ԱՄՆ դիվանագետներ. Սարգսյանն ու Ալիեւը հեռու չեն խնդրի լուծումից - Mediamax.am
ԱՄՆ Պետքարտուղար Ջոն Քերին և ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Վիկտորիա Նուլանդը մասնակցում են Մոսկվայում 2015 թ. դեկտեմբերի 15-ին կայացած ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանն
Երեւան: Մեդիամաքս: Ամերիկացի դիվանագետները համարում են, որ իրականում Հայաստանն ու Ադրբեջանը այդքան էլ հեռու չեն ԼՂ հակամարտության կարգավորումից, ինչպես կարող է թվալ:
Մայիսի 16-ին ամերիկացի դիվանագետները լրագրողների համար Վիեննայում ճեպազրույց էին անցկացրել՝ մինչ ԱՄՆ, ՌԴ արտաքին գործերի գերատեսչությունների ղեկավարների եւ Ֆրանսիայի եվրոպական հարցերով պետքարտուղարի մասնակցությամբ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման մեկնարկը:
Դիվանագետների անունները ճեպազրույցի վերծանման մեջ չեն նշվում, նրանք նշվում են որպես «Պետդեպարտամենտի ավագ պաշտոնյա 1» եւ «Պետդեպարտամենտի ավագ պաշտոնյա 2»: Կարելի է ենթադրել, որ ճեպազրույցի խոսնակներն են եղել Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Վիկտորիա Նուլանդը եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
Ներկայացնում ենք հատվածներ ամերիկացի դիվանագետների ելույթից:
Բանակցությունների մասին
Մենք ցանկանում ենք տեսնել բանակցային գործընթացի շարունակությունը, որ կողմերը պարտավորվեն հանդիպել հակամարտության համապարփակ կարգավորման համար: Երկու կողմն էլ համաձայնել են, որ ստատուս-քվոի պահպանումը անընդունելի է, սակայն դեպի կարգավորում շարժվելու համար անհրաժեշտ է գործընթաց: Այդ պատճառով պետքարտուղար Քերին մտադրված է կոչ անել նախագահներին հանդիպել մոտ ապագայում՝ համապարփակ կարգավորման շուրջ աշխատելու համար:
Ապրիլյան մարտական գործողությունների մեկնարկի մասին
Դժվար է ասել, թե ինչպես եւ ինչու դա սկսվեց: Վերջին տարվա ընթացքում ակնհայտ էր, որ կողմերը ստուգում էին միմյանց պաշտպանական հնարավորությունները: Ամենամտահոգիչը ծանր զինատեսակները կիրառումն էր:
Ռուսաստանի հետ համագործակցության մասին
Այս խնդրի լուծման հարցում մենք եւ ռուսները միակարծիք ենք: Մենք տարաձայնություններ չունենք: Տվյալ պահին ունենք երկու նպատակ. հրադադարի պահպանմամբ կրճատել բռնության կիրառման դեպքերը եւ անհապաղ սկսել համապարփակ կարգավորման շուրջ բանակցությունները: Ռուսները կիսում են այդ երկու նպատակները:
Կարգավորման սկզբունքների մասին
Համապարփակ կարգավորման բոլոր սկզբունքներն ու տարրերը բավականին երկար ժամանակ քննարկվում են: Մենք այսօր կուզենայինք կողմերից ստանալ այդ տարրերին եւ սկզբունքներին իրենց հավատարմության վերահաստատումը, ինչպես նաեւ դրանց ճանաչումը՝ որպես համապարփակ կարգավորմանը հասնելու հիմք:
Ադրբեջանում կան մարդիկ, ովքեր կարծում են, որ հակամարտությունը կարելի է կարգավորել միայն ռազմական ճանապարհով: Սակայն մենք չենք կարծում, որ նախագահներից որեւէ մեկը այդպես է մտածում: Նրանք ցանկանում են համաձայնության գալ բանակցությունների արդյունքում, եւ անցյալում արդեն մոտ էին դրան: Նրանք հիմա էլ այդքան էլ հեռու չեն դրանից:
Վիսկիի շշի մասին
