Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության նոր հայեցակարգը հրապարակվել է 2023 թվականի մարտի 31-ին։ Հատկանշական է, որ ՌԴ ԱԳՆ-ն դեռ 2022 թվականի սկզբին պատրաստել էր նորացված հայեցակարգի նախագիծը։ Հավանաբար, Ուկրաինայում հակամարտության բռնկումը և դրա հետևանքները ճշգրտումներ են մտցրել փաստաթղթում։ Նոր հայեցակարգի հիմնական փոփոխությունները հասկանալու համար անհրաժեշտ է համեմատել այն նախորդ հրատարակության հետ, որը հրապարակվել է 2016 թվականին։ Կարող ենք առանձնացնել հետևյալ կարևոր փոփոխությունները, որոնք արդիական են Հայաստանի համար։
Տարածաշրջանային առաջնահերթությունների հիերարխիա․ առաջին իսկ հայեցակարգից սկսած, որը հրապարակվել է 1993 թվականին, ԱՊՀ-ն Ռուսաստանի համար եղել է առանցքային տարածաշրջանային առաջնահերթություն։ Բոլոր հինգ հասկացությունների ընթացքում այս շարունակականությունը պահպանվել է։ Եվ նոր հայեցակարգը բացառություն չէ: Սակայն այս շրջանն առաջին անգամ անվանվում է «մոտակա արտասահման»։ «Հետխորհրդային տարածք» հասկացությունը դուրս է եկել շրջանառությունից։ Մի կողմից, կարող է թվալ, որ սա փոխարինում է այդ ձևակերպմանը։ Միևնույն ժամանակ, հայեցակարգն ավելի է նկարագրում եվրասիական մայրցամաքում ինտեգրման ապագա գործընթացը։ ԱՊՀ տարածքի դիտարկումը «հետխորհրդային» տարածաշրջանի կոնտեքստից դուրս, հավանաբար, պետք է դրական ազդեցություն ունենա այլ կազմակերպությունների շրջանակներում տարածաշրջանային համագործակցության զարգացման վրա։
Հակամարտությունների կարգավորում. 2016 թվականի նախորդ հրատարակությունում առանձին մատնանշվել են Մերձդնեստրում և Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտությունների կարգավորման մոտեցումները։ Նոր հրատարակության մեջ երկու նկարագրություններն էլ անհետացել են։ Այսինքն՝ Ռուսաստանը հրապարակավ չի առաջարկում հակամարտությունների կարգավորման իր մոտեցումները/իր տեսլականը։ Անհետացել է նաև Արևմուտքի (մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի) մասնակցությամբ հակամարտությունն ինստիտուտների շրջանակներում լուծելու հնարավորության մասին ձևակերպումը։ Միաժամանակ, ընդգծվում է Ռուսաստանի մտադրությունը՝ հատուկ ուշադրություն դարձնել հակամարտությունների կարգավորմանը՝ առաջին հերթին հարևան պետությունների տարածքում։ Սրա շրջանակներում առանձին կետով նշվում է Ռուսաստանի խաղաղապահ դերի բարձրացումը ինչպես ՄԱԿ-ի, ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում, այնպես էլ երկկողմ մակարդակով։ Այսինքն՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում բանակցությունների վերսկսումը Ռուսաստանի համար համապատասխան տարբերակ չէ։ Ընդհանուր առմամբ, ձևակերպումների բացակայությանը Երևանը կարող է վերաբերվել որպես «հնարավորությունների պատուհան»-ի։ Մոսկվան դեռևս դիրքորոշում չունի Լեռնային Ղարաբաղի ապագայի վերաբերյալ։ Ուստի մենք կարող ենք այս հարցի շուրջ ձևակերպել և առաջարկել մեր օրակարգը։
Պետությունների ներքին գործերը․ հայեցակարգն առաջին անգամ մատնանշում է Ռուսաստանի առաջնահերթ ուշադրությունը «գունավոր հեղափոխությունների» հրահրման և Ռուսաստանի դաշնակիցների և գործընկերների ներքին գործերին միջամտելու այլ փորձերի զսպման վրա։ Այս թեզը գնում է նույն համատեքստում, ինչ զինված հակամարտությունների կարգավորումը։ Կարելի է պնդել, որ Մոսկվան, հաջողությամբ կիրառելով այդ փորձը Բելառուսում և Ղազախստանում, պատրաստ է հետագայում էլ աջակցել հետխորհրդային տարածքում գործող ռեժիմներին՝ իր սահմանների երկայնքով կայունությունը պահպանելու համար։ Բացի այդ, նշվում է, որ Ռուսաստանը մտադիր է հակազդել ոչ բարեկամ պետությունների ռազմական ենթակառուցվածքի տեղակայմանը կամ ուժեղացմանը և իր անվտանգությանը սպառնացող այլ սպառնալիքներին մոտ արտերկրում: Առաջին հերթին, ենթակառուցվածքը հասկացվում է որպես ռազմական ներկայություն։ Այնուամենայնիվ, ԵՄ դիտորդական առաքելությունը կամ քննարկվող միջազգային առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի համար կարող են ընկնել այս սահմանման տակ:
