Թուրքիան ցեղասպան է. այն պետք է սանձվի - Mediamax.am
Երբ 2015 թվականին Հայաստանում անցկացվում էին Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված մեծամասշտաբ միջոցառումներ, գտնվում էին թերահավատներ, որոնք ցինիկաբար պնդում էին, թե պատմության վերլուծությունը պետք է թողնել պատմաբաններին՝ ասելով, որ «չի կարելի գերի մնալ սեփական անցյալին» եւ թմբկահարելով այժմյան Թուրքիայի Հանրապետության ու Օսմանյան Կայսրության միջեւ տարբերությունների վարկածը:
Այդ վարկածը հանպատրաստից մատուցված չէ. այն Եվրասիա մայրցամաքում իշխող մերօրյա ամենաարյունարբու բռնապետի՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեբ Թայիփ Էրդողանի մտքի «զավակն» է: Նա ամեն բան արել է չեզոքացնելու Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման ցանկացած կոչ, որը հետագայում ճանապարհ է հարթել Հոլոքոստի և մարդկության դեմ այլ ծանր հանցագործությունների համար: Նա, նույնիսկ, Դարֆի (Սուդան) ցեղասպանություններն է փորձել կոծկել շինծու շղարշի տակ։
Թուրքիան շարունակում է անտեսել եւ մերժել Եվրոպական Խորհրդարանի, իր միջազգային գործընկերների եւ սեփական քաղաքացիական հասարակության կոչերը՝ չընդունելով ճանաչման փաստն, անգամ, աշխարհի առաջատար տերությունների կողմից, այդ թվում՝ Առաջին համաշխարհային պատերազմում Թուրքիայի դաշնակից հանդիսացած Գերմանիայի, որի նախագահ Գաուկը 2015թ. ապրիլի 23-ին Բեռլինի մայր տաճարում հնչեցրած իր ելույթում խոսեց հայերի նկատմամբ գործած ոճրին Գերմանիայի հանցակցության մասին:
Շատ-շատերը, ինչպես իմ սեփական ժողովուրդը, այդ ցեղասպանությունն անվանում են Մեծ Եղեռն ու ողբերգություն: Որպես Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների գլխավոր համակարգող՝ իմ հարցազրույցներում, հոդվածներում ու տարատեսակ մեկնաբանություններում բազմիցս վերահաստատել եմ, որ Ցեղասպանությունն ինքնին, նախեւառաջ, հանցագործություն է, իսկ ողբերգական ու աղետալի են արդեն դրա հետեւանքները: Տարբերությունն ակներեւ է. ողբերգությունը հարուցում է կարեկցանք, սակայն հանցագործությունը պահանջում է պատիժ: Առանց ճանաչման եւ պատժի` ոճրի կրկնությունը հնարավոր չէ կանխել։
Ցեղասպանության ժխտումն ունենում է ուղղակի հետեւանքներ: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի եւ ֆաշիզմի, Լատինական Ամերիկայի երկրների բռնատիրական ռեժիմների, Ամերիկայի բնիկների բնաջնջման կամ ստրկության պատմական դրվագները միայն պատմաբանների քննությանը թողնելով՝ պարարտ հող ենք ստեղծում այդ զարհուրելի հանցագործությունների կրկնության համար։ Բառերը բավարար չեն կանխարգելման համար: Ճանաչում, պատիժ եւ քաղած դասերի գիտակցում՝ քաղաքական որոշումներում. սրանք են, որ վճռորոշ դեր են խաղում ցեղասպանության ոճրի կրկնությունը կանխելու գործում:
Ես հաճախ եմ լսել իմ օտարերկրյա ընկերներից, որ հայերը, թերեւս, չափազանցնում են: Ըստ նրանց՝ «Թուրքիան այժմ ուրիշ է»: Հնչում են պնդումներ մի Թուրքիայի մասին, որն ունի զուսպ դերակատարություն ՆԱՏՕ-ում, որը փափագում է անդամակցել Եվրոպական Միությանը, Մեծ 20-յակի (G-20) խոշոր անդամ է եւ արագընթաց աճող տնտեսության երկիր է: Մյուսները խոսում են ամրապնդված քաղաքացիական հասարակության, թուրք մտավորականների, ժամանակակից աշխարհիկ պետական կառուցվածքի մասին:
Ռեջեբ Էրդողանը կրկին հարձակման է անցել Լիբիայում, Իրաքում, Սիրիայում, Արեւելյան Միջերկրական ծովում եւ հիմա արդեն Հարավային Կովկասում: Տասնամյակներ շարունակ ադրբեջանական զինված ուժերին թե՛ անթաքույց, թե՛ ծածուկ կերպով ֆինանսավորելոց, զինելոց, պատրաստելուց եւ աջակցելուց հետո՝ այժմ, նա բացահայտ կերպով ներգրավում է Սիրիայում գործող ահաբեկչական խմբավորումներին։ Թուրքական ռազմական ավիացիան, զինատեսակներն ու զինվորական  անձնակազմը գործի դնելով՝ աջակցում է Ադրբեջանի բանակի լայնամասշտաբ գրոհներին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ, որի միակ պահանջը իր ինքնորոշման իրավունքն է: 1969-ից ի վեր՝ Ադրբեջանն ինքն է գտնվում նավթով կարողություն դիզած Ալիեւների բռնատիրական ռեժիմի տիրապետության տակ: Թուրքիայի հետ միասին՝ նրանք շարունակաբար վերահաստատում են, որ մեկ ազգ են՝ երկու պետություններում: Արցախի ժողովուրդը երբեք չի լինելու երկու երկրում ապրող այդ մեկ ազգի մաս։
