Նարեկ Սուքիասյանը եւ Վահրամ Տեր-Մաթեւոսյանը
2025 թվականի մարտի 28-ին տեղի է ունեցել «Կոտրված վահան. Արցախյան 44-օրյա պատերազմի բազմակողմ վերլուծություն» գրքի շնորհանդես-քննարկումը։
Գիրքը հրատարակել է Newmag-ը՝ Գալուստ Կիւլպէնկեան հիմնարկության օժանդակությամբ։ Գրքում ներկայացված են հայ եւ օտար 17 հեղինակների աշխատանքներ, խմբագիրը Վիգէն Չըթըրեանն է։
Արտակ Ալեքսանյան, Newmag hրատարակչության ղեկավար
Կոտրված վահանը մեր ազգային դիմադրողականության կոտրումն էր։ Արցախն էր վահանը, որը պահում էր Հայաստանը։ Սա վերջին հարյուր տարիների մեր ամենախոշոր պարտությունն է։ Մենք պետք է վերաիմաստավորենք եւ հասկանանք՝ ինչ կատարվեց մեզ հետ։
Պատերազմի մասին զրույցը նոր է սկսվում, եւ ես կարծում եմ, որ այդ զրույցը, թեեւ շատ դանդաղ, պատասխանատուների առայժմ լռության պայմաններում, բայց տեղից շարժվում է։
Խելք խելքի՝ հասկանալու, թե ինչ է կատարվել
Քննարկումը վարում էր պատմաբան-միջազգայնագետ, «ՍիվիլՆեթ»-ի գլխավոր խմբագիր Կարեն Հարությունյանը՝ նա գրքի համակարգող խմբագիրն է։
Հեղինակները քննում են 2020-ի պատերազմում Հայաստանի պարտությունը, դրան նախորդած իրադարձություններն ու զարգացումները։
Կարեն Հարությունյան
Ղարաբաղյան թեմայով սա չորրորդ գիրքն է, որում ես ներգրավված եմ։ Այս տարի եւս մեկը՝ «Պարտություն. 2020-ի Արցախյան պատերազմը. իրողություններ եւ հետեւություններ» գիրքն ենք հրատարակել։
Կարեն Հարությունյանը Կարեն Հարությունյանը
Երբ թերթում ես «Կոտրված վահանը», հասկանում ես, թե որքան բան կարող էր այլ կերպ արվել։
Գրքի բանավոր գրախոսականը
Վահրամ Տեր-Մաթեւոսյան, Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի պրոֆեսոր
Այս գիրքն արցախյան հակամարտության վերաբերյալ այս պահի ամենաամփոփ աշխատանքն է։ Բոլոր 17 հոդվածներում կարմիր գծի պես անցնում է, որ մենք հայտնվել ենք դիվանագիտական մեկուսացման մեջ, որ մենք՝ որպես պետություն, պետականաշինության գործում թույլ ենք տվել մեծ սխալներ։
Վահրամ Տեր-Մաթեւոսյանը Վահրամ Տեր-Մաթեւոսյանը
Գրքում հինգ մեծ թեմաներ են առկա. առաջինը՝ Հայաստան, Հայաստանի արտաքին ու ներքին հարաբերություններ, սփյուռք, հաջորդը՝ ռազմաքաղաքական, մյուսը՝ Թուրքիա-Ադրբեջան ամբողջ շրջանակը, չորրորդը՝ դիվանագիտություն, Ռուսաստան, եւ վերջինը՝ մշակութային ժառանգություն, մարդու իրավունքներ։
Միացում գաղափարից՝ պարտություն. խոսույթի էվոլյուցիան
Նաիրա Սահակյան, «Հայաստանի պաշտոնեական խոսույթը Ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ. 1988-2020թթ» հոդվածի հեղինակ
Հետազոտությունը հիմնված է հայ պետական գործիչների ելույթների վրա։ 1988 թվականին, երբ սկսվեց Ղարաբաղյան շարժումը, Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթներում հիմնական գաղափարը միացումը էր։ 1991 թվականից, երբ արդեն մենք գործ ունեինք միջազգային սահմանների հետ, միացումը փոխվում է ինքնորոշման գաղափարով։ 2000-ականներին, Արցախի ժողովրդավարական պետություն ստեղծելու գաղափարն է դառնում է հիմնականը՝ բացառելով Արցախի՝ ոչ ժողովրդավարական Ադրբեջանի մաս կազմելը։
Բացասական կողմը, որը փորձել եմ շեշտադրել հոդվածում, այն է, որ Արցախի թեման աստիճանաբար գործիքայնացվեց հայ առաջնորդների ելույթներում եւ դարձավ ներքին քաղաքական պայքարի գլխավոր թեմա։ Արդյունքում ընդդիմությունը մեղադրում էր իշխանություններին Արցախի հարցը սխալ կերպով լուծելու մեջ, իսկ իշխանությունը պնդում էր, որ իրենք ճիշտ ուղով են գնում։
