Երբ փող չունես, բայց հաղթել ես ուզում - Mediamax.am
Պատահում է, որ հոդված գրելը ձգվում է մի քանի ամսով: Երբեմն պետք է թողնես, որ թեման գլխումդ իր կյանքով ապրի, լավ «եփվի» ու նոր միայն հանձնվի ընթերցողների դատին: 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին որոշեցի սյունակ գրել եւ վերլուծել մեր պարտության պատճառները: Բայց երբ ցավը, ցասումն ու դառնությունը խառնվում են իրար, դժվար է սառնասիրտ գրել: Ուստի, տասը ամիս պահանջվեց, որ կարողանամ ձեւակերպել մտքերս։ Ժամանակի ընթացքում հասկացա, որ մեկ տեքստում դժվար կլինի ամենը տեղավորել ու որոշեցի երեք մասից բաղկացած հոդվածաշար գրել:
Այն «նախկինների» կամ «ներկաների» մասին չէ: Մի կողմից, երեւի այն ամենը, ինչի մասին գրելու եմ, հնարավոր կլինի լիարժեք իրագործել միայն Նիկոլ Փաշինյանի հեռանալուց հետո: Մյուս կողմից, վստահ եմ, որ 2020 թվականի պարտության պատասխանատուները ոչ միայն ներկա ու նախկին իշխանություններն են, այլեւ մենք բոլորս: Քանի որ հոդվածաշարում մենք-ը հաճախ է գործածվելու, հստակեցնեմ. նկատի ունեմ բոլոր մտածող ու գործունյա մարդկանց, որոնք տարբեր պատճառներով լռեցին, հավատացին առասպելներին կամ էլ մասնակցեցին դրանց կերտմանը: Անկախ նրանից, թե երբ եւ ինչպես կհեռանա Նիկոլ Փաշինյանը, պետք է սկսել մտածել ու գործել հենց հիմա: Կփորձեմ որոշ թեզեր ներկայացնել եւ առաջարկներ անել, որոնք կարող են քննարկման ու բանավեճի առարկա դառնալ:
Երկու ցուցանիշ ներկայացնեմ.
1.    2020 թվականին Թուրքիան 2 մլրդ 600 մլն դոլարի գորգ է արտահանել:
2.    2020 թվականին Հայաստանից արտահանվել է 2 մլրդ 544 մլն դոլարի ապրանք։
Երեւի հասկանում եք, որ գորգը թուրքական արտահանման ամենագլխավոր բաղադրիչը չէ, բայց նույնիսկ այդ պարագայում Թուրքիան մեկ տարվա ընթացքում գորգերի արտահանումից ստացել է ավելի շատ գումար, քան մեր երկրի արտահանման ամբողջ ծավալն է:
Եւս մի քանի թիվ.
