Փոխադարձ հակակրանք Աթաթուրքի հանդեպ - Mediamax.am
Իրանի նախագահ Հասան Ռուհանիի` շաբաթվա սկզբին կատարած այցը Անկարա հայտնվեց համաշխարհային ԶԼՄ-ների ուշադրության կենտրոնում, որոնք դրանում նշանային բնույթ տեսան. վերջին 18 տարիների ընթացքում դա Իրանի նախագահի առաջին պաշտոնական այցն էր Թուրքիա:
Այցն իսկապես կարելի է նշանային համարել, քանի որ այն կոչված էր ազդակ հաղորդել Իրանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների զարգացմանը վերջին տարիների ճգնաժամից հետո, որը պայմանավորված էր Անկարայի կողմից սիրիական ընդդիմությանն ակտիվ աջակցությամբ: Այցի արդյունքների թվում են էներգետիկ համագործակցության զարգացմանն ուղղված ծրագրերը եւ թուրքական ու իրանական երկաթուղիների լիարժեք ինտեգրման նոր նախաձեռնությունները, սակայն ես կցանկանայի կանգ առնել մեկ այլ խնդրի վրա:
Հասան Ռուհանին Անկարայում չայցելեց Քեմալ Աթաթուրքի դամբարան, ինչը բուռն արձագանք առաջացրեց հայաստանյան ԶԼՄ-ների շրջանում, որոնք իրանցի առաջնորդի որոշման մեջ Թուրքիայի ղեկավարությանն ուղղված որոշակի ազդանշան տեսան: Մինչդեռ իրականում ոչ մի ազդանշան էլ չկա, եւ ահա թե ինչու:
Հասան Ռուհանին առաջին իրանական առաջնորդը չէ, ով հրաժարվել է հարգանքի տուրք մատուցել Թուրքիայի հիմնադրի հիշատակին: Հեռավոր 1987թ. դա արել է Իրանի վարչապետ Միր Հոսեյն Մուսավին, ով այժմ հայտնի է որպես իրանական ժողովրդավարական ընդդիմության առաջնորդ եւ 2009թ. բողոքի շարժման ղեկավար: Անկարա այցելելով 27 տարի առաջ` նա թուրքական մայրաքաղաքում իր գործընկերոջը հայտարարել էր, որ չի կարող այցելել Աթաթուրքի դամբարան: Եվ դա հասկանալի է. Աթաթուրքն աշխարհիկ պետության հիմնադիրն էր եւ գրեթե դուրս էր մղում իսլամն ու կրոնը Թուրքիայի քաղաքական, մասամբ նույնիսկ հասարակական կյանքից:
Իսլամական երկրների շատ առաջնորդներ փորձում էին կրկնել Աթաթուրքի փորձն իրենց հայրենիքում: Այդ թվում՝ նաեւ իրանական վերջին շահ Մոհամադ Ռեզա Փեհլեւին, որին գահընկեց արեց հենց այն իսլամական արձագանքը, որի դեմ նա պայքարում էր հիմնականում Աթաթուրքի ոճով: Եվ հաշվի առնելով դա` տարօրինակ ոչինչ չկա նրանում, որ ժամանակակից Իրանի առաջնորդները` այն երկրի, որը ստեղծվել է աշխարհիկության դեմ պայքարի արդյունքում, չեն այցելում Աթաթուրքի դամբարան: Եվ այդ տեսանկյունից Իրանի դիրքորոշումն անփոփոխ է մնացել 1987թ. Մուսավիի այցի ժամանակաշրջանից ի վեր:
Նույնը չի կարելի ասել Թուրքիայի մասին: 1987թ. Մուսավիի վարքը բուռն արձագանքի եւ ակտիվ բողոքների հիմք հանդիսացավ, ինչը բնական էր. 1987թ. Աթաթուրքի մահվան օրը երկիրը դեռ նշում էր որպես սգո օր. հեռուստատեսությունն ու ռադիոն այդ օրը հեռարձակում էին սգո երաժշտություն, խանութներն ու ռեստորաններն իրավունք չունեին ալկոհոլ վաճառել, երկրում անցկացվում էին հանրահավաքներ, որոնց ժամանակ շատերը լաց էին լինում: Պատկերացրեք, թե ինչպես թուրք հասարակությունը եւ կառավարությունը այդ ժամանակ կարձագանքեին դամբարան այցելությունից Ռուհանիի հրաժարվելուն:
Իսկ ահա 27 տարի անց Թուրքիան շատ անտարբեր արձագանքեց Ռուհանիի մերժմանը: Եվ դա նույնպես հասկանալի է. Էրդողանը եւ նրա ղեկավարած կուսակցությունը իսլամը հաջողությամբ վերադարձրին քաղաքականություն, խիստ թուլացրին Աթաթուրքի ստեղծած ավանդական աշխարհիկ ինստիտուտների, նախ եւ առաջ՝ բանակի ազդեցությունը, իսկ բազմաթիվ ռեստորաններ եւ խանութներ ալկոհոլ չեն վաճառում ոչ միայն հանրապետության հիմնադրի մահվան օրը, այլեւ առհասարակ` խուսափելով ալկոհոլի համար Թուրքիայի ներկայիս իշխանությունների կողմից սահմանված բարձր հարկերից, որոնք պայքարում են իսլամի կողմից դատապարտվող մեղքերի եւ թուլությունների դեմ: Եվ, որքան էլ տարօրինակ է, Թուրքիայի ներկայիս իշխանություններին Ռուհանիի եւ Մուսավիի դիրքորոշումն ու արժեքները շատ ավելի հոգեհարազատ են, քան այն ոչ մեծաթիվ թուրքերի արժեքները, որոնք վրդովվում են, որ հարեւան երկրի առաջնորդը հրաժարվել է հարգանքի տուրք մատուցել Թուրքական հանրապետության հիմնադրի հիշատակին:
