«Մոռանալ» Տիգրան Մեծին ու արժեք ստեղծել
1994 թվականին, երբ մենք հաղթեցինք, 18 տարեկան էի: Ամբողջ չափահաս կյանքս ապրել էի իբրեւ հաղթած երկրի քաղաքացի: Մինչեւ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ը, երբ արթնացանք այլ երկրում: Կարծում եմ՝ կարելի է որոշակի զուգահեռներ անցկացնել այն ապրումների հետ, որ ունեին մեր ծնողները, երբ փլուզվեց Խորհրդային միությունը. 1991-ին մայրս ավելի երիտասարդ էր, քան ես հիմա:
Վերջին 20 տարվա ընթացքում մի քանի անգամ եղել եմ տարբեր միջազգային կոնֆերանսներում, որոնց մասնակիցները Սեւ ծովի տարածաշրջանի երկրներից էին: Հաճախ թեմաներից մեկը ինքնության ճգնաժամն էր, որի միջով անցնում էին տարածաշրջանի հետխորհրդային երկրները, օրինակ՝ Ուկրաինան կամ Մոլդովան: Հիշում եմ, որ այդ քննարկումների ընթացքում միշտ ինքս ինձ ասում էի՝ ինչ լավ է, որ գոնե ինքնության խնդիր մենք չունենք: Հիմա դժվար է ասել. մենք այդ խնդիրն իսկապես չունեինք եւ ձեռք բերեցինք միայն 2020 թվականի պարտությունից հետո, թե՞ ունեինք, բայց ինքներս մեզնից թաքցնում էինք:
Գալով այն մտքին, որով ավարտեցի հոդվածաշարի առաջին մասը՝ արդյոք 1994 թվականի հաղթանակից հետո մենք ձեւակերպե՞լ էինք այն տեսլականը, որով պետք է շարունակեինք ապրել, եւ հաղթանակը դիտարկելով որպես հիմք՝ վրան սկսեինք նոր հարկեր կառուցել: Կարծում եմ՝ այն, ինչ անում էինք, սոսկ հուզական էր։ Հպարտորեն ասում էինք, որ Ցեղասպանությունից 90 տարի անց ոչ միայն չթողեցինք, որ մեզ նորից կոտորեն, այլ հաղթանակ տարանք ու տարածքներ գրավեցինք: Անշուշտ, դա պետք էր վայելել, սակայն ողջամիտ կերպով, եւ ժամանակին կանգ առնել: Մեզ դա չհաջողվեց, եւ արդյունքում չձեւակերպեցինք, թե ինչ ենք ուզում եւ ուր ենք գնում:
Պատկերացնենք, որ մարդն ուզում էր արտագաղթել Հայաստանից պատերազմից առաջ կամ ցանկանում է դա անել այսօր։ Նա ապահովված է, սոցիալական խնդիրներ չունի, պարզապես, ինչպես ընդունված է ասել ոմանց շրջանում, Հայաստանում «ապագա չի տեսնում»։ Եթե փորձելու ենք այդ մարդուն մտքափոխ անել, ի՞նչ հակափաստարկներ ենք բերելու։ Այո, սերը հայրենիքի հանդեպ սուրբ է, բայց շատերի համար միակ չափանիշը չէ, եւ դա նորմալ է։ Բայց այդ մասին՝ քիչ հետո։
Ֆորմալ առումով ձեւակերպել էինք. ասում էինք, որ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում՝ պետք է անկախ լինի կամ էլ վերամիավորվի Հայաստանի հետ: Բայց մեկ քայլ առաջ չէինք գնացել եւ չէինք փորձել հասկանալ, թե որն է լինելու մեր տեսլականը, եթե այդ նպատակին հասնեինք: Պատկերացնենք, որ հրաշք էր տեղի ունենալու, Ալիեւը համաձայնելու էր, որ Արցախի հայերն ինքնորոշվեն եւ ընդունելու էր հանրաքվեի արդյունքները: Արդյոք այդ պարագայում պատրա՞ստ էինք լինելու քննարկել նախկին ԼՂԻՄ սահմաններից դուրս գտնվող տարածքների հարցը, թե՞ առաջնորդվելու էինք «ախորժակը ուտելիս է բացվում» ասացվածքով: Եթե այդ պայմանական հրաշքը տեղի ունենար, եւ մենք ինչ-որ կերպ համակեցության եզրեր գտնեինք Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ, ո՞րն էր լինելու մեր հետագա զարգացման գաղափարախոսությունը: Այնպես չէ, որ ես ունեմ այդ հարցի պատասխանը կամ դրա մասին մտածել էի մինչեւ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ը:
