Հայաստանի եւ Թուրքիայի նախագահները Երեւանում 2008-ին
2008թ. մեկնարկած հայ-թուրքական գործընթացի հիմնական միջնորդը Շվեյցարիան էր, իսկ 2008թ. սեպտեմբերի 6-ին Աբդուլա Գյուլի` Երեւան այցի եւ «ֆուտբոլային դիվանագիտության» մեկնարկի համար հող էր սկսել նախապատրաստվել Սերժ Սարգսյանի պաշտոնական հրավերից դեռ շատ առաջ:
Հայաստանի եւ Թուրքիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ներկայացուցիչների միջեւ գաղտնի բանակցությունները շվեյցարական կողմի միջնորդությամբ սկսվել էին 2007թ. սեպտեմբերին: «Ֆուտբոլային դիվանագիտության» ակունքների մասին, այն մասին, թե ինչպես Շվեյցարիան ստանձնեց միջնորդությունը, բանակցությունների մթնոլորտի եւ արձանագրությունների ուղղությամբ տարվող աշխատանքների մասին Մեդիամաքս-ին պատմել է գործընթացի գլխավոր մասնակիցներից մեկը` շվեյցարացի պաշտոնաթող դիվանագետ Մայքլ Ամբյուլը:
Դիվանագետ Մայքլ Ամբյուլը (Michael Ambühl), ով 2005-2010թթ. զբաղեցրել է Շվեյցարիայի արտաքին գործերի պետքարտուղարի պաշտոնը, եղել է Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ 2007թ. սեպտեմբերին մեկնարկած գաղտնի բանակցությունների գործընթացի «ճարտարապետներից» մեկը: Նրա անմիջական մասնակցությամբ 2008թ. կայացել են երեք եռակողմ հանդիպումներ` Հայաստանի եւ Թուրքիայի արտաքին գործերի փոխնախարարներ Արման Կիրակոսյանի եւ Էրթտողրուլ Ապականի մասնակցությամբ: Մայքլ Ամբյուլն ընդգրկված է եղել նաեւ հայ-թուրքական արձանագրությունների մշակման գործընթացում եւ ներկա է գտնվել 2009թ. հոկտեմբերին Ցյուրիխում դրանց ստորագրման արարողությանը: ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Դենիել Ֆրիդը, ընդգծելով Ամբյուլի ավանդը բանակցային գործընթացում, խոստովանել է, որ «նա հսկայական աշխատանք է կատարել, եւ առանց նրա մենք ոչինչ չէինք անի»:
- Քչերին է հայտնի, որ հենց Դուք եք հանդիսանում հայաստանյան եւ թուրքական դիվանագետների միջեւ 2007թ. մեկնարկած գաղտնի բանակցությունների «ճարտարապետներից» մեկը: Այդ գործընթացի գագաթնակետը դարձավ արձանագրությունների ստորագրումը 2009թ. սեպտեմբերին: Ինչո՞ւ հենց Շվեյցարիան դարձավ գործընթացի գլխավոր հաշտարարը, իսկ Դուք, փաստորեն, դրա գաղափարական ոգեշնչողը:
- Ձեր հարցի հակիրճ պատասխանը հետեւյալն է. Հայաստանն ու Թուրքիան Շվեյցարիային հրավիրեցին դառնալ հաշտարար: Շվեյցարիան չեզոք երկիր է, որն ընդգրկված չէ ԵՄ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի կազմում. փոքր պետություն, որը չունի սեփական գաղտնի օրակարգ  կամ պատմական կապեր Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի հետ: Հենց այդ պատճառով Շվեյցարիան լավ նախապայմաններ ուներ մանդատը ստանձնելու համար: Ես դարձա միջնորդ, քանի որ այդ ժամանակ զբաղեցնում էի Շվեյցարիայի ԱԳՆ քաղաքական տնօրենի պաշտոնը, եւ նախարարը (Միշելին Քալմի-Ռեյ.- խմբ.) ցանկացավ, որպեսզի ես այդ աշխատանքն ինձ վրա վերցնեմ:
- Ամերիկացի փորձագետ Դեւիդ Ֆիլիպսը հայ-թուրքական արձանագրությունների պատմությանը նվիրված իր մենագրության մեջ գրում է, որ Ձեզ հատուկ հրահանգներ չեն տրվել եւ պարզապես հաջողության հասնելու նպատակ են առաջադրվել: Աշխատանքի անցնելիս ինչո՞վ էիք ղեկավարվում, եւ ո՞րն էր Ձեր հիմնական նպատակը 2007 թվականին:
- Հիմնական նպատակը Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ փոխըմբռնման հարցում ավանդ ներդնելն էր: Իմ առաջնահերթություններից մեկը երկու կողմերի վստահությունը նվաճելն էր` պահպանելով խիստ չեզոքություն եւ կատարելով ազնիվ միջնորդի դեր:
Հարկավոր էր հասկանալ երկու կողմերի դիրքորոշումները եւ փորձել բոլորի համար ընդունելի ողջամիտ առաջարկություններ անել: Ակնհայտ է, որ այդ գործընթացը ժամանակ է պահանջում:
ԹՂԹԱՊԱՆԱԿ
Հատված Դեւիդ Ֆիլիպսի «Դիվանագիտական պատմություն. Հայ-թուրքական արձանագրությունները» մենագրությունից (կրճատումներով)
Թուրքական եւ հայաստանյան պաշտոնատար անձանց միջեւ շփումների ակտիվացմանն ուղղված շվեյցարական նախաձեռնությունը մեկնարկեց 2007թ. սեպտեմբերի 16-ին, երբ Թուրքիայի եւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարները ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում պայմանավորվեցին ներգրավել Շվեյցարիան: Առանցքային դերակատարը դարձավ Մայքլ Ամբյուլը` շատ արհեստավարժ դիվանագետ եւ բանագնաց: Նա հայ-թուրքական խնդիրներում ներգրավվածության փորձ չուներ:
[... Ամբյուլը նշանակվեց Քալմի-Ռեյի կողմից, որը համաձայնել էր Բեռնի ներգրավմանը: Ամբյուլին կոնկրետ հրահանգներ չէին տրվել: Նրան ասվել էր. «Միմյանց մոտեցնել հայերին ու թուրքերին եւ ինչ-որ լավ բան անել»:
Թուրքիայի եւ Հայաստանի ընդհանուր պատմության գիտական հետազոտման նպատակով պատմաբանների հանձնաժողով ստեղծելու վերաբերյալ շվեյցարական կառավարության առաջարկությունը 2007թ. ամռանը փոխանցվել էր թուրք պաշտոնատար անձանց Անկարայում Շվեյցարիայի դեսպանի կողմից: Ամբյուլը հանդիպել էր Վարդան Օսկանյանի հետ Երեւանում սեպտեմբերի վերջին` հարաբերությունների կարգավորման, այդ թվում նաեւ պատմական անցյալի վերաբերյալ տարաձայնությունները հարթելու նախաձեռնությունը քննարկելու նպատակով: Օսկանյանն առաջարկել էր, որպեսզի Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ երկկողմ հարաբերությունների կարգավորումն ընթանա պատմական հանձնաժողովի գործունեությանը զուգահեռ: Անկարան համաձայնել էր ընդլայնել բանակցությունների ոլորտը եւ ներառել սահմանի բացման ու դրա փոխադարձ ճանաչման, ինչպես նաեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման խնդիրները, եթե Երեւանը համաձայնի համատեղ պատմական հանձնաժողովի հետ...]
