Լիանա Սահակյան. Ռապսոդիա վարդագույնով` մաս II
1958-59 թվականները նշանավորվեցին երկու իրադարձություններով, որոնք նույնպես մեծ ազդեցություն ունեցան մեր երիտասարդության վրա:  Առաջինը՝ Պ.Ի. Չայկովսկու անվան առաջին միջազգային մրցույթն էր, երկրորդը՝ Մոսկվայում կայացած երրորդ Միջազգային կինոփառատոնը: Սովետական ժամանակաշրջանի անվիճելի արժանիքներից մեկն, անկասկած, դասական երաժշտության քարոզչությունն էր: Օրվա ընթացքում ռադիոյով դասական երաժշտություն էին հաղորդում, ընդ որում լինում էին նաեւ ուղիղ հեռարձակումներ համերգային դահլիճներից եւ անմիջապես մրցույթից: Նույնիսկ  հասարակ ընտանիքներում, որտեղ ռադիոն աշխատում էր օր ու գիշեր, դասական երաժշտությունը հնչում էր ժողովրդականի հետ մեկտեղ: Բոլորն, առանց բացառության, ծանոթ էին Չայկովսկու դաշնամուրային 1-ին կոնցերտին: Եվ այն, որ Չայկովսկու մրցույթում առաջին տեղը գրավեց ամերիկյան դաշնակահար Վեն Կլայբերնը (կամ ինչպես նրան սովետական ունկնդիրները կնքեցին, Վան Կլիբերնը) եւս հատկանշական էր: Ի դեպ,  նա հյուրախաղերով ժամանեց նաեւ Երեւան: Նրա անկրկնելի հմայքը եւ լուսավոր ժպիտը գրավեցին Սովետական Միության բոլոր բնակիչներին՝ ցրելով սովորական մարդկանց պատկերացումը չարամիտ իմպերիալիստների վերաբերյալ: Ամերիկան սկսեց նշմարվել ու դեպի իրեն ձգել՝  հատկապես 60-ականների սկզբից:
Լիանա Սահակյանը:
Մոսկովյան կինոփառատոնի շնորհիվ մեր էկրանների վրա հայտնված բարձրորակ արտասահմանյան ֆիլմերը նույնպես  ընդարձակեցին մտահորիզոնը: Կինոփառատոնի վերաբերյալ ժլատ տեղեկությունները մարդիկ քաղում էին «Советский экран»  ամսագրից, որի էջերից մեզ էին նայում անսովոր, ցեղական գեղեցկուհիները՝ Ջինա Լոլոբրիջիդան, Էլիզաբեթ Թեյլորը, ինչպես նաեւ արդեն մեզ հայտնի Ժերար Ֆիլիպն ու Իվ Մոնտանը՝ Սիմոնա Սինյորեյի հետ: Մոնտան-երգչի շնորհիվ մեր ունկնդիրը ծանոթացավ նաեւ «շանսոն» երաժշտական ժանրին:
Այդ ժամանակ էկրանների վրա ցուցադրեցին «Պատերազմ ու խաղաղություն» ամերիկյան ֆիլմը, որի գլխավոր դերակատարներն էին Օդրի Հեփբերնը ու Մել Ֆերրերը: Ինձ համար նրանք ընդմիշտ մնացին որպես անզուգական Նատաշա Ռոստովա ու Անդրեյ Բալկոնսկի: Օդրիի ոչ շաբլոնային արտաքինը, նրա անկրկնելի հմայքն անտարբեր չէին թողնում ինչպես կանանց, այդպես էլ տղամարդկանց:  Արեւմտյան կինոն վստահորեն ամրապնդվում էր եւ ներթափանցում մեր գիտակցության մեջ:
Մինչ այդ, 50-ական թվականների սկզբից, ավելի շատ տեղ էր տրվում հնդկական ֆիլմերին: Հնդկական կրքերը մոտ էին հայկական խառնվածքին: Բոլորը շվշվացնում էին ու երգում «Թափառաշրջիկը», «Պարոն 420» ֆիլմերի մեղեդիները, իսկ Ռաջ Կապուրն ու Ռիտան դարձել էին սովետական ժողովրդի կուռքերը: Նրանց փոխարինելու եկան նոր կուռքեր՝ Ժան Մարեն ու Ժան Գաբենը, Սիլվանա Պամպանինին ու Մարինա Վլադին... Վաճառասեղանի «տակից»  վաճառվում էին արտասահմանյան կինոաստղերի լուսանկարներն ու աղջիկները եռանդով հավաքում էին դրանք՝ անհագորեն զննելով յուրաքանչյուրը, յուրահատուկ ուշադրություն դարձնելով սանրվածքի եւ հագուստի վրա, քանի որ մոդան այն ժամանակ էկրաններից էր թելադրվում:
Ժողովրդականություն էին վայելում ոչ միայն արեւմտյան կինոնկարները՝ սկսեցին հայտնվել նաեւ այն տարիների կինեմատոգրաֆիայի բոլոր կանոններին համաձայն նկարահանված սովետական կինոնկարներ: Այսպես, իրադարձություն դարձավ երիտասարդ Րյազանովի «Карнавальная ночь» ֆիլմը, որի գլխավոր դերակատարուհին էր երիտասարդ Լյուդմիլա Գուրչենկոն: Նրա արդուզարդի բոլոր մանրուքները հայտնվեցին մեր կանանց եւ աղջիկների ուշադրության կենտրոնում:
Հենց այդ ժամանակ բուռն ժողովրդականության առարկա դարձավ սինթետիկ թելերից պատրաստված հագուստը՝  կապրոնե գուլպաները, նեյլոնե շրջազգեստներն ու թիկնոցները...
Այսօր մեզ անհեթեթ է թվում՝ ինչպե՞ս կարելի էր կոպեկներ արժեցող բամբակե կտորեղենին՝ չթին, շտապելին, սատինին գերադասել սինթետիկան, որն այն ժամանակ թանկ էր եւ, բացի դրանից, ալերգիա էր առաջացնում: Մեր մայրերի հիասքանչ՝ ճենաշղարշից, (крепдешин), ժորժետ շղարշից, (креп-жоржет), փայլապաստառից, (муар), թավշից, (панбархат) զգեստներին փոխարինելու եկան նեյլոնե եթերային, շքեղ զգեստները: Մոդայիկ էին համարվում նաեւ ճերմակ, փափկամազ բերետները՝ շարֆ-փողկապներով:
Այդ ժամանակ արդեն բոլոր դպրոցները խառն էին՝ տղաներն ու աղջիկները միասին էին սովորում, մի փաստ, որը նույնպես նպաստեց ավելի առողջ ու նախապաշարմունքներից զուրկ հարաբերություններին: Պատմականորեն այնպես էր ստացվել, որ մեծ մասամբ մտավորականներն իրենց զավակներին ուղարկում էին ռուսական դպրոցներ, քանի որ հասկանում էին, որ ռուսերեն լեզվի լավ իմացությունը հետագայում դռներ կբացի, օրինակ՝ Ռուսաստանում ուսումը շարունակելու ցանկացողների համար: Բացի դրանից, բոլոր բնագավառներում ժամանակակից տեղեկատվությունը առաջին հերթին ռուսերեն էր ու լիարժեք կրթության համար ռուսերեն լեզուն  ուղղակի անհրաժեշտ էր:
Այսօր ինձ համար դժվար է դատել` ճի՞շտ է արդյոք լինելով հայ, ռուսերեն մտածել...
