Քոչարյան-Բուրջանաձե հանդիպման «գաղտնալսման» պատմությունը - Mediamax.am
Հոկտեմբերի 26-ին Վրաստանում տեղի կունենան խորհրդարանական ընտրություններ, որոնց արդյունքները կարեւոր կլինեն ոչ միայն այդ երկրի, այլեւ ամբողջ տարածաշրջանի համար: Այդ առիթով որոշեցի մի պատմություն պատմել, որ տեղի է ունեցել 20 տարի առաջ:
2004 թվականի հոկտեմբերի 22-ից 23-ը Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը պաշտոնական այցով Վրաստանում էր, ես էլ այցը լուսաբանող լրագրողների խմբում էի: Թաթուլ Հակոբյանի հետ, ով այն ժամանակ «Ազգ» օրաթերթի թղթակիցն էր, հյուրանոցային մի սենյակում էինք մնում:
Այցի առաջին օրը Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Միխայիլ Սաակաշվիլին քննարկել էին «Եվրոպական հարեւանություն քաղաքականության» շրջանակում երկու երկրների ջանքերի համաձայնեցման հարցերը:
Հաջորդ օրը Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Նինո Բուրջանաձեի հետ հանդիպմանը Քոչարյանն ասել էր, որ Հայաստանը եւ Վրաստանը կարող են ստեղծել փորձագետների խումբ, որը փաստաթուղթ կմշակի «Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության» շրջանակներում երկու երկրների առաջնահերթությունների մասին: Հայաստանի նախագահը նկատել էր, որ Եվրոպական Միությունը դեռ պատրաստ չէ ձեւակերպել իր առաջարկները եւ «մենք կարող ենք օգտագործել այս պահը` մեր ակնկալիքների մասին ավելի ակտիվ հայտարարելու համար»:
Քոչարյանի եւ Բուրջանաձեի հանդիպմանը, սակայն, շատ ավելի հետաքրքիր երկխոսություն էր ծավալվել: Կհարցնեք՝ որտեղի՞ց գիտեմ այդ մասին:
Սովորաբար այցերի ժամանակ լրագրողները ներկա են լինում պաշտոնական հանդիպումների մեկնարկին եւ արարողակարգային րոպեներից հետո դուրս են հրավիրվում: Այս անգամ էլ այդպես եղավ, սակայն երբ դուրս եկանք հանդիպման սենյակից, մեզ առաջարկեցին սպասել ոչ թե միջանցքում, այլ ընդունարանում: Դա միայն նորույթը չէր: Ընդունարանում բարձրախոս էր դրված, որը հեռարձակում էր Քոչարյանի եւ Բուրջանաձեի զրույցը (նրանք ռուսերեն էին խոսում): Մի քանի անգամ աշխատակիցներից հարցրեցինք՝ սա նորմա՞լ է: Իրենք էլ բավական անտարբեր դեմքերով դրական պատասխան էին տալիս: Մենք էլ ոգեւորված գրի էինք առնում ու ձայնագրում: Չեմ կարող ասել, որ շատ սենսացիոն բաներ էին խոսում, բայց, օրինակ, Նինո Բուրջանաձեն բաց տեքստով ռուսներից էր բողոքում, իսկ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ ԵԱՀԿ դիտորդների կողմնակալությունից:
Հանդիպումն ավարտվեց, ոգեւորված եկանք հյուրանոց, որ նյութերը գրենք ու Երեւան հաղորդենք: Ամեն ինչ գրեթե պատրաստ էր, երբ մեր խմբի բոլոր լրագրողների հետ կապ հաստատեց նախագահի աշխատակազմի մամուլի ծառայության պետ Հասմիկ Պետրոսյանն ու ասաց, որ իրականում այդ հեռարձակումը տեխնիկական խոտանի արդյունք է եղել, ուստի փակ հանդիպման բովանդակությունը չենք կարող հանրայնացնել: Այդպես «ձեռնունայն» մնացինք:

26 октября в Грузии пройдут парламентские выборы, итоги которых будут иметь важное значение не только для самой страны, но и для региона. По этому случаю расскажу историю, случившуюся 20 лет назад.
С 22 по 23 октября 2004 года президент Армении Роберт Кочарян был с официальным визитом в Грузии, а я был в пресс-пуле.
В первый день визита президенты Армении и Грузии Роберт Кочарян и Михаил Саакашвили обсудили вопросы координации усилий двух стран по вопросам сотрудничества с Европейским союзом в рамках «Политики европейского соседства».
На следующий день на встрече с председателем парламента Грузии Нино Бурджанадзе Кочарян сказал, что Армения и Грузия могли бы создать совместную группу экспертов для разработки документа о приоритетах в рамках Политики соседства ЕС. Президент Армении отмечал, что сам Европейский союз пока не готов сформулировать свои предложения, и «мы можем использовать этот момент для того, чтобы активнее заявить о своих ожиданиях».
Но на встрече Кочаряна с Бурджанадзе обсуждались куда более интересные вопросы. Откуда я знаю, - спросите вы.
Обычно во время визитов журналисты присутствуют лишь в начале официальных встреч и после протокольной съемки их приглашают выйти. Так было и в этот раз, но когда мы вышли из зала заседаний, нам предложили ждать в приемной, а не в коридоре. Это было не единственным новшеством. В приемной стоял динамик, через который транслировался разговор Кочаряна и Бурджанадзе (они говорили по-русски). Мы несколько раз спросили сотрудников приеменой - нормально ли это? Те довольно равнодушно кивали головами. И мы с большим энтузиазмом принялись стенографировать и записывать встречу на диктофоны. Не могу сказать, что мы слышали откровенные сенсации, но, к примеру, Бурджанадзе открытым текстом жаловалась на россиян, а Кочарян - на предвзятость наблюдателей ОБСЕ.
Встреча закончилась, и мы, воодушевленные «добычей», поспешили в отель, чтобы написать материалы и передать их в Ереван. Все было почти готово, когда с нами спешно связалась руководитель пресс-службы аппарата президента Асмик Петросян и сказала, что трансляция велась в результате технической ошибки, и мы не можем предавать огласке содержание разговора. Так мы остались ни с чем.