Պաշտպանության երաշխիքներ դաշնակիցների համար. Նոր հայեցակարգում առաջին անգամ հստակ մատնանշվում է «Դաշնակիցների համար երաշխավորված պաշտպանություն ռազմաքաղաքական իրավիճակի ցանկացած զարգացման դեպքում».Այս «հովանոցը» նախատեսում է ինչպես երկկողմանի համաձայնագրեր, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափեր։ Ինչպես ցույց է տվել Հայաստանի փորձը, Ռուսաստանի կարմիր գծերը այս նույն օգնության տրամադրման հարցում շատ մշուշոտ են։ Ակնհայտ է, որ այս հարցը հստակեցում է պահանջում, որը կարող է նախաձեռնել Հայաստանը՝ ինչպե՞ս են արտահայտվում այդ երաշխիքները, և ի՞նչ ձևով է աջակցություն ցուցաբերվելու ռազմաքաղաքական իրավիճակի զարգացմանն այս կամ այն ուղղությամբ։ Գոնե այս երկու հարցերի շուրջ համաձայնությունը երկու երկրների հարաբերություններն ավելի կանխատեսելի կդարձնի։
«Մեծ Եվրասիական գործընկերություն». Ռուսական դոկտրինալ փաստաթղթում առաջին անգամ նշվում է «Մեծ Եվրասիական գործընկերության» հայեցակարգը։ Այն ենթադրում է մայրցամաքի բոլոր ինտեգրացիոն նախագծերի՝ ԵԱՏՄ, ՇՀԿ, ՀԱԱՊԱ և չինական «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախագիծը: Այս բոլոր նախագծերը նախաձեռնվում են տարածաշրջանային դերակատարների կողմից և բացառում են արևմտյան ներկայությունը։ Այս առումով Ռուսաստանի դիրքորոշումը գործնական հարթություն է գտնում. եվրասիական բովանդակության վերաբերյալ գործընթացները մայրցամաքի ներքին գործն են։ Այս պարագայում Հայաստանն առավելություններ ունի Ադրբեջանի նկատմամբ։ Երկու պետություններն էլ ունեն ՇՀԿ-ի «երկխոսության գործընկերոջ» կարգավիճակ։ Միևնույն ժամանակ, Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին նոր հնարավորություններ է բացում նրա համար ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև ԱԱԳ համաձայնագրերի ստորագրումից հետո, ինչպես նաև ԱՄԷ-ի, Հնդկաստանի, Ինդոնեզիայի և այլոց հետ համաձայնության գալու դեպքում։ Ավելին, իրանական ուղղությունը կարևոր տեղ է գրավում Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ՝ որպես իսլամական աշխարհի հետ հարաբերությունների զարգացման մաս։ Այսպիսով, Իրանն առաջնահերթության կարգով առաջին տեղում է, որին հաջորդում են միայն Սիրիան, Թուրքիան, Սաուդյան Արաբիան և Եգիպտոսը։ Այս համատեքստում Հայաստանը կարող է նախաձեռնել Հայաստան-Ռուսաստան-Իրան համագործակցության եռակողմ ձևաչափ՝ ինչպես տնտեսության, այնպես էլ անվտանգության ոլորտում։
Անցնելով միջազգային հարաբերությունների տարածաշրջանայինից դեպի գլոբալ հարթություն՝ կարևոր է նշել, որ նոր հայեցակարգի լեյտմոտիվը բազմաբևեռ աշխարհակարգի ձևավորման բնական գործընթացն է։ Հայաստանի համար կարևոր է, որ այս գործընթացի շրջանակներում Ռուսաստանը ակտիվացնի համագործակցությունն իր դաշնակիցների և գործընկերների հետ, ինչպես նաև դադարեցնի ոչ բարեկամ պետությունների կողմից նման համագործակցությունը կանխելու փորձերը։ Այսինքն՝ կարելի է խոսել այս ուղղությամբ պրոակտիվ քաղաքականություն վարելու Ռուսաստանի մտադրության մասին։ Դժվար է հստակ ասել, թե դա ինչպես կարտահայտվի հայ-ռուսական հարաբերությունների պարագայում։ Այս պահին Ռուսաստանից մտահոգություններ են հնչում ԵՄ առաքելություն ուղարկելու և հայկական կաթնամթերքի նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառման վերաբերյալ։ Բանակցային գործընթացում որպես միջնորդ Վաշինգտոնի և Բրյուսելի ակտիվացմանը բացահայտ հակադրությունը նույնպես տեսանելի չէ։ Հավանաբար, որպես այդպիսին, ակտիվ գործիքներ ու մեխանիզմներ դեռ չկան։
