Մեծ ու լուսավոր սենյակներում երիտասարդները ոգեւորությամբ խոսում են՝ երբեմն կտրուկ ընդհատելով իրար։ Գրատախտակներին գունավոր «սթիքերների» վրա «սպասման մեջ» բիզնես-գաղափարներ են շարված։ Մինչ ներս մտնելը եւ նրանց զրույցին մասնակից դառնալը կարող է թվալ, թե որեւէ ընկերության ժողով է, ու քննարկում են, օրինակ, զարգացման հեռանկարները։
Իրականում քննարկման բովանդակությունը հենց այդպիսին է, միայն թե երիտասարդները դեռ նոր-նոր են սկսում մարզել իրենց բիզնես-միտքն ու ուղիներ որոնում ապագա հաջողակ ձեռներեցության համար։
Լուսանկարը` ANEL
Ստեղծարար միտքը բիզնես բերելու եւ հայ երիտասարդներին ձեռներեցությամբ զբաղվելու առաջին քայլերին են փորձում սովորեցնել Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Ազգային ճարտարագիտական լաբորատորիաներում (ANEL)։ Դասընթացներն անցկացվում են Բրիտանական խորհրդի Creative Spark (Ստեղծարար միտք) ծրագրի շրջանակում։ Բրիտանական համալսարանների փորձը Հայաստան բերելու հարցում ANEL-ը համագործակցում է Լոնդոնի Սիթի համալսարանի (City University) եւ ChangeSchool-ի հետ։
Բրիտանական խորհրդի դրամաշնորհ հաղթած ծրագիրը՝ Creative Spark ANEL-ը, իրականանում է Հայաստանի ազգային ճարտարագիտական լաբորատորիաների հիմքի վրա, նպատակը ձեռնարկատիրական հմտությունների լայն տարածումն է։
Հայաստանի ազգային ճարտարագիտական լաբորատորիաների համակարգող Ամալյա Մխիթարյանն ասում է, որ Պոլիտեխնիկական համալսարանը նախկինում նման մի քանի նախագիծ է իրականացրել, ANEL-ի գործառույթներից մեկն էլ ձեռնարկատիրական հմտությունների տրամադրումն է։ Նա «Մեդիամաքս»-ին ներկայացրել է ձեռներեցության հմտությունները հնարավորինս լայն շրջանակներում տարածելու իրենց ծրագրի մանրամասները։
Ձեռներեցությամբ զբաղվելու «վարակիչ» ցանկությունը
Գործընկեր համալսարանների հետ որոշեցինք, որ կստեղծենք մի լայն հանգույց՝ ներառելով բոլոր այն կենտրոնները, լաբորատորիաները, որոնք արդեն իսկ առկա են, եւ կփորձենք ձեռնարկատիրական հմտությունները բերել մեկ այլ մակարդակի վրա՝ առաջարկելով համալիր լուծումներ։
Ի տարբերություն դրամաշնորհ շահած մյուս ծրագրերի՝ գնացինք մասսայականացման ճանապարհով։ Մեր նպատակն էր հնարավորինս շատ երիտասարդների բազային գիտելիքներ տալ, որպեսզի իրենք սկսեն մտածել ձեռնարկատիրությունն իրենց կյանք թողնելու մասին։
Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի երիտասարդները «վարակվեն» այդ գաղափարներով, դառնան ստեղծարար ձեռներեցներ եւ փորձեն այլ ձեւաչափով մոտենալ այն գործունեությանը, որն իրականացնում են։
Ոչ ստանդարտ մեթոդներով դասավանդում
Ծրագրի շրջանակում իրականացված առաջին միջոցառմանը վերապատրաստվեցին տեղի մասնագետները՝ հաշվի առնելով Բրիտանական խորհրդի գործընկեր համալսարանների եւ ընկերությունների փորձը։
Դասավանդողների համար դասընթացին դիմել էին այն մարդիկ, ովքեր իսկապես ցանկանում էին եւ պատրաստ էին ջանք չխնայել: Ընտրության ամենակարեւոր ու առաջին սկզբունքը նրանց մոտ ցանկության առկայությունն էր: Երկրորդը անգլերենի իմացությունն էր, որովհետեւ թրեյնինգներն իրականացվում էին անգլախոս մասնագետների կողմից, եւ կարիք կար ստացված գիտելիքը հետո հայերեն մատուցել ուսանողներին: Երրորդ կարեւոր նախապայմանն այն է, որ դասավանդողները պետք է պատրաստ լինեին աշխատելու ոչ ստանդարտ մեթոդներով, կիրառելու ոչ ֆորմալ կրթական ծրագրերի մեթոդներ, դուրս գալու իրենց համար սովորական միջավայրից։ Նաեւ շատ կարեւոր էր, որ նրանք տնտեսագետներ չէին, այլ ինժեներներ, ծրագրավորողներ, դիզայներներ, այսինքն՝ նախ իրենք էին սկսում մտածել որպես ձեռներեց։
Արդյունքում դասավանդողների անձնակազմը շատ բազմազան ստացվեց եւ ծածկում էր գրեթե բոլոր ոլորտները։ Այսպիսով, նրանք ոչ միայն իրենց գիտելիքները փոխանցում էին ծրագրին դիմած երիտասարդներին, այլեւ տանում էին այն ոլորտները, որտեղ աշխատում են։
Ծրագրի նախապայմաններից մեկն էր, որ դասավանդողները լինեն մեր համալսարանի դասախոսական կազմից։ Արդյունքում վերապատրաստվեց ավելի քան 30 մասնագետ, որոնք էլ անցկացրին «Ստեղծարար ձեռներեցություն» անունով «կասկադային» թրեյնինգները։
Ընդլայնված սահմաններն ու հեռանկարային գաղափարները
Որոշեցինք ծրագիրն իրականացնել ոչ միայն Պոլիտեխնիկական համալսարանում, այլեւ այն բուհերում, որոնք ներգրավված չեն Creative Spark նախագծում։ Մեր դեպքում Երեւանի պետական, Ֆրանսիական ու Տնտեսագիտական համալսարաններն էին, Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական ինստիտուտը։ Որոշեցինք, որ գիտելիքը պետք է փոխանցվի նաեւ մարզեր, եւ ընդգրկեցինք Պոլիտեխնիկական համալսարանի Գյումրիի, Վանաձորի ու Կապանի մասնաճյուղերը։
Ամալյա Մխիթարյանը Ամալյա Մխիթարյանը
Փորձեցինք 18 ժամվա ընթացքում ծրագրի մասնակիցներին տալ բազային գիտելիքների շարք։ Դասընթացները միջինում տեւեցին 5 օր։ Արդյունքում՝ «Ստեղծարար միտք» ծրագրի շրջանակում մոտ 580 մասնակից ստացավ ձեռնարկատիրական հմտություն, ինչը վստահաբար կնպաստի Հայաստանում ձեռնարկատիրական էկոհամակարգի զարգացմանը: Սա լավ փորձ էր ե՛ւ մեր դասավանդողների, ե՛ւ գիտելիքը կրողների համար:
Ծրագրի վերջում, Creative Spark-ի շրջանակում, նախատեսվում է իրականացնել բիզնես-գաղափարների մրցույթ։ Թրեյնինգների ընթացքում ուսանողները փորձել են պատրաստվել նմանատիպ ձեւաչափով ներկայանալուն։
Հույս ունենք, որ ծրագիրը կշարունակվի, հնարավորություն կունենանք առաջ գնալու։ Ավելի մեծ նպատակներ ունենք՝ մենթորների ցանցի ստեղծում, բիզնես-գաղափարներին խորհրդատվության տրամադրում եւ այլն։