Ադրբեջանը 2021 թվականի հունվար-հուլիսին արտահանել է 7,6 մլրդ դոլարի նավթ եւ 1,7 մլրդ դոլարի գազ: Դեռեւս 2017 թվականին հրապարակված Global Gas Outlook հաշվետվության մեջ ասվում էր, որ մինչեւ 2040 թվականը Ադրբեջանից
գազի արտահանումը տարեկան աճելու է 9 տոկոսով:
Պատերազմի ավարտից 10 ամիս անց Ադրբեջանը գրեթե ավարտին է հասցրել «Հաղթանակի ճանապարհի» շինարարությունը Ֆիզուլիից Շուշի եւ իր հսկողության տակ անցած տարածքներում երեք օդանավակայան է կառուցում:
Ի՞նչ ենք անում մենք: Շարունակում ենք ազգովի գումար հավաքել, որպեսզի  չկահավորված դիրքերում ծառայող զինվորների համար վրաններ ու թերմոսներ գնենք:
Թուրքիայի ռազմաարդյունաբերական համալիրը ներկայում 60 մլրդ դոլար ընդհանուր արժեքով 750 նախագիծ է իրագործում: Թուրքիայի ռազմական արտադրանքի արտահանման ծավալը վերջին հինգ տարվա ընթացքում աճել է 30 տոկոսով:
Ի՞նչ ենք անում մենք: Ազգովի 115 հազար դոլար ենք հանգանակում Լեռնապատ գյուղում կառուցվող «ԱԹՍ-ների օդանավակայանի» համար:
Մեր մեծագույն պատրանքներից էր, որ փող չունենալով՝ կարողանալու ենք դիմակայել Ադրբեջանին եւ Թուրքիային: Պարզ է, որ մի շարք գործոններով պայմանավորված (աշխարհագրական դիրք, բնակչության չափ, բնական պաշարներ եւ այլն) Ադրբեջանն ու Թուրքիան ամեն դեպքում տնտեսապես ավելի հզոր էին լինելու: Բայց տարբերությունը չպետք է այդքան կատաստրոֆիկ լիներ: Ժողովրդի լեզվով ասած, մենք 50 միլիոն դոլարին «կակա ենք ասում», իսկ մեր հակառակորդների համար 1 միլիարդը սովորական բան է:
Հիմա, հետ հայացք նետելով, իսկապես դժվար է հասկանալ, թե ինչպես մենք՝ հասուն եւ փորձառու մարդիկս, ի զորու չէինք ճիշտ գնահատել իրականությունը: Տարիներ շարունակ Ադրբեջանը հսկայական միջոցներ էր ուղղում զենք ու զինամթերք ձեռք բերելու եւ իր բանակն արդիականացնելու համար, իսկ մենք վստահ էինք, որ կարողանալու ենք դրան հակադարձել մարտական ոգով եւ հայրենիքը պաշտպանելու անմնացորդ ցանկությամբ: Պատերազմից հետո կարդացել եմ տարբեր վկայություններ, եւ շատ զինվորներ գրեթե նույնն են ասում. «Նրանք 100 սնարյադ էին կրակում, մենք պատասխանում էինք մեկ-երկուսով»: Այս պարագայում կարեւորը բացարձակ թվերը չեն, այլ այն, որ անգամ ամենաբարձր մարտական ոգի ունեցող զինվորն ընկճվում է նման անհավասարություն տեսնելով:
Մենք իսկապես հավատացել էինք, որ Հայաստանը կարող է լիարժեք զարգանալ փակ սահմաններով, որ լուրջ ներդրումներ կարող են գալ մի երկիր, որի ներքին սպառման շուկան չափազանց փոքր է, իսկ արտահանման ուղիները՝ խնդրահարույց: Մեզ թվում էր, որ ներդրումների փոքր ծավալները սոսկ կոռուպցիայի հետեւանք են:
Նախկին իշխանությունները իրենց շռայլություն թույլ տվեցին՝ խոչընդոտել Ամուլսարի շահագործումը, քանի որ կոռուպցիոն սպասելիքներ ունեին: Ներկա իշխանությունները իրենց շռայլություն թույլ տվեցին՝ խոչընդոտել Ամուլսարի շահագործումը, քանի որ «վստահ չէին», որ հանքի սեփականատերերը չեն բավարարել նախկինների կոռուպցիոն սպասելիքները: Թե´ նախկինները, թե´ ներկաները իրենց գործողություններն արդարացնում էին Ջերմուկի եւ Սեւանա լճի ճակատագրի համար անհանգստությամբ: Արդյունքում Հայաստանը զրկվեց 400 միլիոն դոլարի ներդրումից, պատերազմի արդյունքում Ջերմուկն ու Սեւանա լճի հարակից որոշ տարածքներ դարձան գրեթե առաջնագիծ, իսկ Հայաստանի ջրային պաշարների ապագան դժվար է կանխատեսել։
