Լուսանկարը` Արմեն Սարգսյանի արխիվից
Փետրվարի 23-ին, երբ հանդիպել էի ՀՀ նախագահի թեկնածու Արմեն Սարգսյանին՝ այս հարցազրույցի համար, նրա սեղանին նկատեցի մի թղթապանակ, որի մեջ արխիվային լուսանկարներ կային: Պարոն Սարգսյանը համաձայնեց պատմել դրանցից մի քանիսի մասին, եւ այսօր ձեր ուշադրությանն եմ ներկայացնում մեր զրույցի երկրորդ մասը:
ԱՄՆ նախկին պետական քարտուղար Ջեյմս Բեյքեր
Ջեյմս Բեյքերը հիանալի անձնավորություն է, մեծ շարմ ունի: Կարծում եմ, նա կարող էր ԱՄՆ պատմության մեջ լավագույն նախագահներից մեկը դառնալ, եթե դառնար Հանրապետական կուսակցության թեկնածուն:
ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով նախկին խորհրդական Զբիգնեւ Բժեզինսկի
Որպես ՀՀ վարչապետ այցելել էի ԱՄՆ, եւ Զբիգնեւ Բժեզինսկին հրավիրեց ինձ ելույթ ունենալ Ռազմավարական եւ միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտում (CSIS):
Տարօրինակ ձեւով ներկայացրեց ինձ՝ ասելով, որ «Կովկասի Վացլավ Հավելն եմ» (ծիծաղում է-հեղ.):
Բժեզինսկին, իհարկե, երբեք չէր թաքցնում, որ բացասաբար է վերաբերվում Ռուսաստանին, ինչը նաեւ պայմանավորված էր իր լեհական արմատներով: Բայց նրանից շատ բան էիր սովորում՝ այդ հակառուսականության մեջ գտնում էիր ամերիկյան քաղաքականությունը բացատրող կարեւոր նրբերանգներ:
Նրա հետ բազմիցս հանդիպել ենք նաեւ հետո, երբ պետական պաշտոններ չէի զբաղեցնում: Բնական է, մեր տեսակետները հաճախ չէին համընկնում: Ինձ ասում էր, որ «սովետական պրոդուկտ» եմ: Ես էլ ասում էի, որ լեհերն ու ռուսներն այնքան ընդհանուր բան ունեն, որ հնարավոր հակամարտությունը բերելու է շատ վատ հետեւանքների:
ԱՄՆ նախկին փոխնախագահ Ալբերտ Գոռ
Առաջին անգամ հանդիպել էինք, երբ որպես Հայաստանի վարչապետ Վաշինգթոնում էի: Հետագայում բազմիցս հանդիպել ենք տարբեր առիթներով եւ լավ բարեկամական հարաբերություններ ունենք: Պետք է ասեմ, որ ես որոշակի դերակատարություն եմ ունեցել նրանում, որ Գոռը դարձավ «կանաչ տնտեսության» ջատագովներից մեկը:
Մեծ Բրիտանիայի նախկին վարչապետ Մարգարեթ Թեթչեր
1993 կամ 1994 թվականն է, երբ Մարգարեթ Թեթչերը այլեւս վարչապետ չէր: Այդ օրը Հարավային Կովկասի եւ Ադրբեջանի հետ Մեծ Բրիտանիայի հարաբերություններին նվիրված բավական բուռն զրույց ունեցանք, ինչի մասին վկայում է դեմքիս արտահայտությունը: Լավ դաս էր ինձ համար՝ անկախ նրանից, թե ինչպես է հանդիպումն անցել, ժպիտը դեմքից երբեք պետք չէ կորցնել (ծիծաղում է-հեղ.):
Մարգարեթ Թեթչերը փայլուն հիշողություն ուներ, ամենայն մանրամասնությամբ հիշում էր իր այցը Հայաստան՝ 1988 թվականի երկրաշարժից հետո: Նրա ամուսինը՝ Դենիսը, ընկերություն էր անում Գալուստ Գյուլբենկյանի որդու՝ Նուբարի հետ, եւ շատ լավ գիտեր հայոց պատմության մասին:
Անձնական կապերը շատ կարեւոր են: Օրինակ, Գերմանիայի կանցլեր Հելմուտ Քոլը եւս շատ լավ տեղյակ էր հայերի մասին՝ նրա մտերիմ ընկեր եւ կուսակից Հանս Քլայնը նախկինում լրագրող էր եւ Լիբանանի քաղաքացիական պատերազմը լուսաբանելիս շատ հայ ընկերներ էր գտել:
Հովհաննես Պողոս Երկրորդ
Հովհաննես Պողոս Երկրորդի հետ շատ ջերմ հարաբերություններ ունեինք: 1999 թվականին, Վատիկանում «Հռոմ-Հայաստան» ցուցահանդեսի բացումից որոշ ժամանակ անց նա պետք է Հայաստան այցելեր: Սակայն Կրակովում պատարագի ժամանակ ընկավ եւ վնասեց ոտքը՝ այցը հետաձգվեց ու կայացավ միայն 2001 թվականին:
ԱՄՆ նախկին նախագահ Բիլ Քլինթոն
Բիլ Քլինթոնի հետ շփվում ենք երկար տարիներ, բազմիցս հանդիպել ենք Դավոսի ֆորումի շրջանակում: Մեր առաջին հանդիպում շատ անսպասելի էր՝ վարչապետ եղած ժամանակ հանդիպում էինք Ալբերտ Գոռի հետ: Հանդիպման վերջնամասում Գոռը բոլորին խնդրեց դուրս գալ սենյակից եւ մեզ մենակ թողնել: Քիչ անց սենյակ մտավ Բիլ Քլինթոնը եւ ինձ իր հետ տարավ Օվալաձեւ գրասենյակ, որտեղ բավականին երկար զրուցեցինք:
Շարլ Ազնավուր
Շատ արժեքավոր նկար է ինձ համար: Երբ դեսպան էի Եվրոպական միությունում, Շարլ Ազնավուրը տարեկան երկու անգամ գալիս էր, միասին գնում էինք տարբեր հանդիպումների: Այս նկարում հանդիպում ենք հանձնակատար Էմմա Բոնինոյի հետ:
Երբ Շարլը գալիս էր, ինձ «թագավոր» էի զգում, բոլորն ինձ ընդունում էին, երեկոյան էլ ընթրիք էի կազմակերպում՝ Ազնավուրի հետ: Այս մարդը եղել է մեր ամենափայլուն դիվանագետներից՝ Հայաստանի անկախության առաջին իսկ տարիներից:
ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Հենրի Քիսինջեր եւ ՌԴ նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Ալեքսանդր Վոլոշին