Այնպես որ, դամբարան չայցելելն ինչ-որ իմաստով նշանային իրադարձություն է, բայց միայն Թուրքիայի համար, եւ իրանա-թուրքական հարաբերություններին որեւէ կերպ չի առնչվում:

Обоюдная нелюбовь к Ататюрку - Mediamax.am
Визит президента Ирана Хасана Рухани в Анкару, состоявшийся в начале этой недели,  оказался в центре внимания мировых СМИ, увидевших в нем знаковость: это был первый за последние 18 лет официальный визит иранского президента в Турцию.
Визит и впрямь можно считать знаковым, поскольку он призван дать толчок развитию отношений между Ираном и Турцией после кризиса последних лет, вызванного активной поддержкой Анкарой сирийской оппозиции. В числе итогов визита - планы по развитию энергетического сотрудничества и новые инициативы по полноценной интеграции турецкой и иранской железных дорог, но я хочу остановиться на другом вопросе.
Хасан Рухани не посетил мавзолей Кемаля Ататюрка в Анкаре, что вызвало бурную реакцию в армянских СМИ, которые узрели в решении иранского лидера определенный сигнал, направленный в сторону руководства Турции. Однако никакого сигнала в действительности нет, и вот почему.
Хасан Рухани не первый иранский лидер, который отказался отдать дань памяти основателю Турции. В далеком 1987-м году это сделал премьер-министр Ирана Мир Хоссейн Мусави, который ныне известен как лидер иранской демократической оппозиции и глава протестного движения 2009-го года. Посетив Анкару 27 лет назад, он уже в турецкой столице заявил своему коллеге, что посетить мавзолей Ататюрка он не может по определению. И это понятно: Ататюрк был основателем секулярного государства и практически исключил ислам и религию из политической и отчасти даже общественной жизни Турции.
Многие лидеры исламских стран старались повторить опыт Ататюрка у себя на родине, в том числе и последний иранский шах Мохаммад Реза Пехлеви, которого скинула именно та исламская реакция, против которой он боролся во многом на манер Ататюрка. И с учетом этого нет ничего странного в том, что лидеры современного Ирана – государства, созданного в результате борьбы с секуляризмом, – мавзолей Ататюрка не посещают. С этой точки зрения позиция Ирана осталась неизменной с периода визита Мусави в 1987-м году.
Чего нельзя сказать о Турции. В 1987-м году поведение Мусави вызвало бурную реакцию и активные протесты, что было естественно: в 1987-м в стране день смерти Ататюрка все еще отмечали в качестве траурного дня – телевидение и радио в этот день транслировало траурную музыку, магазины и рестораны не имели права торговать спиртным, в стране проходили митинги, на которых многие плакали. Можно себе представить, какой тогда могла быть реакция турецкого народа и правительства на отказ Рухани посетить мавзолей.
Но вот 27 лет спустя Турция очень вяло отреагировала на непосещение мавзолея Рухани. И это тоже понятно. Эрдоган и возглавляемая им партия успешно вернули ислам в политику, сильно ослабили влияние традиционных светских институтов, прежде всего армии, созданных Ататюрком, а многие рестораны и магазины не продают спиртного не только в день смерти основателя республики, но и вообще, стараясь избежать высоких налогов на спиртное, введенных нынешними властями Турции, борющимися против осуждаемых исламом грехов и слабостей. И, как ни странно, нынешним властям Турции позиция и ценности Рухани и Мусави намного ближе, чем ценности тех не очень многочисленных турок, которые возмущаются тем, что лидер соседнего государства отказался отдать дань памяти основателю Турецкой республики.
Так что непосещение мавзолея, в каком-то смысле, знаковое событие, но для самой Турции, и никакого отношения к ирано-турецким отношениям не имеет.