Բլոկադայում ծնվածներն ու չծնվածները - Mediamax.am
Արցախի շրջափակման 7 ամիսների ընթացքում հաճախ է խոսվել «բլոկադայում ծնվածների» մասին: Ինչ խոսք, ծնվածների թվերը եզակի հույսի շող էին Արցախից որեւէ դրական լուրի սպասողների համար: Մինչդեռ այդպես էլ չծնվածների մասին քչերն են իմանում: Թերսնուցում, մշտական սթրես, վառելիքի բացակայության պատճառով ներքին տեղաշարժի անհնարինություն, անհրաժեշտ բուժօգնության հասանելիության խնդիր, էլեկտրաէներգիայի հովհարային անջատումների ու գազի իսպառ բացակայության հետեւանքով կենցաղային ծանր պայմաններ իրենց բոլոր հետեւանքներով: Սրանք, թերեւս, բավարար պատճառներ են լուրջ մտահոգվելու, որ առաջիկա ամիսներին կարող ենք արձանագրել Արցախում ծնելիության նվազման միտումներ:
Բլոկադայում վերը նշված խնդիրների պատճառով այդպես էլ չծնված բալիկներին կորցրած կամ հղիությունը հարկադրաբար ընդհատած կանանց մասին, հասկանալի պատճառներով, Արցախում հրապարակային խոսելուց խուսափում են եւ՛ հասարակությունը, եւ՛ մասնագետները: Մինչդեռ ՄԱԿ-ի՝ ցեղասպանությունների դատապարտման եւ կանխարգելման կոնվենցիայի երկրորդ հոդվածում տեղ գտած առնվազն երկու կետ խոսում է հենց նման իրավիճակների մասին.
Որեւէ խմբի համար կյանքի այնպիսի պայմանների միտումնավոր ստեղծումը, որոնք ուղղված են նրա լրիվ կամ մասնակի ֆիզիկական ոչնչացմանը,
Այդ խմբի միջավայրում մանկածնությունը կանխելուն միտված միջոցների իրականացումը:
Բլոկադայի գրեթե ամբողջ ընթացքում Կարմիր Խաչի առաքելությունն իրականացրել է Արցախից հղի կանանց տեղափոխման ծրագիր՝ բժշկի համապատասխան ցուցման դեպքում: Այս փոխադրումները, սակայն, ժամանակ առ ժամանակ ընդհատվում են իրավիճակի սրմանը զուգահեռ, իսկ լավագույն դեպքում հղիները կամ առողջական լուրջ խնդիրներ ունեցող այլ անձինք ստիպված են լինում սպասել տեղափոխման իրենց հերթին, որը երբեմն շաբաթներ ու ամիսներ է տեւում:
Հուլիսի 11-ին Ադրբեջանը հերթական անգամ խոչընդոտել է Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի մեքենաների անցումը Լաչինի միջանցքով եւ գործ հարուցել ԿԽՄԿ դեմ՝ մեղադրելով նրանց մաքսանենգության մեջ: Այսպիսով՝ բուժառուների տեղափոխումները կրկին անորոշ ժամանակով դադարեցված են:
«Մի բան, որ նախկինում հնարավոր չէր պատկերացնել»
Մեր զրուցակիցներից 36-ամյա Վ-ի հղիությունը բլոկադայի հետ հավասար է զարգացել. անցած 7 ամիսների ընթացքում նա մեկ անգամ չէ, որ հայտնվել է հիվանդանոցում՝ վիժման վտանգով:
«Հղիությանս մասին իմացել եմ 2022թ․ դեկտեմբերի 10-ին։ Օրը շաբաթ էր։ Երկուշաբթի օրը՝ դեկտեմբերի 12-ին, գնացի լաբորատորիա, մի շարք անալիզներ հանձնեցի։ Մի քանի ժամ անց հայտնի դարձավ, որ ճանապարհը նորից փակվել է։ Այդ անալիզներն այդպես էլ Երեւան չուղարկվեցին։ Դա առաջին խնդիրն էր, որին առերեսվեցի հղիությանս ընթացքում։ Տանը միշտ կատակով ասում ենք, որ մեր բալիկը բլոկադայի հասակակիցն է։ Եվ, ինչ թաքցնեմ, հույս ենք պահում, որ ծնվելուն պես բլոկադան էլ կվերանա» ։
Երիտասարդ կինը խոստովանում է՝ կենցաղային խնդիրներից զատ, պաշարված Արցախում սերնդի շարունակության համար պատասխանատու կանանց ամենամեծ խնդիրը, այնուամենայնիվ, անդադար սթրեսն է.
