Լիանա Սահակյան. Ռապսոդիա վարդագույնով` մաս I - Mediamax.am
Տարիքն առնելով, մարդը սկսում է հաճախ վերադառնալ հոգու խորքերում թաքնված այն թանկարժեք հուշերին, որոնք ժամանակի ընթացքում ոչ միայն չեն խամրում,այլեւ ձեռք են բերում նոր երանգներ եւ իմաստներ:
Երեւանն ու «Առագաստ» սրճարանը:
Երեւանի «Փակ շուկան» 1952 թվականին:
Լուսանկարը` Հայաստանի Ազգային արխիվ, հեղինակ` Ա. Պողոսյան:
Երեւանի «Կարապի լճի» շինարարությունը:
Լուսանկարը` Հայաստանի Ազգային արխիվ, հեղինակ` Համբարձումյան:
Երեւանի քաղաքապետ Գրիգոր Հասրաթյանը` «Էրեբունի-Երեւան» շատրվանների պաշտոնական բացումից մեկ օր առաջ` 1968թ. հոկտեմբերի 22-ին:
Լուսանկարը` Ռ. Հասրաթյանի արխիվից:
Լիանա Սահակյանի «Ռապսոդիա վարդագույնով» գիրքն ընթերցողին ետ է տանում դեպի 60-ականների Երեւան` իր բույրերով ու հնչյուններով:
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում 2013թ. հրատարակված Լիանա Սահակյանի «Ռապսոդիա վարդագույնով» գիրքը` նվիրված 60-ական թվականների Երեւանին: Քանի որ գիրքը հրատարակվել է Մոսկվայում` փոքր տպաքանակով, այն հասանելի չէր բազմաթիվ երեւանցիների համար:
Ստանալով հեղինակի թույլտվությունը` որոշեցինք այն ներկայացնել մի քանի մասով` հայերեն եւ ռուսերեն լեզուներով: Կարծում ենք, «Ռապսոդիա վարդագույնով» կարելի է համարել Մեդիամաքս-ի «Երեւան. XX դար» հատուկ նախագծի յուրօրինակ շարունակությունը:
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում գրքի առաջին մասը:
Նվիրում եմ սիրելի ամուսնուս՝ Տիգրանին եւ ի դեմս նրա՝ իմ սերնդակից բոլոր երեւանցիներին
Տարիքն առնելով, մարդը սկսում է հաճախ վերադառնալ հոգու խորքերում թաքնված այն թանկարժեք հուշերին, որոնք ժամանակի ընթացքում ոչ միայն չեն խամրում,այլեւ ձեռք են բերում նոր երանգներ  եւ իմաստներ: Ժամանակակից շատ հոգեբաններ խորհուրդ են տալիս չվերադառնալ դեպի անցյալը, իբր դա քայքայում է մարդու՝ ներկայով ապրելու ու ապագան հետամտելու ձգտումը: Սակայն հենց ինքը՝ Էյնշտեյնն է հանգել այն եզրակացությանը, որ ֆիզիկայի օրենքների համաձայն, գոյություն չունեն ժամանակային այնպիսի անջրպետներ, ինչպիսիք են անցյալը, ներկան ու ապագան. այդ ամենը մի ամբողջություն է: Իսկ եթե հարցին մոտենանք զգայական տեսանկյունից, ապա, հավանաբար, յուրաքանչյուրն ինքն է որոշում՝ ինչը հատել ու մոռացության մատնել, ինչն էլ թողնել, որպես իր կյանքի եւ էության անքակտելի մաս: Գիտականորեն ասած, դա էլ էներգիայի պահպանման օրենքն է:
Առաջին անգամը չէ, որ փորձել եմ գրչի օգնությամբ ոչ միայն իմ, այլեւ ժառանգներիս  համար պահպանել նախնիներիս, որդիներիս, ինչպես նաեւ սեփական կյանքիս որոշակի ժամանակաշրջանները:
Իսկ հիմա ինձ մոտ ցանկություն առաջացավ վերստեղծել 50-ականների վերջից մինչեւ 60-ականների վերջի Երեւանը, քանի որ, իմ խորին համոզմամբ, դրանք մեր քաղաքի վերածննդի ամենահիշարժան եւ անկրկնելի տարիներն էին՝ Երեւանին բնորոշ բացառիկությամբ: Գիտեմ, որ յուրաքանչյուր սերունդ ունի Երեւանի հետ կապված իրեն հոգեհարազատ ժամանակահատվածը, սակայն տվյալ դեպքում սա կարոտախտ չէ իմ պատանեկության Երեւանի հանդեպ (այլ հարց է, որ քաղաքի ծաղկունքը համընկավ երիտասարդ տարիներիս հետ): Պարզապես ցանկանում եմ գոնե այս կերպ փորձել պահպանել հայրենի քաղաքիս մթնոլորտը՝ իր բույրերով ու հնչյուններով, անկրկնելի երանգներով, որոնք, ավաղ, այսօր մնացել են միայն սերնդակիցներիս սրտերում:
1956 թվականի շոգ օգոստոսն էր: Մեր ընտանիքը նոր էր Կիրովականից Երեւան տեղափոխվել: Չեմ կարող ասել, որ մայրաքաղաքն ինձ՝ 8-ամյա աղջնակիս ապշեցրեց, ավելի շուտ խառնաշփոթի զգացում ապրեցի: Ինձ զարմացրեցին բակերում ու փողոցներում ճարպկորեն վազվզող, չափազանց թուխ, կիսամերկ տղաները: Բակերում դեռեւս կանգնած էին կավաշեն տնակները եւ  նույնիսկ մեր փողոցում, քաղաքի ամենակենտրոնում (Մոսկովյան նրբանցք), ցցված էր մի անհեթեթ տուն: Եվ, թեեւ, մենք եկել էինք գավառից, (սակայն պետք է նշեմ, որ  ծնողներս թիֆլիսեցիներ էին,եւ մենք ավելի շատ կապված էինք հենց Թբիլիսիի  հետ), Երեւանն ինձ մոտ հակասական զգացմունքներ առաջացրեց. չէի կարող հասկանալ՝ լայն փողոցներով քաղաք էր, թե՞ գյուղ:
Սկզբում մանկական երեւակայությանս վրա մեծ տպավորություն գործեց այն փաստը, որ ամռանը այդ տնակների բնակիչները քնում էին հենց բակում, հարեւանը՝ հարեւանի կողքին եւ ոչ ոք դա տարօրինակ չէր համարում:
Սակայն այս ամենն երկար չտեւեց, քանի որ քաղաքը սկսեց ֆանտաստիկ արագությամբ կերպարանափոխվել: Ես դա բացատրում եմ այդ ժամանակաշրջանում տեղի ունեցած մտավորականության մեծ հոսքով: Երեւան տեղափոխվեցին կարեւորագույն բնագավառների հեռանկարային մասնագետներ՝ Թբիլիսիից, Բաքվից եւ այլ քաղաքներից: Մեր ծնողներն արագ համախոհների խումբ ձեւավորեցին:  Բոլորը լի էին լավատեսությամբ, խանդավառությամբ եւ առողջ պատվասիրությամբ: Ստալինի մահից հետո մարդիկ արագորեն սկսեցին ազատվել տարբեր վախերից: Տեղի էր ունենում համընդհանուր մաքրագործում, որն այնուհետեւ անվանվեց հալոցքի (ռուսերեն՝ оттепель) ժամանակաշրջան: Մարդիկ զգում էին փոփոխությունների քամու շունչը եւ հույսի, ուժի եւ կերտելու ձգտումով լցվելով, տրվում էին առօրյա ուրախություններին:
Օրինաչափ է, որ ետպատերազմյան այդ մթնոլորտը բնական կերպով նպաստում էր նոր սերնդի ձեւավորմանը: Եկել էր քարերը հավաքելու ժամանակը… Այդ անցումային ժամանակաշրջանը համընկավ մեր մանկության ու պատանեկության հետ եւ ճակատագրական դարձավ:
Իմ հասակակիցներից շատերը, տեսնելով այսօրվա «ոսկե հորթի» պաշտամունքին ամբողջապես տրված իրականությունը, հակված են իդեալականացնել այդ ժամանակաշրջանը: Սակայն ամեն իմացություն բխում է համեմատությունից եւ այդ իդեալականացումն իր հիմքերն ունի: Սիրով է հիշվում պատմական այն շրջանը, երբ պատերազմից, զրկանքներից, սովից ու վախից կոփված մարդիկ ո'չ թե չարացան, այլ ընդհակառակը, դարձան համբերատար, բարի, առանց շահադիտության որեւէ նշույլի:
Մեր հայրերը սկսեցին կառուցել Երեւանը: Վեր խոյացան նոր, հիմնականում տուֆից կառուցված շենքեր: Երեւանը օր օրի վրա ավելի ու ավելի էր գեղեցկանում ու ժամանակակից դառնում եւ դրա հետ մեկտեղ կերպարանափոխվում էին բնակիչները:
