Երբ կորցնում ես բարեկամիդ - Mediamax.am
Հայոց ցեղասպանության տարելիցի եւ Սուրբ Հարության հրաշափառ տոնի նախօրեին` Ավագ շաբաթ օրը ստացա չափազանց ծանր լուր` կյանքից հեռացավ Հայաստանի եւ հայերի մեծ բարեկամ, իմ գործընկեր` Ֆրանսիայում Հայաստանի տարվա ֆրանսիական կողմի գլխավոր հանձնակատար Նելլի Տարդիվյե-Էնրոյը:
Աշխատանքի բերումով ես հաճախ եմ շփվում այլազգի մարդկանց հետ, ովքեր առնչվում կամ աշխատում են հայկական սփյուռքի, մշակույթի, հայագիտության բնագավառներում: Ես առնչվել եմ հայկական թեմաների բազմաթիվ գիտակ-մասնագետների հետ, բայց հազվադեպ կարելի է հանդիպել մարդու, ով այնքան խորն է հասկանում հայկական ոգին, այնպիսի սիրով է լցված Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի հանդեպ, ինչպիսին Նելլի Տարդիվյեն էր:
Հայկական մշակույթի ցանկացած ոլորտի մասին խոսակցության ժամանակ նա անմիջապես պայուսակից հանում էր չափազանց կոկիկ մի նոթատետր, անմիջապես բացում անհրաժեշտ էջը եւ այնքան տեղեկություն հաղորդում այդ ոլորտի ամենավերջին զարգացումների, ժամանակակից ստեղծագործողների, նրանց գործերի եւ ցուցահանդեսների վերաբերյալ, որ անգամ Հայաստանի մասնագետների համար բազմաթիվ նորություններ կարող էին ի հայտ գալ:
Համեստ եւ ազնիվ այս կինն իր ժպիտով, խոսքով, անգամ հայացքով կարող էր լուծել ցանկացած, անգամ անլուծելի թվացող խնդիր եւ մեղմել լարվածությունը: Նրա ստեղծագործ ու պրպտող միտքը Ֆրանսիայում Հայաստանի տարվա լրջագույն նվաճումներից շատերի գրավականն էր:
Մինչ տիկին Նելլիի հետ ծանոթությունը` ֆրանսիացիների հետ ունեցել եմ հազվադեպ եւ հիմնականում դիվանագիտական շրջանակով սահմանափակված շփումներ: Դեպի Ֆրանսիան եւ ֆրանսիացիներն իմ սերը, հարուստ եւ հիասքանչ այդ մշակույթի ընկալումն ինձ համար մեծապես պայմանավորված էր իր անձով:
Մեծ եւ խոշորածավալ մեր համատեղ աշխատանքի մեջ մենք բազմիցս վիճում եւ հակադրվում էինք` փնտրելով լավագույն լուծումները: Եթե այդ վեճերում երբեւէ նեղացրել եմ սիրելի բարեկամիս, անմիջապես ներողություն եմ խնդրել: Բայց այսօր ավելորդ չեմ համարում նորից ասել` կներես, եթե որեւէ բան այնպես չեմ ասել կամ արել, ես քեզ միշտ խորապես հարգել եւ սիրել եմ:
Ֆրանսիայում Հայաստանի տարվանից հետո ամենատարբեր կարծիքներ հնչեցին, թե ո՞վ հեղինակեց «Հայաստա’ն, իմ բարեկա’մ» դիպուկ կարգախոսը: Բայց դա բացարձակ կարեւոր չէ, կարեւոր է, որ Ֆրանսիայում կան բազմաթիվ մարդիկ, ովքեր այն ապացուցել են գործով, ոչ թե խոսքով, եւ նրանց թվում առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցրել տիկին Նելլին:
Սիրելի բարեկամի մահվան լուրը խորապես վշտացրել է Հայաստանի արվեստի եւ մշակույթի բնագավառի իմ բազմաթիվ գործընկերներին: Նրանք մեծ երախտագիտությամբ են հիշում այն բոլոր ջանքերը, որ ներդրեց տիկին Տարդիվյեն Ֆրանսիայում Հայաստանի տարվա ավելի քան 1200 միջոցառումները նախապատրաստելու եւ անցկացնելու ուղղությամբ: Սակայն մինչ այդ էլ, տասնամյակներ շարունակ նա ունեցել է սերտ համագործակցություն Ֆրանսիայի հայկական համայնքի հետ, եղել մեր ժողովրդի հավատարիմ ընկերն ու բարեկամը:
Նելլին շատ էր սիրում հայկական ծիրան: Մի անգամ ինձ ասաց, որ երազում է Հայաստանում մի փոքրիկ հողակտոր ունենալ, ուր ծիրանի ծառեր կաճեն: Ավաղ, նրան չհաջողվեց իրականացնել այդ երազանքը, բայց սիրելի բարեկամիս հիշատակին ես անպայման տնկելու եմ ծիրանի մի ծառ, եւ այն կրելու է Նելլի Տարդիվյե-Էնրոյի անունը: Իսկ բերքն ամեն տարի իր անունից ուղարկելու եմ նրա ընկերներին, գործընկերներին եւ բարեկամներին: Թող քո այդ երազանքը, սիրելի’ բարեկամ, իրականացվի գոնե այս ձեւով:
Եւս մի բան. Նելլին բացառիկ քնքշությամբ եւ սիրով էր վերաբերվում խաչքարի մշակույթին: Նրա հետ միասին մենք կազմակերպեցինք Հայաստանի ամենատարբեր անկյուններից շուրջ 30 խաչքարերի տեղափոխում Փարիզի Լուվր, ուր դրանք ցուցադրվեցին եւ դարձան «Սուրբ Հայաստան» ցուցահանդեսի առանցքը: Ես առաջարկում եմ սիրելի Նելլիի ընտանիքին ընտրել որեւէ տեղ Ֆրանսիայում, որտեղ կտեղադրվի հատուկ պատրաստված մի խաչքար, որը կպատվիրվի Հայաստանի իր բարեկամների կողմից` ի հիշատակ տիկին Նելլի Տարդիվյե-Էնրոյի:
Մենք կորցրեցինք հարազատ մի ընկեր եւ հիանալի մի մարդ, ում հիշատակը հավերժ կմնա մեր սրտերում:
Հանգչիր խաղաղ, Հայաստանի բարեկա’մ:
Վիգեն Սարգսյանը Հայաստանի Նախագահի Աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալն է: Նա Ֆրանսիայում Հայաստանի տարվա հայկական կողմի գլխավոր հանձնակատարն էր:

When you lose a friend