Կարեւոր է այն, որ նրանք ունակ են խոսել միմյանց հետ: Այսօր հանդիպման այլ ձեւաչափ ունենք, բայց անցյալում մենք նրանց հնարավորություն ենք տվել երկար ժամանակ խոսել դեմ առ դեմ: Սեղանին մի շիշ սկոչ ենք դնում եւ նրանց հնարավորություն տալիս քննարկելու բոլոր հարցերը:
Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի մասին
Հարցերից մեկը, որը պետք է լուծենք, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակն է: Երկու նախագահներն էլ համաձայն են, որ ԼՂ կարգավիճակի որոշման համար որոշակի փուլում պետք է տեղի ունենա Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության կամարտահայտումը: Իհարկե, հայերը ցանկանում են, որ ժամկետը ֆիքսվի ու
հանրաքվեն հնարավորինս շուտ անցկացվի: Մենք պատասխանում ենք, որ դա միակ հարցը չէ, եւ երբ խոսում ենք համապարփակ կարգավորման մասին, պետք է քննարկենք նաեւ այլ տարրերն ու սկզբունքները:
Վերափոխված ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության մասին
Մենք ցանկանում ենք տեսնել ավելի ուժեղ ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելություն եւ վստահության ամրապնդման այլ միջոցներ, որոնք կօգնեն նվազեցնել բռնությունը:
Ներկա պահին առաքելությունն ունի միայն 6 աշխատակից, եւ դա թույլ չի տալիս շփման գծում դիտարկում անցկացնել ամսական երկու կամ երեք անգամից հաճախ: Դա բավարար չէ: Մենք ցանկանում ենք ունենալ ավելի շատ դիտորդական առաքելություններ ավելի մեծ թվով աշխարհագրական վայրերում: Եթե կողմերը պայմանավորվեն այդ մասին, դա շատ օգտակար կլինի:
Ադրբեջանը դեմ էր ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության անձնակազմի ընդլայնմանը: Նրանք դեմ էին վստահության ամրապնդման ցանկացած միջոցներին, պնդելով, որ դրանք նպաստում են ստատուս-քվոի պահմանմանը: Մենք ցանկանում ենք կիրառել այդ միջոցները: Տեսնենք, արդյո՞ք Ադրբեջանը այս երեկո կհամաձայնի դրանցից մի քանիսին:
Ապրիլյան պատերազմի արդյունքների մասին
Ադրբեջանցիները գրավել են որոշակի տարածքներ, որոնք, ըստ իրենց, մարտավարական նշանակություն ունեն:
Կողմերից յուրաքանչյուրը դեպքերը յուրովի է մեկնաբանում: Ադրբեջանցիները հայտարարել են սեփական նշանակալից ռազմական հաղթանակի մասին: Հայերը այլ կերպ են մտածում: Նրանք ասում են, որ խոսքը գնում է մի քանի հարյուր մետրի մասին, որը առանձնահատուկ նշանակություն չունի, եւ որի համար Ադրբեջանը չափազանց թանկ գին է վճարել:
Հակամարտության կարգավորման հեռանկարների մասին
Սա լուծվող հակամարտություն է: Կան հակամարտություններ, որոնք կարելի է միայն կառավարել: Այս հակամարտությունը կարելի է լուծել, եւ դրա համար անհրաժեշտ է նախագահների քաղաքական կամքը:

U.S. officials: Aliyev and Sargsyan are not that far apart from a settlement - Mediamax.am
U.S. Secretary of State John Kerry and Assistant Secretary Victoria Nuland take part in a meeting with Russian Foreign Minister Sergei Lavrov in Moscow December 15, 2015
Yerevan /Mediamax/. U.S. senior officials believe that in fact, Armenia and Azerbaijan are not as far apart from the settlement of the NK conflict as it may seem.