Թուխ տղաները չգիտես ուր անհետացան, նրանց փոխարինելու եկան համակրելի ու ժամանակակից պատանիները: Մեկ ակնթարթում նոր պուրակներ ու զբոսայգիներ, կառույցներ, փողոցներ հայտնվեցին.. Հինգ տարվա ընթացքում քաղաքի կենտրոնից  անհետացան բարաքները: Մարդիկ տեղափոխվում էին բոլոր հարմարություններով օժտված ՝մանրատախտակե հատակներով, պատշգամբներով, լոջիաներով նոր բնակարաններ:
Ազատության յուրահատուկ մի շունչ հանդիսացավ 1957 թվականին Մոսկվայում կայացած Երիտասարդության եւ ուսանողների փառատոնը, որի բարերար ազդեցությունը զգացին ԽՍՀՄ-ի բոլոր բնակիչները: Կարծես ընդլայնվեցին մինչ այդ փակ, ավտորիտար երկրի սահմանները: Զարմանալի չէր, որ ժողովուրդը բառացիորեն էր ընկալում խրուշչովյան այդ հալոցքը. Մեծամասամբ մարդիկ  միամիտ էին, եւ երկրի քաղաքական կյանքի չնչին փոփոխությունները նրանց հոգում ծնում էին անձնական ազատության եւ անկախության հույսեր: Եվ, չնայած նրան, որ իրականում դա միայն ազատության պատրանք էր, այն տեղ գտավ մարդկանց սրտերում՝ օգնելով ազատագրվել ու անվերապահ հավատալ պայծառ ապագային:
Մեր սերունդն անմիջապես, ոչ մի բան հաշվի չառնելով, իր վրայից թոթափեց կապանքներն ու վերափոխվեց  ժողովրդավար, բավարարված, ազատ մարդկանց:
Նույնիսկ դաստիարակության հարցում սրընթաց կերպով վերացան խիստ նահապետական հայացքները, որոնց փոխարինելու եկան ավելի լայնախոհ մոտեցումները, իսկ մեզ`երեխաներիս, ավելի մեծ ազատություն տրամադրվեց: Օրինակ, հայրս, Երեւան տեղափոխվելուց առաջ խստության մեջ էր դաստիարակում ավագ քրոջս, եւ ընդամենը երկու տարի անց կտրուկ փոխեց աշխարհահայացքը եւ թույլ տվեց, որ իր 19-ամյա դուստրը միայնակ մեկնի Մոսկվա`վերոհիշյալ փառատոնին:
Այդպես երեւանյան մտավորականությունը արագորեն
ազատվում էր իր նախապաշարումներից: Որպես խաղաղության եւ ժողովուրդների միջեւ բարեկամության խորհրդանիշ ռադիոից հնչում էր սեւամորթ Պոլ Ռոբսոնի ձայնը. «Քնի'ր,  փոքրի'կս»:
Հենց այդ ժամանակաշրջանում Հայաստան սկսեցին ժամանել արտասահմանյան հայազգի անվանի արտիստներ: Ֆրանսիայից Հայաստան երկար հյուրախաղերով ժամանեց հրաշալի դաշնակահար Րաֆֆի Պետրոսյանը, որի այցը քիչ մնաց ավարտվեր ամուսնությամբ մեր հեռուստատեսության հանրահայտ հաղորդավարուհի Էլեոնորա Վարդանյանի հետ: Ես նրանց միասին տեսել եմ մեր ընկերների՝ Շավոյանների մոտ, ու գեղեցկուհի Էլեոնորան իմ մանկական երեւակայությունը ցնցեց. այն ժամանակ Երեւանում նման գեղեցկուհիներ քիչ կային: Սակայն նրանց ամուսնությունը տեղի չունեցավ եւ դաշնակահարը վերադարձավ Ֆրանսիա:
Ռումինիայից ժամանեց հայտնի տենոր Կարպիս Զոբյանը` երգչուհի Զինաիդա Պալիի հետ: Սակայն երեւանցիների վրա ավելի մեծ ազդեցություն թողեց Ֆրանսիայից ժամանած էստրադային երգիչ Ժակ Դուվալյանը: Մոսկվայի փառատոնից հետո մենք արդեն ծանոթ էինք Իվ Մոնտանի արվեստին եւ նրա՝ մեզ համար այդքան անսովոր բեմի վրա պահելու ձեւին, եւ ահա Երեւան է ժամանում իր ոճով Մոնտանին այդքան հիշեցնող մի երգիչ, այն էլ` հայազգի: Նա եւս Հայաստանում մնաց մի քանի տարի, անկեղծ հավատալով իր պատմական հայրենիքի լուսավոր ապագային: Մեր համար զարմանալի