Առաջին մասը`Երբ փող չունես, բայց հաղթել ես ուզում
2020 թվականի օգոստոսի 15-ին՝ պատերազմից մեկ ու կես ամիս առաջ, Հայաստանի ԱԳՆ-ն հայտարարություն արեց՝ «անվերապահ աջակցություն» հայտնելով Հունաստանին ու Կիպրոսին եւ կոչ անելով Թուրքիային քայլեր ձեռնարկելու Միջերկրական ծովի արեւելյան հատվածում լարվածության նվազեցման ուղղությամբ։
Թուրքիան արձագանքեց՝ ասելով, որ հայերը կարծես Միջերկրականը շփոթել են Սեւանա լճի հետ։ «Սեւրի պայմանագրի մասին Հայաստանի սադրիչ հայտարարությունից հետո Արեւելյան Միջերկրականի մասին վերջինիս կարծիքը անսահման անպատասխանատվության հերթական օրինակն է»,- նշել էր Թուրքիայի ԱԳՆ խոսնակը:
Դրանից մեկ ամիս անց հանդիպել էի մի բարձրաստիճան դիվանագետի հետ եւ տարակուսանք հայտնել, թե ինչու ենք նման «համարձակ» քայլեր անում։ Ի պատասխան լսեցի, որ անհանգստանալ պետք չէ՝ արտգործնախարարը նոր է վերադարձել Եգիպտոսից, նրան ընդունել է նախագահ Աբդալ Ֆաթթահ Ալ Սիսին, որը հակաթուրքական ճակատ է ձեւավորում։
Սեպտեմբերի 13-ին Կահիրեի մամուլի ասուլիսում խոսելով Թուրքիայի դերակատարության մասին՝ Զոհրաբ Մնացականյանն ասել էր.
«Մենք ականատես ենք լինում իրենց կողմից ռազմական կուտակման փորձերի: Մենք տեղեկություններ ենք ստանում օտարերկրյա ահաբեկիչ զինյալների օգտագործման մասին, ովքեր տեղափոխվելու են Ադրբեջան կամ գուցե արդեն իսկ տեղափոխվել են: Մենք ականատես ենք լինում մեծ ռազմական ներկայության, ռազմական ամրապնդման: Այս ամենը հենց այն գործողություններն են, որոնք խաթարում են տարածաշրջանում խաղաղությանը եւ կայունությանն ուղղված ջանքերը»:
Երկու շաբաթ անց սկսվեց պատերազմը Թուրքիայի եւ ահաբեկիչ զինյալների մասնակցությամբ, եւ Աբդալ Ֆաթթահ Ալ Սիսին մեզ ոչնչով չօգնեց, չնայած
ՀՀ նախագահը սեպտեմբերի 30-ին նրան նամակ էր գրել՝ խնդրելով «օգտագործել միջազգային հարթակներում ունեցած կապերն ու հեղինակությունը, որպեսզի րոպե առաջ դադարեցվեն արյունահեղությունն ու մարդկային տառապանքները»:
Հոդվածաշարի երկրորդ մասում գրել էի, որ հսկայական խզում կա մեր հավակնությունների եւ իրական հնարավորությունների միջեւ. վերը շարադրվածը, ցավոք, դրա ապացույցներից է։
Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունն իհարկե առանձնանում է բացառիկ դիլետանտիզմով եւ ինֆանտիլությամբ արտաքին քաղաքականության հարցերում։ Բայց անպատասխանատվության օրինակները խոր արմատներ ունեն։
2013 թվականի ամռանը, երբ արդեն զգացվում էր, որ Մոսկվան որոշել է հակազդել Եվրամիության հետ Ասոցացման համաձայնագիր կնքելու Հայաստանի ծրագրին, մի եվրոպացի դիվանագետ ինձ ճաշի էր հրավիրել։ Երբ ասացի, որ ինչ-որ բան այնպես չի գնում, ասաց. «Հայկական կողմը մեզ վստահեցրել է, որ Պլան Բ չունի»։ Պլան Ա-ն Ասոցացման համաձայնագիր կնքելն էր։ Ես էլ ասացի, որ Պլան Բ միշտ պետք է ունենալ, անգամ եթե համոզված ես, որ Ա-ն հաջողելու ես։ Մեր այդ զրույցից երկու ամիս հետո Սերժ Սարգսյանը Սոչիում հայտարարեց «ի հայտ եկած» Պլան Բ-ի մասին՝ անդամակցություն Մաքսային միությանը։ Երբ փորձում էի հասկանալ, թե ինչու այսպես ստացվեց, մի բարձրաստիճան դիվանագետ այսպիսի անհավատալի թվացող բացատրություն տվեց. «Դե, մենք գործընթացի ակտիվ փուլը սկսել էինք Մեդվեդեւի նախագահության օրոք, եւ այն ժամանակ ռուսները մեզ չէին ասում, որ դեմ են»։ Սա գրեթե բառացի մեջբերում է։
Պատերազմի օրերին բոլորս էինք տարակուսում, թե ինչու ենք մենակ մնացել, ինչու են մեզ այդքան քիչ սատարում։ Պատերազմի երկրորդ օրը ռուսաստանյան մեդիայում նախկինում ազդեցիկ պաշտոն զբաղեցնող մի մարդ ինձ անձնական հաղորդագրություն ուղարկեց. «Բոլորս ձեզ հետ ենք եւ շատ անհանգիստ ենք ձեր երկրի համար»։ Ես էլ մտածում էի, եթե «բոլորդ մեզ հետ եք», ինչո՞ւ չեք բարձրաձայնում այդ մասին։
Պատերազմի ավարտից հետո ավելի սառը գլխով ինչ-որ եզրահանգումներ արեցի։ Մի պահ մի կողմ դնենք աշխարհաքաղաքական հարցերը եւ փորձենք հասկանալ, թե ինչու մեզ «չեն սիրում» կամ «քիչ են սիրում»։ Նախ՝ որովհետեւ մեզ չեն ճանաչում։ Հայաստանի ճանաչելիությանն ուղղված վերջին խոշոր միջոցառումները տեղի են ունեցել 2006 եւ 2007 թվականներին՝ Հայաստանի տարին Ֆրանսիայում եւ Հայաստանի տարին Ռուսաստանում։ Քանի որ ներգրավված եմ եղել այդ միջոցառումների կազմակերպչական աշխատանքներին, կարող եմ փաստել, թե որքան ռեսուրս ու էներգիա էր ներդրվում դրանց մեջ։ Մեծագույն ձեռքբերում էր Լուվրում մի քանի ամիս տեւած Armenia Sacra («Սուրբ Հայաստան») ցուցահանդեսը։ Բայց անցել է 15 տարի, իսկ ժամանակակից «սոցցանցային» աշխարհում պետք է անընդհատ ներկայանաս, հիշեցնես քո մասին։ Աշխարհը փոխվեց, իսկ մենք շարունակեցինք ապրել հին ձեւերով։ Եթե 15-20 տարի առաջ մարդիկ բաց նամակներ եւ հայտարարություններ էին տարածում, այսօր շատերն անկեղծորեն հավատում են, որ «լացող սմայլիկ» դնելով՝ իրական կարեկցանք են հայտնում։
Պատերազմի օրերին ինքս հաճախ մտածում էի՝ լավ, ինչո՞ւ են լուռ ռուս մտավորականները, որոնք այդքան աջակցում էին մեզ Արցախյան առաջին պատերազմի տարիներին։ Հետո հասկացա՝ հին սերնդի ներկայացուցիչները կամ հեռացել են կյանքից, կամ արդեն չունեն նախկին ազդեցությունը, իսկ նոր սերնդի հետ մենք չենք աշխատել։ Ե՞րբ ենք վերջին անգամ Հայաստան հրավիրել ժամանակակից ռուս (ֆրանսիացի, գերմանացի, հույն՝ դուք շարունակեք) գրողների, դերասանների, երաժիշտների։
Մենք չենք գիտակցում, որ Ռուսաստանում արդեն ակտիվ չէ այն սերունդը, որը կարդացել է Անդրեյ Բիտովի ֆանտաստիկ «Հայատանի դասերը»։ Իսկ նոր «դասեր» մենք չենք տալիս։
Որքան էլ զավեշտալի ու ցավալի է, բայց պատերազմի օրերին Ռուսաստանը մեզ համար մարմնավորում էին երեք հոգի՝ Վլադիմիր Սոլովյովը, Արամ Գաբրելյանովը եւ վերջինիս կողմից Արցախ գործուղված լրագրող Սեմյոն Պեգովը։ Սա իրական ողբերգություն է, որից մենք դասեր չենք քաղել։ Անցել է մեկ տարի, որի ընթացքում ոչինչ չենք արել Ռուսաստանում նոր բարեկամներ գտնելու համար։
