆ-ում հայերը թվով ավելի քիչ են, քան հրեաները, լեհերն ու կուբացիները: Սակայն այլ ազգային համայնքների համեմատ՝ հայերը կոմպակտ ձեւով կենտրոնացած են առանցքային նահանգներում: Հայկական Սփյուռքի առաջին լոբբի-նահանգն է Կալիֆոռնիան, որտեղ, տարբեր տվյալներով, բնակվում է շուրջ 700 հազ. էթնիկ հայ: Շատ շրջաններում (Բըրբանք, Լոս Անջելես) հայ բնակչությունը կազմում է 15-40%, իսկ այնպիսի քաղաքներում, ինչպիսիք են Գլենդելը, Ֆրեզնոն, Մոնթեբելոն կամ Փասադենան, հայերի մասնաբաժինը տատանվում է 30-50%-ի միջեւ: Հայ համայնքի ներկայացուցիչները խորապես ինտեգրված են նահանգի տնտեսական, քաղաքական, հասարակական եւ մշակութային կյանքում եւ լավ դիրք են զբաղեցնում նահանգում: Ի՞նչ է դա նշանակում: Կալիֆոռնիան ամենաշատ օրենսդիրներ է տալիս Կոնգրեսին՝ 55 հոգի (53-ը՝ Ներկայացուցիչների պալատ եւ 2-ը՝ Սենատ): Այսօրվա դրությամբ հայամետ խմբում այդ նահանգից ընդգրկված է ընդամենը 25 օրենսդիր, նրանցից միայն 6-ն են հանրապետական՝ Կոնգրեսի մեծամասնություն կազմող կուսակցության ներկայացուցիչ:
Համեմատության համար՝ թուրքական  եւ ադրբեջանական  խմբերը ներառում են միայն 5 կալիֆոռնիացի: Սակայն նրանցից 4-ը հանրապետական են, իսկ Դարել Իսա կոնգրեսականը 49-րդ շրջանից տարօրինակ կերպով միաժամանակ կա թե՛ հայկական եւ թե՛ ադրբեջանական լոբբինգի խմբերում: Իհարկե, թուրք-ադրբեջանական գործոնը դեռ մեծ վտանգ չի ներկայացնում հայկական լոբբինգի համար: Սակայն մեր հակառակորդներն ակտիվորեն աշխատում են այդ ուղղությամբ: Այդ կապակցությամբ անհրաժեշտ է ա) ավելացնել կալիֆոռնիացի կոնգրեսականների ներկայությունը հայկական կորպուսում, բ) չեզոքացնել թշնամական լոբբիստական խմբերի ազդեցությունը Կալիֆոռնիայի քաղաքական գործիչների վրա: Հաշվի առնելով քանակական (թվաքանակ եւ կոմպակտություն) եւ որակական (ակտիվություն եւ ներգրավվածություն) ռեսուրսները՝ Ստորին Պալատի հայկական հարցերով խմբի կազմում Կալիֆոռնիայից առնվազն 50 հոգի պետք է լինի:
Կարեւոր է նաեւ քաղաքական դիվերսիֆիկացման գործընթացը: Հայկական խմբի 91 անդամներից  միայն 25-ն են ներկայացնում Հանրապետական կուսակցությունը: Որոշ առումով «փղերի» մեծ թվի բացակայությունը փոխհատուցվում է առանձին խորհրդականների կարգավիճակով եւ ազդեցությամբ՝ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Փոլ Ռայանի եւ Միջազգային հարցերի կոմիտեի ղեկավար Էդվարդ Ռոյսի: Սակայն միջկուսակցական հավասարակշռության պահպանման համար անհրաժեշտ է ավելի ակտիվ աշխատանք տանել ավանդաբար բողոքական հանրապետական նահանգների՝ Տեխասի, Արիզոնայի, Արկանզասի, Ջորջիայի եւ այլ նահանգների հետ: Հատկապես կարեւոր է համագործակցությունը Տեխասի հետ, որը դարձել է թուրք-ադրբեջանական լոբբիի ոչ ֆորմալ կենտրոն (Հյուսթոն քաղաք): Համայնքային բնակչության թիվը հայկական գործոնի առաջխաղացման հարցում այդ նահանգներում կրիտիկական նշանակություն չունի: Քրիստոնեական գործոնի լավ կազմակերպված առաջխաղացման դեպքում կարելի է զգալի արդյունքների հասնել:
Երրորդ՝ պատմական եւ քաղաքական ժառանգություն: Հայ համայնքն ԱՄՆ-ում հնագույններից է: ԱՄՆ նախագահներ Վուդրո Վիլսոնը, Հերբերտ Հուվերը, Ռիչարդ Նիքսոնը, Ջիմի Քարտերը, Ջերալդ Ֆորդը, Ռոնալդ Ռեյգանը, Ջորջ Բուշ ավագը, Բիլ Քլինթոնը,  Ջորջ Բուշ Կրտսերն ու Բարաք Օբաման իրենց հղումներում մշտապես ընդգծում էին ամերիկահայերի անգնահատելի ավանդը Միացյալ Նահանգների տնտեսական, քաղաքական եւ այլ ինստիտուտների զարգացման մեջ: Այսպես, Հերբերտ Հուվերը իր 1952թ. իր հուշերում գրել է, որ այն ժամանակ ամերիկացի դպրոցականին Հայաստանը փոքր-ինչ պակաս հայտնի էր, քան Անգլիան: Հայերի մասին խոսելիս ամերիկացիներն ունենում էին հետեւյալ ասոցիացիաները. Արարատ լեռ, Նոյ եւ նվիրյալ քրիստոնյաներ: Հուվերը հատուկ ընդգծում է, որ հայերը խոր հետք են թողել ամերիկյան գիտակցության մեջ:
Ընդհանուր առմամբ, ամերիկացիները լավ տեղյակ են իռլանդական, իսրայելական, լեհական, ալբանական, լիտվական եւ կուբայական ժառանգության մասին: Սակայն հայկական ժառանգության մասին նրանք քիչ բան գիտեն: Դա պայմանավորված է մի շարք հանգամանքներով: Նախ, հայկական ծագում ունեցող ամերիկացի գիտնականները շեշտը դնում են հիմնականում Հայոց պատմության եւ Ցեղասպանության հարցերի վրա: Մինչեւ հիմա Ամերիկայում չի տպագրվել լուրջ աշխատություն, որը մանրակրկիտ կուսումնասիրեր եւ կվերլուծեր հայկական պատմական եւ քաղաքական ժառանգությունը: Նման իրավիճակ է ստեղծվել նաեւ կինոարվեստում, որտեղ բացարձակ առաջնահերթությունը տրված է Ցեղասպանության թեմային: Բացի այդ, հայկական ժառանգության հետ կապված նյութերի զգալի մասը դեռեւս ուսումնասիրված չէ: Չկա որեւէ հիմնադրամ, որը կզբաղվեր այդ կարեւորագույն տարրի հետազոտմամբ: Սակայն առանց դրա օբյեկտիվորեն հնարավոր չէ ամբողջականացնել «փափուկ ուժի» հայեցակարգի կառուցումը:

В последние двадцать лет многие крупные и малые страны, стремящиеся выжить в меняющемся мире, пытаются перенять внешнеполитические инструменты, изобретенные в Соединенных Штатах. Наиболее активно международное сообщество обсуждает фактор «мягкой» или «умной» силы, которая стала важнейшим элементом сохранения, поддержания и усиления глобального лидерства Америки. Правительства России, Китая, Индии, Турции, Азербайджана, а также власти Монархий Залива выделяют многомиллионные средства на исследования по выработке концептов своих национальных моделей «мягкой» силы. Одни страны достигают некоторых успехов, другие терпят постоянные неудачи. Многие эксперты ошибочно полагают, что такое политическое удовольствие как «мягкая сила» могут себе позволить исключительно богатые государства. Однако практика показывает, что такие состоятельные страны как Россия, Казахстан и Турция не смогли добиться нужных результатов, в то время как Ирландия, Израиль и Польша возглавляют рейтинги наиболее успешных государств, использующих «мягкую» силу.
