Ռուբինյան-Քըլըչ՝ «պլյուս-մինուս» Ռուդենկո - Mediamax.am
Հունվարի 14-ին Մոսկվայում կայացավ Հայաստանի եւ Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչներ Ռուբեն Ռուբինյանի եւ Սերդար Քըլըչի առաջին հանդիպումը: Դրա ավարտից հետո երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարությունները նույնաբովանդակ հաղորդագրություններ տարածեցին՝ հանդիպումը որակելով «դրական եւ կառուցողական»: Պարզ է, որ տեքստը կողմերը պատրաստել եւ համաձայնեցրել էին նախքան հանդիպումը, ինչը վկայում է այն մասին, որ չնայած Փաշինյանի կառավարության պնդումներին` հայ-թուրքական գործընթացը ծավալված էր նախքան Ռուբինյանի եւ Քըլըչի հանդիպումը:
Հանդիպման նախօրեին Ռուսաստանի ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան ասել էր.
«Սա երկխոսություն է երկու երկրների միջեւ։ Մենք այդ ձեւաչափի մաս չենք կազմում»։
Հունվարի 14-ին, երբ Ռուբինյանը եւ Քըլըչը հանդիպում էին ՌԴ ԱԳՆ ընդունելությունների տանը, Սերգեյ Լավրովը հանդես էր գալիս 2021 թվականն ամփոփող մեծ ասուլիսով, որի ժամանակ, մասնավորապես, ասաց.
«Մեր դերը կայանում է նրանում, որ օգնենք կողմերին ուղիղ երկխոսություն ձեւավորել: Հուսամ, դա մեզ կհաջողվի»:
Լավրովը նաեւ նկատեց, որ Ռուսաստանն է աջակցել, որպեսզի Հայաստանն ու Թուրքիան պայմանավորվեն հատուկ ներկայացուցիչներ նշանակելու մասին:
Դեռեւս 2021թ. նոյեմբերի 25-ին Մարիա Զախարովան ասել էր, որ Հայաստանը Ռուսաստանից խնդրել է միջնորդել Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար։
«Կարող եմ հաստատել, որ Հայաստանը դիմել է Երեւանի եւ Անկարայի միջեւ միջնորդության համար: Ռուսաստանը շահագրգռված է եւ ջանքեր է գործադրել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համար, եւ մեր երկիրը պատրաստ է ամեն կերպ շարունակել դա»,- ասել էր նա։
Այսինքն՝ փաստ է, որ գործընթացը չէր մեկնարկի առանց Ռուսաստանի միջնորդության կամ աջակցության: Այստեղ տեղին է հիշել, որ Լավրովը ոչ միայն մասնակցում էր 2009 թվականին Ցյուրիխում հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրմանը, այլեւ Էդվարդ Նալբանդյանին նրա ուղարկած երկտողը փաստացի փրկեց իրավիճակը. թուրքական կողմի առաջ քաշած պայմանների պատճառով ստորագրումը հետաձգվել էր մի քանի ժամով եւ կարող էր տապալվել:
Տեղին է հիշել նաեւ, որ Ցյուրիխում Լավրովի կողքին կանգնած էին ԱՄՆ պետքարտուղարը, Եվրամիության Բարձր Ներկայացուցիչը ու Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարը: Այսօր հայ-թուրքական գործընթացում ներգրավված է միայն Ռուսաստանը, Հայաստանն էլ այն Հայաստանը չէ, որը կար 2009 թվականին՝ իր այն ժամանակվա բոլոր թերություններով հանդերձ: Որքան էլ խոցելի եւ բազմաշերտ էր Թուրքիայի հետ գործընթաց սկսելու Սերժ Սարգսյանի որոշումը, դա իր (կարդա՝ Հայաստանի) որոշումն էր: Այսօրվա գործընթացը Փաշինյանի որոշման արդյունք չէ, այլ մեր աղետալի պարտության եւ տարածաշրջանում տեղի ունեցած հսկայական փոփոխությունների հետեւանք:
Ռուբինյանի եւ Քըլըչի հանդիպումից հետո տարածած հաղորդագրություններում, ըստ էության, որեւէ բան չէր ասվում դրա բովանդակության մասին: Թերեւս, բովանդակային կարելի էր համարել միայն այն, որ «կողմերը պայմանավորվել են շարունակել շփումներն առանց նախապայմանների»:
Ավելի բովանդակալից էր Ռուսաստանի ԱԳՆ հաղորդագրությունը: Դրանում, մասնավորապես, ասվում էր, որ «կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել երկխոսությունը վարել՝ կառուցողական, չքաղաքականացված հունով, թափանցիկության եւ կիրառական արդյունք նպատակադրելու ոգով, «փոքր քայլերով» պարզից դեպի բարդը շարժվելով»:
Առանցքայինն այստեղ «չքաղաքականացված» բառն է ու հետաքրքիրն այն է, որ այն հնչեցվում է ոչ թե երկխոսության մասնակիցների, այլ Ռուսաստանի կողմից, որի արտաքին գործերի փոխնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն նախքան Ռուբինյանի եւ Քըլըչի հանդիպումը առանձին հանդիպումներ էր ունեցել երկու հատուկ ներկայացուցիչների հետ:
Առհասարակ, 2020 թվականի պատերազմի ավարտից հետո «չքաղաքականացնելը» դարձել է տարածաշրջանում Ռուսաստանի քաղաքականության կրեդոն: Մասնավորապես, խոսելով ԼՂ խնդրի կարգավորման հեռանկարների մասին՝ Սերգեյ Լավրովը մի քանի անգամ կոչ է արել քաղաքական հարցերը (մասնավորապես, Արցախի կարգավիճակին վերաբերող) ժամանակավորապես մի կողմ դնել ու կենտրոնանալ հումանիտար եւ տնտեսական հարցերի վրա: Եվ պատահական չէ, որ Ռուսաստանի համար ցանկալի է նույն տրամաբանությունը տեսնել նաեւ հայ-թուրքական գործընթացում:
«Ստեղծված վիճակի թիվ մեկ պատասխանատու» (իր բառերն են) Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը այլեւս «չքաղաքականացված» երկխոսություն է վարում Թուրքիայի հետ: Ու խնդիրը նույնիսկ այն չէ, որ պատերազմի օրերին Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում էր, թե «Թուրքիան վերադարձել է այս տարածաշրջան՝ հայերի ցեղասպանությունն ավարտին հասցնելու համար»: Կամ, այսպես ասենք, դա սոսկ հուզական խնդիր է: Իսկ գործնական խնդիրն այն է, որ այս «չքաղաքականացված» «տանգոն» պարում են ոչ թե երկուսով, այլ երեքով: Ընդ որում, այս «տանգոն» ծավալվում է Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի՝ օր-օրի ահագնացող եւ անկանխատեսելի հետեւանքներով լի լարվածության ֆոնին: Վիճակն այնպիսին է, որ տանգոյի դահլիճում ամեն պահի կարող են անջատվել լույսերն ու երաժշտությունը, ինչը անփորձ պարողի համար կարող է ճակատագրական լինել: Բայց Փաշինյանին դա չի մտահոգում: Նա դեռ 2019 թվականի օգոստոսի 5-ի Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակի իր հայտնի ելույթում («Արցախը Հայաստան է եւ վերջ») բառացի ասել էր.
«Իրատեսական ծրագրերը մեզ այլեւս հետաքրքիր չեն։ Այն, ինչ հնարավոր է իրականացնել, մեզ այլեւս հետաքրքիր չէ։ Մեզ հետաքրքիր է այն, ինչի իրականացումը բոլորը համարում են անհնար, որովհետեւ հայ ժողովուրդն անհնարինն իրականացնող ժողովուրդ է»։

Рубинян-Кылыч, «плюс-минус» Руденко - Mediamax.am
14 января в Москве состоялась первая встреча спецпредставителей Армении и Турции Рубена Рубиняна и Сердара Кылыча. После ее итогам министерства иностранных дел обеих стран выступили с идентичными сообщениями, назвав встречу «позитивной и конструктивной». Очевидно, что текст был подготовлен и согласован сторонами еще до встречи, что свидетельствует о том, что, несмотря на заверения правительства Пашиняна, армяно-турецкий процесс стартовал еще до встречи Рубиняна и Кылыча.