«Երբ գազօջախն ընդամենը կահույքի մաս դարձավ, մենք վերադասավորեցինք սենյակները։ Բազմոցն ու բազկաթոռը եկան, շարվեցին փայտի վառարանի շուրջը։ Եվ մենք վերհիշեցինք, որ վառարանի վրա եփած ճաշն անհամեմատ համով է, տերեւներով ու խոտաբույսերով թեյը՝ նույնպես։ Ես չեմ սիրում տրտնջալ, բողոքել։ Հարմարվել ու ապրել ենք։ Կենցաղային խնդիրները շատ ավելի հեշտ են հաղթահարվում, քան հոգեբանական խնդիրները։ Ամենամեծ փորձությունը անորոշությունն է։ Մշտական տագնապը։ Ես մինչեւ հիմա ինքս  ինձ հարցնում  ու պատասխան չեմ գտնում՝ արդյոք անպատասխանատվություն չէ՞ այս պայմաններում երեխա ունենալը։ Հղիության վաղ շրջանում, երբ առաջին անգամ երեխային կորցնելու վտանգով հիվանդանոց պառկեցի, պարզվեց, որ անհրաժեշտ դեղը ծննդատանը չկա։ Բժիշկն առաջարկեց փոխարինողը՝ միաժամանակ  ամուսնուս  առաջարկելով ինքնուրույն գտնել դեղը։ Բայց նրա անհույս ժպիտը հուշում էր, որ բոլոր  որոնումները վառելիքի ապարդյուն ծախս պիտի լինեն. Ստեփանակերտում այդ դեղը  չկա։ Իսկ վառելիքի սղությունն իսկապես լուրջ խնդիր էր եւ է» ։
Հղիների ու նոր ծննդաբերած կանանց համար այդքան կարեւոր վիտամինները պարունակող մթերքներից այսօր Ստեփանակերտի խանութներում եւ շուկայում չկա գրեթե ոչինչ: Շաբաթներ առաջ հայտնված տեղական եւ շատ թանկ ձմերուկը, կիլոգրամը 600 դրամով կարտոֆիլն ու 1300 դրամով լոբին միակ տեղական մթերքներն են, որոնք հնարավոր է ձեռք բերել: Կաթնամթերքի տեղական արտադրությունը, որը ինչ-որ տեղ մեղմում էր ճգնաժամը ձմռան ու գարնան ամիսներին, այժմ նույնպես կանգնած է՝ համապատասխան տարաների բացակայության պատճառով:
Հղիության ընթացքում համապատասխան սննդի բացակայության, հեմոգլոբինի բարձրացման համար մի քանի փունջ սպանախի կամ որեւէ բանջարեղենի անվերջ ու հուսահատ փնտրտուքների մասին Վ.-ն համեստորեն լռում է: Գուցե այն պատճառով, որ իր իսկ աչքի առաջ առավել ծանր հետեւանքներով դեպքեր էլ են եղել:
«Առաջին անգամ ծննդատանը ես թերսնված հղի տեսա, որը նույնիսկ ուշաթափվեց միջանցքում, բոլորիս աչքի առաջ։ Թե ինչ գնով են աշխատել Արցախի հիվանդանոցները՝ միայն իրենք կիմանան։ Ես միայն կարող եմ վկայել բուժաշխատողների հոգատարության ու սրտացավության մասին։ Ես տեսել եմ, թե ինչպես են բուժքույրերը ուտելիք տանում նշածս թերսնված հղիի համար, ինչպես են բժիշկները համոզում մեզ, որ միրգ-բանջարեղենը՝ հեչ, կարեւորը մենք միս ուտենք։ Մի բան, որ նախկինում հնարավոր չէր պատկերացնել։ Նախկինում շատ բան չէր հնարավոր պատկերացնել։ Օրինակ, որ հնարավոր է ես հրաժարվեմ Կարմիր խաչի միջոցով մեկնել Երեւան՝ լրացուցիչ հետազոտությունների, չնայած բժշկի հորդորներին: Որովհետեւ չեմ կարող որդուս տանը թողնել։ Ոչ թե որովհետեւ նրան խնամող չի լինի, պարզապես ամեն վայրկյան կարող է նորից պատերազմ բռնկվել։ Ու մենք նրա կողքին չենք լինի։ Ես դա թույլ տալ չեմ կարող։
