Քոչարյան-Բուրջանաձե հանդիպման «գաղտնալսման» պատմությունը - Mediamax.am
Հոկտեմբերի 26-ին Վրաստանում տեղի կունենան խորհրդարանական ընտրություններ, որոնց արդյունքները կարեւոր կլինեն ոչ միայն այդ երկրի, այլեւ ամբողջ տարածաշրջանի համար: Այդ առիթով որոշեցի մի պատմություն պատմել, որ տեղի է ունեցել 20 տարի առաջ:
2004 թվականի հոկտեմբերի 22-ից 23-ը Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը պաշտոնական այցով Վրաստանում էր, ես էլ այցը լուսաբանող լրագրողների խմբում էի: Թաթուլ Հակոբյանի հետ, ով այն ժամանակ «Ազգ» օրաթերթի թղթակիցն էր, հյուրանոցային մի սենյակում էինք մնում:
Այցի առաջին օրը Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Միխայիլ Սաակաշվիլին քննարկել էին «Եվրոպական հարեւանություն քաղաքականության» շրջանակում երկու երկրների ջանքերի համաձայնեցման հարցերը:
Հաջորդ օրը Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Նինո Բուրջանաձեի հետ հանդիպմանը Քոչարյանն ասել էր, որ Հայաստանը եւ Վրաստանը կարող են ստեղծել փորձագետների խումբ, որը փաստաթուղթ կմշակի «Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության» շրջանակներում երկու երկրների առաջնահերթությունների մասին: Հայաստանի նախագահը նկատել էր, որ Եվրոպական Միությունը դեռ պատրաստ չէ ձեւակերպել իր առաջարկները եւ «մենք կարող ենք օգտագործել այս պահը` մեր ակնկալիքների մասին ավելի ակտիվ հայտարարելու համար»:
Քոչարյանի եւ Բուրջանաձեի հանդիպմանը, սակայն, շատ ավելի հետաքրքիր երկխոսություն էր ծավալվել: Կհարցնեք՝ որտեղի՞ց գիտեմ այդ մասին:
Սովորաբար այցերի ժամանակ լրագրողները ներկա են լինում պաշտոնական հանդիպումների մեկնարկին եւ արարողակարգային րոպեներից հետո դուրս են հրավիրվում: Այս անգամ էլ այդպես եղավ, սակայն երբ դուրս եկանք հանդիպման սենյակից, մեզ առաջարկեցին սպասել ոչ թե միջանցքում, այլ ընդունարանում: Դա միայն նորույթը չէր: Ընդունարանում բարձրախոս էր դրված, որը հեռարձակում էր Քոչարյանի եւ Բուրջանաձեի զրույցը (նրանք ռուսերեն էին խոսում): Մի քանի անգամ աշխատակիցներից հարցրեցինք՝ սա նորմա՞լ է: Իրենք էլ բավական անտարբեր դեմքերով դրական պատասխան էին տալիս: Մենք էլ ոգեւորված գրի էինք առնում ու ձայնագրում: Չեմ կարող ասել, որ շատ սենսացիոն բաներ էին խոսում, բայց, օրինակ, Նինո Բուրջանաձեն բաց տեքստով ռուսներից էր բողոքում, իսկ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ ԵԱՀԿ դիտորդների կողմնակալությունից:
Հանդիպումն ավարտվեց, ոգեւորված եկանք հյուրանոց, որ նյութերը գրենք ու Երեւան հաղորդենք: Ամեն ինչ գրեթե պատրաստ էր, երբ մեր խմբի բոլոր լրագրողների հետ կապ հաստատեց նախագահի աշխատակազմի մամուլի ծառայության պետ Հասմիկ Պետրոսյանն ու ասաց, որ իրականում այդ հեռարձակումը տեխնիկական խոտանի արդյունք է եղել, ուստի փակ հանդիպման բովանդակությունը չենք կարող հանրայնացնել: Այդպես «ձեռնունայն» մնացինք:

The story of “eavesdropping” of the Kocharyan-Burjanadze meeting - Mediamax.am
Parliamentary elections are scheduled in Georgia for October 26, the results of which will be important not only for the country itself but also for the entire region. In light of this, I decided to share a story that happened 20 years ago.
From October 22 to 23, 2004, the President of Armenia, Robert Kocharyan, was on an official visit to Georgia, and I was in the press pool.
On the first day of the visit Robert Kocharyan and Mikheil Saakashvili discussed the coordination of efforts of the two countries within the framework of the European Neighbourhood Policy.
On the following day, at a meeting with Georgian Parliament Speaker Nino Burjanadze, Kocharyan noted that Armenia and Georgia could set up a joint task force to work out a document on the two countries’ priorities under the European Union’s European Neighbourhood Policy. The Armenian president remarked that the EU was not ready to formulate proposals and “we can use this moment to express our expectations more actively.”
However, at the Kocharyan-Burjanadze meeting a much more interesting dialogue unfolded. How do I know this, you may ask?
Usually, during visits, journalists are present at the beginning of official meetings and after the protocol photos they are invited out. That time it was the same, but when we left the meeting room, we were asked to wait in the reception area instead of the hallway. This, though, was not the only unusual aspect. A loudspeaker had been installed in the reception area, broadcasting the conversation between Kocharyan and Burjanadze (they spoke in Russian). We asked the staff several times if that was normal. They gave a positive answer with rather indifferent faces, and we started eagerly writing and recording. Although I can’t say that they spoke very sensational things, but, for example, Nino Burjanadze was openly complaining about the Russians, and Robert Kocharyan about the bias of the OSCE observers.
The meeting ended, we enthusiastically returned to the hotel to write the materials and send them to Yerevan. Everything was nearly ready when Hasmik Petrosyan, the head of the press service of the president’s office, reached out to all the journalists in our group and said that, in fact, the broadcast had been the result of a technical error, therefore, we could not make the content of the closed meeting public. So, we were left “empty-handed.”