Սերը, կիրքը, ժամանակն ու երջանկությունը - Mediamax.am
1970 թվականին լույս տեսավ Վարազդատ Հարությունյանի «Անտիկ աշխարհի ճարտարապետությունը» աշխատությունը: 1970 թվականին Deep Purple-ը թողարկեց In Rock ալբոմը՝ Child in Time երգով:
1971 թվականին Մարտիրոս Սարյանը ստեղծեց իր վերջին՝ «Հեքիաթ» գեղանկարը: 1971-ին լույս տեսավ Deep Purple-ի Fireball ալբոմը:
Ես կծնվեմ մի քանի տարի անց՝ 1976 թվականին: 14 տարի անց, 1990-ին, մի քանի ժամ ապարդյուն կսպասեմ Իէն Գիլանին Մարզա-համերգային համալիրի ծառայողական մուտքի մոտ՝ ինքնագիր ստանալու հույսով: Իսկ դրանից 29 տարի անց չորրորդ անգամ կհյուրընկալեմ Իէն Գիլանին Երեւանում եւ անմոռանալի երեկո կանցկացնեմ նրա հետ Վարազդատ Հարությունյանի տան բակում՝ Սարյանի տուն-թանգարանի հարեւանությամբ, որտեղ հիմա գործում է Gouroo ռեստորանը: Իէն Գիլանի եւ Թոնի Այոմիի հետ կբարձրանանք երկրորդ հարկ ու կմտնենք Վարազդատ Հարությունյանի խնամքով պահպանվող աշխատասենյակը, որտեղ էլ նա, ամենայն հավանականությամբ, գրել է «Անտիկ աշխարհի ճարտարապետությունը»:
Բակում նստած երկար ու անշտապ զրուցում ենք Գիլանի հետ: Րիչի Բլեքմորի, Էրիկ Քլեփտոնի, մեր դստրերի, Jesus Christ Superstar ռոք-օպերայի մասին: Տաք երեւանյան երեկո, գինի, համեղ ուտելիք, զրույց ու զուգահեռ հուշեր:
1990 թվականի մայիս, Իէն Գիլանի չորս համերգներից վերջինն է: Բեմի մոտ ենք, նա պարբերաբար կռանում է եւ ձեռքով խփում  հանդիսատեսի ձեռքերին: Հանկարծ նայում է դեմքիս եւ դիպչում նաեւ իմ ձեռքին: Իսկ հիմա մենք միասին նստած ենք երեւանյան բակում ու զրուցում ենք, զրուցում:
Հյուրերին դիմավորել ենք եւ գնում ենք հյուրանոց: Թոնի Այոմին պատմում է, որ վերջերս Բրայան Մեյն իրեն հյուր էր եկել, գրպանից հանում է հեռախոսը ու ցույց տալիս լուսանկարները: Բրայան Մեյին հանդիպել եմ 2010 թվականի հոկտեմբերին Լոնդոնում Հայաստանի դեսպանատանը, որտեղ եկել էր Պատվո շքանշանը ստանալու համար: Դրանից հետո որոշակի պարբերականությամբ շփվում ենք էլեկտրոնային փոստով: Բայց երբ Թոնի Այոմին ինձ ցույց է տալիս իրենց համատեղ լուսանկարները, ուղեղս հրաժարվում է հավատալ, որ գործ ունեմ այս մարդկանց հետ.
