Սյունիքի երիտասարդները նորարարության, տեխնոլոգիաների եւ ստեղծարարության նոր հարթակ ունեն. պաշտոնապես բացվել է Թումո Կապանի հիմնական  շենքը։
Կապանում  Թումո կենտրոնի հիմնումը մաս է կազմում «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության, որն իրականացվում է Եվրոպական միության, Եվրոպական ներդրումային բանկի, Եվրոպական վերակառուցման եւ զարգացման բանկի, Ավստրիայի, Չեխիայի, Էստոնիայի, Ֆինլանդիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Լիտվայի, Նիդեռլանդների, Լեհաստանի, Շվեդիայի եւ Շվեյցարիայի համատեղ  ջանքերով։ Նախաձեռնության հիմնական նպատակն է նպաստել Սյունիքի կայուն սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը։
Լուսանկարը` TUMO
Կենտրոնի բացման արարողությանը մասնակցել են ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, Կապան համայնքի ղեկավար Գեւորգ Փարսյանը, Թումոյի գործադիր տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը, Ֆրանսիայի Սենթ Էթիենի քաղաքապետ Գաել Պերդրիյոն, պետական կառույցների ներկայացուցիչներ, համայնքի բնակիչներ։
Թումո Կապանի գործունեությունը Սյունիքի երիտասարդներին ընձեռում է այնպիսի հնարավորություններ, որոնք համապատասխանում են ուսումնառության համաշխարհային չափանիշներին՝ նպաստելով նրանց մասնագիտական աճին եւ տեղում իրենց ապագան կառուցելու հնարավորությանը։
ԵՄ-ի աջակցությունը Սյունիքի երիտասարդությանը
«Թումո Կապանը Եվրամիության՝ Հայաստանում նորարարությանը եւ մարզային զարգացմանն աջակցելու հանձնառության դրսեւորումն է։ Այն ԵՄ համագործակցության ընդարձակ ծրագրի կարեւոր մասն է, որն ուղղված է մարդկային կապիտալի զարգացմանը՝ միտված ներդրումներին, տեղական տնտեսությունների ամրապնդմանը, նորարար ու ձեռներեց երիտասարդների պատրաստմանը, ովքեր կձեւավորեն Հայաստանի ապագան։ Կենտրոնը ոչ միայն կօգնի երիտասարդներին ձեռք բերել այն հմտությունները, որոնք անհրաժեշտ են տեղում հաջողության հասնելու համար, այլեւ կնպաստի Սյունիքի մարզի կայուն տնտեսական զարգացմանը եւ դիմակայունության ամրապնդմանը»,- իր ողջույնի խոսքում ընդգծեց ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը։
Թումո Կապանը ստեղծվել է Կապանի համայնքապետարանի եւ Սիմոնյան կրթական հիմնադրամի կողմից՝ ԵՄ-ի «Համայնքի ղեկավարները հանուն տնտեսական զարգացման տարածաշրջանային նախաձեռնության» ներքո պիլոտային ծրագրերի իրականացման համար հատկացված համաֆինանսավորմամբ: Կենտրոնի կառուցման համար նվիրատվություն են կատարել նաեւ բարերարներ Ջուդիթ Սարյանը եւ Վիկտոր Զարուգյանը։ Կենտրոնի գաղափարն իրականություն դարձնելու համար, Սիմոնյան կրթական հիմնադրամը ձեռք է բերել Կապանի 1932 թվականին կառուցված երկաթուղային կայարանի շենքը, որը վերանորոգվել է՝ պահպանելով իր պատմական դիմագիծը, բայց՝ միաժամանակ վերածվելով նորարարական կրթական միջավայրի։
Թումո Կապանի կրթական տարածքը չի սահմանափակվի միայն մեկ շենքով։  Շինարարությունը շարունակվում է, եւ շուտով ուսանողների համար կգործարկվեն նախագծով նախատեսված նորակառույց մասնաշենքերը։ Մինչ այդ կրթական գործընթացը կշարունակվի նաեւ շենքի հարեւանությամբ գործող ժամանակավոր կենտրոն-տուփերում։
