Synergy-ն իր բիզնես գործունեության ավելի շուրջ 24 տարիների ընթացքում եղել է Տեխնոլոգիաները հանուն բարիքի (Tech for Good) գաղափարախոսության կրողը, իսկ 2021թ.-ին սկսել է ակտիվ քարոզել այս գաղափարախոսությունը Հայաստանում։
Այս տարի Synergy-ի աշխատակիցների թիվը հատել է 300-ը, ովքեր միայն 2021 թվականին աշխատել են 35 երկրում՝ տարատեսակ նախագծերի վրա։ Առհասարակ, ընկերությունը մինչ օրս նախագծեր է իրականացրել ավելի քան 80 երկրի կառավարությունների եւ միջազգային ընկերությունների համար։
Ի՞նչ ծրագրեր եւ միջոցառումներ է արել Synergy-ն 2021թ.-ին՝ հայաստանյան տեխնո-էկոհամակարգում եւ ինչպե՞ս է քարոզել Tech for Good-ի գաղափարը, կարդացեք Մեդիամաքսի նյութում։
Synergy Ակադեմիան ու նոր դասընթացները
2021 թ. ընկերությունը հայտարարեց Synergy Ակադեմիա ստեղծելու մասին, որի կազմ մտավ նաեւ Synergy-ի ամառային դպրոցը։ Պահը հասունացել էր, որովհետեւ ծրագրավորման ամենամյա դասընթացներից զատ՝ ընկերությունը նոր դասընթացներ էր ընդգրկել եւ շարունակելու է դա անել մոտ ապագայում։
Synergy Ակադեմիան իրականացրեց ծրագրավորման դասընթացներ 4 քաղաքում՝ Երեւան, Ստեփանակերտ, Գյումրի եւ Վանաձոր։
Լուսանկարը` Synergy
Մյուս «դեբյուտը» Synergy Ակադեմիայում եղավ QA Automation-ի դասընթացներով։ Այս դասընթացների ավարտին 33 սկսնակ երիտասարդների Synergy-ն հնարավորություն տվեց մուտք գործել ՏՏ ոլորտ՝ Երեւանում, Ստեփանակերտում, Գյումրիում եւ Վանաձորում։
Synergy կրթական «կաթսայում եփվածները» վստահեցնում են, որ  այստեղ դասախոսները մեծ հոգատարությամբ եւ պատասխանատվությամբ են վերաբերում ուսանողներին, ամեն կերպ աջակցում են, որ նրանք կարողանան լավագույնս դրսեւորվել։ Իհարկե, ուսանողներն ավարտելուց հետո դեռ որոշ ժամանակ պրակտիկ շրջան են անցնում, որոշակիորեն հղկվում, հետո միայն սկսում ինքնուրույն աշխատել։
Synergy-ի մուտքը Վանաձոր
Քանի որ ՏՏ ոլորտի տարածաշրջանային համաչափ զարգացումը մշտապես եղել է ընկերության ռազմավարության թիրախում, այս տարի Synergy-ն մասնաճյուղ բացեց նաեւ Վանաձոր քաղաքում։ Մասնաճյուղում արդեն սկսել են աշխատել վանաձորցի մասնագետները, իսկ պաշտոնական բացումը տեղի կունենա 2022թ.-ի հունվարին։
Synergy Armenia-ի տնօրեն Աննա Ստեփանյանը Synergy Armenia-ի տնօրեն Աննա Ստեփանյանը
«Հայաստանը շատ մեծ ներուժ ունի հատկապես բնագիտական ոլորտում, իսկ երբ տաղանդները աշխատանքի հնարավորություն չեն ունենում, ստիպված լքում են իրենց հայրենի բնակավայրերը՝ տեղափոխվելով մայրաքաղաք։ Synergy-ին իր մասնաճյուղերի միջոցով հնարավորություններ է ստեղծում, որպեսզի այդ երիտասարդները մնան, աշխատեն եւ շենացնեն իրենց հայրենի բնօրրանները։
Synergy-ին զուտ աշխատատեղեր չի ստեղծում մարզերում, այլ զարգացնում է ՏՏ համայնք, տանում իր հետ  24-ամյա ընկերության կորպորատիվ մշակույթը տվյալ մարզ՝ դրանով նաեւ վարակելով տեղական կազմակերպություններին իր ղեկավարման մոտեցումներով, հաճախ նաեւ խթան հանդիսանում, որպեսզի ՏՏ ոլորտի այլ ընկերություններ եւս մասնաճյուղ բացեն տվյալ մարզում»,- 2021թ. ամռանն ասել էր Synergy Armenia-ի տնօրեն Աննա Ստեփանյանը:
Գյումրու մասնաճյուղի 5-ամյակը
2021թ.-ը հոբելյանական էր Synergy-ի Գյումրու մասնաճյուղի համար, որը տոնեց իր հիմնադրման 5-ամյակը։ 2016 թվականին եւ 5 աշխատակցով իր գործունեությունը սկսած մասնաճյուղն արդեն  20 հոգուց բաղկացած անձնակազմ ունի՝ բոլորը Շիրակի մարզից։
