Աշխարհում վերջին տարիներին ձեւավորված Տեխնոլոգիան՝ հանուն բարիքի (Tech for Good) շարժումը լայն թափով զարգանում է՝ ընդգրկելով նոր աշխարհագրություններ եւ ընկերություններ:
Synergy-ի մարքեթինգի գծով պատասխանատու Փառանձեմ Ավագյանն ասում է, որ դա ընտրություն է, որ ընկերությունը կատարում է՝ որոշելով, թե ինչին է ծառայեցնում իր ստեղծած տեխնոլոգիաները:
«Տեխնոլոգիան միայն գործիք է մարդու ձեռքում, եւ ընկերությունն է որոշում՝ արդյոք այդ տեխնոլոգիան կծառայի մարդկության եւ մեր մոլորակի զարգացմանը, թե ոչ: Այս ընտրությունը կատարելով՝ ընկերությունը սահմանում է, որ ունի երկու նպատակ՝ շահույթ ստանալ եւ մարդկության բարօրությանը նպաստել (profit and purpose): Այսինքն՝ ընկերությունը միայն ֆինանսական շահույթ ստանալու նպատակ չի հետապնդում, այլեւ ձգտում է դրական ազդեցություն ունենալ հասարակության կյանքում»,- ասում է Փառանձեմ Ավագյանը:
Նոյեմբերի 13-ին՝ Գյումրիում, Synergy-ն կազմակերպում է Scale Gyumri Tech Conference-ը, որին մասնակցելու համար կարող եք գրանցվել այստեղ։ Կոնֆերանսին ընդառաջ Մեդիամաքսին Synergy-ում պատմել են Tech for Good գաղափարի կարեւորության եւ շարժման մեջ ընկերության դերի մասին:
Փառանձեմ Ավագյանն ու Աննա ՍտեփանյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Էկոհամակարգը, որ տեխնոլոգիան ծառայեցնում է հանուն հանրային բարիքի
Տեխնոլոգիան՝ հանուն հասարակության բարիքի տերմինը նոր չէ եւ առավել եւս նոր չէ Synergy-ում, որովհետեւ իր հիմնադրման պահից ընկերությունը ստեղծել է տեխնոլոգիաներ, որոնք օգտագործվում են ի նպաստ մարդկության ու մոլորակի: Հայաստանում այս գաղափարի մասին, համեմատաբար նոր է խոսվում:
«Շատ ուրախալի է, որ Հայաստանում, Synergy-ից բացի, այլ ընկերություններ եւս կան, որոնք նպաստում են մարդկության բարօրությանը: Շարժման մասին սկսել են խոսել 2018 թվականից, նույն տարում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնը հիմնել է Tech for Good գագաթաժողովը: Տեխնոլոգիաները հասարակության բարօրությանը ծառայեցնելու կոչին տարբեր ընկերություններ են միացել, այդ թվում՝ Synergy-ն»,- ասում է Փառանձեմ Ավագյանը:
Փառանձեմ ԱվագյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Tech for Good-ը ոչ թե աշխատաոճ է, այլ ամբողջական էկոհամակարգ, որտեղ տարբեր մասնակիցներ նպաստում են ընդհանուր նպատակի իրագործմանը՝ տեխնոլոգիայի միջոցով բարելավել մարդկության կյանքը: Այս էկոհամակարգի մաս են կազմում քաղաքացիական հասարակությունը, որը բարձրացնում է խնդիրները, կառավարությունները, որոնք տրամադրում են կարգավորումները, գիտնականները, որոնք տրամադրում են իրենց գիտելիքը, իսկ բիզնեսն այդ ամենը բերում է կիրառության դաշտ:
«Synergy-ն իր հիմնադրումից ի վեր, անկախ շուկայի թելադրանքից, ունեցել է նպատակ՝ ստեղծել տեխնոլոգիաներ, որոնք կօգտագործվեն մարդու կյանքը հեշտացնելու, մարդկանց բարիք բերելու համար»,- ասում է Փառանձեմ Ավագյանը:
Հասմիկ ՄարտիրոսյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Ընկերության գործառնական տնօրեն Հասմիկ Մարտիրոսյանը նկատում է, որ 24-ամյա գործունեության ընթացքում Synergy-ն իրականացրել է 300-ից ավելի նախագիծ՝ աշխարհի ավելի քան 80 երկրում, եւ այդ բոլոր նախագծերը տարբեր երկրների կառավարություններին, ինստիտուտներին ու կազմակերպություններին օգնել են հնարավորինս լավ մատուցել իրենց ծառայությունները քաղաքացիներին:
«ՄԱԿ-ի կողմից սահմանվել են Կայուն զարգացման նպատակներ, եւ մենք շարունակաբար վերլուծություն ենք իրականացնում, թե մեր որ նախագիծը կոնկրետ որ նպատակներին է ծառայել, ինչպես է օգնել երկրներին հասնել այդ նպատակներին: Մեծ հպարտություն ենք զգում՝ գիտակցելով, որ Tech for Good ընկերություն ենք, կարողանում ենք ստեղծել լուծումներ, որոնք օգտակար են»,- ասում է Հասմիկ Մարտիրոսյանը:
Մարի Թարյանը զրուցում է Հասմիկ Մարտիրոսյանի, Փառանձեմ Ավագյանի եւ Աննա Ստեփանյանի հետԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Տեխնոլոգիաների դերի շուրջ բանավեճն ու Synergy-ի բանաձեւը
Աշխարհում շատ են բանավեճերը՝ արդյոք տեխնոլոգիաները դրական, թե վտանգավոր փոփոխություններ են մտցնում մարդկանց կյանքում:
«Մենք հաճախ չենք էլ պատկերացնում՝ թե ինչպիսի կարեւոր դեր են խաղում տեխնոլոգիաները մեր կյանքում․ դրանք, հավանաբար, արդեն անցել են մարդկության պատկերացրած սահմանները: Մենք ապրում ենք մի հասարակությունում, որտեղ միջին տարիքի մարդիկ չեն հիշում աշխարհն առանց ինտերնետի, իսկ ավելի երիտասարդները չեն հիշում աշխարհն առանց «սմարթֆոնի»: Բանավեճերը շատ են, բայց մենք պետք է տեխնոլոգիաները որպես գործիք ընդունենք, եւ փորձենք օգտագործել դրական տեղաշարժի համար»,- ասում է Հասմիկ Մարտիրոսյանը:
Synergy-ն չորս հիմնական ուղղություններով է աշխատում: Մոնիտորինգ եւ գնահատում ուղղության միջոցով ընկերության պրոդուկտները տարբեր կառավարությունների եւ կազմակերպությունների օգնում են ավելի ճիշտ եւ ուղղորդված ծրագրով կյանքի կոչել իրենց նպատակներն ու նախագծերը: Երկրորդ ուղղությունն էլեկտրոնային արդարադատությունն է, որը մեծապես նպաստում է ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման 16-րդ նպատակին՝ Խաղաղություն, արդարություն եւ ամուր հաստատություններ։ Մյուս ուղղությունը հանրային ֆինանսներն են, որի միջոցով տարբեր երկրներ ավելի խելացի ձեւով են կարողանում իրենց պետական ֆինանսական միջոցները կառավարել: Վերջին՝ սոցիալական ապահովության ուղղությունը նպաստում է, որ պետություններն ավելի կազմակերպված ձեւով օգտակար լինեն իրենց երկրների խոցելի խմբերին:
«Ակնհայտ է, որ բոլոր նախագծերը բարիք են ստեղծում, եւ մենք էլ ուրախ ենք միանալ միջազգային շարժմանը, ինքներս մեզ համարելով Tech for Good ընկերություն՝ ցանկություն եւ միտում ունենք շարժումը տարածել նաեւ մեր երկրում»,- ասում է Հասմիկ Մարտիրոսյանը:
Հասմիկ Մարտիրոսյանը, Փառանձեմ Ավագյանը եւ Աննա ՍտեփանյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Քայլեր, որ ծառայում են շարժումը Հայաստանում տարածելու նպատակին
«Երբ ինձ հարցնում են՝ ինչով է զբաղվում ընկերությունը, եւ պետք է արագ պատասխան տալ, մեկ նախադասությամբ հաղորդել գլխավոր ուղերձը, միշտ ասում եմ՝ մենք փորձում ենք լավացնել մարդկանց կյանքը: Այսինքն՝ մենք ուզում ենք լինել այն փոփոխությունը կամ փոփոխություն բերողը, որը մարդկանց կյանքի որակը, կենսամակարդակը, աշխարհընկալումն ավելի լավ ու բարի է դարձնում»,- ասում է Synergy-ի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Աննա Ստեփանյանը:
Աննա ՍտեփանյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Այդ համոզմունքին Աննա Ստեփանյանը եկել է գործընկերների եւ, հատկապես, նախագծերի ղեկավարների հետ զրույցներում: Այդ գործընկերները, նախագծերի շրջանակներում, լինում են զարգացվածության մակարդակով եւ մշակութային առանձնահատկություններով տարբեր երկրներում եւ իրենց աչքով են տեսնում, թե ինչպիսի ազդեցություն են ունենում Synergy-ի պրոդուկտները: Ընկերության կարեւոր առաքելությունն ու ներդրումն այդ երկրների կյանքում եւ խնդիրների լուծման հարցում շատ ոգեւորում է Synergy-ի աշխատակիցներին:
«Ընդառաջ գնալով Tech for Good գաղափարախոսությանը՝ հասկացանք, որ մենք էլ ունենք առաքելություն՝ տարածելու այն միտքը, որ քո արած աշխատանքով պետք է օգուտ տաս մարդկությանը, պետք է այնպիսի գործունեություն ծավալես, որը դրական կազդի ժողովուրդների բարօրության եւ կյանքի բարելավման վրա: Հասկացանք, որ մենք միակը չենք, շատ կան ընկերություններ, որոնք ունեն համանման գործունեություն, բայց այդ գիտակցությունը ձեւավորված, սահմանված չկա մեր իրականության մեջ»,- ընդգծում է Աննա Ստեփանյանը:
Նոյեմբերի 13-ին Գյումրիում կայանալիք կոնֆերանսը հենց այդ նպատակին է ծառայելու եւ փորձելու է տեխնոլոգիաները հանրային բարիքին ծառայեցնելու գաղափարը լսելի դարձնել հանրությանն ու հատկապես ՏՏ ոլորտի մասնագետներին:
«Կոնֆերանսը հետաքրքիր համընկնում ունեցավ՝ այս տարի նշում ենք Գյումրում մեր գրասենյակի 5-ամյակը: Այնտեղ շատ խանդավառ եւ զարգացած գործընկերներ ունենալու փաստը մեզ շատ ոգեւորեց, որ կոնֆերանսը Գյումրիում կազմակերպենք: Ինչ վերաբերում է ձեւաչափի ընտրությանը՝ մենք ցանկացանք հենց կոնֆերանս կազմակերպել, որովհետեւ եթե ընկերություն կրում է սոցիալական պատասխանատվություն, ցանկանում է նպաստել համայնքի զարգացմանը։ Մենք ուզում էինք ոչ միայն Tech for Good գաղափարը տարածել, այլեւ մեզ նման ընկերությունների համար ստեղծել հարթակ, որտեղ մասնագետները կարող են կիսվել, փոխանակվել փորձով, մտքերով: Վստահ եմ՝ եթե այդքան խելացի մարդ մեկ հարթակում հանդիպի, հաստատ նոր հետաքրքիր մտքեր կձեւավորվեն եւ արգասիքներ կտան»,- ասում է Աննա Ստեփանյանը:
«Եթե ընկերությունը Tech for Good է, ապա շատ բնական է, որ նաեւ փորձում է նպաստել նույն գաղափարը կրող ընկերությունների զարգացմանը՝ թեկուզ ներշնչանքի աղբյուր հանդիսանալով»,- ավելացնում է Հասմիկ Մարտիրոսյանը:
Ոչ միայն տեխնոլոգիաները, այլեւ ողջ ընկերությունը՝ ծառայելով հանրային բարիքին
Կոնֆերանսը Գյումրիում անցկացնելով՝ Synergy-ն եւս մեկ անգամ ընդգծում է, որ ընկերության համար կարեւոր է, թե ինչպիսի ազդեցություն են ունենում հանրային կյանքի վրա իրենց գործունեությամբ:
«Ազդեցություն ստեղծելը` կարմիր թելի պես, Synergy-ի ամբողջ «ԴՆԹ»-ի մեջ է: Շատ ուզում ենք, որ մյուս ընկերություններն էլ իրենց մեջ ունենան այն մտայնությունը, թե ինչին են ուղղված ջանքերը, եւ առաջնորդվեն Tech for Good գաղափարով»,- ասում է Աննա Ստեփանյանը:
Համաչափ մարզային զարգացումը եւ այս ոլորտում բազում տաղանդավոր երիտասարդների իրենց իսկ հայրենի բնակավայրերում աշխատելու հնարավորության ընձեռումը Synergy-ի գործունեության կարեւոր մաս է կազմում:
«Շատ ենք կարեւորում մարզերի համաչափ զարգացումը, եւ երբ աշխատանքի առաջարկ ենք անում մարզից թեկնածուին, միշտ նախապայմանը լինում է այն, որ միասին պետք է նպաստենք տվյալ քաղաքի զարգացմանը։: Օրինակ՝ նույն Գյումրիում արդեն ադմինիստրատիվ հաստիքներ ենք բացում՝ տեխնիկական հաստիքներին զուգահեռ: Այս նպատակի վառ ապացույցն է նաեւ այն, որ այս տարվա նոյեմբերին կբացենք Վանաձորի մեր գրասենյակը: Միտումը բավական դրական է, այլ հետաքրքիր պլաններ ունենք ապագայի հետ կապված»,- ասում է Աննա Ստեփանյանը:
Փառանձեմ Ավագյանն էլ ավելացնում է, որ 2019-ին Synergy-ն միացել է Միացյալ ազգերի կազմակերպության Գլոբալ պայմանագրին, ինչպես նաեւ ընդունել է Կանանց հզորացման սկզբունքները (Women’s Empowerment Principles (WEPs))՝ հավաստելով, որ կյանքի է կոչելու այդ սկզբունքների զարգացման գործողությունների պլան:
«Ստացվում է, որ մենք ոչ միայն մեր լուծումներով, տեխնոլոգիաներով ենք նպաստում հասարակության զարգացմանը, այլեւ լինելով պատասխանատու ընկերություն՝ փորձում ենք Հայաստան բերել այդ գաղափարները, լինել առաջամարտիկներից մեկը, նպաստել դրանց առաջխաղացմանը Հայաստանում»,- ասում է Փառանձեմ Ավագյանը:

Tech for Good movement and Synergy’s DNA - Mediamax.am
Tech for Good movement, formed in recent years in the world, is developing rapidly, involving new geographies and companies.
Parandzem Avagyan, Marketing Executive at Synergy, says it is a choice the company makes by deciding what the technology it has created is being served.
“Technology is only a tool in the hands of a person, and the company decides whether this technology will serve the development of humanity and our planet or not. By making this choice, the company defines that it has two goals: to make a profit and to promote the welfare of humanity (profit and purpose). In other words, the company does not pursue only the goal of making a financial profit, but also seeks to have a positive impact on the life of the society,” says Parandzem Avagyan.
On November 13 in Gyumri Synergy organizes Scale Gyumri Tech Conference. To participate in the conference you may register here. Ahead of the conference, Mediamax was told at Synergy about the importance of Tech for Good idea and the role of the company in the movement.
The ecosystem which makes technology serve public good
Tech for Good term is not new and, moreover, it is not new at Synergy, because since its establishment the company has created technologies that are being used for the benefit of humanity and the planet. This idea is relatively new in Armenia.
“I’m really happy that in Armenia, besides Synergy, there are other companies that contribute to the benefit of humanity. The movement has been talked about since 2018, the same year President of France Emmanuel Macron founded Tech for Good summit. Different companies, including Synergy, have joined the call to serve technology for the benefit of society,” says Parandzem Avagyan.
Tech for Good is not a work style but an entire ecosystem, where different participants contribute to the implementation of a common goal – improve the life of humanity through technology. Part of this ecosystem is civil society, which raises issues, governments, which provide regulations, scientists, who provide their knowledge, and business brings it all to the field of use.
“Since its establishment Synergy, irrespective of what market dictates had a goal – to create technology that will be used to facilitate people’s life, do good to people,” says Parandzem Avagyan.
Hasmik Martirosyan, the company’s Chief Operating Officer, notes that during its 24-year long activity, Synergy has carried out over 300 projects in over 80 countries of the world and all these projects helped the governments, institutions and organizations of different countries serve their citizens as better as possible.
