Լուսանկարը` Արմեն Սարգսյանի արխիվից
Փետրվարի 23-ին, երբ հանդիպել էի ՀՀ նախագահի թեկնածու Արմեն Սարգսյանին՝ այս հարցազրույցի համար, նրա սեղանին նկատեցի մի թղթապանակ, որի մեջ արխիվային լուսանկարներ կային: Պարոն Սարգսյանը համաձայնեց պատմել դրանցից մի քանիսի մասին, եւ այսօր ձեր ուշադրությանն եմ ներկայացնում մեր զրույցի երկրորդ մասը:
ԱՄՆ նախկին պետական քարտուղար Ջեյմս Բեյքեր
Ջեյմս Բեյքերը հիանալի անձնավորություն է, մեծ շարմ ունի: Կարծում եմ, նա կարող էր ԱՄՆ պատմության մեջ լավագույն նախագահներից մեկը դառնալ, եթե դառնար Հանրապետական կուսակցության թեկնածուն:
ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով նախկին խորհրդական Զբիգնեւ Բժեզինսկի
Որպես ՀՀ վարչապետ այցելել էի ԱՄՆ, եւ Զբիգնեւ Բժեզինսկին հրավիրեց ինձ ելույթ ունենալ Ռազմավարական եւ միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտում (CSIS):
Տարօրինակ ձեւով ներկայացրեց ինձ՝ ասելով, որ «Կովկասի Վացլավ Հավելն եմ» (ծիծաղում է-հեղ.):
Բժեզինսկին, իհարկե, երբեք չէր թաքցնում, որ բացասաբար է վերաբերվում Ռուսաստանին, ինչը նաեւ պայմանավորված էր իր լեհական արմատներով: Բայց նրանից շատ բան էիր սովորում՝ այդ հակառուսականության մեջ գտնում էիր ամերիկյան քաղաքականությունը բացատրող կարեւոր նրբերանգներ:
Նրա հետ բազմիցս հանդիպել ենք նաեւ հետո, երբ պետական պաշտոններ չէի զբաղեցնում: Բնական է, մեր տեսակետները հաճախ չէին համընկնում: Ինձ ասում էր, որ «սովետական պրոդուկտ» եմ: Ես էլ ասում էի, որ լեհերն ու ռուսներն այնքան ընդհանուր բան ունեն, որ հնարավոր հակամարտությունը բերելու է շատ վատ հետեւանքների:
ԱՄՆ նախկին փոխնախագահ Ալբերտ Գոռ
Առաջին անգամ հանդիպել էինք, երբ որպես Հայաստանի վարչապետ Վաշինգթոնում էի: Հետագայում բազմիցս հանդիպել ենք տարբեր առիթներով եւ լավ բարեկամական հարաբերություններ ունենք: Պետք է ասեմ, որ ես որոշակի դերակատարություն եմ ունեցել նրանում, որ Գոռը դարձավ «կանաչ տնտեսության» ջատագովներից մեկը:
Մեծ Բրիտանիայի նախկին վարչապետ Մարգարեթ Թեթչեր
1993 կամ 1994 թվականն է, երբ Մարգարեթ Թեթչերը այլեւս վարչապետ չէր: Այդ օրը Հարավային Կովկասի եւ Ադրբեջանի հետ Մեծ Բրիտանիայի հարաբերություններին նվիրված բավական բուռն զրույց ունեցանք, ինչի մասին վկայում է դեմքիս արտահայտությունը: Լավ դաս էր ինձ համար՝ անկախ նրանից, թե ինչպես է հանդիպումն անցել, ժպիտը դեմքից երբեք պետք չէ կորցնել (ծիծաղում է-հեղ.):
Մարգարեթ Թեթչերը փայլուն հիշողություն ուներ, ամենայն մանրամասնությամբ հիշում էր իր այցը Հայաստան՝ 1988 թվականի երկրաշարժից հետո: Նրա ամուսինը՝ Դենիսը, ընկերություն էր անում Գալուստ Գյուլբենկյանի որդու՝ Նուբարի հետ, եւ շատ լավ գիտեր հայոց պատմության մասին:
Անձնական կապերը շատ կարեւոր են: Օրինակ, Գերմանիայի կանցլեր Հելմուտ Քոլը եւս շատ լավ տեղյակ էր հայերի մասին՝ նրա մտերիմ ընկեր եւ կուսակից Հանս Քլայնը նախկինում լրագրող էր եւ Լիբանանի քաղաքացիական պատերազմը լուսաբանելիս շատ հայ ընկերներ էր գտել:
Հովհաննես Պողոս Երկրորդ
Հովհաննես Պողոս Երկրորդի հետ շատ ջերմ հարաբերություններ ունեինք: 1999 թվականին, Վատիկանում «Հռոմ-Հայաստան» ցուցահանդեսի բացումից որոշ ժամանակ անց նա պետք է Հայաստան այցելեր: Սակայն Կրակովում պատարագի ժամանակ ընկավ եւ վնասեց ոտքը՝ այցը հետաձգվեց ու կայացավ միայն 2001 թվականին:
ԱՄՆ նախկին նախագահ Բիլ Քլինթոն
Բիլ Քլինթոնի հետ շփվում ենք երկար տարիներ, բազմիցս հանդիպել ենք Դավոսի ֆորումի շրջանակում: Մեր առաջին հանդիպում շատ անսպասելի էր՝ վարչապետ եղած ժամանակ հանդիպում էինք Ալբերտ Գոռի հետ: Հանդիպման վերջնամասում Գոռը բոլորին խնդրեց դուրս գալ սենյակից եւ մեզ մենակ թողնել: Քիչ անց սենյակ մտավ Բիլ Քլինթոնը եւ ինձ իր հետ տարավ Օվալաձեւ գրասենյակ, որտեղ բավականին երկար զրուցեցինք:
Շարլ Ազնավուր
Շատ արժեքավոր նկար է ինձ համար: Երբ դեսպան էի Եվրոպական միությունում, Շարլ Ազնավուրը տարեկան երկու անգամ գալիս էր, միասին գնում էինք տարբեր հանդիպումների: Այս նկարում հանդիպում ենք հանձնակատար Էմմա Բոնինոյի հետ:
Երբ Շարլը գալիս էր, ինձ «թագավոր» էի զգում, բոլորն ինձ ընդունում էին, երեկոյան էլ ընթրիք էի կազմակերպում՝ Ազնավուրի հետ: Այս մարդը եղել է մեր ամենափայլուն դիվանագետներից՝ Հայաստանի անկախության առաջին իսկ տարիներից:
ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Հենրի Քիսինջեր եւ ՌԴ նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Ալեքսանդր Վոլոշին
Որոշ իմաստով խորհրդանշական լուսանկար է՝ հայերը ռուսների եւ ամերիկացիներին օգնում են ընդհանուր եզրեր գտնել (ծիծաղում է-հեղ.):

Фото: сиз архива Армена Саргсяна
23 февраля, когда я встретился с кандидатом на пост президента Армении Арменом Саргсяном для этого интервью,  то заметил на столе папку с архивными фотографиями. Господин Саргсян согласился рассказать о нескольких из них, и сегодня я представляю вашему вниманию вторую часть нашей беседы.
