Սամանթա Փաուերը եւ Վիտալի Չուրկինը 2014թ. մարտին
2023թ. սեպտեմբերի 25-ից 27-ը Հայաստանում էր ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ղեկավար Սամանթա Փաուերը: Կոռնիձորում նա հանդիպել էր Ադրբեջանի էթնիկ զտման հետեւանքով Արցախից տեղահանված հայերի հետ: Այս ցեղասպանական գործողությունից 21 տարի առաջ լույս էր տեսել Սամանթա Փաուերի «Խնդիր դժոխքից. Ամերիկան եւ ցեղասպանության դարաշրջանը» գիրքը, որի առաջին գլխում նա անդրադարձել էր Հայոց ցեղասպանությանը եւ միջազգային արձագանքին։
Սամանթա Փաուերի պետական պաշտոնները
Սամանթա Փաուերը ՄԱԿ-ում ԱՄՆ դեսպանն էր 2013-ից 2017 թվականները:
Սամանթա Փաուերը Սամանթա Փաուերը
Նախքան ՄԱԿ-ում աշխատելը Սամանթա Փաուերը ծառայել է ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդում՝ որպես ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հատուկ օգնական եւ բազմակողմանի հարաբերությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի գլխավոր տնօրեն:
2021 թվականի հունվարին ԱՄՆ ընտրված նախագահ Ջո Բայդենը հայտնել էր, որ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ղեկավարի պաշտոնում կառաջադրի ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին դեսպան Սամանթա Փաուերին:
Սամանթա Փաուերը Կոռնիձորում Սամանթա Փաուերը Կոռնիձորում
Բայդենի թիմի տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում էր, որ «ճգնաժամերի փորձություններ անցած դեսպան Փաուերը առաջնորդ է եղել ձգձգված հակամարտությունների կարգավորման, մարդասիրական աղետներին արձագանքելու, մարդկային արժանապատվությունը պաշտպանելու, ժողովրդավարության եւ օրենքի գերակայության ամրապնդման ոլորտներում»:
Փաուերն ու Չուրկինը
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստերի ժամանակ Սամանթա Փաուերը հաճախ էր բանավիճում եւ վիճում իր ռուս պաշտոնակից Վիտալի Չուրկինի հետ:
Սամանթա Փաուերը եւ Վիտալի Չուրկինը 2014թ. մարտին Սամանթա Փաուերը եւ Վիտալի Չուրկինը 2014թ. մարտին
Շատերը նրանց թշնամի էին համարում, սակայն երբ 2017 թվականի փետրվարին Չուրկինը հանկարծամահ եղավ, Սամանթա Փաուերը The New York Times թերթում հրապարակեց «Իմ ընկերը, Ռուսաստանի դեսպանը» հոդվածը, որում մասնավորապես, գրել էր.
«Մահացել է Վիտալի Չուրկինը՝ ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչը վերջին տասնամյակում եւ աշխարհի ամենաարդյունավետ դիվանագետներից մեկը։ Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում ես, հավանաբար, դեսպան Չուրկինի ամենաակնառու ախոյանն էի: Նա հավատարմորեն պաշտպանում էր նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մահաբեր գործողությունները Ուկրաինայում եւ Սիրիայում: Միեւնույն ժամանակ, Վիտալին պատմությունների վարպետ էր՝ հումորի հսկայական զգացումով, լավ ընկեր եւ համատեղ աշխատելու լավագույն հույսերից մեկը, որն ունեին Միացյալ Նահանգներն ու Ռուսաստանը: Նրա մահը կոտրել է սիրտս»։
«Խնդիր դժոխքից» գիրքը եւ Օբամայի առաջարկը
2002-ին լույս տեսավ Հարվարդի համալսարանի Քենեդիի անվան կառավարման դպրոցի պրոֆեսոր Սամանթա Փաուերի «Խնդիր դժոխքից. Ամերիկան եւ ցեղասպանության դարաշրջանը» ("A Problem from Hell": America and the Age of Genocide) գիրքը:
Գրքում հեղինակն անդրադարձել էր ԱՄՆ անգործությանը XX դարում տեղի ունեցած ցեղասպանությունների ժամանակ: Գրքի առաջին գլուխը նա նվիրել էր Հայոց ցեղասպանությանը եւ միջազգային արձագանքին։
Գրքի համար Սամանթա Փաուերն արժանացել է Պուլիտցերյան մրցանակին, Ռոբերտ Քենեդիի արդարադատության եւ մարդու իրավունքների կենտրոնի «Տարվա գիրք» մրցանակին, Ցեղասպանությունների ուսումնասիրման կենտրոնի Ռաֆայել Լեմկինի մրցանակին:
Գիրքը կարդալուց հետո ԱՄՆ ապագա նախագահ Բարաք Օբաման զանգահարել էր Սամանթա Փաուերին՝ առաջարկելով միանալ իր թիմին:
Սամանթա Փաուերը եւ Հայոց ցեղասպանությունը
2015 թվականի մայիսի 7-ին Վաշինգտոնի ազգային մայր տաճարում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջկրոնական աղոթք էր տեղի ունեցել, որին հետեւել էր Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը:
Արարողության ժամանակ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենին ուղեկցում էր ՄԱԿ-ում Միացյալ Նահանգների դեսպան Սամանթա Փաուերը:
2016 թվականի նոյեմբերին՝ հանդիսանալով ՄԱԿ-ում ԱՄՆ դեսպան, Սամանթա Փաուերը խոսել էր Հայոց ցեղասպանության ժխտման մասին:
Վաշինգտոնի Հոլոքոստի թանգարանում Էլի Վիզելի հիշատակին նվիրված ելույթում, դիվանագետն ասել էր.