[… Թուրք պաշտոնատար անձինք կենտրոնանում էին համատեղ պատմական հանձնաժողով ստեղծելու նախնական գաղափարների վրա` պնդելով, որ սահմանը կարող է բացվել միայն այդ հանձնաժողովի ստեղծման եւ աշխատանքի մեկնարկի պարագայում: Նախագահ Սարգսյանի երդմնակալության արարողությունից հետո Ամբյուլը երկու կողմերին փաստաթուղթ ներկայացրեց հայ-թուրքական երկխոսության մասին եւ Ապականին ու Կիրակոսյանին հրավիրեց առաջին եռակողմ հանդիպմանը 2008թ. մայիսի 21-ին:
Կիրակոսյանը մերժեց ինքնավար պատմական հանձնաժողովի տարբերակը, որը ավելի վաղ կազմավորվել էր շվեյցարացի գիտնական-պատմաբան Ժան Ֆրանսուա Բերգերի կողմից (Անկարայում Շվեյցարիայի դեսպանի առաջարկությամբ): Ամբյուլը առաջարկեց երկկողմ խնդիրների վրա կենտրոնացած հանձնաժողով ստեղծել:
Մայքլ Ամբյուլը:
Լուսանկարը`Nzz.ch:
2008թ. հուլիսին Գերցենզեում կայացավ երկրորդ հանդիպումը: Կողմերը համաձայնության եկան այն մասին, որ իրենց աշխատանքը պետք է կենտրոնանա դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման, փոխադարձ ճանաչման եւ սահմանի բացման վրա, ինչպես նաեւ փորձագետների եռակողմ հանձնաժողով ստեղծելու թեմայի շուրջ, որը կզբաղվի պատմական չափմամբ:
Անկարան մտավ գործընթացի մեջ եւ պատրաստ էր առաջ ընթանալ առաջին երկու կետերով, քանի դեռ իրականացվում էր երրորդ կետը: Պատմական հանձնաժողովը առաջնահերթ նշանակություն ուներ Անկարայի համար: Թուրք պաշտոնյաները հուլիսի 23-ին Ամբյուլին ուղարկեցին «Փորձագետների ու պատմաբանների եռակողմ հանձնաժողովի տարրերը» փաստաթուղթը: Երեք օր անց շվեյցարացիները ձեւակերպեցին եռակողմ հանձնաժողովի վերաբերյալ իրենց առաջարկը եւ ներկայացրեցին երկու կողմերին:
Անձնական հարաբերություններ էին հաստատվել Ամբյուլի, Կիրակոսյանի եւ Ապականի միջեւ, որոնց Ամբյուլն ընկերաբար անվանում էր «Կիրա» եւ «Ապա»: Կիրակոսյանն ու Ապականը նույնպես սկսել էին ավելի լավ ճանաչել միմյանց: Երկուսն էլ շատ բանիմաց, արհեստավարժ դիվանագետներ էին: Նրանք խառնվածքով շատ նման էին: Ամբյուլը նշում է, որ «նրանք շատ նման էին եւ կարող էին եղբայրներ լինել: Մենք բոլորս շատ լավ էինք հասկանում իրար»:
Հանդիպումներն առաջ էին ընթանում վստահության կառուցումից դեպի բովանդակություն` բարձրացնելով հետեւողականության մասին նուրբ հարցեր: «Մենք աստիճանաբար կազմեցինք տեքստը: Տեքստի նախագիծը միշտ նախապատրաստվում էր մեր` շվեյցարացիներիս կողմից»,- հիշում է Ամբյուլը: Երրորդ եռակողմ հանդիպումը կայացավ սեպտեմբերի 15-ին. երեք արձանագրությունները դարձան երկուսը, իսկ պատմական հանձնաժողովի մասին արձանագրությունը ներառվեց Դիվանագիտական հարաբերությունների զարգացման մասին արձանագրության մեջ:
Արձանագրությունները բարելավվում եւ շտկվում էին նախարարական հանդիպումների եւ աշխատանքային մակարդակով հանդիպումների ընթացքում` Նյու-Յորքում (2008թ. սեպտեմբեր), Գերցենզեում (2008թ. հոկտեմբեր), Բեռնում (2009թ. հունվար), Դավոսում (2009թ. հունվար) եւ Անվտանգության հարցերով մյունխենյան համաժողովի շրջանակներում (2009թ. փետրվար):
