Կոռուպցիան, բիզնեսը, միգրացիան ու ՀԱԷԿ-ը՝ ՀՀ-ԵՄ նոր փաստաթղթում - Mediamax.am
Փետրվարի 21-ին Բրյուսելում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Եվրոպական միության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին ստորագրեցին Հայաստան-ԵՄ գործընկերության առաջնահերթությունների իրագործման մասին փաստաթուղթը։
Մեդիամաքսն ուսումնասիրել է փաստաթուղթն ու «Պարզաբանում» խորագրում ներկայացնում է դրանում արծարծված կարեւոր հարցերի պատասխանները:
1. Փաստաթղթում ի՞նչ դեր է հատկացվում քաղաքացիական հասարակությանը:
Հայաստան-ԵՄ գործընկերության առաջնահերթությունների իրագործման մասին փաստաթղթում նշվում է, որ քաղաքացիական հասարակությունը կարեւոր դերակատար է Արեւելյան գործընկերության համատեքստում, եւ Եվրամիությունն ու Հայաստանը կխթանեն դրա հետագա ներգրավվածությունը առաջնահերթությունների իրականացման գործում:
Կողմերը նաեւ կաշխատեն քաղաքացիական հասարակության համար բարենպաստ միջավայրի, ինչպես նաեւ սոցիալական գործընկեր կազմակերպությունների եւ որոշումների կայացմանը նրանց մասնակցության հետագա զարգացման ուղղությամբ: Քաղաքացիական հասարակությունը խորհրդատվական մասնակցություն է ունեցել Հայաստան-ԵՄ գործընկերության առաջնահերթությունների իրագործման մասին փաստաթղթի ստեղծմանը եւ կարեւոր դեր կունենա՝ մասնակցելով դրանց իրականացման մոնիտորինգին:
2. Ի՞նչ բարեփոխումներ են լինելու կառավարման եւ դատական համակարգերում:
Փաստաթղթով հստակեցվում է, որ ԵՄ-ն եւ Հայաստանը հավատարիմ են հետագա համագործակցությանը՝ մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության բարձրացման, ինչպես նաեւ հիմնարար ազատությունների նպատակի շուրջ: Նրանք միասին կաշխատեն Հայաստանի պետական կառավարման համակարգի, լավ կառավարման եւ դատական համակարգի շարունակական բարելավման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ու քաղաքացիական հասարակության ամրապնդման ուղղությամբ: Գենդերային հավասարությունը, բնապահպանական եւ սոցիալական խնդիրները կլինեն գերակայող բոլոր բնագավառներում:
Կողմերը կակտիվացնեն իրենց ջանքերը պետական կառավարման համակարգի բարեփոխման գործում, ներառյալ՝ տեղական ինքնակառավարման մարմիններն ու իրավապահ մարմինները: Հատուկ կարեւորություն կհատկացվի օրենքի գերակայությանը, դատական համակարգի անկախության խթանմանը, արդարադատության մատչելիությանն ու արդար դատաքննության իրավունքին: Այս բարեփոխումը կմեկնարկի պետական կառավարման համակարգի բարելավման ռազմավարական ծրագրով:
3. Կոռուպցիայի դեմ ինչպիսի՞ պայքար է տարվելու:
Կոռուպցիայի դեմ պայքարը լինելու է պետական կառավարման համակարգի բարեփոխման եւ օրենքի գերակայության ամրապնդմանն ուղղված երկրի ջանքերի հիմքում:
Համագործակցությունը կկենտրոնանա հակակոռուպցիոն մարմինների ուժեղացման եւ օրենսդրության վերանայման վրա: Մասնավորապես՝ ուշադրության կենտրոնում կլինեն պետական գնումների համակարգի, ակտիվների հայտարարագրման համակարգի (դրա պատշաճ կատարման) եւ հասարակական գործառույթների (գնումներ, մաքսեր, թույլատրագրեր) կառավարումը (որտեղ տնտեսական եւ այլ ռիսկերը բարձր են)՝ նպատակ ունենալով բարձր էթիկայի չափանիշների ապահովում եւ խուսափում շահերի բախումից:
4. Ի՞նչ քայլեր են նախատեսվում ֆինանսական կայունության խթանման համար:
Ֆինանսական հատվածի կայունությունն ու ճկունությունը բարձրացնելու համար ավելի կհզորացվի բանկային վերահսկողությունը՝ համապատասխան միջազգային նորմերին եւ լավագույն փորձին:
Հարկային եւ մաքսային վարչարարության արդիականացումն ու բարեփոխումները, ներառյալ միջազգային համագործակցությունն ու խարդախության դեմ պայքարի ուժեղացումը, կխթանեն պետական եկամուտների հավաքագրումը:
5. Ինչպե՞ս է բարելավվելու Հայաստանի գործարար միջավայրը:
Բիզնեսին աջակցող ներդրումային միջավայր, ինչպես արձանագրված է փաստաթղթում, ներառում է արդյունավետ մրցակցություն ապրանքների եւ ծառայությունների շուկաներում, երաշխավորված է էթիկայի բարձր չափանիշներով գործող ուժեղ, անկախ մրցակցային մարմնի կողմից, ինչպես նաեւ հակամենաշնորհային օրենսդրության արդյունավետ կիրառման մեխանիզմի եւ մտավոր սեփականության իրավունքի արդյունավետ պաշտպանության միջոցով:
Գործարար միջավայրի բարելավումը (բիզնեսով զբաղվելու դյուրացումը), ըստ փաստաթղթի, աճի խթանման գործիք կդառնա:
Թվային տնտեսության խթանումը, ներառյալ Հայաստանի թվային միջավայրի մերձեցումը ԵՄ թվային միասնական շուկայի հետ, կարեւոր կլինի Հայաստանի տնտեսության եւ հասարակության արդիականացման համար:
Կանաչ տնտեսությունը կայուն զարգացման համար կարեւոր աճի ուղի է ապահովում: Բնապահպանական խնդիրները, ներառյալ՝ կլիմայի փոփոխությունը, առաջնահերթություն կլինեն բոլոր համապատասխան քաղաքականություններում:
6. Ինչպե՞ս է ապահովվելու Հայաստանի մուտքը մեծ շուկաներ:
Փաստաթղթում ասվում է, որ դեպի ծով ելք չունեցող Հայաստանը կարիք ունի հաղթահարելու կապերի հետ առկա մարտահրավերները, իսկ երկրի ներսում որոշ շրջաններ տուժում են հեռավորությունից ու տնտեսական, քաղաքական, սոցիալական գործունեության կենտրոնի հետ ունեն կապակցման սահմանափակ միջոցներ:
ԵՄ եւ Արեւելյան գործընկերության մյուս երկրների՝ մասնավորապես, Վրաստանի հետ համագործակցությունը, կարող է նպաստել երկրի աշխարհագրական իրավիճակի հետեւանքների մեղմմանը:
Հայաստանի մուտքը միջազգային շուկաներ բարելավելու համար կողմերը նաեւ կհամագործակցեն Տրանսեվրոպական տրանսպորտային ցանցի (TEN-T) ընդլայնված շրջանակներում՝ հստակ առաջնահերթության հիման վրա:
Անմիջական հարեւանությունից դուրս արդյունավետ կապերի եւ շուկայի զարգացման համար կարեւոր են քաղաքացիական ավիացիայի բարեփոխումները, որոնք ի վերջո, կբերեն ԵՄ-ի հետ ավիացիոն համաձայնագրի կնքմանը:
7. Ինչպե՞ս են փաստաթղթում կարգավորվում ՀԱԷԿ-ի եւ միջուկային էներգիայի վերաբերյալ հարցերը:
Փաստաթղթում ասվում է, որ քանի դեռ երկրում էներգիայի անհրաժեշտ քանակի ապահովման համար օգտագործվում է միջուկային էներգիան, միջուկային անվտանգության բարձր մակարդակի ապահովումն անհրաժեշտություն է, ինչի համար հիմք կծառայեն Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (IAEA) ստանդարտներն ու ԵՄ չափանիշները եւ պրակտիկան:
«Մեծամորի Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի (ՀԱԷԿ) փակումն ու շահագործման անվտանգ դադարեցումը եւ ճանապարհային քարտեզի/գործողությունների պլանի ավելի վաղ ընդունումը պետք է մնան առանցքային նպատակ, միեւնույն ժամանակ՝ Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության եւ կայուն զարգացման պայմանների ապահովման համար անհրաժեշտ է այն փոխարինել նոր հնարավորություններով»,- ասված է փաստաթղթում:
8. Ինչպե՞ս են կարգավորվելու միգրացիոն հոսքերը:
Միգրացիոն հոսքերի կառավարման հիմքում կլինի Եվրոպական միության և Հայաստանի Հանրապետության միջև վիզաների տրամադրումը դյուրացնելու մասին համաձայնագիրը:
ԵՄ-ն ճանաչում է Հայաստանի դերը Սիրիայից փախստականների վերաբնակեցման գործում, որով Հայաստանն իրավասու է դառնում ստանալու աջակցություն Սիրիայի ճգնաժամին արձագանքման ԵՄ տարածաշրջանային հիմնադրամի կողմից:

Коррупция, бизнес, миграция и ААЭС в новом документе Армения-ЕС - Mediamax.am
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян и Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности, вице-президент Европейской комиссии Федерика Могерини подписали 21 февраля в Брюсселе документ о реализации приоритетов в рамках партнерства Армения-ЕС.
Медиамакс изучил документ и в рубрике «Объяснение» представляет ответы на отраженные в нем важнейшие вопросы.
1. Какая роль отводится в документе гражданскому обществу?