Վերջերս Հայաստանի հեռահաղորդակցային շուկայից հեռացավ VEON-ը, որը հանդես էր գալիս Beeline ապրանքանիշի ներքո: Երբ ընկերության ղեկավարներին հարցրել են, թե որն է հեռանալու պատճառը, պատասխանել են, որ տարեկան եկամուտը համեմատելի է ռուսաստանյան միջին մեծ քաղաքում ապահովվող եկամտի հետ, իսկ գլխացավանքն անհամեմատ ավելի շատ է:
Քանի՞ համաշխարհային բրենդ է ներկայացված Հայաստանում։ Coca-Cola-ն, Pepsi-ն, HSBC-ն, Pernod Ricard-ը (Երեւանի կոնյակի գործարանի սեփականատերն է): Միգուցե մի քանիսին մոռացել եմ, բայց ամեն դեպքում ցանկը փոքր է եւ ոչ տպավորիչ:
Ուժեղ եւ ճկուն տնտեսություն ունենալը պետք է դառնա մեր միակ գաղափարախոսությունը: Մենք պետք է հասկանանք, որ եթե այդ ճանապարհով չգնանք, շանս չունենք: Եթե բոքսի ձեռնոց ունես եւ երբեմն դրանք կրում ես հայելու առաջ, չի նշանակում, որ կարող ես պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտիկի դեմ ռինգ դուրս գալ:
Պետք է հրաժարվենք միջակությունից եւ «թքել-կպցնելու» մշակույթից: Մենք պետք է բացառիկ որակ եւ հավելյալ արժեք ապահովենք. նման օրինակներ ունենք տնտեսության տարբեր ոլորտներում: Պետք է վերջ տանք մտայնությանը, որ IT-ով «երկիր ենք պահելու»: IT-ն մեծ նշանակություն ունի մի շարք առանցքային ոլորտներում առաջխաղացում ապահովելու գործում, բայց այն չի լուծելու գործազրկության խնդիրը: «Թանկ տուրիստներ» (մեջբերում էկոնոմիկայի նախարարի հարցազրույցից) ակնկալելուց առաջ պետք է գոնե այն մայրուղիներում, որոնցով երթեւեկում են զբոսաշրջիկները, վերջապես նորմալ զուգարանների ցանց կառուցել:
1994 թվականից ի վեր մի շարք կարեւոր հարցեր չեն լուծվել։ 2021 թվականին ազգովի սրտատրոփ սպասում ենք, թե երբ է Հայաստան հասնելու տարողունակ ավտոբուսների մեծ խմբաքանակը։ 1994 թվականից մեր քաղաքացիներին ամենօրյա ստորացման ենք ենթարկել երթուղայիններում, եւ ապշում ես, երբ «գծատեր» որոշ նախկին պաշտոնյաներ անկեղծ զարմանում են, թե ինչու այդ ստորացված մարդիկ համատարած փողոց դուրս եկան 2018 թվականի ապրիլին։
Այս տասնամյակների ընթացքում աղբի վերամշակման գոնե մեկ ժամանակակից գործարան չկարողացանք կառուցել՝ շարունակելով աղբին զոհ տալ մեր այդքան թանկ հողերը։ Հենց նման նախագծերը կարող էին եւ պետք է ճեղքում ապահովեին թե´ բուն տնտեսական, թե´ հոգեբանական առումով։
Պատերազմի օրերին «Հայաստան» հիմնադրամի նախաձեռնած համազգային դրամահավաքի ընթացքում բոլորս միասին ընդամենը 170 մլն դոլար կարողացանք հավաքել: Ընդ որում՝ հանգանակության մեծ մասն ապահովեցին Հայաստանում եւ Սփյուռքում ապրող հասարակ մարդիկ՝ հաճախ փոխանցելով վերջին գումարները: 170 մլն դոլար. այս թիվն է սահմանում մեր այսօրվա իրական ներուժը:
Տնտեսությունը վերացական հասկացություն չէ: Տնտեսությունը կերտում են մարդիկ, եւ դա լավ է ստացվում այն պարագայում, երբ կերտողները հասկանում են, թե հանուն ինչի են ջանք թափում (բնականաբար, բացի սեփական բարեկեցությունն ապահովելուց): Այդ հանունի, իսկ ավելի ճիշտ՝ վերջինիս բացակայության կամ ձեւակերպված չլինելու մասին կգրեմ հոդվածաշարի երկրորդ մասում:

Сильная экономика должна стать нашей новой идеологией - Mediamax.am
Написание статьи может затянуться на пару месяцев. Иногда нужно отпустить мысли в свободное плавание - пусть тема поживет своей жизнью и «проварится». 10 ноября 2020 года я решил написать колонку и проанализировать причины нашего поражения. Но трудно писать хладнокровно, когда в тебе смешались боль, гнев и горечь. 10 месяцев понадобилось мне для того, чтобы изложить свои мысли. Кроме того, я понял, что уместить все в одном тексте будет сложно и решил сделать серию из трех частей.