Ամերիկյան պաշտոնատար անձինք սկզբում տեղեկացված չէին: Շվեյցարիան ցուցադրում էր իր անկախությունը: Վաշինգտոնն անտեղյակ էր մինչ 2007թ. դեկտեմբերին Մյունխենի օդանավակայանում Ապականի եւ ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Դենիել Ֆրիդի պատահական հանդիպման պահը: Ապականը Ֆրիդին պատմում է շվեյցարական միջնորդության մասին: Ֆրիդը այդ մասին հայտնում է պետքարտուղար Քոնդոլիզա Ռայսին, ով, իր հերթին, այդ մասին ասում է ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Սթիվեն Հեդլիին:
Մեթյու Բրայզան Ռայսի լիազորված դիվանագետն էր Կովկասում եւ Մինսկի խմբի համանախագահը: Նա տեղյակ չէր շվեյցարական միջնորդության մասին, սակայն, խելացի դիվանագետ լինելով` հասկացավ, թե ինչ է տեղի ունենում:
Հայաստանի եւ Թուրքիայի նախագահները Երեւանում 2008-ին:
Լուսանկարը`REUTERS:
- 2008թ. մայիսին Գերցենզեում կայացավ Ձեր առաջին եռակողմ հանդիպումը Արման Կիրակոսյանի (հայկական կողմից հանդիպմանը մասնակցում էին նաեւ Զոհրաբ Մնացականյանը եւ Կարեն Միրզոյանը.- խմբ.) եւ Էրթողրուլ Ապականի հետ: Ինչպիսի՞ն էր այդ հանդիպման մթնոլորտը, եւ ի՞նչ կար օրակարգում:
- Կարծում եմ, երկու կողմերն էլ հանդիպման էին եկել իրենց դիրքորոշումը պարզաբանելու եւ մյուս կողմին լսելու մտադրությամբ: Առաջին հանդիպումը միշտ վճռորոշ նշանակություն ունի: Հասկանալի է, որ սկզբում մթնոլորտը լարված էր, սակայն հանդիպման ընթացքում այն դարձավ ավելի կառուցողական, իսկ վերջում երկու պատվիրակություններն էլ պատրաստ էին շարունակել քննարկումները հետագա հանդիպումների ընթացքում: Ենթադրում եմ, որ մենք` իմ երկու գործընկերներն ու ես, աշխատանքային լավ հարաբերություններ էինք ձեւավորել այդ գործընթացի միջոցով:
- Ճի՞շտ է, որ հայ-թուրքական երկու արձանագրությունների նախնական տեքստը համաձայնեցվել է հենց ձեր եռակողմ հանդիպումների ընթացքում` 2008թ. մայիսին, հուլիսին եւ սեպտեմբերին:
- Տեքստերի նախագիծը ստեղծվել է տարբեր եռակողմ հանդիպումների ընթացքում եւ յուրաքանչյուր կողմից լրացուցիչ առանձին առաջարկությունների հիման վրա, որոնք փոխանցվել են մյուս կողմի քննարկմանը:
- Դուք ոչ միայն ներկա եք գտնվել արձանագրությունների ստորագրման արարողությանը, այլեւ, որոշ տեղեկությունների համաձայն, Ֆիլիպ Գորդոնի հետ միասին հյուրանոցում բանակցություններ եք վարել Էդվարդ Նալբանդյանի հետ երեք ժամյա ուշացման պահին, երբ ստորագրումը հայտնվել էր ձախողման վտանգի առջեւ: Կարո՞ղ եք պատմել միջադեպի մանրամասները` այն, ինչը մնացել է «վարագույրների ետեւում», եւ ինչպես, ի վերջո, կողմերը փոխզիջման եկան:
- Ինչպես դա հաճախ պատահում է, դժվարին դիվանագիտական գործընթացի նույնիսկ ամենավերջում մնում է անհայտության պահը: Դուք հասկանում եք, որ ես չեմ կարող բացահայտել մեր բանակցությունների մանրամասները, բացառությամբ իմ անձնական տպավորության, այն է` բոլորը գործում էին իրենց մանդատին համապատասխան եւ բարի կամքով:
Հայ-թուրքայան արձանագրությունների ստորագրումը 2009-ին:
- Չնայած արձանագրությունների ստորագրմանը, դրանք այդպես էլ չվավերացվեցին եւ կյանքի չկոչվեցին: Դուք հավատո՞ւմ եք, որ դրանք կարող են կրկին օրակարգային դառնալ Հայաստանի եւ Թուրքիայի համար:
- Իհարկե, ես երջանիկ կլինեի` արձանագրությունները վավերացված տեսնելով: Դրանք արդիական կդառնան այն ժամանակ, երբ երկու կողմերը որոշեն վավերացնել դրանք: Այնուամենայնիվ, չեմ ցանկանում շահարկումներ անել «եթե»-ի եւ «երբ»-ի վերաբերյալ:
- 2015 թվականին հայերը կնշեն Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Դուք այդ տարեթվի կապակցությամբ զարգացումներ ակնկալո՞մ եք:
- Միգուցե, դա բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելու հնարավորություն է, ինչը արձանագրությունների հռչակած նպատակներից մեկն է հանդիսանում է: Արձանագրությունների ուժի մեջ մտնելու որոշումը գտնվում է Հայաստանի եւ Թուրքիայի իշխանությունների ձեռքում:

Президенты Армении и Турции в Ереване в 2008-м году
Медиамакс начинает сегодня новый специальный проект – «Особая папка». В рамках проекта мы будем рассказывать о неизвестных или малоизвестных деталях внешнеполитических событий, имевших место после обретения Арменией независимости в 1991 году.
Основным посредником в армяно-турецком процессе, стартовавшем в 2008 году, была Швейцария, но почва для приезда турецкого лидера Абдуллы Гюля в Ереван 6 сентября 2008 года и старта «футбольной дипломатии» начала готовиться задолго до официального приглашения Сержа Саргсяна.
Секретные переговоры между представителями внешнеполитических ведомств Армении и Турции при посредничестве швейцарской стороны начались еще в сентябре 2007 года. Об истоках «футбольной дипломатии», о том, как Швейцария приняла на себя посредничество, об атмосфере переговоров и работе над протоколами Медиамакс рассказал один из главных участников процесса, отставной швейцарский дипломат Майкл Амбюл.
Швейцарский дипломат Майкл Амбюл (Michael Ambühl), занимавший в 2005-2010 гг. пост государственного секретаря иностранных дел, был одним из архитекторов процесса секретных переговоров между Арменией и Турцией, стартовавших в сентябре 2007 года. При его непосредственном участии в 2008 году состоялись три трехсторонние встречи заместителей министров иностранных дел Армении и Турции Армана Киракосяна и Эртогрула Апакана. Майкл Амбюл был вовлечен и в процесс разработки армяно-турецких протоколов и присутствовал на церемонии их подписания в Цюрихе в октябре 2009 года. Помощник госсекретаря США Дэниэл Фрид, подчеркивая вклад Амбюла в переговорный процесс, признавал, что «он провел огромную работу, и мы ничего бы не сделали без него».
- Мало кто знает, что именно Вы являетесь одним из архитекторов секретных переговоров между армянскими и турецкими дипломатами, стартовавшими в 2007 году. Кульминацией данного процесса стало подписание протоколов в сентябре 2009 года. Почему именно Швейцария стала главным медиатором процесса, а Вы, фактически, его идейным вдохновителем?
- Короткий ответ на Ваш вопрос заключается в том, что Армения и Турция пригласили Швейцарию стать медиатором. Швейцария - нейтральная страна, не входящая в состав ЕС и НАТО: маленькое государство, не имеющее исторических связей с регионом Южного Кавказа и какой-либо скрытой повестки. Именно поэтому у Швейцарии были хорошие предусловия, чтобы взять на себя подобный мандат. Я стал посредником потому, что в тот период занимал должность политического директора МИД, и министр (Мишелин Калми-Рей – ред.) захотела, чтобы я взял эту работу на себя.