«Աշխարհում դեռ շատ անարդարություն կար: Հայերի դեմ գործված ցեղասպանության մերժումը, Վիզելի կյանքի ընթացքում տեղի ունեցած սարսափները՝ Պոլ Պոտի ռեժիմը, Բոսնիան, Ռուանդան, Դարֆուրը, Սիրիան»:
2018 թվականի հունիսին «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության միջոցառումների շրջանակում Երեւան ժամանած Սամանթա Փաուերն ասել էր, որ շատերի համար ցավալի է, որ Բարաք Օբաման չկատարեց իր խոստումն ու չճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը:
Սամանթա Փաուերը Հայոց ցեղասպանության թանգարանում Սամանթա Փաուերը Հայոց ցեղասպանության թանգարանում
2019 թվականի հոկտեմբերին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը ընդունել էր Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւը: Այդ առիթով Սամանթա Փաուերը The New York Times թերթում հրապարակել էր «Ցեղասպանության ուշացած ճանաչումը Ներկայացուցիչների պալատի կողմից», որում, մասնավորապես, գրել էր.
«Այս բանաձեւը շատ կարեւոր է ամերիկահայերի համար: Բայց այն նաեւ հիշեցնում է, թե որքան կարեւոր է ճշմարտախոս լինելը ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության համար եւ որ Թուրքիայի կամ որեւէ այլ երկրի ճնշումներին տեղի տալը դատապարտված է անհաջողության»:
Սամանթա Փաուերն իր հոդվածն ավարտում էր այսպես.
«Սենատը եւ նախագահ Թրամփը պետք է հետեւեն Ներկայացուցիչների պալատի օրինակին: Սա են պահանջում մեկ դար առաջ կատարվածի մասին վկայող փաստերը»:
Սամանթա Փաուերն ու «Ավրորա» մրցանակը
2017 թվականի Սամանթա Փաուերը միացել էր «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի կազմին:
«Նախաձեռնությանն իմ միանալու հարցի պատասխանն ակնհայտ է: Այս մարդիկ՝ «Ավրորա»-ի համահիմնադիրներ Ռուբենը, Նուբարը, Վարդանը… եթե նրանք պատասխանատու լինեին Սիրական ճգնաժամի լուծման կամ Մերձավոր Արեւելքում խաղաղության հաստատման համար, ապա այդ խնդիրներն այսօր չէինք ունենա: Այնպիսի ժամանակներում, երբ խավարը շատ յուրահատուկ է մարդկանց, երբ զարգացած երկրներում մարդիկ տառապում են, հանդիպել այնպիսի անհատների, ինչպիսիք «Ավրորա»-ի հերոսներն են, ովքեր իրենց անձնական փորձառությունն օգտագործում են տարբեր իրավիճակների զոհերին աջակցելու եւ պաշտպանելու համար, հրաշալի է: Շատ գեղեցիկ հնարավորություն է մեզ համար աջակցել նրանց այդ պայքարում», - ասել էր Սամանթա Փաուերը:
2018 թվականի հունիսին Սամանտա Փաուերը ժամանել էր Հայաստան՝ մասնակցելու «Ավրորայի» միջոցառումներին: Նա եղել էր Հայոց Ցեղասպանության թանգարանում, մասնակցել էր «Փոխել, երբ փոփոխությունը բարդ է» հանդիպմանը:

USAID Administrator Samantha Power was in Armenia from September 25 to 27. In Kornidzor, she met Armenians forcibly displaced from Artsakh as a result of Azerbaijan’s ethnic cleansing. Twenty-one years before this act of genocide, Samantha Power’s book “A Problem from Hell: America and the Age of Genocide” was published, in the first chapter of which she referred to the Armenian Genocide and the international response.
Samantha Power’s state positions
Samantha Power was the U.S. Ambassador to the United Nations from 2013 to 2017.