էր, որ երգիչը բեմի վրա ոչ միայն երգում էր, այլեւ մտնելով կերպարի մեջ, շարժվում էր բեմում, պարում՝ ցուցադրելով նաեւ իր դերասանական հմտությունը: Զարմացնում ու հիացնում էր այն, որ «փոքր» ձայն ունենալով հանդերձ, նա դրան տիրապետում էր խիստ մասնագիտորեն: Նրա հանրահայտ շարժումը, երբ նա` հենց իր հեղինակային երգի՝ «Մրսում է Երեւանը...» բառերի տակ բարձրացնում էր բաճկոնակի օձիքն ու կուչ գալիս, հիշվում է առ այսօր: Դա մեր էստրադային արվեստում հեղափոխություն էր, քանի որ մինչ այդ ինչպես դասական, այդպես էլ էստրադային երգիչները բեմի վրա ունեին քարացած ու երբեմն անհեթեթ տեսք:
Իսկ նրա հագնվելու ոճը`նեղ շալվարը եւ ուսին անփութորեն գցած բաճկոնը,  երիտասարդների համար կրկնօրինակման առարկա դարձավ: Քաղաքում սկսեցին հայտնվել շատ նեղ շալվարներով եւ ուսերին նետված բաճկոնակներով երիտասարդներ:
Հյուրախաղերի միջնորդությամբ, սկզբում բավական երկչոտ, այնուհետեւ ավելի բուռն ձեւով մեր գիտակցության մեջ սկսեցին ներթափանցել Արեւմուտքի միտումները: Ու մեր էստրադային կոմպոզիտորները, այնպիսիք, ինչպիսիք են Արտեմի Այվազյանը, երիտասարդ Բաբաջանյանն ու Օրբելյանը եւ այլոք, հանդես եկան հրաշալի երգերով, իսկ էստրադային բեմում հայտնվեցին մոդայիկ հագնված երգիչներ, որոնք նաեւ ձգտում էին բեմի վրա իրենց ազատ ու բնական պահել: 50-ականների երգերը մեկը մյուսից լավն էին, քանի որ կոմպոզիտորները իսկական մեղեդու մասնագետներ էին: Ո՞վ չի հիշում «Գյուլնարա» ն, «Կարինե» ն ու Այվազյանի «Քարավան»-ը, «Առաջին սիրո երգը» կինոնկարի Բաբաջանյանի հեղինակած երգերը, կամ Օրբելյանի երգերը` անկրկնելի Բելա Դարբինյանի կատարմամբ: Դրանք մինչ օրս չեն կորցրել իրենց հմայքն ու ո'չ ոքի անտարբեր չեն թողնում, հատկապես, երբ սկսում ենք դրանք համեմատել այժմյան մեկ օրվա կյանք ունեցող երգերի հետ:

Лиана Саакян. «Рапсодия в розовом цвете»: часть I - Mediamax.am
Чем старше становится человек, тем чаще и сознательнее он выуживает из глубин своей искушенной души те драгоценные мгновения, которые не меркнут от времени, а наоборот приобретают новые оттенки и смыслы.
Ереван и кафе
Ереван и кафе "Поплавок".
Фото: Из архива Фотолур.
Ереванский «Крытый рынок» в 1952 году.
Фото: Национальный архив Армении, автор А. Погосян.
Строительство «Лебединого озера» в Ереване.
Фото: Национальный архив Армении, автор Амбарцумян.
Мэр Еревана Григор Асратян за день до открытия фонтанов «Эребуни-Ереван» в 1968 году.
Фото: Из архива Р. Асратяна.
Представляем вашему вниманию изданную в 2013 году книгу Лианы Саакян «Рапсодия в розовом цвете», посвященную Еревану 60-х годов. Поскольку книга была издана в Москве малым тиражом, она оставалась недоступной для многих ереванцев.
Заручившись разрешением автора книги, мы решили представить ее в нескольких частях – на армянском и русском языках. Мы думаем, что «Рапсодию в розовом цвете» можно считать своеобразным продолжением нашего специального проекта «Ереван. XX век».
