Բավականին հետաքրքիր հարց է, թե Հայաստանում որքան մասնագետ կա, ով գիտի, թե ի՞նչ է իրենից ներկայացնում ժամանակակից Ադրբեջանը եւ նրա տնտեսությունը։ Կամ հասարակությունը։ Կամ հանրային սեկտորը։ Ի՞նչ վիճակում են Ադրբեջանի շրջանները եւ մանավանդ դրանց այն մասը, որը սահմանակից է Լեռնային Ղարաբաղին ու Հայաստանի Հանրապետությանը։ Ի՞նչպիսին է սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը, ասենք, Նախիջեւանում։
Ես նման մասնագետների կոնկրետ քանակը չգիտեմ։ Ավելին, կասեմ, որ որեւէ մեկին չեմ ճանաչում։ Սա, իհարկե, չի նշանակում, թե նման մասնագետներ չկան։ Հնարավոր է, որ ուղղակի տեղյակ չեմ նրանց առկայության մասին։
Սակայն ճանաչում եմ տասնյակ մասնագետների, ովքեր ձեզ եւ ինձ կբացատրեն, թե ինչպես է ձեւավորվել ադրբեջանական պետությունը եւ ինչպես ու կոնկրետ որ Ճանապարհով են թյուրքական ցեղերն առաջին անգամ ներխուժել Հարավային Կովկաս։
Սա, իհարկե, շատ կարեւոր տեղեկություն է, որը, սակայն, կիրառական տեսանկյունից ունի 2 շատ թույլ կողմ. 1) ամեն ինչ վաղուց գրված եւ ապացուցված է, 2) այս ամենը շատ քիչ առնչություն ունի մեր այսօրվա խնդիրների հետ։ Կարելի է մտածել, որ մենք հակամարտության մեջ ենք ոչ թե ժամանակակից պետության, այլ պատմության կամ թյուրքական ցեղախմբերի հետ։ Տպավորություն է ստեղծվում, որ եթե մենք ցույց տանք ադրբեջանցիներին, որ նրանց նախնիները եկվոր են, իսկ Նիզամին՝ պարսիկ, ապա Բաքուն անմիջապես կգնա կապիտուլյացիայի, իսկ ադրբեջանական պետությունը կքայքայվի ու կանհետանա աշխարհի երեսից։
Ադրբեջանը բերեցի զուտ որպես օրինակ։ Նույնը կարելի է ասել մեր մնացած հարեւանների մասին։ Նույն Վրաստանի, օրինակ։ Կան արդյ՞ոք մասնագետներ, որոնք կարող են հիմնարար հետազոտություն ներկայացնել Վրաստանի տարածքով դեպի Հայաստան բեռնափոխադրության դյուրացման եղանակների վերաբերյալ։ Իհարկե, շատ կարեւոր է իմանալ, թե ինչ ավանդ են ունեցել հայերը Թիֆլիսի կյանքում, բայց սա զուտ հայագիտական խնդիր է, որը ոչ մի կերպ չի անդրադառնում հայ-վրացական արդի հարաբերությունների վրա։ Այնպես, ինչպես հայերի ավանդը Թիֆլիսում չի անդրադարձել (չնայած՝ միգուցե եւ անդրադարձել է, բայց բացասական իմաստով) նույն այդ Թիֆլիսի հայաթափման գործընթացի վրա։
Տպավորություն ունեմ, որ հայաստանյան հասարակագիտությունը մեծամասամբ կտրվել է արդիականությունից եւ գոյատեւում է սեփական ուղենիշներով եւ գաղափարներով. որպես կանոն՝ փակ եւ անհասկանալի։
Ի՞նչու եմ գրում այս ամենը։ Հավանաբար այն պատճառով, որ ցանկանում եմ հիշեցնել, որ հումանիտար գիտությունները լինում են ոչ միայն տեսական, այլ նաեւ կիրառական։ Իհարկե, տեսականը կիրառականից ցածր դնելն անընդունելի է, սակայն հակառակն անելը պարզապես հանցագործություն է։ Մանավանդ մի պետության համար, որը գտնվում է շրջափակման մեջ. ոչ թե տեսական, այլ իրական։

Сколько в Армении специалистов, знающих, что представляет из себя современный Азербайджан и его экономика? Или общество. Или общественный сектор. В каком состоянии находятся регионы Азербайджана, особенно те, которые граничат с Нагорным Карабахом и Республикой Армения. Каково социально-экономическое положение, к примеру, Нахичевана.
Я не знаю конкретного количества подобных специалистов. Более того, не знаю ни одного. Это, конечно, не значит, что подобных специалистов нет. Возможно, я просто не знаю об их существовании.
Зато мне известны десятки специалистов, которые могут объяснить, как сформировалось азербайджанское государство, каким образом и конкретно какими путями тюркские племена впервые вторглись на Южный Кавказ.
Это, конечно, очень важная информация, у которой, однако, есть две слабые стороны с
с практической точки зрения: 1) все уже давно написано и доказано, 2) все это очень мало связано с нашими сегодняшними проблемами. Можно подумать, что конфликтуем мы не с современным государством, а с историей либо – с тюркскими племенами.
Создается впечатление, что если мы докажем азербайджанцам, что их предки – пришлые, а Низами – перс, то Баку сразу же капитулирует, а Азербайджанская Республика исчезнет с лица земли.
Я привел Азербайджан лишь в качестве примера. То же самое можно сказать о наших остальных соседях. О той же Грузии, например. Есть ли специалисты, которые могут представить фундаментальное исследование о вариантах облегчения грузоперевозок по территории Грузии в Армению? Конечно, очень важно знать, какой вклад имели армяне в жизнь Тифлиса, но это чисто армяноведческий вопрос, который никак не влияет на, к примеру, современные армяно-грузинские экономические отношения. Так же, как и вклад армян в развитие Тифлиса не влиял (хотя, может, и влиял, но в негативном смысле) на процесс выдавливания армян из Тбилиси.
У меня создалось впечатление, что армянское обществоведение в большинстве своем отрезано от действительности и живет собственными ориентирами и идеями, как правило – закрытыми и непонятными.
Почему я пишу обо всем этом? Наверное, потому, чтобы напомнить – гуманитарные знания бывают не только теоретическими, но и прикладными. Конечно, неприемлемо ставить теорию ниже практики, но поступать наоборот – просто преступно. В особенности для страны, которая находится в блокаде – не теоретической, а реальной.