Ջեմալ փաշայի ուրվականը եւ մեր մաքսիմալիզմը - Mediamax.am
Նախորդ շաբաթ Երեւանում շրջում էր Ջեմալ փաշայի ուրվականը: Բանը հասավ նրան, որ ոմանք անգիտակցաբար Հայաստան ժամանած Ջեմալ փաշայի թոռանը՝ հայտնի թուրք լրագրող Հասան Ջեմալին, հենց այդպես էլ անվանում էին՝ Ջեմալ փաշա:
«Մոսկվա» կինոթատրոնում Հասան Ջեմալի հետ հանդիպմանը ոմանք գնացել էին պարզապես celebrity տեսնելու ակնկալիքով՝ «Ջեմալ փաշայի թոռն է եկել, գնանք տեսնենք»: Որոշ մարդիկ էլ Հայաստանում Հասան Ջեմալի գտնվելու օրերին առիթը բաց չէին թողնում նրան «կպնելու»՝ պնդելով, որ նա անկեղծ չէ, թուրքական իշխանությունների թաքուն գործակալն է եւ այլն:
Ես չգիտեմ` արդյոք Հայաստան գալուց Հասան Ջեմալը թաքնված օրակարգ ուներ, թե ոչ: Չգիտեմ նաեւ, արդյոք նա իր այցը համաձայնեցրել էր պաշտոնական Անկարայի հետ: Այնքան էլ հավանական չեմ համարում, մանավանդ եթե հաշվի առնենք, որ նա բազմիցս քննադատել է Էրդողանին եւ Հայաստանից վերադառնալուց հետո շտապել հանդիպել Zaman թերթի աշխատակիցներին (թերթի խմբագիրը ձերբակալվել է իրավապահ մարմինների կողմից):
Ամեն դեպքում, Հասան Ջեմալին չճանաչելով՝ դժվարանում եմ դատողություններ անել նրա անկեղծության աստիճանի մասին: Բայց նաեւ դժվարանում եմ հասկանալ այն հիստերիան, որը ծավալվեց նրա այցի շուրջ:
Մենք ասում ենք, որ Թուրքիան պետք է փոխվի, առերեսվի իր անցյալի հետ, պատմությունից դասեր քաղի: Նաեւ նշում ենք, որ թուրքական հասարակությունն աստիճանաբար փոխվում է, եւ նախկին տաբուները սկսում են վերանալ: Եվ ահա Երեւան է գալիս այդ տաբուները վերացնողներից մեկը եւ ասում, որ իր «1915. Հայոց ցեղասպանությունը» գիրքն իր անձնական օրինակով ցույց է տալիս, թե ինչպես Հայոց Ցեղասպանությունը ժխտող մարդը կարող է վերափոխվել այն ճանաչող մարդու: Իսկ ի՞նչ ենք անում մենք: Սկսում ենք զայրանալ, որ Հասան Ջեմալը հրապարակավ ասում է, թե դեմ է Արեւմտյան Հայաստանի վերադարձնելուն եւ փոխհատուցումներին: Իսկ ի՞նչ պետք է ասեր: Որ հանդես է գալիս Վանը եւ Կարսը Հայաստանին փոխանցելու օգտի՞ն:
Երբեմն տպավորություն էր ստեղծվում, որ հասարակության որոշ անդամներ փորձում էին վիճել ոչ թե թուրք լրագրող Հասան Ջեմալի, այլ 1922 թվականին Պետրոս Տեր-Պողոսյանի եւ Արտաշես Գեւորգյանի կողմից Թիֆլիսում սպանված Ջեմալ փաշայի հետ: Իսկ միգուցե պետք է փոքր-ինչ սթափվե՞լ: Ջեմալ փաշան իր պատիժը ստացել է, եւ նրա դատավճիռն ի կատար են ածել իրական հերոսներ: Կարիք չկա այսօր հավակնել նրանց դափնիներին:
Ավելի լավ է փորձենք հասկանալ՝ իրականում մենք ի՞նչ ենք ուզում: Երբ ասում ենք, որ Թուրքիան պետք է ճանաչի Հայոց Ցեղասպանությունը, ի՞նչ ենք ակնկալում: Մի՞թե դժվար է հասկանալ, որ այդ ճանաչումը ցավոտ գործընթաց է լինելու, եւ առնվազն միամտություն է ակնկալել, որ Հասան Ջեմալը կամ Ռեջեփ Էրդողանը կարող են Հայոց Ցեղասպանությանը տալ նույնպիսի գնահատական, ինչպիսին տալիս ենք մենք՝ հայերս: Պարզ չէ՞, որ թուրքերը փորձելու են ճանաչման այնպիսի եղանակներ փնտրել, որոնք չեն խարխլի թուրքական պետականության հիմքերը: Եթե մենք պատրաստ չենք գնալ այդ երկար ու ցավոտ ճանապարհով, միգուցե հրաժարվե՞նք այն մտքից, որ Թուրքիան կարող է երբեւէ ճանաչել Հայոց Ցեղասպանությունը:
Մենք չենք էլ փորձում խնդրին նայել այսօրվա թուրքերի աչքերով: Նրանց մեծ մասը գաղափար չունի Ցեղասպանության եւ հայերի մասին, մի մասն էլ նոր է բացահայտում եղելությունը: Մենք մեր մաքսիմալիստական պահվածքով օգնո՞ւմ ենք այդ բացահայտողներին առաջ գնալ, թե՞ վանում ենք նրանց:
Դեկտեմբերի 12-ին ԵՊՀ-ում կայացել է Հասան Ջեմալի հանդիպումը արեւելագիտության ֆակուլտետի ուսանողների հետ, որի ընթացքում թուրք լրագրողն ասել է (մեջբերումն՝ ըստ Արմենպրեսի).
«Ես այսօր խոսում եմ որպես Հասան Ջեմալ, որպես գրող: Ես պետություն չեմ: Սակայն եթե ես լինեի Թուրքիայի Հանրապետությունը, ես նախ ներողություն կխնդրեի հայերից, երկրորդը` կընդունեի Ցեղասպանությունը, երրորդը` դասագրքերը կվերաշարադրեի, չորրորդը` հայկական մշակույթը, հայկական հետքերը նորից ի ցույց դնելու համար քայլեր կձեռնարկեի, հինգերորդը` բոլոր ցանկացողներին Թուրքիայի քաղաքացիություն կտայի, վեցերորդը` կնստեի եւ կխոսեի փոխհատուցման մասին»:
Եթե նույնիսկ նման մոտեցումը մենք չենք ընկալում որպես հիմք երկխոսության համար, ապա մենք ի՞նչ ենք ցանկանում լսել թուրքական հասարակության այն անդամներից, որոնք պատրաստ են խոսել Հայոց Ցեղասպանության մասին:
«Մոսկվա» կինոթատրոնի հանդիպմանը Հասան Ջեմալն իր պապուն սպանողներին «հրոսակներ» անվանեց: Այդ որակումն ինձ համար բացարձակ անընդունելի է, ինչպես եւ բոլոր հայերի համար: Սակայն դա չի նշանակում, որ այդ արտահայտության պատճառով պետք է անտեսենեք լրագրողի այն խոսքերը, որոնք մեջբերեցի քիչ առաջ: Մի՞թե մեր պատմությունը մեզ չի սովորեցնում, որ կյանքի սեւ-սպիտակ ընկալումը մեզ միշտ փակուղի է տարել:
Սակայն ամենատհաճն այն տպավորությունն է, որ աղմուկը հիմնականում պայմանավորված էր նրանով, որ գրքի թարգմանիչը՝ թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը, դժգոհ էր մնացել այն փաստից, որ «Հրանտ Դինք» հիմնադրամը խախտել էր իրենց պայմանավորվածությունը եւ փոփոխություններ կատարել տեքստում (որքան հասկանում եմ, խոսքը էջատակերի մասին է, քանի որ թարգմանիչը չի կարող փոփոխություններ կատարել բնօրինակում): Եթե իսկապես խախտվել է կողմերի միջեւ կնքված պայմանագիրը, պետք է դիմել դատարան եւ այնտեղ պարզել հարաբերությունները:
Բայց պարոն Մելքոնյանն ասում է. «Ես ինձ համարում եմ բավարարված, որ հասարակությունը բացահայտեց թուրք մտավորականին: Հետամուտ չեմ ուզում լինել իրավական հարցերին եւ ընթացք չեմ տալու դրանց»:
Հետեւությունները թողնում եմ ձեզ:
Կարեւոր հարցերը թողած՝ շարունակում ենք ծամծմել Հասան Ջեմալի արտահայտությունները, մոռանալով, որ նա լրագրող է (թեեւ՝ հեղինակավոր) եւ ոչ թե որոշումներ կայացնող քաղաքական գործիչ: Սկսում ենք ակնարկներ անել Հրանտ Դինքի մասին, թե նա էլ «հակասական կերպար էր»: Լավ, բա մեզ ո՞վ է դուր գալիս, ու՞մ հետ խոսենք Թուրքիայում: Եթե եղածներին փորձում ենք նվաստացնել, արդյոք ուրիշները ցանկություն կունենա՞ն Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման ճանապարհով գնալ: Դժվար թե շատ լինեն այնպիսի մարդիկ, որոնք պատրաստ կլինեն քարկոծվել ոչ միայն հայրենի Թուրքիայում, այլեւ Հայաստանում:
Ի՞նչ ենք ուզում՝ Արեւմտյան Հայաստա՞նն եւ միլիարդավոր դոլարների փոխհատուցո՞ւմ: Եթե մի լրագրողի այցը կարող է մեզ այսպես իրար խառնել, ի՞նչ եք կարծում, մենք ի վիճակի՞ ենք Թուրքիայի հետ փոխհատուցման մասին խոսել:

Призрак Джемаль-паши и наш максимализм - Mediamax.am
Призрак Джемаль-паши на прошлой неделе бродил по Еревану. Дело дошло до того, что некоторые неосознанно называли Джемаль-пашой прибывшего в Ереван известного турецкого журналиста Хасана Джемаля (внука одного из лидеров младотурков).
На встречу с Хасаном Джемалем в кинотеатре «Москва» некоторые пошли просто, чтобы увидеть «селебрити»: «Приехал внук Джемаль-паши, пойдем поглядим». Другие в течение двух дней не упускали возможности «подколоть» журналиста, утверждая, что он двуличен, тайный агент турецких властей и так далее.
Я не знаю, была ли у Хасана Джемаля скрытая повестка для поездки в Армению, или нет. Мне также неизвестно, была ли его поездка согласована с официальной Анкарой?. Это кажется маловероятным, особенно с учетом того, что он часто критикует Эрдогана, а по возвращении из Армении поспешил на встречу с сотрудниками газеты Zaman, главный редактор которой арестован турецкими правоохранителями.
В любом случае, не зная Хасана Джемаля лично, затрудняюсь судить о степени его искренности. Но также затрудняюсь понять истерию, вызванную его приездом.
Мы говорим, что Турции нужно измениться, взглянуть в лицо своему прошлому, вынести уроки из истории. Отмечаем, что турецкое общество медленно и верно меняется,  а прежние табу исчезают. И вот, в Ереван приезжает один из тех, кто рушит эти самые табу и говорит, что его книга «1915: геноцид армян» на его личном опыте показывает, как человек, отрицавший Геноцид армян, может со временем трансформироваться в человека, его признающего. А что делаем мы? Приходим в ярость от заявлений Хасана Джемаля о том, что он против возвращения Западной Армении и выплаты компенсаций. А что он должен был сказать? Что выступает за передачу Вана и Карса Армении?