Գյումրիում Գիլանն ու Այոմին ծանոթանում են Ջագի՝ լեգենդար «Բամբիր» խմբի հիմնադիր Գագիկ Բարսեղյանի հետ: Ճաշի սեղանի շուրջ Ջագը գրեթե չի խոսում: Ինչպես հետո ինձ փոխանցեց նրա կինը՝ Անահիտ Միրիջանյանը, Ջագն ասել է. «Ես նրանց հետ լուռ եմ շփվում»: Ավելի ակտիվ է Ջագի որդի Նարեկը՝ «Բամբիռի» նոր սերնդից: Հյուրերին նվիրում են «Բամբիռի» Armenian scotch ալբոմը: Ես էլ հիշում եմ, որ «Բամբիռի» սիրահարն ու աջակիցը իմ լավ բարեկամ Չարլզ Լոնսդեյլն էր՝ Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի նախկին դեսպանը: Հենց նա 2009 թվականին օգնեց ինձ, լուծեց անլուծելի թվացող խնդիրը եւ մենք Իէն Գիլանին եւ Թոնի Այոմիին առաջին անգամ հրավիրեցինք Հայաստան:
«Նարեկացի արվեստի միության» նվագախումբը ժողովրդական գործիքներով կատարում է Black Sabbath-ի She's gone-ը:
Առաջին շարքում նստած Այոմին եւ Գիլանը ուշադիր լսում են: Շատ սիրուն ու խորհրդավոր է: Աչքերս լցվում են ու ամեն կերպ փորձում եմ արցունքներս թաքցնել ներկաներից: Այս ամենի մեջ ներդրված սիրո, կրքի ու ջանքի հետեւանք են դրանք: Անբացատրելի ու հսկայական սերն է, որ մեզ ու միշտ անհասանելի թվացող այս մարդկանց 70-ականներից ու 90-ականներից բերել, հասցրել է 2019 թվական, երբ մենք ընկերություն ենք անում մեր սիրելի քաղաքում:

On love, passion, time and happiness - Mediamax.am
In 1970, Armenian academician Varazdat Harutyunyan published the “Architecture in the ancient world”, and in a different corner of the world Deep Purple issued ‘In Rock’ album with the song ‘Child in Time’.
A year later, in 1971, the great Armenian painter Martiros Saryan finished his last painting, “The dream”, and Deep Purple released another album, ‘Fireball’.
I would be born a few years later, in 1976. Another 14 years fast forward, and I am waiting in vain for Ian Gillan at the staff entrance of Sports and Concert Complex for several hours with the hope of obtaining his autograph. Now, let me take you to 2019, when I welcome Gillan to Yerevan for the fourth time and spend a wonderful evening in his company at Gouroo restaurant. It stands in the yard of Varazdat Harutyunyan’s house, next to the Saryan House-Museum. Ian Gillan, Tony Iommi and I climb the stairs to the second floor and enter Harutyunyan’s office, where he most likely wrote the “Architecture in the ancient world”.
Back in the yard, an easy conversation flows about Ritchie Blackmore, Eric Clapton, our daughters, Jesus Christ Superstar… It is a warm Yerevan night, accompanied with wine, delicious food, good talk and memories.
One of them takes me back to the May of 1990, to the last one of Ian Gillan’s 4 concerts in Armenia. He would bend down and touch hands with the audience during the performance, and I was standing very close to the stage, so at some point luck favored me too: the legend looked me in the face and touched my hand too. 29 years later, we sit together in a yard in Yerevan and talk, talk, talk.
We have just welcomed the guests at the airport, and on our way to the hotel, Tony Iommi recalls a visit Brian May recently paid him and takes out his phone to show the photos they made together. I met with Brian May in October of 2010, at the Armenian Embassy in London, where he was invited to accept the Order of Honor. We exchanged emails a few times afterwards, but when Iommi shows me his photos with May, my brain has a problem processing that I am actually acquainted with these people.
In Gyumri, Gillan and Iommi meet with the founder of the legendary folk-rock band Bambir, Gagik ‘Jag’ Barseghyan. Jag speaks very little, but his wife Anahit Mirijayan later tells us that Jag said to her, “I spoke to them in silence.” His son Narek, the new generation of Bambir, has a more active contribution and gifts the guests Bambir’s ‘Armenian Scotch’ album. It makes me recall that my good friend Charles Lonsdale, former UK Ambassador to Armenia, is a fan and supporter of Bambir. In 2009, he helped me solve the issues I thought were unsolvable and invite Ian Gillan and Tony Iommi in Armenia for the first time.
Naregatsi Arts Institute’s Orchestra is playing Black Sabbath’s ‘She is Gone’ with Armenian folk instruments.
Iommi and Gillan sit in the front row, focused on the performance. It is a beautiful, symbolic, very emotional moment. Tears are welling up in my eyes, and I try to hide them. This moment is the culmination of all the love, passion and efforts that we poured into the project. It is huge love that has brought the people we thought of as unapproachable in the 70s and the 90s and us to this moment in 2019, when we walk as friends in Yerevan.