Թինի Քոքս՝ ԵԽԽՎ նոր նախագահը, ում Ադրբեջանը «հայամետ» ու «սորոսական» է համարում
2022 թվականի հունվարի 24-ին 68-ամյա հոլանդացի քաղաքական գործիչ Թինի Քոքսն ընտրվել է Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) նախագահ։ Կարելի է ենթադրել, որ Ադրբեջանը կնախընտրեր այս պաշտոնում տեսնել մեկ ուրիշին։
1. Ի՞նչ էր ասել Քոքսը Ռամիլ Սաֆարովի գործի վերաբերյալ:
Ելույթ ունենալով 2012 թվականի հոկտեմբերին ԵԽԽՎ նիստում, Թինի Քոքսը Բաքվից պահանջել էր վերանայել իր գործողությունները Ռամիլ Սաֆարովի նկատմամբ, որը վերադարձվել էր Ադրբեջան Հունգարիայից, որտեղ ցմահ ազատազրկված էր հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի դաժան սպանության համար։
«Այն, ինչ տեղի ունեցավ Սաֆարովի գործում, միանգամայն անընդունելի է։ Վերադարձից հետո նրան ներում շնորհվեց Ադրբեջանի նախագահի կողմից, ով,
իմ կարծիքով, խախտեց Ստրասբուրգի կոնվենցիան։ Նա ասում է, որ դա իբր թույլատրված է 12-րդ հոդվածով, բայց կարծում եմ՝ դա պետք է դիտարկել որպես Ստրասբուրգի կոնվենցիայի էության ակնհայտ խախտում։ Դա օրենքի գերակայության բացահայտ խախտում է։ Այն երկրները, որոնք վավերացնում են Կոնվենցիան, իսկ հետո անում են մի բան, որը չի համապատասխանում օրենքի ոգուն, խախտում են այդ կոնվենցիան»,- ասել էր Քոքսը:
2. Ի՞նչ էր ասել Քոքսը Պեդրո Ագրամունտի շուրջ սկանդալի մասին:
2017 թվականի սեպտեմբերին, երբ միջազգային լրագրողական հետաքննությունը պարզեց, որ ԵԽԽՎ մի շարք անդամներ, այդ թվում՝ Վեհաժողովի նախագահ Պեդրո Ագրամունտը, միջոցներ էին ստանում ադրբեջանցի լոբբիստներից, Թինի Քոքսը, որն այն ժամանակ Ձախերի Միացյալ եվրոպական խմբի ղեկավարն էր, ասել, որ «մեր վեհաժողովի մեծամասնությունը կորցրել է վստահությունը նախագահի նկատմամբ»։
3. Ինչում էին մեղադրում Քոքսին, եւ ինչ կապ ուներ Ջորջ Սորոսը:
2017 թվականի ապրիլին Բրյուսելում տեղակայված եւ Ադրբեջանի շահերը սպասարկող ESISC (European Strategic Intelligence and Security Center) կենտրոնը հրապարակել էր The Armenian connection զեկույցը, որում Թինի Քոքսին անվանել էր «Հայաստանի շահերը պաշտպանող» ԵԽԽՎ-ի «առանցքային» անդամներից մեկը։
Ավելին, զեկույցում նշվում էր, որ Քոքսը եւ մի քանի այլ պատգամավորներ իբր առաջ են մղում ԵԽԽՎ-ում «Ջորջ Սորոսի ցանցի» շահերը, եւ Ադրբեջանը, Ռուսաստանը ու Թուրքիան դարձել էին նրանց «առաջին զոհերը»։

24 января 2022 года 68-летний голландский политик Тини Кокс (Tiny Cox) был избран председателем Парламентской Ассамблеи Совета Европы. Можно предположить, что Азербайджан предпочел бы видеть на этом посту кого-то другого.
1. Что говорил Кокс о деле Рамиля Сафарова?
В октябре 2012 года, выступая на заседании ПАСЕ, Тини Кокс потребовал от Баку пересмотреть свои действия в отношении возвращенного в Азербайджан Рамиля Сафарова, отбывавшего в Венгрии пожизненное заключение за жестокое убийство армянского офицера Гургена Маргаряна.
«То, что произошло в деле Сафарова, является совершенно недопустимым. После возвращения он был помилован президентом Азербайджана, который, на мой взгляд, нарушил Страсбургскую конвенцию. Он говорит, что это якобы допускается по статье 12, я думаю, мы должны рассмотреть это как явное нарушение сути Страсбургской конвенции. Это явное нарушение принципа верховенства закона. Страны, которые ратифицируют Конвенцию, а после этого делают то, что не соответствует духу закона, нарушают эту конвенцию», - говорил Кокс.
2. Что говорил Кокс о скандале вокруг Педро Аграмунта?
В сентябре 2017 года, когда в результате международного журналистского расследования стало известно, что ряд членов ПАСЕ, включая председателя Ассамблеи Педро Аграмунта, получали средства от лоббистов Азербайджана, Тини Кокс, возглавлявший тогда Объединенную европейскую группу левых, заявил, что «большинство нашей ассамблеи утратило доверие в отношении председателя».
3. В чем обвиняли Кокса и причем Джордж Сорос?
В апреле 2017 года базирующийся в Брюсселе и обслуживающий интересы Азербайджана центр ESISC (European Strategic Intelligence and Security Center) опубликовал доклад The Armenian connection, в котором назвал Тини Кокса одним их «ключевых» членов ПАСЕ, «защищающих интересы Армении».
Более того, в докладе утверждалось, что Кокс и ряд других депутатов якобы продвигают в ПАСЕ интересы «сети Джорджа Сороса», а их «первыми жертвами» стали Азербайджан, Россия и Турция.