Samantha Power Photo: Aurora
Prior to her work at the United Nations, Samantha Power served in the U.S. National Security Council as Special Assistant to the U.S. President Barack Obama and Senior Director for Multilateral Affairs and Human Rights, , where she focused on atrocity prevention, United Nations reform, LGBT and women’s rights and the promotion of religious freedom, among other issues.
In January 2021, U.S. President-elect Joe Biden nominated former U.S. Ambassador to UN Samantha Power as the new head of the U.S. Agency for International Development (USAID).
Samantha Power in KornidzorPhoto: Photolure
According to the statement issued by Biden’s team, “a crisis-tested public servant and diplomat, Ambassador Power has been a leader in marshaling the world to resolve long-running conflicts, respond to humanitarian emergencies, defend human dignity, and strengthen the rule of law and democracy.”
Power and Churkin
During the sessions of the UN Security Council, Samantha Power often debated and argued with her Russian counterpart Vitaly Churkin.
Samantha Power and Vitaly Churkin, March 2014Photo: REUTERS
Many considered them to be enemies, but when in February 2017 Churkin passed away suddenly, Samantha Power published a note in The New York Times titled “My Friend, the Russian Ambassador,” in which she wrote:
“On Monday, Vitaly Churkin, Russia’s permanent representative to the United Nations for the last decade and one of the world’s most effective diplomats, passed away. I was America’s permanent representative to the United Nations from 2013 until President Trump took office, and over the last few years I was probably Ambassador Churkin’s most visible foe. He faithfully defended President Vladimir V. Putin’s deadly actions in Ukraine and Syria. At the same time, Vitaly was a masterful storyteller with an epic sense of humor, a good friend and one of the best hopes the United States and Russia had of working together. I am heartbroken by his death.”
“A Problem from Hell” book and Obama’s proposal
In 2002, Harvard Kennedy School professor Samantha Power’s book “A Problem from Hell: America and the Age of Genocide” was published.
In the book, the author referred to inaction of the United States during the genocides that took place in the 20th century. She dedicated the first chapter of the book to the Armenian Genocide and the international response.
Samantha Power was awarded the Pulitzer Prize for the book, received the “Book of the Year” Award by Robert F. Kennedy Center for Justice and Human Rights, and the Raphael Lemkin Award by the Center for Genocide Studies.
After reading the book, the future president of the United States, Barack Obama, called Samantha Power, offering to join his team.
Samantha Power and the Armenian Genocide
On May 7, 2015, an interfaith prayer dedicated to the memory of the victims of the Armenian Genocide was held in the Washington National Cathedral, which was followed by the speech of the President of Armenia, Serzh Sargsyan.
During the ceremony U.S. Vice President Joseph Biden was accompanied by the U.S. Ambassador to the United Nations Samantha Power.
In November 2016, Ambassador Samantha Power spoke about genocide denial against the Armenians.
When delivering remarks at the U.S. Holocaust Museum in Washington dedicated to Elie Wiesel, the diplomat said:
“Injustice was still all around. Genocide denial against the Armenians, the horrors of Wiesel’s lifetime - Pol Pot, Bosnia, Rwanda, Darfur, Syria, in his later years.”
In June 2018 when Samantha Power arrived in Yerevan within the framework of the “Aurora” humanitarian initiative events, she said that many were saddened that Barack Obama failed to fulfill his promise and did not recognize the Armenian Genocide.
Samantha Power at Armenian Genocide Museum Photo: Aurora
In October 2019, U.S. House of Representatives adopted the resolution recognizing the Armenian Genocide. In connection with it, Samantha Power wrote an op-ed for The New York Times, “A Belated Recognition of Genocide by the House,” which particularly read:
“This resolution matters hugely to Armenian-Americans. But it is also a reminder of how important truth-telling is to American foreign policy, and how ultimately self-defeating it is for the United States to bend to autocratic pressure tactics, whether from Turkey or anywhere else.”
In conclusion, Samantha Power wrote:
“Now the Senate, and President Trump, should follow suit. The facts of what occurred a century ago demand it.”
Samantha Power and Aurora Prize
In 2017 Samantha Power joined the Aurora Prize Selection Committee.
“My reasons to join the initiative are obvious. These people, the founders of Aurora - Ruben, Noubar, Vartan… If they were tasked with solving the Syrian crisis or establishing peace in Middle East, we would not have those issues now. In these times, when darkness is common and people in developed countries are suffering, it is wonderful to meet people like Aurora Heroes, who use personal expertise for supporting and protecting victims of bad circumstances. This is a beautiful opportunity for us to assist them in their struggle,” Samantha Power said.
In June 2018, Samantha Power arrived in Armenia to participate in “Aurora” events. She visited Armenian Genocide Museum, participated in the “Making change, when change is difficult” meeting.