Կրկին դառնանք մեր չփաստարկված հավակնությունների թեմային։ Մեզ թվում է, որ աշխարհը մեզ պարտական է, որ մեզ պետք է սիրեն ու փայփայեն։ Բայց ինչո՞ւ։ Պետք է հասկանանք այն պարզ ճշմարտությունը, որ եթե ուզում ենք շահել աշխարհի սիմպատիաները, ապա պետք է հետեւողականորեն եւ շատ աշխատենք այդ ուղղությամբ։ Առհասարակ, վերջին պարտությունից հետո, երբ դեռ չենք վերականգնել մեր «կոշտ ուժը» (hard power), պետք է շեշտը դնենք «փափուկ ուժի» (soft power) վրա: Դառնալով երկրորդ մասում արծարծված արժեքների ստեղծման թեմային, մի օրինակ առաջարկեմ։
Մատենադարանը կարող ենք մարդկային ժառանգության պահպանության իրական համաշխարհային կենտրոն դարձնել՝ հատուկ ազգային ծրագիր մշակելով եւ դրա իրագործմանը պետական ու մասնավոր միջոցներ ուղղելով։ Ինչպես Լուվրը «մասնաճյուղեր» ունի տարբեր երկրներում, այդպես էլ Մատենադարանը կարող է ունենալ։ Վերջերս հերթական սկանդալը եղավ. ամերիկաբնակ լրագրող Հարութ Սասունյանը Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքարանին մեղադրեց 99 տարով մի հողակտոր վարձակալությամբ տալու համար։ Տեսականորեն այդ հողակտորում կարող էր լինել Մատենադարանի մասնաճյուղը։ Գիտեմ, թե որքան խրթինություններ կան Պատրիարքարանի եւ Սբ Էջմիածնի հարաբերություններում, բայց վստահ եմ, որ մեծ ազգային ծրագրերի ձեւակերպման պարագայում դրանք լուծելի են։
Մենք պետք է հետաքրքիր լինենք արտաքին աշխարհի համար եւ փոխկապակցված նրա հետ. այլ տարբերակ չունենք։ Եթե Ադրբեջանը աշխարհին տալիս է նավթ ու գազ, պետք է հասկանանք՝ մենք ինչ ենք տալու։ Եթե ոչինչ չենք տալու, որեւէ ակնկալիք էլ չպիտի ունենանք։
Լավ մոդել կարող է ծառայել «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը՝ հիմնված Վարդան Գրեգորյանի, Նուբար Աֆեյանի եւ Ռուբեն Վարդանյանի կողմից։ Իր հայկական արմատներով հանդերձ այն ընդամենը վեց տարվա ընթացքում հասցրել է էական դերակատարում ունենալ միջազգային մարդասիրական ինդուստրիայի ոլորտում։ Այս տարի ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Սամանտա Փաուերին նշանակեց ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ղեկավար։ Սամանտա Փաուերը 2017 թվականից «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ էր, եղել էր Հայաստանում, եւ այդ հանգամանքներն անկասկած որոշակի ազդեցություն կունենան Հայաստանին աջակցության ծրագրերի դիտարկման ժամանակ։
Վերադառնանք քաղաքական եւ աշխարհաքաղաքական հարցերին։ Պատերազմի ավարտից հետո գրել էի Լավրովը, նրա «պլանը» եւ մեր անփութությունը հոդվածը, որտեղ ներկայացրել էի պատերազմին նախորդած հինգ տարվա ընթացքում Ռուսաստանի քայլերն ու հայտարարությունները եւ հայկական կողմի արձագանքները:
Հոդվածն ավարտվում էր այսպես.
