Հայտնի է Բալտրուշայտիսի անվան առաջին մրցանակի հաղթողը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայտնի է Հայաստանի ճարտարապետության եւ շինարարության ազգային համալսարանի ուսանողի անունը, որն արժանացել է լիտվացի պատմաբան, արվեստաբան Յուրգիս Բալտրուշայտիսի անվան մրցանակին:
2015 թվականի դեկտեմբերին Մեդիամաքսը պատմել էր Յուրգիս Բալտրուշայտիսի եւ Տիգրան Կույումջյանի «Ջուղան Արաքս գետի ափին եւ նրա հուշակոթողները» հեղինակած էսսեի հայերեն թարգմանության շնորհանդեսի մասին:
Հաշվի առնելով Յուրգիս Բալտրուշայտիսի մեծ դերը հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության գործում, Հայաստանում Լիտվայի դեսպան Էրիկաս Պետրիկասը ցանկություն էր հայտնել արվեստաբանի անունը կրող կրթաթոշակ սահմանել:
Ս.թ. գարնանը առաջիկա 5 տարիների ընթացքում մրցանակը ֆինանսավորելու պատրաստակամություն էր հայտնել «Պետրոս Ալոյան» հիմնադրամը:
Որոշվել էր, որ «Պատմաճարտարապետական ժառանգության պահպանում եւ վերականգնում» անվանակարգով մրցանակը շնորհվելու է համալսարանի  Ճարտարապետության ֆակուլտետի տարվա լավագույն ավարտական աշխատանքի հեղինակին:
Ճարտարապետության ֆակուլտետի գիտական խորհրդի կողմից մրցույթին ներկայացվեցին 5 աշխատանք, որոնց hեղինակներն էին ուսանողներ Արմինե Քթոյանը, Մարգարիտ Առուստամյանը, Փոլին Քեշիշյանը, Շողեր Խաչատրյանը եւ Դավիթ Նահապետյանը:
Ժյուրին միաձայն հաղթող ճանաչեց Շողեր Խաչատրյանի աշխատանքը՝ Երեւանի Կոնդի թաղամասի վերակառուցման նախագիծը: Նա կստանա Յուրգիս Բալտրուշայտիսի անվան մրցանակը՝ 1500 եվրոյին համարժեք դրամը:
Ժյուրիի կազմում էին Հայաստանում Լիտվայի դեսպան Էրիկաս Պետրիկասը, Ճարտարապետության ֆակուլտետի դեկան Սարգիս Թովմասյանը, «Պետրոս Ալոյան» հիմնադրամի տնօրեն Հայկ Ալոյանը, Մեդիամաքս մեդիա-ընկերության տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:

Известен первый обладатель премии имени Балтрушайтиса - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Стал известен первый студент Национального университета архитектуры и строительства Армении, удостоенный премии имени литовского историка и искусствоведа Юргиса Балтрушайтиса.
В декабре 2015 года Медиамакс рассказал о презентации армянского перевода эссе «Джуга на берегу реки Аракс и ее исторические памятники» Юргиса Балтрушайтиса и Тиграна Куйумджяна.
Учитывая большой вклад Юргиса Балтрушайтиса в дело сохранения армянского культурного наследия, посол Литвы в Армении Эрикас Петрикас выразил желание учредить стипендию имени искусствоведа.
Весной текущего года фонд «Петрос Алоян» выразил готовность финансировать премию в течение 5 лет.
Было решено, что премия в номинации «Сохранение и реставрация историко-архитектурного наследия» будет вручена автору лучшей выпускной работы года архитектурного факультета университета.
Ученый совет архитектурного факультета представил на конкурс 5 работ, авторами которых были студенты Армине Ктоян, Маргарит Арустамян, Полин Кешишян, Шогер Хачатрян и Давид Нагапетян.
Жюри единогласно выбрало работу Шогер Хачатрян - проект реконструкции ереванского района Конд. Ей будет вручена премия имени Юргиса Балтрушайтиса в размере 1500 евро.
В составе жюри были посол Литвы в Армении Эрикас Петрикас, декан архитектурного факультета Саргис Товмасян, директор фонда «Петрос Алоян» Айк Алоян, директор медиа-компании Медиамакс Ара Тадевосян.