В документе отмечается, что гражданское общество является важным игроком в контексте Восточного партнерства, и Евросоюз и Армения будут содействовать его дальнейшему вовлечению в процесс реализации приоритетов.
Стороны будут также стремиться к созданию благоприятных условий для гражданского общества, включая партнерские социальные организации, и обеспечению их участия в принятии решений. Гражданское общество приняло совещательное участие в создании документа о реализации приоритетов партнерства Армения-ЕС и сыграет важную роль в мониторинге их реализации.
2. Какие реформы ожидаются в системе государственного управления и судебной системе?
В документе отмечается, что ЕС и Армения привержены дальнейшему сотрудничеству в деле поощрения прав человека, верховенства закона и основных свобод. Они будут совместно работать над совершенствованием системы государственного управления и судебной системы, борьбы с коррупцией и укрепления гражданского общества. Гендерное равенство, экологические и социальные вопросы будут учитываться во всех сферах.
Стороны активизируют свои усилия для реформирования системы государственного управления, включая органы местного самоуправления и правоохранительные органы.  Особая значение будет придаваться верховенству закона, содействию обеспечению независимости судебной власти, доступу к правосудию и праву на справедливое судебное разбирательство.
3. Какие методы борьбы против коррупции отражены в документе?
Борьба против коррупции будет заложена в основу реформы государственного управления и усилий по укреплению верховенства закона.
Сотрудничество будет сосредоточено на усилении антикоррупционных центров и пересмотре законодательства. В частности, в центре внимания будет система государственных закупок, система декларирования активов для обеспечения ее надлежащего осуществления и управления публичными функциями (закупки, таможенные пошлины,  лицензирование), где есть наличие экономических и других рисков) с целью обеспечения высоких этических стандартов и во избежание конфликта интересов.
4. Какие меры предусмотрены для повышения финансовой стабильности?
С целью повышения стабильности и устойчивости финансового сектора банковский контроль будет усилен в соответствии с международными нормами и передовой практикой.
Модернизация и реформирование налогового и таможенного администрирования, включая международное сотрудничество и усиление борьбы против мошенничества, будут стимулировать сбор государственных доходов.
5. Каким образом будет улучшена бизнес-среда в Армении?
Благоприятная инвестиционная бизнес-среда, как отмечено в документе, включает эффективную конкуренцию на рынках товаров и услуг и будет обеспечена со стороны сильного, независимого органа, действующего на основе высоких этических норм, с применением эффективного механизма соблюдения антимонопольного законодательства и эффективной защиты права интеллектуальной собственности.
Улучшение бизнес-среды (упрощение ведения бизнеса), согласно документу, станет инструментом стимулирования роста.
Стимулирование цифровой экономики, включая сближение цифровой среды Армении с  единым цифровым рынком ЕС, сыграет важную роль в модернизации экономики и общества Армении.
Зеленая экономика станет важным инструментом для устойчивого развития. Экологические проблемы, включая изменение климата, станут приоритетами соответствующих направлений политики.
6. Как будет обеспечен доступ Армении на глобальный рынок?
В документе говорится, что ввиду отсутствия выхода к морю, Армения нуждается в преодолении вызовов, связанных с путями сообщения, а отдаленность и ограниченная связь с центрами экономической, политической и социальной деятельности имеют негативное воздействие на некоторые районы страны.
Сотрудничество с ЕС и другими странами Восточного партнерства, в частности – с Грузией, может способствовать смягчению последствий географического положения страны.
Стороны также будут сотрудничать в расширенных рамках Трансъевропейской транспортной сети (TEN-T), основанной на четкой приоритизации с целью улучшения доступа Армении к международным рынкам.
Для обеспечения эффективных связей и развития рынка за пределами непосредственного соседства важно провести реформу гражданской авиации, что в конечном итоге приведет к заключению авиационного соглашения с ЕС.
7. Как регулируются в документе вопросы, касающиеся атомной энергии и ААЭС?
В документе говорится, что до тех пор, пока атомная энергия используется для поддержания необходимого количества энергии в стране, обеспечение высокого уровня атомной безопасности становится необходимостью: основной для этого должны служить стандарты Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ), а также стандарты и практика ЕС.
«Закрытие и безопасный вывод из эксплуатации Армянской атомной электростанции в Мецаморе (ААЭС) и заблаговременное принятие «дорожной карты» по этому вопросу остаются ключевой задачей. Одновременно, для обеспечения энергетической безопасности Армении и условий для устойчивого развития необходимо заменить ее новыми возможностями»,- говорится в документе.
8. Каким образом будет осуществляться регулирование миграционных потоков?
В основу регулирования миграционных потоков будет заложено Соглашение между Европейским союзом и Арменией об упрощении визового режима.
ЕС признает роль Армении в переселении беженцев из Сирии, что дает ей право получать поддержку из Регионального целевого фонда ЕС с целью реагирования на сирийский кризис.