Թումո Կապանը հատուկ փորձառություն կստեղծի ոչ միայն պատանիների, այլեւ ամբողջ համայնքի համար։ Այստեղ կգործի նաեւ Թումո լաբեր ծրագիրը, որը նույնպես իրականացվում է ԵՄ-ի հետ համագործակցությամբ։ 18-ից բարձր անձանց համար ծրագրի շրջանակում առաջարկվում են գործնական նախագծեր տեխնոլոգիաների, գիտության եւ ճարտարագիտության ոլորտներում: Կապանում առաջին հերթին կմեկնարկի Թումո լաբերի ուղղորդված ինքնուսուցման ծրագիրը, որի օգնությամբ ուսանողները կարող են 0-ից անվճար սովորել մեքենայական ուսուցում, Python կամ JavaScript ծրագրավորման լեզուները` առցանց գրանցվելով Թումո լաբերի կայքում՝ tumolabs.am-ում: Ավելին, շենքում կգործեն նաեւ միջոցառումների, համատեղ աշխատանքի եւ ուսուցման համար հարմարեցված տարածքներ։
Թումոյի կրթական ցանցը Սյունիքում
Թումոյի գործադիր տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը կենտրոնի բացման ելույթում կիսվեց մարզի մյուս համայնքներում Թումոյի տուփեր տեղադրելու մասին լուրով։ «Սյունիքում Թումոյի կյանքեր վերափոխող կրթական ցանցի ստեղծումն սկսվեց 2021 թվականին՝ Կապանում առաջին տուփի տեղադրումով:
Հետագայում ցանցին միացան Մեղրիի ու Քաջարանի Թումո տուփերը, իսկ հիմա արդեն բացում ենք Թումո Կապանի հիմնական շենքը: Հատկանշական է նաեւ, որ հենց այսօր հայտնում ենք նաեւ երկար սպասված նորությունը Գորիսի Թումո տուփի մասին, որը գործարկվում է «Քոնթուր Գլոբալ Հիդրո Կասկադ» ընկերության հետ համագործակցությամբ։ Այսպիսով, Թումո Կապանը 2500 ուսանողների հնարավորություն կտա տեխնոլոգիաների ու դիզայնի ոլորտներում ձեռք բերել ապագային միտված գիտելիքներ։ Սյունիքում Թումոյի կրթական ցանցն ամբողջացնելու համար մեզ մնում է միայն հիմնել Սիսիանի կենտրոնը։ Հույս ունենք, որ այդ մարտահրավերն էլ կհաղթահարենք՝ հուսալի գործընկերներ գտնելով»,- ասաց Թումոյի գործադիր տնօրենը։
Թումոյի հանրային կապերի ղեկավար Զառա Բուդաղյանը հավելեց, որ Կապանի կենտրոնի ստեղծումը երկարաժամկետ նպատակի մի մասն է։ «2021թվականից սկսած մենք ջանք չէինք խնայում, որ Թումոյի կրթությունը հասանելի դարձնենք Սյունիքի մարզի երիտասարդներին։ Այս կրթական եռանկյունին մի հիանալի հանգույց է, որը կլինի մարզկենտրոնում ու հնարավորություն կտա ոչ միայն այն պատանիներին, ովքեր Թումոյում են սովորում, այլ բաց կլինի ողջ համայնքի համար։ Այսօր, երբ կենտրոնը գործում է, մենք վստահ ենք, որ այն մեծ դրական ազդեցություն կունենա մարզի կրթական եւ տեխնոլոգիական դաշտի վրա», – նշեց նա։
Թումոյի կրթական ծրագիրն ուսանողներին առաջարկում է տեխնոլոգիաների եւ դիզայնի ոլորտներում ապագային միտված հմտություններ, որոնք պատանիներին դարձնում են ճկուն, նախաձեռնող եւ մրցունակ` թե՛ տեղական եւ թե՛ միջազգային մասնագիտական ասպարեզներում: Թումոյի առաջարկած կրթությունը հատկապես կարեւոր է Հայաստանի հեռավոր համայնքներում բնակվող պատանիների համար, որոնք, շնորհիվ Հայաստանի ամբողջ տարածքում սփռված Թումոյի կրթական ցանցի, կարող են առանց իրենց համայնքներից հեռանալու ստանալ ժամանակակից կրթություն, ներգրավվել համաշխարհային աշխատաշուկայում եւ արդյունքում զարգացնել սեփական համայնքի կարողությունները:
Կապանի մասնաճյուղի տնօրեն Անուշ Մեժլումյանը նշում է. «Այսօր մենք արդեն ունենք 12-18 տարեկան ավելի քան 830 ուսանող, ովքեր հնարավորություն են ստանում զարգացնել իրենց հմտությունները ժամանակակից տեխնոլոգիաների եւ դիզայնի ոլորտներում։ Սա հիանալի հնարավորություն է Կապանի երիտասարդների համար՝ բացահայտելու իրենց ներուժը եւ պատրաստվելու մասնագիտական ապագային»։
16-ամյա Արինե Իսրայելյանը, որն արդեն երեք տարի հաճախում է Թումո, պատմեց, որ Կենտրոնն օգնել է իրեն ոչ միայն ձեռք բերել նոր հմտություններ, այլեւ փոխել մտածելակերպը։