Մինչ ես գրում էի այս հոդվածը, լուր հասավ այն մասին, որ թուրքական F-16 կործանիչը օգնության էր հասել Ադրբեջանի զինված ուժերին՝ ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող գյուղական խաղաղ բնակավայրերի: Րոպեներ անց այդ նույն ինքնաթիռը թիրախավորված հարված հասցրեց Հայաստանի զինված ուժերի ռազմական ինքնաթիռին՝ Հայաստանի տարածքում:
Կասկածից վեր է, որ Արցախն ու Հայաստանն այս անգամ եւս ագրեսորին պարտության կմատնեն, ինչպես մշտապես տեղի է ունեցել անցյալում: Այդուհանդերձ, Ադրբեջանի ու Թուրքիայի այս համատեղ ագրեսիան արդեն իսկ պարզորոշ կերպով բերել է մի հետեւանքի՝ Թուրքիան այժմ բացահայտորեն ներքաշվել է հարավկովկասյան կոնֆլիկտում՝ հերթական անգամ հանդես գալով տարածաշրջանային խռովարարի իր դերում. գլոբալ հավակնությունների տեր պետության տհաս վարքագիծ: Թուրքիան շարունակում է իր նպատակաուղղված եւ ագրեսիվ քաղաքականությունը բոլոր հարեւանների նկատմամբ՝ լիովին համահունչ  իր հռչակած «նեոօսմանյան» քաղաքական տեսլականին, որով փորձ է արվելու վերականգնել թուրքական համընդգրկուն վերահսկողությունը Բալկաններում, Մերձավոր Արեւելքում եւ Հարավային Կովկասում:
Անչափ կարեւոր է ըմբռնել, որ Թուրքիայի նման վարքագծի պատճառներից մեկն այն է, որ էրդողանյան Թուրքիայի կողմից հղվող հայտարարությունները, ազդանշաններն ու սիմվոլիկան մեծապես մատնվել են անուշադրության: Աշխարհի արձագանքի լռությունը քաջալերել է Թուրքիային: Դժվար է անգամ պատկերացնել, թե ինչպիսին կլիներ արձագանքը, եթե Եվրոպայի կամ Ասիայի նախկին որեւէ կայսրության հետնորդ 21-րդ դարում հրապարակավ հայտարարեր իր նեոկայսերական նկրտումների մասին, դրանք ներառեր իր ազգային անվտանգության դոկտրինում եւ գործեր դրան համապատասխան։
Հայրենիքի պաշտպանության եւ խաղաղության վերահաստատման ջանքերում Արցախի պաշտպանական բանակը կգտնի հայրենիքում եւ Սփյուռքում բնակվող ամբողջ ազգի զորակցությունը: Պահեստազորային ուժերի մոբիլիզացիայից եւ ֆինանսական աջակցությունից մինչեւ հանրային դիվանագիտության եւ իրազեկվածության մակարդակի բարձրացում, ինչպիսին այս հոդվածն է՝ կարվի ամեն բան աշխարհի յուրաքանչյուր հայի եւ անձամբ իմ կողմից՝ այսօր միասնական գտնվելու եւ ագրեսորի ընթացքը հիմա եւ մեր պայմաններով կասեցնելու համար:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում քննարկվելու է տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը, ոլոր անդամ երկրների ուժերը պետք է մեկտեղվեն՝ Թուրքիային ու Ադրբեջանի կանգնեցնելու եւ իրավիճակը վերահսկողության տակ առնելու համար:
Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորմամբ զբաղվող միակ միջնորդական ձեւաչափի՝ Մինսկի խմբի համանախագահները պետք է հստակ ազդանշաններով ցույց տան, որ վերջին իրադարձությունները խարխլում են անցլայում արված ջանքերը, եւ որ որեւէ բանակցություն անհնար կլինի շարունակել՝ առանց այս ագրեսիայի դրդապատճառների պատշաճ ուսումնասիրության: Ագրեսորին պետք է պարտադրվի պատասխան տալ աշխարհում տիրող համավարակի պայմաններում սանձազերծած այս անպատասխանատու եւ անօգուտ հարձակման համար:
Միջազգային հանրության արձագանքը պետք է լինի արագ եւ հասցեական: Կողմերին ուղղված չեզոք եւ աղոտ կոչերի եւ նախկին հայտարարությունների, փաստաթղթերի ու գործընթացների հիշատակման ժամանակը չէ։ Ամեն ինչ ակնհայտորեն հասկանալի է. Հայոց ցեղասպանության հեղինակ Թուրքիան վերադարձել է տարածաշրջան՝ հայերին Հայաստանում եւ Արցախում բնաջնջելու նոր ծրագրերով՝ որպես նեոօսմանյան ռազմավարության մի մաս, որով ավարտին կհասցվի փտած Օսմանյան Կայսրության կիսատ գործը: ՆԱՏՕ-ի եւ այդ կառույցում Թուրքիայի դաշնակիցների, Հայաստանի դաշնակիցների, բոլոր խոշոր միջազգային խաղացողների առաջնային պարտականությունն է իրենց ուժերի լրումով սանձել Թուրքիային եւ նրա խամաճիկային պետություն Ադրբեջանին:
Սիրիացի ապստամբների եւ միջազգային վարձկան ուժայինների ներդրումը եւս մեկ տարածաշրջանում, որտեղ նրանք երբեւէ գոյություն չեն ունեցել, ուղղակիորեն հակասում է միջազգային հանրության ջանքերին՝ ուղղված ահաբեկչության եւ ոչ պետական զինված խմբավորումների տարածման կանխարգելմանը: Նման խմբավորումների գործունեությունը Հյուսիսային Կովկասի պես ռիսկային տարածաշրջանի անմիջական հարեւանությամբ՝ հեշտորեն կխարխլի ազգային եւ տարածաշրջանային անվտանգությունը եւ հող կնախապատրաստի Ռուսաստանի կողմից համաչափ քայլերի ձեռնարկման համար:
Քաղաքականապես կոռեկտ եւ հավասարակշռված հայտարարությունների հնարավորությունն այլեւս մսխված է: Ժամանակն է գործի անցնել:

Турция порождает геноцид, ее нужно остановить - Mediamax.am
Когда в 2015 году Армения отмечала 100-летие Геноцида армян, находились скептики, цинично заявлявшие, что история должна быть предоставлена историкам. “Нельзя быть заложником собственного прошлого”, - утверждали они, повторяя как мантру тезис о различиях между Турецкой Республикой и Османской империей. Этот тезис был рожден не сам по себе, - он порожден находящимся у власти самым кровавым на евразийском континенте диктатором, - президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом. Он приложил много усилий, дабы отвергнуть любые призывы к признанию и осуждению Геноцида армян, который в будущем стал почвой для Холокоста и других серьезных преступлений против человечества. Он даже пытался представить геноцид в Дарфуре (Судан) в ином свете. Несмотря на то, что ряд ведущих мировых держав, включая союзницу Турции в Первой мировой войне, Германию, президент которой Й. Гаук в своей речи 23 апреля 2015 года в Берлинском соборе говорил об осуждении Германией этого преступления, признал факт Геноцида, Турция продолжает опровергать факт Геноцида и игнорировать призывы Европейского парламента, своих международных партнеров и собственного гражданского общества.
Многие, в том числе и мой народ, часто называют Геноцид Великим бедствием, трагедией. Как главный координатор мероприятий, посвященных столетней годовщине Геноцида в своих интервью, статьях и комментариях я много раз заявлял, что геноцид - это прежде всего преступление, последствиями которого являются трагедия и бедствие. Разница между трагедией и преступлением очевидна: трагедия вызывает сочувствие; преступление требует наказания. Без признания и наказания невозможно предотвратить повторение преступления.
Отрицание геноцида имеет прямые последствия. Если мы оставим историкам историю Второй мировой войны и фашизма, оставим историкам историю диктаторских режимов в странах Латинской Америки, оставим историкам историю рабства и истребления коренных американцев, мы тем самым создадим почву для повторения этих ужасных преступлений. Для того, чтобы предотвратить их повторение, одних только слов недостаточно. Признание, наказание и уроки, извлеченные из принятых политических решений, не способствуют предотвращению повторения Геноцида.
