Բունդեսթագն ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի Բունդեսթագն այսօր քննարկել եւ ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւը:
«101 տարի առաջ հայերի եւ քրիստոնյա մյուս փոքրամասնությունների ցեղասպանության հիշատակն ու ոգեկոչումը» բանաձեւը մշակվել էր Քրիստոնեա-դեմոկրատների, Քրիստոնեա-սոցիալիստների միության, Կանաչների ու Սոցիալ-դեմոկրատների կողմից:
Բանաձեւը ոչ միայն ճանաչում է Օսմանյան կայսրությունում հայերի հանդեպ իրականացված ոճիրը որպես ցեղասպանություն, այլեւ մատնանշում է այդ հանցագործությունում Գերմանիայի պատմական պատասխանատվությունը:
«Հայերի ճակատագիրը զանգվածային ոչնչացման, էթնիկ զտումների, տեղահանության, եւ այո՛, ցեղասպանության, օրինակ է: Խորհրդարանը ցավում է գերմանական կայսրության ամոթալի դերի համար: Որպես Օսմանյան կայսրության գլխավոր ռազմական դաշնակից՝  Գերմանիան, տեղյակ լինելով հայերի հանդեպ ծրագրվող ոճիրի մասին, չի միջամտել՝ կանխելու մարդկության դեմ այդ հանցագործությունը»,- ասված է բանաձեւի տեքստում:
Թեեւ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը ներկա չի գտնվել Բունդեսթագում բանաձեւի քննարկմանը, նախորդ օրը կանցլերի մամուլի խոսնակ Քրիստիան Վիրցը գերմանական ԶԼՄ-ների հետ զրույցում ասել էր, որ կանցլերը սատարում է Հայոց ցեղասպանության բանաձեւը:
Գերմանիայի Բունդեսթագը 2005 թ.-ին ընդունել էր Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային կոտորածի եւ տեղահանության մասին բանաձեւ, որում, սակայն, չէր օգտագործվել «ցեղասպանություն» եզրույթը:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ 2015 թ.- ի ապրիլի 24-ի նիստի ընթացքում, որին  մասնակցել էր Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, Բունդեսթագը որոշել էր  հետաձգել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցի քննարկումը:
Գերմանիայի խորհրդարանի նախագահ Նորբերթ Լամերթն այդ օրը շուրջ երկու ժամ տեւած քննարկումների ընթացքում հայտարարել էր, որ «Առաջին աշխարհամարտի տարիներին հայերի հետ կատարվածը ցեղասպանություն էր» եւ «իրական խաղաղություն չի կարող լինել, եթե չի վերականգնվել զոհերի սերունդների համար արդարությունը»:
Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող բանաձևը Բունդեսթագում ներկայացվել էր նաեւ 2016 թ.-ի փետրվարին, սակայն չէր դրվել քվեարկության՝ Թուրքիայի եւ Եվրամիության միջեւ փախստականների ճգնաժամի վերաբերյալ բանակցային գործընթացը չվտանգելու պատճառաբանությամբ։

Bundestag approves Armenian Genocide resolution
Yerevan /Mediamax/. The German Bundestag discussed and approved today the resolution on recognition of the Armenian Genocide.
“Remembrance and Commemoration of the Genocide of Armenians and Other Christian Minorities 101 Years Ago” resolution was prepared by the Christian Democratic Union, the Christian Socialist Union, the Greens and the Social Democrats.
The resolution not only recognizes the actions carried out by the Ottoman Empire towards the Armenian population as genocide, but also points out Germany’s historical responsibility in this crime.
“The fate of the Armenians is exemplary in the history of mass exterminations, ethnic cleansing, deportations and yes, genocide, which marked the 20th century in such a terrible way. The parliament regrets the shameful role of the German Empire. As one of the Ottoman Empire’s main military allies, it did not try to prevent these crimes against humanity, despite having clear information,” the resolution reads.
Although German Chancellor Angela Merkel missed the voting in Bundestag, Chancellor’s spokeswoman Christiane Wirtz told German media yesterday that the Chancellor is in favor of the Armenian Genocide resolution.
The German Bundestag approved a resolution on systematic massacres and exile of Armenians in the Ottoman Empire in 2005, although that resolution didn’t use the term “genocide”.
Mediamax finds it worth reminding that the Bundestag put off the discussion on the recognition of the Armenain Genocide at the session of April 24, 2015, which was attended by German Chancellor Angela Merkel as well.
President of the Bundestag Norbert Lammert stated at the two-hour session on that day that “what happened to Armenians during WWI was genocide” and “there cannot be real peace if the justice has not been restored for the generations of the victims.”
The resolution on the Armenian Genocide was presented at the Bundestag in February 2016 as well, but the voting was postponed in order not to sabotage negotiations on the refugee issue as the European Union sought a deal with Turkey.