Эти колонки не о «бывших» и «нынешних». С одной стороны, наверное, все то, о чем я напишу, будет возможно полноценно реализовать лишь после ухода Никола Пашиняна. С другой стороны, я убежден, что в поражении 2020 года виновны не только нынешние и бывшие власти, но и все мы. Поскольку в серии это «мы» будет часто встречаться, то уточню, что и имею в виду всех думающих и активных людей, которые по разным причинам молчали, верили в мифы или участвовали в их создании. Вне зависимости от того, когда и как уйдет Никол Пашинян, мы должны начать думать и действовать прямо сейчас. Постараюсь изложить некоторые тезисы и внести предложения, которые могут стать предметом для обсуждения и дискуссии.
Приведу два показателя:
1.    В 2020 году Турция экспортировала ковров на сумму в 2 миллиарда 600 миллионов долларов.
2.    В 2020 году из Армении было экспортировано товаров на 2 миллиарда 544 миллиона долларов.
Очевидно, что ковры не являются основной составляющей турецкого экспорта, но даже при таком раскладе Турция получила больше дохода от экспорта ковров за год, чем весь объем экспорта нашей страны.
Еще несколько цифр:
В январе-июле 2021 года Азербайджан экспортировал нефти на 7,6 миллиардов долларов и газа на 1,7 миллиардов долларов. В отчете Global Gas Outlook, опубликованном в 2017 году, говорится, что до 2040 года экспорт газа из Азербайджана будет ежегодно расти на 9%.
Через десять месяцев после окончания войны Азербайджан практически завершил строительство «Дороги победы» от Физули до Шуши, а в районах, перешедших под его контроль, начал строительство трех аэропортов.
Что делаем мы? Продолжаем всем миром собирать средства, чтобы купить палатки и термосы для солдат, несущих службу на неоснащенных позициях.
Военно-промышленный комплекс Турции в настоящее время реализует 750 проектов на общую сумму 60 миллиардов долларов. Военный экспорт Турции за последние пять лет увеличился на 30%.
Что делаем мы? Всем миром собираем 115 000 долларов для строительства «аэропорта БПЛА» в деревне Лернапат.
Одна из наших самых больших иллюзий заключалась в том, что не имея денег, мы сможем противостоять Азербайджану и Турции. Понятно, что в силу ряда факторов (географическое положение, численность населения, природные ресурсы и т. д.) Азербайджан и Турция в любом случае были бы экономически сильнее. Но разница не должна была быть столь катастрофической. Говоря народным языком, для нас 50 миллионов долларов - «Божий дар», а для наших противников 1 миллиард - обычное дело.
Сейчас, оглядываясь назад, действительно сложно понять, как мы, зрелые и опытные люди, не смогли правильно оценить ситуацию. В течение многих лет Азербайджан вкладывал огромные средства в закупки оружия и боеприпасов и модернизацию своей армии, а мы были уверены, что сможем противостоять этому боевым духом и всепоглощающим желанием защитить Родину. После войны я читал разные свидетельства, и многие солдаты говорят почти то же самое: «Они выпускали по нам 100 снарядов, мы отвечали одним или двумя». В данном случае важны не абсолютные цифры, а то, что видя подобное неравенство, может сломаться солдат даже с самым высоким боевым духом.
