ԱՄՆ դիվանագետներ. Սարգսյանն ու Ալիեւը հեռու չեն խնդրի լուծումից - Mediamax.am
ԱՄՆ Պետքարտուղար Ջոն Քերին և ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Վիկտորիա Նուլանդը մասնակցում են Մոսկվայում 2015 թ. դեկտեմբերի 15-ին կայացած ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանն
Երեւան: Մեդիամաքս: Ամերիկացի դիվանագետները համարում են, որ իրականում Հայաստանն ու Ադրբեջանը այդքան էլ հեռու չեն ԼՂ հակամարտության կարգավորումից, ինչպես կարող է թվալ:
Մայիսի 16-ին ամերիկացի դիվանագետները լրագրողների համար Վիեննայում ճեպազրույց էին անցկացրել՝ մինչ ԱՄՆ, ՌԴ արտաքին գործերի գերատեսչությունների ղեկավարների եւ Ֆրանսիայի եվրոպական հարցերով պետքարտուղարի մասնակցությամբ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման մեկնարկը:
Դիվանագետների անունները ճեպազրույցի վերծանման մեջ չեն նշվում, նրանք նշվում են որպես «Պետդեպարտամենտի ավագ պաշտոնյա 1» եւ «Պետդեպարտամենտի ավագ պաշտոնյա 2»: Կարելի է ենթադրել, որ ճեպազրույցի խոսնակներն են եղել Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Վիկտորիա Նուլանդը եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
Ներկայացնում ենք հատվածներ ամերիկացի դիվանագետների ելույթից:
Բանակցությունների մասին
Մենք ցանկանում ենք տեսնել բանակցային գործընթացի շարունակությունը, որ կողմերը պարտավորվեն հանդիպել հակամարտության համապարփակ կարգավորման համար: Երկու կողմն էլ համաձայնել են, որ ստատուս-քվոի պահպանումը անընդունելի է, սակայն դեպի կարգավորում շարժվելու համար անհրաժեշտ է գործընթաց: Այդ պատճառով պետքարտուղար Քերին մտադրված է կոչ անել նախագահներին հանդիպել մոտ ապագայում՝ համապարփակ կարգավորման շուրջ աշխատելու համար:
Ապրիլյան մարտական գործողությունների մեկնարկի մասին
Դժվար է ասել, թե ինչպես եւ ինչու դա սկսվեց: Վերջին տարվա ընթացքում ակնհայտ էր, որ կողմերը ստուգում էին միմյանց պաշտպանական հնարավորությունները: Ամենամտահոգիչը ծանր զինատեսակները կիրառումն էր:
Ռուսաստանի հետ համագործակցության մասին
Այս խնդրի լուծման հարցում մենք եւ ռուսները միակարծիք ենք: Մենք տարաձայնություններ չունենք: Տվյալ պահին ունենք երկու նպատակ. հրադադարի պահպանմամբ կրճատել բռնության կիրառման դեպքերը եւ անհապաղ սկսել համապարփակ կարգավորման շուրջ բանակցությունները: Ռուսները կիսում են այդ երկու նպատակները:
Կարգավորման սկզբունքների մասին
Համապարփակ կարգավորման բոլոր սկզբունքներն ու տարրերը բավականին երկար ժամանակ քննարկվում են: Մենք այսօր կուզենայինք կողմերից ստանալ այդ տարրերին եւ սկզբունքներին իրենց հավատարմության վերահաստատումը, ինչպես նաեւ դրանց ճանաչումը՝ որպես համապարփակ կարգավորմանը հասնելու հիմք:
Ադրբեջանում կան մարդիկ, ովքեր կարծում են, որ հակամարտությունը կարելի է կարգավորել միայն ռազմական ճանապարհով: Սակայն մենք չենք կարծում, որ նախագահներից որեւէ մեկը այդպես է մտածում: Նրանք ցանկանում են համաձայնության գալ բանակցությունների արդյունքում, եւ անցյալում արդեն մոտ էին դրան: Նրանք հիմա էլ այդքան էլ հեռու չեն դրանից:
Վիսկիի շշի մասին
Կարեւոր է այն, որ նրանք ունակ են խոսել միմյանց հետ: Այսօր հանդիպման այլ ձեւաչափ ունենք, բայց անցյալում մենք նրանց հնարավորություն ենք տվել երկար ժամանակ խոսել դեմ առ դեմ: Սեղանին մի շիշ սկոչ ենք դնում եւ նրանց հնարավորություն տալիս քննարկելու բոլոր հարցերը:
Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի մասին
Հարցերից մեկը, որը պետք է լուծենք, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակն է: Երկու նախագահներն էլ համաձայն են, որ ԼՂ կարգավիճակի որոշման համար որոշակի փուլում պետք է տեղի ունենա Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության կամարտահայտումը: Իհարկե, հայերը ցանկանում են, որ ժամկետը ֆիքսվի ու
հանրաքվեն հնարավորինս շուտ անցկացվի: Մենք պատասխանում ենք, որ դա միակ հարցը չէ, եւ երբ խոսում ենք համապարփակ կարգավորման մասին, պետք է քննարկենք նաեւ այլ տարրերն ու սկզբունքները:
Վերափոխված ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության մասին
Մենք ցանկանում ենք տեսնել ավելի ուժեղ ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելություն եւ վստահության ամրապնդման այլ միջոցներ, որոնք կօգնեն նվազեցնել բռնությունը:
Ներկա պահին առաքելությունն ունի միայն 6 աշխատակից, եւ դա թույլ չի տալիս շփման գծում դիտարկում անցկացնել ամսական երկու կամ երեք անգամից հաճախ: Դա բավարար չէ: Մենք ցանկանում ենք ունենալ ավելի շատ դիտորդական առաքելություններ ավելի մեծ թվով աշխարհագրական վայրերում: Եթե կողմերը պայմանավորվեն այդ մասին, դա շատ օգտակար կլինի:
Ադրբեջանը դեմ էր ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության անձնակազմի ընդլայնմանը: Նրանք դեմ էին վստահության ամրապնդման ցանկացած միջոցներին, պնդելով, որ դրանք նպաստում են ստատուս-քվոի պահմանմանը: Մենք ցանկանում ենք կիրառել այդ միջոցները: Տեսնենք, արդյո՞ք Ադրբեջանը այս երեկո կհամաձայնի դրանցից մի քանիսին:
Ապրիլյան պատերազմի արդյունքների մասին
Ադրբեջանցիները գրավել են որոշակի տարածքներ, որոնք, ըստ իրենց, մարտավարական նշանակություն ունեն:
Կողմերից յուրաքանչյուրը դեպքերը յուրովի է մեկնաբանում: Ադրբեջանցիները հայտարարել են սեփական նշանակալից ռազմական հաղթանակի մասին: Հայերը այլ կերպ են մտածում: Նրանք ասում են, որ խոսքը գնում է մի քանի հարյուր մետրի մասին, որը առանձնահատուկ նշանակություն չունի, եւ որի համար Ադրբեջանը չափազանց թանկ գին է վճարել:
Հակամարտության կարգավորման հեռանկարների մասին
Սա լուծվող հակամարտություն է: Կան հակամարտություններ, որոնք կարելի է միայն կառավարել: Այս հակամարտությունը կարելի է լուծել, եւ դրա համար անհրաժեշտ է նախագահների քաղաքական կամքը:

Американские дипломаты: Алиев и Саргсян не очень далеки от решения конфликта - Mediamax.am
Госсекретарь США Джон Керри и помощник госсекретаря Виктория Нуланд  15 декабря 2015 года в Москве на встрече с министром иностранных дел РФ Сергеем Лавровым
Госсекретарь США Джон Керри и помощник госсекретаря Виктория Нуланд 15 декабря 2015 года в Москве на встрече с министром иностранных дел РФ Сергеем Лавровым
Ереван /Медиамакс/. Американские дипломаты считают, что в действительности Армения и Азербайджан не так далеки от урегулирования карабахского конфликта, как кажется.
16 мая, до начала встречи президентов Армении и Азербайджана с участием глав внешнеполитических ведомств США и России и госсекретаря МИД Франции по европейским делам, американские дипломаты провели в Вене брифинг для журналистов.