Накануне встречи официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила:
«Это диалог между двумя странами. Мы не являемся частью этого формата».
14 января, когда в доме приемов МИД России продолжалась встреча Рубиняна и Кылыча, Сергей Лавров давал большую пресс-конференцию по итогам 2021 года, на которой, в частности, сказал:
«Наша роль заключается в том, чтобы помочь сторонам выстроить прямой диалог. Надеюсь, нам это удастся».
Лавров также отметил, что Россия поддержала достижение Арменией и Турцией согласия в вопросе назначения спецпредставителей.
Еще 25 ноября 2021 года Мария Захарова заявила, что Армения обратилась к России с просьбой о посредничестве в нормализации отношений с Турцией.
«Могу подтвердить, что Армения обратилась с просьбой о посредничестве между Ереваном и Анкарой. Россия заинтересована и приложила усилия для нормализации армяно-турецких отношений, и наша страна готова всеми возможными способами продолжать это», - отмечала она.
Итак, факт заключается в том, что процесс не начался бы без посредничества или поддержки России. Здесь уместно вспомнить, что Лавров присутствовал на подписании армяно-турецких протоколов в Цюрихе в 2009 году, и именно его записка армянскому коллеге Эдварду Налбандяну фактически спасла ситуацию. Из-за новых условий, выставленных турецкой стороной, подписание затянулось на несколько часов и могло вообще сорваться.
Уместно вспомнить также, что в Цюрихе рядом с Лавровым стояли госсекретарь США, Верховный представитель ЕС и министр иностранных дел Франции. Сегодня в армяно-турецкий процесс вовлечена только Россия, а сегодняшняя Армения – далеко не та страна, которая существовала в 2009 году. Каким бы уязвимым и многослойным ни было решение Сержа Саргсяна начать процесс с Турцией, это было ее (читай: Армении) решение. Сегодняшний же процесс – не результат решения Пашиняна, а следствие катастрофического поражения Армении и тех огромных изменений, которые произошли в регионе.
В сообщениях, опубликованных после встречи Рубиняна и Кылыча, по сути, ничего не говорилось о ее содержании. Существенным можно считать, пожалуй, лишь то, что «стороны договорились о продолжении контактов без предварительных условий».
Сообщение МИД России было более содержательным. В частности, в нем указано, что «стороны выразили готовность вести диалог в конструктивном, неполитизированном русле, в духе прозрачности и нацеленности на практический результат, продвигаясь от простого к сложному «малыми шагами»».
Ключевым здесь является слово «неполитизированный», и, что интересно, его произносят не сами участники диалога, а Россия, заместитель министра иностранных дел которой Андрей Руденко провел отдельные беседы с Рубиняном и Кылычем до начала встречи двух спецпредставителей.
«Не политизировать» стало девизом политики России в регионе после окончания войны 2020 года. В частности, говоря о перспективах урегулирования нагорно-карабахского конфликта, Сергей Лавров неоднократно призывал временно отложить в сторону политические вопросы (в частности, вопрос статуса Арцаха) и сосредоточиться на гуманитарных и экономических аспектах. Не случайно, что Россия хотела быть видеть аналогичную логику в армяно-турецком процессе.
Правительство Никола Пашиняна отныне ведет с Турцией «неполитизированный» диалог. И проблема даже не в том, что во время войны Никол Пашинян заявлял, что «Турция вернулась в регион, чтобы довести до конца Геноцид армян». Это, скажем так, сугубо эмоциональная сторона дела. Практическая же сторона заключается в том, что это  «неполитизированное» «танго» танцуют не вдвоем, а втроем. И исполняется оно на фоне нарастающей с каждым днем и полной непредсказуемых последствий напряженности между Россией и Западом. Ситуация такова, что свет и музыку в танцевальном зале могут отключить в любой момент, что может оказаться фатальным для неопытного танцора. Однако Пашиняна это не беспокоит. Еще 5 августа 2019 года в своем знаменитом выступлении на площади Возрождения в Степанакерте («Арцах - это Армения, и точка!») он сказал буквально следующее:
«Реалистичные программы нам отныне не интересны. Теперь нас не интересует то, что возможно реализовать. Нам интересно то, что все считают невозможным, поскольку армянский народ - это народ, который совершает невозможное».