On the eve of the Armenian Genocide anniversary and the marvelous Day of Resurrection, on the Great Saturday I received extremely sad news: a great friend of Armenia and Armenians, my colleague, the Chief Comissar of the Year of Armenia in France from the French side Nelly Tardivier-Henroi passed away.
Due to my job, I often communicate with people of other nationalities, who either deal or work in the spheres of the Armenian Diaspora, culture, Armenian studies. I have dealt with various scientists and experts of Armenian topics, but it is rare to meet a person, who would so deeply understand the Armenian spirit, have such great love towards Armenia and the Armenian people, like Nelly Tardivier-Henroi did.
During conversations about any sphere of Armenian culture she would take one extremely neat notebook out of her purse, would immediately open the necessary page and would provide such volume of information about the latest developments in the sphere, the modern artists, their works and exhibitions that even Armenians specialists could find numerous new facts for themselves there.
Modest and honest, this woman, with her smile, her words, even with her look could solve any, even seemingly unsolvable problem and ease the tension. Her creative and inquisitive mind was a deposit for the most important achievements of the Year of Armenia in France.
Before meeting Mrs. Nelly, I had been communicating with French people rarely and mostly in the frames of diplomacy. My love towards France and French people, the rich and exquisite perception of that culture in me were greatly conditioned by her personality.
In large and volumetric joint work we frequently disputed and opposed each other trying to find the best solutions. If I ever offended by loved friend, I immediately apologized. But today, I don’t consider it out of place to say once again: I’m sorry, if I ever said or did something wrong, I have always deeply respected and loved you.
Most diverse opinions were voiced after the Year of Armenia in France: who was the author of “Arménie Mon Amie” motto. But this is not important at all. The important point is that there are numerous people in France that have proved it by their deeds, not by words, and a special place among them belongs to Mrs. Nelly.
The news about the dearly loved friend deeply saddened my numerous colleagues from the sphere of art and culture in Armenia. They remember with great gratitude all the efforts that were made by Mrs. Tardivier to prepare and hold over 1200 events in the frames of the Year of Armenia in France. But even before that for decades she closely cooperated with the Armenian community of France, was the devoted friend and a well-wisher of our people.
Nelly loved Armenian apricots very much. Once she told me that she was dreaming of having a small piece of land in Armenia, where apricot trees would grow. Unfortunately, she did not manage to realize that dream, but in the memory of my dearly loved friend, I will certainly plant an apricot tree and it will carry the name of Nelly Tardivier-Henroi. And I will send the harvest to her friends, colleagues and relatives on her behalf every year. May that dream, my dear friend, come true at least this way.
One more thing: Nelly had extreme fondness and love towards the culture of khachkars (cross-stones). Together with her, we organized transfer of approximately 30 khachkars from most different corners of Armenia to Louvre in Paris, where they were exhibited and became the cornerstone of “Armenia Sacra” exposition. I suggest that dear Nelly’s family choose any place in France, where a specially-made khachkar will be placed. It will be ordered by her friends in Armenia in the memory of Mrs. Nelly Tardivier-Henroi.
We lost a dear friend and a wonderful person, whose memory will remain in our hearts forever.
Rest in peace, friend of Armenia…
Vigen Sargsian is the Deputy Head of the Armenian President’s Administration and teaches at the American University of Armenia. He was the Chief Comissar of the Year of Armenia in France from the Armenian side.