«Խոսքը ոչ թե Մոսկվայի քաղաքականությունը փոխելու (դա, թերեւս, անհնար էր), այլ սեփականը որոշակի փոփոխությունների ենթարկելու մասին է: Ցավոք, առանց պատերազմի եւ պարտության մենք դրա անհրաժեշտությունը չհասկացանք»:
Ցավոք, մեկ տարի անց եւս չենք հասկացել։ Ռուսաստանի հնարավոր դերակատարության մասին մեր պատկերացումները (եւ ակնկալիքները) հիմնված են վաղ 90-ականների մասին հիշողությունների վրա (Վազգեն Սարգսյանի եւ Պավել Գրաչովի ընկերություն եւ այլն)։ Մոռանում ենք կամ չենք ցանկանում գիտակցել, որ անցել է գրեթե 30 (!!!) տարի, աշխարհում եւ Ռուսաստանում շատ բան է փոխվել։
Օրինակ, ըստ չհերքված հրապարակումների, Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայության տնօրեն Սերգեյ Նարիշկինը սերտ կապեր ունի Մոսկվայում ադրբեջանական սփյուռքի ղեկավարներից մեկի՝ Գոդ Նիսանովի հետ։ Մենք երբեւէ փորձե՞լ ենք հակակշիռ ստեղծել։ Այսօր Հայաստանի լոբբիստները նույն մարդիկ են, ինչ 20-30 տարի առաջ։ Օրինակ՝ Պետդումայի պատգամավոր Կոնստանտին Զատուլինը։ Կարծում եմ՝ կարիք չկա բացատրելու, որ Զատուլինի եւ Նարիշկինի «քաշային կատեգորիաները» անհամեմատելի են։
Վրդովվելով Նարիշկինի եւ Նիսանովի ենթադրյալ մտերմությունից՝ դարձյալ ելնում ենք արդեն հիշատակված պատկերացումից, որ Ռուսաստանը մեզ ինչ-որ բան է պարտք։ Չենք հասկանում, որ եթե Ռուսաստանի շահերից է բխում լավ հարաբերություններ ունենալ Ադրբեջանի հետ, Մոսկվան ամեն ինչ անելու է այդ նպատակին հասնելու համար։ Պայքարել սրա դեմ՝ նշանակում է նմանվել Դոն Կիշոտին։ Փոխարենը պետք է փորձել հարաբերությունների այնպիսի որակ ու ծավալ ձեւավորել, որպեսզի Հայաստանն ու Ադրբեջանը Մոսկվայում ընկալվեն որպես քիչ թե շատ համարժեք գործընկերներ։
Մենք ուզում ենք, որ աշխարհը մեզ ճանաչի ու սիրի, բայց գրեթե ոչինչ չենք անում դրա համար։ Տասնամյակների ընթացքում կարելի էր Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Եվրոպայի բուհերում ստեղծել Հայաստանի ուսումնասիրությամբ զբաղվող կրթական ծրագրեր։ Կարելի էր հատուկ անվճար տեղեր հատկացնել մեր բուհերում եւ տարեկան մի քանի տասնյակ ուսանողներ հյուրընկալել Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից եւ Եվրոպայից։ Միգուցե դրա արդյունքում չէինք ունենա այն իրավիճակը, երբ արեւմտյան քաղաքագիտական հանրույթում կա ընդամենը 1-2 փորձագետ, որ քիչ թե շատ ծանոթ է Հայաստանի ներքին անցուդարձին։
Նույն ամուլ վիճակը մեր երկրի ներսում է. դուք ճանաչո՞ւմ եք հայաստանյան որեւէ լուրջ քաղաքագետի, որը մասնագիտանում է բացառապես Ռուսաստանի վրա, Ռուսաստանի էլիտաներում ծավալվող իրադարձությունների գիտակ է։
Ինչպե՞ս ենք կառուցելու հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ պատերազմից ու պարտությունից հետո։ Ինչպես արդեն նշեցի, պետք է մեծ ուշադրություն դարձնենք «փափուկ ուժին» եւ ավելի հասկանալի դառնանք ռուս մարդկանց համար։
Քաղաքական հարթության մեջ պետք է խուսափենք մի գործընթացից, որը քաղաքագիտական շրջանակներում անվանում են «կալինինգրադիզացիա»։
Պատերազմից որոշ ժամանակ անց արդեն հիշատակված Կոնստանտին Զատուլինն ասել էր, որ «Հայաստանը պետք է դառնա Ռուսաստանի Իսրայելը Կովկասում»։ Սա արմատապես սխալ հայեցակարգ է. Իսրայելը ոչ թե «ԱՄՆ-ի Իսրայելն» է Մերձավոր Արեւելքում, այլ «իր իսկ Իսրայելը»։
Քանի որ այսօրվա իրավիճակում մեր ընտրության հնարավորությունները խիստ սահմանափակ են, կարծում եմ, որ «կալինինգրադիզացիա»-ի փոխարեն տեսանելի ապագայում պետք է գնանք պայմանական «ֆինլանդիզացիայի» ճանապարհով։ «Ֆինլանդիզացիան» եւս քաղաքագետների կողմից ներմուծված եզրույթ է, որով բնորոշում էին Խորհրդային միության եւ Ֆինլանդիայի հարաբերությունները Երկրորդ աշխարհամարտից հետո։ 1982 թվականին Ֆինլանդիայի նախագահի պաշտոնում ընտրված Մաունո Կոկվիստոն ասել էր.
