Լուսանկարը` Կլոդ-Արմեն Մութաֆյանի արխիվից
Հայկական թաղամասը, իր կարեւոր սրբություններով, Երուսաղեմի զբոսաշրջային երթուղիներից դուրս չի մնում։ Սուրբ քաղաքի հայկական ժառանգությամբ հետաքրքրվողները շատ են, բայց ավելի քան 20 տարի հայկական թանգարանի դռներն այցելուների առջեւ փակ են։
Մոտ 3 տարի առաջ Երուսաղեմի հայոց պատրիարք Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանը ֆրանսահայ պատմաբան, հայագետ Կլոդ-Արմեն Մութաֆյանին առաջարկեց զբաղվել թանգարանի վերաբացման աշխատանքներով։
Ձեւավորվեց 3-հոգանոց խումբը. Կլոդ-Արմեն Մութաֆյանն ու ֆրանսահայ պատմաբան Ռայմոնդ (Հարություն) Գեւորգյանը զբաղվում են ցուցանմուշների հավաքագրմամբ ու ցուցադրության պատրաստությամբ, թանգարանագետ Հարութ Պեզճյանի խնդիրը շենքը թանգարանին անհրաժեշտ պայմաններով ապահովելն է։
Կլոդ-Արմեն Մութաֆյանը Կլոդ-Արմեն Մութաֆյանը
Կլոդ-Արմեն Մութաֆյանն ասում է, որ Հայաստանից հետո Երուսաղեմն ամենամեծ ու արժեքավոր հայագիտական շտեմարանն է՝ բացառիկ նմուշներով։ Թանգարանի ամենամեծ հարստությունը ձեռագիր մատյաններն են։
Թորոս Ռոսլինի մանրանկարը Թորոս Ռոսլինի մանրանկարը
Թորոս Ռոսլինի՝ աշխարհում հայտնի 7 մանրանկարներից 4-ը Երուսաղեմում են։ Այստեղ են պահվում քարե արձանագրություններ, խաչքարեր, կարեւոր փաստաթղթեր, ծիսական պարագաներ։
«Սուլթանների, խալիֆների արաբերեն ֆերմաններ (հրովարտակներ) կան՝ սկսած Մուհամեդ մարգարեից մինչեւ Սալահ ադ-Դինի նշանավոր նկարազարդ ֆերմանը։
Սալահ ադ-Դինի նկարազարդ ֆերմանը Սալահ ադ-Դինի նկարազարդ ֆերմանը
1187-ին Երուսաղեմը գրավելուց հետո նա մի ֆերման գրեց, որում բացահայտ ասում է, որ հայերին ձեռք չտան, հակառակ, որ նրանք քրիստոնյա են։ Ցուցադրության երկրորդ բաժինը, որը սկսվում է 16-րդ դարից, ավելի հարուստ է՝ պատրիարքական կոնդակներ, շատ կարեւոր եւ հետաքրքիր լուսանկարներ, ուխտավորների նվերները պատրիարքարանին, խորանի վարագույրներ։ Չմոռանանք, որ Երուսաղեմում առաջին գիրքը հայերեն է եղել եւ տպագրվել է պատրիարքարանում։ Այդ տպագրական գործիքը դեռ պահպանվում է եւ ցուցադրվելու է թանգարանում»,- Մեդիամաքսին պատմել է Կլոդ-Արմեն Մութաֆյանը։
Պատրիարքարանին պատկանող նմուշներից բացի ցուցադրվելու են նաեւ այլ թանգարաններից ու գրադարաններից բերված նմուշներ կամ դրանց կրկնօրինակները։ Կլոդ Մութաֆյանն առանձնացնում է հատկապես արժեքավորները, օրինակ, «Ի հիշատակ եւ ի փրկություն բոլոր այն հայերի, որոնց անունները միայն Աստծուն են հայտնի» հայերեն արձանագրությամբ խճանկարը։
Այն բերվել է Երուսաղեմի Մուսրարա թաղամասից եւ վերականգնումից հետո տեղադրվելու է թանգարանի բակում։ Հայկական իգական վանքի վերաբերյալ հունարեն արձանագրությունն էլ Լուվրից է բերվելու։
«Իսրայելի հյուսիսում գտնվող Նազարեթ քաղաքում՝ Ավետման եկեղեցում, քարի վրա հին հայկական գրություններ կան։ Ապացույցներ կան, որ դրանք արվել են 430 թվականից առաջ։ Չտեսնված բան է, գուցե մեզ հասած ամենահին հայերեն գրությունն է։ Միայն մի քանի տառ է պահպանվել։
Գրություններից մեկը սկսվում է «Անանիա» անունով, մյուսի վրա միայն 3 տառ է մնացել՝ «կեն», որը, հավանական է, Բաբկենի վերջին վանկն է։ Բայց կարեւորը ոչ այնքան բովանդակությունն է, որքան՝ գրերն ու դրանց թվագրությունը։ Պիտի խնդրենք, որ դրանցից գոնե մեկը տրամադրեն թանգարանին, որովհետեւ սա նաեւ ապացույց է, որ այդ քաղաքում 5-րդ դարում արդեն հայկական ներկայություն կար»։
Կլոդ Մութաֆյանն ասում է, որ մշտական ցուցադրության համար պատրաստվելու են բացառիկ արժեքավոր նմուշների կրկնօրինակները, բայց տարվա ընթացքում 2-3 շաբաթ այցելուները հնարավորություն կունենան դիտելու բնօրինակները։
Բոլոր ցուցանմուշներն ուղեկցվելու են անգլերեն բացատրական գրություններով, դրանք նաեւ ձայնագրվելու են 5 լեզվով՝ եբրայերեն, արաբերեն, ֆրանսերեն, հայերեն եւ ռուսերեն՝ հատուկ սարքերով լսելու համար։
Հայկական թաղամասը Երուսաղեմի Հին քաղաքի չորս թաղամասերից մեկն է։ Ի տարբերություն մյուս երեքի, որոնք պատկանում են կրոնական՝ քրիստոնեական, հրեական եւ մահմեդական համայնքներին, այն նաեւ ազգային է։ Հին քաղաքում են համաքրիստոնեական ու մահմեդական կարեւոր սրբավայրերը։
«Հայկական թաղամաս օրական 100-ավոր զբոսաշրջիկներ են մտնում։ Ի՞նչ են տեսնում։ Սրբոց Հակոբյանց տաճարի ճակատը։ Եթե հասնեն 15։00-15։30՝ ժամերգությանը, ներս կմտնեն, եթե ոչ, տաճարը փակ է։ Ուրիշ ոչինչ չեն կարող տեսնել, թեեւ Հայաստանից դուրս ամենահարուստ մշակույթի հավաքածուն Երուսաղեմում է։ Մինչեւ հիմա այդ հարստությունը թաքուն պահված էր։
Հեթում թագավորի գավազանը Հեթում թագավորի գավազանը
Թանգարանի վերաբացումը շատ կարեւոր քայլ է մեզ համար, որը ցույց կտա, որ հայերը Սուրբ երկիր Երուսաղեմում շատ հին ներկայություն ունեն եւ այսպիսի գլուխգործոցներ են ստեղծել»,- ասում է Կլոդ-Արմեն Մութաֆյանը։

Photo: Claude Mutafian’s archive