- Американский эксперт Дэвид Филипс в своей монографии, посвященной истории армяно-турецких протоколов, пишет, что Вам не давали никаких специальных инструкций и просто поставили цель добиться успеха. Чем Вы руководствовались, когда приступили к работе и какова была Ваша главная цель в 2007 году?
- Основной целью было помочь внести свой вклад во взаимопонимание между Арменией и Турцией. Одним из моих приоритетов было завоевать доверие обоих сторон, придерживаясь строгого нейтралитета и исполняя роль честного брокера. Следовало понять позиции обеих сторон и попробовать сделать разумные предложения, приемлемые для всех. Очевидно, что подобный процесс требует времени.
Отрывок из монографии Дэвида Филипса «Дипломатическая история: Армяно-турецкие протоколы» (с сокращениями)
Швейцарская инициатива по активизации контактов между турецкими и армянскими официальными лицами была начата 16 сентября 2007 года, когда турецкий и армянский министры иностранных дел договорились о вовлечении Швейцарии на полях ГА ООН. Ключевой фигурой стал Майкл Амбюл – высокопрофессиональный дипломат и переговорщик. У него не было никакого опыта вовлеченности в армяно-турецкие вопросы или родственных связей с обеими сторонами.
[… Амбюл был назначен Кальми-Рей, которая согласилась на вовлечение Берна. Амбюлу не было дано никаких конкретных указаний. Ему было сказано «свести армян и турок вместе и сделать что-то хорошее».
Предложение швейцарского правительства помочь в создании комиссии историков для совместного и научного исследования общей истории Турции и Армении было передано турецким официальным лицам послом Швейцарии в Анкаре в течение лета 2007 года. Амбюл встретился с Варданом Осканяном в Ереване в конце сентября, чтобы обсудить инициативу по нормализации отношений, в том числе - урегулирования разногласий относительно исторического прошлого. Осканян предложил, чтобы нормализация двусторонних отношений между Турцией и Арменией шла параллельно с деятельностью исторической комиссии. Анкара согласилась расширить сферу переговоров и включить вопросы открытия и взаимного признания границ, а также установления дипломатических отношений, если Ереван согласится с совместной исторической комиссией…]
[… Турецкие официальные лица фокусировались на предварительных идеях по созданию совместной исторической комиссии, настаивая на том, что граница может быть открыта только в случае создания и начала работы подобной комиссии. После церемонии инаугурации президента Саргсяна, Амбюл представил обеим сторонам документ об армяно-турецком диалоге и пригласил Апакана и Киракосяна на первую трехстороннюю встречу 21 мая 2008 года.
Майкл Амбюл.
Фото: Nzz.ch.
Киракосян отверг вариант автономной исторической комиссии, смоделированный ранее комиссией швейцарского ученого историка Жана Франсуа Бергера (по предложению швейцарского посла в Анкаре). Амбюл предложил комиссию, сфокусированную на двусторонних вопросах.
Вторая встреча в Герцензе состоялась в июле 2008 года. Стороны согласились, что их работа должна фокусироваться на установлении дипотношений,  взаимном признании и открытии границы, а также создании трехсторонней комиссии экспертов, которые занимались бы историческим измерением.
Анкара вступила в процесс и была готова продвигаться по первым двум пунктам, до тех пор, пока реализовывался третий пункт. Историческая комиссия имела первостепенное значение для Анкары. Турецкие официальные лица отправили Амбюлу документ «Элементы трехсторонней комиссии экспертов и историков» 23 июля. Три дня спустя швейцарцы оформили их предложение по трехсторонней комиссии и представили обеим сторонам.
Личные отношения были установлены между Амбюлом, Киракосяном и Апаканом, которых Амбюл любовно называл «Кира» и «Апа». Киракосян и Апакан также лучше узнавали друг друга. Оба были очень компетентными, профессиональными дипломатами. Они были очень похожи друг на друга по темпераменту. Амбюл отмечает, что «они были очень похожи и могли бы быть братьями. Мы все очень хорошо ладили».
