«Մոռանալ» Տիգրան Մեծին ու արժեք ստեղծել
1994 թվականին, երբ մենք հաղթեցինք, 18 տարեկան էի: Ամբողջ չափահաս կյանքս ապրել էի իբրեւ հաղթած երկրի քաղաքացի: Մինչեւ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ը, երբ արթնացանք այլ երկրում: Կարծում եմ՝ կարելի է որոշակի զուգահեռներ անցկացնել այն ապրումների հետ, որ ունեին մեր ծնողները, երբ փլուզվեց Խորհրդային միությունը. 1991-ին մայրս ավելի երիտասարդ էր, քան ես հիմա:
Վերջին 20 տարվա ընթացքում մի քանի անգամ եղել եմ տարբեր միջազգային կոնֆերանսներում, որոնց մասնակիցները Սեւ ծովի տարածաշրջանի երկրներից էին: Հաճախ թեմաներից մեկը ինքնության ճգնաժամն էր, որի միջով անցնում էին տարածաշրջանի հետխորհրդային երկրները, օրինակ՝ Ուկրաինան կամ Մոլդովան: Հիշում եմ, որ այդ քննարկումների ընթացքում միշտ ինքս ինձ ասում էի՝ ինչ լավ է, որ գոնե ինքնության խնդիր մենք չունենք: Հիմա դժվար է ասել. մենք այդ խնդիրն իսկապես չունեինք եւ ձեռք բերեցինք միայն 2020 թվականի պարտությունից հետո, թե՞ ունեինք, բայց ինքներս մեզնից թաքցնում էինք:
Գալով այն մտքին, որով ավարտեցի հոդվածաշարի առաջին մասը՝ արդյոք 1994 թվականի հաղթանակից հետո մենք ձեւակերպե՞լ էինք այն տեսլականը, որով պետք է շարունակեինք ապրել, եւ հաղթանակը դիտարկելով որպես հիմք՝ վրան սկսեինք նոր հարկեր կառուցել: Կարծում եմ՝ այն, ինչ անում էինք, սոսկ հուզական էր։ Հպարտորեն ասում էինք, որ Ցեղասպանությունից 90 տարի անց ոչ միայն չթողեցինք, որ մեզ նորից կոտորեն, այլ հաղթանակ տարանք ու տարածքներ գրավեցինք: Անշուշտ, դա պետք էր վայելել, սակայն ողջամիտ կերպով, եւ ժամանակին կանգ առնել: Մեզ դա չհաջողվեց, եւ արդյունքում չձեւակերպեցինք, թե ինչ ենք ուզում եւ ուր ենք գնում:
Պատկերացնենք, որ մարդն ուզում էր արտագաղթել Հայաստանից պատերազմից առաջ կամ ցանկանում է դա անել այսօր։ Նա ապահովված է, սոցիալական խնդիրներ չունի, պարզապես, ինչպես ընդունված է ասել ոմանց շրջանում, Հայաստանում «ապագա չի տեսնում»։ Եթե փորձելու ենք այդ մարդուն մտքափոխ անել, ի՞նչ հակափաստարկներ ենք բերելու։ Այո, սերը հայրենիքի հանդեպ սուրբ է, բայց շատերի համար միակ չափանիշը չէ, եւ դա նորմալ է։ Բայց այդ մասին՝ քիչ հետո։
Ֆորմալ առումով ձեւակերպել էինք. ասում էինք, որ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում՝ պետք է անկախ լինի կամ էլ վերամիավորվի Հայաստանի հետ: Բայց մեկ քայլ առաջ չէինք գնացել եւ չէինք փորձել հասկանալ, թե որն է լինելու մեր տեսլականը, եթե այդ նպատակին հասնեինք: Պատկերացնենք, որ հրաշք էր տեղի ունենալու, Ալիեւը համաձայնելու էր, որ Արցախի հայերն ինքնորոշվեն եւ ընդունելու էր հանրաքվեի արդյունքները: Արդյոք այդ պարագայում պատրա՞ստ էինք լինելու քննարկել նախկին ԼՂԻՄ սահմաններից դուրս գտնվող տարածքների հարցը, թե՞ առաջնորդվելու էինք «ախորժակը ուտելիս է բացվում» ասացվածքով: Եթե այդ պայմանական հրաշքը տեղի ունենար, եւ մենք ինչ-որ կերպ համակեցության եզրեր գտնեինք Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ, ո՞րն էր լինելու մեր հետագա զարգացման գաղափարախոսությունը: Այնպես չէ, որ ես ունեմ այդ հարցի պատասխանը կամ դրա մասին մտածել էի մինչեւ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ը:
Հիմա պատկերացնենք, որ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հետ քիչ թե շատ ընդունելի համակեցություն ենք ձեւավորում 2020 թվականի պարտությունից հետո, ըստ էության՝ մեզ պարտադրված օրակարգով, իսկ հետո՞:
Երկար տարիներ մենք ապրում էինք պաշարված ամրոցի ռեժիմում, թեեւ քաղաքական առաջնորդներն այդ մասին նախընտրում էին չխոսել: Ի դեպ, պաշարված ամրոցի մասին գրել էի այսօր շատ հեռավոր թվացող 2014 թվականին, եւ ընթերցողին կարող է հետաքրքիր լինել դիտարկել այն 2020 թվականի պարտության լույսի ներքո:
Չխոսելու պատճառներից մեկը թերեւս այն էր, որ չկան ամրոցներ, որոնք կարող են հավերժ դիմանալ պաշարմանը: Կամ պաշարողին ստիպում ես հեռանալ, կամ հյուծվում ու պարտվում ես:
Պաշարված ամրոցի գաղափարը փորձեց տրանսֆորմացնել Վիգեն Սարգսյանը, ով 2016 թվականին պաշտպանության նախարար նշանակվելուց հետո օրակարգ բերեց Ազգ-բանակի գաղափարը: Սակայն այդ հայեցակարգը բավարար ժամանակ չունեցավ իր կյանքով ապրելու, բյուրեղանալու եւ կոնսենսուսային դառնալու համար. եկավ 2018 թվականը։
Հայեցակարգերի եւ տեսլականների մասին խոսելիս մենք հաճախ մոռանում ենք, որ մարդկանց մեծ մասը գաղափարական մարտիկ չէ եւ առաջնորդվում է ավելի պարզ, եթե ուզեք՝ կենցաղային մոտեցումներով: Չես կարող յուրաքանչյուրից ակնկալել ինքնազոհողություն՝ բառի բուն կամ փոխաբերական իմաստով: Հատկապես այն դեպքում, երբ մարդիկ իսկապես տասնամյակներ շարունակ բազմաթիվ սոցիալական զրկանքներ են կրել՝ օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ պատճառներով: Հետ գնամ հասարակական տրանսպորտի թեմային, որի մասին գրել էի առաջին մասում: Տասնամյակներ շարունակ ծիծաղելի աշխատավարձ ստացող ուսուցչին հնարավորություն չենք տվել գոնե երեկոյան նորմալ պայմաններում տուն հասնել, այլ ոչ թե երթուղայիններում ճզմված եւ կռացած: Տասնամյակներ մարդկանց համար նվազագույն պայմաններ չապահովելով եւ դրանց բացակայությունը ԼՂ չլուծված խնդրով պայմանավորելով՝ ինչպիսի՞ գաղափարական մոտեցում էինք ակնկալում մարդկանցից:
Լրջագույն խնդիրներից է այն, որ մենք մի կողմից հսկայական հավակնություններ ունենք (որոնք բավարարելու համար փող չունենք՝ տես առաջին մասը), մյուս կողմից՝ խեղդված ենք բարդույթներով: Հպարտորեն ասում ենք, որ Տիգրան Մեծի կամ Աշոտ Երկաթի հետնորդներն ենք, բայց «հորթի հրճվանքի» մեջ ենք ընկնում, երբ մի հայտնի արտասահմանցի լավ բան է ասում կամ գրում մեր մասին. նման հրապարակումները մի քանի ժամում կարող են տասնյակհազարավոր like եւ share հավաքել: Եթե այդքան հզոր նախնիներ ունենք, ինչո՞ւ ենք այդքան կարոտ օտարի գովեստին: Թերեւս բացատրությունն այն է, որ հրաժարվում ենք հասկանալ, որ հզոր անցյալը հզոր ներկայի ու ապագայի երաշխիք չէ:
Մենք պարտվեցինք նաեւ այն պատճառով, որ պատմությունը երաշխիք համարեցինք եւ արդի քաղաքական պրոցեսի անբաժան մաս դարձրինք: Սկսեցինք հավակնություններ ունենալ, որոնց իրագործման համար ոչ նյութական, ոչ էլ մարդկային ու ինտելեկտուալ ռեսուրսներ ունեինք:
Պայմանական Տիգրան Մեծին կամ Աշոտ Երկաթին պիտի հանենք այսօրվա քաղաքական պրոցեսից կամ քննարկումներից: Չեմ վախենա այսպես ձեւակերպել. պետք է ժամանակավոր մոռանանք նրանց մասին եւ հիշենք միայն այն ժամանակ, երբ դրան արժանի կլինենք: Միգուցե այդպես կարողանանք վերջապես ազատվել ներկան շրջանցելով անցյալը ապագա դարձնելու փորձերից:
Չեմ առաջարկում սկսել զրոյից կամ դատարկ էջից՝ թեեւ դա եւս կարող էր օգտակար լինել: Վերջերս զրուցում էի Տեր Մեսրոպի հետ, եւ նա հետաքրքիր բան ասաց. համաշխարհային մասշտաբի մեր վերջին մեծ մտածողը եղել է Գրիգոր Տաթեւացին, որը մահացել է 1409 թվականին:
Տիգրան Մեծի փոխարեն պետք է հիշենք Տաթեւացուն կամ Նարեկացուն եւ միգուցե այդկերպ կարողանանք ձեւակերպել ապագայի մեր տեսլականը՝ կրկին արժեք ստեղծող դառնանք: Ստեղծենք այնպիսի արժեքներ, որոնք պետք են ամբողջ մարդկությանը:
Կարծում եմ, որ ինքներս մեզ թակարդն ենք գցում, երբ փորձում ենք սիրուն ու սիմվոլիկ անուններ գտնել՝ «չորրորդ հանրապետություն», «հայկական երազանք», «հայկական աշխարհ»։ Ձեւը հաղթում է բովանդակությանը, ինչի արդյունքում ստանում ենք սին երազանքներ։ 2017 թվականի նոյեմբերին Սերժ Սարգսյանն առաջ քաշեց մինչեւ 2040 թ. Հայաստանի բնակչությունը 4 միլիոնի հասցնելու գաղափարը, իսկ 2019 թվականի օգոստոսին Նիկոլ Փաշինյանը «բարձրացրեց խաղադրույքը»՝ առաջարկելով 2050 թվականին Հայաստանի բնակչությունը դարձնել 5 միլիոն։ Ոչ առաջին, ոչ էլ երկրորդ դեպքում առաջարկները հիմնավորված չէին ոչ հաշվարկներով, ոչ էլ հստակ ծրագրով։ Եթե Սարգսյանը կանգ էր առել 4 միլիոնի վրա, ապա Փաշինյանը իր ելույթը համեմեց մի շարք ցնդաբանություններով («ունենալ 10 մլրդ ԱՄՆ դոլար արժեքը գերազանցող առնվազն հինգ հայկական տեխնոլոգիական ընկերություն», «ունենալ աշխարհի տասը ամենաարդյունավետ հետախուզական ծառայություններից մեկը» եւ այլն): Ի դեպ, սա հենց այն ելույթն էր, որում Փաշինյանն ասաց, որ «Արցախը Հայաստան է եւ վերջ»։
«Սիրունությունը», սիմվոլիզմն ու պաթոսը պետք է նետել մի կողմ։ Պետք է շատ աշխատել եւ կենտրոնանալ արժեք ստեղծելու վրա՝ միավորելով բոլոր կարող ուժերը, լինելով կոշտ ու հետեւողական նպատակներին հասնելու ճանապարհին։
Հոդվածաշարի երրորդ մասում կխոսենք այն մասին, թե ինչ պետք է անենք, որ արտաքին աշխարհի համար ավելի ճանաչելի եւ հասկանալի դառնանք։

“To Forget” Tigran the Great and Create Values - Mediamax.am
I was 18 when we won the war in 1994. I have lived all my adult life as a citizen of a victorious country. Until November 10, 2020, when we woke up in another country. I think it is possible to draw certain parallels with the feelings our parents had when the Soviet Union collapsed: in 1991 my mother was younger than I am now.
I have attended various international conferences several times over the past 20 years the participants of which were from the countries of the Black Sea region. Often one of the topics was the identity crisis the post-Soviet countries, like Ukraine or Moldova, were going through. I remember that during those discussions I was always telling to myself how good it is that at least we do not have an identity problem. Now it is difficult to say whether we really did not have such problem and got it only after the 2020 defeat or we had it but concealed from ourselves.
Coming to the idea with which I concluded the first part of the series – whether after the 1994 victory we formulated the vision we should have continued to live with, and, viewing the victory as a basis, started building new floors on it. I think what we were doing was just emotional. We were proud to say that 90 years after the Genocide, we not only didn’t allow ourselves to be massacred again, but we won and occupied territories. Of course, we should have enjoyed it, but reasonably and stop in time. We did not succeed, and as a result we did not formulate what we want and where we are going.