Почему так происходит? Наиболее распространенная ошибка – копирование чужих моделей. Ряд стран без учета собственных исторических особенностей развития пытается имплементировать американскую версию как наиболее успешную и эффективную. К примеру, Голливуд, McDonald's и Apple - это исторически сформированные американские бренды, копирование которых не может увенчаться успехом. Другая ошибка – исключительный расчет на свои политические, экономические и финансовые возможности. Международный опыт показывает, что эффективность «мягкой» силы слабо зависит от размеров государства, его экономических возможностей и военной мощи. Некоторые страны полагают, что их внешнеполитическое поведение и демонстрация силы внушают страх, который, якобы, порождает уважение со стороны других акторов. Однако история демонстрирует, что подобный подход приводит к обратным результатам.
Так, война во Вьетнаме и многочисленные операции на Ближнем Востоке привели к резкому падению популярности Америки во всем мире. Сегодня мы также наблюдаем, как жесткая внешнеполитическая линия России по ряду вопросов привела к ее международной изоляции. Таким образом, страны, ориентированные преимущественно эти элементы, априори будут носителями классической «жесткой» силы. В свою очередь, государства, желающие добиться результатов в построении «мягкой» и «умной» силы, должны либо использовать имеющиеся, либо выработать систему национальных «брендов» и заниматься их имплементацией на международном уровне.
Парадоксально, но многие малые страны и народы имеют больше возможностей для выработки механизмов «мягкой» силы. В первые годы независимости Армения проводила комплементарную внешнюю политику, где в качестве главного инструмента выступали высокоорганизованные диаспоральные структуры по всему миру. Этот фактор позволял республике, находящейся в блокаде со стороны Турции и Азербайджана, иметь сбалансированные отношения с региональными и глобальными центрами сил, вне зависимости от их отношения друг к другу (например, США и Иран, Россия и Грузия). Однако из-за отсутствия долгосрочной стратегии в отношении Диаспоры, официальный Ереван упустил большие возможности для формирования и усиления армянского фактора в международных отношениях. Сегодня Армения, вступив в Евразийский союз, во многом ограничила свои внешнеполитические маневры. Конечно, этот выбор был сделан не только по объективным причинам (безопасность, новая площадка с Россией), но и по субъективным (международная обстановка, внешнее давление).
Теория политического реализма говорит, что малое государство и его народ, зависящие от одного центра силы, подвергнуты серьезному риску. В связи с региональной и международной нестабильностью, Армения, которая объективно нуждается в стратегическом диалоге с Россией, должна искать и другие политические возможности. Из-за ограниченности ресурсов и инструментальных возможностей, именно Диаспора должна взять на себя эту сложную, но жизненно важную функцию. Ряд армянских политологов выдвигают примитивный тезис о том, что уже сам факт наличия Диаспоры является гарантией сохранения стабильных отношений Еревана с внешним миром. Между тем, тенденции последних десяти лет демонстрируют иные результаты: на фоне укрепления про-турецких и про-азербайджанских групп влияния, наблюдается ежегодное сокращение внешней помощи Армении и резкое падение интереса к армянской повестке на Западе.
Конечно, многие негативные решения можно отчасти объяснить системными изменениями геополитической конфигурации, в которой армянский фактор не играет значимой роли. Однако, факт отсутствия армянской повестки – это последствия недальновидной, пассивной и узконаправленной политики диаспоральных организаций. В реальности, армянский мир обладает чрезвычайно большим потенциалом и ресурсами для того, чтобы стать крупным лоббистом Армении как на уровне отдельных стран, так и в рамках международных организаций. Итак, какие элементы могут быть положены в основу формирования глобальной армянской «мягкой и умной» силы в Америке – центре западного мира?