«Սկզբում հետաքրքրված էի միայն տեխնոլոգիաներով, բայց հետո հասկացա, որ Թումոն տալիս է ավելին՝ ստեղծագործական զարգացում, նոր գաղափարների փորձարկում եւ արվեստի մեջ խորանալու հնարավորություն։ Ինձ համար ամենատպավորիչը ստեղծագրությունն է, որն ինձ համար բացեց նոր ուղիներ եւ ես արդեն ունեմ իմ ստեղծագործությունները», – պատմեց Արինեն։
Արինե Իսրայելյանը Արինե Իսրայելյանը
Դասախոս Լիլիթ Վարդանյանի խոսքով՝ «ստեղծագրություն» տերմինը հենց Թումոյում է ստեղծվել, այդ դասի ընթացքում նա օգնում է ուսանողներին գրել այնպիսի բովանդակությամբ պատմվածքներ, որոնք կգրավեն ընթերցողներին։
Իսկ թվային երաժշտության մասնագետ Շուշանիկ Ղազարյանը նշում է, որ ուսանողները հաճախ սկզբում թերահավատորեն են մոտենում իրենց կարողություններին, սակայն մի քանի դասից հետո հայտնաբերում են, որ կարող են ստեղծել սեփական երաժշտությունը եւ վերածել իրենց գաղափարներն իրական նախագծերի։
Շուշանիկ Ղազարյանը (ձախից) Շուշանիկ Ղազարյանը (ձախից)
Պաշտոնական բացումից հետո հյուրերը շրջեցին շենքում։ «Թումո ստուդիաների» մաղատպագրության աշխատարանի ընթացքում նրանք գնացքի խորհրդանշական տոմսեր տպեցին ու ծանոթացան այս հետաքրքիր տպագրական տեխնիկայի նրբություններին։
Զուգահեռաբար Թումոն ներկայացավ իր հայկական պատմամշակութային ժառանգության թվայնացման ծրագրով՝ առաջարկելով Apple Vision Pro հեդսեթի միջոցով հիանալ Սյունիքի պատմական հուշարձաններին։
Համայնքի ներուժի զարգացման նոր հեռանկարները
Կապան համայնքի ղեկավար Գեւորգ Փարսյանն իր ողջույնի խոսքում կարեւորեց վայրի ընտրությունը՝ նշելով, որ այս վայրը ժամանակին եղել է ոչ միայն տրանսպորտային հանգույց, այլեւ ծառայել է որպես ամբողջ տարածաշրջանի տնտեսության եւ մշակույթի վերելքի հնարավորություն։ Նրա խոսքով՝ Կապանը ձգտում է դիվերսիֆիկացնել տնտեսությունը, զարգացնել տեխնոլոգիական եւ գիտելիքահեն ոլորտները՝ դուրս գալով հանքարդյունաբերության գերակայությունից։
«Այս արագ փոփոխվող աշխարհում հատկապես կարեւորում ենք գիտելիքահեն տնտեսության եւ տեղական տեխնոլոգիաների զարգացումը՝ որպես տնտեսության զարգացման ճյուղ։ Եվ մեր բոլորիս ջանքերի շնորհիվ այսօր ունենք այս կենտրոնը։  Հույս ունեմ, որ մեր պատանիները ու երիտասարդները կօգտագործեն հնարավորությունը բացահայտելու Կապանի ներուժն այդ ոլորտում, որը հնարավորություն կտա կերտելու մեր համայնքի վաղվա օրը»,- շեշտեց համայնքի ղեկավարը։
ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը Մեդիամաքսի հետ զրույցում ընդգծեց, որ Թումո Կապանի հիմնադրումը մարդկային կապիտալին ուղղված խոշոր ներդրում է, որպեսզի տարածաշրջանը դառնա ավելի դիմակայուն, անվտանգ եւ տնտեսական առումով կենսունակ։ Այն մարզի զարգացմանն ուղղված «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ եվրոպա» նախաձեռնության մի մասիկն է, որը միտված է կայունության եւ սոցիալ-տնտսական զարգացման ապահովմանը։
Այս հոդվածը հրապարակվել է Եվրոպական միության ֆինանսական աջակցությամբ։ Դրա բովանդակությունը բացառապես Մեդիամաքսի պատասխանատվությունն է եւ պարտադիր չէ, որ արտահայտի Եվրոպական միության եւ Ավստրիական զարգացման գործակալության տեսակետները:

Tumo Kapan: An Innovative Educational Centre for Syunik
With the official opening of the main building of Tumo Kapan, the youth of Syunik now have a new platform for innovation, technology, and creativity.