«Մեր ընկերությունը տեխնոլոգիական համակարգերով է զբաղվում, որոնց օգտագործողները պետությունների կառավարություններն ու կից ֆինանսական կազմակերպություններն են: Այս պահին Գյումրիի թիմը մի քանի նախագծերի վրա է աշխատոում»,- ասել էր Synergy-ի Գյումրիի թիմի ղեկավար Զավեն Չիլինգարյանը:
Իսկ, թե որքան է կարեւորում Synergy-ն Գյումրիի մասնաճյուղի դերը, ընկերությունը ցույց տվեց՝ 2021թ.-ի ամենախոշոր ՏՏ միջոցառումներից մեկը տանելով Գյումրի։
2021թ. նոյեմբերին ընկերությունը կազմակերպեց Scale Gyumri տեխնոլոգիական կոնֆերանսը, որն ունեցավ ավելի քան 500 մասնակից եւ 36 խոսնակ։
«Կոնֆերանսը հետաքրքիր համընկնում ունեցավ՝ այս տարի նշում ենք Գյումրում մեր գրասենյակի 5-ամյակը: Այնտեղ շատ խանդավառ եւ զարգացած գործընկերներ ունենալու փաստը մեզ շատ ոգեւորեց, որ կոնֆերանսը Գյումրիում կազմակերպենք»,- ասել էր Աննա Ստեփանյանը:
ScaleTalks-ն ու ընդլայնված ձեւաչափը
2021թ. ապրիլից Synergy-ն սկսեց նոր նախագիծ՝ ScaleTalks, որը ՏՏ ոլորտի կայացած մասնագետների համար գիտելիքի եւ փորձի փոխանակման հարթակ է։
Դեկտեմբերից ScaleTalks փորձի փոխանակման հարթակն ընդլայնեց ձեւաչափը՝ ընդգրկելով խոսնակներ արտասահմանից։ Այս դեկտեմբերին առաջին անգամ առցանց ելույթ ունեցավ Ժորա Զաքարյանը՝ Linked-In ընկերությունից: Հաջորդ տարի նախատեսվում է շատ ավելի մեծ հնարավորություններ ստեղծել ինչպես հայաստանյան, այնպես էլ դրսում ապրող հայ մասնագետների մասնակցությամբ։
«Synergy ScaleTalks հարթակը միտում ունի կոնսոլիդացնել եւ նպաստել ՏՏ ոլորտի կազմակերպությունների աշխատակիցների միջեւ մասնագիտական գիտելիքների փոխանակմանը։ Առցանց ձեւաչափը հնարավորություն կտա արտասահմանում աշխատող մեր հայրենակիցներին ակտիվ մասնակցել այս կարեւոր հարթակի զարգացմանը, կիսվել իրենց եւ իրենց ընկերությունների լավագույն փորձով, ներդրում ունենալ Հայաստանի ՏՏ ոլորտի զարգացման մեջ», - ասել էր տնօրեն Աննա Ստեփանյանը։
Synergy ScaleTalks հարթակը ոչ միայն ներառելու է տեխնիկական, այլեւ պրոդուկտի եւ նախագծերի ղեկավարման թեմաներին ուղղված ելույթներ։
Synergy-ի ուսանողական շաբաթը
Ինչպես ամեն տարի, 2021թ.-ին եւս ընկերությունը կազմակերպել է Synergy-ի ուսանողական շաբաթը, որի ընթացքում մասնագետները կիսվել են իրենց փորձով եւ մոտիվացրել ուսանողներին։ Հաջորդը կրկին տեղի կունենա ապրիլին։
Առանձնահատուկ կարեւորելով կրթությունը՝ Synergy-ի բազմաթիվ մասնագետներ, չնայած իրենց զբաղվածությանը, դասավանդում են հայաստանյան մի շարք բուհերում՝ Հայ-ռուսական (Սլավոնական), Ամերիկյան եւ Պոլիտեխնիկական համալսարաններում, ինչպես նաեւ ներգրավված են բազմաթիվ մասնավոր դասավանդման նախաձեռնություններում։
Համագործակցությունը՝ հoգուտ Հայաստանի
2021թ.-ի մարտին ԱՄՆ ՄԶԳ-ն հայտարարեց Հայաստանում շուկայի ազատականացման եւ էլեկտրաէներգիայի առեւտրի ծրագրի մեկնարկի մասին, որն իրականացվելու է 5 տարվա ընթացքում եւ 3 ուղղությունով աջակցելու է Հայաստանի կառավարությանը։
Էներգետիկ շուկայի զարգացման, էներգամատակարարման դիվերսիֆիկացման եւ միջպետական առեւտրի խթանմանն ուղված ծրագրի տեխնոլոգիական համակարգը ստեղծել է Synergy-ն։

For over 24 years of its business activity Synergy has been the carrier of the Tech for Good ideology, and in 2021 it started actively promoting this ideology in Armenia.