Հօգուտ ռուսական կրթության խոսում էր նաեւ այն, որ ռուսախոս հայերն ավելի լայն աշխարհայացք ունեին: Գաղտնիք չէ, որ մեր ժողովուրդը, չնայած իր բոլոր արժանիքներին ու տաղանդներին, չի կարող ճկուն համարվել՝  յուրաքանչյուրն ինքն իրեն համարում է պարագլուխ եւ չի ընդունում որեւէ քննադատություն: Այս առումով հպարտությունը ժողովրդի մոտ ամեն սանդղակից վեր է, ինչն էլ  խոչընդոտում է հոգեկան ու մտավոր աճին եւ փոխառնելու ունակությանը: Եվ որքանով անհատը պրիմիտիվ է, այդքան ավելի է ուժեղ է նրա մեջ արտահայտվում այդ հետամնացությունը: Դրա պատճառով էլ գոյություն ուներ գաղտնի ու ակնառու հակամարտություն՝ ռուսախոսների ու հայախոսների միջեւ: Մարդու արտաքինին նայելով կարելի էր հասկանալ, ինչ կրթություն նա ունի՝ ռուսական, թե հայկական: Տարօրինակ է, բայց դա իր կնիքն էր թողնում դեմքերի վրա: Այդ լռելյայն պատերազմը երկու ճամբարների միջեւ հազվագյուտ էր վերափոխվում բաց հակամարտության- գոյություն ուներ ինչ-որ չգրված ենթակարգություն:
Ուշագրավ է, որ հասարակ մարդկանց մեջ էլ կային ընտանիքներ, որոնք իրենց երեխաներին, ուղարկում էին ռուսական դպրոցներ: Եվ այդ երեխաները, որոշ ժամանակ անց նույնպես կերպարանափոխվում էին՝ ձեռք բերելով լայն տեսահորիզոն:
Խնդիր էր նաեւ այն, որ ռուսերեն լեզվի դասավանդումը հայկական դպրոցներում ցածր մակարդակի վրա էր: Բացառություն էր կազմում միայն Կրուպսկայի անվան դպրոցը, որն այդ հարցում տարբերվում էր Երեւանի այլ հայկական դպրոցներից: Այդ  դպրոց էին հաճախում հայրենասեր, ազգայնասիրությամբ լցված մտավորականների երեխաները՝ մարտահրավեր նետելով եւ մեղադրելով մտավորականների մեծ մասին հայրենասիրության բացակայության մեջ: Այդ առիթով հարկ է նշել, որ այդ դպրոցի աշակերտների մեծամասնությունը  բավական լավ ու ազատ տիրապետում էր ռուսերեն լեզվին:
Քաղաքը պայմանականորեն բաժանված էր այդ հակամարտ ուժերի միջեւ. կենտրոնում բնակվում էր աշխատավոր մտավորականությունը, իսկ մնացած շրջանները խառն էին՝ հայախոսների առավելությամբ: Եվ զարմանալի չէ, որ նրանք, ովքեր ռուսական կրթություն էին ստացել, ավելի արագ ներքաշվեցին ժամանակակից կյանքի մեջ: Բոլոր ընտանիքներում բաժանորդագրվում էին այն ժամանակ ժողովրդականություն վայելող «Юность», «Вокруг света», «Советский экран», իսկ ամենագլխավորը՝ «Иностранная литература» ամսագրերին: Այս ամսագրում հրատարակվում էին արեւմտյան ժամանակակից հեղինակների ստեղծագործությունները: Այսօր անհավանական է թվում, թե ինչպես մեկուսացման, գրաքննության ու գաղափարախոսության պայմաններում, կաթիլ առ կաթիլ, ազատ աշխարհից տեղեկություններ էին ներթափանցում եւ վերափոխում երիտասարդությանը՝ ներազդելով նրա աշխարհայացքի, ներքին ազատության, ինչպես նաեւ բոլոր բնագավառներում (գիտությունից մինչեւ արվեստ) զարգացած լինելու ձգտման վրա:
Երեւանում ամենահեղինակավորը համարվում էին Պուշկինի ու Չեխովի անվան դպրոցները: Այսօր դժվար է նշել, որն էր այդ հեղինակության պատճառը... (Գուցե մանկավարժական կազմը, սակայն ծայրամասային դպրոցներում էլ ուսուցիչները մեծամասամբ որակավոր մանկավարժներ էին): Այդ դպրոցները հաճախում էին մտավորական եւ զարգացած ընտանիքներից դուրս եկած երեխաները: Այդ տարիներին ուսուցչի կարգավիճակը, նրա անշահախնդիր խանդավառությունը եւ պրոֆեսիոնալիզմը ամենաբարձր մակարդակի վրա էին: Դպրոցը դեռեւս անբասիր էր եւ ազատ՝ կաշառակերությունից ու լկտիությունից: Ուսուցչին ընդունված չէր նույնիսկ  ծաղիկ նվիրել, այլ նվերների մասին խոսք անգամ լինել չէր կարող:
Ցածր դասարաններում, ուսուցիչն աշակերտների համար կարծես ինչ-որ երկնային էակ լիներ: Իսկ բարձր դասարաններում պահպանվում էր հստակ ենթակարգությունը. շատ ուսուցիչների սիրում էին, մյուսներից՝ վախենում, հազվագյուտ՝ ատում, սակայն հարգանքը՝ անկախ մեր չարաճճիությունից, ինքնին բնական էր դիտվում: Որպեսզի երեխաներն իրենց հավասարազոր ու նույնարժեք զգան, (մանավանդ` ցածր դասարաններում), դասասեղանի շուրջ նստեցնում էին մեկ տղա եւ մեկ աղջիկ: Ընդունված էր այցելության գնալ հիվանդ դասընկերոջը, օգնել տնային աշխատանքը կատարելու հարցում եւ այլն:
Եթե հաշվի չառնենք պիոներական կազմակերպության գաղափարային ենթատեքստը, ապա այն ուղղված էր բարոյական արժեքների զարգացմանը. լավ սովորող աշակերտն օգնում էր վատ սովորողին, բարեկամությունն ու ընկերությունը դիտարկվում էին որպես ամենամեծ արժեք: Ճիշտ է, որոշակի  բացերով, սակայն շատ հստակ մեզ համար առաջնային էին բարոյական նորմերի հիմքերը: Բոլորս հավասար էինք եւ մեզանից ոչ մեկին չէր հետաքրքրում, թե որտեղ է աշխատում այս կամ այն համադասարանցու հայրը: Ոչ ոք գլուխ չէր գովում, թե բարձրաստիճան մարդու զավակ է եւ պատկերացում չուներ ծնողի աշխատավարձի չափի մասին: Յուրաքանչյուրն ապրում էր քիչ թե շատ ֆինանսապես կայուն իրավիճակում, եւ զարմանալի չէր, որ  բոլորս ավելի շատ ձգտում էինք դեպի հոգևոր արժեքներ:
Այս կամ այն աստիճանի ռոմանտիկներ էինք եւ պրագմատիզմից շատ հեռու էինք: Հարաբերություններն աղջիկների ու տղաների միջեւ եւս մոտ էին կատարյալին: Աղջիկների ներկայությամբ տղաները երբեք իրենց չէին թույլ տա հայհոյանք օգտագործել կամ անպարկեշտ անեկդոտներ պատմել: Հիշում եմ, 10-րդ դասարանում մեր համադասարանցի Բալակիրեւ Յուրան ընդմիջմանը այսպես կոչված «բլատնոյ» երգ էր երգում դատախազի աղջկա մասին: Մի պահ նա ինձ եւ ընկերուհուս դիմեց` պահանջելով փակել ականջները: Ինչպես հետո պարզվեց, մենք չպետք է լսեինք հետեւյալ տողերը, - « Ոչինչ նա չի ցանկանում, ոչինչ նա չի տենչում, բացի գեղեցկուհու մարմնից, բացի մի թաս գինուց»: Սուրբ անմեղությու՛ն: Գտի՛ր այսօր նման մաքուր պատանիներ եւ, ինչու ոչ, նաեւ աղջիկներ:
Յուրաքանչյուր դպրոցն ուներ սեփական՝ սերնդից սերունդ փոխանցվող ավանդույթները: Դպրոցներում գործում էին սպորտային, թատերական, երաժշտական խմբակներ եւ երեխաները հաճույքով հաճախում էին դրանք: Դպրոցներում կազմակերպվում էին ցերեկային հանդեսներ ու երեկոներ, ներկայացումներ ու համերգներ, հանդիպումներ նախկին շրջանավարտների հետ:
Մեր ծնողների համար առաջնայինը երեխաների կրթությունն էր: Նախանշված էր, որ դպրոցի ավարտից հետո պետք է ընդունվել ինստիտուտ: Բարձրագույն կրթությունը յուրօրինակ որակի նշան էր: Ծնողների ու երեխաների միջեւ հարաբերությունները  մեծամասամբ կառուցված էին վստահության վրա եւ մեզ վերապահվում էր որոշակի ազատություն: Եթե պարապել, դասերդ ավարտել ես, կարող ես տնօրինել քո ազատ ժամանակը: Կարեւորը, որ ծնողները իմանային` ում հետ ես եւ երբ ես վերադառնալու:
Այդ բարեպաշտ ժամանակներում բոլորովին էլ վտանգավոր չէր, երեկոյան ժամը 10-ից հետո տուն վերադառնալը: Դա եւս մեր սքանչելի քաղաքի առանձնահատկությունն էր: Եթե գտնվում ես քո շրջանում, վախենալու ոչինչ չունես: Ընդհանրապես, մեր ծնողների կողմից մեզ ընձեռած ազատության շնորհիվ մենք ձեւավորվեցինք որպես անկախ եւ կյանքից բավարարված անհատներ: Դրան գումարած նյութական որոշակի ապահովությունը եւ հաջորդ օրվա մեջ վստահությունը դարձրեց մեզ լիարժեք երիտասարդներ՝առանց որեւէ լուրջ բարդույթների: Այս ազատությունը, իհարկե, իր խելամիտ սահմաններն ուներ եւ քչերն էին դառնում անսանձ ու գռեհիկ: Ընդհակառակը, մենք բոլորս իդեալիստներ էինք, մեծ ներքին ուժով եւ այդ ուժը ապագա ծրագրերում կիրառելու ցանկությամբ:
Դպրոցի որակի չափանիշներից էր բուհ ընդունված շրջանավարտների քանակը: Գուցե նաեւ դրա համար Պուշկինի ու Չեխովի դպրոցները այդպես բարձր էին գնահատվում, քանի որ այդ դպրոցների աշակերտների ճնշող մեծամասնությունը ընդունվում էին ինստիտուտներ: Հետագայում նրանցից շատերը հայտնի մասնագետներ էին դառնում ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ՝ նրա սահմաններից դուրս:
Իմ բոլոր հասակակիցները իրենց անհոգ պատանեկության համար այս կամ այն չափով շնորհապարտ են ծնողներին՝  կայուն վիճակի, ճնշում չգործադրելու, զարգացման եւ հոգեւոր աճին նպաստող բոլոր պայմանները ստեղծելու համար:   Մենք, երիտասարդներս, ազատ ընտրության ունեինք եւ սեփական ուղին գտնելու հնարավորություն: Բարեբախտաբար, մեր երեւանյան բուհերը՝ Պետական Համալսարանը, Բժշկական եւ Պոլիտեխնիկ ինստիտուտները ոչինչով չէին զիջում մոսկովյան բուհերին…
Մեր հայրերը՝ թե՛ մասնագիտության մեջ , թե՛ անձնական կյանքում կայացած, մեզ համար հանդիսացան ամենաօրինակելի մարդիկ: Հիրավի, նրանք մեր քաղաքի հայր-հիմնադիրներն էին, մեր ազգի կորիզը: Իմ ամբողջ սերնդի անունից խոնարհվում եմ նրանց լուսավոր հոգիների առջեւ:

Фото: Из архива Л.Саакян.