Նաիրա Սահակյանը Նաիրա Սահակյանը
Միջազգային ելույթներում, օրինակ՝ ՄԱԿ-ի ամբիոնից, հաճախ խոսվում էր փոխզիջումների մասին, բայց ներքին լսարանի համար դրա մասին քիչ էր խոսվում, հնչում էին ականջահաճո հայտարարություններ, որոնք վերջում մեզ հասցրին փակուղի. նախընտրելի էր պատերազմը, քան որեւէ փոխզիջմ։
Նույնն էր նաեւ Ադրբեջանում։ 1998 թվականին, երբ Ադրբեջանում նախագահական ընտրություններ էին տեղի ունենում, Հեյդար Ալիեւի ելույթներում կարելի էր տեսնել նույն փակուղային իրավիճակը՝ ատելություն եւ մաքսիմալիզմ, որոնք այնքան էին աճել, որ որեւէ փոխզիջման գնալու պարագայում այն կարող էր հանգեցնել իշխանության կորուստի։
Եթե երկու կողմերն էլ իրենց հասարակության մեջ չներարկեին այդ մաքսիմալիստական դիրքորոշումները եւ ավելի շատ խոսեին բարիդրացիական հարաբերությունների մասին, հնարավոր է՝  ունենայինք հարցի շատ ավելի լավ լուծում, իսկ փոխզիջումներն էլ գուցե այսքան ցավոտ չլինեին։
Աշոտ Ոսկանյանը Աշոտ Ոսկանյանը
Գրքում ինձ համար բաց է հակամարտության տնտեսական կողմի վերլուծությունը։ Իմ համոզմամբ՝ խոսույթները հաճախ փոփոխվում էին տնտեսական եւ ռազմական իրավիճակների հետ։ Լավ արդյունքի հասնելու համար պետք է նախապես ապահովել տնտեսական եւ ռազմական հիմքերը։
Չարդարացված ակնկալիքները. Ռուսաստանի քաղաքականությունը Ղարաբաղում
Նարեկ Սուքիասյան, «Ռուսաստանը եւ Ղարաբաղը» հոդվածի հեղինակ
Ռուսաստանը չէր պատրաստվում լուծել հակամարտությունը հօգուտ կողմերից մեկի՝ ի վնաս մյուսի։
Նարեկ Սուքիասյանը Նարեկ Սուքիասյանը
Ավանդական պնդումն այն մասին, որ «Ռուսաստանը մեզ օգնության կգա», սկսեց փոխվել 2016-ի ապրիլյան պատերազմից հետո։ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, լրագրողներից մեկի հարցին՝ «արդյո՞ք մենք ակնկալիք ունեինք, որ Ռուսաստանը մեզ օգնության կգար», պատասխանեց՝ «երազելը վնաս չէ»։
Հեղափոխությունից հետո, հատկապես 2020-ի հուլիսին տավուշյան դեպքերից հետո, մեզ մոտ պատկերացում ձեւավորվեց, թե Թուրքիան չի ներգրավվելու պատերազմում։ Ունեինք վստահություն, որ տավուշյան դեպքերի հաջողությունները հնարավոր կլինի արտածել ավելի մեծ պատերազմում։
Նարեկ Սուքիասյանը եւ Վահրամ Տեր-Մաթեւոսյանը Նարեկ Սուքիասյանը եւ Վահրամ Տեր-Մաթեւոսյանը
Ես հոդվածին մոտեցել եմ այն տեսական պրիզմայով, որն ասում է, որ եթե ունես արտաքին սպառնալիք, դրա դեմ կա երկու միջոց՝ կամ պայքարել սեփական ուժերով, կամ փնտրել դաշնակիցներ։ Մենք վստահ էինք, որ ինքնուրույն կարող ենք լուծել այդ հարցը
Անօդաչուների դերակատարությունը
Գրքում ռազմական թեմային անդրադարձ կա երկու հեղինակի կողմից՝ Ժիրայր Ամիրխանյանի, որը վերլուծել է ռազմական բարեփոխումները հայկական բանակում մինչեւ 2020 թվականը, եւ Լեոնիդ Ներսիսյանի, որն ուսումնասիրել է անօդաչու թռչող սարքերի (դրոնների) դերը Արցախյան եւ ռուս-ուկրաինական պատերազմներում։
Ամենամեծ քննադատություններից մեկը, որն ուղղված է Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը, վերաբերում է նրան, որ մենք ոչ միայն չունեինք համապատասխան անօդաչու միջոցներ, այլեւ պատրաստ չէինք դրանց հարձակումներին։ Շատ հաճախ մենք մեծ թվով կորուստներ ենք ունեցել այն պատճառով, որ տարակենտրոնացում չկար։