Միջազգային հարաբերությունների գլոբալ հարթությունը զարգացնելիս Երևանի համար կարևոր է նաև ուշադրություն դարձնել հետևյալին։ Առաջին հերթին, նոր հայեցակարգի վերլուծությունը ցույց տվեց, որ միայն չորս երկրներ են համարվում «ինքնիշխան և համաշխարհային ուժի կենտրոններ»՝ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը, Չինաստանը և Հնդկաստանը։ Այսինքն՝ մնացած պետությունները կամ անկախ չեն իրենց արտաքին և ներքին քաղաքականության իրականացման հարցում, կամ չունեն գլոբալ շահեր։ Օրինակ, եվրոպական պետությունների հետ կապված նման բնութագիր չկա։ Երկրորդ՝ Մոսկվայի տեսանկյունից ԱՄՆ-ը և եվրոպական մայրցամաքի պետությունները Ռուսաստանի անվտանգության սպառնալիքների աղբյուր են։ Այսինքն՝ Վաշինգտոնի կամ Բրյուսելի ցանկացած քաղաքականություն գոնե դեկլարատիվ մակարդակով դիտվում է որպես ակնհայտ հակառուսական։ Սակայն հավաքական Արևմուտքի ագրեսիվ հակառուսական քաղաքականության գլխավոր «ոգեշնչողը, կազմակերպիչը և իրականացնողը» ԱՄՆ-ն է։ Այս առումով Հայաստանի և Արևմուտքի ցանկացած մերձեցում Մոսկվայի կողմից կընկալվի որպես հակառուսական քաղաքականություն։ Սակայն Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև ակտիվ երկխոսության դեպքում Ռուսաստանի արձագանքը կարող է այդքան էլ քննադատական ու կոշտ չլինել։ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության ամերիկյան ուղղվածությունը միանգամայն միանշանակ է ընկալվելու։ Սա հասկանալը կարող է կարևոր լինել, այդ թվում՝ հայ-ադրբեջանական բանակցային գործընթացի համատեքստում։ «Վաշինգտոնյան հարթակը» ավելի թունավոր է Ռուսաստանի համար։ Ուստի, թեև եվրոպական միջնորդությունը Մոսկվայի կողմից կընկալվի որպես մրցունակ և անցանկալի, այնուամենայնիվ, հաշվի կառնվեն Բրյուսելի միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Եթե Հայաստանի ներկայիս ղեկավարությունը նախատեսում է գոնե երկարաժամկետ ռազմավարական պլանավորման հարցում հաշվի առնել Ռուսաստանի դիրքորոշումը, ապա կարելի է առանձնացնել ինչպես դրական, այնպես էլ բացասական ուղղությունները։ Առաջին խումբը ներառում է Հայաստանի Իրանի և Հնդկաստանի հետ մերձեցումը։ Այսինքն՝ նշված երկրների հետ առևտրատնտեսական և ռազմատեխնիկական համագործակցության զարգացումը բացասաբար չի ազդի Երևանի և Մոսկվայի հարաբերությունների վրա։ Ընդհակառակը, տարածաշրջանում Արևմուտքի ներգրավման շարունակական փորձերը կհանգեցնեն երկու կողմերի միջև երկխոսության վատթարացմանը: Ընդ որում, Մոսկվան դեռ իր գործընկերներին «Արևմուտքի» կամ «ոչ Արևմուտքի» ընտրության առաջ չի դնում։

Новая концепция внешней политики России: что важно знать для Армении? - Mediamax.am
Новая концепция внешней политики России была опубликована 31 марта 2023г. Примечательно, что МИД России подготовило проект обновлённой концепции еще в начале 2022г. Возможно, начало конфликта на Украине и его последствия внесли корректировки в документ. Для понимая основных изменений в новой концепции, важно сравнить ее с предыдущей редакцией, которая была опубликована в 2016г. Мы можем выделить следующие важные изменения, которые являются релевантными для Армении.
