Բունդեսթագն ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի Բունդեսթագն այսօր քննարկել եւ ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւը:
«101 տարի առաջ հայերի եւ քրիստոնյա մյուս փոքրամասնությունների ցեղասպանության հիշատակն ու ոգեկոչումը» բանաձեւը մշակվել էր Քրիստոնեա-դեմոկրատների, Քրիստոնեա-սոցիալիստների միության, Կանաչների ու Սոցիալ-դեմոկրատների կողմից:
Բանաձեւը ոչ միայն ճանաչում է Օսմանյան կայսրությունում հայերի հանդեպ իրականացված ոճիրը որպես ցեղասպանություն, այլեւ մատնանշում է այդ հանցագործությունում Գերմանիայի պատմական պատասխանատվությունը:
«Հայերի ճակատագիրը զանգվածային ոչնչացման, էթնիկ զտումների, տեղահանության, եւ այո՛, ցեղասպանության, օրինակ է: Խորհրդարանը ցավում է գերմանական կայսրության ամոթալի դերի համար: Որպես Օսմանյան կայսրության գլխավոր ռազմական դաշնակից՝  Գերմանիան, տեղյակ լինելով հայերի հանդեպ ծրագրվող ոճիրի մասին, չի միջամտել՝ կանխելու մարդկության դեմ այդ հանցագործությունը»,- ասված է բանաձեւի տեքստում:
Թեեւ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը ներկա չի գտնվել Բունդեսթագում բանաձեւի քննարկմանը, նախորդ օրը կանցլերի մամուլի խոսնակ Քրիստիան Վիրցը գերմանական ԶԼՄ-ների հետ զրույցում ասել էր, որ կանցլերը սատարում է Հայոց ցեղասպանության բանաձեւը:
Գերմանիայի Բունդեսթագը 2005 թ.-ին ընդունել էր Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային կոտորածի եւ տեղահանության մասին բանաձեւ, որում, սակայն, չէր օգտագործվել «ցեղասպանություն» եզրույթը:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ 2015 թ.- ի ապրիլի 24-ի նիստի ընթացքում, որին  մասնակցել էր Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, Բունդեսթագը որոշել էր  հետաձգել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցի քննարկումը:
Գերմանիայի խորհրդարանի նախագահ Նորբերթ Լամերթն այդ օրը շուրջ երկու ժամ տեւած քննարկումների ընթացքում հայտարարել էր, որ «Առաջին աշխարհամարտի տարիներին հայերի հետ կատարվածը ցեղասպանություն էր» եւ «իրական խաղաղություն չի կարող լինել, եթե չի վերականգնվել զոհերի սերունդների համար արդարությունը»:
Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող բանաձևը Բունդեսթագում ներկայացվել էր նաեւ 2016 թ.-ի փետրվարին, սակայն չէր դրվել քվեարկության՝ Թուրքիայի եւ Եվրամիության միջեւ փախստականների ճգնաժամի վերաբերյալ բանակցային գործընթացը չվտանգելու պատճառաբանությամբ։

Бундестаг принял резолюцию о признании Геноцида армян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Бундестаг Германии сегодня рассмотрел и утвердил резолюцию по признанию Геноцида армян.
В разработке резолюции «Памяти осуществленного 101 год назад геноцида армян и других христианских меньшинств» участвовали Христианско-демократический, Христианско-социальный союзы, партии Зеленых и Социал-демократов.
В резолюции преступление, совершенное против армян в Османской империи, не только названо геноцидом, но и указана историческая ответственность Германии за него.
«Судьба армян является примером массового уничтожения, этнических чисток и депортаций, и конечно, геноцида. Парламент сожалеет о постыдной роли, которую сыграла в этом Германская империя. Как главный военный союзник Османской империи, Германия была осведомлена о готовящемся против армян преступлении и не попыталась остановить это преступление против человечества», - говорится в тексте резолюции.
Хотя канцлер Германии Ангела Меркель не присутствовала на обсуждении резолюции в Бундестаге, накануне пресс-секретарь канцлера Кристиан Вирц в беседе с немецкими СМИ сказала, что канцлер поддерживает резолюцию по признанию Геноцида армян.
В 2005 году Бундестаг принял резолюцию о массовых погромах и депортации армян в Османской империи, в которой не был использован термин «геноцид».
Медиамакс напоминает, что 24 апреля 2015 года в ходе заседания немецкого парламента, в котором участвовала канцлер Ангела Меркель, Бундестаг решил отложить рассмотрение резолюции, признающей Геноцид армян.
Глава немецкого парламента Норберт Ламмерт в тот день в ходе обсуждений, которые длились почти два часа, заявил, что «произошедшее с армянами в ходе Первой мировой войны было Геноцидом» и «настоящего мира не может быть, пока не восстановлена справедливость в отношении потомков жертв».
Резолюция была представлена в Бундестаг и в феврале 2016 года, однако не была выставлена на обсуждение, чтобы не подвергать угрозе переговоры вокруг миграционного кризиса между Турцией и Евросоюзом.