Լեոնիդ Ներսիսյան, «Ղարաբաղյան երկրորդ եւ ռուս-ուկրաինական պատերազմների ռազմական կատարողականն ու ձախողումները» հոդվածի հեղինակ
Այսօր մարտադաշտում շատ ավելի կարեւոր է, որ բոլոր բաղադրիչները՝ հրետանին, հետեւակը, տանկերը, ավիացիան եւ դրոնները, աշխատեն միասին։ Ադրբեջանը բավականին արդյունավետ կերպով կապել էր դրոնները հետախուզական փոքր խմբերի եւ հրետանու աշխատանքի հետ։ Ռուս-ուկրաինական պատերազմում էլ կողմերն այս մոտեցումն ունեն։
Լեոնիդ Ներսիսյանը Լեոնիդ Ներսիսյանը
Ռուս-ուկրաինական պատերազմի առաջին ամիսներին, երբ Ռուսաստանը փորձեց արագ հաղթանակի հասնել, «բայրաքթարների» օգտագործումն որոշակի արդյունքներ տվեցին։ Երբ Ռուսաստանը անցավ ավելի լուրջ պատերազմի, պարզ դարձավ, որ դրոններին կարելի է խոցել հակաօդային պաշտպանության տարբեր միջոցներով։
2020 պատերազմում առաջին օրերին ունեցանք շատ ծանր կորուստներ, որովհետեւ մեր հակաօդային պաշտպանության համակարգերը ճիշտ չէին գործում։
Արտակ Ալեքսանյան
Սա աշխատություն է, որը խնամքով եւ փորձագիտական մոտեցմամբ տալիս է հարցի պատասխանը՝ ինչո՞ւ պարտվեցինք: Ես կարծում եմ, որ կգա ժամանակը, եւ փորձագետները նաեւ կպատասխանեն հարցին՝ ո՞վ է մեղավոր։

Narek Sukiasyan and Vahram Ter-Matevosyan
The presentation and discussion of the book “Broken Shield: A Comprehensive Analysis of the 44-Day Artsakh War” took place on March 28, 2025.
The book was published by Newmag with the support of the Calouste Gulbenkian Foundation. The book, edited by Vicken Cheterian, features articles by 17 Armenian and international authors.
Artak Aleksanyan, CEO of Newmag Publishing
The broken shield became the breaking of our national resistance. Artsakh was the shield that held Armenia together. This is our greatest defeat in the last hundred years. We must rethink and understand what happened to us.
Artak Aleksanyan Artak Aleksanyan
The conversation about the war is just starting, and I think it is really happening, even though very slowly and in the conditions of silence of the responsible parties.
Put our minds together to understand what happened
The discussion was moderated by historian-internationalist, CivilNet Editor-in-chief Karen Harutyunyan, who is the coordinating editor of the book.
The authors of the book examine Armenia’s defeat in the 2020 war, the events and the developments preceding it.
Karen Harutyunyan
This is the fourth book dedicated to Karabakh I am working on. This year we published another one, called “Defeat / The 2020 Artsakh War: Realities and Consequences.”
Karen Harutyunyan Karen Harutyunyan
As you leaf through the “The Broken Shield,” you realize how much could have been done differently.
Oral review of the book
Vahram Ter-Matevosyan, Professor at American University of Armenia
This book is, to date, the most comprehensive work dedicated to the Artsakh conflict. The common thread running through all 17 articles is that we have found ourselves in diplomatic isolation, that we, as a state, made big mistakes in the process of state building.