Продолжаем публикацию книги Лианы Саакян «Рапсодия в розовом цвете», посвященной Еревану 60-х годов.  Первую часть читайте здесь.
1958-59-ые годы ознаменовались двумя знаковыми событиями, тоже оказавшими свое влияние на нашу молодежь. Это, во-первых, 1-й международный конкурс имени П.И. Чайковского и 3-й международный кинофестиваль в Москве.
Одним из неоспоримых достоинств советского периода была, пожалуй, пропаганда классической  музыки. По радио в течение дня передавалась классика, кстати, шли прямые трансляции с концертных залов и с самого конкурса. И даже в простых семьях,  где радио практически не выключали круглые сутки, лассическая музыка не была ничем чужеродным, наряду с народной.  С 1-м концертом Чайковского для фортепиано были знакомы все поголовно. И то, что на конкурсе 1-е место  присудили пианисту из США Вану Клайберну или, как его окрестили советские слушатели, Вену Клиберну, тоже было знаковым. Кстати сказать,  он приезжал с гастролями  и к нам в Ереван. Его необыкновенное обаяние, его лучезарная улыбка покорили всех жителей Советского Союза и развеяли представление простых людей о злостных империалистах. Америка начинала маячить и манить особенно с начала 60-х.
Лиана Саакян.
А кинофестиваль в Москве тоже распахнул горизонты посредством  качественных зарубежных фильмов, появившихся на наших экранах. Всю скудную информацию о самом  фестивале люди черпали из журнала «Советский экран», со страниц которого глядели на нас необыкновенные породистые красавицы, как Джина Лоллобриджида, Элизабет Тейлор, уже популярные у нас Жерар Филипп и Ив Монтан с Симоной Синьоре. С Монтаном-певцом советский слушатель был знаком, а с ним и с музыкальным жанром «шансон».
В это же время на экраны вышел американский фильм «Война и мир» с Одри Хепберн  и Мелом Феррером в главных ролях. Для меня лично они навсегда остались непревзойденными Наташей Ростовой и Андреем Болконским. Абсолютно
не стандартная внешность Одри, ее неподражаемая прелесть не оставили равнодушными сердца как женской,  так и мужской половины. Западный кинематограф все прочнее внедрялся и проникал в наше сознание.
До этого с начала 50-х больше пропагандировалось индийское кино. И индийские страсти ментально были близки армянскому темпераменту. Все насвистывали и напевали мелодии из «Бродяги» и «Господина 420», а Радж Капур и Рита стали кумирами всего советского народа. А тут им на смену пришли новые идолы: Жан Маре и Жан Габен, Сильвана Пампанини и Марина Влади…Из-под полы продавались фотографии звезд зарубежного кино, и девчонки с азартом принялись собирать коллекцию из этих фото, жадно всматриваясь в каждую из них, обращая внимание абсолютно на все, начиная с прически и кончая одеждой звезд. Мода в то время диктовалась с киноэкранов.
Популярностью пользовались не только западные фильмы, но стали появляться и советские кинокартины, снятые по всем канонам тогдашнего кинематографа. Так явился событием фильм молодого Рязанова «Карнавальная ночь» с юной Людмилой Гурченко. Все мелочи и детали ее туалетов брались на вооружение нашими женщинами и девушками.
Именно в ту пору синтетические волокна начинали приобретать бешеную популярность: чулки из капрона, платья и палантины из нейлона… Сейчас нам кажется абсурдным, как можно было предпочесть отрезам из хлопка – ситцу, штапелю, сатину, которые стоили сущие копейки, -  синтетику, которая в ту пору стоила дорого и к тому же вызывала аллергию. На смену прекрасным платьям наших мам из крепдешина, креп-жоржета, муара и панбархата пришли воздушные пышные платья из нейлона. Еще, помнится, были в моде белые пуховые беретки с шарфиками-галстуками.