«Դաժան պատերազմները սովորեցրել են Ֆինլանդիայի ժողովրդին, որ փոքր ազգերը
պետք է հաշվի առնեն մեծ հարեւանի անվտանգային շահերը եւ զգուշանան կառուցել իրենց ապագան՝ ակնկալելով օվկիանոսի այն կողմի աջակցությունը»։
Որպես վերջաբան
Այս շարքը գրել եմ, քանի որ կարծում եմ, որ բոլորս էլ ազնիվ երկխոսության կարիք ունենք։ Ընդ որում՝ այդ երկխոսությունը չպետք է պարտադիր քաղաքականացված լինի։ Մենք կարող ենք ընդունել կամ չընդունել իշխանությանը կամ ընդդիմությանը, բայց չպետք է օգտագործենք այդ հանգամանքը սեփական անգործությունն արդարացնելու համար։ Պատմության ընթացքում կարող ուժերը միշտ էլ գտել են ճանապարհը՝ անգամ անելանելի թվացող իրավիճակներում։ Ինչպես ասում է իմ լավ բարեկամ Արամ Մեհրաբյանը, օրգանական պետություն կերտելու համար մենք պետք է առողջ հյուսվածքներ ստեղծենք ու դրանք միմյանց միացնենք։

Глобальный Матенадаран и «финляндизация» Армении
15 августа 2020 года, за полтора месяца до начала войны, МИД Армении выступил с заявлением, в котором выразил «безоговорочную поддержку» Греции и Кипру и призвал Турцию предпринять шаги по снижению напряженности в Восточном Средиземноморье.
Турция ответила, что армяне, похоже, перепутали Средиземное море с озером Севан.
«После провокационного заявления Армении по Севрскому договору, мнение последней о Восточном Средиземноморье является еще одним примером безграничной безответственности», - заявил пресс-секретарь МИД Турции.
Через месяц я встретился с высокопоставленным армянским дипломатом и, недоумевая, спросил его, с какой целью мы делаем столь «смелые» шаги. В ответ услышал, что беспокоиться не о чем, министр иностранных дел Армении только что вернулся из Египта, где был принял президентом Абдель Фаттахом ас-Сиси, который формирует антитурецкий фронт.
Говоря о роли Турции на пресс-конференции в Каире 13 сентября, глава МИД Армении Зограб Мнацаканян сказал:
«Мы получаем информацию об иностранных боевиках-террористах, которые будут перемещены в Азербайджан или, возможно, уже находятся там. Мы становимся свидетелями крупного военного присутствия, военного усиления. Все это - действия, которые подрывают усилия по обеспечению мира и стабильности в регионе».
Спустя две недели началась война с участием Турцией и боевиков-террористов, и Абдель Фаттах ас-Сиси нам ничем не помог, несмотря на то, что 30 сентября президент Армении направил ему письмо, в котором просил «использовать связи и авторитет на международных платформах, чтобы как можно скорее остановить кровопролитие и человеческие страдания».
Во второй части я писал об огромном разрыве между нашими амбициями и возможностями. Приведенное выше, к сожалению, один из примеров.
Правительство Никола Пашиняна, безусловно, отличается исключительным дилетантизмом и инфантилизмом во внешнеполитических вопросах. Однако примеры безответственности имеют глубокие корни. Летом 2013 года, когда становилось все более очевидным, что Москва решила противодействовать планам Армении по подписанию Соглашения об ассоциации с Европейским Союзом, работавший в Ереване европейский дипломат пригласил меня на обед. Когда я сказал, что, судя по всему, что-то пошло не так, он ответил: «Армянская сторона заверяет нас, что у нее нет плана «Б»». План «А» заключался в подписании Соглашения об ассоциации. Я ответил, что план «Б» следует иметь всегда, даже если уверен в успешности плана «А». Спустя два месяца после нашего разговора Серж Саргсян объявил в Сочи о вдруг появившемся плане «Б» - членстве в Таможенном союзе. Когда я пытался понять, почему это произошло, чиновник из МИД Армении дал потрясяюащее объяснение։ «Мы начали активную фазу процесса во время президентства Медведева, и тогда русские не говорили нам, что они против». Это практически дословная цитата.