Встречи продвигались от построения доверия к содержанию, поднимая деликатные вопросы о последовательности. «Понемногу мы подготовили текст. Проект текста всегда готовился нами - швейцарцами», - вспоминает Амбюл. Третья трехсторонняя встреча состоялась 15 сентября: три протокола превратились в два, а протокол об исторической комиссии был включен в Протокол о развитии дипломатических отношений. Протоколы улучшались и уточнялись в ходе министерских встреч и встреч на рабочем уровне в Нью-Йорке (сентябрь 2008), Герцензе (октябрь 2008), Берне (январь 2009), Давосе (январь 2009) и на полях Мюнхенской конференции по безопасности (февраль 2009).
Американские официальные лица вначале не были информированы. Швейцария демонстрировала свою независимость. Вашингтон был в неведении до момента случайной встречи Апакана и помощника госсекретаря США Дэниэла Фрида в мюнхенском аэропорту в декабре 2007 года. Апакан сказал Фриду о швейцарском посредничестве. Фрид сообщил об этом госсекретарю Кондолизе Райс, которая, в свою очередь, сказала об этом советнику по вопросам национальной безопасности Стивену Хэдли. Более никто из американских официальных лиц не был в курсе.
Мэтью Брайза был уполномоченным дипломатом Райс на Кавказе и сопредседателем Минской группы. Он не был проинформирован о швейцарском посредничестве, но, будучи умным дипломатом, вычислил, что происходит.
Президенты Армении и Турции в Ереване в 2008-м году.
- В мае 2008 года в Герцензе состоялась Ваша первая трехсторонняя встреча с Арманом Киракосяном (с армянской стороны во встрече также принимали участие Зограб Мнацаканян и Карен Мирзоян, - ред.) и Эртогрулом Апаканом. Какова была атмосфера этой встречи и что было на повестке?
- Думаю, обе стороны пришли на встречу с намерением разъяснить свою позицию и выслушать другую сторону. Первая встреча всегда имеет решающее значение. Понятно, что первоначально атмосфера была напряженной, но в ходе встречи она стала более конструктивной, и под конец обе делегации были готовы к продолжению обсуждений в ходе дальнейших встреч. Я полагаю, что мы - двое моих коллег и я - сформировали хорошие рабочие отношения посредством этого процесса.
- Правда ли, что предварительный текст обоих армяно-турецких протоколов был согласован именно в ходе ваших трехсторонних встреч в мае, июле и сентябре 2008 года?
- Проект текстов был создан на основе различных трехсторонних встреч и дополнительных отдельных предложений с каждой стороны, которые передавались другой стороне для обсуждения.
- Вы не только присутствовали на церемонии подписании протоколов, но и согласно некоторым сообщениям, вместе с Филипом Гордоном вели переговоры с Эдвардом Налбандяном в отеле в момент возникновения трехчасовой заминки, когда подписание оказалось под срывом. Можете ли Вы раскрыть подробности случившегося, того, что осталось «за кулисами» и как, в конце концов, стороны пришли к компромиссу?
- Как это часто происходит, даже в самом конце сложного дипломатического процесса остается момент неизвестности. Вы понимаете, что я не могу раскрывать каких-либо деталей наших переговоров, за исключением моего личного впечатления о том, что каждый действовал в соответствии со своим мандатом и доброй волей.
Подписание армяно-турецких протоколов в 2009 году.
- Несмотря на подписание протоколов, они так и не были ратифицированы и претворены в жизнь. Верите ли Вы, что они вновь смогут стать актуальными для Армении и Турции?
- Конечно, я был бы счастлив видеть протоколы ратифицированными. Они станут актуальными тогда, когда обе стороны решат ратифицировать их. Тем не менее, мне не хотелось бы делать каких-либо спекуляций относительно «если» и «когда».
- В 2015 году армяне отметят 100-летие Геноцида. Ожидаете ли Вы каких-либо развитий в связи с этой датой?
- Может быть, это возможность для установления добрососедских отношений, что также является одной из заявленных целей протоколов, подписанных армянским и турецким правительствами в 2009 году в Цюрихе. Решение о вступлении протоколов в силу находится в руках властей Армении и Турции.