Иерархия региональных приоритетов. Начиная с самой первой концепции, которая была опубликована в 1993г., ключевым региональным приоритетом для России был СНГ. На протяжении всех пяти концепций данная преемственность сохранялась. И новая концепция не стала исключением. Однако впервые данный регион именуется как «ближнее зарубежье». Понятие «постсоветское пространство» ушло из оборота. С одной стороны, может показаться, что это замена формулировки. При этом дальше в концепции описывается будущий процесс интеграции на евразийском континенте. Рассмотрение пространства СНГ вне контекста «постсоветского» региона, вероятно, должно положительно повлиять на развитие регионального сотрудничества в рамках других организаций.
Урегулирование конфликтов. В предыдущей редакции от 2016г. отдельно обозначались подходы к урегулированию конфликтов в Приднестровье и Нагорном Карабахе. В новой редакции оба описания исчезли. То есть, Россия публично не предлагает свои подходы/свое видение по урегулированию конфликтов. Также ушли формулировки о возможности разрешения конфликта в рамках институтов с участием Запада (в частности, Минской группы ОБСЕ). При этом отдельно подчеркивается намерение России уделять особое внимание урегулированию конфликтов, в первую очередь, на территории сопредельных государств. В рамках этого отдельным пунктом обозначено повышение миротворческой роли России как в рамках ООН, ОДКБ, так и на двустороннем уровне. То есть возобновление переговоров между Арменией и Азербайджаном в рамках Минской группы ОБСЕ не является релевантной опцией для России. В целом, Ереван может относиться к отсутствию формулировки как к «окну возможностей»: в Москве пока нет позиции по вопросу будущего Нагорного Карабаха. Поэтому можно формулировать и предлагать свою повестку по этому вопросу.
Внутренние дела государств. Впервые в концепции обозначается приоритетное внимание России по пресечению инспирирования «цветных революций» и иных попыток вмешательства во внутренние дела союзников и партнеров России. Данный тезис идет в одном контексте с урегулированием вооруженных конфликтов. Можно утверждать, что Москва, успешно реализовав данный опыт в Беларуси и Казахстане, готова в дальнейшем оказывать помощь действующим режимам на территории постсоветского пространства для сохранения стабильности вдоль своих границ. Дополнительно обозначается, что Россия намерена противодействовать размещению или усилению военной инфраструктуры недружественных государств и иным угрозам ее безопасности в ближнем зарубежье. В первую очередь, под инфраструктурой понимается военное присутствие. Однако под данное определение может попадать наблюдательная миссия ЕС или обсуждаемая международная миссия для Нагорного Карабаха.
Гарантии защиты для союзников. В новой концепции впервые четко обозначена «гарантированная защита для союзников при любом развитии военно-политической обстановки». Данный «зонтик» предусматривает как двусторонние договоренности, так и многосторонние форматы. Как показал опыт Армении, красные линии России по вопросу оказания этой самой помощи весьма расплывчаты. Очевидно, что по данному вопросу требуется конкретизация, которая может быть инициирована со стороны Армении: в чем выражаются данные гарантии, а также в какой форме будет предоставлена помощь при развитии военно-политической обстановки в том или ином направлении? Соглашение, как минимум, по этим двум вопросам сделает отношения между двумя странами более предсказуемыми.