Первое – христианство. Христианская религия может стать важным национально-политическим «брендом» Армении. В отличие от многих других диаспоральных народов на Западе, армяне активно интегрированы во все ведущие христианские конфессии. На сегодняшний день на территории США и Европы действуют: Армянская Апостольская Церковь, Армянская Католическая Церковь, Армянская Евангелистская Церковь, Армянская Конгрегационалистская Церковь, организации армян-мормонов и т.д. Примечательно, что та или иная христианская конфессия носит, в первую очередь, национальный характер: во всех случаях подчеркивается этническая принадлежность узкорелигиозного направления. Иными словами, они арменизированы. Помимо этого, мы обладаем объективным историческим преимуществом: первое государство, принявшее христианство как государственную религию; народ, который защищал христианскую веру и религию в многочисленных войнах; народ, не изменивший своим христианским принципам под давлением внешних сил в разные исторические периоды. Иными словами, необходимо сформировать образ исключительной христианской нации или нации с исключительным вкладом в сохранение и укрепление христианской веры. Важно подчеркнуть, что в основе этого образа не должно быть противопоставление христианства другим религиям.
Как этот христианский образ может способствовать укреплению армянского лоббистского элемента? К сожалению, в рамках ограниченной статьи сложно раскрыть тему религиозного фактора в американской политике. Достаточно сказать, что эта страна была основана именно религиозными группами пуритан. Несмотря на формально существующую концепцию гражданской религии, протестантизм продолжает оставаться одним из ключевых факторов в общественно-политической жизни страны (единственным президентом-католиком был Джон Кеннеди). Этим фактором активно пользуются многие этнические группы. Именно христианская протестантско-мормонская Америка является основным источником израильского лобби. Консервативная элита, представленная Республиканской партией, видит в защите Израиля священный долг христианской Америки.
На сегодняшний день в США действуют десятки влиятельных христианских организаций, лоббирующих про-израильские интересы. За последние тридцать лет преимущественно католическое польское и кубинское лобби также пользуются инструментами своих соотечественников-протестантов. Наша Диаспора должна активно работать с вышеназванными конфессиями, информируя широкую американскую общественность об историческом развитии христианской религии в Армении. Необходимо выработать концепцию по выстраиванию крепкого и долгосрочного диалога между армянским миром и протестантской Америкой. В основу этой концепции могут лечь забытые идеи преподобного Джека Кнаппа, отца Уильяма Гуделла, сенатора Генри Лоджа и миссионерки Элизабет Уиллер. Занимаясь миссионерством в Османской Империи, они установили очень тесные связи с армянским народом. Более того, Элизабет Уиллер была убеждена, что одной из священных миссий Америки – как града Бога на земле – является защита армян, чего бы это ни стоило.
Второе – компактность, активность и интегрированность. В США армян по численности меньше, чем евреев, поляков и кубинцев. Однако, по сравнению с другими этническими общинами, армяне компактно сосредоточены в ключевых штатах. Первым лобби-штатом армянской диаспоры является Калифорния, где по разным данным проживает 700 тысяч этнических армян. Во многих округах (Бербанк, Лос-Анджелес) армянское население составляет от 15 до 40%, а в таких городах, как Глендейл, Фресно, Монтебелло и Пассадина численность армян колеблется от 30 до 50% от общего числа жителей. Представители армянской общины глубоко интегрированы в экономическую, политическую, общественную и культурную жизнь и имеют хорошее положение в штате. Что это означает? Калифорния дает больше всего законодателей в Конгресс: 55 человек (53 в Палату представителей, 2 в Сенат). На сегодняшний день в про-армянский кокус от этого штата входит всего лишь 25 законодателей, из которых всего 6 республиканцев – представителей партии большинства в Конгрессе.