Представляем вашему вниманию первую часть книги.
Посвящается моему дорогому мужу Тиграну, а в его лице всему моему поколению ереванцев.
Чем старше становится человек, тем чаще и сознательнее он выуживает из глубин своей искушенной души те драгоценные мгновения, которые не меркнут от времени, а наоборот  приобретают новые оттенки и смыслы. Многие современные психологи советуют не возвращаться в своих воспоминаниях в прошлое, мол, это разрушает желание человека жить сегодняшним и устремляться в будущее. Однако сам Эйнштейн  пришел к выводу, что по законам физики не существуют временные водоразделы,  как прошлое, настоящее и будущее. Все это составляет собой единое целое. А если подойти к этому на уровне наших эмоций, то, видимо, от каждого человека зависит, что отсечь  и предать забвению,  а что оставить, как неотъемлемую часть своей жизни и сути. На мой взгляд, это и есть закон сохранения энергии. Я уже не раз пробовала с помощью пера  сохранить не только для себя, но и для своих потомков определенные периоды как своей жизни, так и жизни своих предков и своих сыновей.
А вот сейчас во мне созрело желание воссоздать образ моего Еревана в период с конца 50-ых и всех 60-х, так как, по моему твердому убеждению, это были, пожалуй, самые замечательные и неповторимые годы возрождения нашего города с его абсолютной уникальностью.
Я знаю, что для каждого поколения есть свой, милый его сердцу Ереван, и это естественно. Однако в данном случае я не ностальгирую по Еревану своей юности,  другое дело, что его расцвет совпал с ней; я просто хочу хотя бы таким образом попытаться сохранить образ родного города с его запахами и звуками, неповторимым колоритом, который, увы, в реальности утрачен и остался лишь в сердцах моего поколения.
Знойный август  1956 года. Наша семья только что переехала в Ереван из Кировакана.  Я не могу сказать, что столица меня, 8-летнюю девочку, сразу поразила, скорее я ощутила  какое-то замешательство. Меня удивили уж очень смуглые полуголые мальчишки, которые бойко сновали по дворам и улицам. Во дворах еще ютились глинобитные дома, и даже на нашей улице в центре города (Московский проезд)  прямо посередине торчал нелепый дом. И хотя мы приехали из провинции (надо оговориться, что родители мои были тбилисцы, и мы больше были связаны с этим городом), Ереван вызвал во мне смешанное чувство: то ли город с широкими проспектами, то ли деревня.
Поначалу мое детское воображение поразило и то, что жители этих маленьких домов летом спали прямо во дворе – сосед рядом с соседом – и ни для кого это не было чем-то из ряда вон выходящим.
Но все длилось так для меня недолго, так стремительно все преображалось в городе, что сейчас кажется просто фантастикой. Я объясняю это тем, что в Ереван в тот период конца 50-х стала активно переезжать интеллигенция из Тбилиси, Баку и других городов. Большей частью это были перспективные специалисты по всем насущным  отраслям. Очень быстро сформировался круг единомышленников в среде наших родителей. Все они  были полны оптимизма, энтузиазма и здорового честолюбия. Люди стремительно  освободились от разных страхов после смерти Сталина. Шло какое-то всеобщее очищение, которое потом окрестили периодом оттепели. Весело дул ветер перемен (по крайней мере, так казалось всем), и люди отдавались сполна житейским радостям, были полны надежд, сил и стремления созидать.
И вполне закономерно, что формированию подрастающего поколения, т.е. моего, само собой способствовала эта послевоенная атмосфера. Настало время собирать камни…
Этот переходный период совпал с нашим детством и юностью и оказался судьбоносным.
Многие мои  ровесники склонны идеализировать те времена, видя сегодняшнюю действительность с его поголовным поклонением «золотому тельцу». Все познается в сравнении, и эта идеализация имеет полное свое основание. С любовью вспоминается тот исторический период, когда люди, закаленные войной и лишениями, голодом и страхом,  не озлобились, а наоборот, стали терпимее, добрее, без намека на меркантилизм.
Наши отцы, засучив рукава, стали обустраивать Ереван. Возводились новые здания в основном из туфа, все строилось прочно и с совестью. Ереван с каждым днем становился все краше и современнее, а с ним и жители преображались.
Куда-то исчезли эти смуглые мальчишки, и им на смену пришли симпатичные и современные юноши. Как грибы после дождя, появились новые скверы и парки, здания и улицы. В течение пяти лет исчезли бараки по крайней мере с центра города. Люди переезжали в новые квартиры  со всеми удобствами, с паркетными полами, лоджиями и балконами.