К тому времени уже все школы были смешанными, мальчики и девочки стали учиться вместе, и этот факт тоже способствовал более здоровым и лишенным предрассудков отношениям. Исторически сложилось так, что по большей части люди интеллигентные отдавали своих детей в русские школы, так как понимали,  что хорошее знание русского языка  открывает двери в будущее для тех, кто, скажем, решил учиться в России. Кроме того , вся современная информация во всех сферах появлялась в первую очередь на русском языке, и для полноценного образования русский был просто необходим.
Мне очень трудно сейчас судить, правильно ли это, будучи армянином, мыслить по-русски…
В пользу русского образования говорит то, что русскоговорящие армяне обладали более широким кругозором и восприимчивостью.
Не секрет, что народ наш при всех его достоинствах и талантах, тем не менее достаточно негибкий, что тоже является национальной чертой - каждый  себя считает лидером и не позволяет никому себя поучать.  В этом плане гордыня у народа зашкаливает и тем самым препятствует духовному и интеллектуальному росту и умению перенимать. И чем индивид примитивнее, тем  больше в нем сказывается эта его косность. В силу этого между русскоязычным и армяноязычным населением существовало тайное и явное противостояние. Не составляло труда, и это тоже феномен тех времен, сразу определить,  у кого какое образование просто по внешности. Странно, но это оставляло печать на лицах. Эта молчаливая война между двумя лагерями редко выливалась в открытое противостояние – существовала некая  неписаная субординация.
Примечательно, что и среди простых людей были семьи, которые отдавали своих детей, не знающих ни одного слова по-русски, в русские школы. И дети эти, спустя какое-то время тоже  менялись и обретали  широту взглядов и устремлений.
Дело  в том, что преподавание русского языка в армянских школах находилось на очень низком уровне, и лишь одна знаменитая на весь Ереван школа имени Крупской в этом вопросе  выделялась среди остальных армянских. Вот туда отдавали своих детей особо патриотичные, националистически заостренные интеллигенты, бросая вызов и укоряя в отсутствии патриотизма большую часть интеллигенции. К слову сказать, большинство учащихся  этой школы довольно хорошо и свободно владело русским языком.
Город условно был разделен между этими противоборствующими силами: в центре жила  большей частью  трудовая интеллигенция,  а остальные районы были смешанными, где больше преобладало армяноязычное население. И неудивительно, что те, кто получил русское образование, быстрее интегрировались в современную жизнь. Во всех семьях выписывались тогда очень популярные журналы «Юность», «Вокруг света», «Советский экран», а самое главное - «Иностранная литература». В этом журнале печатались только произведения современных западных авторов. Сейчас кажется фантастическим, как при такой изолированности, такой цензуре и идеологии по капельке просачивалась информация из свободного мира, которая стремительно преобразовывала молодежь, воздействуя и на ее мировоззрение, и на внутреннюю свободу, и на стремление быть, как сейчас принято говорить, продвинутой во всех областях, начиная с науки и кончая искусством.
В Ереване самыми престижными считались Пушкинская и Чеховская школы. Трудно сказать, что явилось причиной этой престижности. Может, педагогический состав, но и в периферийных школах преподаватели по большей мере были квалифицированными педагогами. Скорее, из-за контингента учащихся, выходцев из образованных культурных семей. В те времена статус самого педагога, его бескорыстный энтузиазм и профессионализм находился  на высоте. Школа еще была девственна, не испорчена коррупцией и цинизмом. Я даже не помню, чтобы было принято дарить учителю цветы, не то, что подарки.
Учитель, особенно в младших классах, являлся  в глазах учеников небожителем. А в старших классах соблюдалась четкая субординация. Многих учителей любили, других боялись, лишь изредка ненавидели, но уважение со стороны учеников было само собой разумеющимся, несмотря на наши шалости и выходки.
Чтобы дети себя чувствовали равноправными и равноценными особенно в младших классах, за парту усаживали мальчика и девочку. Было принято навещать больного одноклассника, помогать ему с уроками.