По существующей в Госдепартаменте традиции, имена дипломатов в стенограмме брифинга не называются, они идентифицируются как «старший сотрудник Госдепартамента 1» и «старший сотрудник Госдепартамента 2». Можно предположить, что на пресс-конференции выступили помощник госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Виктория Нуланд и американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик.
Предлагаем вашему вниманию отрывки из выступления американских дипломатов.
О переговорах
Мы хотим видеть продолжение переговорного процесса, чтобы стороны обязались встретиться с целью обсуждения всеобъемлющего урегулирования конфликта. Обе стороны соглашаются с тем, что сохранение статуса-кво неприемлемо, однако необходим процесс, который бы вел к урегулированию. Поэтому госсекретарь Керри собирается призвать президентов встретиться в ближайшем будущем для работы над всеобъемлющим урегулированием.
О начале военных действий в апреле
Трудно сказать, как и почему это началось. В течение последнего года было очевидно, что стороны проверяют оборонительные способности друг друга. Самым тревожным стало использование тяжелого вооружения.
О сотрудничестве с Россией
В решении этого вопроса мы едины во мнениях с русскими. У нас нет различия в мнениях. В данный момент у нас две цели: сократить случаи насилия путем соблюдения перемирия и начать немедленные переговоры о всеобъемлющем урегулировании. Русские разделяют обе эти цели.
О принципах урегулирования
Все принципы и элементы всеобъемлющего урегулирования обсуждаются на переговорах длительное время. Мы бы хотели сегодня услушать от сторон подтверждение их приверженности данным элементам и принципам и их идентификации в качестве фундамента для движения к всеобъемлющему урегулированию.
В Азербайджане есть люди, которые считают, что конфликт можно решить только военным путем. Но мы не считаем, что кто-то из президентом думает так же. Они хотят достичь соглашения путем переговоров, и они были близки к этому в прошлом. Они и сейчас не так далеки от этого.
О бутылке виски
Важным является то, что они способны говорить друг с другом. Сегодня у нас другой формат встречи, но в прошлом мы давали им возможность проводить с глазу на глаз много времени. Мы ставим на стол бутылку скотча и даем им возможность обсуждать все вопросы.
О статусе Нагорного Карабаха
Один из вопросов, которые предстоит решить, это статус Нагорного Карабаха. Оба президента согласны с тем, что на определенном этапе должно состояться волеизъявление  населения Нагорного Карабаха для определения будущего Нагорного Карабаха. Конечно, армяне хотят фиксации даты и проведения референдума как можно скорее. Наш ответ заключается в том, что это не единственный вопрос, и когда мы говорим о всеобъемлющем урегулировании, то должны обсуждать и другие элементы и принципы.
Об обновленной мониторинговой миссии ОБСЕ
Мы хотим видеть более сильную мониторинговую миссию ОБСЕ и другие меры по укреплению доверия, которые помогут сократить насилие.
В настоящее время у миссии есть только 6 сотрудников, и это не позволяет проводить мониторинг на линии соприкосновения чаще двух или трех раз в месяц. Этого недостаточно. Мы хотим иметь больше мониторинговых миссий. Если стороны договорятся об этом, это будет очень полезно.
Азербайджан возражал против увеличения числа сотрудников мониторинговой миссии ОБСЕ. Они возражали против любых мер по укреплению доверия, которые, по их мнению, работают в пользу сохранения статуса-кво. Мы хотим применить эти меры и посмотрим, если Азербайджан сегодня вечером согласится на некоторые из них.
Об итогах апрельской войны
Азербайджанцы заняли определенные территории, которые они считают тактически важными.
Каждая из сторон трактует события по-своему. Азербайджанцы объявили о своей значительной военной победе. Армяне считают по-иному. Они говорят, что речь идет о нескольких сотнях метров, которые не имеют особой важности и за которые Азербайджан заплатил очень высокую цену.
О перспективах урегулирования конфликта
Это решаемый конфликт. Есть конфликты, которыми можно лишь управлять. Этот конфликт может быть решен, и для достижения решения нужна политическая воля президентов.