Այժմ, երբ երեխայի ծնվելուն մեկ ամիս է մնացել, ի հայտ եկավ եւս մեկ խնդիր․ Ստեփանակերտում խնդիր է նորածնի հագուստ, մանկասայլակ, տակդիր եւ նման այլ իրեր գտնելը։ Հատկապես, երբ ի վիճակի չես շրջել քաղաքի բոլոր խանութները։ Ոտքով։ Վառելիքի խնդիրը, ինչպես ասացի,  սրվում է օրեցօր։ Որոշ ապրանքներ պատվիրեցի Երեւանից։ Բայց հունիսի 15-ի դեպքից հետո այդ հնարավորությունն էլ կորավ։ Երեւանից որեւէ ապրանք այլեւս չի կարող Արցախ հասնել» ։
Ստեփանակերտում բնակվող եւ երեք ամիս առաջ մայրացած Մարգարիտա Ղուշունցը պատմում է արդեն հետծննդաբերական բարդությունների մասին: Առաջին իսկ խնդրի հետ երիտասարդ մայրիկը բախվեց ծննդատան վերակենդանացման բաժնից հիվանդասենյակ տեղափոխվելու պահից սկսած: Մարգարիտայի փոքրիկի ծնվելու օրերին Արցախում արդեն շաբաթներ շարունակ դադարեցված էր գազամատակարարումը եւ ջեռուցման խնդիրների պատճառով անհնար էր հիվանդասենյակի ջերմաստիճանն անհրաժեշտ նորմայի մեջ պահել:
«Ստիպված երեխաներին մի քանի ծածկոցով փաթաթում, պահում էինք մեր կողքին, ես էլ վիրահատված: Այն կանայք, որոնք կեսարյան հատումով են ծննդաբերել, կհասկանան, թե որքան բարդ բան է դա», - հիշում է Մարգարիտան:
Գազի եւ տրանսպորտի բացակայության պատճառով Մարգարիտայի հարազատները նրա սնունդը հիմնականում ոտքով էին բերում հիվանդանոց: Բերում էին այն, ինչ գտնվում էր շրջափակված քաղաքում:
Ներկայում Մարգարիտան նաեւ ստիպված է կաթնախանուրդ հայթայթել երեք ամսական աղջկա համար, քանի որ իր կրծքի կաթը թեեւ բավարար է, սակայն բավարար վիտամիններ չի պարունակում փոքրիկի համար՝ մոր «բլոկադային» սննդակարգի պատճառով: Թե որքան բարդ է շրջափակված Արցախում հայթայթվել կաթնախարնուրդ՝ գիտեն միայն արցախցի մայրիկները:
Մեզ հետ խոսելու պահին Մարգարիտան գտնվում էր շաքարավազի երկար ու ձիգ հերթի մեջ, որտեղից հույս ուներ վերադառնալ այնքան շաքարավազով, որ գոնե քաղցր թեյ խմի՝ կաթնարտադրությունը պահելու համար: Բլոկադային հերթը, ինչպես հաճախ է պատահում Արցախում, ապարդյուն անցավ այդ օրը նաեւ Մարգարիտայի համար:
Երեխայի համապատասխան ոչ ալերգիկ հագուստը, տակդիրներն ու խնամքի այլ պարագաներ գտնելը, ըստ Մարգարիտայի, նույնպես մեծ խնդիր են. փոքրիկ Ռոզիի համար նոր օրորոց ու վաննա այդպես էլ չգնեցին:
«Մեկ այլ խնդիր է, որ գազի բացակայության ու էլեկտրաէներգիայի հովհարային անջատումների պատճառով մշտական տաք ջրի խնդիր կա եւ ոչ միշտ ենք կարողանում երեխային խնամել համապատասխան ձեւով: Ստիպված օգտագործում ենք թաց անձեռոցիկներ, որոնք գտնելը նույնպես շատ դժվար է, եղածն էլ շատ թանկ է», - ասում է Մարգարիտան, որի ամենամեծ ափսոսանքն ու ապրումները, թերեւս, կապված են նրա հետ, որ նորածին Ռոզիին իր ուզածի չափ ժամանակ հատկացնել չի կարող այս շրջանում. երեք երեխաների մայրը շրջափակված Արցախում խիստ թանկացումների պատճառով չի կարող հույսը դնել միայն ֆիզարձակուրդի վճարումների վրա եւ ստիպված է վերադառնալ աշխատանքի:
Համարձակվե՞լ երեխա ունենալ բլոկադայում, թե՞ ոչ. մայրացած ու չմայրացած արցախաբնակ հայ կանայք չեն կարող հստակ պատասխանել այս հարցին:
Մարգարիտան երրորդ բալիկի մասին իմացել է բլոկադայից ամիսներ առաջ, սակայն չի թաքցնում՝ հետպատերազմյան Արցախում նորից մայրանալը հեշտ որոշում չէր.