Для сравнения, в турецкую группу и азербайджанский кокус входят всего 5 калифорнийцев. Однако 4 из них – это республиканцы, а конгрессмен Даррелл Исса от 49-го округа странным образом является одновременно членом как армянской, так и азербайджанской лобби группы. Конечно, пока турецко-азербайджанский тандем не представляет большой угрозы для армянского лобби. Однако наши противники продолжают активно работать в этом направлении. В связи с этим, необходимо: а) увеличить представительство калифорнийских конгрессменов в армянском кокусе; б) нейтрализовать влияние враждебных лобби-групп на политиков в Калифорнии. С учетом наличия количественных (численность и компактность) и качественных (активность и интегрированность) ресурсов, минимум 50 членов нижней палаты от Калифорнии должны входить в группу по армянским делам.
Немаловажен процесс политической диверсификации. Из 91 члена армянского кокуса лишь 25 представляют Республиканскую партию. В какой-то степени, отсутствие большого количества «слонов» компенсируется за счет статуса и влияния отдельных законодателей: Пола Райана – спикера Палаты представителей и Эдварда Ройса – председателя комитета по международным делам. Однако для поддержания межпартийного баланса необходима более активная работа с традиционно протестантскими про-республиканскими штатами: Техасом, Аризоной, Арканзасом, Джорджией и т.д. Особенно важно сотрудничество с Техасом, который стал неформальным центром турецко-азербайджанского лобби (город Хьюстон). Количественный фактор общинного населения в процессе продвижения армянского фактора в этих штатах не является критически важным. При хорошо скоординированной работе по продвижению христианского фактора можно добиться значительных результатов.
Третье – историческое и политическое наследие. Армянская община – одна из старейших в Америке. Президенты США Вудро Вильсон, Герберт Гувер, Ричард Никсон, Джимми Картер, Джеральд Форд, Рональд Рейган, Джордж Буш - старший, Билл Клинтон, Джордж Буш-младший и Барак Обама в своих посланиях всегда делали акцент на бесценном вкладе американских армян в укрепление и развитие экономических, политических и других институтов в Соединенных Штатах. Так, Герберт Гувер в своих мемуарах от 1952 года писал, что в то время американскому школьнику Армения была известна чуть меньше, чем Англия. При разговоре об армянах у американцев возникали следующие ассоциации: гора Арарат, Ной и верные христиане. Гувер особо подчеркивает то, что армяне оставили глубокий след в американском сознании.
Многие этнолоббистские группы прошлого и настоящего использовали фактор своего наследия в качестве инструмента политического влияния. Ирландцы активно пропагандировали идею президента Эндрю Джексона о необходимости назначения представителей кельтских народов на ключевые государственные должности, связанные с обороной, внешней политикой и дипломатией. До сих пор фонды в поддержку ирландского наследия финансируют публикации книг, сьемки фильмов и организации научных конференций. Посредством этих акций в широкие массы доносится информация о вкладе ирландского народа в Войну за независимость и в спасении страны во время Гражданской войны, а также распространяются сведения о подвигах ирландцев времен Второй мировой, Корейской, Вьетнамской и других войн с участием США. Аналогичным образом работает польская диаспора, превратившая дружбу Джорджа Вашингтона и Тадеуша Костюшко в мощный политический и лоббистский бренд.
В целом, американцы хорошо осведомлены об ирландском, итальянском, израильском, польском, албанском, литовском и кубинском наследии. Однако об армянском наследии известно мало. Это связано с рядом причин. Во-первых, большинство американских ученых армянского происхождения делают акцент на изучении истории Армении и исследовании проблематики геноцида. До сих пор в Америке не издано фундаментальных монографий, где бы тщательно рассматривалось и анализировалось армянское историческое и политическое наследие. Похожая ситуация сложилась в кинематографе, где абсолютный приоритет отдается теме геноцида армян. Во-вторых, значительная часть материалов, связанная с армянским наследием, до сих пор не изучена. Нет ни одного фонда, который занимался бы исследованием этого чрезвычайно важного элемента. Однако без этого объективно невозможно завершить формирование целостной стратегии «мягкой» силы.