Порой создавалось впечатление, что некоторые члены нашего общества пытались спорить не с Хасаном Джемалем, а с Джемаль-пашой, убитым в 1922 году в Тбилиси Петросом Тер-Погосяном и Арташесом Геворгяном. А может нам следует опомниться? Джемаль-паша понес свое наказание, и казнившие его люди были настоящими героями. Не стоит сегодня претендовать на их лавры.
Лучше попытаемся понять, чего мы хотим на самом деле? Говоря, что Турция должна признать Геноцид армян, чего именно мы ждем? Неужели сложно понять, что это признание будет долгим и болезненным процессом? По меньшей мере наивно ожидать, что Хасан Джемаль или Реджеп Эрдоган могут дать Геноциду армян оценку, идентичную нашей, армянской. Разве не очевидно, что турки постараются найти такой вариант признания, который не разрушит основы турецкой государственности? Если мы не готовы идти по этому длинному и болезненному пути, может нам и вовсе отказаться от мысли, что Турция когда-либо признает Геноцид армян?
Мы даже не пытаемся взглянуть на проблему глазами современных турок. Большинство из них не имеет представления о Геноциде и армянах, а некоторые только начали открывать для себя произошедшее. Своим максималистским поведением мы помогаем им продвигаться дальше в своих открытиях, или, наоборот, отталкиваем их?
12 декабря в ЕГУ состоялась встреча Хасана Джемаля со студентами факультета востоковедения, в ходе которой турецкий журналист сказал (цитата по «Арменпресс»):
«Сегодня я говорю как Хасан Джемаль, как писатель. Я не государство. Однако, если бы я был Турецкой Республикой, я бы сперва попросил прощения у армян, потом признал бы Геноцид, в-третьих, переписал бы учебники, в-четвертых, сделал бы шаги для представления армянской культуры и армянских следов, в-пятых, дал бы всем желающим турецкое гражданство, в-шестых, сел бы и поговорил  о возмещении».
Если мы даже в таком подходе не видим основы для диалога, то что именно мы хотим услышать от представителей турецкого общества, готовых говорить о Геноциде армян?
На встрече в кинотеатре «Москва» Хасан Джемаль назвал убийц своего деда «бандой». Подобная формулировка для меня абсолютно неприемлема, как и для всех армян. Однако это не значит, что из-за этой фразы мы должны игнорировать слова журналиста, приведенные выше. Неужели жизнь не научила нас, что черно-белое восприятие мира всегда приводит нас в тупик?
Однако самым неприятным стало впечатление, что шумиха в основном была вызвана недовольством переводчика книги, тюрколога Рубена Мелконяна тем, что фонд «Грант Динк» нарушил договоренность и внес изменения в текст (насколько я понял, речь идет о сносках, так как переводчик не может делать изменения в оригинальном тексте). Если на самом деле был нарушен договор, заключенный между сторонами, то следует обратиться в суд и выяснить отношения там.
Но господин Мелконян говорит:
«Я считаю себя удовлетворенным тем, что общество открыло для себя турецкого интеллектуала. Не хочу заниматься юридическими вопросами и не стану давать им хода».
Выводы оставляю делать вам.
Отбросив важные вопросы, мы продолжаем мусолить высказывания Хасана Джемаля, забывая, что он - журналист (пусть и авторитетный), а не политический деятель, принимающий решения. Начинаем делать намеки о Гранте Динка - «он тоже был противоречивой личностью». А кто же нам нравится? С кем мы хотим говорить в Турции? Если мы пытаемся унизить тех, кто готов к разговору, разве другие захотят идти по пути признания Геноцида? Вряд ли найдется много людей, готовых терпеть осуждение как в родной Турции, так и в Армении.
Чего же мы хотим? Западную Армению и компенсацию на миллиарды долларов? Если визит лишь одного журналиста может вызвать у нас такой переполох, думаете, мы готовы говорить с Турцией о какой-либо компенсации?