U.S. officials held a briefing for journalists in Vienna ahead of the meeting between the Presidents of Armenia and Azerbaijan with participation of Russian Foreign Minister, the U.S. Secretary of State and Minister of State for European Affairs of France on May 16.
According to the tradition upheld in the State Department, the officials are not named in the briefing transcript, but are identified as “Senior State Department Official One” and “Senior State Department Official Two”. We assume that the officials were the U.S. Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Victoria Nuland and American OSCE Minsk Group Co-Chair James Warlick.
We present extracts from the background briefing.
On negotiations
We want to see a negotiating process underway. We would like to see both sides commit themselves to meeting in order to negotiate a comprehensive settlement of the conflict. Both sides have agreed that the status quo is not sustainable, that there does need to be a process in place and underway that can lead to a settlement. So Secretary Kerry is going to press the presidents to come together in the near future to work towards that comprehensive settlement.
On the military actions in the beginning of April
It’s hard to know why and how it started. It’s clear that – it’s been clear over the last year that each side is testing the other’s defenses. One of the most troubling things that’s happened along the line of contact is the introduction of heavy weapons.
On cooperation with Russia
Well, this is an issue where we see eye to eye with the Russians. We have no differences of opinion. We’re looking at two things, really: reducing the violence, which means respecting the existing ceasefire; and immediate negotiations on a comprehensive settlement. And the Russians share both of those goals.
On the principles of settlement
Principles and elements that are the basis for negotiating a comprehensive settlement. And these elements and principles have been on the table for a long time. So we’d like to have a discussion tonight that – where both sides will reiterate their support for these elements and principles and identify them as the basis for moving forward on a comprehensive settlement.
There are Azerbaijanis who believe that this conflict will be settled only through the barrel of a gun. But we don’t believe that either of the presidents supports that. They want to have a negotiated settlement. They’ve come close in the past. They’re not that far apart on what a settlement would look like. So we’ve been trying to bring them together – and tonight is no exception – so that they can narrow those differences. And in this case we’d like to have a sustained negotiating process – a process that can lead to a comprehensive settlement. And by “comprehensive,” we mean it takes all of the issues into account.
On the bottle of scotch
What’s remarkable is that they can talk to each other. What we’ve done with them in the past – and I don’t think we’ll have the opportunity tonight; we’re using a different format – is that we’ve allowed them as much time as they want one on one. We put a bottle of scotch on the table and allow them to talk through the issues, and what we’ve learned is they do talk through the issues.
On the status of Nagorno-Karabakh
The presidents agree that there needs to be an expression of the will of the population of Nagorno-Karabakh at some time to decide Nagorno-Karabakh’s future. Of course, the Armenians would like a date set and would like to have that referendum done as soon as possible. Our answer to that is that’s not the only issue in play, and when we talk about a comprehensive settlement, we need to talk about all of these elements and principles.
On the renewed monitoring mission of the OSCE
We would like to see a more robust mission, as well as other confidence building measures that could help to reduce the violence.
Well, right now there are only six monitors. And that allows monitoring missions to take place two or three times a month.
That’s just not sufficient. We’d like to see more monitoring missions in more geographic areas. And if the sides would agree to that, that could be very helpful.
They [Azerbaijan] have been opposed to additional monitors. They opposed any confidence-building measures that they believe perpetuates the status quo. That said, we want to take up these confidence-building and humanitarian measures tonight and see if Azerbaijan can agree to some of them.
On the results of the April war
Azerbaijanis did take some territory that at least the Azerbaijanis believe is tactically important for them.
You’ll hear different stories from each of the sides. The Azerbaijanis have declared victory, and consider this a significant military victory. Armenians don’t see it that way. They will tell you this is simply hundreds of meters, where Azerbaijan paid a very high price for land that’s not particularly important.
On the perspectives of the conflict settlement
This is a solvable conflict. There’s some out there that simply have to be managed. This one can be solved, and it takes the political will of the two presidents to reach an agreement. But we concede where the settlement will end up.