В частности, пионерская организация, если не считать идеологической подоплеки,  ориентировалась на определенные нравственные векторы поведения: сильный ученик помогал отстающему, дружба и товарищество были в цене. Конечно, не без издержек, но в целом мы с детства принимали на веру азы морально-нравственных устоев. Мы все были на равных, и никого из нас не интересовало, где и кем работает отец того или иного одноклассника, никто не кичился тем, что является отпрыском высокопоставленного человека. Ни один из нас не имел представления о размере  зарплаты наших родителей. Каждый жил в более или менее стабильной обстановке, и не удивительно, что все мы были больше ориентированы на духовные ценности.
Мы все в той или иной степени являлись  романтиками, очень далекими от прагматизма.  Отношения между девочками и мальчиками тоже были близки к идеальным. Наши мальчишки никогда не ругались матом в нашем присутствии, не позволяли себе скабрезных шуток.
Помнится, что как-то наш одноклассник Балакирев Юра, а дело было уже в 10-ом классе, на перемене пел блатную песню «про дочь прокурора». В середине песни он, обратившись к нам с подругой, потребовал: «Девочки, закройте уши!»  Как потом выяснилось, нам нельзя  было услышать следующие строчки: «Ничего он не хочет,  ничего не желает, кроме тела красотки, кроме  чарки вина». Святая невинность! Иди сейчас найди таких чистых парней, как,  впрочем, и девушек!
В каждой школе существовали свои традиции, переходящие из поколения в поколение. В школах создавались спортивные, театральные, музыкальные кружки, и ребята с удовольствием посещали их, организовывались утренники и вечера, спектакли и  концерты,  встречи с выпускниками…
Для наших родителей образование детей стало приоритетным, все мы были закодированы на то, что после школы  будем поступать в институты. Высшее образование считалось  своеобразным знаком качества.
Отношения между родителями и детьми в большинстве своем строились на доверии, и нам предоставлялась относительная свобода. Если позанимался, сделал уроки, то можешь спокойно распоряжаться своим досугом. Главное, чтоб родители знали, с кем ты и когда вернешься.
Надо отметить,  что в ту благодатную пору было абсолютно не страшно после 10 вечера одной возвращаться домой.  И это тоже  особенность нашего замечательного города того времени: если ты находишься в своем районе, тебе нечего бояться. Вообще, та свобода,    предоставленная нам со стороны наших родителей, окончательно сформировала из нас независимых и самодостаточных  людей. Плюс еще и определенная материальная стабильность, уверенность в завтрашнем  дне делали нас полноценными молодыми людьми без особых комплексов. Вся эта свобода, конечно же, имела свои разумные рамки, и мало кто становился разнузданным и циничным. Наоборот, все мы были  идеалистами, ощущали в себе необъятные силы и свято верили в их приложение в светлом будущем.  Ханжество исчезло из современных семей, но здоровая патриархальность присутствовала в воспитании, и слава богу: старших уважали и ценили.
Одним из показателей качества школы - это количество поступивших в вузы выпускников. Может,  еще и поэтому Пушкинская и Чеховская школы так высоко котировались, так как  поступивших в институты учащихся этих школ было подавляющее большинство. А уже  впоследствии многие из них становились известными специалистами не только в Армении, но и за ее пределами.
Все мои ровесники в той или иной степени очень благодарны своим родителям за беззаботную юность. За стабильность, в которой все мы формировались, за то, что они не давили на нас, а, наоборот, создавали все условия для нашего развития и духовного роста.
Нам, молодым, был дан свободный выбор развиваться и найти свой собственный путь, благо наши ереванские вузы, такие, как Медицинский и Политехнический институты, наш знаменитый Университет ничем не отличались от московских  -  учись не хочу…
Наши отцы стали  для нас самым убедительным примером людей, состоявшихся как в своей профессии, так и в своих семьях. Воистину они были отцами-основателями нашего города, цветом нашей нации. От имени всего моего поколения низко кланяюсь их светлым душам!