Во время войны мы недоумевали - почему мы остались одни, почему нас так мало поддерживают? На второй день войны человек, занимавший ранее влиятельный пост в российских СМИ, прислал мне личное сообщение: «Мы все с вами и очень переживаем за вашу страну». Я подумал - если «вы все с нами», то почему не говорите об этом во всеуслышание?
После окончания войны, уже на холодную голову, я пришел к некоторым выводам. Отложим пока в сторону геополитику и попробуем понять, почему нас «не любят» или «не очень любят». Во-первых, потому что нас не знают. Последние крупные мероприятия, по повышению узнаваемости Армении прошли в 2006 и 2007 годах, соответственно, «Год Армении во Франции» и «Год Армении в России». Поскольку я принимал некоторое участие в организациии этих мероприятий, могу засвидетельствовать, сколько ресурсов и энергии вкладывалось в них. Огромным достижением стала выставка Armenia Sacra («Святая Армения»), выставлявшаяся в Лувре несколько месяцев. Но с тех пор прошло 15 лет, а в современном мире нужно постоянно напоминать о себе. Мир изменился, а мы продолжали жить по-старому. Если 15-20 лет назад люди подписывали открытые письма и заявления, то сегодня многие искренне верят, что, ставя «плачущий смайлик», они выражают истиное сострадание.
Во время войны я часто думал, почему молчит российская интеллигенция, которая нас так поддерживала в годы первой Арцахской войны? Потом я понял, что представители старого поколения либо ушли, либо больше не имеют прежнего влияния, а с новым поколением мы не работали. Когда в последний раз мы приглашали в Армению современных русских (французских, немецких, греческих – список можете продолжить сами) писателей, актеров, музыкантов?
Мы не осознаем, в России более не активно поколение, прочитавшее фантастические «Уроки Армении» Андрея Битова. А новых «уроков» мы не преподносим.
Больно и смешно, но в годы войны Россию для нас олицетворяли для нас три человека: Владимир Соловьев, Арам Габрельянов и командированный им в Арцах журналист Семен Пегов. Это настоящая трагедия, из которой мы так и не извлекли уроков. Прошел год, в течение которого мы не сделали ничего для того, чтобы приобрести в России новых друзей.
Вновь вернемся к теме наших необоснованных амбиций. Нам кажется, что мир в долгу перед нами, что нас должны любить и лелеять. Но почему? Мы должны наконец понять простую истину: если мы хотим завоевать симпатии мира, то должны последовательно и упорно работать в этом направлении. После поражения в войне, когда мы еще не вернули себе «жесткую силу» (hard power), нам следует сосредоточиться на «мягкой силе» (soft power). Возвращаясь к теме создания ценностей, упомянутой во второй части, предложу пример.
Мы можем превратить Матенадаран в настоящий глобальный центр защиты человеческого наследия, разработав специальный национальный проект и направив на его реализацию государственные и частные средства. Лувр имеет «филиалы» за рубежом, их может иметь и Матенадаран. Недавно произошел очередной скандал: живущий в США журналист Арут Сасунян обвинил Армянский патриархат Иерусалима в сдаче в аренду земельного участка Армянского квартала на 99 лет. Теоретически на этой земле мог быть бы создан филиал Матенадарана. Знаю, сколько шероховатостей существует во взаимоотношениях Иерусалимского Патриархата и Св. Эчмиадзина, но уверен, что они могут быть сглажены в случае разработки крупных национальных проектовы.
Мы должны быть интересны внешнему миру и быть взаимосвязанными с ним - другого выбора у нас нет. Если Азербайджан дает миру нефть и газ, следует понять, что можем предложить миру мы. И если предложить нам нечего, то и ожиданий у нас быть не должно.
Хорошим примером может служить гуманитарная инициатива «Аврора», основанная Варданом Грегоряном, Нубаром Афеяном и Рубеном Варданяном. Имея армянские корни, всего за шесть лет она сумела завоевать неплохие позиции в международной гуманитарной индустрии. В этом году президент США Джо Байден назначил главой Агентства США по международному развитию (USAID) Саманту Пауэр. С 2017 года Саманта Пауэр была членом Отборочной комиссии премии «Аврора», посещала Армению, и эти обстоятельства, несомненно, могут оказать определенное влияние на отбор программ помощи Армении.