“The UN has set Sustainable Development Goals, and we are constantly analyzing which of our projects served a concrete purpose, how it helped the countries achieve these goals. We are very proud to realize that we are a Tech for Good company, that we manage to create solutions which are useful,” says Hasmik Martirosyan.
Debate over the role of technology and Synergy’s formula
There are many debates in the world as to whether technology brings positive or dangerous changes in people’s lives.
“We often do not even realize what an important role technology plays in our lives․ It has probably already exceeded the limits humanity may imagine. We live in a society where middle-age people do not remember the world without the Internet, and younger people do not remember the world without a smartphone. There are a lot of debates, but we must accept technology as a tool and try to use it for a positive change,” says Hasmik Martirosyan.
Synergy works in 4 main directions. Through monitoring and assessment the company’s products help different governments and organizations implement their goals and projects by a more precise and targeted program. The second direction is the e-justice which greatly promotes the UN Sustainable Development Goal 16 – Peace, Justice and Strong Institutions. The next direction is public finances through which different countries manage their state financial resources in a smarter way.
The last – social protection direction helps the states to be useful to the vulnerable groups of their countries in a more organized way.
“It is obvious that all the projects do good, and we are happy to join the international movement, considering ourselves Tech for Good company – we have the desire and tendency to spread this movement in our country as well,” says Hasmik Martirosyan.
Steps to serve the purpose of spreading the movement in Armenia
“When I am asked what the company does and I need to answer quickly and to convey the main message in one sentence, I always say – we try to improve people’s lives. We want to be the change or those who bring the change to make people’s quality of life, living standard and the worldview better and kinder,” says Synergy Armenia Director, People and Organization Anna Stepanyan.
Anna Stepanyan came to this conviction in conversations with colleagues and project managers in particular. These colleagues, within the framework of projects, are visiting countries with different level of development and cultural peculiarities and see on their own the impact of the Synergy products. The key mission and contribution of the company to the life of these countries and to solving problems inspires Synergy employees very much.
“Moving toward Tech for Good ideology, we realized that we too have a mission to spread the idea that what you do should be for the benefit of humanity, you should engage in activities which will have positive impact on people’s well-being and improvement of their lives. We realized that we are not the only ones, there are many companies with similar activities but this consciousness is not formed, defined in our reality,” emphasizes Anna Stepanyan.
The conference to be held in Gyumri on November 13 will serve exactly that purpose and will try to make the idea of using the technology for the public good audible to the public and especially to IT specialists.
“There is an interesting coincidence – this year in Gyumri we are celebrating the 5th anniversary of our office. The fact of having enthusiastic and developed partners inspired us a lot to organize the conference in Gyumri. As to the choice of the format, we decided to organize conference because if the company has a social responsibility it wants to contribute to the development of the community. We wanted not only to spread Tech for Good idea but also to create platform for companies like ours where the specialists can share, exchange their experience, ideas. I am sure if so many wise people meet on one platform, definitely new interesting ideas will be formed, and it will give fruits,” says Anna Stepanyan.
“If the company is Tech for Good, it is very natural that it also tries to promote the development of companies with the same idea, at least by becoming source of inspiration,” adds Hasmik Martirosyan.
Not only technology but the whole company serving the public good
By conducting the conference in Gyumri, Synergy once again emphasizes that it is important for the company what impact it is having on public life with its activity.
“Having an impact is in the whole DNA of Synergy like a red thread. We want other companies also think what their efforts are addressed to and be guided with Tech for Good idea,” says Anna Stepanyan.
Proportional regional development and providing the opportunity to many talented young people in this field to work in their home towns make an important part of Synergy’s activities.
“The proportional development of regions is very important for us and when we are making a job offer to a candidate from a region there is always a precondition that together we must promote the development of the town. For example in Gyumri we are already opening administrative vacancies in parallel with technical ones. The bright example of this purpose is the opening of our office in Vanadzor scheduled for November of the running year. The tendency is quite positive, we have other interesting plans for the future,” says Anna Stepanyan.
Parandzem Avagyan adds that in 2019 Synergy joined UN Global Treaty as well as accepted Women’s Empowerment Principles (WEPs), assuring that it will carry out a plan of actions on development of these principles.
“It appears that not only with our solutions, technology we contribute to the development of the society but also, being a responsible company, we are trying to bring these ideas to Armenia, be one of the  pioneers, promote them in Armenia,” says Parandzem Avagyan.