Հիմա պատկերացնենք, որ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հետ քիչ թե շատ ընդունելի համակեցություն ենք ձեւավորում 2020 թվականի պարտությունից հետո, ըստ էության՝ մեզ պարտադրված օրակարգով, իսկ հետո՞:
Երկար տարիներ մենք ապրում էինք պաշարված ամրոցի ռեժիմում, թեեւ քաղաքական առաջնորդներն այդ մասին նախընտրում էին չխոսել: Ի դեպ, պաշարված ամրոցի մասին գրել էի այսօր շատ հեռավոր թվացող 2014 թվականին, եւ ընթերցողին կարող է հետաքրքիր լինել դիտարկել այն 2020 թվականի պարտության լույսի ներքո:
Չխոսելու պատճառներից մեկը թերեւս այն էր, որ չկան ամրոցներ, որոնք կարող են հավերժ դիմանալ պաշարմանը: Կամ պաշարողին ստիպում ես հեռանալ, կամ հյուծվում ու պարտվում ես:
Պաշարված ամրոցի գաղափարը փորձեց տրանսֆորմացնել Վիգեն Սարգսյանը, ով 2016 թվականին պաշտպանության նախարար նշանակվելուց հետո օրակարգ բերեց Ազգ-բանակի գաղափարը: Սակայն այդ հայեցակարգը բավարար ժամանակ չունեցավ իր կյանքով ապրելու, բյուրեղանալու եւ կոնսենսուսային դառնալու համար. եկավ 2018 թվականը։
Հայեցակարգերի եւ տեսլականների մասին խոսելիս մենք հաճախ մոռանում ենք, որ մարդկանց մեծ մասը գաղափարական մարտիկ չէ եւ առաջնորդվում է ավելի պարզ, եթե ուզեք՝ կենցաղային մոտեցումներով: Չես կարող յուրաքանչյուրից ակնկալել ինքնազոհողություն՝ բառի բուն կամ փոխաբերական իմաստով: Հատկապես այն դեպքում, երբ մարդիկ իսկապես տասնամյակներ շարունակ բազմաթիվ սոցիալական զրկանքներ են կրել՝ օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ պատճառներով: Հետ գնամ հասարակական տրանսպորտի թեմային, որի մասին գրել էի առաջին մասում: Տասնամյակներ շարունակ ծիծաղելի աշխատավարձ ստացող ուսուցչին հնարավորություն չենք տվել գոնե երեկոյան նորմալ պայմաններում տուն հասնել, այլ ոչ թե երթուղայիններում ճզմված եւ կռացած: Տասնամյակներ մարդկանց համար նվազագույն պայմաններ չապահովելով եւ դրանց բացակայությունը ԼՂ չլուծված խնդրով պայմանավորելով՝ ինչպիսի՞ գաղափարական մոտեցում էինք ակնկալում մարդկանցից:
Լրջագույն խնդիրներից է այն, որ մենք մի կողմից հսկայական հավակնություններ ունենք (որոնք բավարարելու համար փող չունենք՝ տես առաջին մասը), մյուս կողմից՝ խեղդված ենք բարդույթներով: Հպարտորեն ասում ենք, որ Տիգրան Մեծի կամ Աշոտ Երկաթի հետնորդներն ենք, բայց «հորթի հրճվանքի» մեջ ենք ընկնում, երբ մի հայտնի արտասահմանցի լավ բան է ասում կամ գրում մեր մասին. նման հրապարակումները մի քանի ժամում կարող են տասնյակհազարավոր like եւ share հավաքել: Եթե այդքան հզոր նախնիներ ունենք, ինչո՞ւ ենք այդքան կարոտ օտարի գովեստին: Թերեւս բացատրությունն այն է, որ հրաժարվում ենք հասկանալ, որ հզոր անցյալը հզոր ներկայի ու ապագայի երաշխիք չէ:
Մենք պարտվեցինք նաեւ այն պատճառով, որ պատմությունը երաշխիք համարեցինք եւ արդի քաղաքական պրոցեսի անբաժան մաս դարձրինք: Սկսեցինք հավակնություններ ունենալ, որոնց իրագործման համար ոչ նյութական, ոչ էլ մարդկային ու ինտելեկտուալ ռեսուրսներ ունեինք:
Պայմանական Տիգրան Մեծին կամ Աշոտ Երկաթին պիտի հանենք այսօրվա քաղաքական պրոցեսից կամ քննարկումներից: Չեմ վախենա այսպես ձեւակերպել. պետք է ժամանակավոր մոռանանք նրանց մասին եւ հիշենք միայն այն ժամանակ, երբ դրան արժանի կլինենք: Միգուցե այդպես կարողանանք վերջապես ազատվել ներկան շրջանցելով անցյալը ապագա դարձնելու փորձերից:
Չեմ առաջարկում սկսել զրոյից կամ դատարկ էջից՝ թեեւ դա եւս կարող էր օգտակար լինել: Վերջերս զրուցում էի Տեր Մեսրոպի հետ, եւ նա հետաքրքիր բան ասաց. համաշխարհային մասշտաբի մեր վերջին մեծ մտածողը եղել է Գրիգոր Տաթեւացին, որը մահացել է 1409 թվականին:
Տիգրան Մեծի փոխարեն պետք է հիշենք Տաթեւացուն կամ Նարեկացուն եւ միգուցե այդկերպ կարողանանք ձեւակերպել ապագայի մեր տեսլականը՝ կրկին արժեք ստեղծող դառնանք: Ստեղծենք այնպիսի արժեքներ, որոնք պետք են ամբողջ մարդկությանը:
Կարծում եմ, որ ինքներս մեզ թակարդն ենք գցում, երբ փորձում ենք սիրուն ու սիմվոլիկ անուններ գտնել՝ «չորրորդ հանրապետություն», «հայկական երազանք», «հայկական աշխարհ»։ Ձեւը հաղթում է բովանդակությանը, ինչի արդյունքում ստանում ենք սին երազանքներ։ 2017 թվականի նոյեմբերին Սերժ Սարգսյանն առաջ քաշեց մինչեւ 2040 թ. Հայաստանի բնակչությունը 4 միլիոնի հասցնելու գաղափարը, իսկ 2019 թվականի օգոստոսին Նիկոլ Փաշինյանը «բարձրացրեց խաղադրույքը»՝ առաջարկելով 2050 թվականին Հայաստանի բնակչությունը դարձնել 5 միլիոն։ Ոչ առաջին, ոչ էլ երկրորդ դեպքում առաջարկները հիմնավորված չէին ոչ հաշվարկներով, ոչ էլ հստակ ծրագրով։ Եթե Սարգսյանը կանգ էր առել 4 միլիոնի վրա, ապա Փաշինյանը իր ելույթը համեմեց մի շարք ցնդաբանություններով («ունենալ 10 մլրդ ԱՄՆ դոլար արժեքը գերազանցող առնվազն հինգ հայկական տեխնոլոգիական ընկերություն», «ունենալ աշխարհի տասը ամենաարդյունավետ հետախուզական ծառայություններից մեկը» եւ այլն): Ի դեպ, սա հենց այն ելույթն էր, որում Փաշինյանն ասաց, որ «Արցախը Հայաստան է եւ վերջ»։
«Սիրունությունը», սիմվոլիզմն ու պաթոսը պետք է նետել մի կողմ։ Պետք է շատ աշխատել եւ կենտրոնանալ արժեք ստեղծելու վրա՝ միավորելով բոլոր կարող ուժերը, լինելով կոշտ ու հետեւողական նպատակներին հասնելու ճանապարհին։
Հոդվածաշարի երրորդ մասում կխոսենք այն մասին, թե ինչ պետք է անենք, որ արտաքին աշխարհի համար ավելի ճանաչելի եւ հասկանալի դառնանք։

«Забыть» Тиграна Великого и создавать ценности
В 1994 году, когда мы победили, мне было 18 лет. Всю свою сознательную жизнь я жил как гражданин победившей страны. До 10 ноября 2020 года, когда все мы проснулись в другой стране. Думаю, можно провести определенные параллели с чувствами, которые испытали наши родители, когда распался Советский Союз. В 1991 году моя мама была моложе, чем я сейчас.