Vahram Ter-Matevosyan Vahram Ter-Matevosyan
The book focuses on five major topics: the first is Armenia, Armenia’s foreign and domestic relations, the Diaspora; the second is military-political, the third is the entire Turkey-Azerbaijan framework, the fourth is diplomacy and Russia, and the last one is cultural heritage, human rights.
From the idea of unification to defeat: the evolution of discourse
Naira Sahakyan, author of the article “Armenia’s official discourse on the Karabakh conflict: 1988-2020”
The research is based on the speeches of Armenian statesmen. In 1988, when the Karabakh movement began, the main idea in Levon Ter-Petrosyan’s speeches was unification. Since 1991, when we were already dealing with the issue of international borders, unification has been replaced by the idea of self-determination. In the 2000s, the main idea became the creation of a democratic state of Artsakh, excluding Artsakh from being part of undemocratic Azerbaijan.
The negative side which I tried to highlight in the article is that the topic of Artsakh was gradually instrumentalized in the speeches of Armenian leaders and became the main topic of the internal political struggle. As a result, the opposition accused the authorities of resolving the Artsakh issue incorrectly, while the authorities insisted that they were on the right track.
Naira Sahakyan Naira Sahakyan
Compromises were often mentioned in international speeches, for example, at the UN, but little was said about them for domestic audiences; nice statements were made that eventually led us to a dead end. War was preferable to any compromise.
The same thing happened in Azerbaijan. In 1998, when Azerbaijan held presidential elections, Heydar Aliyev’s speeches showed the same stalemate: hatred and maximalism, which had grown so much that any compromise could lead to the loss of power.
Had the both sides not instilled these maximalist positions in their society, and had talked more about good neighborly relations, we might have had a much better solution to the issue, and the compromises might not have been so painful.
Ashot Voskanyan Ashot Voskanyan
The book exposes the analysis of the economic side of the conflict to me. It is my belief that statements often changed depending on the economic and military situation. In order to achieve a good result, the economic and military foundations must be secured in advance.
Unjustified expectations: Russia’s policy in Karabakh
Narek Sukiasyan, author of the article “Russia and Karabakh”
Russia did not intend to resolve the conflict in favor of one of the parties and to the detriment of the other.
Narek Sukiasyan Narek Sukiasyan
The traditional assertion that “Russia will come to our rescue” began to change after the April 2016 war. When asked by a journalist: “Did we expect Russia to come to our rescue?”, then President Serzh Sargsyan replied: “There is no harm in dreaming.”
After the revolution, especially after the events in Tavush in July 2020, we thought that Turkey would not get involved in the war. We were confident that the success of the Tavush events could be replicated in a larger war.
Narek Sukiasyan and Vahram Ter-Matevosyan Narek Sukiasyan and Vahram Ter-Matevosyan
I approached the article from a theoretical perspective which says that if you have an external threat there are two ways to fight it: either you fight it yourself or look for allies. We were confident that we could resolve this issue on our own.
The role of the drones
Two authors address the military topic in the book: Zhirayr Amirkhanyan, who analyzed military reforms in the Armenian army until 2020, and Leonid Nersisyan, who studied the role of unmanned aerial vehicles (drones) in the Artsakh and Russian-Ukrainian wars.
One of the biggest criticisms directed at the military-political leadership of Armenia is that not only did we not have the appropriate drones, but we were also not prepared for their attacks. Too often we suffered heavy losses due to the lack of decentralization.
Leonid Nersisyan, author of the article “Military performance and failures of the second Karabakh and Russian-Ukrainian wars”
Today, it is much more important that all components - artillery, infantry, tanks, aviation and drones - work together on the battlefield. Azerbaijan quite effectively combined drones with small reconnaissance groups and artillery. This is the approach taken by the parties in the Russian-Ukrainian war, too.
Leonid Nersisyan Leonid Nersisyan
During the first months of the Russian-Ukrainian war, when Russia was trying to achieve a quick victory, the use of Bayraktars gave certain results. When Russia switched to a more serious war, it became clear that drones could be shot down by various air defense systems.
In the first days of the 2020 war, we suffered very heavy casualties because our air defense systems did not work properly.
Artak Aleksanyan
This is a work that carefully and expertly answers the question: why did we lose? I think the time will come when we will also answer the question: who is to blame?