Я часто слышал от своих иностранных коллег, что армяне, говоря о сегодняшней Турции, склонны к преувеличению. “Теперь это другая Турция’,- говорят они. В качестве аргументов в пользу данного утверждения приводятся стремление Турции, как члена НАТО, игрока G-20, вступить в Европейский Союз, ее динамично развивающаяся экономика. Многие могут ссылаться также на сильное гражданское общество, турецкую интеллигенцию и современную структуру государства.
Реджеп Эрдоган снова пошел в наступление - Ливиия, Ирак, Сирия, Восточное Средиземноморье, теперь и Южный Кавказ. После десятилетий тайного финансирования, вооружения, обучения и поддержки азербайджанских вооруженных сил, он теперь открыто привлекает террористические группы из Сирии, используя турецкую авиацию, вооружение и военный персонал для поддержки полномасштабного наступления азербайджанской армии на народ Нагорного Карабаха, единственным требованием которого является право на самоопределение. С 1969 года Азербайджаном правит богатая нефтью диктаторская династия Алиевых. Азербайджан и Турция постоянно заявляли, что они “одна нация, живущая в двух государствах”.
Народ Арцаха никогда не будет частью этого единого народа или двух государств.
Когда я писал эту статью, пришло известие о турецком F-16, поддерживающем военную операцию азербайджанских сил против мирных деревень на территории Республики Армения. Через несколько минут этот же самолет нанес удар по военному самолету вооруженных сил Армении на территории Армении.
Несомненно, Арцах и Армения в очередной раз приведут агрессора к поражению, как это неоднократно случалось в прошлом. Однако одно из последствий этой совместно развязанной Азербайджаном и Турцией агрессии уже очевидно: Турция теперь открыто вступила в конфликт на Южном Кавказе, снова став нарушителем спокойствия в регионе, агрессивно выступая как государство, имеющее глобальные амбиции. Турция продолжает свою оптимистичную и агрессивную политику по отношению ко всем своим соседям, полностью соответствующую ее политике “неооттоманизма” - попытки восстановления турецкого контроля над более широкими территориями - Балканы, Ближний Восток и Кавказ. Крайне важно признать, что одна из причин, по которой Турция ведет себя именно так, заключается в том, что заявления и сигналы, которые шли со стороны Турции, остались в значительной степени незамеченными. Сдержанная реакция мира обнадежила Турцию. Можно только представить, какова была бы реакция, если бы любые другие наследники бывших империй в Европе или Азии в 21 веке публично заявили о своих неоимперских амбициях, включили их в доктрину национальной безопасности и действовали в соответствии с этим.
Армия обороны Арцаха со стороны всего народа - как на Родине, так и из диаспоры- получит поддержку в деле восстановления мира и защиты Родины, - от мобилизации резервов и финансовой помощи, до публичной дипломатии и усилий по повышению осведомленности. Все армяне мира должны сегодня объединиться, чтобы остановить агрессора сейчас и сделать это на наших условиях.
Совет Безопасности ООН собирается для обсуждения ситуации в регионе, и все государства-члены должны объединить силы, чтобы немедленно остановить Турцию и Азербайджан и взять ситуацию под контроль. Сопредседатели Минской группы, единственного международного посредника, ответственного за урегулирование Нагорно-карабахского конфликта, должны четко отметить, что недавние события сводят на нет все прошлые усилия, и продолжение любых переговоров невозможно без надлежащего расследования причин этой агрессии. Агрессор заплатит свою цену за эту безответственную и продуктивную атаку, развернутую в разгар международной пандемии.
Реакция международного сообщества должна быть быстрой и конкретной. Сейчас не время для нейтральных и расплывчатых “призывов к сторонам” или ссылок на прошлые заявления, документы и процессы. Все предельно ясно: Турция, виновная в Геноциде армян, возвращается в регион с новыми планами по истреблению армян в Армении и Арцахе в рамках своей неооттоманской стратегии, имеющей целью довести до конца незавершенные дела Османской империи. НАТО и союзники Турции в этой организации, союзники Армении, все основные международные игроки несут ответственность за активизацию усилий по сдерживанию Турции и ее государства-марионетки Азербайджана.
Последствия внедрения сирийских повстанцев и международных наемников в еще один регион, где их раньше не было, попирают усилия международного сообщества по предотвращению распространения терроризма и негосударственных военных группировок. Действия таких группировок в непосредственной близости от потенциально опасных регионов Северного Кавказа являются поводом для обеспокоенности национальной и региональной безопасностью и подготавливают почву для адекватных шагов со стороны России.