The Armenian Quarter is firmly fixed among tourist routes of Jerusalem. Many visitors come to the holy city to witness its Armenian heritage, but the quarter’s Edward and Helen Mardigian Museum of Armenian Art and History has remained closed for over 20 years.
Around three years ago Armenian Patriarch of Jerusalem, Archbishop Nourhan Manougian offered Armenian-French historian, Armenian studies expert Claude Mutafian to work on reopening of the museum.
A team of three experts was formed for the project: Mutafian and another Armenian-French historian Raymond Kévorkian were to deal with the records and display of the exhibits, and museum expert Harout Pezchian was tasked with securing the right conditions in the building.
According to Claude Mutafian, Jerusalem is the second largest Armenian treasury after the Republic of Armenia itself, filled to the brim with exclusive exhibits. The museum’s most valuable possession is the collection of hand-written journals:  four out of Toros Roslin’s seven journals are kept in the museum. It also has stone engravings, khachkars, important documents and items designed for rites.
“The exhibits include decrees (firmans) in Arabic by sultans and khalifs from Prophet Muhammad to Salah ad-Din. After seizing Jerusalem in 1187, the latter issued a firman ordering that no harm should be done to Armenians despite their Christian faith. The second part of the exhibition, which displays exhibits starting from the 16th century, is even richer: it has decrees (kondaks) by Armenian patriarchs, very important photographs, gifts presented to the patriarchate by pilgrims, curtains for the chancel. Let’s not forget that the first book printed in Jerusalem was in Armenian and it was made by the patriarchate. That book is still kept in the museum,” Mutafian has told Mediamax.
Apart from the Armenian museum’s own collection, the exhibition will display items (or their copies) brought from other museums and libraries. Among those Mutafian has singled out the valuable mosaic “To the memory and salvation of the souls of all Armenians whose names are known by God alone”. It was brought from Museum on the Seam (also known as Musrara Museum), and once the mosaic is restored, it will be installed in the Armenian museum’s yard. Another precious exhibit, a note in Greek about an Armenian convent, was brought from Louvre.
“The Armenian Basilica of Annunciation in the city of Nazareth in northern Israel bears old Armenian engravings. There is evidence that they were made before 430. It is incredible. It can be the oldest written artifact in Armenian known to us. Only a few letters have survived to our days. One of the engravings begins with the name “Anania”, another has just 3 letters left – “ken”, probably the last syllable of the name “Babken”. However, it is not the content that matters the most, but the date when the words were engraved. We have to ask the church to donate at least one of these engravings to the museum, because it is a piece of evidence that Armenians lived in Jerusalem as early as in the 5th century,” he added.
Claude Mutafian has revealed that for regular exhibition, his group is going to prepare copies of the real items, but visitors will be able to have a look at the original exhibits for 2-3 weeks a year.
All exhibits on display are going to have notes in English and the descriptions will also be recorded in 5 other languages: Hebrew, Arabic, French, Armenian and Russian.
Armenian Quarter is one of the four neighborhoods of the Old City. Contrary to the other three, which are divided by religion - Christian, Jewish and Muslim, the Armenian Quarter also has a national identity. The Old City contains key shrines of Christianity and Islam.
“100 tourists visit the Armenian Quarter every day, and what do they see? The Cathedral of Saint James. If they manage to get there at 3 pm or 3:30 pm, they can go inside and attend the service, but at other hours the cathedral is closed for visitors. There is nothing else for them to see, although Jerusalem holds the largest Armenian cultural collection outside of the Republic of Armenia. That treasure has been hidden until now.
Reopening of the museum is a very important step for us. It will show that Armenians have lived in the holy city for a very long time and created all these masterpieces,” concluded Claude Mutafian.