За последние 20 лет я несколько раз участвовал в различных международных конференциях для представителей стран Черноморского региона. Часто одной из тем был кризис идентичности, который переживали постсоветские страны региона, например, Украина или Молдова. Помню, что во время этих обсуждений всегда говорил себе: хорошо, что по крайней мере, с идентичностью у нас проблем нет. Сейчас сложно сказать, у нас действительно не было этой этой проблемы и возникла она лишь после поражения в 2020 году, или была, но мы скрывали ее от самих себя?
Возвращаясь к тому, чем я завершил первую часть - сформулировали ли мы видение, с которым должны были жить после победы 1994 года, рассматривая победу как фундамент, на которой следует строить этажи? То, чем бы занимались, было главным образом эмоциями. Мы с гордостью говорили, что спустя 90 лет после Геноцида мы не только не позволили снова истреблять нас, но победили и завоевали территории. Конечно, осознанием этого следовало насладиться, но в разумных пределах. У нас этого не получилось и мы так и не сформулировали, чего хотим и куда идем.
Представьте, что человек хотел эмигрировать до войны или хочет сделать это сегодня. Он обеспечен, не имеет социальных проблем, просто, как принято говорить в некоторых кругах, «не видит для себя будущего в Армении». Если мы попытаемся изменить мнение этого человека, какие контраргументы мы приведем? Да, любовь к Родине священна, но для многих это не единственный критерий, и это нормально. Но об этом - чуть позже.
С формальной точки зрения все было оформлено: мы говорили, что Арцах никогда не будет частью Азербайджана, он должен быть независимым или воссоединиться с Арменией. Но мы не пытались «заглянуть за горизонт» и понять, каким было бы наше видение, достигни мы этой цели. Представьте себе, что случилось бы чудо, Алиев согласился бы с самоопределением армян и признал результаты референдума. Были бы мы готовы в таком случае обсуждать вопрос территорий за пределами бывшей НКАО или руководствовались бы поговоркой «аппетит приходит во время еды»? Если бы это условное «чудо» произошло, и мы нашли бы грани сосуществования с Азербайджаном и Турцией, какой была бы идеология нашего дальнейшего развития? Не скажу, что у меня есть ответ на этот вопрос, или я задавался им до 10 ноября 2020 года.
Представим, что мы придем к более или менее приемлемому сосуществованию с Азербайджаном и Турцией после поражения 2020 года (с навязанной нам повесткой), а что потом?
Долгие годы мы жили в режиме осажденной крепости, хотя политические лидеры предпочитали не говорить об этом. Кстати, об осажденной крепости я писал в 2014 году, который кажется сегодня таким далеким, но, возможно, читателю будет интересно ретроспективное прочтение в свете поражения 2020 года.
Одной из причин того, что лидеры не говорили об этом вслух, вероятно, было понимание того, что нет крепости, способной вечно оставаться в осаде. Либо ты заставляешь осаждающего уйти, либо выдыхаешься и терпишь поражение.