«Հղիությանս մասին իմացել եմ օգոստոսի 5-ին, հենց այդ օրերին նորից խփել էին Մարտակերտի վրա, զոհեր ունեինք: Ես հենց այդ պահին էլ երկընտրանքի առաջ էի՝ ունենալ այս հրաշքին, թե ոչ: Հաղթեց այն միտքը, որ մեր ազգը, թեկուզ հենց այս պայմաններում, բայց պիտի բազմանա: Շատ լավ գիտակցելով, որ ինչքան գնա՝ ավելի է դժվարանալու: Թշնամու ձեռագիրն իմանալով, գիտեի, որ թե՛ հղիության ընթացքում ենք խնդիրներ ունենալու, թե՛ դրանից հետո: Ու հենց այդպես էլ եղավ»:

The born and the unborn in the blockade - Mediamax.am
During the 7 months of blockade of Artsakh, “those born in the blockade” were often spoken about. Indeed, the number of births was a unique ray of hope for those waiting for any positive news from Artsakh, while only a few know about those who were not born. Malnutrition, constant stress, impossibility of movement within the town due to lack of fuel, problem of access to necessary medical care, severe living conditions due to power outages and complete lack of gas with all the consequences. Perhaps, these are enough reasons to be seriously concerned about the trend of reduction of birth rate in Artsakh in the coming months.
For obvious reasons people and experts in Artsakh avoid talking publicly about women who have lost their unborn children due to the above-mentioned problems or who had to terminate their pregnancies. Meanwhile, at least two provisions of the Part 2 of the UN Genocide Convention refer to such situations:
Deliberately inflicting on the group conditions of life calculated to bring about its physical destruction in whole or in part;
Imposing measures intended to prevent births within the group.
Throughout the blockade, the Red Cross mission have been transporting pregnant women from Artsakh, upon doctor’s instruction, however, this movement is also being halted from time to time, in parallel with the aggravation of the situation. At best, pregnant women or people with serious health problems have to wait for their turn, which sometimes lasts weeks and months.
On July 11, Azerbaijan once again obstructed the passage of the vehicles of the International Committee of the Red Cross through the Lachin Corridor and initiated a case against the ICRC, accusing it of smuggling. Thus, the transportation of patients has again been suspended for an indefinite period of time.
“Something that could not be imagined before”
The pregnancy of 36-year-old V., one of our interlocutors, developed along with the blockade: in the past 7 months, she appeared in the hospital more than once with the risk of miscarriage.
“I found out about my pregnancy on December 10, 2022. It was Saturday. On Monday, December 12, I went to the laboratory and took a number of tests. A few hours later we learnt that the road was closed again. Those tests did not reach Yerevan. That was the first problem I faced during my pregnancy. At home, we jokingly say that our baby and the blockade are of the same age. We hope that with the birth of our baby, the blockade will be eliminated.”
The young woman admits that apart from domestic issues, the biggest problem for the women responsible for the continuation of the generation in the besieged Artsakh is the constant stress.