Մեր վերջնանպատակն է փորձել ունենալ համալսարանական բիզնես հանգույց (Hub), որպեսզի կարողանանք հետագայում էլ օգնել այն մասնակիցներին, ովքեր կփորձեն շուկա հանել իրենց գաղափարները։

A lively conversation is filling large, light rooms. A group of young people is speaking excitedly, interrupting each other here and then. The business ideas, written on multicolor stickers on the whiteboard, are waiting to be debated. Before we enter the room and join the conversation, we get a feeling that we are looking at a company meeting, a discussion of, let’s say, prospects of development.
It is the topic of discussion, but the students are just learning to stretch their business muscles and searching for ways to build a successful enterprise.
Photo: ANEL
Armenian National Engineering Laboratories (ANEL) of the National Polytechnic University of Armenia has joined the British Council’s Creative Spark programme to teach creative thinking and entrepreneurial skills to Armenian youngsters. ANEL cooperates with ChangeSchool and City, University of London in the scope of this programme.
After receiving the grant, ANEL launched the “Creative Spark ANEL” project to teach entrepreneurial skills to students on a large scale.
According to ANEL Manager Amalya Mkhitaryan, the Polytechnic University implemented similar project before and the National Engineering Laboratories was tasked with providing entrepreneurial knowledge. She has introduced Mediamax to the details of the “Creative Spark ANEL” project.
The “contagious” desire to run a business
We talked with partner universities and decided to create a hub that would include already existing centers and laboratories and take business skills to another level by teaching comprehensive solutions.
Contrary to other grant winners, we went for a large-scale project. Our goal is to teach basic business knowledge to as many students as possible and motivate them to let entrepreneurship into their lives.
We want the students to be “infected” with ideas, become creative entrepreneurs and try a new approach for their business.
Teaching unconventional methods
In the first phase of the project, local experts underwent retraining that took into account the experience of partner universities and companies.
The applicants for the position of instructor in “Creative Spark” were all people committed to the project. The first and key criterion for selection was the desire to be involved. The second one was fluency in English, because the retraining was conducted by English-speaking experts and the instructors were expected to teach the participants of the project in Armenian. The third criterion was readiness to use unconventional methods and work outside of familiar environment. The organizers also considered the applicants’ occupation. They wanted to hire not economists, but engineers, programmers, designers, i.e. people who would learn entrepreneurial thinking at Creative Spark and then teach it to the students.
As a result, the organizers gathered a diverse squad of instructors representing almost all fields. The instructors not only pass their knowledge to the project participants, but also involve the students in their respective fields.
One of the pre-conditions for the project was for instructors to be teachers from our university. We retrained over 30 experts, who proceeded to conduct multistage “Creative Entrepreneurship” trainings.
Expanded borders and promising ideas
We decided to implement the project not only in Polytechnic University, but also higher education institutions that are not involved in Creative Spark programme. We chose Yerevan State University, French University, Armenian State University of Economics, and Armenian State Institute of Physical Culture and Sport. We wanted to bring the Creative Spark knowledge to the marzes as well, so we included our university’s branches in Gyumri, Vanadzor and Kapan in the project.
Amalya Mkhitaryan Amalya Mkhitaryan
We tried to give the participants basic business knowledge in 18 hours. The courses usually took 5 days. We have taught entrepreneurial skills to almost 580 students, which will certainly contribute to development of business ecosystem in Armenia. This is good experience both for our teachers and the students.
In conclusion of the project we want to hold a contest of business ideas. The students worked on their ideas during the courses to be ready for a pitching in this format.
We hope Creative Spark will carry on and give us the opportunity to move forward. We have bigger goals now: methodology, consultation for business ideas.
The ultimate objective is to create a business hub in the university to help those participants who want to take their ideas to market.