Бывший госсекретарь США Джеймс Бейкер
Фото: из архива Армена Саргсяна
Джеймс Бейкер – замечательный человек с большим шармом. На мой взгляд, он мог бы стать одним из лучших президентов в истории США, если бы стал кандидатом от Республиканской партии.
Бывший советник президента США по вопросам национальной безопасности Збигнев Бжезинский
Я посещал США, будучи премьер-министром Армении, и Збигнев Бжезинский пригласил меня выступить в Центре стратегических и международных исследований (CSIS).
Он представил меня несколько странным образом, назвав меня «Вацлавом Гавелом Кавказа» (смеется-авт.).
Фото: Медиамак
Бжезинский, конечно, никогда не скрывал свое негативное отношение к России, что было обусловлено в том числе его польскими корнями. Но у него многому учились: в этой антироссийской риторике атмосфере можно было найти важные нюансы, объясняющие американскую политику.
С ним мы неоднократно встречались и в последующие годы, когда я не занимал государственных должностей. Естественно, наши мнения часто не совпадали. Он называл меня «советским продуктом». А я говорил, что у поляков и русских столько общего, что возможный конфликт чреват весьма плохими последствиями.
Бывший вице-президент США Альберт Гор
Мы впервые встретились, когда я был в Вашингтоне в качестве премьер-министра Армении. В дальнейшем мы не раз встречались по разным поводам и у нас сложились хорошие дружественные отношения. Должен сказать, что я сыграл определенную роль в том, что Гор стал одним из апологетов «зеленой экономики».
Бывший премьер-министр Великобритании Маргарет Тэтчер
Это был 1993 или 1994 год, когда Маргарет Тетчер уже не была премьер-министром. В этот день мы провели достаточно бурную беседу на тему отношений Великобритании с Южным Кавказом и Азербайджаном, о чем свидетельствует выражение моего лица. Это был хороший урок для меня: вне зависимости от того, как прошла встреча, ни в коем случае нельзя терять улыбку (смеется-авт.).
У Маргарет Тэтчер была великолепная память. Она во всех подробностях помнила свой визит в Армению после землятрясения 1988 года. Ее муж Деннис дружил с сыном Галуста Гюльбенкяна Нубаром и прекрасно знал историю Армении.
Личные связи очень важны. Например, канцлер Германии Гельмут Коль также был хорошо информирован об армянах: его близкий друг и однопартиец Ганс Кляйн в прошлом был журналистом и приобрел много армянских друзей, освещая гражданскую войну в Ливане.
Иоанн Павел Второй
С Иоанном Павлом Вторым у нас были очень теплые отношения. В 1999 году, после открытия выставки «Рим-Армения» в Ватикане он должен был посетить Армению. Однако во время службы в Кракове он упал и повредил ногу. Визит был отложен и состоялся лишь в 2001 году.
Бывший президент США Билл Клинтон
С Биллом Клинтоном мы общаемся долгие годы, много раз встречались в рамках Давосского форума. Наша первая встреча была очень неожиданной: когда я был премьер-министром, мы встречались с Альбертом Гором. Под конец встречи Гор попросил всех выйти из комнаты и оставить нас наедине. Пару минут спустя в комнату вошел Билл Клинтон и взял меня с собой в Овальный кабинет, где мы довольно долго беседовали.
Это очень ценная фотография для меня. Когда я был послом в Европейском союзе, Шарль Азнавур приезжал два раза в год,  и мы вместе шли на разные встречи. На этой фотографии мы встречаемся с еврокоммисаром Эммой Бонино.
Когда приезжал Шарль, я чувствовал себя «королем»: все принимали меня, а вечером я организовывал ужин с Азнавуром. Этот человек является одним из наших самых блестящих дипломатов с первых же лет независимости Армении.
Бывший госсекретарь США Генри Киссинджер и бывший руководитель администрации президента России Александр Волошин
В определенном смысле это символичная фотография: армяне помогают русским и американцам найти общий язык (смеется-авт).