ԵՄ. Հայաստանի հե՞տ, թե՞ առանց Հայաստանի… - Mediamax.am
Եվրոպական Միությունը պատրաստ չէ եւ չի էլ ցանկանում պատերազմել Ռուսաստանի հետ Հայաստանին եվրոպական ուղի վերադարձնելու համար:
Այս մասին մեզ՝ հայաստանյան լրագրողներիս, բացեիբաց ասացին Լիտվայի բարձրաստիճան պաշտոնյաները Վիլնյուսում օրերս կայացած հանդիպումների ընթացքում: Հիշեցնեմ, որ հենց Լիտվայում է նոյեմբերի վերջին կայանալու Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովը, որի ընթացքում սպասվում էր, որ ՀՀ-ն եւ ԵՄ-ն կստորագրեն Ասոցացման պայմանագիրը: Եթե ինչ-որ մեկը դեռ տեղյակ չէ, սեպտեմբերի 3-ին ՀՀ նախագահը միանձնյա որոշեց, որ մեր երկիրն այլ ուղով պետք է ընթանա, որից հետո ԵՄ-ի հետ բանակցություններն ընդհատվեցին:
Լիտվացի պաշտոնյաների հետ մեր հանդիպումները “off record” էին, այդ իսկ պատճառով, պահպանելով մասնագիտական էթիկայի պահանջները, ես չեմ կարող հրապարակել զրուցակիցներիս անունները: Փոխարենը ներկայացնեմ այն հիմնական թեզերը, որոնք վերաբերում են ԵՄ-ի եւ այդ միության անդամ երկրների հետ Հայաստանի հարաբերությունների ապագային:
•    Ասոցացման պայմանագրի փոխարեն որեւէ փաստաթուղթ Հայաստանի հետ չի ստորագրվելու, այն պարզ պատճառով, որ նոր փաստաթղթի պատրասման եւ ստորագրման համար նախ անհրաժեշտ է ԵՄ անդամ 26 երկրների համաձայնությունը, իսկ դա երկարատեւ գործընթաց է: Հիշեցնեմ, որ Ասոցացման պայմանագրի շուրջ բուն բանակցությունները մեր պարագայում տեւեցին 3.5 տարի, ինչին նախորդեց բանակցող բոլոր կողմերի համաձայնությունը: Բացի այդ, ԵՄ-ն իր անդամներից ստացել էր հենց Ասոցացման պայմանագրի շուրջ բանակցելու մանդատ, Հայաստանի հետ այլ փաստաթուղթ քննարկելու եւ ստորագրելու լիազորություն Եվրոպական հանձնաժողովը չունի:
•    Հայաստանի բոլոր նկրտումները՝ ստորագրելու Ասոցացման պայմանագրի միայն քաղաքական մասը դատապարտված են անհաջողության. ԵՄ-ն չի գնա այդ քայլին մի քանի պատճառներով, որոնցից մեկն այն է, որ ազատ տնտեսական գոտու մասին պայմանագիրը մեծ համաձայնագրի անբաժան մասն է կազմում, իսկ մյուսը՝ այն, որ այդպես է ցանկանում Ռուսաստանը, եւ ուրեմն այդ մասին երազելն անգամ անիմաստ է:
•    ԵՄ-ն պատրաստ չէ եւ չի էլ ցանկանում “պատերազմ” հայտարարել Ռուսաստանին Հայաստանին եվրոպական ուղի վերադարձնելու համար: Եվրոպայում ափսոսում են, որ ՀՀ-ն հրաժարվեց հետագա ինտեգրումից, բայց շեշտում են, որ դա միայն ու միայն մեր ընտրությունն է, եւ որեւէ մեկին մեղադրելն անիմաստ է: Որպես ապացույց նրանք մատնանշում են Մոլդովայի եւ Ուկրաինայի օրինակները, որոնց նկատմամբ Ռուսաստանը արդեն մի քանի ամիս է աննախադեպ ճնշում է գործադրում (շատ ավելի ուժգին, քան Հայաստանի նկատմամբ), սակայն այդ երկրները դեռեւս լի են վճռականությամբ ստորագրել Ասոցացման պայմանագիրը եւ միանալ եվրոպական ընտանիքին:
•    Իրենց գործունեության ընթացքում Ռուսաստանը եւ ԵՄ-ն բոլորովին տարբեր գործիքներ են օգտագործում գործընկերների հետ հարաբերություններում: Օրինակ, ԵՄ-ն չի կարող առանց որեւէ բացատրության փակել սահմանները սննդամթերքի ինչ-որ տեսակի համար կամ արգելել գազի տարանցումը, մինչդեռ ՌԴ-ի համար դա սովորական երեւույթ է. նույն ռուս-լիտվական սահմանին մեր այցելության օրերին կուտակվել էին կաթնամթերքով բեռնված հարյուրավոր բեռնատարներ, որոնց մուտքն Ռուսաստան առանց որեւէ բացատրության արգելվել էր:
•    Ասոցացման պայմանագիր ստորագրած երկրներին ԵՄ-ն պատրաստ է այլ գործիքներ տրամադրել՝ Ռուսաստանի ճնշումներին դիմակայելու համար: Մոլդովային նրանք մտադիր են առաջարկել մոլդովական գինու` եվրոպական շուկաներ անարգել մուտք գործելու հնարավորություն, Ուկրաինային՝ էներգետիկ նախագծեր եւ մի շարք այլ առավելություններ: Առայժմ անհայտ է, թե այդ գործիքները որքանով արդյունավետ կլինեն, սակայն եվրոպաշտոնյաները պնդում են, որ այդ ճանապարհով տարիներ առաջ անցել են ռուսաստանյան տնտեսական օրիենտացիա ունեցած ԵՄ բազմաթիվ երկրներ, այդ թվում՝ նույն Լիտվան: Ազատ տնտեսական գոտու մասին պայմանագիրը ինքնին հզոր գործիք է, պարզապես անհրաժեշտ է այն արդյունավետ օգտագործել:
•    Այն, ինչ պատահեց Հայաստանի հետ, վատ է առաջին հերթին հենց Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի համար, քանզի Եվրամիությունը թե ՀՀ-ի հետ, թե առանց ՀՀ-ի միեւնույն է առաջ է շարժվելու, իսկ ահա Հայաստանը, ընտրելով Մաքսային եւ Եվրասիական միությունները, պետք է իր տնտեսության օրիենտացիան փոխի դեպի Ռուսաստանի շուկան: Միաժամանակ, պետք է փոխվի նաեւ ՀՀ տնտեսական օրենսդրության դաշտը, որը շատ ավելի առաջադեմ է եւ ազատականացված, քան Ռուսաստանինը: Զգալիորեն աճելու են ԵՄ-ից ներմուծվող ապրանքների մաքսատուրքերը, եւ Եվրոպայի հետ առեւտուրը ոչ շահավետ է դառնալու:
Նշեմ, որ, չնայած այս ամենին, նոյեմբերի վերջին Վիլնյուսում Հայաստանի նախագահին, այնուամենայնիվ, սպասում են: Նախատեսվում է ստորագրել վիզային ռեժիմի դյուրացման համաձայնագիր, մի քանի այլ փաստաթուղթ: Եվրոպացիք հույս ունեն, որ ՀՀ-ն չի դադարի իր մասնակցությունն Արեւելյան գործընկերության ծրագրին, եւ հնարավոր կլինի գտնել համագործակցության այլընտրանքային տարբերակ: Նրանք նաեւ համոզմունք հայտնեցին, որ ՀՀ պատվիրակությանը սառը ընդունելություն չի սպասում, ի տարբերություն Բելառուսի պատվիրակության, որի մասնակցությունը գագաթաժողովին դեռեւս կասկածի տակ է:
Ի դեպ, Վիլնյուս մեկնում էինք Մոսկվայով: Օդանավակայանում պարզվեց, որ ՌԴ, Բելառուսի եւ Ղազախստանի այն քաղաքացիները, ովքեր որպես տրանզիտային ուղեւորներ մեկնում էին այլ երկրներ, պարտավոր են Մոսկվայում ստանալ ուղեբեռը, անցնել մաքսային եւ անձնագրային ստուգում եւ միայն դրանից հետո վերադառնալ սպասասրահ: Փաստորեն, շուտով նրանց կմիանան նաեւ Հայաստանի քաղաքացիները…

EU: With or without Armenia? - Mediamax.am
The European Union is not ready and doesn't even want to start war with Russia to bring Armenia back to the European path.