The establishment of Tumo centre in Kapan is part of the Resilient Syunik Team Europe initiative which is the joint undertaking of the EU, the European Investment Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, Austria, the Czech Republic, Estonia, Finland, France, Germany, Lithuania, the Netherlands, Poland, Sweden and Switzerland. The key goal of the initiative is to promote the sustainable socio-economic development of Syunik.
The opening ceremony of the centre was attended by EU Ambassador Vassilis Maragos, Head of Kapan Community Gevorg Parsyan, Tumo CEO Marie Lou Papazian, Mayor of Saint-Étienne Gaël Perdriau, representatives of state structures and community residents. Tumo Kapan’s activities offer the youth of Syunik learning opportunities that meet global standards, fostering their professional growth while empowering them to build their future locally.
EU support for Syunik’s youth
“Tumo Kapan exemplifies the European Union’s commitment to innovation and supporting regional development in Armenia. Our partnership with Tumo is a key part of the EU’s broader mission to invest in human capital, strengthen local economies, and prepare the next generation of innovators and entrepreneurs who will shape the future of Armenia. This centre will not only equip young people with the skills to thrive locally but will also contribute to the sustainable economic development and resilience of the Syunik region,” EU Ambassador Vassilis Maragos said in his opening remarks.
Tumo Kapan was established through a partnership between the Kapan Municipality and the Simonian Educational Foundation, with co-financing provided to implement pilot projects as part of the EU’s Mayors for Economic Growth Facility (M4EG). The centre received donations from philanthropists Judith Saryan and Victor Zarougian. To bring the idea of the centre to life, the Simonian Educational Foundation acquired the Kapan railway station building, constructed in 1932. The building was renovated with careful attention to preserving its historical appearance while simultaneously transforming it into a modern, innovative educational environment.
Tumo Kapan’s educational space will extend beyond a single building, as construction is underway to add new facilities that will soon be put into operation for students. In the meantime, the educational process continues in temporary centre-boxes set up next to the main building.
Tumo Kapan aims to create a unique experience not only for young people but for the entire community. The centre will also host the Tumo Lab programme, implemented in cooperation with the EU, offering practical projects in technology, science, and engineering for individuals aged 18 and over. The first initiative to launch will be the Tumo Lab guided self-learning programme, enabling students to learn machine learning, Python, or JavaScript programming from scratch, completely free of charge. Participants can register online through the Tumo Lab website at tumolabs.am. Additionally, the centre will feature spaces designed for events, collaboration, and learning.