Мы действительно верили, что Армения может полноценно развиваться с закрытыми границами, что серьезные инвестиции могут привлекаться в страну с ограниченным внутренним рынком и проблемными экспортными маршрутами. Нам казалось, что небольшие вложения - лишь последствия коррупции.
Бывшие власти позволили себе расточительность препятствовать эксплуатации Амулсарского месторождения, поскольку имели коррупционные ожидания. Нынешние власти позволили себе расточительность препятствовать эксплуатации Амулсара, ибо
Были «не уверены» в том, что владельцы рудика не оправдали коррумпционных ожиданий своих предшественников. И те и другие оправдывали свои действия «заботой» о судьбе Джермука и озера Севан. В итоге Армения потеряла инвестиции в размере 400 миллионов долларов, а по итогам войны Джермук и некоторые районы вокруг озера Севан стали практически передовой, а будущее водных ресурсов Армении - трудно предсказуемым.
Недавно с телекоммуникационного рынка Армении ушла компания VEON, работающая под брендом Beeline. Отвечая на вопрос о причинах ухода, ее топ-менеджеры в приватных беседах говорили, что годовая выручка в Армении сопоставима с показателями большого российского города, а «головной боли» куда больше.
Сколько мировых брендов представлено в Армении? Coca-Cola, Pepsi, HSBC, Pernod Ricard (владелец Ереванского коньячного завода). Возможно, я что-то пропустил, но в любом случае, список невелик.
Сильная и гибкая экономика должна стать нашей единственной идеологией. Мы должны понять, что если не пойдем этим путем, у нас не будет никаких шансов. Если у вас есть боксерские перчатки, и вы иногда красуетесь в них перед зеркалом, это отнюдь не означает, что вы сможете выйти на ринг против профессионального боксера.
Мы должны отказаться от посредственности и от привычки делать все «тяп-ляп». Мы должны обеспечивать исключительное качество и высокую добавочную стоимость: подобные примеры в разных отраслях экономики у нас есть. Нам следует покончить с выдумкой о том, что мы сможем «содержать страну» при помощью ИТ. Информационные технологии важны для развития ряда ключевых областей, но они не решают проблему безработицы. Прежде чем ожидать «дорогих туристов» (цитата из интервью министра экономики), необходимо наконец построить сеть нормальных туалетов на основных автодорогах.
Есть ряд важных вопросов, которые не находят решения с 1994 года. В 2021 году мы все вместе с замиранием сердца ждем прибытия в Армению партии больших автобусов. С 1994 года наши граждане подвергаются ежедневным унижениям в «маршрутках», и диву даешься, когда «крышевавшие» их некоторые бывшие чиновники недоумевают, почему эти униженные люди вышли на улицы в апреле 2018 года.
За эти десятилетия мы не смогли построить хотя бы один современный мусороперерабатывающий завод, продолжая отдавать драгоценную землю пол гигантские свалки. А подобные проекты могли и должны были стать прорывом как в экономическом, так и в психологическом плане.
В рамках общенационального сбора средств, инициированного Всеармянским фондом «Айастан» во время войны, нам удалось собрать всего 170 миллионов долларов. При этом большая часть пожертвований поступила от простых людей, проживающих в Армении и диаспоре, которые часто отправляли свои последние деньги. 170 миллионов долларов – именно эта цифра определяет наш реальный сегодняшний потенциал.
Экономика – понятие не абстрактное. Экономику строят люди, и она хорошо работает, когда строители понимают, ради чего они прилагают усилия (помимо обеспечения собственного благополучия). Об этом «ради», а точнее, об его отсутствии, я напишу во второй части серии.