Որոշ իմաստով խորհրդանշական լուսանկար է՝ հայերը ռուսների եւ ամերիկացիներին օգնում են ընդհանուր եզրեր գտնել (ծիծաղում է-հեղ.):

Photo: Armen Sargsyan’s archive
When I met with Armenian presidential candidate Armen Sarkissian for an interview, I noticed a folder on his table, which contained archival photographs. Mr. Sarkissian agreed to tell about some of them.
Former U.S. Secretary of State James Baker
James Baker is a wonderful person, very charismatic. I think he could become one of the best presidents in the history of USA, if he were nominated by the Republican Party.
Former National Security Advisor to U.S. President, Zbigniew Brzezinski
I visited the U.S. as the Armenian Prime Minister and Zbigniew Brzezinski invited me to give a speech in the Center for Strategic and International Studies (CSIS).
He introduced me in a funny way, saying I was “Vaclav Havel of the Caucasus” (laughs – Mediamax).
Armen Sargsyan Armen Sargsyan
Of course, Brzezinski never tried to hide his negative opinion of Russia, which stemmed from his Polish roots. However, I learned a lot from him. You could find fine details explaining American politics among his anti-Russian views.
We met frequently afterwards, when I wasn’t holding a public position. Naturally, our opinions often differed. He used to call me a “Soviet product”. I would reply that Polish and Russian people had so much in common that a possible conflict could lead to bad consequences.
Former U.S. Vice President Albert Gore
We met for the first time when I visited Washington as the Armenian Prime Minister. We often met later on different occasions and built a good friendship. It should be noted that I played a small role in Gore’s shift to advocating “green” economy.
Former UK Prime Minister Margaret Thatcher
It was 1993 or 1994, when Margaret Thatcher was Prime Minister no more. We had quite a heated discussion of UK’s relations with South Caucasus and Azerbaijan on that day, as you can see from my face on the picture. It was a good lesson for me: no matter how the meeting goes, don’t lose your smile (laughs – Mediamax).
Margaret Thatcher had brilliant memory. She remembered in detail her visit to Armenia after the earthquake in 1988. Her husband Dennis was friends with Calouste Gulbenkian’s son Nubar and was well-informed about the Armenian history.
Personal relations are very important. For instant, German Chancellor Helmut Kohl too knew Armenians well, as his close friend Hans Klein was a former journalist, who made many Armenian friends while covering the civil war in Lebanon.
John Paul II
I had a very warm relationship with Pope John Paul II. He was supposed to visit Armenia after the opening of the “Rome-Armenia” exhibition in Vatican in 1999. Unfortunately, the Pope fell down and injured his leg during the mass in Krakow, so the visit had to be postponed and took place only in 2001.
Former U.S. President Bill Clinton
I have known Bill Clinton for years and we often met at the Davos forum. Our first meeting was quite unexpected. I was attending the meeting with Albert Gore, as the Armenian Prime Minister, and in the end he asked everyone else to leave the room. Soon Bill Clinton came in and took me to the Oval Office, where we spoke for a long time.
This photograph means the world to me. When I was the Ambassador to the European Union, Charles Aznavour would visit twice a year and we went to different meetings together. In this picture, we are at the meeting with Commissioner Emma Bonino.
I felt like a king every time Charles visited, because everyone received me. In the evenings I organized dinners with Aznavour. He has been one of the best diplomats for us from the first years of Armenia’s independence.
Former U.S. Secretary of State Henry Kissinger and Former Chief of Staff of Russian President, Alexander Voloshin
In a sense, this photograph is symbolic: Armenians are helping Americans and Russians to find a common ground (laughs – Mediamax).