High-ranking Lithuanian officials openly told us, Armenian journalists, about it during the meetings held in Vilnius a few days ago. I would like to recall that Eastern Partnership Summit is due to be held in Lithuania in late November and Armenia-EU Association Agreement was expected to be signed during the Summit. It needs to be noted (for those who doesn't know yet) that the Armenian President decided by himself on September 3 that our country should pursue another path, and so the talks with EU completed.
Our meetings with Lithuanian officials were off-the-record that's why I can't reveal the names of my conversationalists due to professional ethic norms. Instead, I will present the main theses concerning the future of Armenia's relations with EU and EU member states.
•    No other document than the Association Agreement will be signed with Armenia simply because 26 EU member states should give their consent to working out and signing a new document and it's a long process. It needs to be recalled that the very talks on Association Agreement lasted 3.5 years which was preceded by the consent of the negotiating sides. Besides, EU got a mandate for negotiating around Association Agreement from its members: the European Commission isn't authorized to discuss and sign any other document with Armenia.
•    All Armenia's attempts to sign only the political component of the Association Agreement are destined to fail: the EU won't take up the step for several reasons and one of them is that the Agreement on Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA) makes an inseparable part of the major agreement. The second reason is that that's what Russia is willing, so there's no point in even dreaming about it.
•    The EU is not ready and doesn't even want to launch "war" against Russia to bring Armenia back to the European path. EU regrets Armenia renounced further integration but stresses it was only our choice and it's no use to accuse anyone of it. To prove this point, they indicate Moldova's and Ukraine's examples on which Russia has been exerting unprecedented pressure for already several months (even stronger than on Armenia) but the countries still resolve to sign the Association Agreement and join the European family.
•    Russia and EU use completely different tools while relating with their partners. For instance, the EU can't close borders for certain food without any explanations or ban the gas transfer while it's quite common for Russia. During the days of our visit, hundreds of trucks carrying milk products piled up on the same  Russia-Lithuania border as their entrance to Russia was banned without any explanation.
•    The EU is ready to provide tools to the countries which signed Association Agreement to resist Russia's pressures. They are going to offer the option of free entrance of Moldovan wine to European markets, some energy projects to Ukraine and some other benefits. It's not yet known how effective the tools will prove to be but the European officials claim numerous Russia-oriented EU states passed the same way including the same Lithuania. The DCFTA in itself is a very powerful tool it should just be effectively used.
•    What happened to Armenia is bad first of all for Armenia and the Armenian people as the EU will move forward both with or without Armenia whereas choosing the Customs and Eurasian Unions, Armenia should shift its economic orientation to the Russian market. At the same time, the Armenian legislative field which is far more progressive and liberal than Russian should be changed. The tax duties for EU-imported goods will considerably increase and it won't be profitable to trade with Europe.
I would like to note that despite all the mentioned, the Armenian President is expected to take part in Vilnius Summit in late November. Visa Regime Facilitation and some other documents are expected to be signed. The Europeans hope Armenia won't stop its participation in Eastern Partnership program and there will be possible to find alternative option of cooperation. They also expressed the confidence that the Armenian delegation won't be received coldly unlike the Belarusian one which participation in the Summit is still open to a question.
By the way, we flew to Vilnius through Moscow. It turned out at the airport that Russian, Belarusian and Kazakhstan citizens who were leaving for countries as transit passengers had to get the luggage in Moscow, pass customs and passport check and only after go back to the waiting room. It occurs, soon Armenian citizens will also have to join them...