“When the gas stove became just part of the furniture, we rearranged the rooms. The sofa and the armchair were moved close to the wood stove. We remembered that the meal cooked on the wood stove has an incomparable taste, and so does the tea with herbs. I do not like to grumble and complain. We have adapted and lived. Domestic problems are much easier to overcome than psychological ones. The biggest trial is uncertainty. Constant anxiety. I still ask myself and cannot find an answer: isn’t it irresponsible to have a child in these conditions? In the early stages of pregnancy I was hospitalized with the risk of losing the baby, and it turned out that the maternity hospital did not have the medicine I needed. The doctor offered a substitute, telling my husband to find it on his own. But his hopeless smile suggested that all searches would be just a waste of fuel. There is no such medicine in Stepanakert. And the lack of fuel was and still is a serious problem.”
Today the shops and markets in Stepanakert have nothing that contains vitamins so important for pregnant women and women who have just given birth. The local and very expensive watermelon that appeared weeks ago, potatoes for 600 drams per kilo and beans for 1300 drams are the only local products that can be purchased. Local dairy production, which somewhat mitigated the crisis during the winter and spring months, is now also at a standstill due to lack of necessary containers.
V. is not speaking about the lack of food during pregnancy, the endless and desperate search for several bunches of spinach or any vegetable to raise hemoglobin. Probably, this is because she witnessed more severe cases.
“For the first time in the maternity ward, I saw a malnourished pregnant woman who even fainted in front of all of us in the corridor. Only they will know at what cost the hospitals of Artsakh worked. I can only testify about the care and compassion of the medical workers. I saw how the nurses brought food to the malnourished pregnant woman I mentioned, how the doctors convinced us that it is more important to eat meat rather than fruits and vegetables. Something that could not be imagined before. Indeed, it was impossible to imagine many things before. Like, for example, that I may refuse to go to Yerevan with the Red Cross for additional examinations, despite the doctor’s advice. Because I cannot leave my son at home. Not because there is no one to take care of him, it’s just that war can break out again every second. And we will not be by his side. I cannot allow that.
Now, when the baby is just a month away, another problem has emerged. It is a problem to find baby clothes, strollers, diapers and other similar items in Stepanakert, especially when you just cannot go to all the shops in the city on foot. As I said, the fuel problem is getting worse day by day. I ordered some items from Yerevan. But after the June 15 incident that opportunity was lost. No goods from Yerevan reach Artsakh.”
Margarita Ghushunts, who lives in Stepanakert and gave birth three months ago, is already talking about postpartum complications. The young mother faced the first problem from the moment she was transferred from the intensive care unit of the maternity ward to the hospital. When Margarita’s baby was born in Artsakh, the gas supply had been stopped for weeks. It was impossible to keep the temperature in the hospital room within the necessary norm due to heating problems.
“We were forced to wrap the children in several blankets, keep them next to us, and this in conditions when I was just operated on. Women who gave birth by caesarean section will understand how difficult it is,” Margarita says.
Due to the lack of gas and transport, Margarita’s relatives were bringing her food to the hospital mostly on foot. They brought what they could from the besieged city.
Now too Margarita has to find milk mixture for her three-month-old baby girl. Although her breast milk is sufficient, it does not contain enough vitamins for the baby due to the mother’s “blockade” diet. Only mothers from Artsakh know how difficult it is to find milk mixture in the besieged Artsakh.
At the time we spoke, Margarita was in a long, tight queue for sugar, from which she hoped to return with enough sugar to at least drink some sweet tea to keep her milk. But, as it often happens in Artsakh, Margarita stood in the line in vain that day.
Margarita says finding suitable non-allergic clothes, diapers and other care items for the baby is also a big problem: they could not bought a new crib and bath for little Rosie.
“We also have a problem with hot water due to the lack of gas and frequent power outages which make it difficult to take proper care of our babies. We have to use wet wipes, which are also very difficult to find, and what we have is very expensive,” says Margarita, whose biggest regret is that she cannot spend much time with newborn Rosie as she would like to. The mother of three cannot count on maternity leave payments only and has to return to work.
Dare to give birth under the siege or not? The Armenian women living in Artsakh cannot clearly answer this question.
Margarita learned that she is pregnant with her third child months before the blockade. She confesses that the decision to give birth again in post-war Artsakh was not an easy one.
“I found out about my pregnancy on August 5. On those days they hit Martakert again, we had casualties. At that very moment, I was faced with a dilemma whether to have this miracle or not. The thought that our nation should multiply even under these conditions won. Realizing very well that it will only get harder, knowing the enemy’s style, I was sure that we would have problems both during pregnancy and after it. And that’s exactly what happened.”