Виген Саргсян после своего назначения министром обороны в 2016 году попытался трансформировать идею осажденной крепости, выступив с концепцией «Нация-армия». Однако ей не хватило времени, чтобы начать жить своей жизнью, кристаллизоваться и стать консенсусной - наступил 2018 год.
Говоря о концепциях и видениях, мы часто забываем, что большинство людей не являются идеологическими борцами и руководствуются более простыми, если хотите, бытовами подходами. Не стоит ожидать самопожертвования от каждого в прямом или переносном смысле. Особенно, когда люди десятилетиями жили в условиях лишений. Вернемся к теме общественного транспорта, о которой я писал в первой части. Мы десятилетиями не позволяли учителю, получающему смехотворную зарплату, хотя бы возвращаться вечером домой в нормальных условиях, а не стиснутым и согнутым в три погибели в «маршрутках». Какого идеологического подхода мы ожидали от людей, десятилетиями обуславливая их лишения нерешенным конфликтом?
Одна из самых серьезных проблем состоит в том, что с одной стороны, у нас огромные амбиции (на удовлетворение которых у нас нет денег - смотри первую часть), с другой – мы в тисках комплексов. Мы с гордостью говорим, что являемся потомками Тиграна Великого или Ашота Железного, но при этом испытываем «щенячий восторг», когда какой-нибудь известный иностранец говорит или пишет о нас что-то хорошее. Такие публикации могут собрать десятки тысяч лайков и репостов за несколько часов. Если у нас столь могущественные предки, почему мы так падки на подобные похвалы? Возможно, это объясняется тем, что мы не желаем понимать, что могущественное прошлое не является гарантией могущественного настоящего и будущего.
Мы потерпели поражение еще и потому, что считали историю такой гарантией и сделали ее неотъемлемой частью современного политического процесса. У нас появились амбиции, для реализации которых у нас не было ни материальных, ни интеллектуальных ресурсов.
Мы должны убрать условных Тиграна Великого или Ашота Железного из сегодняшнего политического процесса и дискуссий. Не побоюсь сказать - мы должны временно забыть о них и вспомнить только тогда, когда станем этого достойны. Может быть, таким образом мы сможем избавиться от попыток превратить прошлое в будущее, минуя настоящее.
Я не предлагаю начинать с чистого листа, хотя и это могло быть полезным. Недавно я беседовал с О. Месропом, который привел интересный факт: нашим последним мыслителем мирового масштаба был Григор Татеваци, умерший в 1409 году.
Вместо Тиграна Великого мы должны вспомнить Татеваци и Нарекаци и, может быть, так  мы сможем сформулировать свое видение будущего и снова стать творцами ценностей. Создавать ценности, нужные всему человечеству.
Думаю, мы попадаем в ловушку, когда пытаемся найти слишком красивые и символичные названия - «четвертая республика», «армянская мечта», «армянский мир». Форма одерживает победу над содержанием, в результате чего у нас появляются пустые мечты. В ноябре 2017 года Серж Саргсян выдвинул идею увеличения населения Армении до 4 миллионов человек к 2040 году, а в августе 2019 года Никол Пашинян «повысил ставку», предложив к 2050 году увеличить население Армении до 5 миллионов. Ни в том, ни в другом случае предложения не были обоснованы ни расчетами, ни четкой программой действий. Если Саргсян остановился на 4 миллионах человек, Пашинян приправил свое выступление бредовыми идеями («иметь как минимум пять армянских технологических компаний стоимостью более 10 миллиардов долларов», «иметь одну из десяти самых эффективных спецслужб в мире» и так далее). Кстати, именно в этой речи Пашинян заявил, что «Арцах - это Армения и точка».
Символизм и пафос следует оставить в стороне. Нужно усердно работать и сосредоточиться на создании ценностей, объединении всех возможных дееспособных сил, быть жесткими и последовательными на пути к достижению этих целей.
В третьей части мы поговорим о том, что нам нужно сделать, чтобы стать более узнаваемыми и понятными для внешнего мира.