Բավականին հետաքրքիր հարց է, թե Հայաստանում որքան մասնագետ կա, ով գիտի, թե ի՞նչ է իրենից ներկայացնում ժամանակակից Ադրբեջանը եւ նրա տնտեսությունը։ Կամ հասարակությունը։ Կամ հանրային սեկտորը։ Ի՞նչ վիճակում են Ադրբեջանի շրջանները եւ մանավանդ դրանց այն մասը, որը սահմանակից է Լեռնային Ղարաբաղին ու Հայաստանի Հանրապետությանը։ Ի՞նչպիսին է սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը, ասենք, Նախիջեւանում։
Ես նման մասնագետների կոնկրետ քանակը չգիտեմ։ Ավելին, կասեմ, որ որեւէ մեկին չեմ ճանաչում։ Սա, իհարկե, չի նշանակում, թե նման մասնագետներ չկան։ Հնարավոր է, որ ուղղակի տեղյակ չեմ նրանց առկայության մասին։
Սակայն ճանաչում եմ տասնյակ մասնագետների, ովքեր ձեզ եւ ինձ կբացատրեն, թե ինչպես է ձեւավորվել ադրբեջանական պետությունը եւ ինչպես ու կոնկրետ որ Ճանապարհով են թյուրքական ցեղերն առաջին անգամ ներխուժել Հարավային Կովկաս։
Սա, իհարկե, շատ կարեւոր տեղեկություն է, որը, սակայն, կիրառական տեսանկյունից ունի 2 շատ թույլ կողմ. 1) ամեն ինչ վաղուց գրված եւ ապացուցված է, 2) այս ամենը շատ քիչ առնչություն ունի մեր այսօրվա խնդիրների հետ։ Կարելի է մտածել, որ մենք հակամարտության մեջ ենք ոչ թե ժամանակակից պետության, այլ պատմության կամ թյուրքական ցեղախմբերի հետ։ Տպավորություն է ստեղծվում, որ եթե մենք ցույց տանք ադրբեջանցիներին, որ նրանց նախնիները եկվոր են, իսկ Նիզամին՝ պարսիկ, ապա Բաքուն անմիջապես կգնա կապիտուլյացիայի, իսկ ադրբեջանական պետությունը կքայքայվի ու կանհետանա աշխարհի երեսից։
Ադրբեջանը բերեցի զուտ որպես օրինակ։ Նույնը կարելի է ասել մեր մնացած հարեւանների մասին։ Նույն Վրաստանի, օրինակ։ Կան արդյ՞ոք մասնագետներ, որոնք կարող են հիմնարար հետազոտություն ներկայացնել Վրաստանի տարածքով դեպի Հայաստան բեռնափոխադրության դյուրացման եղանակների վերաբերյալ։ Իհարկե, շատ կարեւոր է իմանալ, թե ինչ ավանդ են ունեցել հայերը Թիֆլիսի կյանքում, բայց սա զուտ հայագիտական խնդիր է, որը ոչ մի կերպ չի անդրադառնում հայ-վրացական արդի հարաբերությունների վրա։ Այնպես, ինչպես հայերի ավանդը Թիֆլիսում չի անդրադարձել (չնայած՝ միգուցե եւ անդրադարձել է, բայց բացասական իմաստով) նույն այդ Թիֆլիսի հայաթափման գործընթացի վրա։
Տպավորություն ունեմ, որ հայաստանյան հասարակագիտությունը մեծամասամբ կտրվել է արդիականությունից եւ գոյատեւում է սեփական ուղենիշներով եւ գաղափարներով. որպես կանոն՝ փակ եւ անհասկանալի։
Ի՞նչու եմ գրում այս ամենը։ Հավանաբար այն պատճառով, որ ցանկանում եմ հիշեցնել, որ հումանիտար գիտությունները լինում են ոչ միայն տեսական, այլ նաեւ կիրառական։ Իհարկե, տեսականը կիրառականից ցածր դնելն անընդունելի է, սակայն հակառակն անելը պարզապես հանցագործություն է։ Մանավանդ մի պետության համար, որը գտնվում է շրջափակման մեջ. ոչ թե տեսական, այլ իրական։

How many specialists are there in Armenia who know what is modern Azerbaijan and its economy like, or their society? Or the public sector?  In which state the Azerbaijani regions especially those adjacent to Nagorno Karabakh and Republic of Armenia are ? What is the social-economic situation in Nakhijevan, for instance?
I don't know the exact number of such specialists. Moreover, I don't know a single one. Of course, that doesn't mean there are no such specialists. I am probably not aware of their existence.
But I know dozens of specialists who will be able to explain how the Azerbaijani state formed, how and in what ways the Turkic tribes first intruded into the South Caucasus.
Of course, it's very important information which perhaps has two drawbacks from the practical standpoint: 1) everything is already written and proved, 2) all this has very little do with our current problems. One may think that we conflict not a modern state but a history or Turkic tribes.
One may have in impression that if we show Azerbaijanis that their ancestors are newcomers to this land and Nizami is Persian, Baku will at once capitulate and Republic of Azerbaijan will decompose and vanish from the face of the earth.
I cited Azerbaijan just as an example. The same is true of the rest of our neighbors. The same Georgia, for instance. Are there specialists who can present a fundamental research on the options of facilitation of cargo transportation from Georgia to Armenia? Of course, it's very important to know what contribution Armenians made in the life of Tiflis but it's merely an issue of Armenian studies which no way affects current Armenian-Georgian relations. Just like the way how Armenian's contribution to Tiflis didn't influence (though, it may have perhaps influence in a negative sense) the process of forcing Armenians out of Tbilisi.
I have an impression that the Armenian social science is mostly cut off from the reality and lives up to its own guidelines and ideas which are  closed and unclear, as a rule.
Why am I writing about all this? Perhaps, because I want to remind that the knowledge on humanities can be not only theoretical but also applied. Of course, it's not acceptable to downgrade theory to the practice but it's just a crime to do the opposite. Especially for a country which is being in a blockade - not theoretical but a real one.