Let’s imagine that a person wanted to emigrate from Armenia before the war or wants to do it today. He is well-off, has no social problems, simply, as it is used to say among some, he “does not see a future” in Armenia. If we try to change this person’s mind what counter-arguments will we bring? Yes, love for the homeland is sacred but for many it is not the only criteria and it is normal. But we’ll get to that.
We have formally formulated – we were saying that Artsakh would never be part of Azerbaijan – it should either be independent or reunite with Armenia. But we did not go a step further and did not try to understand what our vision would be if we achieved that goal. Let’s imagine that a miracle would happen and Aliyev would agree to the self-determination of the Artsakh Armenians and would accept the outcome of the referendum.
Would we be ready in such case to discuss the issue of territories outside the borders of the former NKAO or would we be guided by the saying “appetite comes with the eating?” If this conditional miracle happened and we somehow found the edges of coexistence with Azerbaijan and Turkey, what would the ideology of our further development be? It’s not that I have the answer to the question or I thought about it until November 10, 2020.
Now, let’s imagine that we are forming a more or less acceptable coexistence with Azerbaijan and Turkey after the 2020 defeat, in fact, with the agenda imposed on us, and then?
For many years we lived in the regime of besieged fortress though the political leaders preferred not to talk about it. By the way, I wrote about the besieged fortress in seemingly very distant 2014, and the reader may be interested to view it in the light of the 2020 defeat.
Probably, one of the reasons of not speaking about it was that no fortress is able to resist besiege forever. Either you force the besiegers leave or you get exhausted and lose.
Vigen Sargsyan, who brought the idea of nation-army to the agenda after being appointed minister of defense in 2016, tried to transform the idea of the besieged fortress. However, that concept did not have enough time to live its life, crystalize and become a consensus: the year 2018 came.
While speaking about concepts and visions we often forget that most people are not “ideological fighters” and are guided by simpler, if you will, everyday approaches. You can not expect self-sacrifice from everyone, literally or figuratively, especially when people really suffered numerous social deprivations for decades.
I will go back to the topic of public transport about which I wrote in the first part. We did not give a teacher receiving ridiculous salary for decades an opportunity to reach home in normal conditions at least in the evening and not be squeezed and bent in the minibuses. What ideological approach did we expect from the people after failing to ensure minimal conditions for them for decades and conditioning their absence with unresolved Nagorno-Karabakh conflict?
One of the most serious problems is that on one hand we have huge ambitions (which we cannot satisfy due to lack of money, see the first part), on the other, we are drowning in complexes. We proudly say that we are the descendants of Tigran the Great or Ashot the Iron but we fell into “calf joy” when a famous foreigner says or writes something good about us. Such posts can collect tens of thousands of likes and shares in a few hours. If we have such powerful ancestors why are we longing for praise from a stranger so much? Perhaps, the explanation is that we refuse to understand that a powerful past is not a guarantee of a powerful present and future.
We lost also because we considered the history as a guarantee and made it an integral part of current political process. We began having ambitions for the realization of which we had neither material nor human and intellectual resources.
We must remove the conditional Tigran the Great or Ashot the Iron from today’s political process or discussions. I will not afraid to put it in this way – we should temporarily forget about them and remember only when we deserve it. Maybe in that way we can finally get rid of the attempts to turn the past into the future bypassing the present.
I don’t offer to start from zero or from a blank page, though it might be helpful as well. I was talking to Rev. Father Mesrop recently, and he said something interesting – our last great thinker on global scale was Grigor Tatevatsi who died in 1409.
Instead of Tigran the Great, we should remember Tatevatsi or Narekatsi and maybe in this way we will be able to formulate our vision of the future to become the creators of values that all humanity needs.
I think we push ourselves into the trap when we try to find beautiful and symbolic names – “fourth republic”, “Armenian dream”, “Armenian world”. Form wins content, as a result, we get vain dreams. In November 2017, Serzh Sargsyan pushed forward the idea of increasing the Armenian population up to 4 million by 2040, and in August 2019 Nikol Pashinyan “raised the bet”, proposing to increase the Armenian population up to 5 million by 2050. In both cases the proposals were not substantiated by calculations or a clear program.
If Sargsyan stopped at 4 million, Pashinyan spiced his speech with a number of insanities (“to have at least five Armenian technology companies worth more than $10 billion”, “to have one of the ten most effective intelligence services in the world”, etc.). By the way, this was the speech in which Pashinyan said that “Artsakh is Armenia and that’s it.”
“Beauty”, symbolism and pathos must be thrown aside. You have to work hard and focus on creating value, uniting all possible forces, being on the way to achieving tough and consistent goals.
In the third part of the series of articles we will talk about what we need to do to become more recognizable and understandable to the outside world.