Вернемся к вопросам политики и геополитики. После окончания войны я написал статью о Лаврове, его «плане» и нашей беспечности, в которой представил шаги и заявления России за пять лет до войны и реакцию на это армянской стороны.
Статья закончивалась так:
«Речь не о том, что следовало пытаться изменить политику Москву (это было бы нереалистично) – надо было корректировать свою. К сожалению, без войны и поражения мы этого не поняли».
К сожалению, мы не поняли этого даже через год. Наши представления (и ожидания) о возможной роли России основаны на воспоминаниях о начале 90-х (дружба Вазгена Саркисяна и Павла Грачева и др.). Мы забываем или не хотим осознавать, что с тех прошло почти 30 (!!!) лет, и многое изменилось как в России, так и во всем мире.
Например, согласно публикациям, не получившим опровержения, директор Службы внешней разведки России Сергей Нарышкин имеет тесные связи с одним из лидеров азербайджанской диаспоры в Москве Годом Нисановым. Мы пытались создать противовес? Сегодняшние лоббисты Армении - те же люди, что и 20-30 лет назад. Например, депутат Госдумы Константин Затулин. Думаю, нет необходимости объяснять, что «весовые категории» Затулина и Нарышкина несопоставимы.
Возмущенные предполагаемой «близостью» Нарышкина и Нисанова, мы снова исходим из уже упомянутого представления о том, что Россия нам что-то должна. Мы не понимаем, что если хорошие отношения с Азербайджаном в интересах России, Москва сделает все для достижения этой цели. Бороться с этим – уподобиться Дон Кихоту. Вместо этого мы должны стараться обеспечить такие качество и объем отношений, чтобы Армения и Азербайджан воспринимались в Москве как более или менее равнозначные партнеры.
Мы хотим, чтобы мир узнал и полюбил нас, но практически ничего для этого не делаем. За эти десятилетия можно было создать специальные образовательные программы по изучению Армении в университетах России, Америки и Европы. В наших университетах можно было выделить специальные бесплатные места и принимать несколько десятков студентов в год из России, США и Европы. Возможно, тогда мы не были бы в ситуации, когда в западном политологическом обществе есть от силы 1-2 эксперта, более-менее знакомых с армянскими реалиями.
Столь же грустная картина и внутри нашей страны. Знаете ли вы серьезного армянского политолога, который бы специализировался исключительно на России, а не комментировал все темы подряд, как у нас принято?
Как мы собираемся строить отношения с Россией после войны и поражения? Как отмечалось выше, мы должны уделять больше внимания «мягкой силе» и стать для россиян более понятными. Что касается межгосударственных отношений, то мы должны избежать процесса, именуемого в политологических кругах «калининградизацией».
Через некоторое время после окончания войны уже упомянутый мной Константин Затулин сказал, что «Армения должна стать российским Израилем на Кавказе». Это концепция в корне неверна. Сила Израиля в том, что он является «своим Израилем», а не «Израилем США на Ближнем Востоке».
Поскольку в нынешней ситуации наши возможности выбора сильно ограничены, думаю, что вместо «калининградизации» в обозримом будущем мы должны идти по пути условной «финляндизации». «Финляндизация» - термин, внедренный политологами для описания отношений между Советским Союзом и Финляндией после Второй мировой войны. Мауно Коквисто, избранный президентом Финляндии в 1982 году, говорил:
«Суровые войны научили народ Финляндии, что именно маленькой нации следует учитывать интересы безопасности большого соседа и остерегаться строить свое будущее, полагаясь на заморскую помощь и симпатии».
Вместо эпилога
Я написал эту серию, поскольку считаю, что нам нужен честный разговор. Более того, диалог этот вовсе не обязательно должен политизироваться. Мы можем соглашаться или не соглашаться с правительством или оппозицией, но не должны оправдывать этим собственное бездействие. На протяжении истории деятельные силы всегда находили свой путь, даже в самых, казалось бы, безвыходных ситуациях. Как сказал мой хороший друг Арам Меграбян - только создавая здоровые связки и соединяя их между собой, мы сможем построить органическое государство.