«Большое Евразийское партнерство». Впервые в российском доктринальном документе обозначен концепт «Большого Евразийского партнерства». Он подразумевает сопряжение всех интеграционных проектов на континенте: ЕАЭС, ШОС, АСЕАН и китайского проекта «Один пояс - один путь». Все данные проекты инициированы региональными акторами и исключают западное присутствие. В этом смысле позиция Россия находит практическое измерение: процессы на евразийском континенте являются внутренним делом континента. В данном случае у Армении имеются преимущества по сравнению с Азербайджаном. Оба государства имеют статус «партнера по диалогу» ШОС. При этом членство Армении в ЕАЭС открывает для нее новые возможности после подписания соглашений о ЗСТ между ЕАЭС и Ираном, а также в случае достижения соглашения - с ОАЭ, Индией, Индонезией и другими. Более того, иранское направление занимает важное место в российской внешней политике в рамках развития отношений с исламским миром. Так, Иран занимает первое место в порядке приоритетов, и лишь за ним следуют Сирия, Турция, Саудовская Аравия и Египет. В этом контексте Армения может инициировать трехсторонний формат сотрудническая Армения-Россия-Иран как в области экономики, так и безопасности.
Переходя от регионального к глобальному измерению международных отношений, важно отметить, что лейтмотивом новой концепции является естественный процесс формирования многополярного миропорядка. Из актуального для Армении: в рамках данного процесса Россия активизирует сотрудничество со своими союзниками и партнерами, а также будет пресекать попытки недружественных государств воспрепятствовать такому сотрудничеству. То есть можем говорить о намерении России проводить проактивную политику в данном направлении. Трудно сказать, как именно это будет выражаться в случае с армяно-российскими отношениями. На данный момент из России звучала озабоченность по поводу направления миссии ЕС и введения санкций против армянской молочной продукции. Явное противодействия активизации Вашингтона и Брюсселя в качестве посредников в переговорном процессе также не просматривается. Вероятно, как таковых упреждающих инструментов и механизмов пока нет.
В развитие глобального измерения международных отношений Еревану важно также обратить внимание на следующее. Во-первых, анализ новой концепции показал, что в качестве «суверенных и глобальных центров силы» рассматриваются всего четыре страны: Россия, США, Китай и Индия. То есть, остальные государства либо не являются независимыми в области реализации своей внешней и внутренней политики, либо не имеют глобальных интересов. Например, подобной характеристики нет в отношении европейских государств. Во-вторых, с точки зрения Москвы, США и государства европейского континента являются источником угроз безопасности для России. То есть, любая политика Вашингтона или Брюсселя рассматривается, по крайней мере на декларативном уровне, как заведомо антироссийская. Однако главным «вдохновителем, организатором и исполнителем агрессивной антироссийской политики коллективного Запада» являются США. В этом смысле любое сближение Армении с Западом будет воспринято Москвой в качестве антироссийской политики. Однако в случае активного диалога между Арменией и ЕС реакция России может не быть столь критичной и жёсткой. Американское направление внешней политики Армении будет восприниматься вполне однозначно. Понимание этого может быть важно, в том числе в контексте армяно-азербайджанского переговорного процесса. «Вашингтонская площадка» является более токсичной для России. Поэтому европейская медиация хоть и будет восприниматься Москвой как конкурентная и нежелательная, но соглашения, достигнутые при посредничестве Брюсселя, будут учитываться.
Если действующее руководство Армении планирует учитывать позицию России, по крайней мере, в долгосрочном стратегическом планировании, то можно выделить как положительные, так и негативные направления. К первой группе можно отнести сближение Армении с Ираном и Индией. То есть, развитие торгово-экономического и военно-технического сотрудничества с упомянутыми странами не скажется негативно на отношениях Еревана и Москвы. И наоборот, продолжение попыток западного вовлечения в регион будут происходить за счет ухудшения диалога между двумя сторонами. При этом Москва пока не ставит своих партнеров перед выбором «Запад» - «не-Запад».