Tumo’s educational network in Syunik
In her opening remarks, Tumo CEO Marie Lou Papazian shared the news about the Tumo boxes in other communities in the region. “Our goal of providing all teenagers in Syunik with life-changing learning experiences on a large-scale began back in 2021 with just one Tumo Box. Now, we have grown into a full educational network. Notably, we are announcing the long-awaited news about the Tumo Box in Goris, which is being launched in collaboration with ContourGlobal. Tumo Kapan will provide 2,500 students with the opportunity to acquire future-oriented knowledge in the fields of technology and design. To complete Tumo’s educational network in Syunik, we only need to establish the Sisian centre. We hope to overcome that challenge, too, by finding reliable partners,” said the CEO of Tumo.
Zara Budaghyan, Head of Public Relations at Tumo, stated that the creation of the Kapan centre is part of a long-term goal. “Since 2021, we have been working hard to make Tumo education accessible to the youth of the Syunik region. This educational triangle will serve as a significant hub located in the regional centre, offering opportunities not only to Tumo students but to the entire community. Now that the centre is operational, we are confident it will have a positive impact on the region’s educational and technological landscape,” she remarked.
Tumo’s educational programme equips students with future-oriented skills in technology and design, empowering young people to become flexible, proactive, and competitive in both local and international professional arenas. This education is particularly valuable for youth living in remote communities in Armenia, who, thanks to Tumo’s extensive educational network across the country, can access modern education without leaving their hometowns. This opportunity enables them to participate in the global labor market while simultaneously contributing to the development and growth of their own communities.
Kapan branch director Anush Mezhlumyan noted: “Today, we already have more than 830 students aged 12 to 18 who are seizing the opportunity to develop their skills in modern technologies and design. This is a great opportunity for the youth of Kapan to discover their potential and prepare for their professional future.”
Arine Israelyan, 16, who has been attending Tumo for three years, said that the centre has helped her not only acquire new skills, but also change her mind-set.
“At first I was only interested in technology, but then I realised that Tumo offers more: creative development, experimenting with new ideas, and the opportunity to delve deeper into art. The most impressive part for me has been creative writing, which opened up new paths and inspired me to create my own works,” shared Arine.
According to lecturer Lilit Vardanyan, the term “creative writing” was coined at Tumo, and during that class, she helps students write stories with engaging content to attract readers.
Digital music specialist Shushanik Ghazaryan noted that students are often initially sceptical of their abilities, however, after a few lessons they realize that they can create their own music and transform their ideas into real projects.
Following the official opening ceremony, guests had the opportunity to tour the building. During the Tumo Studios’ screen printing workshop, they printed symbolic train tickets and gained insight into the intricacies of this traditional printing technique.
Shushanik Ghazaryan (to the left) Shushanik Ghazaryan (to the left)
In parallel, Tumo presented its project to digitise Armenia’s historical and cultural heritage, offering to admire the historical monuments of Syunik through the Apple Vision Pro headset.
New perspectives for development of community potential
In his welcoming speech, Kapan community head Gevorg Parsyan highlighted the significance of the chosen location, noting that it was once not only a transportation hub but also a catalyst for the economic and cultural upliftment of the entire region. He stressed that Kapan is committed to diversifying its economy by developing technological and knowledge-based sectors, moving away from the dominance of the mining industry.
“In this rapidly changing world, we especially value the development of a knowledge-based economy and local technologies as a branch of economic development. Thanks to the collective efforts of everyone involved, we now have this centre. I hope that our youth will use this opportunity to explore Kapan’s potential in this field, shaping the future of our community,” emphasised Parsyan.
EU Ambassador Vassilis Maragos, speaking to Mediamax, underlined that the establishment of Tumo Kapan is a major investment in human capital, aimed at making the region more resilient, secure and economically viable. It is part of the “Resilient Syunik Team Europe” initiative, which aims to promote the sustainable socio-economic development of the region.