Особым глотком свободы оказался Фестиваль молодежи и студентов в 1957 г. в Москве, благотворное влияние которого ощутили все жители СССР. Казалось, раздвинулись границы до этого закрытой авторитарной страны. В том, что народ воспринимал абсолютно буквально хрущевскую оттепель, нет ничего удивительного, ибо люди были наивны в своем большинстве, даже малейшие изменения в политической жизни страны вселяли в души надежду на личную свободу и независимость. И если на деле это была только иллюзия свободы, в сердцах людей она поселилась надолго и помогла им  раскрепоститься и свято верить в светлое  будущее.
Вся эта внутренняя трансформация людей, совсем недавно живших в тисках страха, условностей и жестких рамках морально-нравственных устоев, носила абсолютно молниеносный характер. Поколение наших отцов смахнуло в одночасье с себя все эти оковы и стало превращаться в людей демократичных, самодостаточных, свободных, несмотря ни на что.
Даже в вопросах воспитания куда-то стремительно улетучилась косная патриархальность,  а на смену ей пришел более широкий подход и предоставление нам, детям, большей свободы в действиях.
Так, например, мой отец, который в строгости воспитывал мою старшую сестру до нашего переезда в Ереван, вдруг резко изменился спустя  какие-то два года и спокойно отправил свою 19-летнюю дочь одну на этот фестиваль.
Вот так стремительно ереванская интеллигенция избавлялась от своих прежних предрассудков. Как символ мира и дружбы между народами по радио звучал голос чернокожего Пола Робсона: «Спи, мой бэйби»…
Как раз с этого периода в Армению стали приезжать с гастролями известные зарубежные артисты армянского происхождения. К примеру, приехал из Франции замечательный пианист Раффи Петросян с затяжными гастролями, чуть было не закончившимися женитьбой на нашей известной дикторше телевидения Элеоноре Варданян. Я видела их вместе у наших друзей Шавоянов, и красавица Элеонора поразила мое детское воображение, так как в ту пору таких красавиц в Ереване было очень мало. Однако брак  их не состоялся, и пианист вернулся обратно во Францию.
Фото: из архива Р. Асратяна.
Приезжал также известный тенор из Румынии Карбис Зобян с певицей Зинаидой Пали. Но на ереванцев, пожалуй, больше всего повлиял приехавший из Франции эстрадный певец Жак Дувалян. Мы уже после фестиваля  были знакомы с творчеством Ива Монтана и с его для нас необычной манерой держаться на сцене, а тут приехал певец по стилю очень похожий на Монтана, да к тому же армянин. Он также задержался в Армении на несколько  лет, наивно веря в светлое будущее своей исторической родины. Для всех нас было в диковинку, что певец на сцене не только пел, но и, вживаясь в образ, двигался по ней, пританцовывал, показывая еще и свое актерское мастерство. И еще удивляло и восхищало то, что при наличии небольшого голоса он обладал им очень профессионально, завораживая слушателя своим тембром и влюбляя в себя. Его знаменитый жест, когда он под строчки из песни, сочиненной кстати им самим: «Մրսում է Երեւանը…» (Ереван мерзнет…), -  поднимал воротник своего пиджака и весь съеживался, запомнился навсегда. Это была революция на нашей эстраде, так как до этого как классические певцы, так и эстрадные, выглядели на сцене статично и даже порой нелепо.
А то, как он  одевался - узкие брюки, небрежно накинутый на плечи пиджак -  стало предметом для подражания молодых людей. И в городе появились парни в очень узких брюках и накинутых на плечи пиджаках.
Пока достаточно робко посредством гастролей, а потом все напористее стали проникать в наше сознание веяния Запада. И наши эстрадные  композиторы, такие, как Артемий Айвазян, молодые Бабаджанян и Орбелян и др. заявили о себе прекрасными песнями,  а на нашей эстраде появились модно одетые певцы, которые тоже стремились держаться на сцене раскрепощенно и естественно. Песни конца 50-ых были одна лучше другой, так как композиторы были истинными мелодистами. Кто не помнит «Гюльнару», «Карине» и «Караван» Айвазяна, песни из кинофильма «Песня первой любви» Бабаджаняна или песни Орбеляна в исполнении незабываемой  Бэллы Дарбинян?! Они и по сей день не утратили своей прелести и не оставляют никого равнодушными - особенно по сравнению с теперешними песнями-однодневками.