ԼՂՀ նախագահը խոսել է Ստեփանակերտի օդանավակայանի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր ասել է, որ Ստեփանակերտի օդանավակայանի վերաշահագործումը Արցախի կողմից չի կարող ընկալվել որպես ստատուս-քվոյի վերանայման կամ դրա հետ կապված որոշում:
Այս մասին ԼՂՀ նախագահն ասել է Ստեփանակերտում կայացած մամուլի ասուլիսում:
«Մենք օդանավակայանի վերաշահագործման աշխատանքները սկսել ենք այլ նպատակներից ելնելով եւ, ինչպես մեր շատ նախաձեռնություններ, այս մեկը եւս Ադրբեջանի հիստերիկ պահվածքի պատճառով ընդհատվել է»,- ասել է նա:
Բակո Սահակայանը նշել է, որ «Արցախն իր պահանջները ներկայացնելուց միշտ ակնկալում է, որ միջազգային հանրության կողմից չճանաչված լինելը չպետք է խոչընդոտ հանդիսանա հումանիտար մի շարք ուղղություններում նվազագույն պայմաններ ունենալուն»:

Степанакертский аэропорт не действует из-за «истерии Баку»
Ереван /Медиамакс/. Президент НКР Бако Саакян сказал сегодня, что возобновление работы степанакертского аэропорта не рассматривается Арцахом как решение, связанное со статусом-кво или его пересмотром.
Президент  НКР сказал об этом на пресс-конференции в Степанакерте.
«Мы инициировали возобновление работы аэропорта исходя совершенно из иных соображений, но, как и многие другие наши инициативы, эта тоже была приостановлена из-за истерии в Азербайджане»,- сказал он.
Бако Саакян отметил, что «оАрцах, представляя свои требования, всегда рассчитывает на то, что статус непризнанной со стороны мирового сообщества республики не должен мешать ему в создании минимальных условий по ряду гуманитарных направлений».