Խաղաղ կյանքից` պատերազմ - Mediamax.am
1988թ. փետրվարի 22-ին Ասկերան ավանում միտինգ էր:  Ադրբեջանական իշխանությունների ներկայացուցիչները ժամանել էին շրջկենտրոն` զսպելու ծավալվող Արցախյան շարժումը: Ես, խորհրդային շարքային քաղաքացիս, միտինգի մասին տեղեկացա ուշացումով եւ շտապեցի ցույցի վայր: Մեզ մոտեցավ մեկը եւ ասաց, որ Աղդամի շրջանից բազմահազարանոց ամբոխ է շարժվում  Խանապատի ու Ասկերանի ուղղությամբ` ճանապարհին ավերելով ամեն ինչ: Ես չհավատացի այդ մարդուն, քանզի խորհրդային տարիներին անհնար էր այդպիսի բան պատկերացնել: Սակայն նույն տեղեկությունները ստանալով տարբեր մարդկանցից` մի քանի հոգով շտապեցինք տուն` զինվելով մեր անձնական որսորդական հրացաններով եւ շարժվեցինք դեպի Ասկերանի արեւելյան մասերը (Աղդամի ուղղություն): Ընդսմին պարզ դարձավ, որ ադրբեջանցիների ամբոխը ուզում էր մտնել Ասկերան ավան: Վստահ եմ, որ եթե նրանք հաջողեին, սկսվելու էին ջարդեր, որոնք վերածվելու էին ցեղասպանության ամբողջ ԼՂԻՄ տարածքում: Երբ մենք դիրքեր զբաղեցրինք, հարձակվող ադրբեջանցիների եւ մեր միջեւ հեռավորություն 100-150 մետր էր: Մի քանի կրակոց եւ  ամբոխը վիրավորներ տալով` նահանջեց: Այստեղից սկսեց իմ ներգրավվածությունը ինքնապաշտպանական ուժերում:
Այս դեպքից հետո Ասկերանի շրջանում սկսեցի ձեւավորել ինքնապաշտպանական ջոկատներ եւ արդեն 1991թ. հոկտեմբերից, խորհրդային զորքերի դուրս գալուց հետո,  դարձա ինքնապաշտպանական կանոնավոր ուժերի հրամանատար: 1992թ. օգոստոսի 14-ին նշանակվեցի Ասկերանի պաշտպանական շրջանի հրամանատար եւ մինչեւ 1996թ. հոկտեմբեր հանդիսացա այս գնդի հրամանատարը:
Գունդը, բացի Ասկերանի պաշտպանությունից, մասնակցել է Ղարաբաղի բոլոր ուղղությունների պաշտպանողական եւ հարձակվողական մարտերին: Ասկերանի այսօրվա սահմանները գնդի հերոսական ուղու վառ ապացույցն են:
Ղարաբաղցիներիս` խաղաղ կյանքից պատերազմի անցնելու արդյունքը ողբերգական եղավ Ադրբեջանի համար: Այսօր էլ Ադրբեջանը ռազմատենչ հայտարարություններ է անում ԼՂ հարցը ուժային տարբերակով լուծելու վերաբերյալ: Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ մենք չունեինք կանոնավոր բանակ, համապատասխան մարդկային եւ նյութական ռեսուրսներ, Ղարաբաղն էլ կրկնակի շրջափակման մեջ էր. միակ կապը Հայաստանի հետ օդային կապն էր, Արցախի տարածքի հայկական բնակավայրերն էլ իրենց հերթին շրջափակված էին ադրբեջանական բնակավայրերով: Չնայած այս ամենին, մենք տարանք փառահեղ հաղթանակ: Այսօր Արցախի Հանրապետությունն ունի պարզեցված մի տարածք` Սահմանադրությամբ ամրագրված պետական սահմաններով, որտեղ բնակչության մեծամասնությունը էթնիկ հայեր են եւ ամբողջ տարածքը վերահսկվում է ԼՂՀ իշխանությունների կողմից: Ունենք ժամանակակից պաշտպանության բանակ` իր մոբիլիզացիոն ռեսուրսով եւ նյութական ապահովվածությամբ:
Նոր պատերազմը կջնջի Ադրբեջանը աշխարհի քաղաքական քարտեզից: Կա տարբերակ, որի համաձայն Ադրբեջանը կարող է սկսել դիրքային հրետակոծություններ: Այս դեպքում ԼՂՀ կտա համարժեք պատասխան, ինչը ցավալի կլինի Ադրբեջանի համար: Ադրբեջանի մեկ միլիոնից ավելի բնակիչ ապրում է ԼՂՀ սահմանակից շրջաններում եւ նրանց տարհանման պատասխանատվությունը կմնա Ադրբեջանի իշխանությունների վրա:

С мирной жизни на войну - Mediamax.am
22 февраля 1988 года в поселке Аскеран Нагорного Карабаха прошла демонстрация. Представители азербайджанской власти прибыли в райцентр, чтоб оказать давление на зарождающееся карабахское движение. Я - обычный советский гражданин, был проинформирован о митинге довольно таки поздно и поспешил на место события. Ко мне подошел человек и сказал, что из Агдама движется многотысячная толпа по направлению Ханапата и Аскерана, руша все на своем пути. Я не поверил этим словам, поскольку в советские годы представить такое было невозможно. Однако, получив аналогичные сведения от разных людей, мы поспешили домой, чтобы вооружиться нашими охотничьими ружьями, и направились на восток Аскерана (Агдамское направление). Азербайджанская толпа хотела ворваться в Аскеран. Я уверен, что если бы им удалось это сделать, началась бы резня, которая бы переросла в геноцид на всей территории НКАО. Когда мы заняли позиции, дистанция между нами и атакующими азербайджанцами была 100-150 м.  Несколько выстрелов, и толпа, оставив нескольких раненных, отступила. Отсюда началось мое вовлечение в силы самообороны.
После этого инцидента я начал формировать отряды самообороны в Аскеранском районе и уже в октябре 1991 года, после вывода советских войск, стал командиром регулярных сил самообороны. 14 августа 1992 году я был назначен командиром Аскеранского района и был командиром этого полка до октября 1996 года.
Полк, кроме обороны Аскерана, участвовал во всех оборонительных и наступательных боях Карабаха по всем направлениям. Нынешние границы Аскерана являются ярким доказательством героического пути, пройденного полком.
Результат перехода карабахцев с мирной жизни на войну стал трагическим для Азербайджана. Сегодня Азербайджан делает воинственные заявления по поводу военного решения карабахского конфликта. Во время войны мы не  имели регулярной армии, соответствующих человеческих и материальных ресурсов, Карабах находился в условиях двойной блокады, когда единственный путь, связывающий Карабах с Арменией был воздушным, а армянские селения Арцаха были блокированы азербайджанскими селениями. Несмотря на все это, мы одержали величественную победу. Сегодня Республика Арцах имеет территорию с конституционно закрепленными государственными границами, где большинство населения - этнические армяне, и вся территория контролируется властями НКР. У нас есть современная армия обороны с мобилизационным ресурсом и материальным обеспечением.
Новая война сотрет Азербайджан с политической карты мира. Есть вариант, согласно которому Азербайджан может начать позиционные артиллерийские удары. В этом случае Карабах даст адекватный ответ, что будет болезненным для Азербайджана. Более миллиона жителей Азербайджана живут в районах, граничащих с НКР, и ответственность за их эвакуацию понесут азербайджанские власти.