This year, the number of Synergy employees has exceeded 300. Only in 2021 they worked on various projects in 35 countries. In general, to date the company has implemented projects for governments and international companies of over 80 countries.
What programs and events has Synergy carried out in 2021 in the Armenian techno-ecosystem and how it promoted the idea of Tech for Good, read in Mediamax’s article:
Synergy Academy and new courses
In 2021 the company announced the creation of Synergy Academy, which also included Synergy Summer School. The time had come because in addition to the annual programming courses, the company included new ones and will continue doing so in the near future.
Photo: Synergy
Synergy Academy conducted programming courses in 4 cities – Yerevan, Stepanakert, Gyumri and Vanadzor.
The next “debut” at Synergy Academy was with QA Automation courses. At the end of these courses, Synergy provided 33 young beginners an opportunity to enter the IT sector in Yerevan, Stepanakert, Gyumri and Vanadzor.
Synergy’s entry to Vanadzor
As far as the proportional regional development of the IT sector has always been a target of the company’s strategy, this year Synergy opened a branch in Vanadzor as well. The specialists from Vanadzor have already started working in the branch. The official opening will take place in January 2022.
Synergy Armenia Director Anna StepanyanPhoto: Synergy
“Armenia has a great potential, especially in the natural sciences, and when talents do not have the opportunity to work, they are forced to leave their native settlements and move to the capital. Through its branches, Synergy creates opportunities for these young people to stay, work and build their birthplace. Synergy does not only create jobs in the regions, but also develops an IT community, takes the company’s 24-year-old corporate culture to the region, thus infecting local organizations with its management approaches and often becoming a stimulus for other IT companies to open a branch in the region,” Synergy Armenia Director Anna Stepanyan said in summer of 2021.
The 5th anniversary of Gyumri branch
2021 was a jubilee year for the Gyumri branch of Synergy, which celebrated its 5th anniversary. The branch, which started working in 2016 with 5 employees, now has a staff of 20 people, all from Shirak region.
“Our company deals with technological systems, the users are the governments and affiliated financial organizations. At the moment, the Gyumri team is working on several projects,” Zaven Chilingaryan, head of Synergy’s Gyumri team, said.
As to what significance Synergy attaches to the role of the Gyumri branch, the company showed by conducting one of the biggest IT events of 2021 in Gyumri.
In November 2021, the company organized the Scale Gyumri tech conference, which was attended by more than 500 participants and 36 speakers.
“There is an interesting coincidence – this year we celebrate the 5th anniversary of our office in Gyumri. The fact of having enthusiastic and developed partners there inspired us a lot to organize the conference in Gyumri,” Anna Stepanyan said.
ScaleTalks and expanded format
From April 2021 Synergy has launched a new project – ScaleTalks – a platform for IT specialists to exchange knowledge and experience.
Since December, the ScaleTalks experience exchange platform has expanded its format involving speakers from abroad. This December, Jhora Zakaryan from Linked-In delivered a speech online for the first time. Next year it is planned to create bigger opportunities with the participation of Armenian specialists both living in Armenia and abroad.
“Synergy ScaleTalks platform tends to consolidate and promote the exchange of professional knowledge between employees of IT companies. The online format will allow our compatriots working abroad to actively participate in the development of this important platform, share their and their companies’ best experience and contribute to the development of Armenia’s IT sector,” Director Anna Stepanyan said.
The Synergy ScaleTalks platform will include not only technical speeches but also those about product and project management.
Synergy Student Week
Like every year, in 2021 as well, the company organized Synergy Student Week, during which the specialists shared their experience and motivated the students. The next is scheduled for April.
Placing strong emphasis on the importance of education, many Synergy specialists, despite their busy schedule, teach at a number of Armenian universities – Armenian-Russian (Slavonic), American and Polytechnic Universities and are also engaged in various private teaching initiatives.
The cooperation for the benefit of Armenia
In March 2021, the United States Agency for International Development (USAID) announced the launch of Market Liberalization and Electricity Trade Program in Armenia, which will be implemented over 5 years and will support the Government of Armenia in three directions.
The technological system of the program aimed at the development of the energy market, diversification of energy supply and promotion of interstate trade was created by Synergy.